Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:39

long range shooting ......

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 03 Mai 2017, 18:38

Mi-am facut un pic de timp ieri si am fost shooting .... am catva baieti care ma tot bat la cap sa vina cu mine cand ma duc sa trag , dar ieri am vrut sa ma duc singur =; .. Doar atunci am timp sa ma concentrez la problemele mele , pot sa stau linistit si sa gandesc , incerc sa trag la distanta extrem ( sa trec de 2000yards ) si pentru asea ceva am nevoie sa fiu relaxat si sa gandesc fiecare shoot . ( fara sa ma bata nimeni la cap :D )...Imi place sa ajut si o fac ori de cate ori am aceasta oportunitate , doar ca daca mai am langa mine inca doi baieti , trebuie sa gandesc pentru trei oameni aproape simultan , si sincer nu pot face asta :-? ..
Am scris mai sus ca am cumparat un Leica 2000B rangefinder, sunt ff multumit cu el , merge bine ( pot sa citesc peste 2000 yards din mana ) .. este faina smecheria aia ....
Am tras ieri la 1900 si 2300 yards ...la 1900 am lovit tinta de mai multe ori si am fost multumit cum am tras , la 2300am tras doar 2 gloante .. nu am lovit piatra aia.... nici macar o data :( . Cred ca piatra aia sa aiba la 20- 25'cm problema ce o am acum este ca pe luneta am 100 Moa elevation ( pot folosi doar 92 Moa pe arma mea ) .. La 2300 y am nevoie de 107.5 Moa ..
Ce am facut eu este ca am.." max out" .. Moa pe luneta ,si apoi am incercat sa sa dau diferenta de corectie din linile de pe luneta ca sa ajung la 107.7 Moa .. Dupa doaua gloante trase la 2300,am reazlizat ca nu am calculat bine si m-am oprit ...
Acele lini pe luneta se pot folosi ca Moa , doar ca eu trebuia sa stiu ca la anumit "zoom" ( magnificatie pe luneta ) .. acele Moa se schimba ...
Adica daca trag ( sa presupunem ) la 800 m dupa linile de pe luneta ( fara sa reglez din tureta ) programul iti spune pe ce linie trebuie sa ridici si la ce magnificatie sa fie luneta . Daca NU folosesti magnigicatia recomandata de program pe luneta si o schimbi ( mai mare sau mai mica ) , nu o sa mai lovesti tinta :D .
Asta este valabil doar la lunetele SFP ( majoritatea lunetelor sunt SFP) la lunetele FFP .. aici poti sa te joci cu magnificatia la luneta caderea glontului nu o sa fie afectata in functie de asea ceva ...
Va trebui sa imi fac temele putin mai bine pentru next time , cand o sa ma duc la tragere , si sunt convins ca 2300 y este distanta la care 338 Lapua si o mana antrenata poate sa faca fata ... fara probleme ...


Probabil ca ar fi o ideie buna ca personal sa inchei acest subiect , consider ca am scris destul de detailat despre LR si am epuizat subiectul , sper din toata inima ca multi baieti din tara sa aiba ceva de invatat din tot ce am postat aici .
O seara faina Sorin !

P/S Pe facebook am postat un video cum am tras ieri , daca cineva este interesat poate sa il vada ... :-h :-bd
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 03 Mai 2017, 18:40

Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 26 Mai 2017, 13:53

Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: long range shooting ......

Mesajde a&c pe 26 Mai 2017, 15:02

Foarte tare! :shock:
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: long range shooting ......

Mesajde Marksman pe 27 Mai 2017, 05:25

a&c scrie:Foarte tare! :shock:



Multumesc! @ a&c .. O data ce studiezi si inveti sa tragi ... lucrurile aste ti se fixeaza in cap , si crede-ma visez.. :D Balistic .Partea bune este ca .." patima.. " asta pe mine ma satisface . :D . Daca apar rezultate la distante extreme... imi dau seama ca .. ani de invatat ,munca si cheltuiala nu au fost in zadar ..
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Anterior

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate