Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:38

vidra !!!

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: vidra !!!

Mesajde sapsiluap pe 15 Mai 2013, 20:06

Un sfat si pt mine cum sa scap de o vidra . Va rog !
Am o balta ( helesteu) si am observat prezenta ei in cateva dimineti ( cand se crapa de zii) .

Unii m-au sfatui sa eliberez cainii cand stiu ca vidra prin zona , dar nu cred ca e o solutie buna acum , pt ca mi ca scapa in padure si nu e bine... :roll:

PS Ursuleee !!! un sfat te rog !
ca sa-ti dai seama ca esti prost trebuie sa-ti mearga mintea!
Avatar utilizator
sapsiluap
Membru important
 
Mesaje: 165
Membru din: 18 Sep 2006, 12:57
Locaţie: jud Hd

Re: vidra !!!

Mesajde OVI762 pe 15 Mai 2013, 23:42

Las-o bre in pace ca e si ea suflet.Daca ai vidra ai si pesti.Cat crezi ca iti aduce saraca paguba?Fa socoteala si vezi ca nu e cam cum crezi tu.Eu in situatia ta m-as bucura,fara gluma.Unde e vidra ecosistemul si mai ales biotopul este sanatos.Mie imi place sa ma uit la lighioanele aste deoarece stiu ca aduna ce e slab;eu am niste soareci intr-un hambar si mor de drag sa ma uit la ei cu mananca gongi,paaienjeni si porumb.Mi-am facut o socoteala sumara:cat mananca soarecii aia intr-un an este 0.00ceva insa spectacolul merita de 10 000 de ori banii-sa stai pe prispa casei la 5.30 dimineata cu binoclul,cafeaua aburinda in mana ,telefonul in casa pe silentios ,si sa vezi cum fura aia cate un bob,doua sa ii duca la pui,sa-i vezi cum se impleticesc,sa-i vezi cum cad...Platesc eu 50 de kile de peste proaspat numai lasa vidra in pace,ca isi are si ea rostul ei.
Cu stima camaradereasca,
Ovidiu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: vidra !!!

Mesajde sapsiluap pe 16 Mai 2013, 07:45

Salut ! Nu cred ca vidra consuma doar 50 kg de peste , poate 50 kg pe saptamana. In principiu ai dreptate cu ecosistemul ...
Dar nu imi suna prea bine cand imi zic pescarii care merg pe balta "ca e vidra iara aici si o scosul unul cat mana " :twisted: ...
ca sa-ti dai seama ca esti prost trebuie sa-ti mearga mintea!
Avatar utilizator
sapsiluap
Membru important
 
Mesaje: 165
Membru din: 18 Sep 2006, 12:57
Locaţie: jud Hd

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 16 Mai 2013, 17:56

La tine e mai complicat decat la balta la Risculita. Uita-te dimineata sa vezi urmele, sau dara pe unde vine.
Si suna-ma sa ne sfatuim. Ca precis nu e numai una. Mai lipsea sa bagi si niste pastravi in cascade, ca ramaneai urgent fara ei.

P.S. Off-topic: mi-am luat carabina noua, sa vii s-o vezi cand apari in Deva! 8) :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde OVI762 pe 16 Mai 2013, 20:32

sapsiluap scrie:Salut ! Nu cred ca vidra consuma doar 50 kg de peste , poate 50 kg pe saptamana. In principiu ai dreptate cu ecosistemul ...
Dar nu imi suna prea bine cand imi zic pescarii care merg pe balta "ca e vidra iara aici si o scosul unul cat mana " :twisted: ...



Atat de mult sa manance?In cazul asta...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron
Publicitate