Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:54

Compartiment separat al dulapului de arme

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde Vrajitoru pe 11 Dec 2013, 15:48

La fel ca toti vanatorii am dulapul corespunzator cu un compartiment separat.
Nu mi-am luat unul foarte mare stiind ca nu o sa cumpar foarte multe arme. E unul pentru 5 arme.
Acum ma confrunt cu o problema cu care cred ca se confrunta mai multi vanatori: compartimentul de munitie devine neincapator. Nu mi-am bagat in el numarul maxim de cartuse pe care il pot detine dar deja e inghesuiala mare acolo.
A vrea sa fac cumva sa am alt compartiment pentru depozitarea macar a piesei a treia si a inchizatorului de arma.
Ma gandeam sa imi cumpar o cutie de pistol simpla, sa pun in ea cele 2 piese amintite mai sus si sa o bag in compartimentul de la arme. Credeti ca e legal?
Sau aceeasi cutie sa o prind in perete deasupra dulapului de arme. Ar merge?
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde OVI762 pe 11 Dec 2013, 16:34

Atata timp cat in lege scrie ca piesa a 3-a si munitia sau inchizatorul,dupa caz ,se pastreaza SEPARAT de restul armei dar nu se precizeaza si LA CE DISTANTA (atata timp cat se afla la aceeasi adresa)nu este vreo problema ca iti cumperi tu o alta cutie metalica(mai ales daca este una omologata in acest sens)in care iti mai tii alte cartuse si/sau piesa a treia sau inchizator.Eu daca as fi in situatia ta mi-as cumpara un seif de se gaseste prin magazinele de bricolaj si l-as pune langa rastel.Sa-l vad pe politistul care mi-ar zice,,da' cu ala mic,ce este acolo'', ''Ce sa fie,dom' sef?L-a fatat ala al mare azi-noapte ca iote factura,il cheama la fel,deci e fi-su''.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde liviur pe 11 Dec 2013, 18:00

Nu-i nicio problema. Si eu o sa fac acelasi lucru, numai ca o sa iau unul tot de 5 arme pt ca poate mai apare vreo arma in curand.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde george.b pe 12 Dec 2013, 09:24

OVI762 scrie:Eu daca as fi in situatia ta mi-as cumpara un seif de se gaseste prin magazinele de bricolaj ...''.

Sunt modele ce se incadreaza perfect (un pic de tot mai inguste decat adancinea dulapului pt arme). Eu l-am prins cu 4 suruburi direct de seif, fara sa-l mai fixez in perete. Dublezi imediat si cu costuri minime (~100 ron), spatiul de depozitare.
O cutie de pistol are spatiul cel mult jumatate din acest tip de seif.
george.b
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2009, 12:11

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde Vrajitoru pe 12 Dec 2013, 11:17

O sa incep sa ma uit prin magazinele de la noi sa vad ce gasesc.
Daca gasesc un dulap metalic la un pret rezonabil o sa il iau si il agat de cel care il am acum.
Nu e rea ideea.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde AdrianLica pe 13 Dec 2013, 10:29

OVI762 scrie:Atata timp cat in lege scrie ca piesa a 3-a si munitia sau inchizatorul,dupa caz ,se pastreaza SEPARAT de restul armei dar nu se precizeaza si LA CE DISTANTA (atata timp cat se afla la aceeasi adresa)nu este vreo problema ca iti cumperi tu o alta cutie metalica(mai ales daca este una omologata in acest sens)in care iti mai tii alte cartuse si/sau piesa a treia sau inchizator.Eu daca as fi in situatia ta mi-as cumpara un seif de se gaseste prin magazinele de bricolaj si l-as pune langa rastel.Sa-l vad pe politistul care mi-ar zice,,da' cu ala mic,ce este acolo'', ''Ce sa fie,dom' sef?L-a fatat ala al mare azi-noapte ca iote factura,il cheama la fel,deci e fi-su''.


Care lege omule? Am mai vazut asta cu piesa a treia si mi se pare de evul mediu. Ultima lege, de fapt normele metodologice de aplicare a legii luate de pe site-ul MAI zic asa:

SECŢIUNEA a 3-a:

Condiţiile păstrării şi asigurării securităţii armelor letale şi a muniţiilor
Art. 14
(1) Titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire, este obligat să păstreze armele şi muniţiile letale la domiciliul sau la reşedinţa menţionată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate în perete sau în podea, încuiate şi asigurate, astfel încât să nu
permită accesul persoanelor neautorizate.
(2) Dulapurile sau, după caz, casetele prevăzut e la alin. (1) trebuie să fie prevăzute cu compartimente
diferite care să fie asigurate fiecare cu câte un sistem de închidere, pentru păstrarea muniţiei separat de
arme. Armele letale, cu excepţia celor cu destinaţia apărare şi pază, se păstrează neîncărcate cu muniţie.
(3) În cazul unui număr mai mare de 15 arme letale, deţinătorul are obligaţia de a asigura la adresa
prevăzută în permisul de armă, un spaţiu special amenajat pentru depozitare, în condiţiile prevăzute la
alin. (1) şi (2), dotat cu sisteme electronice de alarmare, avizate de către organul de poliţie competent şi
conectate la un dispecerat de alarmare şi intervenţie specializat.
Art. 15
Muniţia destinată armelor letale se păstrează numai în dulapuri metalice, în casete sau, după
caz, în co mpartimente separate faţă de cele în care se păstrează armele pentru care este destinată, cu
următoarele excepţii:
a) în cazul armelor de apărare şi pază, poate fi păstrată împreună cu acestea o cantitate de cel mult 12
cartuşe destinate unei singure arme;
b) în cazul armelor de vânătoare sau de tir, precum şi în cazul armelor de colecţie, poate fi păstrată
împreună cu o singură armă dintre acestea, o cantitate de cel mult 10 cartuşe cu proiectil şi 50 de cartuşe
fără proiectil.


Cu alte cuvinte, 10 brenneke-uri (gloante) si 50 de cartuse cu alice stau chiar langa arma lisa (carabina), iar restul in alt compartiment. Inchizatorul de la carabina tre pus pe ea. Restul sunt povesti, sau unii functionari de la arme sperie oamenii ca sa isi ia spagi. Ca doar stii cum sta treaba...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde AdrianLica pe 13 Dec 2013, 11:19

Hai ca am gasit legea si in varianta cu piesa a treia si cu inchizatorul separat. Scuze dar daca pe site la MAI era asa eu asa am citit-o...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde Vrajitoru pe 13 Dec 2013, 11:28

Noi speram ca in noile norme sa fie asa cum zici tu.
Armele sa poate fi pastrate intregi si, eventual, cu blocator pe tragaci.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde AdrianLica pe 13 Dec 2013, 11:33

Vrajitoru scrie:Noi speram ca in noile norme sa fie asa cum zici tu.
Armele sa poate fi pastrate intregi si, eventual, cu blocator pe tragaci.


Oricum in ambele variante poti pastra doua cutii de cartuse si 10 proiectoare unice impreuna cu arma. Treaba cu piesa a treia e invechita si probabil a fost pastrata mai mult pentru traditie...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde Vrajitoru pe 13 Dec 2013, 12:52

Cred ca am mai zis odata chestia asta: posibilitatea pastrarii munitiei impreuna cu arma, in conditiile de acum, este o aberatie. Normal, faptul ca tii munitia cu arma, inseamna ca poti sa ai access la arma si munitie rapid ca sa poti sa o folosesti la autoaparare. Dar daca arma ta e incompleta ... te poti caca pe ea autoaparare ca tot trebuie sa deschizi celalalt compartiment.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Compartiment separat al dulapului de arme

Mesajde OVI762 pe 13 Dec 2013, 13:09

Adi,ma faceai sa tai oaia si sa chem lautarii degeaba :lol: :lol: :lol: Ce bine daca era asa,dar la noi...mai au un pic si ne pun sa separam una de alta tevile de la bock,ca de ce sa stea impreuna :?: :mrgreen:
PS
Nu sufar lautarii de nicio culoare asa ca tu ii plateai :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate