Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:09

Dihorul

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Dihorul

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2015, 19:51

In urma cu vreo 10 minute am avut parte de o partida de vanatoare mai...neconventionala. :D
Actorul principal Fritz,dracul meu german cu par scurt.
Cand ma pregateam sa intru pe forum sa vad ce mai spune lumea,larma afara,maraituri,suieraturi,agitatie mare. Ies la timp sa vad o lupta intre Fritz si un dihor suparat foarte,care facea in fel si chip repezindu-se infuriat la caine.
Dupa vreo cateva sarituri,rasucituri evitari si muscaturi,dihorul a pierdut lupta,sfarsind in coltii cainelui.
Am facut si vreo cateva poze la cald,sa vedeti aratarea care dadea roata prin zona in speranta ca ii pica vreo oratanie in colti.
Imagine

Imagine

Imagine

L-am rasplatit generos pentru ca face si serviciu suplimentar de noapte. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dihorul

Mesajde NightSirc pe 29 Oct 2015, 20:25

Felicitari catelului, nu multi se pot lauda cu asa reusita! :ymhug:
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Dihorul

Mesajde mihai_tud pe 29 Oct 2015, 20:53

Mi-ar prinde bine un ajutor de nadejde ca al tau.Mamei tocmai i-a omorat un dihor cateva gaini.Cel putin in satul ei (Prahova la granita cu Buzau) s-au inmultit dihorii foarte tare.O fi ceva general valabil?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Dihorul

Mesajde Jack.Sparrow pe 29 Oct 2015, 21:32

Felicitari pentru caine :D
@mihai_tud sa vezi ce s-au inmultit jderii de piatra in unele zone ;) Si aia au si blana mai frumoasa.
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Dihorul

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2015, 22:01

Multumesc.
Oricum la mine nu este o premiera,am mai avut o catea foarte afurisita pe nume Pamela,care a prins un dihor in curte,asta in urma cu multi ani.
Eu am patit-o odata cu un dihor care a omorat intr-o noapte nu mai putin de 15 gaini. Slabut fata de ce mi-a facut Fritz in primii lui ani de viata,peste 30 de bucati de oratanii ucise si facute gramada la usa casei. Dimineata statea cuminte in fata usii asteptand felicitarile pentru isprava facuta. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dihorul

Mesajde OVI762 pe 30 Oct 2015, 07:52

Dat bracului neamtul,sa fie sanatos si sa mai faca de astea,mai ales ca dihorul e oratanie bandita,nu-l prinzi cu una,cu doua.Cand ii vezi ca fac cate una d'asta uiti toate relele comise in trecut si le stergi tot cazierul .
PS
Legat de recorduri,cateaua paznicului de vanatoare de la mine de pe fond are la activ vreo 40 de gaini,ceva rate,maruntis,5 curci,un curcan,un miel si 2 purcei de lapte,luati din zbor.Astea ''confirmed kills'' si mai e suspecta de cateva crime,nedovedite inca;recordul il detine insa cainele sefului de grupa,cu 80 de pui intr-o noapte de mai-mai sa faca infarct nevasta omului cand a vazut dimineata puii morti si aranjati frumos,ca la parada;al dracului caine i-a capsat numai pe aia de carne,cumparati,de aia de curte scosi de closca nici nu s-a atins :-\
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dihorul

Mesajde Sly_Fox pe 30 Oct 2015, 17:33

Dar dihori complet albi ati vazut vreodata? Eu am vazut unul in urma cu cativa ani.
A traversat rapid strada cam pe la ceasul inserarii,trecand dintr-o curte in alta. Cel mai tare a fost ca l-a vazut si omul care era proprietarul gospodariei in care a intrat,nu a dormit toata noaptea,facand de paza sa nu ii dea iama prin curnic. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dihorul

Mesajde mihai_tud pe 30 Oct 2015, 20:59

Sly_Fox scrie:Dar dihori complet albi ati vazut vreodata? Eu am vazut unul in urma cu cativa ani.
A traversat rapid strada cam pe la ceasul inserarii,trecand dintr-o curte in alta. Cel mai tare a fost ca l-a vazut si omul care era proprietarul gospodariei in care a intrat,nu a dormit toata noaptea,facand de paza sa nu ii dea iama prin curnic. :D

Am vazut acum 4 ani dimineata devreme cand ma duceam spre locul de intalnire pentru vanatoare.Exact acelasi comportament descris de tine,traversa soseaua dintr-o curte in alta ,a intrat printr-o gaura din gard si s-a facut nevazut.
Foarte agil si iute....
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Dihorul

Mesajde liviur pe 05 Noi 2015, 11:41

Sly_Fox scrie:Dar dihori complet albi ati vazut vreodata? Eu am vazut unul in urma cu cativa ani.
A traversat rapid strada cam pe la ceasul inserarii,trecand dintr-o curte in alta. Cel mai tare a fost ca l-a vazut si omul care era proprietarul gospodariei in care a intrat,nu a dormit toata noaptea,facand de paza sa nu ii dea iama prin curnic. :D

Poate se ducea la sobolani sau soareci.. Am vazut cum omora un dihor un sobolan-impresionant, sobolanul n-a avut nicio sansa !
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Dihorul

Mesajde Sly_Fox pe 05 Noi 2015, 22:55

Nu stiu unde se ducea,poate ca la sobolani,desi tinta primara a dihorilor care isi fac veacul prin gospodariile de la sate o constituie puii pasarilor domestice sau chiar exemplarele mature. Dihorul este un vanator prin excelenta si nu prea iarta nimic din ce poate sa doboare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dihorul

Mesajde raissa25 pe 25 Noi 2015, 23:49

buna,

vreau si eu un dihor (sau mai multi) dar vii!!! se poate? sint gata sa platesc pentru ei. Ca sa fiu clara de la inceput.... am un vecin columbofil care imi tot omoara pisicicle. In loc sa isi securizeze idiotul cutitele cu porumbei, omoara toate pisicile din cartier. In trei ani mie mi-a omorit trei pisici (Mirtu - 8 ani, Sita - 5 ani si Pasarila - 8 luni), plus cele ale vecinilor. La noi in cartier este deja paradisul soaricilor, ca nu ii mai sperie nimeni. Intra si in casa peste noi, s-au inmultit in voie. Nici un vecin nu se intelege cu dobitocul sa nu mai omoare pisicile, ba face si bravada din asta. Ma puteti ajuta? Nu am cum sa ajung la cutitele lui, si nici nu ma vad tragind cu prastia dupa porumbei, Dar niste dihori... ar fi solutia salvatoare. Sau alte solutii daca aveti?
raissa25
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Noi 2015, 23:33

Re: Dihorul

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2015, 01:05

Stiu cum este sa iti omoare cineva pisicile. Mie imi plac pisicile foarte mult,numai ca nu am avut noroc niciodata de ele.
Am avut opt pisici in zece ani,toate de culoare neagra (ador pisicile negre) si toate au murit otravite de catre vecini. Acestia puneau otrava pentru sobolani,pisicile prindeau sobolanii ametiti de otrava,dupa care le gaseam moarte sau veneau la usa cu spasme si mureau in cateva minute.
Cum pisicile sunt niste fiinte independente si nu pot fi tinute in frau,venind si plecand in teritoriul lor oricand au chef,nu am avut niciun mijloc de a le proteja de nenorocire.
Pana la urma am renuntat sa mai cresc vreun pisic.
Dihori nu cred ca o sa gasesti la vanatorii de pe forum,ci la magazinele sau targurile specializate in vanzarea animalelor de companie. Oricum la problema pe care o ai tu,nu cred ca dihorii ar fi solutia,i-ar ucide cum ti-a ucis si pisicile.
Dificil de spus ce solutie ar fi cea mai buna,poate o plangere facuta pentru maltratarea si uciderea animalelor de companie,desi cel mai probabil columbofilul se va apara venind cu argumentele lui.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dihorul

Mesajde OVI762 pe 26 Noi 2015, 08:31

Ma puteti ajuta?



Da.Cu dihorii nu faci nimic daca dobitocul e dobitoc,poti sa cumperi 100.Si mie imi plac pisicile vii si porumbeii...fripti si uite ce as face eu:ma intalnesc cu vecinii carora le-a omorat pisicile si facem grafic de prezenta la postul de politie;astazi-eu,maine-tu,poimaine...Gogu si tot asa.Ca ne omoara pisicile(sa aveti vreo mata defuncta corp delict,nu pune militianul mana pe ea dar face impresie,mai ales daca i-o trantesti pe masa,intre cana de cafea si pachetul de tigari)ca ne injura,ca porumbeii lui fac mizerie,miros urat,fac zgomot,ca e un cetatean dubios,tot ce face el pana la urma urmei.Adevarul spus doar de unul nu prea conteaza insa daca va adunati mai multi cu aceeasi poveste,mai ales ca e adevarata,face diferenta.Eu nu ii inteleg pe idiotii astia care omoara pisici-in loc sa lase animalul sa circule liber si sa-si faca meseria ei se pun cu pietroaie pe el.Eu am 3 pisici(stau la tara,la curte)insa cu ale vecinilor apropiati se strang vreo 8,9 care tot patruleaza si nu sunt nici soareci,nici sobolani.Sa vezi turma de pisici cand taiem vreun porc sau alta vietate,parca suntem in Egipt =)) Lesini de ras daca stai sa le urmaresti pe toate adunate:mananca la unul,beau la altul si se culca la celalalt,ca oltenii de Revelion :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dihorul

Mesajde laurul pe 26 Noi 2015, 09:06

raissa25 scrie:buna,

vreau si eu un dihor (sau mai multi) dar vii!!! se poate? sint gata sa platesc pentru ei. Ca sa fiu clara de la inceput.... am un vecin columbofil care imi tot omoara pisicicle. In loc sa isi securizeze idiotul cutitele cu porumbei, omoara toate pisicile din cartier. In trei ani mie mi-a omorit trei pisici (Mirtu - 8 ani, Sita - 5 ani si Pasarila - 8 luni), plus cele ale vecinilor. La noi in cartier este deja paradisul soaricilor, ca nu ii mai sperie nimeni. Intra si in casa peste noi, s-au inmultit in voie. Nici un vecin nu se intelege cu dobitocul sa nu mai omoare pisicile, ba face si bravada din asta. Ma puteti ajuta? Nu am cum sa ajung la cutitele lui, si nici nu ma vad tragind cu prastia dupa porumbei, Dar niste dihori... ar fi solutia salvatoare. Sau alte solutii daca aveti?

Anna, tu esti ?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Dihorul

Mesajde bogus pe 26 Noi 2015, 09:19

Nu ana22 Laurule, stiu sigur mi-a zis Cristina, cea cu uliul, sunt de fapt 3 si au un club
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Dihorul

Mesajde the_mav pe 26 Noi 2015, 09:24

raissa25 scrie:buna,

vreau si eu un dihor (sau mai multi) dar vii!!! se poate? sint gata sa platesc pentru ei. Ca sa fiu clara de la inceput.... am un vecin columbofil care imi tot omoara pisicicle. In loc sa isi securizeze idiotul cutitele cu porumbei, omoara toate pisicile din cartier. In trei ani mie mi-a omorit trei pisici (Mirtu - 8 ani, Sita - 5 ani si Pasarila - 8 luni), plus cele ale vecinilor. La noi in cartier este deja paradisul soaricilor, ca nu ii mai sperie nimeni. Intra si in casa peste noi, s-au inmultit in voie. Nici un vecin nu se intelege cu dobitocul sa nu mai omoare pisicile, ba face si bravada din asta. Ma puteti ajuta? Nu am cum sa ajung la cutitele lui, si nici nu ma vad tragind cu prastia dupa porumbei, Dar niste dihori... ar fi solutia salvatoare. Sau alte solutii daca aveti?

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:
:text-bravo:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Dihorul

Mesajde the_mav pe 26 Noi 2015, 09:41

Raissa25 :oops: :oops: (cu unii natura a fost darnica, ce sa-i faci :D :D ):
vezi ca avea cineva aici ceva mult mai bun: parshul cu ochi rosii ;)
MINUNE, nu altceva....MINUNE! porumbei, gugustiuci, vrabii mai dolofane - este expert in asa ceva.
si diferenta fata de dihor este ca stie sa se ascunda bine de oameni, ii evita ceva de neinchipuit; dihorul e mai prostanac, ai vazut si tu cat de des sunt prinsi / omorati de oameni, pe cand parshul cu ochi rosii - spune si tu daca ai vazut vreodata vreunul prins de oameni? :!: :idea: :!:

si daca reusesti sa te intelegi cu omul respective sa iti dea o familie de Parsh cu ochi rosii, atunci te poti considera norocoasa :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Dihorul

Mesajde Alin3006 pe 26 Noi 2015, 14:29

OVI762 scrie:Ma puteti ajuta?


face impresie,mai ales daca i-o trantesti pe masa,intre cana de cafea si pachetul de tigari:


=)) =)) =))
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate