Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:12

preschimbare permis de vanatoare

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

preschimbare permis de vanatoare

Mesajde ssteffan pe 28 Ian 2012, 23:24

Aveti idee daca se mai poate prechimba un permis de vanatoare pentru un vanator care nu si l-a prechimbat pana acum? In conditiile in care nu mai este membru in nicio asociatie?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 28 Ian 2012, 23:55

Se poate.
Caz concret. Un prieten vanator plecat in Anglia de vreo 4 ani a fost exclus in urma cu trei ani din asociatie pentru neplata cotizatiei. Nici permisul nu l-a schimbat la timp.
Recent a fost la asociatie si a depus o cerere, copie dupa actul de identitate si doua poze. A platit restanta, iar asociatia ii va elibera permisul de vanatoare permanent.
Deci se poate, cu conditia sa se inteleaga cu o asociatie, macar pana primeste permisul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde adigeo pe 29 Ian 2012, 09:52

Restanta= cotizatia pe trei ani , sau cat ?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde montaniardu pe 29 Ian 2012, 10:56

daca se inscrie la o asociatie ne afiliata A.G.V.P.S. se poate inscrie fara sa plateasca restante. asociatia avand fond de vanatoare are dreptul de schimba permisele. prietenul nu are dreptul legal sa vaneze pana nu isi schimba permisul.
montaniardu
 
Mesaje: 13
Membru din: 12 Ian 2009, 11:48

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 29 Ian 2012, 19:01

adigeo scrie:Restanta= cotizatia pe trei ani , sau cat ?

Cotizatia pe trei ani, adica vreo 2400 de lei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 30 Ian 2012, 15:04

12 pe an, adica 36...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 30 Ian 2012, 15:22

Unde asta, ca la Ialomita in urma cu 3 ani era 700 lei,in urma cu 2 ani era 800 lei si anul trecut 900 lei. Adica 2400 lei in total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 30 Ian 2012, 21:06

La Bucuresti... :roll:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde HUNTING MAN pe 31 Ian 2012, 11:36

Anndrei scrie:12 pe an, adica 36...


Poate la tine 12,la alti 13 :lol:
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde ssteffan pe 31 Ian 2012, 22:12

Multumesc pt. raspunsuri. Acum, aveti idee de vre-o asociatie neafiliata AGVPS dispusa sa primeasca un membru, fara pretentii de a vana, doar asa ca sa fie la numar si ca sa-si preschimbe permisul?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 01 Feb 2012, 18:37

Cunosc una care ar primi un vanator in conditiile descrise de catre tine, insa nu stiu daca au dreptul de a elibera permise de vanatoare. Asociatia este detinuta de catre niste cunostinte si este infiintata anul trecut(are in administrare un singur fond de vanatoare).
Am sa intreb si te anunt.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde ssteffan pe 01 Feb 2012, 19:04

Sly_Fox scrie:Cunosc una care ar primi un vanator in conditiile descrise de catre tine, insa nu stiu daca au dreptul de a elibera permise de vanatoare. Asociatia este detinuta de catre niste cunostinte si este infiintata anul trecut(are in administrare un singur fond de vanatoare).
Am sa intreb si te anunt.


Multumesc!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 03 Feb 2012, 18:06

Exact cum am anticipat. Asociatia primeste si membrii care nu au pretentia de a vana, pentru a face numarul minim de vanatori. Problema este ca nu pot elibera permise pana nu sustin in propria ograda examen de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde ssteffan pe 03 Feb 2012, 19:22

Sly_Fox scrie:Exact cum am anticipat. Asociatia primeste si membrii care nu au pretentia de a vana, pentru a face numarul minim de vanatori. Problema este ca nu pot elibera permise pana nu sustin in propria ograda examen de vanatoare.


Multumesc oricum.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: preschimbare permis de vanatoare

Mesajde Cristianu pe 01 Iun 2012, 19:15

Si eu sunt in aceeași situație, am permisul vechi încă.
Îmi poate da cineva o mana de ajutor ? Știți vreo asociatie care eliberează permise noi?
Multumesc.
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Publicitate