Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:20

Night competition

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Night competition

Mesajde cristianh pe 07 Noi 2017, 05:58

Saptamina tracuta am fost invitat la o competitie pe timp de noapte plus ca a fost prima competitie unde am participat in acelasi timp cu baietii care trag Benchrest, pentru ca eu trag doar Tactical si armele mele nu sint de Benchrest am fost foarte incintat sa vad cu ar fi sa concurez cu ei si mai ales sa vad rezultatele deci aceasta competitie ar fi un fel de “Hybrid” .
Aceasta competitie a fost foarte interesanta deoarece eu trag prone cu un bipod Harris si un saculet mic la spate pe care il string mai tare sau incet cu mina stinga. Totalul puntaj pe care il poti obtine maxim a fost de 200 de puncte. Total concurenti au fost cam 40. Eu am folosit calibrul 260 si am obitinut un punctaj de 195 si cu 9X iar acest punctaj ma pus pe locul 4. Am fost batut de 3 care au tras Benchrest, unul a avut punctaj maxim de 200 si a folosit calibrul 6BR, al doilea a avut un punctaj de 198 de puncte dar nu tin minte ce calibru a folosit si al treilea a avut un punctaj de 197 de puncte si a folosit un 6.5X284.
Am avut cu mine 3 prieteni care au tras si ei ca mine prone si in prima poza se vede armele noastre.
Am avut o experienta frumoasa dar este destul de greu sa partitici cu cei de la benchrest pentru ca fizic dupa citeva focuri corpul uman incepe sa oboseasca. Am incercat sa fac niste poze dar fiind pe timp de noapte mare lucru nu am potut face.

Imagine

Imagine

Imagine

Si asa sa vazut pe timp de nopte la 600yds. Am avut un generator care a lumit fiecare tinta
Imagine

Imagine

Imagine

Si pentruca pe timp de nopte ochiul se obisnuieste cu intunericul nu ai voie sa folosti lumina normala doar lumina de culoare rosie
Imagine

Si fisa cu scorul meu
Imagine

Si am facut un video
https://youtu.be/LxvOZa8HlkI
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde OVI762 pe 07 Noi 2017, 10:23

Felicitari pentru rezultat si la mai mare.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Night competition

Mesajde yoghi pe 07 Noi 2017, 11:34

ce dimensiune are "10" si"X".?
ce luneta ai folosit.?

ai voie sa tragi cu orice calibru?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 07 Noi 2017, 21:00

OVI762 scrie:Felicitari pentru rezultat si la mai mare.


Multumesc
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 07 Noi 2017, 21:33

yoghi scrie:ce dimensiune are "10" si"X".?
ce luneta ai folosit.?

ai voie sa tragi cu orice calibru?


X are 2.5 inch cum am masurat si 10 a fost 6 inch
Am folosit luneta Schmidt&Bender PM II 5X25-56FFP nu e chiar luneta ideala pentru asa competitii, ca imi cam acoperea reticulul Xul si cum am tras pe timp de noapte e putin mai diferit. Un prieten a folosit o luneta March High Master 10-60X56 si cind m-am uitat prin ea nu mi-a venit sa cred ce diferenta era intre luneta mea si aceasta luneta. Acum am inteles de ce prietenul meu si-a vindut un Schmidt&Bender pentru asi lua aceasta luneta, este cu mult peste Schmidt ca si claritate, si sa fiu sincer ma cam bate capu sa-mi vind si eu o luneta Schmidt sa-mi iau un March. Am mai vazut o singura data o luneta care a avut o claritate mai buna decit Schmidt si aceasta se cheama Thangent Theta si aceasta luneta a depasito pe Schmidt cu mult.
Poti sa folosesti orice calibru, un prieten care a tras si el prone a folosit 338Norma si a avut un punctaj de 187 de puncte.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde yoghi pe 08 Noi 2017, 02:35

Nu stiam ca exista March asta.M-am uitat un pic pe Net si am vazut ca au si 8-80x.Cred ca e super clara..si f luminoasa ca sa se vada bine la 60..80x. Cea mai puternica "luneta" prin care m-am uitat era 60x80 pt privit la vrabiute. La un km se vedeau firele de otel din cablu de tensiune .

presupun ca tremura tare imaginea reticului pe tinta ...si mana cand scoti atatia bani din buzunar :D .
Deci : made in japan ,cu clikurile 1/8 si 40Moa elevatie .....eu zic ca a schimbat clasamentul lunetelor.

la ce pret o gasesti "acolo".
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Night competition

Mesajde yoghi pe 08 Noi 2017, 02:41

in poze se vad containere puse in lateral. sunt pt protectie la vant sau ca delimitare a standului de tragere.

in concurs ai si focuri de reglaj? sau exiista stegulete linga tinta?
nu de alta dar e mic tare"X" ul ala.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 08 Noi 2017, 06:52

Prietenul meu a platit pe luneta lui in jur de $3300 dar pot sa spun ca si-a meritat toti bani. Lunetele March High Master sint intr-o alta clasa. Si deja ma gindesc sa-mi iau si eu un March. Generatia noua de la March este High Master.
Containerele pe care le vezi se tin tot felul de tinte pentru competiti si in spatele lor este un alt poligon pentru pistoale.
Inainte de a incepe ai voie doar 5 focuri pentru reglaj, dar cum am tras pe timp de noapte nu am avut steaguri de vint pentru ca nu se vad. Da, intradevar acel X este destul de mic.
De obicei dupa competitie cind ajung acasa imi analizez fisa cu scorul meu si ce mi-a atras atentia a fost focurile 4 si 13. Acele focuri practitc au fost singure in acelasi loc. Cind trag in competitii s-au la tinta vreau sa vad grupajul in centru si de la dreapta la stinga care se cheama Water Line deci sa fie grupajul pe orizontala, ce nu vreau sa vad sint gloate pe verticala. De obicei cind ai grupaj pe verticala pot fi mai multe lucruri, poate nu am fost relaxat, degetul pe tragaci nu a folst la fel, s-au tuburile nu sint OK, sint mai multe. Am incercat sa explic putin cum este si cu fisa cu scorul, pentru mine este foarte importanta si imi spune multe.
O zi buna

Cristianh
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde yoghi pe 08 Noi 2017, 11:59

zici de focurile 4 si 13
eu zic ca este intamplare.E greu sa cred ca ai facut de doua ori aceeasi greseala dar ai scos un grupaj de 1/4 in conditiile in care tot concursul ,pt trei focuri consecutive ai avut un grupaj de 3".

uneste cate 3 focuri consecutive indiferent ca pleci de la focul 1..2 sau 3 si vezi cum arata foaia.

Nu stiu despre grupajul lateral ce zici tu ..sau poate nu inteleg la ce te referi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Night competition

Mesajde DART pe 08 Noi 2017, 17:20

cristianh scrie:
yoghi scrie:ce dimensiune are "10" si"X".?
ce luneta ai folosit.?

ai voie sa tragi cu orice calibru?


X are 2.5 inch cum am masurat si 10 a fost 6 inch
Am folosit luneta Schmidt&Bender PM II 5X25-56FFP nu e chiar luneta ideala pentru asa competitii, ca imi cam acoperea reticulul Xul si cum am tras pe timp de noapte e putin mai diferit. Un prieten a folosit o luneta March High Master 10-60X56 si cind m-am uitat prin ea nu mi-a venit sa cred ce diferenta era intre luneta mea si aceasta luneta. Acum am inteles de ce prietenul meu si-a vindut un Schmidt&Bender pentru asi lua aceasta luneta, este cu mult peste Schmidt ca si claritate, si sa fiu sincer ma cam bate capu sa-mi vind si eu o luneta Schmidt sa-mi iau un March. Am mai vazut o singura data o luneta care a avut o claritate mai buna decit Schmidt si aceasta se cheama Thangent Theta si aceasta luneta a depasito pe Schmidt cu mult.
Poti sa folosesti orice calibru, un prieten care a tras si el prone a folosit 338Norma si a avut un punctaj de 187 de puncte.


Felicitari! :)

Cristi...dragostea mea pt. SchmidtBender este de notorietate...chiar si asa in postare eu zic ca ai generalizat cand ai luat in discutie "doar" modelul PM II 5-25x56 FFP care este un model de legenda de cateva decenii ... si care este un model inca f.f.bun dar este pe la sfarsit de cariera(folosit binisor de multa lume atat de civili si mai putini civili) ... chiar si asa daca la acest model aveai un reticul in SFP sau eventual un reticul Tremor 2 in FFP care central are un punct sigur nu-ti acoperea nimic reticulul din tinta...Probabil daca te uitai intr-un PM II High Power 5-45 x56 cu un reticul Tremor2(eu trag cu o astfel de luneta) puteai sa-l vezi si pe Trump in sufragerie cu lustra stinsa.
Claritatea este "puterea" lui SchmidtBender si asta si pt. ca are cel mai bun buton de ajustare de paralaxa(desigur ai incercat si butonul lui March ca sa vezi ce dificil este sa clarifici o imagine la diferite distante ) ... eu spun ca pana la 600 yd nici cu vanatorescul Polar T96(transmisie de 96%) nu aveai probleme si asta doar in configuratia 3-12x54 SFP/FD7...
Sper sa reusesti sa te uiti prin modelele PM II - UltraShort,High Power, Ultra Bright care au magnificatii pt. toate "gusturile" si disciplinele posibile si sa-mi spui daca parerea ta ramane cea pe care ai mentionat-o mai sus.
Excelent rezultat intr-o disciplina supermigaloasa cu un echipament din ... alta disciplina **== !!!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 09 Noi 2017, 01:52

DART scrie:
cristianh scrie:
yoghi scrie:ce dimensiune are "10" si"X".?
ce luneta ai folosit.?

ai voie sa tragi cu orice calibru?


X are 2.5 inch cum am masurat si 10 a fost 6 inch
Am folosit luneta Schmidt&Bender PM II 5X25-56FFP nu e chiar luneta ideala pentru asa competitii, ca imi cam acoperea reticulul Xul si cum am tras pe timp de noapte e putin mai diferit. Un prieten a folosit o luneta March High Master 10-60X56 si cind m-am uitat prin ea nu mi-a venit sa cred ce diferenta era intre luneta mea si aceasta luneta. Acum am inteles de ce prietenul meu si-a vindut un Schmidt&Bender pentru asi lua aceasta luneta, este cu mult peste Schmidt ca si claritate, si sa fiu sincer ma cam bate capu sa-mi vind si eu o luneta Schmidt sa-mi iau un March. Am mai vazut o singura data o luneta care a avut o claritate mai buna decit Schmidt si aceasta se cheama Thangent Theta si aceasta luneta a depasito pe Schmidt cu mult.
Poti sa folosesti orice calibru, un prieten care a tras si el prone a folosit 338Norma si a avut un punctaj de 187 de puncte.


Felicitari! :)

Cristi...dragostea mea pt. SchmidtBender este de notorietate...chiar si asa in postare eu zic ca ai generalizat cand ai luat in discutie "doar" modelul PM II 5-25x56 FFP care este un model de legenda de cateva decenii ... si care este un model inca f.f.bun dar este pe la sfarsit de cariera(folosit binisor de multa lume atat de civili si mai putini civili) ... chiar si asa daca la acest model aveai un reticul in SFP sau eventual un reticul Tremor 2 in FFP care central are un punct sigur nu-ti acoperea nimic reticulul din tinta...Probabil daca te uitai intr-un PM II High Power 5-45 x56 cu un reticul Tremor2(eu trag cu o astfel de luneta) puteai sa-l vezi si pe Trump in sufragerie cu lustra stinsa.
Claritatea este "puterea" lui SchmidtBender si asta si pt. ca are cel mai bun buton de ajustare de paralaxa(desigur ai incercat si butonul lui March ca sa vezi ce dificil este sa clarifici o imagine la diferite distante ) ... eu spun ca pana la 600 yd nici cu vanatorescul Polar T96(transmisie de 96%) nu aveai probleme si asta doar in configuratia 3-12x54 SFP/FD7...
Sper sa reusesti sa te uiti prin modelele PM II - UltraShort,High Power, Ultra Bright care au magnificatii pt. toate "gusturile" si disciplinele posibile si sa-mi spui daca parerea ta ramane cea pe care ai mentionat-o mai sus.
Excelent rezultat intr-o disciplina supermigaloasa cu un echipament din ... alta disciplina **== !!!



Multumesc.

Nu mi se pare ceva rau ca am generalizat am vorbit doar de experienta pe care am avuto la aceasta competitie cu luneta mea. Nu sint atashat emotional de eghipamentul pe care il am, daca nu imi convine ceva pot sa-mi dau cu parerea si daca consider ca i-a venit timpul sa-l schimb l-am schimbat. Am tras in tot felul de competitii aici in California si in alte state, (de cind m-am casatorit incerc sa fiu local doar in CA si Nevada) de-a lungul timpului c-am 25 de ani. Am cunoscut foarte multi oameni foarte talentati, si am invata foarte multe lucruri in tot timpul acesta si inca mai invat.
Sint familiar cu Schmidt si cu modelele noi si cele mai vechi, si detin citeva lunete. Tin foarte bine minte ani in urma cind mergeam la cumpetitii si vedeam foarte multe Schmidts, daca ziceai Schmidt era ca si cum ziceai Rolex, practic a fost “the gold standard” dar si ceilalti producatori au avansat si deja lucrurile nu mai sint cum au fost, si eu zic ca acest lucru este un lucru bun pentru ca competitia s-a strins si ai o posibilitate mai mare de unde sa alegi. De reticulul mentionat de dumneavoastra Tremor2 eu unul nu la-si folosi, nu mi se pare un reticul potrivit pentru acest gen de competitii, este un reticul pentru genul de PRS, pentru acest gen de competitii sint alte riticule mai bune. Daca mergi la competitii de genul Benchrest s-au F-class ai sa vezi ce lunete domina la aceasta categorie si sa nu fi mirat de ce vei vedea. Am folosit luneta unui coleg un March High Master si nu am avut nici o problema sa ajustej claritatea, iar daca ar fi cum ziceti dumneavoastra nu cred ca le-am vedea in numar asa mare si zic asta pentru ca baieti de la Benchrest sint cei mai pretentiosi. Pentru acest gen de competitii eu unul prefer un March, mult nu va dura pina imi voi lua una. Tangent Theta TT525P este inca o luneta care merita sa incerci.
Eu ce sfat pot sa dau la o persoana este de-a te uita prin mai multe lunete si doar dupa ce te-ai uitat si ai incercat atunci poti sa-ti faci o parere, practic in ultimul rind tu cheltui bani pe acea luneta si tu trebuie sa fi multumit, si asa mi se pare corect. Eu pot sa-mi dau cu parea dar decizia apartine la fiecare.

Cristianh

P.S. Imi mentin parerea pe care am spus-o.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 09 Noi 2017, 06:14

yoghi scrie:zici de focurile 4 si 13
eu zic ca este intamplare.E greu sa cred ca ai facut de doua ori aceeasi greseala dar ai scos un grupaj de 1/4 in conditiile in care tot concursul ,pt trei focuri consecutive ai avut un grupaj de 3".

uneste cate 3 focuri consecutive indiferent ca pleci de la focul 1..2 sau 3 si vezi cum arata foaia.

Nu stiu despre grupajul lateral ce zici tu ..sau poate nu inteleg la ce te referi.


Am sa incerc sa explic.
Imagineazati o linie orizontala care taie Xul in doua si imparte targetul in doua. Acea linie se cheama “water line” acuma cind tragi vrei ca gloantele sa fie cit de aproape de acea linie, cind tragi si deja grupul se formeaza si dintr-o data ai un glont care zboara aiurea si ai executat totul la fel ca inainte atunci poti sa zici ca ai avut un “flyer” asta poate fi cauzata din mai multe puncte de veder. Citeva exemple care poate cauza aceste “flyers” ar fi (hai sa zicem ca tragatorul a facut totul ok si a stapinit arma, si excludem eruoarea umana si asta este pentru a arata ce posibilitati a fi) tensiune cu care tubul tine glontul (neck tension) adincimea glontului, poate cind am incarcat gramajul de powder a fost putin mai diferit, tubul nu e ok, sint mai multe dar am dat un exemplu. Cind ai asa diferenta nu e bine. Sper ca am explicat ok si sa inteles.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08

Re: Night competition

Mesajde Marksman pe 09 Noi 2017, 07:30

Felicitari Cristian !!!

Un punctaj foarte fain ... ati avut 2 sau 3 " relays" ... s-au a fost doar unul pe timp de noapte ?
Ori cum este un punctaj ff bun , spuneai ceva de "flyers " .. pe linga toate cauzele care le-ai amintit mai sus , eu as mai adouga inca un lucru care pe timp de noapte poate sa iti dea flyers .. ( vant ..sau rafale de vant ) care nu trebuie sa fie de intensitate mare ca sa iti mute glontul ( sau grupajul pe tinta ) :D
Nu cred este deloc usor sa tragi pe timp de noapte , aici intra inca cateva variabile in calcul , ce ma deranjaza cel mai mult ca nu poti lua corecti precise pentru vant ..
Probabil ca ati avut 2 sau 3 "sight in shoots" care daca vrei se pot calcula pentru score? Cel putin asea era aici in Can .
Any way ... you did a good job Christian ! :ymapplause:
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Night competition

Mesajde cristianh pe 09 Noi 2017, 18:40

Marksman scrie:Felicitari Cristian !!!

Un punctaj foarte fain ... ati avut 2 sau 3 " relays" ... s-au a fost doar unul pe timp de noapte ?
Ori cum este un punctaj ff bun , spuneai ceva de "flyers " .. pe linga toate cauzele care le-ai amintit mai sus , eu as mai adouga inca un lucru care pe timp de noapte poate sa iti dea flyers .. ( vant ..sau rafale de vant ) care nu trebuie sa fie de intensitate mare ca sa iti mute glontul ( sau grupajul pe tinta ) :D
Nu cred este deloc usor sa tragi pe timp de noapte , aici intra inca cateva variabile in calcul , ce ma deranjaza cel mai mult ca nu poti lua corecti precise pentru vant ..
Probabil ca ati avut 2 sau 3 "sight in shoots" care daca vrei se pot calcula pentru score? Cel putin asea era aici in Can .
Any way ... you did a good job Christian ! :ymapplause:


Multumesc

Am avut 4 relays. Poate pare ciudat dar ce am observat este ca sint cu mult mai concentrat cind trag pe timp de noapte decit daca asi trage ziua, parca intru intro zona total diferida si asta mi sa intimplat tot timpul cind am tras noptea, chiar am intrebat colegi mei daca si ei simpt acel lucru si toti mi-au raspuns da. Intradevar pe timp de noapte este putin mai greu cu vintul si cum ai spus tu, poate foarte usor sa-ti mute glontul. Tin minte cu ceva ani un urma, am fost la o competitie si I spotted ( am tinut scorul) pentru o persoana, acea persoana a tras prone doar cu sling avea vesta de tras si din 20 de focuri, 18 au fost in X. Nu-l cunosteam doar dupa aceie am aflat ca prin ani 80’ a fost campion. Si intrind in vorba cu el primul lucru l-am intrebat despre vint, conditiile nu erau prea favorabile, si daca nu eram acolo eu nu credeam. Si mi-a spus ca nu urmareste nici un steag de vint urmareste doar mirajul prin luneta. Si acuma cind am tras pe timp de noapte ziua fiind cald pamintul s-a incalzit, si noptea am putut sa vad mirajul prin luneta datorita lumini de la tinta si atunci am aplicat acea metoda. Tot timpul invatam ceva nou. Am avut 5 sighters inainte de-a incepe dar aceste sighters nu pot fi adaugate la scor, ar fi fai sa le poti.
cristianh
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 28 Ian 2013, 02:08


Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

cron
Publicitate