Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:42

long range shooting ......

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 01 Apr 2017, 04:21

!

Se pare ca ai mai icarcat.... si ai ceva experienta ..Cristian C , daca vorbim despre reloading :D ...

Pentru 300 win mag eu personal prefer sa fac doar "Neck sizing" ..nu cred ca colegi din Ro sunt prea familiarizati cu termeni astea ....asea ca o sa explic putin .. Neck size...inseamna ca se lucreaza numai gatul de la tub .. Eu personal in arma de vanatoare am rezultate mai bune pe tinta daca fac doar asea ceva fara "full size " termenul asta este folosit pentru a re-aduce ..tot tubul la forma initiala ...

Eu personal imi cumpar tuburile noi , le incarc iar dupa ce le trag o data tuburile se formeaza dupa arma mea , si de aici incolo eu o sa lucrez doar gatul de la tub ... ( asta cam de 4-5 ori ) iar apoi trebuie sa le de-calesc "Annealing " ( cautati video pe youtube sunt videos si o sa vedeti cum trebuie incalzite tuburile pentru a face mai soft .. acel tub .. ) si apoi sa le formez din nou cu full die ( adica tot tubul )

Asta pot sa fac doar pentru 300 win cum am amintit si am rezultate mult mai bune daca compar cu aceias incarcatura cu" full lenght size ".. Personal eu cred ca daca lucrezi doar gatul de la tub se reduc din vibratile . ( pentru ca tubul nu mai expandeaza ) si asea ceva este de dorit cand tragi pentru precizie .. Asta este parerea multora care incarca si cunosc ce inseamna precizie , ;)
Pentru 338 lapua nu am reusit sa faca asea ceva ... adica aici trebuie sa incarc putin mai.." Hot" .. si de fiecare data este nevoie sa imi fac "full lenght size" , pentru ca tubul expandeaza ... .

O sa explic putin de ce inacrc putin mai "" Hot pentru 338 lapua ... Eu imi fac gloantele ca sa pot trage la 1800-2000 m , pe la 1600m gloantele mele intra in zona transonica/ si apoi sub sonica ( adica sub viteza sunetului ) ... Eu am nevoie de viteza in spatele acelui gloante , sau de o teava mai lunga la arma ... , pentru ca gloantele sa aiba viteza necesara si sa ramana stabil in zona transonica , .. Eu am o teava de 26 inch ( scuze nu stiu cat este aiain cm ) dar as avea nevoie de o teava de 28-30 inch si atunci nu as fi nevoit sa incarc hot , si probabil as putea face doar neck size ...

Toti cei ce trag la" distante extreme" ..stiu... sau ar trebui sa stie.. ca ai nevoie de un gloane ff stabil adica viteza gloantelui , rotatile si greutatea gloantelui trebuie sa fie ideale .. ..

Doar asea un gloante poate trece prin zona transonica fara sa isi schimbe punctul de impact .. multe programe balistice acorda fff mare atentie acelei zone ... " transonic zone" se intampla ff multe fenomene ciudate acolo .. de aceaia balisticieni calculeaza si recalculeaza centrul de greutate a gloantelui , la anumite viteze si unghiuri .. doar pentru a stabiliza acel gloante .. :D ;) ..

Nu prea se gaseste informatie in domeniul asta trebuie doar sa citesti printre randuri , anumite comentarI , si analize balistice :-? #-o

P/S Era sa uit.. am cumparat un rangefinder Leica 2000B.. asta mege fain .. am citit cu el 1966 yards doar din mana fara sa il pun in suport .. Ma declar multumit !!!!
\:D/ \:D/ \:D/
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 01 Apr 2017, 20:24

Ca ai adus vorba de telemetre, SIG ce mai zice? Am vazut la IWA linia lor de optica. Lunetele nu m-au impresionat dar red-dot si telemetrul mi-au lasat o impresie foarte buna. Din pacate nu l-am putut testa dupa dorinta. Pretul il face inca foarte incitant.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 02 Apr 2017, 00:11

Salut @violiv

Daca vorbim de raport pret/calitate cred cu tarie ca Sig sauer este cel mai un de pe market l .. asta evident la clasa lui .. Daca compar Leica 2000 si Sig Sauer 2000 .. sigur exista diferenta intre ele ..Eu nu am putut sa citesc mai mult de 1600 yards cu Sig , si asta ma iritat putin la el , nu as avea alta obiectie la el . pretul este jumate ca si la leica 2000B :D .Ei spun va citeste distanta la vanat pana la 1000..Repet daca cineva vrea sa il foloseasca pentru long range il recomand , daca cineva are prosti in cap cum am eu :-\ .. si are nevoie sa citeasca la peste 1500 aunci... Sig nu ajuta .. citeste destul de repede si este ff precis ...

Am fost la un Hunting Show aici in Vancouver 3 saptamani in urma , eram curios sa vorbesc cu cineva de la Leica , staim ca vin baieti si o sa aiba cu ei un reprezentant al firmei .. Asea ca i-am gasit si am vorbit cu ei despre problema telemetrului , le-am spus la baieti ce astept de la un rangefinder, si am pus o gramada de intrebari despre produsele lor ... Americanul a fost ff amabil la un moment dat ne-am tras deopare ca sa nu incurcam oameni care vroiau sa le vada produsele , si am discutat probabil pentru o ora ( am vb cu el si despre long range shooting L-) si el facea asea ceva ) ...

Mi-a explicat despe technologia care o folosesc ei ...si de ce telemetrele lor prind la distante mai mari daca le compari cu alte telemetre din clasa lor . A fost tare de treaba baiatul .. printre ultimele intrebari pe care le-am pus a fost ...
Daca o sa cumpat Leica 2000B o sa fiecapabil sa imi citeasca tinta relativ mica la 2000yards? ..

A ezitat putin si mi-a raspuns ,... Da .. pentru ce vrei sa faci tu, Leica 2000 o sa te ajute .. mi-a spus de o companie .. http://www.eurooptics.com .. astea mia zis el le au la reducere trebuie sa terminam stock-ul pentru ca foarte curand o sa apara pe piata Leica 2200b .. incearca sa il cumper in urmatoarele zile ..Am cumparat , 600 usd pretul normal este 800 usd ..

Citeste la distante mai mare ca si Sig cum am amintit ..1966 yards( din mana ) .. si timpul de afisare a distantei este ff scurt .. ( are siprobram balistic in el ) .. Dar pe mine nu o sa ma ajute programul lor eu o sa raman la Applied Balistics from Kestrel 4500NV, este mult mai profesional si mai complet ..

Nu mai am telemetrul meu Sig l-am vandut .. #:-s ..

P/S @ violiv sper ca ti-am raspuns la intrebare ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 02 Apr 2017, 15:57

Multumesc!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 02 Apr 2017, 19:35

Cu multa placere @violiv !..

Am gasit Sig 2000 cu 375 $ USD ( pe Amazon ) sincer merita fiecare dolar ce il platesti pt el ...

Se pare ca a aparut si versiunea noua la Sig ..

Sig Sauer KILO2400ABS Applied Ballistics.. pentru asea ceva platesti 1500 USD #-o .. programul .. Applied Ballistics.. este fff complex si folosit de multi la long range , se pare ca l-au incorpotar in acest range finder


https://www.amazon.com/Sauer-KILO2400AB ... sauer+2000
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde dtdpuu pe 03 Apr 2017, 13:28

@Marksman
Desi nu fac doar neck resizing, rezultatutul e cam acelasi, scurtez f putin tubul. Pentru belted magnums (300 WM al tau si 7mm Rem Mag la mine) il scurtez foarte putin ca sa "mut" headspaceul de pe belt pe shoulder. Inca un detaliu, 308 pentru M1A are citeva precautii speciale de incarcare. Proabibil ca se aplica la orice semi, daca odata vei incepe sa tragi cu semiautomata, o sa iti trimit un articol.

M-am gindit si eu sa incarc tuburi noi....dar deocamdata am mers tot pe ideea de a cumpara munitie, incercat mai multe si cea care trage mai bine, acelea sint tuburile care le re-incarc. Asa cam stiu care sint tuburile cu sanse mari de success, tuburile sint gata formate...si fac si exercitiu si experimente.

@Marksman &violiv
Telemetrul vechi l-am dat si e in Romania. Asa ca a trebuit sa imi iau altul. Am tot stat intre SIG si Leupold. Pina la urma am luat LEUPOLD RX-1200i TBR/W. Sig poate o fi mai bun, dar parca mai multa incredere am in Leupold on the long run. In plus garantiile si customer support la Leupold sint beton aici in US. Pretul e cu vreo 100 USD mai ieftin...give or take. Daca nu mi-o placea o sa il returnez. Leica e prea mult pentru ce imi trebuie deocamdata.

Spor la gauri.
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 04 Apr 2017, 04:37

dtdpuu scrie:@Marksman
Desi nu fac doar neck resizing, rezultatutul e cam acelasi, scurtez f putin tubul. Pentru belted magnums (300 WM al tau si 7mm Rem Mag la mine) il scurtez foarte putin ca sa "mut" headspaceul de pe belt pe shoulder. Inca un detaliu, 308 pentru M1A are citeva precautii speciale de incarcare. Proabibil ca se aplica la orice semi, daca odata vei incepe sa tragi cu semiautomata, o sa iti trimit un articol.

Spor la gauri.
CristianC


Salut Cristian , inteleg exact ce spui .. :D ..si eu imi " trim the cases "...imi fac tuburile mai scurte putin de cat spune cartea din motivul asta , si pentru ca ....din cauza presiuni gatul tubului se lungeste , este un trimer ( masina ) care iti face toate tuburile la aceasi lungime ...

Nu incarc /trag semiautomata , aici regimul lor este tare sever , o faca doar cand trec granita in sud la prieteni , nu pot sa spun ca sunt foarte pasionat de asea ceva , dar mi-ar placea sa stiu cate ceva despre semiauto/reloading ...

Spuneam mai sus ca tuburile se lungesc dupa ce le tragi de cateva ori .. gatul tubului se lungeste si trebuie readus la forma initiala ...

Imi cer scuze :( nu stiu cum se numeste in Romana acel dispozitiv care iti reformeaza tubul tras .. eu o sa ii spun ..die.. ( termen in engleza ) ..
Bushings- sunt niste inele mici de metal/titanium care se pun in die care uniformizeaza grosimea din gatul tubului
"Bushings competitions dies ( die pentru competitie ) sunt ff bune si in acelas timp destul de scumpe :D .... Primele le-am cumparat cred ca aproximativ 5 ani in urma incarcam atunci 308 pentru a trage in competiti.. am fost fff multumit de ele , acele bushings fac grosimea din gatul tubului sa fie la fel ...perfecta pot sa spun . Este fff important ca gatul tubului sa fie uniform, sa nu fie deloc diferente de grosime .. doar asea presiunea este la fel pe proiectil/glont .. si nu o sa apara schimbari mari in viteza glontului ...Este o procedura destul de interesanta cum masori grosimea tuburile si ce bushings alegi ,totul se masoara in microni , dar dupa ce o sa intelegi procesul asta viteza glontului si precizia armei sunt extraordinare .. :D

Nu stiu daca sunt colegi interesati in cea ce scriu :D , sper ca intr-o zi sa fie ok si in tara sa se reincarce gloantele , eu nu cred ca poti gasi sa cumperi un gloante atat precis ca si cel (custom ) .. pe care il faci tu acasa :-o .. evident pentru asea ceva ai nevoie de ani de experienta si o intelegere temeinica a procesului de incarcare

Daca sunt unele intrebari , doar informational... despre incarcarea munitiei sau daca colegi de peste ocean vor sa adauge .. ( sau sa corecteze ) ceva din tot ce am scris despre reloading , va rog sa o faceti .. Vreau ca vanatori din tara sa invete ceva despre incarcarea gloantelor , desi se pare ca pe moment asta nu o sa ajute :-\ ..( stiu ca nu este permis sa incarci in Ro ) ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 05 Apr 2017, 15:13

Marksman scrie: eu nu cred ca poti gasi sa cumperi un gloante atat precis ca si cel (custom ) .. pe care il faci tu acasa :-o .. evident pentru asea ceva ai nevoie de ani de experienta si o intelegere temeinica a procesului de incarcare

...


Pot sa-ti spun ca exista. Doar ca e aproape imposibil sa-l cumperi. Am fortat un pic nota, e vorba de munitie de competitie de cal. 22 lr - care oricum nu prea se incarca acasa, nu ca nu s-ar putea daca-ti pui mintea dar e prea ieftina la magazi. E fabricata de o firma cu sediul in Moscova. Ultima data cand am citit despre ei aveau 15 angajati: 3 lucrau la incarcat si 10 faceau inspectia tehnica de calitate. Nu vand decat cu comanda speciala si trebe sa ai macar o medalie de argint intr-o competitie tare ca sa poti cumpara de la ei.

Revenind la centerfire, exista linii speciale de munitie de precizie la multi fabricanti mai renumiti sau mai putin cunoscuti. In Europa sint mai multe tipuri pentru ca exista competitii populare in care se poate folosi numai munitie de fabrica. Treaba se schimba incet-incet si tot mai multi incarca dar exista cateva sorturi de munitie facuta atat de bine incat este extrem de greu sa repeti performanta incarcad acasa. RWS are o serie facuta manual in Elvetia, peste munitia lor match. Lapua a ajuns sa fabrice aproape numai si numai munitie de competitie si cu diferenta maxima de viteza la gura tevii sub 5 m/s pe cutie de 50 cartuse e chiar munitie de top, greu de tot de egalat acasa.

Intr-un manual de incarcare de acum vreo 2-3 ani am gasit preluat un experiment al unui tip care disecase pe bucatele toate etapele incarcarii si ponderea lor in obtinerea preciziei maxime. Luase pe rand nu numai calibrarea tuburilor, uniformitatea gaurilor capselor, a gaturilor ci si dichisuri mult mai fine, gen unghiul sub care faci "slefuirea" marginii gatului tubului. Cu 6 PPC tragand in poligon inchis gasise ca intre 45 grade muchie si 30 grade erau vreo 0,08 MOA diferenta la grupaj.
Mai toti tragatorii cu adevarat mari fac publice tehnicile lor de a incarca un anume calibru ..... si sint extrem de diverse.
Realitatea este ca liniile de incarcat uzinal au devenit foarte-foarte performante in ultimii ani. Posibilitatile de experimentare ale uzinelor sint mai mari ca ale celor mai multi dintre noi. Multi fabricanti aduna date de la tragatori, de la sute de tragatori anual si imbunatatesc calitatea produselor lor. Munitia de uzina a devenit atat de buna incat satisface perfect marea majoritate a tragatorilor, mai ales daca-i vorba de vanatoare.
Sincer, daca s-ar permite iar incarcarea domestica, as sta mult pe ganduri daca merita sa investesc destul de serios in scule de incarcat pentru ce necesitati am eu. Imi amintesc cand am scos primul grup de 1/2 MOA cu munitie incarcata de mine cat de fericit am fost .... si nu facusem decat aproape sa egalez munitie de fabrica, dupa multe zeci de cartuse incercate.

Este un subiect foarte interesant, aproape la fel de interesant ca tunning-ul armelor personale .... si la fel de imposibil de epuizat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 06 Apr 2017, 06:56

Salut violiv@

Sunt de acord cu tine , sincer cred ca sunt firme ( eu stiam doar de lapua care este foarte apreciata si aici ) fac munitie extrem de precisa si capabila sa grupeze ffff bine . Dami voie te rog .. sa raman la idea mea si sa repet ca un gloante facut custom ( centre fire ) pentru o arma anume trage mai bine ca ori ce gloante de magazin :D ..o spn cu tot respectul , si nu cu gandul sa ma contrazic cu colegi de pe website .. O sa explic de ce cred eu asta, dar mai intai dam voie te rog sa iti spun ca ..
" Humane error" .. eroarea umana cand e vorba de tras cu arma .... impiedica multi tragatori sa stie adevarata valoare a glontului care il folosesc , ( cand e vorba de grup , precizie ) .. pot fi multe firme care fac munitie garantata sa grupeze SUB 1/2 Moa la 100m .. si daca ai mana de tras asta se intampla ...peste 95% din tragatori se declara foarte multumiti cu asea ceva si pentru ei aici se incheie subiectul despre reloading (incarcarea munitiei )

Este o ff mica parte din tragatori care gandesc putin diferiti , despre ei vreau sa scriu putin . Sunt baieti care trag aici peste ocean in competiti si ..TOTI... isi reincarca munitiea acasa :D . Sincer nu exagerez de loc cand spun asta am tras cu ei, stiu cum gandesc.. si o sa incerc sa explic de ce fac eu reincarca acasa ...

La 338 Lapua ..

La calibrul asta eu am cautat un gloante ff stabil pt distante extreme .. ama gasit doua care sunt ff cunoscute si recomandate pentru ce vreau eu distante extreme . am ales 300 gr Berger OTM pentru ca are BC mai mare ca Sierra .. ( dar amandoua sunt gloante fff precise ) .
La magazin eu platesc 7-8 $ pe un gloante ca asta - acasa pot sa il incarc. acelas gloante ... sub 3.5 $
Si eu cred ca pot sa fac o treaba mai buna ca baieti de la magazin :D .. desi gloantele lor sunt exrem de precise .. ( o sa explic)

Eu faca acel gloante custom pentru ce am nevoie ( depinde de sezon ) .. adica daca trag Iarna am nevoie de mai multa "gun powder" praf de pusca ca sa obtin aceasi viteza care o am vara , temperatura este fff scazuta si afecteaza mult arderea si traiectoria exterioara a gloantelui ..
La magazin nu sunt gloante .. sau pentru vara/iarna ...

La 300 gf Berger OTM . viteza gloantelui facut de magazin este de 2660 FPS ( 810 mps ) eu imi incarc gloantele la 2760( feet per second ) adica ( 841 m per second ) 30 de mp/s poate nu vi se pare o diferenta mare dar mie gloatlele la 338 lapua la viteza asta grupeaza fff strant si marele avantaj este ca gloantele intra in "trans sonic zone" cu aproape 200m mai tarziu ... Am amintit in mesajele anterioare ca am nevoie de viteza gloantelui , rotatile ginturilor ( 1/9 in cazul meu ) si greutatea gloantelui sa fie ideale .. ca acel glonte sa nu fie... mult... afectat in acea zona ...

Pentru competitie fiecare isi incarca gloantele ca sa traga foarte exact in functie de arma care o folosesc , probele care sunt si regulile concursului ( adica ce gloante este permis ca sa tragi ) si o fac baieti foarte precis :D acele gloante grupeaza ff strans .... cred ca totul se bazeaza pe cunostinta si abilitatile personale cand este vb de... tras... si reincarcat munitia. Eu cand ma refer la un gloante precis facut acasa ( custom )nu vorbesc doar de un gloante care trage strans la 100m ...sunt mult mai multe de care trebuie sa tin seama
..

Sunt de acord cu tine @violiv.. sa reancarci nu este ieftin.. si nici nu este pentru ori ce tragator ( daca vrei sa incarci cum trebuie ) ...daca tragi si incarci cum trebuie poti sa ajungi la grup SUB 0.25 MOA constant ..dar nu este o munca usoara .. cere multa rabdare si bani ...

Eu doar privesc lucrurile din punctul meu de vedere ... nu este pentru ori ce tragator acest capitol .. Daca imi dati voie :)) #-o am prieteni care ar face mai bine daca s-ar apuca.. de crosetat si facut dantela .. ca la incarcat ..... [-x
Eu cred ca tot timpul este loc sa mai invat , si cum am spus la inceput cand am inceput discutia despre incarcarea gloantelor , asta este parerea mea si experienta mea in Shooting and Reloading ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 10 Apr 2017, 04:35

Sincer sper sa nu supar pe nimeni cu cea ce scriu pe acest forum nu asta caut .. :ymhug: , poate parerea parerea mea este putin diferita de a unor colegi , sincer incerc sa scriu doar despre lucrurile care le-am incercat si experimentat in shooting ...pe mine lucrurile/experientele alea m-au format ca tragator .. si sper sa ajute si pe alti.. :D

Acum doar cateva lucruri la care sunt fff atent cand imi aleg gun powder si primers : ( praful de pusca si capse )
Todeauna o sa incarc cu una din companiille/ si tipul de praf .. pe care imi recomanda manualul de incarcat pentru acel calibru si greutatea specifica a acelui gloante ..

Daca incarc la 300 win mag.. si vreau un glonte usor de ex: ( 140 gr ) am nevoie de un praf cu ardere mai rapida pentru ca la 140 gr am nevoie de viteza/presiune in spatele acelui gloante ..
Daca de ex: vreau tot la calibru asta sa incarc 200 gr .. multe compani au prafuri speciale pentru 200 gr si nu recomanda deloc sa folosesti prafurile folosite la un GR mai mic , pentru un gloante mai greu chiar daca este acelas calibru . Aici am nevoie de un praf cu ardere putin mai lenta recomandat pentru acel gloante ...

Prafurile sunt de mai multe feluri ,..
Single base- ( astea sunt folosite pentru calibrele mari ) viteza / presiunea sunt pentru proiectile grele .
Duble base- ( astea sunt pentru calibre mici ) adica viteza de ardere si presiunea sunt mult mai mari si folosind un asfel de propelant ( praf de pusca ) la un calibru mare , iti pun viata in pericol ...
Apoi dupa ce ai gasit cateva prafuri pe care le recomanda cartea pentru gloantele care vrei sa incarci , aL doilea lucru ar fi sa fasesc un propelant stabil la schimbari de temperatura .. se pare ca Vithavuori, Hodgon ( si probabil mai sunt si alte company ) fac un praf ..destul de stabil ... dar si la astea viteza scade la schimbari mari de temperatura .. ce sa mai vb ca.. balistica exterioara a gloantelui .. ( adica distanta intre teava si target ) se scimba total..

Riscul este minim ... pt tragator sa faca unele operati incorect de incarcare a gloantelor atat timp cat nu ai presiune exagerata .... in spatele acelui gloante ..asea invata toti tragatori ;) :D

Dar folosirea unui praf .. nerecomandat pentru calibru/ greutatea unui gloante ... este o greseala Fundamentala ... asta pune viata celui care trage in pericol

La capse este la fel .. folosesc capse Federal 215 Mach ( la 338 lapua ) astea 300 OTM ... astea au o ardere mai lenta ( numarul ala 215 ) se pare ca... spun viteza lor de ardere ..

Daca folosesc CCI BR2 tot la 338 lapua ... astea au o viteza mai mare de ardere si imi schimba viteza gloantelui .. ( prefer sa le folosesc pe timp de iarna ) :D

Se poate vedea ca amandoua aceste primers ( capse ) au ceva in comun de care fff multi tragatori nu tin seama si cred ca nu este important .. Mach si BR2 astea imi spune... capsele sunt facute pentru.. Mach Amo si BR2 ( bench rest shooting ) .Sunt capse mai scumpe facute pentru ardere/ viteza constanta in spatele acelui gloante ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 10 Apr 2017, 15:31

Corectii pentru rotatia ghinturilor --(Spin drift )

Majoritatea armelor au rotatia ghinturilor spre dreapta ( cred ca undeva peste 95% din arme ) asea ca o sa scriu despre" spin drift " ne -tinand seama de acel procent mic al armelor la care rotatia ghinturilor este spre stanga .. .

Efectul asta nu este vizibil la 200-300m cand tragi , dar daca tragi peste 700m sigur o sa ai problema asta .. glontul cu siguranta grupeaza spre dreapta . :D . Aici eu nu vorbesc de vant , sau corectia ce trebuie sa o faca un tragator in functie de directia si viteza vantului , este vorba doar despre rotatia gloantelui , care o sa modifce ( la distante mari ) cu siguranta traiectoria gloantelui ..

https://youtu.be/jexZ6He8454

Imi place acest video , pentru ca tipul explica ff fain acest efect .. spin drift. acest efect asupra gloanteui. La 0:30 ( in video ) este o poza care arata unghiul pe care il are un gloante in zbor , centrul de greutate , centrul ( punctul ) de presiune si unghiul de atack al gloantelui . Spuneam in mesajele anterioare ca toate astea se calculeaza/recalculeaza, pentru a stabiliza un gloante , iar daca este vorba de extrem long range shooting .. Atunci doar anumite proiectile/gloante sunt capabile sa treaca prin "transonic zone " fara sa modifice traiectoria acelui gloante .. dar nu o sa scriu despre asta o sa raman la spin drift :D .

Rotatia acelui gloante si unghiul ( de atack ) al gloantelui pun o oarecare presiune laterala pe proiectil , "impingandul" gloantele spre dreapta ... .
Personal eu cand trag la 1000 m cu 338 Lapua Doar pentru efectul asta dau corectie pe luneta cu 0.50- 0.80 MOA spre dreapta .. Asta in functie de unde sunt eu pozitionat ca tragator ( in comparatie cu Nord) si in ce directie se afla tinta la care tragi .. E sau W dar despre asta o sa scriu alta data asta se cheama "coreolis efect" :D . Si asta afecteaza mult traiectoria gloantelui ..
Daca trag cu 300 win mag atunci am corectie mai mare doar pentru rotatia gloantelui , BC acelui gloante scade in comparatie cu 338 lapua , iar acel gloante este mai afectat de aces efect ..
Baiatul care trage ( in video ) foloseste un 7mm si el spune ca dupa ce a pus in program , toata informatia despre acel gloante, arma si luneta pe care o foloseste , programul ii da o corectie de 0.90 MOA la 1000 yards .
Asta inseamna ca... la 7mm la 1000 yards o sa ratezi tinta cu 25 cm spre dreapta , daca nu calculzi pt acest efect .. la 308 cal .. diferenta o sa fie mult mai mare . :D
In video spune ca uneori ei isi regleaza armele la 550-600m ( ei vorbesc in yards :D ) pentru a diminua acest efect , probabil ca sub 500m o sa traga putin in dreapta dar eroarea asta o sa fie minima ...

Eu am arma de vanatoare reglata la 200 yards si 0.25 MOA in stanga , :D doar pentru acest fenomen .. pana in 600m pot sa trag destul de exact fara corectie , doar apoi o sa calculez pentru acest efect ...
Daca imi permiteti un sfat .... daca se trage la distanta mai mare .. sa pesupunem la un animal , si" kill zone " , adica acea suprafata in care vrei sa pui gloante este de 10-15( cm2 ).. ar fi cel mai indicat sa ramai crucea in Kill zone, doar mai in stanga ... ( asta depinde de distanta la care se trage si calibrul folosit ) .. pentru a reduce acel spin drift ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 10 Apr 2017, 19:57

[quote="Marksman"]Corectii pentru rotatia ghinturilor --(Spin

... .
Personal eu cand trag la 1000 m cu 338 Lapua Doar pentru efectul asta dau corectie pe luneta cu 0.50- 0.80 MOA spre dreapta ..

Am facut o greseala .. .. pun conectie pe luneta spre STANGA , deja mie gloantele imi bate dreapra ...
Find dimineata de vreme am incurcat stanga cu dreapta #:-s
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 12 Apr 2017, 06:02

Coreolis efect ...

Coreolis efect - daca pot sa traduc ar suna cam asea .. "un obiect in miscare deviat de pe .. ( in ) ... traiectoria sa :D "
daca cineva vrea sa defineasca putin mai bine aceasta forta/efect nu ma supar .. Eu o sa incerc doar sa acopar doar partea ce cred ca ne intereseaza pe noi .. Long range shooting !! in cuvinte smple

Acest efect o sa devieze glontul atat vertical si orizontal in Long range shooting , la distanta mica acest efect este ne-semnificativ .. dar la 1000m poti rata usor tinta doar din cauza la coreolos efect ... :D

Este un subiect destul de greu de explicat pentru ca este fff complex , totul se schimba asta in raport cu pozitia tragatorului si implicit .. pozitia tintei ... :D

Mai simplu ar fi daca vizualizam.... pamantul se invarte de la W spre E ... ce inseamna asta ? ..

Inseamna ca la 1000m glontul paraseste suprafata pamantuli, pentru aproximatix 1.5 sec ... si tinta care se pare ,
fixa la aceasta distanta , de fapt se misca :D .. ( se roteste ) -- daca se trage spre W sau E

Daca sunt in emisfera nordica .... si o sa trag spre W todeauna o sa lovesc tinta mai jos de cat punctul unde am ochit..

Daca o sa trag spre E o sa lovesc tinta mai sus de punctul ochit . Pamantul se invarte ( in directia acelor de ceasornic ) , asta inseamna ca tinta urca sau coboara depinde de directia in care trag( W sau E ).. asea ca ce pare fix ... la 1000m si peste nu este chiar asea de fix .. #:-s

Daca as trage spre N ..sau... spre S... traiectoria gloantelui nu este afectata deloc ( atat vertical cat si orizontal ) .... ( asta doar in emisfera Nordica )

Tipul din video vrea sa explice acest efect asupra gloantelui si trage cu 7mm la 1000y W si apoi E .. nu face alceva decat sa intoarca masa si sa traga . El spune ca are aproape 1 MOA diferenta doar pentru ca schimba directia in care este amplasata tinta .. Asta in long range shooting este fff mult .

Sa presupunem ca am tras cu cateva zile spre W si loveam tinta ff bine , iar acum o sa incerc sa trag spre E si trag mult mai sus ( sau peste tinta ) sa nu va surprinda asea ceva ... este doar coreolis efect .. :D


Doar cateva lucruri care cred care pot ajuta un tragator ....
Este ff indicat.. daca vrei sa determini caderea glontului pentru o arma ( la distanta mare... EX: 1000M ) sa trageti ( si sa reglati arma.." get the zero" ) tragand in N sau spre S .. coreolis efect nu afecteaza deloc caderea glontului ..iar informatia care o aduni despre arma o sa fie ff precisa ..
Se pare ca in Emisfera Nordica glontul o sa aiba o mica ...deviere orizontala spre dreapta
Daca cineva se gandeste sa sa traga Long range in Africa sau America de sud .. :D In emisfera sudica glontul o sa aiba o mica deviere orizontala spre stanga
Sunt destul de multe programe si aparate care iti cer sa le" calibrezi" inainte de la folosi ...asfel pot sa iti calculeze ele pentru acest efect .. ( sunt si programe/telefoane care iti cer asta )
Acesta este un fenomen care da bataie multa de cap tragatorilor fara experienta , care incearca sa traga long range ... pentru ca informatia care o au despre o arma poate sa fie destul de gresita , daca nu se tine in calcul ... pozitia tragatorului,... pozitia tintei .. acest efect te poate enervarau :-ss ..
Ce sa mai spun ca la distanta aia mai poti ai si vant din directi diferite... si de intensitati diferite , asea ceva chiar ca te poate zapaci :-? :-w [-(
Daca cineva doreste sa explice putin mai bine caest coreolis efect .. va rog sa o faceti .. eu am ales cuvinte simple si sper pe intelesul tuturor...

https://youtu.be/jX7dcl_ERNs
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 13 Apr 2017, 19:31

Cauza e cunoscuta - rotatia Pamantului.
Efectul - e o nebuloasa aproape imposibil de determinat cu hartie si creion.

Pamantul se roteste cu o viteza unghiulara aproape constanta (neglijabila pentru tir variatia de viteza) determinata si calculata ca fiind de ~230 m/s la Ecuator ca viteza liniara. Pe masura ce te-ai apropia de centrul Pamantului sau pe masura ce te duci catre Poli, viteza liniara devine din ce in ce mai mica pentru a fi 0 daca ai sta in varful piciorului fix in axa de rotatie a Pamantului. Pe fiecare paralela geografica in parte un punct fix luat ca reper pe suprafata Pamantului are o anume viteza. Daca stam intr-un punct n-o simtim pentru ca ne miscam odata cu Terra. Daca am sta in aer intr-un punct fix am vedea Pamantul trecand pe sub noi. Rotatia determina corespunzator si o forta centrifuga, adica o forta care are tendinta de a ne arunca de pe Pamant daca n-ar exista gravitatia. Corespunzator variatiei de viteza si forta centrifuga variaza de la Ecuator la Poli.
Viteza de rotatie este suficient de mare incat sa determine o forta centrifuga semnificativa, de luat in calcul de ex., la lansarea rachetelor. Din acest motiv platformele de lansare pentru vehicule spatiale se monteaza pe cat posibil mai aproape de Ecuator, unde forta centrifuga e mai mare si scade necesarul de combustibil.

Cum influenteaza asta trasul cu arma?
In doua moduri:
1. Arma se misca odata cu Pamantul. Functie de directia in care e indreptata, adica punctul cardinal si de paralela pe care esti teava armei se misca intr-o directie. Proiectilul paraseste teava impins fix in lungul ei de forta gazelor dar si de aceasta forta centrifuga determinata de rotatia Pamantului. Fortele se compun vectorial si dau o rezultanta indreptata intr-o directie intermediara intre axa tevii si directia de rotatie din acel punct si moment. Daca am trage plasati fix pe Ecuator, cu teava indreptata fix catre Polul Nord (sau Sud) am avea la gura tevii cei 850 m/s (sa zicem) determinati de pulbere compusi vectorial cu cei 230 m/s ai rotatiei pamantului. Glontul o ia pe o directie de vreo 20 grade de cerc la stanga sau la dreapta fata de axa tevii, functie de cum tragem, catre Polul Sud respectiv catre Polul Nord.
Daca tragem in lungul Ecuatorului, glontul va parasi teava fix in axa tevii dar va avea viteza reala fata de un punct imobil din-afara Terrei de 850+230 m/s daca tragem catre Est si de 850-230 m/s daca tragem catre Vest. Daca incepem sa variem unghiul de tragere din lungul Ecuatorului catre Poli atunci incepe sa varieze atat viteza cat si unghiul traiectoriei proiectilului fata de axa tevii.
De ce nu simtitm diferentele astea uriase si noua ni se pare ca totul merge drept? De ce nu masoara cronograful altfel daca tragem intr-un sens sau altul? Pentru ca traim intr-un sistem inertial. E ca in experimentul cu cei doi copii care se joaca cu mingea pe culuarului unui vagon de tren in mers – fata de copii/tren mingea are aceeasi viteza si la dus si la intors dar fata de un observator aflat inafara sistemului, pe sol sa zicem, mingea merge mai iute cand e aruncata in sensul de mers al trenului si mai incet cand e aruncata invers. Si tragatorul si arma si cronograful si tinta sint antrenati in aceeasi directie si acelasi sens de miscarea Pamantului si ni se pare ca totul sta pe loc.
Glontul insa paraseste suprafata Pamantului odata ce-a iesit pe gura tevii, adica pareseste sistemul inertial si devine un „observator independent”. Odata oesit pe teava glontul mai este influentat doar de frecarea cu aerul si de gravitatie. Gravitatia il trage catre sol iar frecarea cu aerul il incetineste. Efectul este proportional dar nu liniar cu durata in care glontul sta pe drum, adica cu cat sta mai mult pe traseu cu atat devine mai important efectul gravitatiei si al frecarii cu aerul.
Pentru intervale de timp de ordinul zecimilor de secunda, adica atat cat ii trebuie ca sa parcurga 2-400 m efectul e unul. Pentru o secunda si peste deja devine foarte semnificativ.
Gravitatia e gravitatie si determina curba verticala a traiectoriei, n-o discutam aici.

Frecarea cu aerul (sa zicem ca vantul nu bate absolut deloc) este cea care incetineste glontul. Cu fiecare suta de metri parcursa glontul incetineste cu 50-150 m/s functie de coeficientul lui balistic si viteza lui din acel moment .... cum frecarea cu aerul (care este un fluid) nu este constanta ci creste odata cu viteza, glontul incetineste mai rapid in prima parte a traseului si ceva mai lent ulterior. Incetinirea se intampla atat pentru viteza data de arderea pulberii (adica cei 850 m/s presupusi initial) cat si pentru cei 230 m/s sau mai putin, cat este viteza determinata de forta centrifuga data de punctul de pe Terra si unghiul fata de Ecuator in care tragem. Cu fiecare zecime de secunda care trece glontul practic ramane in urma fata de Terra in rotatia ei .... asadar ramane in urma si fata de tinta noastra, care n-a parasit Terra si se plimba odata cu aceasta cu aceeasi viteza.
Revenind la experiment, daca tragem la Ecuator catre Est, adica in sensul rotatiei Pamantului, tinta noastra se va indeparta de punctul in care era cand am apasat tragaciul cu cei 230 m/s. Glontul o ajunge din urma dar cu fiecare suta de metri parcursi din cei 230 m/s initiali raman tot mai putini. Dupa vreo mie de metri parcursi prin aer din 230 m/s initiali mai raman cam jumate, sa zicem. In timpul asta tinta se tot misca, fuge de glont. Practic, daca am masura dintr-un punct exterior Pamantului, glontul nu parcurge real 1000 m pana la tinta ci vreo 1100 m si atunci devine evident de ce ajunge sub punctul ochit.
La fel, daca tragem catre Vest, tinta se apropie de glont si glontul va parcuge real numa vreo 900 m si atunci va lovi in tinta mai sus.
Daca tragem catre Nord efectul nu este inexistent decat pe traiectoria verticala a glontului. Glontul va parcurge 1000 m pana la tinta dar tinta se deplaseaza constant cu 230 m/s catre Est, adica se tot duce la dreapta fata de glont si acesta va lovi la stanga, „in urma” tintei. Daca tragem catre Sud e pe dos si glontul va lovi un pic la dreapta „inaintea” tintei.
Efectul stanga dreapta e mai mic decat efectul sus-jos dar exista. Ca fapt divers, prima data cand s-a lovit balistica de chestia asta a fost in WWI cand nemtii au bombardat Parisul de la cateva sute de km distanta cu uriasul lor tun si nu pricepeau de ce nu ajung proiectilele in Paris. La peste 200 km si multe secunde timp de zbor practic Parisul nu mai era de mult acolo cand ajungea proiectilul.
Devine evident acum ca daca tragem din Ro, de pe paralela 45 (unde viteza liniara de rotatie a Terrei e ... habar n-am cat dar oricum semnificativ sub 230 m/s) sau daca tragem din Canada, adica mai la Nord, pe o paralela de lungime si mai mica decat Ecuatorul, unde viteza e si mai mica, efectul Coriolis se diminueza corespunzator. Daca mai tragem si intr-un unghi de vreo 67 grade fata de Ecuator si tinta e la vreo 1456 m, atunci e realmente imposibil sa calculezi cu creion si hartie cat naiba ar fi efectul Coriolis si cat trebuie sa compensezi .... pentru ca tinta ori se apropie, ori se departeaza deodata cu o miscare catre stanga/dreapta fata de glont.
Noroc c-au facut-o altii pentru noi si-au pus datele in tabele. Noi nu mai trebuie decat sa le completam corect. De aia telemetrele foarte destepte au si „busola” incorporata pe langa inclinometru iar programul din telefon foloseste GPS-ul pentru a stabili pozitia de plecare a glontului si efectul pe care-l exercita Pamantul asupra lui in acea fix pozitie. Si de aia s-ar putea ca prietenul nostru sa rateze tinta daca a reglat arma in Canada de Nord si vine si trage in Constanta la vreo 2000 m ...... si nu foloseste GPS si busola.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 14 Apr 2017, 03:34

violiv scrie:Cauza e cunoscuta - rotatia Pamantului.

Cum influenteaza asta trasul cu arma ...
Si de aia s-ar putea ca prietenul nostru sa rateze tinta daca a reglat arma in Canada de Nord si vine si trage in Constanta la vreo 2000 m ...... si nu foloseste GPS si busola.


Salut Violiv@
Foarte sincer imi place cum ai explicat coreolis efect :-bd .. eu am incercat sa folesesc exemplul " ceasul" ; rotatia manoselor de la ceas... penrtu a vizualiza directia de rotatia a pamantului si impactul pe tinta a gloantelui cand vorbim de W sau E .. tu ai vorbit despre " apropierea sau departarea tintei " si este fff adevarat asta se intampla ... :D .
Este cred si eu aproape imposibil fara " aparate " .. sa tragi fff exact ( primul glonte ) la distante extreme ... asea ca eu le folosescprogramul meu balistic ..si ma ajuta mult ..

@ violiv.. Te rog da-mi voie sa iti" acept provocarea " .. :D .. si sa iti spun in modul cel mai prietenos si respectuos ca sansele sunt aproape.. 0 .. sa ratez o tinta la 2000m .. Dar sunt sanse sa ratez cu primul glont sunt om si eroarea umana uneori isi spune cuvantul .. Probabil ca nu o sa vin niciodata sa trag in Constanta , desi sincer mi-ar placea sa trag long range si in.. tara mea... si sa cunosc mai bine vanatori/ tragatori din tara .. Dar pot sa sa explic ce fac eu si fara nici o indoiala o sa lovesc tinta in ori ce colt al lumi. , am nevoie doar de 2 gloante in prealabil inainte de a trage la 2000m ..
1 Gloante...sa imi verific arma daca inca mai este mai este" sight in " adica daca mai este inca reglat sa imi bata bine la 200m acolo unde o reglez eu .. Uneori in timpul transportului luneta se poate deregla putin si inainte de a trage la distante extreme Trebuie sa fi sigur ca arma bate exact la 200 m
2 Al doilea gloante o sa il trag la 500m .. Calibrate mazzle velocity ... este o technica destul de putin cunoscuta ..

Iar apoi imi pun toata informatia in Kestrel ( probramul balistic ) si pot trage la 2000 m . fara probleme ..

Sansele sunt spun eu peste 90% sa lovesc tinta cu primul gloante la 2000 iar cu al doilea gloante nu as avea voie sa gresesc .. :D o spun cu tot respectul ... o se explic maine toate operatile astea ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 14 Apr 2017, 03:36

Marksman scrie:
violiv scrie:Cauza e cunoscuta - rotatia Pamantului.

Cum influenteaza asta trasul cu arma ...
Si de aia s-ar putea ca prietenul nostru sa rateze tinta daca a reglat arma in Canada de Nord si vine si trage in Constanta la vreo 2000 m ...... si nu foloseste GPS si busola.


Salut Violiv@
Foarte sincer imi place cum ai explicat coreolis efect :-bd .. eu am incercat sa folesesc exemplul " ceasul" ; rotatia manoselor de la ceas... penrtu a vizualiza directia de rotatia a pamantului si impactul pe tinta a gloantelui cand vorbim de W sau E .. tu ai vorbit despre " apropierea sau departarea tintei " si este fff adevarat asta se intampla ... :D .
Este cred si eu aproape imposibil fara " aparate " .. sa tragi fff exact ( primul glonte ) la distante extreme ... asea ca eu folosesc programul meu balistic ..si ma ajuta mult ..

@ violiv.. Te rog da-mi voie sa iti" acept provocarea " .. :D .. si sa iti spun in modul cel mai prietenos si respectuos ca sansele sunt aproape.. 0 .. sa ratez o tinta la 2000m .. Dar sunt sanse sa ratez cu primul glont sunt om si eroarea umana uneori isi spune cuvantul .. Probabil ca nu o sa vin niciodata sa trag in Constanta , desi sincer mi-ar placea sa trag long range si in.. tara mea... si sa cunosc mai bine vanatori/ tragatori din tara .. Dar pot sa sa explic ce fac eu si fara nici o indoiala o sa lovesc tinta in ori ce colt al lumi. , am nevoie doar de 2 gloante in prealabil inainte de a trage la 2000m ..
1 Gloante...sa imi verific arma daca inca mai este mai este" sight in " adica daca mai este inca reglat sa imi bata bine la 200m acolo unde o reglez eu .. Uneori in timpul transportului luneta se poate deregla putin si inainte de a trage la distante extreme Trebuie sa fi sigur ca arma bate exact la 200 m
2 Al doilea gloante o sa il trag la 500m .. Calibrate mazzle velocity ... este o technica destul de putin cunoscuta ..

Iar apoi imi pun toata informatia in Kestrel ( probramul balistic ) si pot trage la 2000 m . fara probleme ..

Sansele sunt spun eu peste 90% sa lovesc tinta cu primul gloante la 2000 iar cu al doilea gloante nu as avea voie sa gresesc .. :D o spun cu tot respectul ... o se explic maine toate operatile astea ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 14 Apr 2017, 09:31

Am inteles :D
Si eu am spus mai sus "s-ar putea", nu am fost sigur ca vei rata.

Constanta are o particularitate - statistic determinat vantul nu bate doar 3 zile pe an. In restul zilelor vantul bate mereu, de la 1,5-2 m/s la 6-7 m/s cu rafale de 10-12 .... asta in zile calme si senine. Vanturile constante isi schimba directia de doua ori de-a lungul zilei cu mici intervale de timp "calm plat". Noi cam stim orele si incercam sa reglam "0" in intervalul scurt fara vant apoi vedem ce se intampla la distanta. Intr-o zi "normala", numai pe parcursul reglajului, cat se roteste vantul si isi schimba unghiul fata de directia de tragere, un 300 wm cu proiectil bun (Accubond 180 gr cu ~0,5 BC) se misca lateral 20-25 cm pe tinta la 300 m, dintr-o extrema in alta. Vantul ar fi cea mai mare provocare aici.

Armata avea pe vremuri un poligon lung pe malul marii si era foarte interesant sa vezi trageri cu 12,7 mm (50-ul rusilor) sau 14,5 mm sovietic la 1,5 km, cu proiectile trasoare ... practic se vedea curba descrisa de proiectil si in plan vertical si in plan orizontal. Cam ca in filmarile luptelor aeriene din WW II.
Exista cateva locatii favorabile trasului la distanta, vai lungi de 1-1,5-2 km, km protejate de pereti inalti, unde vantul este aproape 0 dar legea nu ne da voie sa tragem in teren la tinta si sa construiesti un poligon pe asemenea distanta e o intreprindere practic imposibila in Ro.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 14 Apr 2017, 16:19

Daca ma sperie ceva in Long range shooting ... este vantul ... rafale de vant care isi schimba directia si viteza la interval scurt de timp :D pentru ori ce alt fenomen si factor care afecteaza glontul se poate calcula destul de exact . Sincer nu stiam ca in Constanta vantul este o problema .. este la el acasa :D acum stiu '
Aproape 5 sec , ( atat are nevoie un gloante sa ajunga la 2000m ) , daca vantul este constant ca intensitate si directie este ok ... daca nu :-ss :ympray: .." ii bai" .. spunem noi ardeleni ...

Spuneam despre Kestrel ca este capabil sa imi calculeze foarte precis pentru fiecare shoot ... jucaria aia trebuie" Calibrata" , cand o scoti din cutie , adica trebuie programata pentru presiune atmosferica si pozitionarea pe glob .. ( deci @ violiv aveai dreptate are gps" build in" ) :D o data ce ai facut asta ea isi face treaba fara probleme , in ori ce parte a lumi o sa sa fie folosita ...
Acea unitate o sa fie ff precisa, daca informatia este pusa corect si complet pentru .... acel shoot . Imi stie pozitia mea exacta ( in raport cu N) , apoi o intorc unitatea spre tinta si doar apasand un buton , integistreaza pozitia tintei in raport cu mine , apoi imi recalculeaza coreolis efect spin drift si inca cateva lucruri care afecteaza traiectoria gloantelui pana la tinta ...
Informatia trebuie pusa ff exact pe program si sigur o sa iti dea solutii ff bune de tragere ...

Dar pentru mine nu asta ar fi o problema pentru ca asta imi calculeaza Kestrel ,daca ar trebui sa trag ... undeva in Nord Africa ( doar presupun ) ... atunci ar trebui sa ..
Calibrate muzzle velocity .. ce inseamna asta .. eu sti u ce rezistenta acelui gloante unde trag eu in Canada stiu temperatura , presiune atmosferica, umiditate, altitudine si cum se comporta gloantele in conditile astea ( viteza gloantelui ) .... acelasi gloante in Africa o sa se compoarte total diferit .. viteza lui o sa fie schimbata asta in raport cu rezistenta care o intampina acel gloantele spre tinta .... si viteza de ardere a prafului de pusca ( temperatura la care trag ) ...

Cand trag la temperaturi ff scazute trebuie sa ... Calibrate muzzle velocity ... adica mie imi spune programul , dupa ce am pus toate coordonatele in program ca la 500 M o sa am 16 Moa ( am presupus 16 :D sincer nu stiu exact din cap cat este nu am Kestrel langa mine .. am cafeaua ;) ca este dimineata la noi )... si trag .. daca conditile atmosferice sunt foarte diferite de Canada .. atunci o sa am diferenta intre punctul de unde am ochit si impactul gloantelui pe tinta ... apoi masor diferenta dintre punctul unde am ochit si impactul gloantelui . ( si o transform in MOA ) ;)
Imi recalculez din nou viteza gloantelui ... o data ce ai viteza exactala acel gloante si doar apoi poti sa tragi la 2000m

Asta poate sa ajute pe multi Vanatori chiar daca trag sa 500m .. adica in conditi extreme ( frig sau caldura ff mare ) acel gloante o sa grupeze diferit pe tinta si la 500m , trebuie aflata viteza reala a gloantelui in ori ce conditi...

Colegul meu @ violiv avea dreptate :D fara GPS sau busola .. este aproape imposibil sa stabilesti traiecroria unui gloante si sa faci corecti EXACTE pentru a lovi tinta ...
Provocare am facut-o doar in gluma ;) vroiam sa scriu depre... Muzzle Calibration .. pentru ca asta poate sa ajute pe multi tragatori ... Todeauna ai nevoie la 2000m de un oarecare sistem GPS , ( sau busola si sa sti bine ce faci ) :-? pentru a avea soluti reale de tragere si sanse sa lovesti tinta

Treaba mea ca tragator este .... sa trag corect.. sa fac corecti exacte pt vant ( daca se poate ) sa pun informatia corecta pe luneta , si nu in ultimul rand sa stiu viteza reala a gloantelui ...in ori ce conditi o sa trag ... :D

Sper ca tot ce am scris sa ajute !

Va doresc o seara faina !

Sorin ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde violiv pe 15 Apr 2017, 13:05

Multumim inca o data!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 15 Apr 2017, 17:58

violiv scrie:Multumim inca o data!


Cu multa placere!! @violiv ...

Cred ca dupa ce un tragator invata sa traga bine .. Muzzle Calibration -ar fi un aspect fff inportant cand incepi sa te antrenezi pt long range shooting .Nu este un secret .. multi tragatori .. uneori nu gasesc grupajul pe tinta ( la long range ) in locul unde se asteapta ei ... Sunt catva factori am amintit mai sus , dar daca tragatorul si-a facut treaba si a pus informatia corecta pe luneta si totusi este diferenta, asta se datoreaza schimbari .. temperaturi , presiune atmosferica, umiditate, altitudine ... temperatura la care arde acel praf de pusca ..

Viteza reala a gloantelui ... la" middle sonic range " .. adica la jumate distanta inainte ca gloantele sa intre in subsonic zone .. ( spun uni ca e bine sa o calculezi ) .. Uni care trag extrem long range .. spun ca ar fi mai precis ...inainte ca glontul sa intre in trans sonic zone .. ori cum astea sunt discutabile si variaza in functie de distanta la care o sa tragi ...

Sunt programe care calculeaza .. viteza gloantelui daca se introduce in program distanta dintre punctul ochit si impactul gloantelui . ( kestrel face asta ) ...

Sunt si aici la unele programe ( tip scoala) .. unde inveti sa tragi Long range shooting , ( si pentru care platesti destul de mult ) dar nu sunt ff educative , nu te invata sa gandesti ( ca tragator ) si informatia care o dau ei este destul de limitata . Stiu personal un asfel de individ , cu tot respectul pot sa spun ca si-ar dori sa stie cat stiu eu ... si sa traga ca mine . Sper ca nu pat nesimtit , dar asta este adevarul .... :D

Eu pentru asea ceva am acel caiet in care incerc sa stiu cum se comporta... arma si gloantele pe care il folosesc .pun o gramada de informatie pe acel caiet ( este un caiet special pentru snipers ) Sniper log book - se numeste .. pot sa pun cateva poze ( de fapt sa il rog pe@ silvium sa posteze ceva poze de la mine ) si sa explic cum calculez pentru long range .. practic :D

Vreau doar sa stiu daca subiectul intereseaza si daca sunt colegi curiosi in asa ceva ? ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Dragan pe 15 Apr 2017, 23:58

Interesant ar fi doar de stiut.Nu stiu cate poligoane exista in Romaia la care sa poti trage la 300 metri.De 500,1000,1500 sau 2000 vise,vise,vise.Unde se mai putea trage cate un foc,doua era in padure dupa termiarea vanatorii,dar am inteles ca si asta este interzis ca se "tulbura linistea"pasarelelor.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: long range shooting ......

Mesajde blackcrotal pe 16 Apr 2017, 00:41

Dragan scrie:Interesant ar fi doar de stiut.Nu stiu cate poligoane exista in Romaia la care sa poti trage la 300 metri.De 500,1000,1500 sau 2000 vise,vise,vise.Unde se mai putea trage cate un foc,doua era in padure dupa termiarea vanatorii,dar am inteles ca si asta este interzis ca se "tulbura linistea"pasarelelor.

salut
Poligoane oficiale din cate stiu eu si 300 m este de domeniul viselor. Iar neoficiale nu exista pt ca ar incalca legea.
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: long range shooting ......

Mesajde silvium pe 16 Apr 2017, 10:09

Imagine

Imagine

Imagine
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 16 Apr 2017, 16:50

Paste Fericit !!

Am inteles ...cu ceva timp in urma ca trasul cu arma la distanta , este ceva de " domenuiul viselor " pentru multi in tara .. spuneau colegi ai sus , eu pot sa ajut doar cu informatia, sper ca asea ceva pe viitor sa ajute
. Cred si am mai spus asta NU indemn pe nimeni sa incalce legea , cand e vorba de tras cu arma si nici nu sfatuiesc pe nimeni sa incarcat munitia... Totul este informational , bazat pe experienta care o am in domeniul asta .

Thank you Silviu ..pentru postare !

Sunt trei poze care l-ea postat @Silvium ... eu o sa incep cu poza din mijloc . acolo este un grafic/tabel care explica putin cat de afectat este un glonte de . Temperatura , Altitudine si Unghiul de tragere .
Scuze am uitat... in exemplu eu folosesc un.. 308 cal 173 BTFMJ gr glonte . arma find a M24 .. 792.5 m/per/s sau 2600fps..( viteza glontului . ( atat arma cat si gloantele sunt folosite de armata Americana/Canadiana ) Toata informatia care o am si o folosesc ... este in sistem imperial ( american ) ..
BT - boot tail - este un gloante pentru long range shooting .. FMJ - "full mettal jacked " = BTFMJ

Temperatura

In ex.. ei spun ca pentru glosntele asta este nevoie de -4 Moa .. pana la +4 Moa.. la 1100 yards in marematica mea asta inseamna 8 Moa , doar pentru temperatura #-o :-ss la 1100yards este ffff mult :-o
30F = -1C .. iar -30F = -34C..

Ce vreau sa spuna ei este ca .. temperatura scazuta sub -0 ... afecteaza ff mult tariectoria unui gloante ..

Altidudinea

( presiunea atmosferica ) - arma este reglata la nivelul oceanului/mari.. adica... 0 ..elevation ..

se pare ca daca se trage la 1000Feet = 3048m ( altitudine ) . o sa fie nevoie de pana la 6 Moa corectie , doar pentru.. balistica exterioara ( rezistenta gloantelui in aer )
La acea altitudine gloantele nu o sa sa fie atat de afectat ca si la nivelul mari ( presiunea atmosferica si forta de gravitatie sunt favorabile ) ... Te omaoara vantul ...si corectile pentru vant uneori acolo sus #-o

Unghiul de tragere

Daca pot sa formulez personal o ideie . TODEAUNA . cand cand se trage in plan inclinat , impactul gloantelui pe tinta o sa fie mai sus decat punctul ochit . ( nu conteaza ca tinta se afla pe deal ..sau in vale :D ) glontul o sa bata sus .. ..

Asta in raport cu distanta si unghiul la care se trage ... tot in poza no;2 o sa vedeti asta pe jumatea de jos a pagini, este un tabel cu corecti in Moa pana la 1000Y ... . realistic nu cred ca este nevoie sa tragi la un unghi mai mare de 40" ( si aia este ff mult afara in teren ) 60 este aproape imposibil sa gasesti si sa doresti sa tragi Long range ...

P/S O sa continui putin mai tarziu sau maine :violin: ;) :D
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Dracones pe 17 Apr 2017, 21:23

violiv scrie:
Armata avea pe vremuri un poligon lung pe malul marii si era foarte interesant sa vezi trageri cu 12,7 mm (50-ul rusilor) sau 14,5 mm sovietic la 1,5 km, cu proiectile trasoare ... practic se vedea curba descrisa de proiectil si in plan vertical si in plan orizontal. Cam ca in filmarile luptelor aeriene din WW II.
Exista cateva locatii favorabile trasului la distanta, vai lungi de 1-1,5-2 km, km protejate de pereti inalti, unde vantul este aproape 0 dar legea nu ne da voie sa tragem in teren la tinta si sa construiesti un poligon pe asemenea distanta e o intreprindere practic imposibila in Ro.


Armata mai are inca un poligon lung la mare. Topraisar. Greu de ajuns acolo si greu de cooperat chiar si pentru cei din sistem. Nu imposibil :)
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 18 Apr 2017, 02:38

Vreau sa va spun putin cum pu eu informatia pe acel caiet si cum ma ajuta asta in long range shooting ..

Poza no3 ( pe care a postat-o @silvium ) este facuta in Aug 2015 .. distanta la care am tras acolo este 1 Mile ( 1765 ) yards .. Tinta este de 24x16 inch . si atunci am reusit sa pun 3 din 3 gloante consecutiv pe tinta. Nu distanta m-a surprins..., si vantul te omoara ( zapaceste ) la distantele alea .. Doi ani in urma nu puneam atat de multa informatie pe acel caiet , acum mi-am facut un obicei bun si scriu cat de mult pot ..inregistrez multe detali despre conditile atmosferice ,corectia si impactul gloantelui ( pozitia gloantelui pe tinta ) ...

Se poate vedea acolo 63.5-64.5 MOA corectie pentru caderea gloantelui , pot sa am 64.25 MOA pentru un timp , dar daca presiunea atmosferica se schimba trebuie sa compensez pentru asta ca sa raman pe tinta .. :D

Aveam 4.5 MOA( corectie stanga ) pentru vant ...

LA 400 yards aveam vant din fata ..12 o'clock 10MPH ( mille pe ora )

La 1500 yards din stanga ( full value) 9 o'clock ...10-12 MPH ..

Ce este cel mai greu la distanta aia este sa citesti directia si viteza vantului si sa compensezi pentru asta ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2017, 06:29

D. O. P. E.- Long Range Shooting Technique

Data on previous engagements (Informatie din tragerile anterioare ) -- sau DOPE. cum spun englezi ..

Ryan C . ( tipul din video ) este sniper instructor la USMC ( Puscasi marini Americani ) ..


https://youtu.be/CJlVEsXZfPg


Desi vorbeste foarte pe larg despre cat de important este sa cunosti cum se comporta arma, cand vanezi long range .. ( despre asta vb mult in video, cum poti folosi rapid si eficient arma pentru LR hunting )
.El prezinta mai multe metode prin care poti sa compensezi pe arma pentru caderea glontului ... Caietul ( notesbook ) , o bucata de hartie lipita pe patul armei cu MIl sau MOA la anumite distante , Un "custom turet" tureta speciala facuta pentru arma si pentru munitia care o folosesti .Tureta din fata este facuta de Leopold .. se poate scrie pe ea corectii pentru distanta la care vrei sa tragi , si cred ca am mai gasi multe ... daca ne-am bate bine capul sa mai cautam .. Vreau sa spun ca toate astea sunt .. custom ( precise )pentru fiecare arma si gloante personal, si toate asta variaza in functie de presiune atmosferica si temperatura la care este folosita arma ... nu o sa incerc acum sa explic cum presiunea atmosferica si temperatura afecteaza caderea glontului cand vorbim cu adevarat de distante extreme .. pentru ca eu cred ca deja asta se cheama reglaj fin in shooting ...
Vreau doar sa spun ce subliniaza si el .... nu prea conteaza unde ai in-magazinat " informatie din tragerile anterioare " ... este ff important sa poti compensa rapid si eficient pentru distanta .. mai ales cand vanezi .. si toate informatia asta vine din tragerile anterioare . Programul balistic este ff bun si de dorit pentru ori ce tragator dar uneori nu este timp pentru asea ceva ...

Am tras la animale long range si fff sincer vorbind uneori nu am timpul necesar sa fac reglaj fin pe luneta , uneori a trebuit sa ma opresc .. sa nu trag ..doar pentru ca animalul intra in padure inainte de a avea arma" set-up" si sa fiu ready sa trag ... Imi amintesc o data am grabit [-( si am tras .. dar fara rezult ( animalul nu a cazut ) ... un animal ranit care se pierde in padurile Canadiene nu ajuta pe nimeni .

Sunt calm si incerc sa imi gandesc fiecare shoot ... imi amintesc cand am tras la Bison in iarna .. dupa ce m-am pus pe arma am vazut ca baieti au disparut de langa mine :D erau cam la 10-15 m in spatele meu ...
Vorbeau in surdina , i-am chemat sa vina mai aproape , dar nu au vrut :think: , aveau baieti chef de vorba si de glume :-@ si nu au vrut sa ma deranjeze ... L-eam spus mai inainte ca am nevoie sa raman serios( si calm ) nu am nevoie sa aud prostiile lor.. Asea ca daca au chef de prosti nu vreau sa ii vad pe langa mine , si asta au facut baieti ... :D . Am apreciat ca nu am auzit despre ce vorbeau ei ... asea ceva nu ajuta un tragator cand trebuie sa se concentreze .. [-x

Personal am copiat ceva ff fain de la snipers .. ei in timpul care stau si ateapta pentru " urmatoarea tinta" au caietul ala pe care deseneaza zona ... harta/ topografica ( cu peisajul de unde se asteapta sa apara tinta )
cauta puncte de reper ( scriu distanta si corectia pentru distanta respectiva ) sunt delimitate zone si corecti pentru , vant sau ungiul la care se trage , toate astea mai mult in coduri ..fac toate astea doar ca sa fie pregatiti sa traga rapid/eficient .. fara a fi nevoiti sa mai puna multa informatia prin program.
Daca precizie este cea ce cauta un tragator ..atunci NIMIC nu este prea mult cand vrei sa cunosti arma care o folosesti ... si implicit abilitatile tale ca tragator ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 29 Apr 2017, 06:41

https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... mrc&uact=8

A sniper data book... cam asea arata ce deseneaza " baieti ".. in timp ce asteapta in teren .
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde yoghi pe 30 Apr 2017, 03:26

Marksman scrie:......
Temperatura

In ex.. ei spun ca pentru glosntele asta este nevoie de -4 Moa .. pana la +4 Moa.. la 1100 yards in marematica mea asta inseamna 8 Moa , doar pentru temperatura #-o :-ss la 1100yards este ffff mult :-o
30F = -1C .. iar -30F = -34C..

.........


Eu zic ca este mult si pt 300y. Daca e **change from zero** ...la 0*F glontul e pe zero ? Adica de obicei reglezi arma la 0* F . Asa e la voi ?
Pt ce calibru e dat Tabelul.



ps Sau pt ca este 4dimineata nu mai logichez eu bine ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 30 Apr 2017, 15:18

Salut @yoghy

Ce am scris acolo .. am copiat din caitul meu . Sniper data book ... ...in exemplu ei folosesc un.. 308 cal 173 BTFMJ gr glonte . arma find a M24 .. 792.5 m/per/s sau 2600fps..( viteza glontului . ( atat arma cat si gloantele sunt folosite de armata Americana/Canadiana ) Toata informatia care o am si o folosesc ... este in sistem imperial ( american ) ..
BT - boot tail - este un gloante pentru long range shooting .. FMJ - "full mettal jacked " = BTFMJ



Ce spun ei acolo @yoghy este ca la temperaturi foarte scazute ,traiectoria glontului se scimba doar pentru ca temperatura s-a schimbat . .Pe tabel corectile sunt in Moa . Nu spun in exemplu la ce temperatura au reglat ei armele.. si nici la ce distanta ... eu cred ca la 18-20 C ( adica 65-70F)..
F 32=0"C
F -32=-35C..Astea sunt maximele de temperatura de care vorbesc ei ....

Cum inteleg eu lucrurile .. ei deja am corecti ff precise cu caderea glontului la distantele alea 300-1100yards dar doar pentru temperatura s-a schimbat ei trebuie sa re-calculeze si sa compenseze pentru caderea glontului ...la aceste temperaturi ...

@silvium a postat ceva pozemai sus ( pe care le-am trimis eu ) arunca o privire pe a doua poza ....
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate