Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:17

Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Discutii despre trofeele de vanatoare - ale noastre sau ale altora . Vanatoare la trofeu , naturalizare , modalitati de expunere , performante proprii , etc . Taxidermisti , adrese utile , etc

Moderatori: mialxx, popaliviu

Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde claudiu pe 23 Noi 2006, 10:21

Salutari.
Am urmarit cu atentie toate documentarele difuzate zilele trecute despre Zoia Ceausescu. Multe si despre Impuscatul evident. Si mai in toate aceste materiale .. mici scene cu partidele de vinatoare&tir ale Tovarasului.

Ce m-a surprins mereu in aceste filme era tehnica de epolare a Tovarasului. O ciudata pozitionare a patului mai mult in piept decit in umar. Oare tragea cu ambii ochi deschisi? Nu imi pot da seama.
Din ce am discutat cu personalul de vinatoare care au avut de a face cu el se pare ca Tovarasul era chiar un tragator cu rezultate bune spre f. bune.

Daca cineva a vazut acele documentare si mai ales pozitia de epolare ... poate ma poate lamuri.

Nu ma pot abtine sa nu remarc si faptul ca pe vremea Impuscatului era f. mult vinat . Fuse, fuse si se duse!
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde razvy pe 23 Noi 2006, 13:32

Eu am participat la citeva vinatori ale lui in calitate de gonas pe vremea liceului si se faceau goane de la Reghin pina la Tirgul Lapus pe Valea Gurghiului , goane de 35 km :shock: normal ca era vinat mult :wink:
Goana incepea cu o zi inainte sa vina el, pe ultima portiune erau facute garduri care dirijau vinatul in fata standurilor.
Normal ca era mult vinat...
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde claudiu pe 23 Noi 2006, 14:47

Stiu de practica cu gardurile. Se mai faceau si la padure sa adune mistretii si apoi se inchideau portile. Aduceau vinatul spre foisor ceva de genul sistemului de strunga la oi.
Mai avea obiceiul la sfirsitul vinatorii sa numere tuburile trase(de carabina). Intreba apoi unde e diferenta de mistreti si padurarii umblau toata ziua si noaptea urmatoare dupa mistreti sa faca numarul lipsa.

Intr-un material filmat se pomenea despre introducerea ursilor grizzly la noi pentru a satisface placerea Tovarasului vis-a-vis de trofeu. Am vazut si tablouri de vinatoare cu astfel de ursi ... comentariu a venit ulterior confirmindu-mi in acest fel dimensiunile mari ale animalelor din respectivul tablou. Oare din ce motin nu a reusit naturalizarea ursilor grizzly la noi? Probabil lipsa meniului favorit al lor: somonii.

Totusi nu raspunde nimeni vis a vis de acel mod ciudat al tovarasului de a tine arma epolata.

Mai astept.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde bigdaddy pe 24 Noi 2006, 09:13

Nu stiu prea multe despre fostul "vanator nr 1" dar va pot spune una din cauzele scaderii semnificative a vanatului.

Conform statisticilor se constata ca numarul vanatul recoltat viu este considerabil mai mare in zonele exploatate agricol decat in zonele cu productivitate mica sau lasate nelucrate.

Ce e drept imaginativa cum sa traiasca o specie de vanat in hectare intregi de ciulini?
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 24 Noi 2006, 11:32

Probabil nu-i placea sa simta loviturile in oasele umarului asa ca o fi dat ordin sa i se modifice patul sa-l poata pune pe muschi (spre piept si incheietura bratului nu stiu cum se numeste muschiul respectiv) prin epolare cu bratul drept apropiat de corp. N-am vazut pozitia dar asa epolez eu, cu cotul apropiat de corp si nu cu bratul la 60 sau chiar 90 de grade cum am vazut la altii.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde cata pe 28 Noi 2006, 22:37

Despre vanatorile lui Ceausecu puteti afla mai multe din cartea lui Mitica Georgescu, "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost ele"...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Mesajde adrian_ppp pe 13 Dec 2006, 17:28

cata scrie:Despre vanatorile lui Ceausecu puteti afla mai multe din cartea lui Mitica Georgescu, "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost ele"...

Da, o carte foarte interesanta, am achzitionat o si eu ieri din Cora!
Prezinta multe din vanatorile lui Ceausescu.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jagermeister pe 21 Dec 2006, 00:28

Inca doua lucrari interesante : "Vanatori si...caractere"-Aristide Stavros si "O jumatate de secol de vanatoare in Carpatii Romaniei"-Constantin Dominic.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde greier99 pe 21 Dec 2006, 10:48

Aveam 16 ani si mergeam cu un vecin "mare vanator intre padurari" sa-i faca nada la urs, pentru ca trebuia sa vina Ceausescu sa impuste un urs.Am spus mare vanator inte padurari ca acestia din urma, se ocupau mai mult de lemn (scos si vandut ) nu de vanatoare.Cand se apropia venirea tot judetul era in "priza".Era primavara si el mergea in fiecare seara la observator sa vada ce urs vine cat este de mare si la ce ora.Primele veneau ursoaicele cu puii, dupa care ursi mai mici si la urma cei "grizzly"."Ce trebuia sa faca el?" sa alunge de la mancare (un starv de cal agatat de un scripet la 5m de la sol), toti ursii mici si in functie de ce ursi veneau, ridica acel scripet ca ceilalti mai mici sa nu ajunga si sa nu mai dea pe acolo.Observatorul era la o inailtime fata de sol de 4m cu camere cu pat, masa si soba etc. A sosit ziua cand a venit "tovarasul" (cu elicopterul), merge la observator sta aprox 1 ora, sau auzit cateva focuri si gata vanatoarea sa terminat.Pe marele "vanator intre padurari" nici macar nu la invitat, ca doar el daduse relatii la ce ora vine, de unde vine(erau numai sefi si sefuti) .Statea omul acasa si era suparat ca nu-l vazuse pe "tovul"."tovarasul" sau gasca lui impuscase 2 ursi pe unul foarte mare la ranit. Vroia sa aduca oameni atunci sa-l gaseasca (spunea ca trebuie sa fie pe acolo si sigur e mort). Nici nu au stat pe ganduri, au bagat in padure toata padurarimea(floarea) cu caini cu arme. Se lasase intunericul si niciunul nu avea curaj de scotocit (un urs ranit). Sau gasit cate 2-3 si asa au stat pana a plecat alaiul. "Sefii si sefutii" si-au adus aminte de "marele vanator intre padurari", pentru ca numai el si cainele lui mai puteau sa gaseasca ursul ranit. A doua zi, un "sef" a venit la el si la rugat, sa ia cainele si sa caute ursul, ca o sa-i de o masina de cereale (daca il gaseste) avea omul animale destule.Si-a luat omul cainele, si in cateva ore a gasit ursul si la achita. Dar problema lui a fost, ca puteau sa-i moara animalele de foame, tot asteptand masina de cereale.Asa era Ceausescu vanator iscusit, tot cu cei mici.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde eltorro pe 21 Dec 2006, 21:30

ma bucur ca mitul -ceausescu mare vanator - e spulberat incet-incet. Ma intriga putin imaginea sustinuta de multi... cum ca intr-adevar se pricepea la ceva.
eltorro
 

Mesajde dumi pe 21 Dec 2006, 21:39

Nu poate fi "Mare Vanator" cineva caruia i se pune totul pe tava!
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde wachtelfeld pe 21 Dec 2006, 22:13

Ce D-zeu sunteti copii :cry: ...cum puteti numi vanator un asemenea personaj :?: ...poate omul tragea bine,asta-i alta poveste...insa de aici pina la vanator este cale lunga :!: .Cind am inceput vanatoarea am avut 2 "dascali",unul din ei s-a numit Ghe. Badulescu si celalalt col.Alex.Duculescu,cel din urma fost col. de securitate,vanator si braconier impatimit dar stia fiecare balarie a cimpului,fiecare urma ,iar la vanat mare eu nu am vazut pe altul care sa il intreaca,impuscase ursi,cerbi,lopatari,intr-un cuvint tot ce se putea iar de regula pleca singur,bineinteles la braconaj.Facuse vanatoare cu Ceausescu si imi povestea ca intr-adevar de tras tragea bine ,dar nu stia mai nimic despre vanatoare in acceptiunea lui....iar el credeti-ma pe cuvint a fost un mare VANATOR inainte de a fii totusi un BRACONIER :!: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde adrian_ppp pe 21 Dec 2006, 23:06

wachtelfeld scrie:Ce D-zeu sunteti copii :cry: ...cum puteti numi vanator un asemenea personaj :?: ...poate omul tragea bine,asta-i alta poveste...insa de aici pina la vanator este cale lunga :!: .Cind am inceput vanatoarea am avut 2 "dascali",unul din ei s-a numit Ghe. Badulescu si celalalt col.Alex.Duculescu,cel din urma fost col. de securitate,vanator si braconier impatimit dar stia fiecare balarie a cimpului,fiecare urma ,iar la vanat mare eu nu am vazut pe altul care sa il intreaca,impuscase ursi,cerbi,lopatari,intr-un cuvint tot ce se putea iar de regula pleca singur,bineinteles la braconaj.Facuse vanatoare cu Ceausescu si imi povestea ca intr-adevar de tras tragea bine ,dar nu stia mai nimic despre vanatoare in acceptiunea lui....iar el credeti-ma pe cuvint a fost un mare VANATOR inainte de a fii totusi un BRACONIER :!: :lol:


Sustin ideea lui Wachtelfeld.
Asa cum resiese din povestirile lui Mitica Georgescu, "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost ele" se faceau rapoturi saptamanale ref la vanat.
In cazul unui urs,se anunta la Bucuresti aparitia lui,cineva estima cam ce puctaj are, fregventa aparitiilor, orele la care apare .
Apoi venea Ceausescu, ateriza cu doua ore inainte, statea in stand si la ora fixa cand aparea mormaila ochiul pe luneta :shock: si foc !
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Dec 2006, 12:14

Cred ca am pus gresit puncul de vedere itr-un alt topic.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Dec 2006, 12:17

La parerile despre Ceausescu, am bagat si eu pdv, dar am facut un topic nou Ceausescu.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde violiv pe 26 Dec 2006, 11:57

Prin '87-88, vanatoare de mistreti pe fondul "partidului" la Adam, in nordul judetului Galati. Toti paznicii AJVPS-ului si ai Inspectoratului Silvic adunati cu 3 zile inainte sa stranga vanatul in apropierea standului (stand in forma de palnie cu teava palniei spre tragator, de circa 250 m latime, ingradit, cu doua benzi de padure de circa 50 m pe laterale, langa gard si o zona centrala de circa 100 m latime, arata). Suita (nevasta, ministrii) a sosit cu trenul special cu o zi inainte, el cu elicopterul in dimineata vanatorii. A tras numai el, cu o pereche de dublu-expres juxtapuse, H&H, cal 9,3x74 R, cu luneta de goana (semana a un 1,5x20, nu stiu marca) pe care le incarca succesiv un ajutor din spatele lui. Tragea la mistretii ce alergau disperati dintr-o parte in alta a lizierei de padure, intre 50 si max 100 m distanta fata de tragator. Rezultat: 67 mistreti in prima zi, a vrut si a doua zi si a fost foarte suparat ca n-a facut decat 16!
Nicio diferenta fata de a lua o pusca si a incepe sa tragi in oile dintr-un tarc. Chiar daca tragea bine, asta nu are nimic de a face cu vanatoarea! Mai degraba cu un abator!
Si mai cred ca-i acordam prea multa importanta punand un topic cu numele lui. Doar asa, ca sa nu uitam ce a fost si sa avem un termen de comparatie cu ce se-ntampla azi. Si Juan Carlos al Spaniei a vanat anul trecut la Bals, exact in aceleasi conditii si cu "rezultate" echivalente. Cine a invatat de la cine? Al nostru de la capetele incoronate sau ei de la noi? "Marlania" nu are frontiere nici geografice si nici "educationale"!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde petrica pe 26 Dec 2006, 12:10

Unde-i Bals?
petrica
 

Mesajde vanatorul pe 26 Dec 2006, 12:12

Urat!!!
Si cand te gandesti ca exista si in zilele noastre multi care asa vad vanatoarea....
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde violiv pe 26 Dec 2006, 12:41

Bals-ul e 'vestitul' fond luat in arenda de Tiriac. Sa mai spun ca vanatoarea cu capetele incoronate ale Europei a fost facuta la sfarsitul lunii iulie, inceputul lui august, intr-o vizita privata in Romania, 'secreta' a celui numit mai sus. Bine-nteles ca a transpirat in media iar explicatia unui 'inalt' membru al guvernului nostru a fost ca oamenii foarte 'ocupati' n-au timp sa vaneze ca prostimea si se duc cand si cum pot!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde petrica pe 26 Dec 2006, 13:17

Cred ca ai vrut sa spui Balc.Acolo este fondul.In luna Iulie te asigur ca nu a avut loc acolo nici o vanatoare,nici secreta si de nici un fel.Iar regele Spaniei nu a fost acolo nici odata.
petrica
 

Mesajde petrica pe 26 Dec 2006, 13:52

Iar de Ceausescu ce sa zic: Balcul a fost a lui si a avut si aici palnie.Si acuma este o linie acolo care se numeste "linia lui Ceausescu".
Vanatoarea a fost ca vanatorile pe care le stim ,dar ce ziceti de faptul ca SAVANTA<a comandat zapada pentru cand au vanat la Balc,iar de credeti de nu ,(am martori)au fost antrenate toate Rabele de la toate intreprinderile din zona,mina Voivozi,Marghita,etc si s-a purtat zapada pe drumurile forestiere ce duceau la standul lui,prin jurul castelului.Sa nu mai vorbim de cati oameni au fost antrenati in toata treaba asta,militieni,securisti,muncitori,sate intregi de gonaci.Cum se puneau steaguri,se varuiau casele ,etc...ar fi multe de povestit.Din tot cum a vanat eu zic ca cea mai urata treaba era vanatoarea de mistreti..palniile,caci la un cerb sau un tap era normal sa-l gaseasca personalul pt.el caci si acum asa se procedeaza.Din cate stiu ,am citit,sau am auzit eu asa cred ca de vina a fost ea nu el,pe el il ducea valul,ba ea ,ba cateii.
petrica
 

Mesajde violiv pe 26 Dec 2006, 14:24

Corect, Balc!
Vanatoarea pomenita a fost in vara lui 2004, pe vremea foarte inaltului si mare demnitar, mare sef si in ale vanatorii. Poate sa ma fi inselat asupra locatiei, nu mai tin bine minte. Stirea am vazut-o pe canalele TV nationale si s-a pomenit, la vremea respectiva, si pe forumurile vanatoresti de pe afara.
Scuze de informatiile eronate!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde petrica pe 26 Dec 2006, 14:45

Stii cum e presa scrie orice.Vai de ei ,ca daca nu ar avea ce scrie ar muri de foame.Pe mine m-au sunat nu o data pt.informatii dar sa-i lasam in pace.Iar aici pe forum asta e scopul sa ne impartasim cat mai multe,sa citim cat mai mult,sa ne imbogatim cunostintele si sa legam chiar prietenii :D ,iar ce spunem sa spunem din inima, si fapte reale.Mie nu-mi place sa contrazic pe nimeni ,mai bine tac eu,dar aici unde pot sau stiu ceva am vrut sa intervin,ca sa stim toti cat mai mult si cat mai corect.Eu sun la o aruncatura de bat de ei si intre ei si aflu mai repede despre subiectul respectiv,si e normal ca apoi pana la Bucuresti astia sa denatureze subiectul,iar cu vanatoarea care se apropie am sa va mai tin la curent. :D
petrica
 

discutii

Mesajde claudiu pe 26 Dec 2006, 20:11

Salutari. Unii probabil nu au citit bine postarile. Cred ca nimeni nu a afirmat de Tovarasul ca era un excelent vinator. Ma simt nevoit sa fac acesta afirmatie ca sa nu aiba indoieli altii.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde the_mav pe 26 Dec 2006, 20:56

postul lui ghinda
-----------
Cunosc, cred eu multe din cele care se intamplau la vanatorile lui Ceausescu.
1.Nu am auzit de figura cu numaratul cartuselor, dar stiu sigur ca umblatul dupa vanat, a fost un obicei intretinut si perpetuat de cei care pregateau vanatorile presedintelui. Adica la inceput, ca sa il perie, l-ati ratat. Normal ca omul a 2 zi intreba de vanat daca s-a gasit si musai trebuia sa se gaseasca ceva asemanator.
Ulterior tactica s-a perfectionat. Aveau vanat impuscat la frigorifer si-l dadeau drept vanat recuperat.
2.Indireferent ce a fost Ceausescu, in calitatea lui de sef al statului si chiar daca apuca sa inteleaga vanatoarea ca vanatoare si nu ca tir, sunt convins ca nu avea timpul necesar, cum l-am putea avea altii(concediu, week-end etc), pentru a-si cauta si identifica vanat la care sa fie incantat sa traga(trofeu desebit, selectie la mama ei). Asa ca , consider absolut firesc sa il chemi la o vanatoare 99,99% sigura sa dai ce ai de dat si pa, ne mai vedem altadata. Practica asta exista peste tot in lume, au facut-o si dupa lovitura de stat politicienii din Romania, mai ales profitand de vanatul existent in fondurile unde vana Ceausescu, dar din pacate nu au avut suficiente coaie sau oua, sa mentina acelasi regim de protectie a vanatului in macar aceste fonduri. Doar au impuscat si braconat.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Vechio pe 27 Dec 2006, 06:00

Intaiul si singurul Presedinte de stat impuscat in prima zi de Craciun :oops:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ghinda pe 27 Dec 2006, 09:03

Multam ca ai mutat parerea acolo unde trebuie.
Nu vreau sa se inteleaga faptul ca as fi un admirator al lui Ceausescu.
Am relatat ceea ce am auzit de la oamenii care ii pregateau vanatorile.
Si chiar am umblat in teren pentru ultimul mare urs impuscat la Brasov prin noiembrie 1989.
Cand a inceput sa vaneze totul era OK. Cu timpul mai ales generat de anturaj s-a ajuns intradevar la cifrele mari de recolta si la nemultumiri. Oamenii din teren faceau pe dracul ghem(vanat pitit, numar mare etc) ca sa scape cat mai iute de vizita si sa nu aiba proleme cu securitatea partidul si sa-si piarda munca si sa stea linistit cu familia. quote="the_mav"]postul lui ghinda
-----------
Cunosc, cred eu multe din cele care se intamplau la vanatorile lui Ceausescu.
1.Nu am auzit de figura cu numaratul cartuselor, dar stiu sigur ca umblatul dupa vanat, a fost un obicei intretinut si perpetuat de cei care pregateau vanatorile presedintelui. Adica la inceput, ca sa il perie, l-ati ratat. Normal ca omul a 2 zi intreba de vanat daca s-a gasit si musai trebuia sa se gaseasca ceva asemanator.
Ulterior tactica s-a perfectionat. Aveau vanat impuscat la frigorifer si-l dadeau drept vanat recuperat.
2.Indireferent ce a fost Ceausescu, in calitatea lui de sef al statului si chiar daca apuca sa inteleaga vanatoarea ca vanatoare si nu ca tir, sunt convins ca nu avea timpul necesar, cum l-am putea avea altii(concediu, week-end etc), pentru a-si cauta si identifica vanat la care sa fie incantat sa traga(trofeu desebit, selectie la mama ei). Asa ca , consider absolut firesc sa il chemi la o vanatoare 99,99% sigura sa dai ce ai de dat si pa, ne mai vedem altadata. Practica asta exista peste tot in lume, au facut-o si dupa lovitura de stat politicienii din Romania, mai ales profitand de vanatul existent in fondurile unde vana Ceausescu, dar din pacate nu au avut suficiente coaie sau oua, sa mentina acelasi regim de protectie a vanatului in macar aceste fonduri. Doar au impuscat si braconat.[/quote]
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 27 Dec 2006, 12:17

Am cunoscut un tip care, in timpul armatei, a fost "mobilizat" impreuna cu unitatea lui, sa faca o "bataie" in Fagaras la capre negre pt. Ceausescu.
Cica au participat multe sute de bataiasi, militari si personal silvic, au luat la picior jumate din Fagaras, palnia fiind la Bilea Lac, unde Ceausescu a ajuns cu elicopterul. A impuscat zeci de capre negre, tapi, capre si iezi, tot ce i-a iesit la pusca.
Mare vanator!
Cred ca s-a inspirat din cartile lui Aristide Stavros. :evil:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde lungu_aurel2000 pe 09 Mai 2010, 20:48

Tragator DA , vanator BA.
Avatar utilizator
lungu_aurel2000
Membru important
 
Mesaje: 279
Membru din: 12 Dec 2007, 21:05
Locaţie: Chisineu-Cris/ARAD

Re: Ceausescu vinatorul - mit sau realitate

Mesajde Ursus2006 pe 03 Iun 2011, 11:08

Uitati-va pe ce loc sunt acum trofeele lui Ceausescu . Ne-au depasit bulgarii si ungurii cam peste tot. Bine ca n-au ungurii capra neagra, ca " ne-o trageau " si la aia, mai cu o turta de susan, mai cu un fosfor, un potasiu, stiu ei mai bien cum se face un trofeu mare.

http://vadasz.info.hu/otbb/otbb_szarvas_vilag.html

Un exemplu, trofeul bulgar la cerb comun http://vadasz.info.hu/otbb/trofeak/etropoli.html, care este " torolve " .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Trofee de vanatoare si taxidermie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate