Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 06 Apr 2020, 04:52

Folosirea pustilor AC

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: Cristi

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde yoghi pe 14 Mar 2019, 19:30

OVI762 scrie:La mine pushka.eu nu merge,nu's ce are.

pina la urma ai ajuns...in Bulgaria?

incearca asta
https://www.pushka.eu/catalog/Air-rifles
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde OVI762 pe 17 Mar 2019, 08:17

Multumesc,maestre,am ajuns la fratii nostri.O sa le trimit o comanda,sa vedem ce se intampla.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde Kamba pe 23 Ian 2020, 21:39

Azmodan scrie:-sidenote-

in categoria: ce stupida e legea romaneasca.
Catergoria C22 (arme AC cu viteza mai mare de 220 m/s) sunt destinate, potrivit art.57, al. (3) exclusiv sporitvilor si antrenorilor de tir. Faza funny e ca armele de tir, chiar si cele mai scumpe folosite la olimpiada (Steyr, Walther, Anschutz, Feinwerkbau), sunt toate arme de 7.5J care dezvolta fix 175m/s. O arma mai puternica are recul si vibratii mai mari, chesti nedorite la tir.

Armele AC puternice sunt destinate vanatoarei (interzis la noi in tara).

Deci, partic, in romania nu cred ca exista cineva care sa aiba o arma categoria C22 :).

Nu viteaza conteaza la AC si fpe-ul / jouli .
220 M/S adica 721.78 FPS cu un proiectil de 400 grains (adica 26 grame ) 462 FPE , adica peste 620 jouli.
La forta aia pica si elanul , ursul e mort pana atinge pamantul.

In europa civilizata nu este viteaza limitata ci sunt jouli sau fpe ( depinde de tara ) .

Eu folosesc AC-ul pe distante mari , am la tara curte mare si circa 140 hectare teren , dar nu o pot folosi pe acel teren fiindca poate vin tiganii la furat de porumb si nu cumva sa se platesca cu un ajutor mai putin.

Prima oara cand am luato si eu am fost la padure nu stiam , dar mi-au zis cei de la poligon ca nu e voie ca e dosar penal. Am oftat deoarece nu toata ziua ma duc la tara.

Te invit la tara la mine la tras daca vrei spatiu.
Kamba
Nou membru

Mesajde foxhunter100 pe 02 Mar 2020, 23:26

Atenție cu folosirea AC. Nu se folosesc decât in poligon conform noii legi 196/2019. Am 2 topicuri in care mi-am convins colegii prin argumente+ răspunsul AEST oficial.
foxhunter100

Anterior

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd