Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:28

barem sportiv tir categoria 1

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 14 Feb 2022, 21:48

Exista o evolutie pozitiva a legii armelor, din ceea ce am citit eu. E drept, reminiscentele bolsevice la nivelul mentalului colectiv se reflecta, puternic, atat in legislatie cat si in atitudinea statului si a unei importante parti din societate cand vine vorba despre cultura armelor de foc.

Sa nu fie cu suparare pentru colegul yoghi dar eu nu sunt convins ca are dreptate in legatura cu procedura de utilizare a armelor de foc lungi inscrise in permis, de catre vanator, ca arme de tir. O sa mai caut dar, din pacate, nu am gasit nimic alb pe negru, nici in lege si nici in normele de aplicare.

Din punctul meu de vedere, daca nu ai dreptul sa mergi, decat cu aprobare la poligon si nu poti cumpara munitie, notiunea de ,,arma de tir'' nu-si are sensul din punct de vedere legislativ. Putea sa-i spuna, direct, arma inscrisa pe colectie. De altfel, ca vanator, poti inscrie arme pe colectie fara sa faci parte dintr-o asociatie de colectionari. E suficent sa ai, deja, 5 arme, letale si neletale, ca sa poti solicita atestatul de colectionar.

O sa mai verific.

Intre timp poate ne mai spune cate ceva si colegul Azmodan in legatura cu subiectul topicului. Urmarind cateva meciuri de tir pe youtube, am realizat ca activitatea in sine este mult mai distractiva decat sa mergi pur si simplu si sa tragi la poligon. Sunt o gramada de probe, cu diverse arme, unele destul de dinamice.

Cat de dificile sunt probele respective? Din cate am inteles, poti incerca de mai multe ori, nu este un examen anual pe care, daca l-ai ratat, trebuie sa astepti inca un an.
Nu as vrea sa ma hazardez dar pentru cineva care a tras atatia ani cu arme de foc, cum sunt multi dintre colegii de forum, nu cred ca ar fi ceva iesit din comun sa obtina si sa mentina acea categorie 1. Problema , pentru multi, o reprezinta timpul. Daca nu iti place cu adevarat acest sport cel mai probabil mentinerea categoriei 1 devine o corvoada in loc sa fie un hobby.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde yoghi pe 15 Feb 2022, 02:41

"""Coleguu""
Nu prea suntem colegi!mai vedem dupa ce iei arma. :lol:

Si ce faci bre. Nu ma crezi pe cuvant?...Uf ! sa sti ca plang.

In primele postari ti sa atras atentia cu prezentarea si te-ai suparat.dar intrebari ,pareri tot ai pus.

Fa-ti autocritica bre.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 03:57

Probabil există o discrepanta majoră privind modul în care utilizăm terminologia.

Eu mă refeream la forum, nu la activitatea de vânătoare când am spus ,,coleg".

Nu știu un ce măsură ești la curent cu legislația armelor așa că este firesc să fiu rezervat în legătură cu informatia respectivă, mai ales că nu am identificat niciun text de lege care să o susțină.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Ghinda pe 15 Feb 2022, 06:58

=)) =)) =)) =))
@yoghi este cam armurier și instructor de tir. =)) =)) =)) =))
Nu prea le are cu armele și legea =)) =)) =)) =))

P.S. Caută în forum, marfă este la greu. Nu găsești, nu te dumirești, întreabă!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde tehărău pe 15 Feb 2022, 08:18

@Rhemaxos, noi pe aici folosim un limbaj de cele mai multe ori tovarasesc. Asta nu înseamnă că chiar ne tragem de șireturi din prima. De cunoaștem de ceva vreme, ne-am dat la gioale, ne-am pupat la cumetrii, d'astea. Dacă te prezinți și dai bună ziua, răspundem la fel. Dacă nu-i scris deja și întrebi omenește, sigur găsești răspuns. Dacă intri pe teren cu mușchii umflați și pui talpă din prima, pierzi timpul degeaba, că pasă de gol nu primești!
Acum, mingea e la tine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde tehărău pe 15 Feb 2022, 08:29

yoghi scrie:@foxule. Greu bre greu sa modifici o lege pe care toti o evita.

Senatorii sunt speriati sau nepasatori,politisti baga strambe sau arata cu degetul spre alesi,iar poporul se ia dupa niste ziaristi handicapati dornici de ...vizualizari.

