Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 06:25

vidra !!!

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

vidra !!!

Mesajde vali_deva pe 22 Dec 2010, 10:01

buna
sunt nou pe acest forum
am o mare problema pe care inca nu am reusit sa o rezolv. am incercat si pe forumurile de pescuit, dar nimic.
am un iaz piscicol. o data la 2-3 zile ma viziteaza o vidra ( si eu sper sa fie doar una ) si de fiecare data imi agata cate un crap intre 1 si 2 kg. nu am vazut-o niciodata dar am vazut pestii mancati de ea. mancati in sensul ca am gasit capetele sau cozile. ce variante ar fi sa scap de ea?
mentionez ca balta se afla la marginea unei paduri. acum a nins dar pe zapada nu am vazut decat urme de caini (cainii vecinilor ) supraplinul din iaz se face printr-o conducta de 400 acesti pesti i-am gasit intepeniti in aceasta conducta, mai exact in vanetele de la calugar. urmeaza in primavara sa ingradesc in intregime terenul cu iazul apoi sa duc acolo cei 2 caini lup.
credeti ca vidra vine prin paraul unde se scurge surplusul de apa din iaz? (nu vad urme pe zapada )
exista vreo varianta de a o alunga in cazul in care acolo sunt caini?
ce variante ar fi sa o prind , sa o duc de acolo, sau sa o fac sa nu mai vina?
multumesc
vali_deva
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2010, 09:37

Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 22 Dec 2010, 12:01

E posibil sa fie vidra dar sunt poate sanse si mai mari sa fie vorba de nurca (vizon). In cazul acesta va fi destul de greu sa o tii departe de iaz prin a construi un gard intrucat e mica si foarte agila si intra prin mai toate gaurile fara nici o problema.
Dihorul, se baga si el la peste de multe ori, in special dihorul de mal care e specializat pe asa ceva.
Spontan insa, cred ca idee cu caini e buna, atat timp cat sunt agresivi si nu vor ignora animalul.

Faptul ca nu vezi urme prin zapada se potriveste mai mult la vidra si nurca intrucat dihorul se misca mai mult pe mal. Daca zapada e mai mare insa, majoritatea prefera sa traficheze prin apa intrucat e mai usor.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 22 Dec 2010, 13:20

Este 100% vidra, eu asa zic daca ai gasit capete si cozi. Problema este ca vidra este ocrotita . Intr-adevar , face pagube mari , daca se invata la balta, e greu de alungat. Vali , unde e balta ? Am vazut ca esti din Deva. Contacteaza-ma pe PM. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde csikimiki pe 22 Dec 2010, 14:02

Este 99% nurca, eu asa zic daca ai gasit capete si cozi. pe la noi sunt pastravarii pe fiecare parau. multi se plang ca vidra face ravagii si pun capcane pe care eu le ridic, de multe ori cu nurca in ele. Nu face el ravagii, doar se hraneste in modul cel mai simplu. se poate rezolva problema cu plasa rabitz minim 50 cm in pamant si cativa caini mici "mustaciosi".
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 22 Dec 2010, 15:30

Si eu optez cel mai mult pt. nurca datorita stilului rapace prin care a omarat pestii, adesea in cantitati mult mai mari decat a avut nevoie pt. a-si satura foamea. Din cate stiu eu, vidra vaneaza mai elegant, nefacand aceleasi ravagii pe care le face nurca.
Cu toatea acestea insa, daca bagi un gard de plasa ca cel sugereat de @csikimiki, ori e nurca ori e vidra, ti le va tine la distanta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde vali_deva pe 22 Dec 2010, 16:39

Tranan scrie:E posibil sa fie vidra dar sunt poate sanse si mai mari sa fie vorba de nurca (vizon). In cazul acesta va fi destul de greu sa o tii departe de iaz prin a construi un gard intrucat e mica si foarte agila si intra prin mai toate gaurile fara nici o problema.
Dihorul, se baga si el la peste de multe ori, in special dihorul de mal care e specializat pe asa ceva.
Spontan insa, cred ca idee cu caini e buna, atat timp cat sunt agresivi si nu vor ignora animalul.

Faptul ca nu vezi urme prin zapada se potriveste mai mult la vidra si nurca intrucat dihorul se misca mai mult pe mal. Daca zapada e mai mare insa, majoritatea prefera sa traficheze prin apa intrucat e mai usor.



nurca sa fie? spui ca nurca e mica. se baga nurca la fitofag de 2 kg?
din povestile satenilor am inteles ca in padurile din zona sunt jderi. astia au vreo treaba cu apa? (in afara de faptul ca o beau )
ar mai fi si o alta varianta. pe langa o pereche de rate salbatice care isi duc traiul pe acolo iarna de iarna am si un alt chirias, un starc cenusiu. posibil si asta sa fi lovit cu ciocul fitofagul si acesta sa fi murit. dar cine l-a carat in tuburile de scurgere si cine l-a mancat asa pe jumatate?
pana nu stiu exact ce este nu stiu cu ce "arme" sa lupt.
vali_deva
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2010, 09:37

Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 22 Dec 2010, 16:48

Absolut! Nurca executa un astfel de peste fara probleme si e mai mica decat vidra.
Jderul, manaca si el ce prinde, dar in general nu se da la peste.
In ce priveste starcul insa, nici vorba. Un astfel de starc mananca pesti mult mai mici si asa cum spui, modul in care s-a produs "crima" nu e de loc tipic starcului, care nu sta si ciupeste pestele ci il inghite cu totul (de aceea nu se da la exemplare mari).
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde Donbazil pe 22 Dec 2010, 21:10

Sal'tare!
Eu zic sa-ti procuri doi foxterieri. Sunt buni si pentru paza si au boala pe orice blanosi. Nu-s greu de tinut si n-o sa-ti para rau.
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 22 Dec 2010, 21:43

Nurca sa fie, daca spuneti voi ! :lol: O sa pun poze cu " nurca "( nu din carti :wink: ) cu urmele ei si cu locurile in care traieste.
Nu avem nurca in judet, doar vidra, jder de copac si de piatra, dihor comun si nevastuica. Despre hermelina nu sunt sigur daca este, ori ba.
Sa treaca sarbatorile si o sa ma ocup de " nurca " de pe la noi. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 23 Dec 2010, 00:29

Ursus2006 scrie:Nu avem nurca in judet, doar vidra, jder de copac si de piatra, dihor comun si nevastuica.


In cazul acesta...e probabil mult mai mult posibil sa fie vidra (caz in care Ursule, nu vei putea decat sa te uiti la ea :lol: ).
Pe de alta parte, nurca traieste atat de anonim incat multi care isi au chiar locuintele in apropierea lor, nu le-au vazut niciodata, deci nu e exclus sa fie existe nurca in judet, fara ca sa fie stiut de lume.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde vali_deva pe 24 Dec 2010, 15:29

[img]http://C:\Documents%20and%20Settings\valentin.adamescu\Desktop\New%20Folder%20(2)\Picture%20012.jpg[/img]
vali_deva
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2010, 09:37

Re: vidra !!!

Mesajde vali_deva pe 24 Dec 2010, 15:33

nu reusesc nicicum sa postez poze
vali_deva
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2010, 09:37

Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 27 Dec 2010, 00:28

Vezi ca e explicat aici la topic: viewtopic.php?f=69&t=4478
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde csikimiki pe 27 Dec 2010, 10:10

Vali, fa asa:Imagine :idea:
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: vidra !!!

Mesajde vali_deva pe 27 Dec 2010, 21:45

astea nu imi par urme de caine... gresesc?

Imagine
Imagine
vali_deva
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2010, 09:37


Re: vidra !!!

Mesajde Tranan pe 28 Dec 2010, 00:56

Absolut! Nu arata de loc a urme de caine. Nu ar fi stricat sa pui si un centimetru langa urma si intre urme.
Pe de alta parte imi e foarte greu sa le accept ca fiind urme de vidra (ca odata ce le-am vazut, imi dau seama direct ca nu sunt urme de nurca, aceasta avand urmele grupate doua cate doua), intrucat vidra are si urmele distribuite mai mult doua cate doua, sau cel putin, cu talpile foarte apropiate una de alta.
Deasemenea, se pare ca zapada era putin adanca si in astfel de cazuri, din cate stiu eu, vidra lasa adesea urme de coada prin zapada si cam asta o face si jderul si nurca.

Oare sa fie o vulpe? Modul in care sunt distribuiti pasii aduc mai degraba a vulpe desi forma urmei talpii parca ma face putin nesigur.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 12 Ian 2011, 11:20

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Despre " nurca " asta este vorba! Acum nu mai mananca pestii din balta ! :twisted:

A fost naturalizata de prietenul meu, Corui !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 12 Ian 2011, 12:30

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde scirocco pe 12 Ian 2011, 16:53

Frumos! Pana la urma nu te-ai lasat ,pana nu ai rezolvat omul de belele.... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: vidra !!!

Mesajde Clujeanul pe 12 Iul 2012, 20:48

Azi am vazut o vidra moarta pe marginea soselei, aproape de Somes, la intrarea in Gherla...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: vidra !!!

Mesajde Ghinda pe 13 Iul 2012, 13:46

Cam pica saracele. Am vazut de cateva ori pana acum, intre lacurile Tancabesti si Snagov pe DN 1, si pe acelasi dn intre Tancabesti si Ciolpani, la jumatea padurii(e o vale cu un firicel de apa). Vor sa trverseze si pica la masina noaptea. La padure nu am mai vazut, au destupat tubul pe sub DN si cred ca s-a rezolvat cu trecerea(atunci lucrau la el si nu au avut, presupun, pe unde sa treaca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: vidra !!!

Mesajde Clujeanul pe 27 Dec 2012, 22:38

Am mai vazut una, de data asta prinsa si omorata de caini duminica dimineata pe la vreo 8.30 - 9.00.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: vidra !!!

Mesajde OVI762 pe 27 Dec 2012, 22:40

Pacat de ea.Si asa sunt putine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: vidra !!!

Mesajde sorinacio pe 28 Dec 2012, 20:27

indiferent ce este .... te rog ...las-o... cat iti face paguba?! 1-2-3 pesti... braconierii itiiau cu sutele de kg.... si nu uita orice animal nu vaneaza ce este viabil, ci acei pesti bolnavi, lenti, sau care nu sunt apti sa se apere... selectia naturala.... nu-ti va face paguba mai mare decat bolile si braconierii.... daca balta esanatoasavor prospera exemplarele sanatoase si viabile...., daca ai vidra sau nurca inseamna ca este un mediu curat...speculeaza acest echilibru natural; nu-l distruge. omul este cel mai mare daunator; pe unde ajunge distruge totul....

cu stima si respect....
sorinacio
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Ian 2010, 16:21
Locaţie: Bucuresti

Re: vidra !!!

Mesajde Clujeanul pe 30 Dec 2012, 21:15

sorinacio scrie:indiferent ce este .... te rog ...las-o... cat iti face paguba?! 1-2-3 pesti... braconierii itiiau cu sutele de kg.... si nu uita orice animal nu vaneaza ce este viabil, ci acei pesti bolnavi, lenti, sau care nu sunt apti sa se apere... selectia naturala.... nu-ti va face paguba mai mare decat bolile si braconierii.... daca balta esanatoasavor prospera exemplarele sanatoase si viabile...., daca ai vidra sau nurca inseamna ca este un mediu curat...speculeaza acest echilibru natural; nu-l distruge. omul este cel mai mare daunator; pe unde ajunge distruge totul....

E o prostie sa dusmanesti un animal salbatic doar pentru ca se hraneste cu ceva ce gaseste chiar in mediul lui. In loc sa accepte ca si lupului i se cuvin cateva oi, unii ciobani tin cate 10 caini mari la o turma (caucazieni !, khangali !) si ajung sa cheltuie cu cainii mai mult decat i-ar prada lupii.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: vidra !!!

Mesajde Clujeanul pe 07 Ian 2013, 08:39

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: vidra !!!

Mesajde Alin3006 pe 27 Mar 2013, 12:59

Va atrag atentia ca vorbim de un animal protejat...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: vidra !!!

Mesajde Ursus2006 pe 01 Apr 2013, 10:55

Clujeanul are poza decand nu era protejata. :wink:

P.S. Iar am reclamatii cu privire la vidra. Nu ia doar 2-3 pesti, sau nu e doar una singura. Ma ocup in liniste de ea, n-o sa fie impuscata. :evil:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: vidra !!!

Mesajde Clujeanul pe 01 Apr 2013, 12:19

Vidra din poza pusă de mine a fost prinsă şi omorâtă de câinii sătenilor înainte să ajung eu acolo. Eu nici măcar nu am atins-o. I-am făcut o poză sau două şi am plecat.
De acord că-i o chestie delicată să afişezi anumite poze cu animale din specii protejate!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate