Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:24

Folosirea pustilor AC

Sunt multi dintre Dvs care sunt interesati de latura sportiva si de competitie a detinatorilor de arme . Va stam la dispozitie in acest topic !
Subiectul este generos si asteptam postari pe masura .

Moderator: liviur

Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 24 Oct 2018, 07:18

De curand am avut ocazia sa trag cu o pusca cu AC Gamo 5.5mm, si mi-a placut mult. Destul de mult incat sa examinez oportunitatea sa imi iau si eu una.

Dar intrebarea mea pentru cei ce au o pusca cu AC (mai ales cu luneta): unde/cand/cum/la ce o folositi?

Stiu ca se pot folosi si in curtea personala, dar a mea are max 27m. Nu prea are rost sa tragi la distanta aia cu luneta. La vanatoare / in animale nu ai voie - deci daca te vede cineva in padure/pe camp cu ea, pot aparea probleme. Si de aici...intrebarea de mai sus :)

multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde kama3 pe 24 Oct 2018, 08:08

Arma cu AC are destinatia tir prin urmare o poti folosi doar in poligoane autorizate.
Nu este legal sa tragi cu ea in curtea casei chiar daca e proprietatea ta. Adica poti, dar in cazul in care vreun vecin binevoitor te reclama, sau organele de politie se sesizeaza din oficiu ramai fara arma si te alegi si cu dosar penal pentru "nerespectarea regimului armelor si munitiilor".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 10:15

kama3 scrie:Arma cu AC are destinatia tir prin urmare o poti folosi doar in poligoane autorizate.
Nu este legal sa tragi cu ea in curtea casei chiar daca e proprietatea ta. Adica poti, dar in cazul in care vreun vecin binevoitor te reclama, sau organele de politie se sesizeaza din oficiu ramai fara arma si te alegi si cu dosar penal pentru "nerespectarea regimului armelor si munitiilor".


Salut,
Coleguu, stii tu ca nu este legal, sa tragi in curtea casei, cu o arma cu AC, sau este doar o presupnere? ... pentru "nerespectarea regimului armelor si munitiilor", ... spune te rog ce articol din legea 295/2004 precizeaza ca folosirea armei cu AC este permisa doar in poligoane autorizate.
De frica unei reclamatii a vreunui "vecin binevoitor", hai nu mai mergem nici la vanatoare ca daca ne reclama ala ca am facut nu stiu ce nazdravanie, ...

Extras din L 295/2004, din forma actuala in vigoare:

Anexa III. Arme si muniţii neletale Categoria C - Arme supuse autorizării
...
23.Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forţa de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient şi care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s
...
Art. 65. Folosirea armelor utilitare şi de agrement
(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor.

Un subiect cam cu aceeasi tema a mai fost dezbatut:
viewtopic.php?f=124&t=16864&p=241623&hilit=spa%C5%A3ii+special+amenajate+sau+semnalizate%2C#p241623
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 24 Oct 2018, 10:34

eu am tras la un poligon cu pusca AC si am vorbit mult cu instructorul de acolo si mi-a confirmat f clar ca pot sa trag cu arme AC in curtea proprie si personala cat se poate de legal.

cu faza cu trasu in padure e mai discutabil:

stiu de la alt coleg ca in cazul de meciuri airsoft se aplica aceeasi prevedere. si el fiind organizator de astfel de activitati, a avut deaface cu organul. si infara de semne si o banda trasa pt a delimita perimetrul nu a trebuit nimic altceva.
deci, teoretic, poti sa faci la fel si pentru o arma cu AC: pui un semn si tragi o banda pe langa ceva copaci si gata. problema e pe partea cu braconaju....parerea mea.

dar tocmai din cauza acestor discutii si pareri a aparut intrebarea initiala: dintre cei de aici care are o pusca AC, ce face cu ea?
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 11:03

Azmodan scrie:...
dar tocmai din cauza acestor discutii si pareri a aparut intrebarea initiala: dintre cei de aici care are o pusca AC, ce face cu ea?


Raspunsul l-ai dat tu singur, in postarea initiala:
Azmodan scrie:...
Stiu ca se pot folosi si in curtea personala,...


Sau in alte spatii, cum este prevazut in lege:

•spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului
sau
•spaţii special amenajate sau semnalizate,
în astfel de condiţii încât
•să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor

Adica in:
• poligon sau orice spatiu delimitat in care sa nu aiba acces publicul, ..., ca aceasta conditie sa fie indeplinita, ..., inseamna un spatiu imprejmuit cu gard, ... "o banda trasa pt a delimita perimetrul " nu este suficienta pentru a impiedica accesul publicului, ...
• astfel incat sa nu puna in pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor care sunt acolo, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 24 Oct 2018, 12:09

am inteles ce si unde se poate face.
eu intrebam pe cineva care chiar are o pusca AC (cu luneta), ce face efectiv cu ea: trage in curte? merge la poligon? merge in padure? de cate ori pe luna/an?

is interesat de pareri/povesti/evenimente personale
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde kama3 pe 24 Oct 2018, 12:30

In primul rand trebuie sa facem diferenta intre arme:
A nu se confunda arma cu aer comprimat cu arma de agrement/airsoft

Armele cu aer comprimat supuse autorizarii, este cf anexei la Legea 295

22. Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient și care dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s
sau
23. Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient și care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s
Astea, conform aceluiasi tabel pot avea ca destinatie tir sportiv sau colectie.



Conform aceluiasi tabel in categoria armelor de agrement pot fi incluse doar
28. Armele de panoplie, precum și muniția corespunzătoare
30. Arbaletele, precum și proiectilele corespunzătoare
35. Arcurile destinate tirului sportiv, precum și proiectilele corespunzătoare
36. Replicile de arme tip airsoft
37. Dispozitivele paintball

Art. 65 din Legea 295 "Folosirea armelor utilitare si de agrement" alin. (4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului și tirului sportiv pot fi folosite în spații delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spații special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiții încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viața persoanelor.
Avand in vedere textul articolului care se refera la folosirea armelor utilitare si de agrement consider ca folosirea armele cu aer comprimat sus mentionate nu se incadreaza la acest articol ele neputand avea destinatia de arme utilitare si de agrement.

Art. 129 pct. 32 sanctioneaza contraventional portul, folosirea si transportul armelor neletale utilitare si de agrement fara respectarea conditiilor prevazute la art. 65

Pe de alta parte potrivit art.343 alin. (2) Cod penal prevede ca uzul de arma neletala din categoria celor supuse autorizarii, fara drept, se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 2 ani.

Asa cum am recomandat si in alte cazuri, in situatia in care ai dubii sau legea e interpretabila cel mai bine e sa te duci la AEST-ul local si sa ceri parerea lor. Pentru ca altfel risti sa mori cu dreptatea in mana.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 13:10

kama3 scrie:In primul rand trebuie sa facem diferenta intre arme:
A nu se confunda arma cu aer comprimat cu arma de agrement/airsoft

Armele cu aer comprimat supuse autorizarii, este cf anexei la Legea 295

22. Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient și care dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s
sau
23. Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient și care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s
Astea, conform aceluiasi tabel pot avea ca destinatie tir sportiv sau colectie.



Conform aceluiasi tabel in categoria armelor de agrement pot fi incluse doar
28. Armele de panoplie, precum și muniția corespunzătoare
30. Arbaletele, precum și proiectilele corespunzătoare
35. Arcurile destinate tirului sportiv, precum și proiectilele corespunzătoare
36. Replicile de arme tip airsoft
37. Dispozitivele paintball

Art. 65 din Legea 295 "Folosirea armelor utilitare si de agrement" alin. (4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului și tirului sportiv pot fi folosite în spații delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spații special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiții încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viața persoanelor.
Avand in vedere textul articolului care se refera la folosirea armelor utilitare si de agrement consider ca folosirea armele cu aer comprimat sus mentionate nu se incadreaza la acest articol ele neputand avea destinatia de arme utilitare si de agrement.

Art. 129 pct. 32 sanctioneaza contraventional portul, folosirea si transportul armelor neletale utilitare si de agrement fara respectarea conditiilor prevazute la art. 65

Pe de alta parte potrivit art.343 alin. (2) Cod penal prevede ca uzul de arma neletala din categoria celor supuse autorizarii, fara drept, se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 2 ani.

Asa cum am recomandat si in alte cazuri, in situatia in care ai dubii sau legea e interpretabila cel mai bine e sa te duci la AEST-ul local si sa ceri parerea lor. Pentru ca altfel risti sa mori cu dreptatea in mana.


Stimate coleg, iti multumesc pentru expunere, ..., eu am dat extrasul din lege doar strict la ceea ce ne priveste, in sensul celor discutate in acest topic, ..., iar eu personal nu fac nici o confuzie intre arma cu aer comprimat si cea airsoft, ...,
Asa cum amandoi am precizat, conform anexa legii 295 pct 23, sunt arme cu aer comprimat care pot avea destinatia tir sportiv.
Iar articolul 65 din legea 295, la aliniatul 4, spune ca:
(4) Armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului și tirului sportiv pot fi folosite în spații delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spații special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiții încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viața persoanelor.

Ceea ce nu inteleg in ceea ce afirmi ca armele cu aer comprimat nu se incadreaza in acest articol, ...,
Conform anexa l295, pct 23, se incadreaza la destinatia tir sportiv iar conform l295, art 65, care parte din "destinate ... tirului sportiv", crezi ca le exclude din acest articol, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde kama3 pe 24 Oct 2018, 14:23

Eu interptretez ca art. 65 se refera strict la arme utilitare si de agrement pt ca asa spune cuprinsul sau. Iar daca articolul se refera la o categorie, un alineat al articolului nu se poate referi la o alta categorie.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 14:33

Legiuitorul spune ca legea nu se interpreteaza ci se aplica ca atare, asa cum este scrisa, ... :D ;;)
Eu vad scris negru pe alb "destinate agrementului și tirului sportiv"
Si apropo de interpretari, ..., tirul este de doua feluri, tir sportiv respectiv tir de agrement, ... :ymhug:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde kama3 pe 24 Oct 2018, 14:36

Art. 9 Cod civil are o alta parere..

https://legeaz.net/dictionar-juridic/in ... rept-civil
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 14:40

Personal, ma indoiesc ca ar contrazice ceea ce este dat in l295 art.65, ..., :roll:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde kama3 pe 24 Oct 2018, 14:53

Eu referitor la articolul asta mi -as pune alta intrebare vizavi de logica legiuitorului.
Cum ar putea o arma neletala sa puna in pericol viata cuiva?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde UlissePro pe 24 Oct 2018, 14:55

Neletală pentru om. ;) ...
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 15:13

kama3 scrie:Eu referitor la articolul asta mi -as pune alta intrebare vizavi de logica legiuitorului.
Cum ar putea o arma neletala sa puna in pericol viata cuiva?


Asta este o alta poveste, ;;) ..., daca tot suntem la capitol de interpretari, am tras cu o AC cal 6,35, de la cca 20m, intr-un recipient de tabla-inox, cu perete dublu de cca 0,5-0,6 mm, iar proiectilul l-am gasit in recipient, ..., eu personal cred ca "tartacuta" (a se citi craniul) unui om, cel putin in anumite portiuni este mult mai slab decat un strat de metal-inox de 1 mm,...
Dar nu suntem noi in masura sa judecam logica legiutorului, ..., noi doar barfim asa ca lelitele la piata, ... :mrgreen:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde AXP pe 24 Oct 2018, 15:33

kama3 scrie:Art. 9 Cod civil are o alta parere..

https://legeaz.net/dictionar-juridic/in ... rept-civil


kama3 scrie:Eu interptretez ca art. 65 se refera strict la arme utilitare si de agrement pt ca asa spune cuprinsul sau. Iar daca articolul se refera la o categorie, un alineat al articolului nu se poate referi la o alta categorie.


L295 defineste notiunile cu care opereaza, ..., undeva la inceputul ei sunt definite si "arma de tir" si respectiv "arme si dispozitive de agrement", iar art.65, alin(4), in opinia mea personala, ..., face referire, asa cum se zice "negru pi alb", ... "armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului și tirului sportiv ..."

Nu contest, cum am mai spus si in alte dati, ca acest articol 65 din L295, lasa loc de interpretari, dar din ceea ce au afirmat alti colegi de forum, juristi de meserie, in cadrul altor discutii de pe forum, legea se aplica asa cum este ea scrisa si se face in ea referire per ansamblul ei, adica cu tot ceea ce are ea in continut, ... adica legea nu se aplica trunchiat, ..., adica citind doar titlul unui articol, si fara a tine cont de ceea ce spune un anumit aliniat,..., la urma urmei este un titlu de articol, acel titlu nu poate sa cuprinada continutul a x aliniate, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Dr.47 pe 24 Oct 2018, 22:11

Am jucat airsoft cativa ani buni. Nu cred ca e corect sa punem replicile de airsoft in aceeasi barca cu armele cu aer comprimat.
Proiectilul de airsoft este o biluta de plastic teflonat, de 6mm diam. si maxim 0,43gr. Am vazut jucarii de airsoft tunate bine...7000ron intr.o jucarie. Cu toate imbunatatirile, puterea de penetrare a unei jucarii cu fata de arma e departe de dauna totala, pe cand un proiectil plecat (>200m/s)dintr.o pusca cu aer comprimat si plasat pe o carotida te lasa rece.
O replica airsoft poti sa o folosesti in curte, gasesti si cu luneta...ai de unde alege. Poti sa mergi la meciuri...unde nu faci puscarie daca ii pusti pe adversari.
Cand aud de pusca cu ar comprimat ma gandesc direct la dosar penal. Suntem departe de pest control in ograda.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 25 Oct 2018, 07:24

indiferent daca e voie sau nu in curte, intrebarea ramane: cei ce au pusca AC cu luneta (care ma gandesc eu ca merita trasa la distante mai mari, peste 50m), unde le folositi?
- in curtea persoanala (legal sau nu) nu as putea ca n-am asa curte mare.
- la poligon iar nu as putea pt ca cele din oras sunt doar indoor si f mici (max 25m). outdoor este doar al armatei care nu e deschis publicului larg
- in padure nu as putea pentru ca padurea din apropriere destul de populata/umblata. padure "virgina", daca exista, e departe si greu accesibila

so.. unde as putea sa folosesc?

(pusca airsoft am. nu se compara ca precizie. interesul meu e tir la tinta de hartie)
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde UlissePro pe 25 Oct 2018, 07:40

De ce te ai duce pana in pădure sa tragi cu AC?
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 25 Oct 2018, 08:58

UlissePro scrie:De ce te ai duce pana in pădure sa tragi cu AC?

dar unde sa ma duc? fix asta e intrebarea/problema..
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Ghinda pe 25 Oct 2018, 10:24

Prietene, prea bati apa in piua.
Stii unde le folosesc?
Unde vor ei, pentru ca le folosesc.
Ca si cum ti-as explica unde ma dau cu auto noaptea la liniute cu baietii. Este ilegal, dar se face.
Vrei musai peste 50 m? Nu o sa ai precizie prea mare, dar daca insisti cauta o curte cu peste 50 metrii. asa fac toti, ca sa fie siguri.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde laurul pe 25 Oct 2018, 10:44

Incearca in curte la daddy...sigur are peste 50m.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde bogus pe 25 Oct 2018, 11:56

Azmodan scrie:indiferent daca e voie sau nu in curte, intrebarea ramane: cei ce au pusca AC cu luneta (care ma gandesc eu ca merita trasa la distante mai mari, peste 50m), unde le folositi?
- in curtea persoanala (legal sau nu) nu as putea ca n-am asa curte mare.
- la poligon iar nu as putea pt ca cele din oras sunt doar indoor si f mici (max 25m). outdoor este doar al armatei care nu e deschis publicului larg
- in padure nu as putea pentru ca padurea din apropriere destul de populata/umblata. padure "virgina", daca exista, e departe si greu accesibila

so.. unde as putea sa folosesc?

(pusca airsoft am. nu se compara ca precizie. interesul meu e tir la tinta de hartie)

Poligonul de la Vivo are 50m adica mai mult decat suficient pentru o pocnitoare ac spring iar in padurile virgine de langa Cluj nu te sfatuiesc sa apari cu pocnitoarea ca direct dezvirginat si impachetat te ducem la baietii de la BAEST de pe Decebal
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde Azmodan pe 26 Oct 2018, 14:27

-sidenote-

in categoria: ce stupida e legea romaneasca.
Catergoria C22 (arme AC cu viteza mai mare de 220 m/s) sunt destinate, potrivit art.57, al. (3) exclusiv sporitvilor si antrenorilor de tir. Faza funny e ca armele de tir, chiar si cele mai scumpe folosite la olimpiada (Steyr, Walther, Anschutz, Feinwerkbau), sunt toate arme de 7.5J care dezvolta fix 175m/s. O arma mai puternica are recul si vibratii mai mari, chesti nedorite la tir.

Armele AC puternice sunt destinate vanatoarei (interzis la noi in tara).

Deci, partic, in romania nu cred ca exista cineva care sa aiba o arma categoria C22 :).
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde madalindo pe 01 Mar 2019, 06:47

Azmodan scrie:De curand am avut ocazia sa trag cu o pusca cu AC Gamo 5.5mm, si mi-a placut mult. Destul de mult incat sa examinez oportunitatea sa imi iau si eu una.

Dar intrebarea mea pentru cei ce au o pusca cu AC (mai ales cu luneta): unde/cand/cum/la ce o folositi?

Stiu ca se pot folosi si in curtea personala, dar a mea are max 27m. Nu prea are rost sa tragi la distanta aia cu luneta. La vanatoare / in animale nu ai voie - deci daca te vede cineva in padure/pe camp cu ea, pot aparea probleme. Si de aici...intrebarea de mai sus :)

multumesc


Stiu ca a trecut mult de cand s-a discutat acest subiect, dar eu acum l-am vazut si pot spune asa:

Detin o arma Gamo 5,5mm 220 m/s si este incadrata la arma de tir sportiv si agrement, am si o luneta Gamo 3-9x40
Trag cu ea perfect legal la mine in curte in diverse tinte(bidoane, pahare de plastic, tinte de carton, etc.)
Distante de tragere 15m - 40m, peste 40m merg doar cateva proiectile si acelea cam... loterie.
Este distractiv, dar la un momentdat te rupe la muschi armatul ei si apoi sa vezi ce tremura luneta :D
Daca stai la bloc... este mai dificil, nu prea ai ce face cu ea.
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde OVI762 pe 01 Mar 2019, 08:11

Depinde ce gamo ai.Eu am un whisper igt in 5,5 si grupeaza frumos la 50m,iar cu igt tragi toata ziua fara sa simti vreun disconfort la mana.Conteaza foarte mult cu ce tragi,plumbii de la Gamo sunt de toata jena,eu trag exact jumbo de 1.178g si exact jumbo de 0,870g,depinde ce vreau sa fac.Daca ar fi legala combaterea daunatorilor,sobolani,cotofene,ciori etc as folosi h@n baracuda,dar cum nu este legala combaterea,nu folosesc decat la sticle si cartoane :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde madalindo pe 01 Mar 2019, 08:29

Eu am Gamo Black Fusion IGT Mach1 5,5. Oricum se armeaza destul de greu, mai greu decat Whisper(am avut)
Nu am tras cu alti plumbi in afara de Gamo, o sa incerc si eu exact jumbo, unde ii gasesti?
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde sean pe 01 Mar 2019, 12:09

Am un Umarex 850 AirMagnum de 4,5 si una no-name de productie incerta,fara serii,de 5,5 (cand am fost cu ea sa o inscrie in permis au desfacut-o baietii de la arme din toate incheieturile si nu au gasit nimic scris pe ea :lol: ).
Umarexul e foarte precis si e o placere sa tragi cu el.
Nu le-am mai scos din dulap de ani buni dar le tin pentru fiu-meu,poate scot tragator din el ca are inclinatii...
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde OVI762 pe 01 Mar 2019, 12:39

madalindo scrie:Eu am Gamo Black Fusion IGT Mach1 5,5. Oricum se armeaza destul de greu, mai greu decat Whisper(am avut)
Nu am tras cu alti plumbi in afara de Gamo, o sa incerc si eu exact jumbo, unde ii gasesti?


Ungaria,cel mai aproape.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Folosirea pustilor AC

Mesajde bogdan187 pe 02 Mar 2019, 23:32

Salutare

https://pushka.eu/

Comanda cu incredere!
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Următorul

Înapoi la Poligoane , concursuri de tir , samd

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate