Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:34

Test poligon Savage Axis Xp

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 11 Ian 2012, 16:39

In 20 ianuarie vor fi testate in poligpnul din Mintia (poligpnul Insp de Jandarmi Deva) carabinele Savage Axis Xp in calibrele 243W ;308W; 270 W si 3006
Sedinta de tragere va incepe la ora 10
Cei care sunt interesati sa participe la sedinta de tragere sint rugati sa ma contacteze pe PM
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde adrian negoita pe 11 Ian 2012, 20:21

Super!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde Dacul pe 11 Ian 2012, 22:50

Să ne scrieţi ce aţi văzut.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde violiv pe 12 Ian 2012, 01:20

Mai bine veniti sa vedem impreuna ce si cum :wink:
Asigur cel putin suport moral :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde adrian negoita pe 13 Ian 2012, 11:03

violiv scrie:Mai bine veniti sa vedem impreuna ce si cum :wink:
Asigur cel putin suport moral :roll:
Tu asiguri suport practic,adica ne vei prezenta ce ne-ai tot invatat pe aici,si ce stii tu mai bine sa faci,adica sa tragi,eu voi fi cu privitul si admiratul!!Ca nu-s capabil de altceva! :(
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde violiv pe 13 Ian 2012, 11:40

Ba cred c-o sa ramai surprins de cate stii si nu stiai ca stii :wink:

P.S. sa trag cu arma nu e lucru pe care-l stiu face cel mai bine ... daca operam asa cum trag aveam un cimitir la poarta :oops: :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde adrian negoita pe 13 Ian 2012, 20:02

Din pacate am sa ramin doar cu visul de a te cunoaste personal,deoarece miercuri si joi am sa fiu la ambasada americii pt viza nevesti-mi,si nu cred ca am sa ajung la voi in timp util,dar am sa incerc!desi e un vis frumos,ramine de vazut!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde newuser pe 16 Ian 2012, 17:32

Pai in felul asta ai mai multe ocazii chiar.
Joi seara la Bucuresti si de vineri dimineata pana duminica la Hunedoara. :wink:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde raulmd1974 pe 17 Ian 2012, 00:09

Așteptăm pareri,sugestii si reclamații de la ședința de tir. Pe mine personal mă interesează in calibrul 223 sau 22-250.
raulmd1974
 
Mesaje: 19
Membru din: 29 Iul 2010, 15:36

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde dan_dumitrescu pe 18 Ian 2012, 09:48

Ceva tovarasi de drum? Eu plec de joi din Targoviste. Sau poate de un sprit usor joi seara in Deva? :)
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde dan_dumitrescu pe 18 Ian 2012, 09:55

Si nr de tel:0730712588/0736202056
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 18 Ian 2012, 12:24

dan_dumitrescu scrie:Ceva tovarasi de drum? Eu plec de joi din Targoviste. Sau poate de un sprit usor joi seara in Deva? :)

Spritul o sa fie in Hunedoara .Vrzi ca mai vin joi seara , Violiv ,Newuser ,Aghiuta +localnicii
Ia legatura cu ei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 22 Ian 2012, 20:04

Cam asa trag si grupeaza din mina de meserias

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde violiv pe 23 Ian 2012, 10:50

Cinci in 30-06, una in 308 w, una in 243. Cu luneta din dotare si munitie Geco SP au tras toate doua boabe "muscate" sau chiar "gaura-n gaura" din 4 maini diferite si 4 boabe "subMOA".
Cu cea in 308 w (in proprietatea lui @Aghiuta acum :wink: ) am gaurit un par (stalp de gard sub 10 cm diametru) la 260 m masurati pe telemetru, cu primul foc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde dtdpuu pe 23 Ian 2012, 18:20

violiv scrie:Cinci in 30-06, una in 308 w, una in 243. Cu luneta din dotare si munitie Geco SP au tras toate doua boabe "muscate" sau chiar "gaura-n gaura" din 4 maini diferite si 4 boabe "subMOA".
Cu cea in 308 w (in proprietatea lui @Aghiuta acum :wink: ) am gaurit un par (stalp de gard sub 10 cm diametru) la 260 m masurati pe telemetru, cu primul foc.

Felicitari ,ma bucur ca in sfirsit sint in Ro!
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde Dacul pe 23 Ian 2012, 21:03

Unde putem găsi mai multe detalii despre aceste arme?
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde dan_dumitrescu pe 23 Ian 2012, 21:32

De principiu pe site-ul oficial, sau pe youtube. Am cumparat una in 30 06 si pot spune ca trage impecabil.
Sambata am plecat cu ea din Hunedoara, m-am oprit la Boisoara in Valcea pt o goana de mistret, am avut o frumusete de vulpoi in luneta la maxim 100 m dar nu m-au lasat aia sa trag, ca le stricam goana! :lol: :oops: :oops: . Oricum la banii astia e o arma de toata isprava!

PS: Cele cu teava stainless arata intr-un mare fel!
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde violiv pe 23 Ian 2012, 21:54

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

mai multe detalii pe forumul vecin la topicul similar cu "poligoane".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde sorry_nellu pe 25 Mai 2012, 02:44

violiv scrie:Ba cred c-o sa ramai surprins de cate stii si nu stiai ca stii :wink:

P.S. sa trag cu arma nu e lucru pe care-l stiu face cel mai bine ... daca operam asa cum trag aveam un cimitir la poarta :oops: :oops:


Vio, am mai vazut docti, dar ma gandesc si eu cand ai timp sa asimilezi si cultura profesionala si cea extra-profesionala! SINCER! Fara documentare, ma gandesc numai cat timp iti ia numai sa postezi!!!

EU GANDEAM INVERS! Decat sa-ti trimit pe cineva sa operezi, mai bine ti-l trimit sa-l impusti!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde ache2 pe 01 Sep 2012, 11:14

la mai bine de 5 luni dupa ce am cumparat-o am reusit sa-i reglez luneta, defapt sa verific reglajul ...
prima arma in 30-06 ...
am testa-o in2 zile ...
prima zi: vint destul de puternic, tinta la cca 85 m ... prima data cind am tras cu arma ... nu am reusit ceva ca sa-l numesc "grupaj" ... pe de o parte vintul misca "tinta" (o cutie de carton) de-mi ziceam "mai sa fie dar imi tremura rau mina"; pe de alta lipsa de experienta si pozitia destul de chinuita de tras ...
dupa vreo 17 focuri m-am oprit si mi-am zis ca e destul de aproape de ce pot eu sa trag cu o carabina ...
a doua zi: nici o suflare de vint, acelasi loc (nu-l divulg din motive se self incrimination :oops: ) ... teava usor stearsa de urmele de tragere din ajun ... primele 3 focuri au grupat cam la 10 cm dreapta ... am miscat luneta12 click-uri si am tras doua focuri de verificare ... dupa ce am verificat prin luneta si nu vedeam nici o gaura mi-as zis (ma da' prost tragi - mai bine lasa-te de sportul asta) sa vad totusi de aproape ... erau "muscate" la 1 cm de mira ...
m-am oprit pt ca oricit as incerca nu cred sa trag mai bine de atit ...

concluzia (ma rog, previzibila): arma trage excelent, puscasul (adica eu) trage prost ...

2 observatii: luneta e un pic in fata si trebuie sa las obrazul intr-o pozitie care nu ma avantajeaza ... cu alte cuvinte trebuie sa "caut" un pic ... doi: trebuie sa fac cite sesiuni serioase de acomodare cu calibrul ca sa pot urmari tragerea fara sa mai inchid ochiii instinctiv cind pleaca focul ...
arma cel mai probabil o sa primeasca un hollow sight si va fi arma de goana ...

PS: am incercat sa "urc" si o poza insa e o intreaga tehnologie sa o faci asa ca m-am lasat pagubas ..

Dom' Radu probabil ca pina la urma te scap si de 223-ul ala de care m-am tot laudat ca-l iau :oops:
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 02 Sep 2012, 22:52

De 223-uri m-au scapat altii inaintea ta Cum te lauzi cu camilele? Ai dobindit vreun trofeu? :D :D :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde tonif pe 03 Sep 2012, 05:34

Salut ache, si sa o stapanesti sanatos!

Ca obrazar iti recomand cu caldura o chestie se numeste ACCU Rise cheek pad, se gaseste pe cabelas ....
Ia legatura cu adrian ppp sau cu new user sa ti-l aduca ....

Este dintr-un compozit similar cu cel al armei, cade perfect pe pat, se strange pe el foarte bine cu o chinga cu arici, si il poti smirghelui pe forma obrazului tau .... Eu am, si sunt super multumit, este exact ce trebuie ...

Cheers ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde tonif pe 03 Sep 2012, 09:37

uite si linkul produsului ...

http://www.cabelas.com/stocks-grips-acc ... ap-2.shtml

cei care au dat review negativ pe cabelas au facut-o pentru ca nu li se potrivea pe arma ... pe axis se potriveste la marele sfix ... si poti deschide integral boltul, actiune completa ... nu il poti scoate cu obrazarul montat, dar il dai frumusel jos cand vrei sa scoti boltul, si il reasezi dupa aia ...

eu mi l-am smirgheluit dupa obrazul meu, si sunt super multumit cum imi cade ochiul pe lorneta ... si am o dracarie cu obiectiv de 56 :D ... tu ti-l miscorezi cat iti trebuie, in functie de ce sticla ai pe arma, si de cat de lung ai gatul :) ....

cheers ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde ache2 pe 04 Sep 2012, 03:49

sarumina @tonif, insa nu m-am exprimat corect :roll: ... luneta e un pic "in fata" si cind las obrazul pe pat "natural, sa zicem, nu pic pe distanta focala ... cum nu m-am jucat suficient cu luneta nu am apucat sa verific daca i se poate regla ... trebuie sa ma mut 2 cm mai in fata ca sa am cimpul vizual complet; de fapt m-am uitat eu insa nu am gasit, sper sa nu par mai timpit decit sunt :oops: !
am avut o luneta noname pe un 223 unde puteam regla chestia asta ...

n-au deschis sezonul la camile, Dom' Radu ... oricum, e praf rau si nu prea se vede; mai bine le alergi, le prinzi si le tai, gospodareste, cu satirul :wink: ... cum ii zice, monteira :lol: !
las' c-or mai veni 223-uri, ca doar nu se inchide fabrica ... si asa nu-i graba mare acum
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde tonif pe 04 Sep 2012, 09:42

da-mi un telefon la 0721 200 956 ...

pe al tau nu il gasesc ca te sunam eu ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 08 Oct 2015, 20:12

Au trecut ceva ani de la ultimul post pe acest topic .
De aceasta data va propun sa testam doua arme heavy barrel de la Savage .Este vorba de 10FCP -SR calibrul 308 W in doua lungimi de teava ,51 si 61 cm. Armele au tot ce se cauta de tragatorii de long range la ora actuala,adica sasiu interior in patul de polimer(accustock ) ,tragaci reglabil cu sigranta de declansare a focului pe el (accutriger) ,teava match canelata si filetata ,sina Picantinny inclnata cu 20 MOA
Imagine

Urmatoarea propunere este Axis Heavy Barrels .Este vorba despre o carabina ieftina cu teava match cu destinatie poligon (din cauza geutatii),teava de 56 cm .Are aceleasi caracteristici ca si Axis doar ca are teava match .Se va trage cu 223R si 308W
Imagine
Testul se va face in poligonul Jandarmeriei Orastie (linga Arsenal Parck) la o data stabilita de comun acord
Astept ca data sa o stabilim de comun acord. Optica cu care doriti sa testati carabinele sa o aduceti cu voi ,eu pot pune la dispozitie Delta Titanium.Munitie pun la dispozitie in limita bunului simt,doar tragatorilor consacrati .Cei care vor sa traga si nu au permis de arma vor putea trage contra cost ,cu asistenta unui instructor de tir Daca doriti sa testati munitii diferite(altele decit Geco) suteti invitati sa le aduceti si sa testati armele cu ele
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde Vrajitoru pe 13 Oct 2015, 12:12

Eu ma bag. Sa zici numai cand.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde radubichis pe 13 Oct 2015, 13:35

Pina acum suntem o gramada,noi doi :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Test poligon Savage Axis Xp

Mesajde jaguar44 pe 13 Oct 2015, 19:26

Daca eram in concediu veneam si eu de la constanta :?
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate