Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:53

"Scurte" pentru joaca in poligon.

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

"Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde violiv pe 07 Sep 2022, 18:31

In ultimii 5 ani am observat o crestere semnificativa a interesului romanilor pentru armele de foc scurte (alea "adevarate", nu bilute de cauciuc) si pentru utilizarea acestora in poligon.
Au fost multi factori care au contribuit. Eu cred ca primul in ordinea importantei a fost exista unor (putini) pasionati si vizionari, care si-au investit efectiv propria viata in dezvoltarea acestui segment, in lupte nesfarsite cu tot felul de minti inguste si autoritati.
Eu cred ca au reusit, poate chiar peste asteptari - vezi rezultatele la ultimul "european" de profil.

Lasand la o parte performanta, ca si intre vinatori exista o categorie bine reprezentata de pasionati-amatori, care ies in poligon pur si simplu pentru a trage cateva (sau mai multe) cartuse dintr-o arma scurta. O buna parte din ei aleg sa posede o astfel de arma si aleg calea "colectionar" sau "tir-ist categoria I". Fiecare din ele are bune si rele si se pot discuta.
La fel, aleg o arma cu care sa faca asta ... sau mai multe.

Eu am ales calea mai usoara si mai ieftina pentru mine - deja eram colectionar. Am considerat ca sa ma apuc de tir mananca cel putin tot atat timp si bani ca si vanatoarea si n-am din niciunele destul.

Asa ca m-am uitat repede prin curtile altora sa vad ce si cum au facut. Apoi m-am apucat de testat personal, exact ca si pentru armele de vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde violiv pe 07 Sep 2022, 20:32

La fel ca in cazul oricarei arme, e destul de greu sa gasesti posesori care sa te lase sa te joci dupa bunul plac cu pistoalele lor, sa le demontezi, studiezi, bla-bla, cu atat mai mult cu cat nu poti face asta pe camp ci numai in poligon autorizat.

Asa ca am citit cat am putut din toate partile, am dat sfoara-n tara, am cautat si am achizitionat cateva, de preferat cele mai ieftine pe care le-am gasit si in calibre diferite. Le-am facut bucati, le-am studiat la rece, am organizat o iesire in poligon cu inca niste amici si armele lor si m-am apucat de tras.
Am constatat ca este exact la fel de placut/greu/tehnic ca si la armele lungi.
Daca vrei performanta totul conteaza. Daca vrei sa gauresti constant o coala A4 la 25 m, e bun orice.
Din pacate pentru noi, piata este foarte limitata in Ro si modele disponibile/accesibile relativ putine si relativ scumpute. Statutul de colectionar te limiteaza si mai mult. Dar tot poti gasi.
CZ 75 si parte din urmase, Beretta 92, Glock (pentru care a fost obtinuta hartie in mod special ca este incadrabil la "colectie") sint optiuni prezente si oricare din ele este un bun inceput pentru cine vrea sa se distreze cu 9x19.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 07 Sep 2022, 21:55

E interesant si 22LR - e mult mai ieftin si usor de tras; am un prieten bun care a progresat enorm cu el in timp ce eu ma incapatanez sa trag .38S pt ca imi place arma (sintem membrii unui club unde poti sa iti alegi intre vreo 20-30 de modele de pistol/revolver, inclusiv PM Brugger Thomet 9mm blocat in semi... pt o cotizatie anuala relativ rezonabila).
La 25m o coala A4 lovita constant nu e f greu, dar nu e nici chiar usor. Eu unul am schimbat arma cu care trageam obisnuit, un SW 686 cu teava de 6 toli - f buna arma! - cu un Manurhin MR 73 cu teava 5 1/4, o arma care e de cel putin doua ori mai precisa decat SW, daca nu mai mult... rezultatul? trag cam de doua ori mai prost - imi convine mai putin crosa, etc;
In acest timp, amicul meu care trage cu un SW 22LR a inceput sa bage aproape tot in negru, la 25m. La un sfert de pret munitia... eu trag o cutie, el doua-trei si tot il costa semnificativ mai putin.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde Azmodan pe 08 Sep 2022, 07:25

fac parte din ambele categorii: si colectionar, si tir-ist categoria 1

gasiti pe site https://armeechi.com/ sau pe canalul de youtube https://www.youtube.com/armeechi o gramada de articole si filme despre tir si colectie, majoritatea cu arme scurte.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde violiv pe 09 Sep 2022, 17:02

Normal, de departe 22 lr este cel mai potrivit pentru distractie in poligon. Din pacate, pe plaiurile noastre l-a ucis tocmai faima .... dupa ce ani de zile munitia a zacut in rafturi, in zeci de variante, azi e o criza de 22 lr ca de 10x28 cu bila pentru Grand Power. :((

Urmatorul pe lista mea este unul in 22 lr!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde popaliviu pe 09 Sep 2022, 18:23

Eu trag 9mm și e foarte distractiv, nu are recul mare, suficient de precis pentru mine, tras dintr-un Glock scurt. Singurul minus ar fi prețul. Anul trecut plăteam 210€ /1000 bucăți la ofertă, acum este 330€.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 21:31

violiv scrie:Normal, de departe 22 lr este cel mai potrivit pentru distractie in poligon. Din pacate, pe plaiurile noastre l-a ucis tocmai faima .... dupa ce ani de zile munitia a zacut in rafturi, in zeci de variante, azi e o criza de 22 lr ca de 10x28 cu bila pentru Grand Power. :((

Urmatorul pe lista mea este unul in 22 lr!


http://www.essai-armes.fr/2006/07/01/pi ... 69-u-22lr/
Intre 400 - si 1400(= ca noua), arma interesanta, performanta desi putin cunoscuta, made in France, etc.
Pe lista mea, dupa MR73.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 21:46

...tras dintr-un Glock scurt.


...19?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde popaliviu pe 09 Sep 2022, 22:16

Glock 45 MOS FS. Este o combinație între Glock 17 cu 19. Partea de sus 19 și partea de jos 17. Mi se pare perfect pentru ce îmi trebuie mie. Plus că este ambidextru. Adică toate din generația 5 sunt ambidextre. :D . Cu .22 lr nu am tras din pistol, dar sigur e mult mai distractiv de tras, neavând un recul mare, muniție foarte ieftină.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 22:26

F buna alegere/arma.
If ever a Glock, la asta ma gandeam; insa la mine va fi cel mai probabil CZ 75 - la bani egali, e (ceva) mai mult fier.
Un revolver e deja pe drum.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 22:33

https://www.youtube.com/watch?v=hbFJkN4eqos
Merita un pic de publicitate arma asta
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde popaliviu pe 09 Sep 2022, 22:38

Și eu îmi doresc un MR73, cândva... :ymdaydream:
Este revolverul suprem pentru mine.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 22:51

pai atunci hurry up, ca Beretta nu face cadouri - numai creste preturile; believe me, ca am mai multe dracovenii de arme de la ei... de fapt, aproape toate.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde CCM pe 09 Sep 2022, 22:57

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde Azmodan pe 10 Sep 2022, 08:16

.22LR lipseste din magazine nu pt ca e f popular ci pentru ca politia nu mai da aviz de import.
motivul: munitia .22LR nu e inscriptionata conform legii noi

violiv scrie:Normal, de departe 22 lr este cel mai potrivit pentru distractie in poligon. Din pacate, pe plaiurile noastre l-a ucis tocmai faima .... dupa ce ani de zile munitia a zacut in rafturi, in zeci de variante, azi e o criza de 22 lr ca de 10x28 cu bila pentru Grand Power. :((

Urmatorul pe lista mea este unul in 22 lr!
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde Azmodan pe 10 Sep 2022, 08:17

este un MR73 de vanzare la cluj. la poligonul Cluj Shooting Center

popaliviu scrie:Și eu îmi doresc un MR73, cândva... :ymdaydream:
Este revolverul suprem pentru mine.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde popaliviu pe 10 Sep 2022, 15:33

Mulțumesc dar nu vreau acum, ci cândva în viitor. Și oricum nu pentru permisul românesc.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 11:28

Azmodan scrie:.22LR lipseste din magazine nu pt ca e f popular ci pentru ca politia nu mai da aviz de import.
motivul: munitia .22LR nu e inscriptionata conform legii noi

violiv scrie:Normal, de departe 22 lr este cel mai potrivit pentru distractie in poligon. Din pacate, pe plaiurile noastre l-a ucis tocmai faima .... dupa ce ani de zile munitia a zacut in rafturi, in zeci de variante, azi e o criza de 22 lr ca de 10x28 cu bila pentru Grand Power. :((

Urmatorul pe lista mea este unul in 22 lr!

N-am stiut. Multumesc pentru informatie!
Ani de zile am vazut aceleasi cutii in raft si vanzatori care se uitau la ele ca la o piatra de moara. Si aproape peste noapte au disparut.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: "Scurte" pentru joaca in poligon.

Mesajde UrsuAke pe 19 Sep 2022, 15:42

Proaspat viitor "posesor" de categoria 1 (am facut baremul minim la proba de 48), inca astept cupa Romaniei pentru a face numarul de prezentari minime ca sa pot detine propria arma scurta.

Din ce am mai studiat mai sunt moduri prin care sa poti detine legal arma scurta pe langa tir sportiv sau colectie, se pare ca poti si ca detectiv particular, n-am aprofundat subiectul pentru ca nu ma intereseaza.

Consider ca daca ai o arma ar trebui sa si o folosesti, sa o stapanesti si sa fi prolific cu ea. La arme scurte nu exista un mod mai bun/eficient prin care sa faci asta decat tirul sportiv competitiv. Orice altceva in afara de colectie este "flexare" cum se spune acum.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate