Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Folosirea pustilor AC

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde yoghi pe 14 Mar 2019, 19:30

OVI762 scrie:La mine pushka.eu nu merge,nu's ce are.


pina la urma ai ajuns...in Bulgaria?

incearca asta
https://www.pushka.eu/catalog/Air-rifles
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde OVI762 pe 17 Mar 2019, 08:17

Multumesc,maestre,am ajuns la fratii nostri.O sa le trimit o comanda,sa vedem ce se intampla.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Kamba pe 23 Ian 2020, 21:39

Azmodan scrie:-sidenote-

in categoria: ce stupida e legea romaneasca.
Catergoria C22 (arme AC cu viteza mai mare de 220 m/s) sunt destinate, potrivit art.57, al. (3) exclusiv sporitvilor si antrenorilor de tir. Faza funny e ca armele de tir, chiar si cele mai scumpe folosite la olimpiada (Steyr, Walther, Anschutz, Feinwerkbau), sunt toate arme de 7.5J care dezvolta fix 175m/s. O arma mai puternica are recul si vibratii mai mari, chesti nedorite la tir.

Armele AC puternice sunt destinate vanatoarei (interzis la noi in tara).

Deci, partic, in romania nu cred ca exista cineva care sa aiba o arma categoria C22 :).



Nu viteaza conteaza la AC si fpe-ul / jouli .
220 M/S adica 721.78 FPS cu un proiectil de 400 grains (adica 26 grame ) 462 FPE , adica peste 620 jouli.
La forta aia pica si elanul , ursul e mort pana atinge pamantul.

In europa civilizata nu este viteaza limitata ci sunt jouli sau fpe ( depinde de tara ) .

Eu folosesc AC-ul pe distante mari , am la tara curte mare si circa 140 hectare teren , dar nu o pot folosi pe acel teren fiindca poate vin tiganii la furat de porumb si nu cumva sa se platesca cu un ajutor mai putin.

Prima oara cand am luato si eu am fost la padure nu stiam , dar mi-au zis cei de la poligon ca nu e voie ca e dosar penal. Am oftat deoarece nu toata ziua ma duc la tara.

Te invit la tara la mine la tras daca vrei spatiu.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde foxhunter100 pe 02 Mar 2020, 23:26

Atenție cu folosirea AC. Nu se folosesc decât in poligon conform noii legi 196/2019. Am 2 topicuri in care mi-am convins colegii prin argumente+ răspunsul AEST oficial.
foxhunter100
 
Mesaje: 17
Membru din: 03 Feb 2020, 12:17

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde belegcuthali0n pe 07 Iul 2020, 15:39

foxhunter100 scrie:Atenție cu folosirea AC. Nu se folosesc decât in poligon conform noii legi 196/2019. Am 2 topicuri in care mi-am convins colegii prin argumente+ răspunsul AEST oficial.

Daca te referi la aceasta modificare, eu inteleg ca trebuie sa respecti regulamentul de ordine interioara a fiecarui poligon de tragere:
La articolul 40, alineatele (1) și (2) se modifică și vor avea următorul cuprins:
Articolul 40
(1) Transportul armelor de tir pentru care s-a acordat deținătorului dreptul de a le purta și folosi se face în următoarele condiții:
a) armele trebuie ținute în husă sau, după caz, în cutie, neîncărcate cu muniție și asigurate împotriva pierderii ori sustragerii;
b) să fie îndeplinite condițiile prevăzute la art. 31 alin. (3) lit. b), d) și e).
(2) Portul, utilizarea și folosirea armelor de tir în poligoanele de tir se fac în condițiile stabilite prin regulamentele de ordine interioară ale acestora.

Unde pot gasi cele 2 topicuri, sa ma documentez mai bine?
belegcuthali0n
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2020, 15:35

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Ghinda pe 08 Iul 2020, 06:42

La rubrica Reguli sau la prezentare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde madalindo pe 08 Iul 2020, 06:51

Ghinda scrie:La rubrica Reguli sau la prezentare.


Zece cu FELICITARI!

:lol:
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde belegcuthali0n pe 18 Iul 2020, 21:20

Ghinda scrie:La rubrica Reguli sau la prezentare.

M-am tot uitat la Reguli de Utilizare si nu am vazut nicaieri ceva despre Prezentare, in afara de situatia in care vreau sa vand sau sa cumpar ceva: viewtopic.php?f=69&t=17590
Un link catre post-ul care descrie Regulile de Utilizare m-ar ajuta!
belegcuthali0n
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2020, 15:35

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Kamba pe 12 Apr 2021, 13:38

bogus scrie:
Azmodan scrie:indiferent daca e voie sau nu in curte, intrebarea ramane: cei ce au pusca AC cu luneta (care ma gandesc eu ca merita trasa la distante mai mari, peste 50m), unde le folositi?
- in curtea persoanala (legal sau nu) nu as putea ca n-am asa curte mare.
- la poligon iar nu as putea pt ca cele din oras sunt doar indoor si f mici (max 25m). outdoor este doar al armatei care nu e deschis publicului larg
- in padure nu as putea pentru ca padurea din apropriere destul de populata/umblata. padure "virgina", daca exista, e departe si greu accesibila

so.. unde as putea sa folosesc?

(pusca airsoft am. nu se compara ca precizie. interesul meu e tir la tinta de hartie)

Poligonul de la Vivo are 50m adica mai mult decat suficient pentru o pocnitoare ac spring iar in padurile virgine de langa Cluj nu te sfatuiesc sa apari cu pocnitoarea ca direct dezvirginat si impachetat te ducem la baietii de la BAEST de pe Decebal



@bogus stiu ca e post vechi, dar citeam pe aici despre AC-ul meu (ce pot sa fac cu el) si sincer m-am simtit ofensat si cumva denigrat ca posesor de AC in Romania.

1. Faptul ca in Romania am un AC fiindca legea armelor e de rahat si restrictiva si totusi imi permite sa trag in natura, apreciez. Nu ar trebui tu sa ma obligi sa trag in curte, atata timp cat o respect si nu dau dupa animale.
2. Faptul ca tu ti-ai luat arma de foc fiindca poate ungi pe paznic pe padurar sau pe BAEST si ai mai multa libertate e problema ta. Eu mi-am luat AC strict sa nu se considere braconaj daca ma duc cu wranglerul pe munti. Il am de 2 ani de zile si inca nu am fost exact din cauza unora ca tine.
3. Nu prea inteleg de unde pana unde te crezi stapan pe mosia terenului public. Cred ca e complexul spagiuitorului.
4. Pe acel principiu iti voi spune si eu tu ce cauti cu pocnitoarea aia de Blaser? Si eu detin Daniel Defense MK18 in US cu kit de 300 blackout pe langa NATO standard (binenteles nu in Ro si NFA registered), cu Hard Head Vet Gen2 cu NVM Polar/Green, USMC V3A Vest. Sau poate porcaria de berreta fata de Mossbergul 590 al meu?
5. Pe acel principiu voi fi si mai rau si voi spune ce e si cu partaitoarea de Nissan Terrano? Te asigur ca Rbicuonul meu din Romania ( TJ, Full OldManEmu , full ARB , 5KW lumina, Ramforsat cu rezervor marit cred ca numai piesele de upgrade au fost doar 20.000 ) te lasa in urma si pe asfalt si pe dealuri si pe trailuri si te face sa plangi. Acelasi lucru il am si in US doar ca e JK.

6. Daca pana acum te-ai simtit mandru, revino cu picioarele pe pamant, renunta la complexul spagiuitorului si atrage si pe cei cu AC de partea ta daca vrei ca intr-o zi sa ai o lege mai favorabila a posesorului de arme, fie de o fi ele.
Ultima oară modificat de Kamba pe 12 Apr 2021, 13:52, modificat 1 dată în total.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Kamba pe 12 Apr 2021, 13:40

madalindo scrie:
bogdan187 scrie:Salutare

https://pushka.eu/

Comanda cu incredere!


Interesant!

Multumesc!



www.mundilar.net Daca nu i-ai descoperit. Au varietate mare de alice si preturile sunt cele mai bune din EU.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Sly_Fox pe 12 Apr 2021, 17:48

belegcuthali0n scrie:M-am tot uitat la Reguli de Utilizare si nu am vazut nicaieri ceva despre Prezentare...
Un link catre post-ul care descrie Regulile de Utilizare m-ar ajuta!

Salutare! Cred că ai fost îndrumat către secțiunea denumită Jurnal de forumist.

Acesta este link-ul:

viewforum.php?f=110

Dai pe butonul de topic nou, scrii un titlu, apoi vreo două-trei cuvinte.

Cât privește topicurile cu aer comprimat, vezi în link-urile de mai jos:

viewtopic.php?f=109&t=18492&p=263289#p263289
viewtopic.php?f=109&t=18929&p=263203#p263203
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate