Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:01

Chestionar online pentru examenul de vanator

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Dracones pe 31 Mai 2014, 18:06

Multumesc Vrajitoru ! Am invatat doar de pe site si am luat examenul fara probleme. 27 ...greselile din vina mea, bineinteles
VOERE LBW cal. 30-06, IJ 39 E cal. 12, GAMO SOCOM cal. 5,5 mm
Avatar utilizator
Dracones
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 17 Mai 2014, 21:55
Locaţie: Constanta

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Vrajitoru pe 31 Mai 2014, 18:58

Bravo. Felicitari.
Presupun ca ai invatat din setul vechi de 800 de intrebari.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde madalin122582 pe 12 Feb 2015, 17:37

Tot citind rubricile de la incepatori, ma bucur sa vad ca un om, un prieten, un Vanator adevarat, a facut atat de multe pentru noua generatie. Multumim @Vrajitorule pentru munca ta si pentru ajutorul dat generatiei "Facebook". Se pare ca prefera sa invete "on-line"
Poate ne dai si noua niste date despre site cu numarul de accesari zilnice, trafic, s.a.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Sly_Fox pe 13 Feb 2015, 00:27

madalin122582 scrie:Multumim @Vrajitorule pentru munca ta si pentru ajutorul dat generatiei "Facebook". Se pare ca prefera sa invete "on-line"

Ai vazut cam ce exemplare au aparut in ultimul timp pe forum? Din astea specifice generatiei Facebook.
Si nu o spun intr-un sens prea pozitiv.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Vrajitoru pe 13 Feb 2015, 07:59

Multumesc madaline pentru vorbele faine! Mi-e pofta de o partida de ras cu tine si ailalti nebuni. Nu dau nume ca se vor simti ofensati ... porcii!
Vestea proasta e ca cei care gazduiesc site-ul au mutat gazduirea de pe un server pe altul si site-ul nu a mai fost disponibil de vreo 2 zile. Dar s-a rezolvat.

@SlyFox: sincer sa fiu, eu am mai citit pe la incepatori ce mai scrie unul si altul si se pare ca ultimii erau chiar ok. Vorbit frumos, povestit frumos si fara greseli de ortografie sau punctuatie.
A fost la un moment dat o dezbatere despre site-ul cu chestionare: face bine sau face rau! Totul depinde de om. Face bine pentru cei care sunt oameni si face rau la ceilalti. Daca nu esti om si nu vrei sa inveti din cartile lui Selaru atunci ai posobilitatea sa "aranjezi" ceva la examen. Caz in care ... ai invatat zero. Daca sunt intrebarile, atunci pui mana si le inveti ca e usor si macar ai ceva cunostinte. Pana la urma intrebarile astea sunt publicate undeva. Eu doar am facut accesul la ele mai frumos/usor/competitiv/informatizat....

Hai sa vedem ce statistici mai am.
Pe anul trecut am avut activitate pana in mai.
20 000 de sesiuni
5134 useri
aproximativ 14 min / sesiune
Un maxim de 386 sesiuni in 16.05.2014 si...
53 de sesiuni in 01.01.2014. Cine invata in prima zi dupa revelion? Tre' sa fii cel putin tocilar!

Anul asta a inceput slabut rau de tot. 1 sesiune in 01.01.2015 si cred ca si aia era de la google bot nu de la un user adevarat.

De la sfarsitul lui mai 2014 e liniste mare. Nu se mai face lumea vanatori. S-a terminat valul. Deci putem sta linistiti. Site-ul mu mai e de actualitate. Or mai fi aparut si altii cu intrebari si chestionare si cu reclama mai mare. Pana cand imi platesc taxele pe tarlaua de internet pe care mi-am cumparat-o, site-ul asta ramane in picioare.

Hai noroc si sa ne vedem la o farfurie sau la o combatere cu bubuiala multa.

@madalin: sa stii ca nu pot veni la sf lunii la Joita. Abia cu o zi inainte ma intorc de la ski. Imi va fi foarte greu sa vin asa ca spun pas. Ca sa nu te incurc. Daca ma razgandesc te sun.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde tehărău pe 13 Feb 2015, 23:25

@vraji,
Contribuţia e marcantă! Ceva trimiteri către etică si legislaţie cred ca ar fi utile viitorului nostru coleg de vânătoare. Şi ai cam dispărut din dialoguri. Nu uita că o vorbă din partea lui matale contează mult pentru un candidat.
Cu motorul cum mai stai?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Vrajitoru pe 16 Feb 2015, 08:52

Multumesc, vorbele bune inseamna mult din partea unuia de talia ta.
Sa stii ca nu e rea ideea. O sa iau de pe forum indicatiile de etica (stiu ca sunt undeva) si o sa fac o pagina frumoasa cu ele si o pun pe site. Ca tocmai m-am lovit si eu de asta grav. La ultima vanatoare din sezon, un "coleg" din standul alaturat "mi-a luat porcul de pe pusca". Eram pregatit sa trag, porcul venea incet direct spre mine, si am decis sa astept sa se mai apropie cand colegul a tras la el de pe la 60 de m in padure. Binenteles ca doar i-a dat viteza si mi-a scapat (am reusit sa ii gauresc pulpa din spate cu un glont si l-am incetinit astfel incat un coleg de la 2 standuri departare l-a oprit cu un foc in blat).
Asa ca am dat si eu de baieti care vor sa puste cu orice pret. Noroc ca mi-a mai venit un porc dupa vreo 30 de minute, in galop cu un caine dupa el, pe care l-am oprit la mine in stand la o poveste despre cotlele. Am inceput sa ma prind cum e cu trasul la porcul in galop.
Cand ne vedem am niste aventuri sa va povestesc despre ratari... ca am avut si din alea. Dar la ultimele 3 vanatori organizate am avut noroc de porci pe stand si de porci recoltati. Pana acum, tot sezonul nu am vazut 1 porc la mine pe stand.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 05:19

Ma bucur ca ai fost receptiv la partea cu etica. Uite aici o parte din cele cuviincioase, scrise pe forum.

viewtopic.php?f=30&t=14516

Foloseste te rog si sursele. Sunt oameni care si-au dat interesul. Iar despre plagiat s-a scris destul ...

Multumesc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Vrajitoru pe 17 Feb 2015, 08:40

Eu o sa plec in concediu pentru 2 saptamani. Cand ma intorc o sa ma ocup de asta.
Si sa stii ca sunt pe aici. Dar daca nu am nimic interesant de spus sau comentat, care sa ajute colegii vanatori, mai bine tac si citesc.
O sa fac pagina respectiva si o sa pun si aici linkul sa o vada lumea.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde tehărău pe 17 Feb 2015, 10:34

:wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde blackcrotal pe 24 Oct 2015, 05:40

Mesajde Krieghoff pe 29 Noi 2013, 19:10
+10 pentru http://www.prit.ro/vanator. Am luat 30 pcte la examen. E o chestie sensibila. Plus ca are si elementul random si nu stii niciodata ce intrebari iti vin. La cate urari a primit Vrajitorul cred ca traieste 200 de ani! :lol:

Mesajde Ursus2006 pe 15 Ian 2014, 09:57
La multi ani!!! 8)

Mesajde Vrajitoru pe 15 Ian 2014, 10:12
Mersi Ursuleeeee!!!!!
Ce imi doresti mie sa ti se intoarca inzecit !


Salut ,
@ Vrajitoru sa inteleg ca ii urezi lui @Ursus2006 sa traiasca 2000 ani ? Trebuie sa recunosc ca este o cifra frumoasa si cand ma gandesc ca eu mi-am planificat numai 90 - 100 anisori chiar ca imi dau seama ce frumos, destept si modest sunt ! :)) =))
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Stefan30 pe 10 Noi 2017, 09:30

In speranta ca viitorilor vanatori le va fi de folos, atasez un document facut in xl, pe care l-am folosit si in care am incercat sa sintetizez cat mai pe scurt informatiile cele mai importante pentru examenul de vanatoare. Daca s-au strecurat undeva greseli, va rog sa ma iertati, am incercat sa verific exactitatea datelor din 2-3 surse....dar mi-a mai dat si cu ,,,,

La perioadele de vanatoare, cele cu albastru sunt actualizate, iar cele cu negru, sintetizate din cartea DR.ING. Neculai Selaru .... care nimeni nu a mai binedispus sa o actualizeze cat de cat .....

Succes.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde UrsuAke pe 04 Mai 2021, 10:47

Salutare colegi. Am inceput pregatirile pentru examenul din Decembrie de anul acesta si am gasit un chestionar online cu intrebari de examen: https://superhunter.ro/test.php

Sunt de actualitate intrebarile? In caz ca nu, exista un alt chestionar online cu intrebari actualizate pentru 2021?

Multumesc anticipat.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar online pentru examenul de vanator

Mesajde Skyler pe 04 Mai 2021, 11:06

Eu cu chestionarul ala m-am pregatit pentru examenul din 2020 si am trecut fara probleme, deci cred ca e de actualitate :lol:
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate