Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:41

Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde stefan.novac pe 14 Sep 2011, 21:49

ultima carte citita a fost : Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost : - Mitica Georgescu
Poate vreun argesean mai vechi stie mai multe. Era locul lui preferat de vanatoare.
era un bun tragator... din ce am citit
Avatar utilizator
stefan.novac
 
Mesaje: 18
Membru din: 07 Ian 2010, 09:34
Locaţie: Ploiesti/Bucuresti

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde comanM pe 15 Sep 2011, 20:45

Din ce spun baietii care lucrau la RNP in timpurile alea,si la capre negre se facea goana ca la mistreti! se ducea personalul cu securistii cu o zi innainte in teren si incepeau sa deranjeze locurile unde stateau negresele din zonele din jurul vaii Capra !A doua zi venea Ceausescu si era asezat in cea mai buna trecatoare la intersectia mai multor culmi,pe acolo treceau caprele gonite de padurari si securisti!Erau gonite caprele din mai multe vai,iar in apropierea standului se forma un cordon ca o palnie care dirija vanatul catre el,dar nu iesea nimeni in culme sa fie vazut cumva de nea Nicu,el vedea doar caprele care fugeau de nebune catre el :lol: .Avea cu el un armurier care-i incarca amele,iar la sfarsit asa zic si baietii,ca numara tuburile si trebuiau sa aduca acelasi numar de trofee cate tuburi goale avea! Si o luau baietii ia pas sa-i faca numaru de trofee,mai gaseau si ranite dar multe trebuiau impuscate de ei sa nu se supere VANATORU.La ultima vanatoare in Fagaras la Capra a impuscat vreo 46 :evil:Dar l-au ajuns blestemele vanatului si pe el intr-un final :lol:
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde fotolotusro pe 12 Apr 2013, 20:44

Intrebare: care dintre voi toti, mare mesteri de vorba ce va dati si mari critici de vanatoare ce sunteti, nu veti face acelasi lucru, avand in sange pasiunea de a vana, daca maine deveniti presedinti sau un caz si mai fericit, presedinti intr-un stat comunist, bine organizat si pus la punct sub indrumarea voastra????
in primul rand, sa va fie rusine de faptul ca nu sunteti in stare sa apreciati ce a facut el pentru tara! da , au fost, multe sacrificii facute si de catre populatie, dar cand l-am pimpuscat pe ceausescu, tara noastra nu avea nici o datorie, din punct de vedere economic, tara era pe plus, lucru care acum nu puteti sa il mai ziceti.
din punct al vanatorii, asa cum era ea facuta, cu goane organizate, cu palnii, stegulete sau orice mai vreti voi, tovaraul Ceausescu era foarte bun tragator. Am un prieten, mai in varsta, care a participat la vanatori cu Ceausescu si care a avut si are o admiratie deosebita pentru felul in care tragea. Am vizitat Muzeul de la Posada, sau ce a mai ramas din coletia de trofee a tovarasului, inca mai sunt acolo piese impresionante. Vizitati siteul CIG si veti vedea ca inca mai suntem in topurile mondiale.
Cand a fost ultima data cand, in padure mergand, ati aluat cu voi hrana pentru animale? ...

Tovarasul a fost si va ramane in istoria noastra, un mare vanator, un mare detinator de trofee mondiale si un mare ROMAN care a tinut cu Romania.
Adi
fotolotusro
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Apr 2013, 15:26

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde Ursus2006 pe 13 Apr 2013, 07:42

Tu-le muma-n cur de imperialisti!!!

http://www.youtube.com/watch?v=uyNTcWwFeiY

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde adisan77ro pe 13 Apr 2013, 08:35

fotolotusro scrie:Intrebare: care dintre voi toti, mare mesteri de vorba ce va dati si mari critici de vanatoare ce sunteti, nu veti face acelasi lucru, avand in sange pasiunea de a vana, daca maine deveniti presedinti sau un caz si mai fericit, presedinti intr-un stat comunist, bine organizat si pus la punct sub indrumarea voastra????
in primul rand, sa va fie rusine de faptul ca nu sunteti in stare sa apreciati ce a facut el pentru tara! da , au fost, multe sacrificii facute si de catre populatie, dar cand l-am pimpuscat pe ceausescu, tara noastra nu avea nici o datorie, din punct de vedere economic, tara era pe plus, lucru care acum nu puteti sa il mai ziceti.
din punct al vanatorii, asa cum era ea facuta, cu goane organizate, cu palnii, stegulete sau orice mai vreti voi, tovaraul Ceausescu era foarte bun tragator. Am un prieten, mai in varsta, care a participat la vanatori cu Ceausescu si care a avut si are o admiratie deosebita pentru felul in care tragea. Am vizitat Muzeul de la Posada, sau ce a mai ramas din coletia de trofee a tovarasului, inca mai sunt acolo piese impresionante. Vizitati siteul CIG si veti vedea ca inca mai suntem in topurile mondiale.
Cand a fost ultima data cand, in padure mergand, ati aluat cu voi hrana pentru animale? ...

Tovarasul a fost si va ramane in istoria noastra, un mare vanator, un mare detinator de trofee mondiale si un mare ROMAN care a tinut cu Romania.
Adi


Din cate-mi dau eu seama esti mult prea inversunat fata de cat ar fi cazul. iar de cat de "MARE VANATOR" era tovarasul, sunt de parere, convins chiar, ca oricare dintre noi am putea, cei dinainte ar fi putut si cei care ne vor urma, ar putea / IN ACELEASI CONDITII/ sa fie la fel de MARI VANATORI ca si "MULT IUBITUL TOVARAS SI PARINTE".
Ca a facut lucruri multe si bune in aceasta tara nu cred ca poate cineva contesta iar cei care inca mai contesta asta probabil ca vor fi tot mai putini pe zi ce trece vazand ce carmuitori avem acum ( si oricum in caz contrar cu timpul mai mor dintre ei :lol: ). In schimb cat de MARE ........ a fost el, probabil ca a fost la fel de MARE pe cat de MARE ACADEMICIAN ii era consoarta :shock: (si ea MARE detinatoare de altfel de "MARI TROFEE" in ale Chimiei :!: )
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate