Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:46

NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2013, 15:03

Un bun prieten a avut o idee foarte interesanta care in final s-a transformat intr-o afacere.
Pentru un vanator forumist - si nu numai - mi s-a parut o chestie foarte interesanta in sensul ca daca vrei sa comanzi ceva pe un site din UK si sa ti se livreze in Romania - din pacate NU se poate si in concluzie rebuie sa gasesti o alta varianta.
De asemenea sunt multi forumisti din UK sau cu rude in UK asa ca eu cred ca e un topic interesant. Uitati ce spune prietenul meu:

www.transportpacheteanglia.ro

V-ati lovit de refuzul anumitor site-uri de comert din Anglia de a livra marfa in Romania ? Pretul cerut pentru transport in Romania vi s-a parut exagerat ? Compania noastra va ofera o solutie simpla si ieftina .
Cind cumparati de la E-bay ( UK ) , Amazon ( UK ) sau orice alt site de comert din Marea Britanie , puteti lansa comanda produselor pe care doriti sa le achizitionati , efectuati plata prin card folosind datele personale din Romania , iar la adresa de livrare a produselor introduceti adresa depozitului noastru din Luton .
Cind comanda v-a fost confirmata , utilizati Formularul nostru de comanda de pe acest site si lansati o comanda de transport pentru coletul Dvs . In acest fel vom fi instintati de expeditie , iar coletul Dvs va fi preluat si transportat pina la destinatia din Romania , la tarifele noastre de expeditie

Plata transportului se va face ramburs la predarea coletului in Romania .

Avantaje – eliminati refuzul magazinelor de a livra marfa Dvs in Romania
- majoritatea site-urilor de comert din UK , faciliteaza livrarea gratuita pe teritoriul UK , la comenzile peste o anumita suma ( in general 150- 200 GBP ) .
- practic , atunci cind greutatea comenzii Dvs nu depaseste 20 kg , iar volumul este rezonabil , va ramine de plata pentru transport o suma fixa de 20 GBP , plus eventuala expeditie interna in Romania atunci cind nu locuiti in zona de livrare gratuita ( Bucuresti + 100 km )
- economiile sunt importante si obtineti orice produs dorit intr-un timp rezonabil .
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde poemarius pe 26 Feb 2013, 16:47

buna treaba!
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde bogdan_daniel pe 26 Feb 2013, 17:37

Alternative sunt multe. Preturile sunt aceleasi, respectiv 20GBP pana in 20 kg si 1gbp/kg tot ce este peste. Sunt destui in special din zona moldovei care fac acelasi tip de transport, cu dube, si nu numai. Aproximativ toti lucreaza pe acelasi principiu, adica un depozit sau un meeting point in UK si un depozit in Ro sau daca adresa este pe traseul Arad > Neamt, Bacau, spre ex, livrarea se face in orasul respectiv.
Insa colegii care au de gand sa apeleze la astfel de servicii "indirecte" trebuie sa aibe in vedere eventualele "neplaceri". Mai exact problema apare (nu mereu) in momentul in care, nu cunosti firma sau persoana la care ajunge pachetul in UK, inainte de a fi expediat catre Ro. Aceasta persoana/firma fiind destinatia finala, teoretic, a pachetului. Iar cumparatorul din Ro, neavand acces la pachet la momentul respectiv, poate avea parte de nenumarate neplaceri, inclusiv "cotrobaitul" prin pachet.
Alta situatie ar fi, ca in realitate, pachetul chiar ajunge incomplet sau ajunge cu totu altceva decat ce sa comandat, situatie in care teoretic pachetul se restituie catre expeditor. Ce se face cineva din Ro cand constata "incurcaturile" astea abea acasa? Se apuca de trimis pachetul inapoi la depozit in UK, si de acolo inapoi la vanzator? Mi-e cam greu sa cred ca da.
NU vreau sa se inteleaga gresit! NU acuz firma la care se face referire in topic de nimic de genul asta. Insa consider ca cei care intentioneaza sa apeleze la astfel de servicii trebuie sa cunoasca toate riscurile implicite.
IN CONCLUZIE, cel mai bine ar fi sa aibe o persoana de legatura(cunoscut) in UK, care sa primeasca pachetul si sa-l verifice apoi sa-l trimita prin firme ca cea la care s-a facut referire. Daca nu, sa dea "sfoara pe forum" si cu siguranta se gaseste o solutie. Sunt destui forumisti care locuiesc in Uk sau cel putin au ceva cunoscuti pe acolo.
Toate cele bune!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2013, 17:47

Daca aveam cel mai mic dubiu legat de seriozitatea celor in cauza NU POSTAM NIMIC in legatura cu acest subiect! Va pot spune ca ii cunosc, am lucrat cu ei ca si firma si sunt foarte seriosi. Daca cineva are probleme, chiar il rog sa ma atentioneze pe site, pana la urma se pot intampla accidente si la cele mai serioase firme, care nesemnalate devin o problema.
Insa pentru cei din topic va pot spune ca sunt corecti si nu cred ca vor fi probleme!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde bogdan_daniel pe 26 Feb 2013, 18:24

Alin3006 scrie:Daca aveam cel mai mic dubiu legat de seriozitatea celor in cauza NU POSTAM NIMIC in legatura cu acest subiect! Va pot spune ca ii cunosc, am lucrat cu ei ca si firma si sunt foarte seriosi. Daca cineva are probleme, chiar il rog sa ma atentioneze pe site, pana la urma se pot intampla accidente si la cele mai serioase firme, care nesemnalate devin o problema.
Insa pentru cei din topic va pot spune ca sunt corecti si nu cred ca vor fi probleme!

Nu am pus la indoiala nici o secunda seriozitatea firmei respective, nici macar nu stiu despre cine este vorba. Eu faceam referire la situatile neplacute care nu tin de ei. De genu: primesc pachete la depozitul din Luton, pe care ei evident nu le vor verifica, iar daca se intampla ca acele pachete sa fie incomplete sau cu un continut gresit, destinatarul nu afla decat atunci cand pachetul ajunge in RO, adica prea tarziu. De aceea faceam referire la faptul ca ar fi indicat sa aibe pe cineva acolo, un cunoscut un prieten ceva, care sa primeasca pachetele, sa le verifice si mai apoi sa le trimita in tara prin firme de genu. Asta ar fi una.
Ar mai fi o "problema" legata de distributia in tara. Si anume, prin alta firma de curierat, a III-a (ex FanCu...er) :idea: , care te mai incarca si ei cu inca vreo, 75ron (de ex) pt un pachet de 30kg. Asta doar in cazul in care NU stati pe traseul Arad, Timisoara, Craiova, Pitesti, Buc.
In final,e o idee buna, care nu prea a fost promovata pe site-ul asta, buna pentru informarea cetateanului. Iar daca mai baga si nenea Alin mana in foc pentru ei, cu siguranta sunt seriosi.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde cristiand pe 26 Feb 2013, 20:19

Este super treaba. Tocmai vreau sa cumpar ceva iar vinzatorul nu trimite in Romania . Am sa incerc transportul cu aceasta companie. Daca merge e chiar supertreaba.
Multzam
cristiand
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Apr 2011, 08:36
Locaţie: CONSTANTA

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde val pangica pe 26 Feb 2013, 21:44

bogdan_daniel scrie:Nu am pus la indoiala nici o secunda seriozitatea firmei respective, nici macar nu stiu despre cine este vorba. Eu faceam referire la situatile neplacute care nu tin de ei. De genu: primesc pachete la depozitul din Luton, pe care ei evident nu le vor verifica, iar daca se intampla ca acele pachete sa fie incomplete sau cu un continut gresit, destinatarul nu afla decat atunci cand pachetul ajunge in RO, adica prea tarziu. De aceea faceam referire la faptul ca ar fi indicat sa aibe pe cineva acolo, un cunoscut un prieten ceva, care sa primeasca pachetele, sa le verifice si mai apoi sa le trimita in tara prin firme de genu. Asta ar fi una.
Ar mai fi o "problema" legata de distributia in tara. Si anume, prin alta firma de curierat, a III-a (ex FanCu...er) :idea: , care te mai incarca si ei cu inca vreo, 75ron (de ex) pt un pachet de 30kg. Asta doar in cazul in care NU stati pe traseul Arad, Timisoara, Craiova, Pitesti, Buc.
In final,e o idee buna, care nu prea a fost promovata pe site-ul asta, buna pentru informarea cetateanului. Iar daca mai baga si nenea Alin mana in foc pentru ei, cu siguranta sunt seriosi.


Hai sa iti spun ceva ca unul care a derulat ani de zile relatia SUA - Romania . Si daca iti vine marfa direct , tot nu stii ce este in cutie , te trezesti acasa prin DHL , UPS , samd ca iti lipsesc ceva articole ... deci au aceeasi relatie proasta , vizavi de lipsuri . Nu ai sa trimiti retur coletul niciodata , pentru ca transportul este deja platit de tine . Adica ai de luat ..... :lol: Nu la ei este problema , ci la expeditor . Asta nu sta in picioare ....
Aceste variante mai ieftine , pe mine m-au servit 5-6 ani de zile si inca si astazi imi comand multa marfa din SUA , prin Atlass Shipping, o firma din New Jersey , care aduce marfa din SUA in Romania . Preturi bune la transport , imi cumpar ce vreau si de unde vreau , la ce preturi doresc , de cele mai multe ori livrarea in SUA e gratuita , ma mai costa pina aici , dureaza ceva , poate prea mult , dar merita . Cei mai vechi din acest Forum , stiu despre ce vorbesc .
Pesemne ca asa arata si serviciul prietenului lui Alin . Iar asta cu cunoscutul si persoana serioasa imi pare de prost gust , s-a dus dracu vremea cind iti fura cineva ceva din colete ....

Iar daca Alin il recomanda si l-a testat , ce mai avem de reprosat ? Eu de exemplu cunosc multi pescari care si-ar taia o mina sa poata comanda nada de crap la citeva site-uri din UK , site-uri care nu au auzit pe unde este Romania . Eu unul am patit pe Amazon , cu o comamda de tricouri pentru mine si fiul meu , si din 15 articole de tricouri , imi puteau livra 3 bucati . Am anulat comanda ...dar si acum ma gandesc la cat de misto aratau acele carpe ...

Scuze de interventie . Eu unul am sa utilizez acest serviciu si nu stiu cum dracu a aparaut atit de tirziu . Mersi Aline ! Buna supriza si te felicit pentru ideea asta .
Va promit ca daca am probleme anunt aici imediat .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde Jicol Dilo pe 27 Feb 2013, 09:11

Pai eu am comandat ceva de pe Amazon si mi-a ajuns acasa fara probleme. Si nici nu mi s-a parut exagerat costul cu expeditia.

Alin - SV
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde bogdan_daniel pe 27 Feb 2013, 10:33

" Iar asta cu cunoscutul si persoana serioasa imi pare de prost gust , s-a dus dracu vremea cind iti fura cineva ceva din colete ...."
Hai sa-ti spun si eu ca ce se vede de la tine ca ar fi prost gust la mine se cheama experienta. Am stat o perioada in Anglia. Sora si cumnatul meu sunt acolo de vreo 7 respectiv 10 ani. Am trimis si de acolo incoace si de aici in colo pachete cu duiumul, si aici nu ma refer neaparat la vin, muraturi, slanina si carnati. Crede-ma pe cuvant ca stiu ce inseamna. Cat despre faptu ca "s-a dus dracu vremea cand iti fura cineva din colete...." eu it recomand sa nu te bazezi pe asta, faptul ca tu nu ai patit-o nu inseamna ca nu se practica. De curand am constatat faptul ca si pixurile pot merge! Asta dupa ce mi-au disparut cateva mai "deocheate", sapt trecuta la curs aeriana Stuttgart - Otopeni dupa targul Logimat. Deci, daca uni se preteaza la asa ceva... inseamna ca fenomenul e inca infloritor, iar lumea care nu e obisnuita cu astfel de operatiuni ar trebuii sa fie prevenita. Daca vrei dovezi, cauta singur cateva pe youtube, si vezi cam ce se intampla cu pachetele chiar de prin depozitele dhl, yodel(dhl), etc
Referitor la persoana cunoscuta cred ca ai ratat ideea principala: una e sa observi pachetul incomplet acolo, unde e muuult mai usor de returnat si uneori chiar pe cheltuiala expeditorului initial, si alta e sa constati eroarea aici, adica TOOOO late :D .
Bag de seama, ca se taxeaza si informatiile. Puteai trece peste, fara sa faci referire la "prostul gust", pana la urma nu te obliga nimeni sa tii cont de ce am scris eu. Mesajul era unul informativ, de care se putea sau nu tine cont.
Repet, nu vreau sa aduc nici o atingere firmei respective, ba din contra chiar ma bucur ca are un feedabck pozitiv din partea d-lui Alin, daca o sa am nevoie (mai mult ca sigur) o sa ma regasesc pe listele lor de clienti.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49


Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde val pangica pe 28 Feb 2013, 11:28

@bogdan daniel

apropo de experienta , crede-ma pe cuvint , ca am carat marfa de la Bass Pro Shops , de macar 100.000 USD , intr-o perioada de 5-6 ani . Niciodata nu am patit sa imi lipseasca ceva din colete , din vina transportatorului . Si daca lipsea ceva , reclamam la BP si imi venea articolul cu expeditia viitoare . Mai mult , cei de la Atlas erau atit de amabili , incit mai grupau ei marfa si faceau din 4-5 cutii , 2-3 fara spatii goale . Chestie de servicii bine prestate si de respect fata de client .
Mie mi-a folosit un astfel de sistem , atit pentru comenzile de aici de pe acest Forum , cat si in privat , achizitionind multe articole din SUA , care altfel nu ar fi putut ajunge aici decit la costuri mult prea mari sau deloc .
Nu cunosc firma asta propusa de Alin , dar ma bucur ca de acum pot extinde piata cumparaturilor on-line si in UK . Avind si recomandare , este clar ca voi profita de acest serviciu .
Pentru chestia cu prostul gust scuza-ma , nu era neaparat spusa la adresa ta .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde bliviu pe 19 Iun 2013, 21:30

Mie personal mi sa intimplat sa imi dispara din pachet pe ruta italia Romania dar firma asta ii noua si merita un pic de incredere pina la proba contrarie .Va dati seama ca daca unbla cu prostii isi taie singuri creaca :D iar daca sint seriosi o sa auzim de ei si mai incolo peste timp :P
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde val pangica pe 19 Iun 2013, 21:53

Ce legatura are una cu alta ? De ce postezi o impresie fata de o societate care face altceva ...in comparatie cu ce? Zau asa - e cam si eu a-si afirma ca iaurtul X importat din Y este mai nasol decit iaurtul z importat din ce dracu litera mai urmeaza !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: NOU:Comenzi online si transport de pachete Anglia-Romania

Mesajde crespocom pe 12 Iul 2018, 22:47

Deasemeni, pentru comenzi din Anglia si transport colete Anglia-Romania de la adresa la adresa puteti incerca si xxxxxxx :
https;//www.xxxxxxm.com/
PENTRU RECLAMA LUATI LEGATURA CU ADMINISTRATIA !!!
crespocom
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iul 2018, 22:43


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate