Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

Campionatul European de Taxidermie 2014

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Sharpshooter pe 30 Apr 2014, 11:09

Recent sa incheiat Campionatul European de Taxidermie ETC 2014 in Longarone - Italia
M-am ambitionat sa fiu prezent in calitate de participant si nu doar vizitator ca acum 2 ani la Salzburg.
M-am inscris cu 4 piese in competitie, a trebuit sa intru in divizia profesionala deoare am inceput activitatea in urma cu mai mult de 5 ani, 2 dintre piese au trecut barem de 70 de puncte de fidelitate, iar celelalte 2 au atins doar 68 de puncte si nu au mai fost recompensate cu esarfe.
Imagine
Imagine
Imagine

Aici se poate vedea galeria completa de piese care au participat in competitie
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.753201564730211.1073741836.259705404079832&type=1
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde UlissePro pe 30 Apr 2014, 14:28

Felicitari!
Am vazut si galeria de fotografii: piesele lucrate excelent, dar pasari de prada, papagali ara, leopard de zapada ... nu ma pot obisnui sa le vad impaiate.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde gherman pe 30 Apr 2014, 23:04

Milo,
La Campionatul acesta nu exista o comisie care sa verifice originea si modul obtinerii acelor cadavru??? Intreb si eu ptr ca ma socheaza multimea de exponate apartinand unor specii cu diferite grade de periclitare...si toate astea in conditiile in care mai toate tarile din Europa au semnat Conventia de la Berna. Nu cred ca tigrii, leoparzii sau linx-ii aia, critic periclitati, pot ajunge la taxidermisti urmare a unor road-kills-uri. Nu mai zic de pasari... Iar ptr "vanatorii" care apar pe "faleza" cu astfel de exponate....mai bine ma abtin.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Sharpshooter pe 01 Mai 2014, 07:31

Pai mai bine intrebam decat sa tragem concluzii pripite :!:

Nu stiu cum va imaginati voi ca cineva poate sa mearga in orice colt al lumii sa puste ce vrea, poate nu e chiar asa imposibil....dar cum il aduci acasa? avioan, aeroport, vama etc... stiu ca Schengen nu mai are granite dar nu intreaga lume.

Animale rare se gasesc in foarte multe gradini zoologice, crescatorii private, centre de inmultire ...cel putin intarile mai dezvoltate. Apoi mai devreme sau mai tarziu le vine randul a muri fie de boala fie de batranete, iar intr-o tara normala ca romania cadavrul se arunca, se ingroapa crestineste sau se incinereaza
In restul tarilor de care am facut mentiune mai sus, institutia sau organizatia in fapt tine contact cu unul sau mai multi taxidermisti si ii pregateste o noua destinatie, intr-un muzeu, o scola, o universitate ...sau de ce nu colectie privata. (sa inteles pana aici ?!? :D )
Animalele respective au documente de provenienta de la nastere, asa ca oameni, sau cum au cainii "pedigree" ca sa fie mai corecta comparatia. Dupa ce au un act de identitate li se face si documentatia CITES, astfel este posibila detinerea si transferul specimenului atat pe timpul vietii cat si dupa ce moare
Pentru cine nu a auzit de CITES ...de vizitat aici http://www.cites.org/

Continuam ?!
Toate pasarile de prada au apartinut soimarilor autorizati, sau au fost colectate de pe drum si inregistrate la biroul de mediu primind dreptul de naturalizare si detinere (da se exista sia sa ceva Olanda, UK, Danemarca sunt mai inapooiati cu legislatia in domeniu si se poate) ....desigur au avut si inele de identificare si documentatia CITES
Rasul a trait in gradina zoologica din Leipzig, a murit la 26 de ani si merge la muzeu.
Tigrul e din gradina zoologica din Amsterdam, dar va trece in colectie privata.
Toti papagaii ara apartin muzeului natural din Berlin, crescuti si decedati in Germania.
Acestea sunt cazuri pe care le stiu..de restul specimenelor nu stiu detalii concrete.
:wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde biriuck pe 01 Mai 2014, 20:31

Sharpshooter scrie:Aici se poate vedea galeria completa de piese care au participat in competitie
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.753201564730211.1073741836.259705404079832&type=1


Felicitari pentru panglici si tine-o tot asa! Mie imi plac cel mai mult 110 si, febletea mea, 102-ul :mrgreen: Bivolul ala arata de parca ar avea botul umed ca in realitate :shock:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde adisan77ro pe 02 Mai 2014, 11:51

Intr-adevar minunat si maxima apreciere celor ce impartasesc aceasta pasiune.
Eu mereu ma minunez /mai ales dupa ce vad cum arata o "zburatoare" de ex. intr-un anumit moment al procesului de naturalizare/ cum de reusiti sa le "readuceti la viata" de maniera asta absolut incredibila.
Jos palaria!
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Marius pe 06 Mai 2014, 15:35

Salut Milo!
BRAVO ! Frumoase lucrari!

Am si eu cateva intrebari:

Ce inseamna 70 de puncte? Din cate? Cate puncte trebuiau pentru ceva medalii?

Care au fost criticile arbitrilor la sulitar? Mie mi se pare perfecta.

Tu cum ai fost multumit de sulitar pana la momentul arbitrajului si cum apreciezi lucrarea acum?

Ti-ai propus o participare viitoare? Pe cand?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde iliealexandruionut pe 07 Mai 2014, 10:41

felicitari pt pasiunea ta si rezultatele obtinute!!!rar ai ocazia sa vezi oameni atat de dedicati in munca lor.

cu respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Sharpshooter pe 08 Mai 2014, 09:22

Marius scrie:Salut Milo!
BRAVO ! Frumoase lucrari!

Am si eu cateva intrebari:

Ce inseamna 70 de puncte? Din cate? Cate puncte trebuiau pentru ceva medalii?

Care au fost criticile arbitrilor la sulitar? Mie mi se pare perfecta.

Tu cum ai fost multumit de sulitar pana la momentul arbitrajului si cum apreciezi lucrarea acum?

Ti-ai propus o participare viitoare? Pe cand?


70 de puncte din 100 (100 de puncte s-au acordat doar de 2 ori in istoria tuturor campionatelor mondiale si europene si alea au fost "MAster of Masters")
Premiile se acorda in felul urmator
-exponatele sunt impartite, in pasari mamifere, busturi, reptile, pesti. (fiecare dintre ele e subimpartita in grupe de dimensiune, mici, medii si mai)
-exista 4 clase de aptitudini/experienta Novice, Professional, Masters, Excellence(aici intra fosti castigatori ai campionatelor anterioare etc)

Pe fiecare clasa de experienta si grupa de lucrari in parte se aleg locurile 1,2,3 dupa punctajele cele mai mari, (locul 1 obligatoriu trebuie sa aibe mai mult de 90 de puncte, adica poti sa participi singur intr-o anumita clasa si actegorie si sa iesi pe locul 2 :D )


Sulitarul a avut cateva probleme pe care le stiam si singur teoretic, insa nu am putut sa le depasesc tehnic.
Anatomia corpului a fost destul de buna, aranjamentul penelor deasemenea. (fapt confirmat si de arbitru ceea ce ma bucurat enorm)
-picioarele, nu au fost atasate perfect de baza, au fost atrofiate (nu si-au pastrat forma initiala, chiar daca au fost injectate) coloratia nu sa apropiat de cea naturala
-gatul nu a fost asezat corect intre umeri, si putin prea gros in zona vertebrelor 4-6(unde au ratele gatul cel mai subtire)
-capul gresile de reconstruire a anatomiei faciale, adancime necorespunzatoare a ochilor, asimetrie a ochilor, imbinarea culorilor de pe cioc slabuta., usoara atrofiere a ciocului

Consider ca am avut parte de o critica corecta, cum am zis, cunosteam si eu greselile. Arbitrajul se poate face in mai multe moduri ideea e sa se puncteze obiectiv greselile facute, care oricum se fac cu usile inchise fara accesul participantilor sau vizitatorilor, iar lucrarile au doar numere nu si nume. La pasari arbitrii au format un grup si si-au dat cu parerea in ce categorie de puncaj intra fiecare lucrare apoi unul dintre ei a analizat punct cu punct si a notat pe foaia de arbitraj; in cazul pasarilor mele toti 5 au cazut de acord ca cele 2 pasari merita clasate in baremul 70-80 puncte

Urmatoarea competitie la care mi-am propus sa particip este campionatul mondial de la Salzburg 2016
Inca nu stiu exact cu ce, dar am timp sa pun in practica tot ce am invatat si sa abordez mai serios participarea la competitie, obiectivul este sa ajung cu cel putin o lucrare (de preferat 2) in zona 80-90 puncte
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Marius pe 08 Mai 2014, 15:52

Care e cauza atrofierii picioarelor si ciocului? Congelarea, poate timpul scurs pana la congelare? Cum depasesti aceasta problema?
Celelalte "minusuri" cu asimetria ochilor, insertia picioarelor, grosimea gatului sau vopseaua de pe cioc, cu rabdare si migala cred ca le poti perfectiona pana in 2016.

Succes pe mai departe!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Sharpshooter pe 09 Mai 2014, 10:36

Marius scrie:Care e cauza atrofierii picioarelor si ciocului? Congelarea, poate timpul scurs pana la congelare? Cum depasesti aceasta problema?
Succes pe mai departe!



Ciocurile si picioarele pasarilor in general, nu au vase de sange, doar ceva lichide cu continut ridicat de grasime (nu am studiat biologia ca sa stiu exact 100%) iar tesutul exterior este cu o textura fina la pasarile de apa, iar la cele de uscat ceva mai dur.
Ideea e ca acele lichide in timp se evapora intr-un fel sau altul, iar tesutul exterior se usca si se atrofiaza neregulat, conservarea picioarelor se face prin injectare cu formol, dar asta conserva prin deshidratare....dar acolo fiind am aflat si elementul lipsa :D + o procedura mai avansata (abia astept sa o pun in practica)

Posibilitati alternative ar fi copierea cu silicon si multiplicarea cu rasina de mare densitate atat a ciocului cat si a picioarelor, apoi revopsirea lor in culori naturale...cu ciocurile am incercat, in trecut mi-a iesit de cateva ori, insa acum rezultatul a fost sub asteptari si am mers pe varianta cu ciocul natural

si pana in 2016 ...invatam, invatam, invatam ...si exersam exersam exersam :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Campionatul European de Taxidermie 2014

Mesajde Sharpshooter pe 11 Mai 2014, 14:27

Seminarii si jurizare
Roland Kaiser -montaj soim
Imagine
Imagine

Robert Stein - interpretarea anatomiei pasarilor
Imagine
Imagine

Maurice Bouten - de la manechin la bust
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Laszlo Bago - sculptarea anatomiei pe busturi
Imagine
Joe Meder -critica la bustul meu de capra neagra
Imagine
Imagine
Imagine
Jack Fishwick -arbitrul pasarilor mele
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad


Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate