Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:21

Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde armi pe 10 Ian 2013, 20:28

Buna ziua,
Cam care mai sunt termenele reale(nu legale) de eliberare a unei autorizatii cumparare pentru a 2-a.. a 10-a arma in Bucuresti si prin judete?
Am specificat a 2-a arma fiindca pentru prima arma stiu ca este foarte mare.
Multumesc.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Nautilus pe 10 Ian 2013, 21:17

Oficial 30 de zile. Neoficial, aşteaptă-te ca timpul să se tripleze :)

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde GeKados pe 10 Ian 2013, 21:58

Eu am ridicat-o in aprox.30 zile la Pitesti
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde alexandru ilie pe 10 Ian 2013, 22:06

Salutare!

La giurgiu termenul pt prima arma a fost de cca 20 zile.Oamenii de acolo au fost extrem de operativi,amabili si fara sa ,,ating,, pe cineva si au facut treaba repede si bine.Multumesc pe aceasa cale tuturor de la biroul de arme si munitii!Acum astept a doua autorizatie de la biroul din pitesti depusa pe 27 dec 2012 si cam intr o sapt cred ca o am!(sper)Asa ca poate eu am noroc dar chiar se mica repede oamenii astia si apreciez acest lucru.
alexandru ilie
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Oct 2012, 20:57

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde camby1 pe 11 Ian 2013, 08:05

legal avem 2 termene:
1. 30 zile in regim normal
2. 10 zile in regim de urgenta.
la braila am obtinut in 30 zile adoua si a treia autorizatie
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde dbo pe 11 Ian 2013, 08:07

nu mai exista taxa de urgenta...deci nu se mai grabeste nimeni...
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde alexbanulescu pe 11 Ian 2013, 10:44

Salut.
La Ilfov am obtinut autorizatia ptr. a doua arma in Septembrie anul trecut in doar doua zile. Am depus Marti si am ridicat autorizatia Joi. Fara nici o "atentie". Tot respectul ptr. domnii de la Direcţia Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde armi pe 11 Ian 2013, 11:06

Am pus intrebarea asta fiidca la Bucuresti am depus ieri si mi s-a spus ca in vara o sa fie gata.............. :o
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde george.b pe 11 Ian 2013, 11:58

armi scrie:Am pus intrebarea asta fiidca la Bucuresti am depus ieri si mi s-a spus ca in vara o sa fie gata.............. :o


Tot ieri am depus si eu. Ultima autorizatie am primit-o pe data de 27.12.2012 in conditiile in care am depus actele pe data de 06.11.2012.
So: cam 2 luni dureaza toata treaba.
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde ego_1303 pe 11 Ian 2013, 13:41

george.b scrie:
armi scrie:Am pus intrebarea asta fiidca la Bucuresti am depus ieri si mi s-a spus ca in vara o sa fie gata.............. :o


Tot ieri am depus si eu. Ultima autorizatie am primit-o pe data de 27.12.2012 in conditiile in care am depus actele pe data de 06.11.2012.
So: cam 2 luni dureaza toata treaba.


daca nu te superi in ce sector locuiesti ???
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde george.b pe 11 Ian 2013, 14:09

ego_1303 scrie:
daca nu te superi in ce sector locuiesti ???


Nu ma supar, sector 4.
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde ladaman pe 11 Ian 2013, 16:04

La Arad,in decembrie,am primit in doua zile autorizatia si permisul de transfer,cu taxa de urgenta,bineinteles.
ladaman
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 19 Mar 2012, 15:59
Locaţie: Arad

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde gabi el cazador pe 11 Ian 2013, 23:06

Salutare .La Craiova daca nu ma insel cred ca in jur de o saptamana.Oricum respect celor de la arme explozibili si substante periculoase.
gabi el cazador
Membru important
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2010, 12:33

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 16:00

ladaman scrie:La Arad,in decembrie,am primit in doua zile autorizatia si permisul de transfer,cu taxa de urgenta,bineinteles.

ma mir ca a fost asa rapid Turla...cunoscuta fiind atitudinea lui fata de solicitanti... :D
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 16:06

camby1 scrie:legal avem 2 termene:
1. 30 zile in regim normal
2. 10 zile in regim de urgenta.
la braila am obtinut in 30 zile adoua si a treia autorizatie

10 zile era la prima arma si la a doua 19 zile...la urgenta...probabil au incurcat termenele...normal ar fi trebuit la urgenta la prima max 19 si la a doua 10...utopia asta a functionat, dar, in ultimul timp a disparut termenul ,,la urgenta,,...nu stiu cum se face ca apar si dispar tot felul de parti ale legii, fara sa treaca prin modificarile legale, adica vot in parlament, monitor oficial, etc...nici nu stiu daca a fost un temei legal pana acum pt care s-a cerut taxa urgenta, din moment ce acum nu mai exista...foarte curios, voi cere un punct de vedere privitor la misterul asta, sa vad daca a existat si de ce nu mai exista ... problema este ca nu se respecta cele 30 de zile, in special in Bucuresti, pt ca se motiveaza ca dureaza ,,verificarile,, prea mult..adica cf6, interviurile cu vecinii..etc...acest aspect este datorita ordinelor venite de sus, date cu scopul clar de a limita si pe aceasta cale achizitia de arme...,,interviurile cu vecinii,, indiferent de rezultatul lor, sunt nule din punct de vedere juridic...chiar daca vecinul zice ca sunt un nebun care beau si imi bat membrii familiei si ai asociatiei de locatari, sau ca am fata si comportament de interlop, asta nu este motiv sa se refuze acordarea autorizatiei, daca cazierul este curat...deci alte ordine date si executate pe genunchi si pe banii nostrii...sectoristii in loc sa aiba alte preocupari, ei sunt obligati la fiecare cerere sa umble dupa aceeasi persoana si faca investigatiile astea aberante...si rezultatul este ca solicitantul astepata 3-4 luni o hartie care CONFORM LEGII trebuie eliberata in 30 zile...singura metoda este plangerea penala pe 246cp si, dupa ce o sa se sature AESP-ul sa dea explicatii, poate o sa aiba si ei ,,sange,, sa semnaleze IGPR-ului ca cretinismele pe care le ordona, nu au efect decat in blocarea aplicarii legii...asa cum au facut si circul de a testa de doua ori deja detinatorii de arme din politie, dupa incidentul Perla...detinatori care erau testati si periodic de structurile din care faceau parte, pt ca aveau arme de serviciu, dar nu a contat, au mai facut si alte comisii in care psihologi de ,,valoare,, intrebau politistul vanator ,,ce simte cand trage in animal la vnatoare,,...mai e un pic si o sa intrebe ce simte cand trage in hot...si sa le dea stropitori, sa fim aparati de politisti cu zambile si ghiocei in mana...acest aspect este o bataie de joc la adresa lucratorului de politie, cand il trimiti la control, doar ca are arma in privat, dupa incidente ca Perla...daca vroiau sa faca ceva serios, testau la sange TOTI lucratorii si probabil aveau surpriza ca tocmai capete luminate din conducere sa nu treaca testele... :lol:
Ultima oară modificat de vikkktor pe 12 Ian 2013, 16:19, modificat 1 dată în total.
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde nicu_vezitiu pe 12 Ian 2013, 16:10

Eu marti 10.01.2013 am ridicat autorizatia ca urmare a unei cereri facute pe 02.10.2012.Asta dupa ce am facut 6 drumuri si am sunat de vreo 10 ori.Culmea de vreo doua ori mi-au spus ca e gata autorizatia si dupa ce m-am dus la ei au spus ca nu a venit nu stiu ce hartie necesara lor,de la Bucuresti,eu fiind din ILFOV.Macar am fost impacat pt ca ofiterul s-a justificat de la inceput! ''DA, DAR SA STITI CA VA DURA!"
nicu_vezitiu
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 30 Noi 2011, 18:30

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 16:26

nicu_vezitiu scrie:Eu marti 10.01.2013 am ridicat autorizatia ca urmare a unei cereri facute pe 02.10.2012.Asta dupa ce am facut 6 drumuri si am sunat de vreo 10 ori.Culmea de vreo doua ori mi-au spus ca e gata autorizatia si dupa ce m-am dus la ei au spus ca nu a venit nu stiu ce hartie necesara lor,de la Bucuresti,eu fiind din ILFOV.Macar am fost impacat pt ca ofiterul s-a justificat de la inceput! ''DA, DAR SA STITI CA VA DURA!"

trebuia sa-i spui, DA DAR DACA DEPASITI TERMENUL LEGAL, SA STITI CA VA VOI RECLAMA...probabil o sa se ridice imposibilitatea de a face toate verificarile in 30 de zile si vor cere modificare in care termenul va fi de 60-90-120 zile...pana acum se putea in 0-30 zile, de acum nu se mai poate, BRUSC...oare de ce??? asociatiile astea din care multi fac parte, chiar nu au nici un cuvant de spus???...nu se poate adresa o petitie IGPR-ului, ministrului, corpului de control, in care sa se semnaleze acest aspect??? daca chestorul Vasile da ordine sa verifice si marimea pantofului, chiar asa trebuie sa stati si sa suportati toate aceste abuzuri???...scuze, este ultima discutie de acest fel, pt ca se pare ca este in van, iar pe mine personal ,,ma servesc,, fix la 30 de zile si deci nu am satisfactia de a semnala abuzul...o singura data s-a intamplat sa fiu taragant, dar, nu din vina exclusiva a AESP-ului si m-am adresat curtii...intre timp au rezolvat-o cu ,,celeritate,,....semnalele de alarma pe care eu le trag aici sunt pt ca am informatii si sunt sigur ca vor urma schimbari care ne vor afecta pe toti, datorita pasivitatii...deci nu va luati dupa ,,nebunul ala vikkktor,, ... :lol: ...toate cele bune...dar, sa nu va mirati ulterior...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 18:24

GeKados scrie:Eu am ridicat-o in aprox.30 zile la Pitesti

da...acolo sunt inca niste lucratori care inca se chinuie sa respecte legea...cel putin din 2008 de cand a plecat fostul cms sef Grigore care stia legea cum stiu eu sanscrita veche si o aplica cum aplic eu tabla inmultirii la furnici...o nulitate mai mare, greu de gasit in minister...bine cu putin efort mai pot evoca cativa.... :lol: :lol: :lol: ..actualul sef Baciu, daca se prezinta speta in termenii legali, o rezolva, fara eternul NU, sa intrebam IGPR-ul cum se intampla in alte locatii din tara...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde scirocco pe 12 Ian 2013, 18:27

Conform OG 27/2002 privind solutionarea petitiilor,la articolul 8,legea spune foarte clar ca termenul de solutionare este de 30 de zile. Daca se trece peste acest termen si acceptati, este fix treaba fiecaruia.Eu locuiesc in sectorul 6 in Bucuresti si va spun cu mana pe inima ca nu am avut nici un fel de probleme pana acum si sper sa nu am nici de acum inainte.Cei drept nu am scos autorizatie de curand,ultima a fost prin vara anului trecut cand functiona taxa de urgenta si mi se elibera autorizatia in trei zile.Ce urmeaza,vom vedea...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde armi pe 12 Ian 2013, 20:39

asa e, prin chestiile astea care se practica acum se incearca marea cu degetul! AJVPS-urile oare nu ar trebui sa aiba ceva de spus in afara ca incaseaza taxe?!? sau poate ca trebuie noi forumistii sa facem o petitie!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde Anndrei pe 12 Ian 2013, 23:05

Sint curios, magazinele de arme ce fac? asteapta 30-90 zile? Ele ar trebui sa se implice.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 23:41

armi scrie:asa e, prin chestiile astea care se practica acum se incearca marea cu degetul! AJVPS-urile oare nu ar trebui sa aiba ceva de spus in afara ca incaseaza taxe?!? sau poate ca trebuie noi forumistii sa facem o petitie!

AJVPS-urile sunt aceleasi asociatii incremenite in dulcea si comoda mentalitate a lui ,,am inteles sa traiti,,...eu am asteptari de la reprezentantii noilor asociatii, atat de vanatoare, cat si de colectionari...si de ce nu, de la fiecare ,,intarziat,, in parte...altfel nu numai ca o sa ne incerce cu degetul, dar, sa fiti siguri ca ne vor introduce toata mana... :lol:...si umbla vorba prin targ ca pe motivul ca aceasta lege este prea ,,stufoasa,, sa fete alta mai simpla...cred ca ultimii 22 se ani ne-au demonstrat tututor ca noutate nu inseamna ,,mai bine,,...si insasi comportamentul actual de sfidare al petentului, vis-a-vis de termenul de autorizatie, refuzuri sub motivatia ,, nu sunt norme,, sau exacerbarea unor controale fara noima, repetate prosteste, arata clar si fara echivoc directia in care se merge si rezultatul nu poate decat sa fie previzibil...somnul ratiunii, naste monstrii....deci somnul inarmatilor, naste dezarmarea...sau soldatului care doarme, i se fura pusca... :mrgreen:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 12 Ian 2013, 23:55

Anndrei scrie:Sint curios, magazinele de arme ce fac? asteapta 30-90 zile? Ele ar trebui sa se implice.

magazinele de arme in general nu importa si cele care o fac, gen ,,arrow,, au alt mod de a importa si alte hartoage de facut si ca o completare, in general de dragul protejarii afacerii, nu vei vedea un negustor de arme ca se pune rau cu stapanirea...nu am vazut pe nimeni de la nici un magazin de arme sa protesteze cand se introdusesera aberatia aia de a plati acciza la finante pt arma cumparata...sau sa se revolte impotriva ANCEX-ului, alta cretinitate, scoasa datorita unor norme europene la care trebuia sa ne aliniem, nu datorita, unor interventii personale, asa cum am auzit pe unii ca s-ar lauda...din contra, magazinelor le convine, ca scumpesc produsul, deci, incaseaza mai mult...cel putin la introducerea accizelor asa s-a intamplat si asa au motivat...in schimb au uitat sa adauge ca au scumpit inclusiv armele care le aveau pe stoc si oricum ei plateau la cele din afara de UE accize, vama si tva...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 00:15

scirocco scrie:Conform OG 27/2002 privind solutionarea petitiilor,la articolul 8,legea spune foarte clar ca termenul de solutionare este de 30 de zile. Daca se trece peste acest termen si acceptati, este fix treaba fiecaruia.Eu locuiesc in sectorul 6 in Bucuresti si va spun cu mana pe inima ca nu am avut nici un fel de probleme pana acum si sper sa nu am nici de acum inainte.Cei drept nu am scos autorizatie de curand,ultima a fost prin vara anului trecut cand functiona taxa de urgenta si mi se elibera autorizatia in trei zile.Ce urmeaza,vom vedea...

aici nu discutam de cei care accepta si care normal ca nici nu participa la discutiile astea...aici vreau sa subliniez ca daca inainte intarzierea era un fapt izolat, acum a devenit O PRACTICA...deci calcarea cu nonsalanta a legii este trambitata cu zambetul pe buze...din pacate nimeni nu poate sa ia atitudine decat la plangera prealabila a persoanei in cauza... celor care pot face ,,scandal,, au grija sa le fie eliberate in termen...grav este ca a devenit in ultimele randuri o practica de care se izbesc diverse persoane, fara pregatire si fara chef de proteste, persoane care sunt destul de multe, grav este, ca au scos pe sest, termenul de urgenta, grav este ca sunt pusi lucratorii AESP, sa faca controale aberante si repetate, cf ordinelor primite, lucruri ce-i impiedica pe de o parte sa elibereze in termen legal actele, dar, ii motiveaza si sa aiba o scuza pt intarziere...acest mod, de a mototoli legea si a sfida cetateanul, este facut cu premeditare si in vederea unor rezultate clare, carora mai devreme sau mai tarziu, le vom cadea victime si noi, cei ce primim inca la timp ce solicitam...si asta va fi, cand ne vom trezi, cu o lege mai proasta,iar, atunci va fi prea tarziu, pentru ca unei legi, este mai greu sa-i demonstrezi neconstitutionalitatea si sa o abrogi, printr-o hotarare judecatoreasca...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde GeKados pe 13 Ian 2013, 11:54

vikkktor scrie:
GeKados scrie:Eu am ridicat-o in aprox.30 zile la Pitesti

da...acolo sunt inca niste lucratori care inca se chinuie sa respecte legea...cel putin din 2008 de cand a plecat fostul cms sef Grigore care stia legea cum stiu eu sanscrita veche si o aplica cum aplic eu tabla inmultirii la furnici...o nulitate mai mare, greu de gasit in minister...bine cu putin efort mai pot evoca cativa.... :lol: :lol: :lol: ..actualul sef Baciu, daca se prezinta speta in termenii legali, o rezolva, fara eternul NU, sa intrebam IGPR-ul cum se intampla in alte locatii din tara...


Da, pana acum si-au respectat termenele si eu, cel putin, am primit autorizatiile la timp..
La ultima autorizatie , in octombrie cei de AESP mi-au spus sa nu mai platesc urgenta ca termenul va fi acelasi cu cea in regim normal si asa a fost... in schimb cand am fost sa o ridic erau multi altii cu taxa de urgenta platita si care vroiau autorizatiile in timp cat mai scurt...lucru imposibil.

Referitor la actuala practica, ai dreptate, pot justifica prin prisma faptului ca sunt foarte incarcati modificarea termenului de eliberare autorizatii, deci modificarea legii pentru a nu mai primi plangeri si a scapa de explicatii..
Ma gandesc cum o fi prin alte tari in care o persoana deja autorizata, posesor de permis de arma se duce la magazin cu permisul, isi cumpara arma iar apoi este OBLIGAT :wink: sa o declare la politie... o fi greu :?: ????
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 15:36

cand s-a propus sa se aplice aceasi procedura, ca in alte tari europene, cea amintita de domnia voastra, s-a invocat ,,lipsa unui control corespunzator,,...dar, nici nu s-a luptat nimeni sa se aplice totusi acest mod, pt ca in fond, motivatia IGPR-ului a fost puerila...acuma este foarte reconfortant pentru capii politiei, care dau asemenea ordine, ca la FIECARE autorizare ceruta, sa se faca aceleasi controale, la ACEEASI persoana...deosebit de productiv...rezultatul este cel care se doreste, adica intarzieri foarte mari si in final ,,dezarmarea,, solicitantului de autorizatie ...

PS ... nu inteleg de ce si cum s-a scos taxa de urgenta???? nu este nevoie de bani la buget??? s-ar putea ca o informare trimisa actualului ministru sa faca lumina in cazul asta...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 16:52

aceasta este o petitie pe care am trimis-o astazi la mai multe foruri...culmea e ca eu primesc autorizatiile la timp... :lol: ...

Subsemnatul XXXXXXXXXX, cetatean roman, domiciliat in XXXXXXXXXXXXXXXXXX, de profesie XXXX, indraznesc sa va aduc la cunostiinta, urmatoarea stare de fapt, ce se petrece in randul SAESP-urilor, din cadrul politiei, stare ce nemultumeste cetatenii petenti.
Conform Lg 295/2004 privind regimul armelor si muntiei, persoana care doreste sa achizitioneze o arma, este obligat sa intocmeasca un dosar si sa obtina o autorizatie de cumparare, de la Serviciul Arme Explozivi Substante Periculoase din cadrul inspectoratelor de politie de care apartine. Pana nu demult, aceasta autorizatie, se elibera in regim urgenta 0-19 zile contra sumei de 100 ron si in regim normal 19-30 zile, contra sumei de 50 ron.
Surprinzator, de aproximativ doua luni, SAESP-urile din tara nu mai incaseaza taxa de urgenta, motivand ca ,,s-a scos,, dar, in schimb, elibereaza autorizatiile in regim normal cu foarte mari intarzieri. De exemplu in Bucuresti, acest lucru dureaza peste 90 zile, lucru recunoscut si de lucratorii de politie respectivi, care motiveaza ca verificarile care au ordin sa le faca, dureaza prea mult si nu pot face fata.
Va incunostiintez, ca aceasta stare de fapt, nemultumeste profund cetatenii, ce doresc sa isi exercite acest drept, prin calitatea pe care o au, vanatori, colectionari..etc, si pune lucratorul de politie, in situatia prevazuta si pedepsita de art 246 CP, respectiv abuz in serviciu.
Surprinzator este, ca acest aspect, prin disparitia misteroasa, a ,,taxei de urgenta,, ce era dubla ca suma, decat cea perceputa in regim normal, vaduveste bugetul de un venit. Sa intelegem ca nu mai sunt necesari bani la buget? De asemenea, nu se poate explica, in temeiul carui ordin, s-a renuntat la procedura de urgenta, mai sus amintita si cine este cel ce a ordonat asemenea lucru in opinia mea nebenefic atat pentru cetatean cat si pentru buget.
Totodata, va semnalez, ca intarzierile foarte mari, in solutionarea dosarelor de eliberare vize, se datoreza volumui mare si aberant de munca, la care sunt supusi lucratorii SAESP, in sensul ca, conform unor noi ordine primite, sunt obligati sa faca la fiecare cerere de autorizare, chiar daca provine de la aceeasi persoana, controale la seiful pe care il detine si sa ,,intervieveze,, vecinii solicitantului. Aceasta procedura este salutara, dar, la prima solicitare a cetateanului, in schimb se face la fiecare solicitare, in asa fel incat daca o persoana cere in 30 zile patru autorizari, este controlat de patru ori. Socotesc aceasta o risipa de timp si o cheltuiala ineficienta, a banilor contribuabilui, fapt ce duce la aspectele de blocaj, generatoare de nemultumiri, mai sus mentionate.
De asemenea, va supun atentiei, ca procedura ar fi mult simplificata, daca, cetateanul odata ce este autorizat sa detina si foloseasca un anumit tip de arma, sa cumpere o alta, din aceeasi categorie, pe baza permisului si ulterior, intr-un termen stabilit, sa se prezinte la SAESP pentru a fi inscrisa in permisul respectiv. Acest mod procedural, ar simplifica lucrurile, evitand birocratia excesiva din acest domeniu, dand totodata posibilitatea lucratorului de politie, sa fie mai prezent in teren pentru solutionarea diverselor probleme specifice si nu sa stea in birou, coplesit de hartii.
Va aduc la cunostiinta ca, exceptand mici exceptii, infractiunile cu arme de foc, in tara, au fost facute, cu arme detinute ilegal si un control exacerbat, al detinatorilor legali de arme, nu duce decat la sicane nemeritate, facute asupra cetatenilor onesti ce detin arme in mod legal.
In speranta ca, situatia mai sus prezentata se va solutiona in mod pozitiv, va multumesc pentru lectura acestor randuri si va doresc mari succese in greaua misiune pe care o aveti,
cu efuziune,
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde OVI762 pe 13 Ian 2013, 16:54

[quote="gabi el cazador"]Salutare .La Craiova daca nu ma insel cred ca in jur de o saptamana.Oricum respect celor de la arme explozibili si substante periculoase.



Da,mult respect.Mi-au dat permisul de port arma la 1an si 11 luni de cand am depus dosarul.Imi luam munitie numai de la...... ca de la el imi luasem si pusca si ma stia omul,deoarece autorizatia de cumparare pentru arma expirase de mult saraca.Si ce e cel mai frumos e ca in permis am trecuta la data eliberarii o data cu 1 an si 10 luni in urma fata de data in care am intrat in posesia lui.De fiecare data cand ma duceam dupa permis auzeam aseeasi placa:nu ne-au venit de la Bucuresti,de parca Bucuresti asta e pe fundul Gropii Marianelor si nu aveau cu ce sa ajunga saracii oameni.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde vikkktor pe 13 Ian 2013, 17:22

OVI762 scrie:
gabi el cazador scrie:Salutare .La Craiova daca nu ma insel cred ca in jur de o saptamana.Oricum respect celor de la arme explozibili si substante periculoase.



Da,mult respect.Mi-au dat permisul de port arma la 1an si 11 luni de cand am depus dosarul.Imi luam munitie numai de la...... ca de la el imi luasem si pusca si ma stia omul,deoarece autorizatia de cumparare pentru arma expirase de mult saraca.Si ce e cel mai frumos e ca in permis am trecuta la data eliberarii o data cu 1 an si 10 luni in urma fata de data in care am intrat in posesia lui.De fiecare data cand ma duceam dupa permis auzeam aseeasi placa:nu ne-au venit de la Bucuresti,de parca Bucuresti asta e pe fundul Gropii Marianelor si nu aveau cu ce sa ajunga saracii oameni.

autorizatiile sunt datate cat sa fie in termen...iar pe foaie cand se elibereaza, sunt pusi sa scrie ,,am primit azi...etc..,, deci daca ulterior se reclama, ca a fost eliberata cu intarziere, data autorizatiei nu te ajuta ca e in termen, iar ca ai scris ca ai luat-o la data cand efectiv puteai sa o iei, se motiveaza ca nu ai venit dupa ea...aceasta fiind gata de mult...magarie pe fata...daca permisele nu erau la Craiova, vina poate fi si a lor, dar si a Bucurestiului...care prin insasi raspunsul ,,nu avem permise,, se face vinovat...inca un lucru demn de atentie...permisul B, actual, cu coperti verzi, are mai putine rubrici, decat cel vechi gri.... :lol: ...eu propun sa elibereze permise cu o singura rubrica, ca ajunge... :lol:
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Termen eliberare autorizatie cumparare arma

Mesajde nicu_vezitiu pe 13 Ian 2013, 19:05

Eu totusi am vrut sa ii cred pe cuvant cand s-au scuzat ca am prins perioada sarbatorilor de iarna ,si prioritar era controlul vanzatorilor de petarde.Chiar daca eu am depus cererea pe 2 octombrie.Si apropo nu am semnat nici o hartie cand mi-au dat-o ,si am vazut apoi ca expira pe 3 martie.Deci practic exact 3 luni de la data depunerii cererii.
nicu_vezitiu
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 30 Noi 2011, 18:30

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 24 vizitatori

Publicitate