+1
Rhemaxos scrie: Daca nu iti place cu adevarat acest sport cel mai probabil mentinerea categoriei 1 devine o corvoada in loc sa fie un hobby.

Din păcate, cam ai dreptate. Legea armelor e restrictiva. Din ce în ce mai restrictiva. Citește pe la legislație câte restricții discutate sunt și cum au evoluat ele. Din păcate nu se termină aici, tendința se va păstra ori de câte ori se va umbla la ea.
Bine ai venit în club!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 08:32

Ghinda scrie:=)) =)) =)) =))
@yoghi este cam armurier și instructor de tir. =)) =)) =)) =))
Nu prea le are cu armele și legea =)) =)) =)) =))
!!!


Daca citești câteva dintre postările de pe pagina anterioară, vei vedea că nu e la curent cu legislația.

De pildă nu știa că poți să mergi la poligon cu arma înregistrată pe colecție.

Exista, desigur și posibilitatea că el sa cunoască bine chestiunile respective și să posteze la mișto, din varii motive. De exemplu așa cum face un polițist care, cunoscând legea, încearcă să te descurajeze, poate, poate, renunți de buna voie.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 08:50

tehărău scrie:Dacă intri pe teren cu mușchii umflați și pui talpă din prima, pierzi timpul degeaba, că pasă de gol nu primești!


Singura mea intentie este sa ma documentez. Imi pare rau daca asta s-a inteles.

Nu imi foloseste la nimic sa stiu ca am dreptate. Din contra, este mai productiv atunci cand constat ca m-am inselat, pentru ca ma motiveaza sa ma informez mai temeinic.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 08:51

edit:dublu post
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 15 Feb 2022, 09:27

eu sunt si sportiv de tir categoria 1 si colectionar. am avut batai de cap cu ambele proceduri...

arme pe tir sunt arme cu port si folosire inscrise in permis B - adica nu trebuie hartie de la politie sa iesi la poligon si ai voie sa detii (acasa) 1000 cartuse per arma (ai 2 arme de acelasi calibru = 2000 cartuse)

singura exceptie aici sunt vanatorii cu ale lor arme de tir pe detinere (permis A). asta e o mostenire a unor modificari de lege cand unele calibre (22LR) nu s-au mai putut folosi la vanatoare, dar armele erau deja in posesia vanatorilor, si atunci s-a facut aceasta exceptie prin care vanatori pot detine arme "de tir" in A. practic sunt la fel cu cele pe colectie - trebuie hartie ca sa iesi cu ele in poligon.

paranteza - colectionarii nu pot detine arme "pe tir". doar "pe colectie".

cele 10 cartuse "pe colectie" sunt in vederea detinerii. cand faci cerere de iesire in poligon, poti sa specifici orice cantitate de munitie, care se achizitioneaza de la magazin si apoi se trage in poligon (nu ajunge acasa, deci nu e detinuta)


tirul e o activitate care mie imi place mult. sunt o gramada de probe de tir, si e clar mai distractiv sa respecti niste reguli si sa incerci sa obti un rezultat standard, decat sa tragi asa la nimereala pentru "adrenalina" (adica e fain la inceput, dar dupa 2-3 iesiri parca vrei ceva mai clar).
probele de tir oficiale sunt cele ISSF si WA1500.
ai aici o prezentare a campionatului national de tir: https://youtu.be/goAmiuyF5bs
si aici o prezentare a probei PPC WA1500: https://youtu.be/GtyauWJirlY
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 09:43

Azmodan scrie:singura exceptie aici sunt vanatorii cu ale lor arme de tir pe detinere (permis A). asta e o mostenire a unor modificari de lege cand unele calibre (22LR) nu s-au mai putut folosi la vanatoare, dar armele erau deja in posesia vanatorilor, si atunci s-a facut aceasta exceptie prin care vanatori pot detine arme "de tir" in A. practic sunt la fel cu cele pe colectie - trebuie hartie ca sa iesi cu ele in poligon.


Multumesc pentru lamuriri!

Asadar formularea in legislatie este una denaturata in raport cu semantica reala a termenului. Nici nu ma mir, la cate aberatii sunt scrise prin legislatia romaneasca.

Logica ne spune ca, o arma destinata sa stea in rastel, pentru care nu ai dreptul de a cumpara munitie, nu poate fi utilizata, realist vorbind, in activitatea de tir.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 09:47

Azmodan scrie:ele 10 cartuse "pe colectie" sunt in vederea detinerii. cand faci cerere de iesire in poligon, poti sa specifici orice cantitate de munitie, care se achizitioneaza de la magazin si apoi se trage in poligon (nu ajunge acasa, deci nu e detinuta)


Eu am avut impresia ca poate fi cumparata doar de la poligon. In lege si chiar si in normele de aplicare, chestiunile acestea nu sunt explicate pe deplin.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2022, 09:50

Rhemaxos scrie:Sa nu fie cu suparare pentru colegul yoghi dar eu nu sunt convins ca are dreptate in legatura cu procedura de utilizare a armelor de foc lungi inscrise in permis, de catre vanator, ca arme de tir. O sa mai caut dar, din pacate, nu am gasit nimic alb pe negru, nici in lege si nici in normele de aplicare.

Este în lege:
Art. 39. - Acordarea dreptului de port și folosire a armelor de tir
(1) Dreptul de a purta și folosi arme de tir se acordă, în condițiile prezentei legi, numai sportivilor de tir categoria I ori membri ai loturilor naționale sau olimpice, pe perioada cât sunt în activitate, precum și antrenorilor și instructorilor în poligonul de tragere
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 15 Feb 2022, 09:53, modificat 1 dată în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Azmodan pe 15 Feb 2022, 09:52

asta e tipizata pentre cerere iesire poligon:
index.jpg

se vede clar ca are rubrica pentru "transport munitie". daca citesti normele, o sa gasesti acolo mai multe detalii

Rhemaxos scrie:
Azmodan scrie:ele 10 cartuse "pe colectie" sunt in vederea detinerii. cand faci cerere de iesire in poligon, poti sa specifici orice cantitate de munitie, care se achizitioneaza de la magazin si apoi se trage in poligon (nu ajunge acasa, deci nu e detinuta)


Eu am avut impresia ca poate fi cumparata doar de la poligon. In lege si chiar si in normele de aplicare, chestiunile acestea nu sunt explicate pe deplin.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 10:04

Sly_Fox scrie:Art. 39. - Acordarea dreptului de port și folosire a armelor de tir


Asa este doar ca, din nou, revenim la semantica.

M-a pacalit exprimarea.

Notiunea de ,,arma de tir'' aici nu se refera doar la arme construite special pentru tir sportiv, cum ar fi cele cu aer comprimat.

Armele folosite la tir inglobeaza o varietate mare de arme, inclusiv arme construite pentru autoaparare, arme construite pentru vanatoare sau arme construite, original, in scopuri militare, al caror proiect a fost adaptat pentru piata civila.

Eu recunosc, m-am inselat pentru ca am plecat de la o interpretare logica a cuvintelor, asa cum ar trebui sa fie, de fapt, orice lege.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2022, 10:15

yoghi scrie:@foxule. Greu bre greu sa modifici o lege pe care toti o evita.

Senatorii sunt speriati sau nepasatori,politisti baga strambe sau arata cu degetul spre alesi,iar poporul se ia dupa niste ziaristi handicapati dornici de ...vizualizari.

Sunt conștient de acest lucru! La ultima modificare a legii, ieșise comisarul Antonescu (cel care făcea și emisiuni pe la TV) pe sticlă să ne spună ce nenorocire urmează, că legea va da de acum încolo drept tuturor cetățenilor de a avea pistoale, că și cei cu caziere vor putea purta pistoale. Era o afirmație falsă bineînțeles, acele modificări din lege nu se refereau la așa ceva. Comisarul nu citise și nu analizase deloc proiectul de modificare, dar în schimb ieșise să alarmeze și să influențeze opinia publică. A mai fost amintită acea intervenție a domnului Antonescu la alt topic
viewtopic.php?f=112&t=12753&start=690.
Între timp acel filmuleț a fost șters de pe youtube.
Un alt exemplu de imbecilitate jurnalistică:
https://www.youtube.com/watch?v=CyoyDdu ... obetastiri
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde violiv pe 15 Feb 2022, 11:08

Ca orice lege de pe la noi, a iesit asa stufoasa incat nici cei ce-au scris-o nu mai pricep ce-au vrut sa spuna.
Iar partea cu impartitul armelor pe caprarii e varza complet. Nu numai in prima parte a legii, acolo unde sint "definitii" trebuie sa te uiti ci si sa iei o lupa si sa cauti "x"-uri in tabelele din anexa. Vei vedea ca armele, indiferent de cum sint construite, lungi sau scurte, cu percutie centrala sau pe capsa, pot fi inscrise in mai multe categorii de folosire.
Eu sint vanator si coletionar.
Cand a fost cu modificarea de lege care interzicea percutia pe rama la vanatoare, armele in 22 lr si 22 wmr au primit intai mentiunea "tir" in loc de "vanatoare" dar tot in B au ramas ... in unele judete chiar pana-n zilele noastre, prin permise vechi. Ulterior le-am trecut in A, unde am mai adaugat si cateva alte "de colectie", in principal scurte. Am considerat ca n-are rost sa ma complic si cu tir-ul. Sa zicem ca-mi satisfac placerea de a trage dinamic la vanatoare.

Sa ies la poligon cu armele din colectie nu-i greu ... dar ma enerveaza drumurile la politie dupa "permisiune" asa ca daca vreau mortis sa trag cu scurte in poligon, dau o fuga la poligonul autorizat si trag cu ale lor.

Pana la urma, fiecare isi gaseste o cale sa-si faca damblaua. Am prieteni care au evoluat de la a trage ocazional cu armele din colectie la sportivi cat. I si se tin de asta an de an. Nu le-a placut vanatoarea si au ales poligonul.

Sa nu uiti ca e o dambla mancatoare de timp dar si de bani .... multi!

P.S. zicea cineva mai sus ceva de arme in 223 cu magazie de 20 boabe, pe colectie. A fost candva! Ultima restrictie se aplica tuturor armelor longi, indiferent de modul in care sint detinute sau folosite (de catre civili) .... 10 boabe e maxim indiferent ca sint arme lungi semi sau cu repetitie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde DCT pe 15 Feb 2022, 11:34

violiv scrie: P.S. zicea cineva mai sus ceva de arme in 223 cu magazie de 20 boabe, pe colectie. A fost candva! Ultima restrictie se aplica tuturor armelor longi, indiferent de modul in care sint detinute sau folosite (de catre civili) .... 10 boabe e maxim indiferent ca sint arme lungi semi sau cu repetitie.


Oare?

Articolul 9

...
(3) Sunt interzise procurarea, detinerea, folosirea, precum si efectuarea oricarei operatiuni cu incarcatoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percutie centrala sau cu repetitie, care:
a) pot contine mai mult de 20 de cartuse, in cazul armelor de foc scurte; sau
b) pot contine mai mult de 10 cartuse, in cazul armelor de foc cu teava lunga, prevazute la categoria A pct. 6 si 7 din anexa.
4) Sunt exceptate de la prevederile alin. (3) institutiile publice cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si securitatii nationale, persoanele juridice prevazute la art. 100 alin. (2), operatorii economici autorizati potrivit prevederilor Legii nr. 232/2016 privind industria nationala de aparare, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, cu modificarile si completarile ulterioare, muzeele si colectionarii de arme autorizati in conditiile legii.
...
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Croco pe 15 Feb 2022, 17:33

1. Asa cum spunea si @azmodan, poti sa treci cate cartuse vrei pe cererea de iesire la poligon, in cazul armelor pe detinere. Conditia este sa le tragi pe toate la iesirea respectiva. Autorizatia se elibereaza pe un termen definit, de 24, 48 sau 72 ore. Se au in vedere prevederile legale si constrangerile locale. (daca trebuie sa cumperi munitia in alta zi, daca este sarbatoare nationala, daca deplasarea la poligon se face in alta localitate; nu cred ca sunt abzurzi).
Poti sa trimiti si sa primesti pe mail! Traim in era digitalizarii! Noua ni se pare absurd, ca ne este greu sa ne schimbam. Ce nu este interzis este permis! Chiar, sunt curios, daca a depus cineva pentru autorizatie procurare arma, anul acesta, s-au cerut copii dupa acte?

2. Daca faci o distictie clara intre vanatoare si tir lucrurile pot fi simple. Material, tirul poate sa te coste sau nu; vorbesc administrativ. Personal, cred ca e mult mai usor sa devii sportiv categoria I decat vanator! Altii chiar au pus in practica lucrul acesta!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde violiv pe 15 Feb 2022, 18:17

DCT scrie:
violiv scrie: P.S. zicea cineva mai sus ceva de arme in 223 cu magazie de 20 boabe, pe colectie. A fost candva! Ultima restrictie se aplica tuturor armelor longi, indiferent de modul in care sint detinute sau folosite (de catre civili) .... 10 boabe e maxim indiferent ca sint arme lungi semi sau cu repetitie.


Oare?

Articolul 9

...
(3) Sunt interzise procurarea, detinerea, folosirea, precum si efectuarea oricarei operatiuni cu incarcatoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percutie centrala sau cu repetitie, care:
a) pot contine mai mult de 20 de cartuse, in cazul armelor de foc scurte; sau
b) pot contine mai mult de 10 cartuse, in cazul armelor de foc cu teava lunga, prevazute la categoria A pct. 6 si 7 din anexa.
4) Sunt exceptate de la prevederile alin. (3) institutiile publice cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si securitatii nationale, persoanele juridice prevazute la art. 100 alin. (2), operatorii economici autorizati potrivit prevederilor Legii nr. 232/2016 privind industria nationala de aparare, precum si pentru modificarea si completarea unor acte normative, cu modificarile si completarile ulterioare, muzeele si colectionarii de arme autorizati in conditiile legii.
...



Scuze!
Imi scapase.... :ymblushing:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde violiv pe 15 Feb 2022, 18:30

Croco scrie:1. Asa cum spunea si @azmodan, poti sa treci cate cartuse vrei pe cererea de iesire la poligon, in cazul armelor pe detinere. Conditia este sa le tragi pe toate la iesirea respectiva. Autorizatia se elibereaza pe un termen definit, de 24, 48 sau 72 ore. Se au in vedere prevederile legale si constrangerile locale. (daca trebuie sa cumperi munitia in alta zi, daca este sarbatoare nationala, daca deplasarea la poligon se face in alta localitate; nu cred ca sunt abzurzi).
Poti sa trimiti si sa primesti pe mail! Traim in era digitalizarii! Noua ni se pare absurd, ca ne este greu sa ne schimbam. Ce nu este interzis este permis! Chiar, sunt curios, daca a depus cineva pentru autorizatie procurare arma, anul acesta, s-au cerut copii dupa acte?

2. Daca faci o distictie clara intre vanatoare si tir lucrurile pot fi simple. Material, tirul poate sa te coste sau nu; vorbesc administrativ. Personal, cred ca e mult mai usor sa devii sportiv categoria I decat vanator! Altii chiar au pus in practica lucrul acesta!



1. Maine ma duc. Sa vad ce-or zice, oricum am pregatit toate copiile posibile.

2. Chestia cu tir, sportiv cat. I mi se pare a avea doua neajunsuri:
- e drept ca nimeni nu s-a nascut invatat da' unii chiar nu reusesc sa invete sa traga bine! Nu e imposibil dar nici floare la ureche sa treci baremul. La vanatoare te alegi cu misto-uri daca tragi pe langa ... la poligon, cu puncte minus si nu treci baremul.
- ce te faci daca intr-un an nu promovezi baremul? Cine stie ce probleme apar, economice, de timp, de sanatate si nu apuci sa tragi sau nu tragi suficient de bine ....
Teoretic pierzi dreptul de a purta si folosi arma. Ar trebui sa ai grija sa detii si alta calitate - colectionar, poate - ca sa-ti poti muta arma in permisul A si sa nu ramai fara ea.
De cand am strans ceva ani am inceput sa vad lucrurile din alta perspectiva ... si mai pun uneori si raul inainte. Din experienta am invatat ca e bine sa fii cat se poate de acoperit, preventiv.
Doamne fereste! Nu spun asta pentru a descuraja pe cineva care doreste sa devina posesor si utilizator de arma ci doar ca sa stie ca se inhama la o chestie pe termen lung, la care e mare-mare pacat sa renunti pentru ca te-ai poticnit intr-o chichita legislativa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 19:58

Croco scrie:Chiar, sunt curios, daca a depus cineva pentru autorizatie procurare arma, anul acesta, s-au cerut copii dupa acte?


Da, dar la mine a fost vorba despre cererea pentru prima arma, n-as putea sa raspund in legatura cu autorizatia pentru cineva care detine deja permis de port arma.

Nu a mai vrut certificatul de cazier.

A vrut copii si original pentru: carnet membru vanator, permis permanent de vanatoare (cel de plastic), buletin si cursul de arme.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 20:01

violiv scrie:
Croco scrie:- ce te faci daca intr-un an nu promovezi baremul?


Poate se schimba aberatia asta din lege si este suficent sa ramai membru al unei club afiliat si sa aduci dovezi ca participi la un numar minim de concursuri.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde DanCo pe 15 Feb 2022, 20:31

Astăzi am depus dosarul pentru prima arma la Cluj. Au cerut - dovada plata taxa Trezorerie in original
- aviz psihologic original
- fisa medicala original
- adeverinta medic familie original
- permis vanatoare copie
- carnet membru vizat copie
- atestat curs arme copie
- 2 poze
- cerere data de ei sa o completez, cea de pe siteul
politiei nu ii bună
- dosar plic. Nu am avut. Au zis sa il duc cand mai
trec
Au zis ca undeva în 35 zile sa ma duc după autorizatie. Fiecare județ ii cu treaba lui si legea proprie.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2022, 22:04

Adeverință de la medicul de familie? Din moment ce vei prezenta fișa medicală, pentru ce mai cer alt document inutil? Cam ce ar trebui să scrie în adeverința de la medicul de familie?
Cei care nu au medic de familie? Sau care au medic de familie dar îl au în străinătate, ce se întâmplă, vor și tradusă adeverința?
Greu tare cu autoritățile!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 15 Feb 2022, 22:13

Sly_Fox scrie:Adeverință de la medicul de familie? Din moment ce vei prezenta fișa medicală, pentru ce mai cer alt document inutil?


Eu n-am avut acea adeverinta si medicul de la clinica unde am facut examinarea m-a pus sa semnez, pe propria raspundere, ca nu sufar de afectiuni psihice.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde DanCo pe 15 Feb 2022, 23:17

Adeverinta de la medicul de familie certifica faptul că nu ești în evidentele medicului cu afecțiuni sau tratamente care te-ar putea impiedica fizic sau psihic sa detii si sa folosești o arma. Acele examene obligatorii din fisa medicala ceruta sunt destul de sumare si se refera mai mult la funcționalități ale organismului. Spre exemplu, dacă menționezi ca ai diabet, când faci acele examinari medicale este posibil sa te trimita la medicul diabetolog sa iti dea el ok-ul inainte. Cati nu sunt cei care nu spun acest lucru. In acea adeverinta de la medicul de familie se specifica aceasta afecțiune si acea clinica unde faci vizitele medicale tine cont de ea. Mie mi-au făcut programarea pentru acele vizite medicale cu mențiunea sa duc aceasta adeverinta. Medicul de familie a scris ca sunt apt cu mențiunea ca am hipertensiune tinuta sub control prin examinări periodice si medicație.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Sly_Fox pe 16 Feb 2022, 13:05

Adeverința de la medicul de familie servește clinicii unde faci fișa medicală. Pe baza examenelor medicale și acelei adeverințe, clinica scrie apt/inapt pentru a deține arme de foc. Nici vorbă să servească cu ceva poliției, mai mult nici nu este prevăzut în normele metodologice prezentarea unei adeverințe la dosar.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde DanCo pe 16 Feb 2022, 14:04

Asta au cerut si de la mine și de la ceilalți care mai erau la rand. In septembrie când am fost la vizitele medicale, cei de la clinica nu mi-au luat-o asa ca pe aia le-am dat-o. Fara ea nu îmi luau dosarul. De ea m-au întrebat prima data.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 368
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: barem sportiv tir categoria 1

Mesajde Rhemaxos pe 16 Feb 2022, 14:05

Azmodan scrie:eu sunt si sportiv de tir categoria 1 si colectionar. am avut batai de cap cu ambele proceduri...


Daca nu este un subiect sensibil, as fi curios ce experienta ai avut.

Pana ai ajuns la categoria 1, cum te-ai antrenat?

Ma gandesc ca exista doua variante.

Prima ar fi sa te antrenezi cu armele disponibile la poligon.

A doua ar fi sa cumperi o arma scurta pe colectie si sa te chinui cu autorizatiile de iesire din casa pana reusesti sa intri in categoria 1. Pentru varianta asta ar fi si problema cu armele pe care le poti cumpara. In afara de pistoale ca Sig pe platforma Colt 1911, ce arme viabile pentru competitie mai poti lua pe colectie?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate