Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:04

autorizatie cumparare arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Mesajde florin.t pe 31 Oct 2007, 09:27

Ciudata treaba ! Vedeti daca a fost schimbat ministrul bihorean ? N-a apucat sa-i scuture pe toti sa-i trezeasca din amorteala . Bine ca a reusit cu ai nostri. Anca insista... si repet, cand ai prima hartie in mana mergi sa treci prima arma si sa duci cereri pentru celelalte.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde dimar pe 31 Oct 2007, 10:37

SECŢIUNEA 4: Condiţiile păstrării şi asigurării securităţii armelor letale şi a muniţiilor
Art. 14
(1)Titularul dreptului de deţinere este obligat să păstreze armele şi muniţiile letale la domiciliul sau la reşedinţa menţionată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, omologate de Autoritatea Naţională pentru Omologarea Armelor şi Muniţiilor, care sunt asigurate cu cel puţin două sisteme de închidere independente, cu cheie sau cifru, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate.
(2)Dulapurile sau, după caz, casetele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie prevăzute cu compartimente diferite care să fie asigurate fiecare cu câte un sistem de închidere, pentru păstrarea muniţiei separat de arme, a închizătoarelor aparţinând carabinelor şi, după caz, a piesei a treia la arme letale lungi cu ţevi basculante. Armele letale lungi cu sistem de funcţionare semiautomat se păstrează numai asigurate cu dispozitiv special, omologat în condiţiile legii, destinat pentru blocarea trăgaciului.
(3)În cazul unui număr mai mare de 15 arme letale, deţinătorul are obligaţia de a asigura la adresa prevăzută în permis o încăpere special amenajată pentru depozitare, în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), dotată cu sisteme electronice de alarmare, avizate de organele de poliţie şi conectate la dispeceratele de alarmare şi intervenţie specializate.
Art. 15
Muniţia destinată armelor letale se păstrează numai în dulapuri, în casete sau, după caz, în compartimente separate faţă de cele în care se păstrează armele pentru care este destinată, cu următoarele excepţii:
a)în cazul armelor de apărare şi pază, poate fi păstrată împreună cu acestea o cantitate de cel mult 12 cartuşe destinate unei singure arme;
b)în cazul armelor de vânătoare sau de tir pentru care titularul are drept de port şi folosire, precum şi în cazul armelor de colecţie, poate fi păstrată împreună cu o singură armă dintre acestea o cantitate de cel mult 10 cartuşe cu proiectil şi 50 de cartuşe fără proiectil.
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Mesajde chris pe 31 Oct 2007, 13:19

geoapis scrie:
vlad_rzv scrie:si al meu e "manufacturat" dar pe langa incuietori l-am bagat intr-un dulap de mobila, parca e ceva safe secret din james bond 8) , pana acum nimeni nu si-a dat seama ca in acel dulap e un dulap de arme :lol:



eu l-am pus tot in dulapul cu haine , nimeni nu stie ce este acolo.


ACUM STIE TOATA LUMEA !!!! :shock:
:D :D :D
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Mesajde CATU pe 31 Oct 2007, 23:26

AM SI EU O NELAMURIRE AM INCERCAT SA I-AU O ARMA DIN GERMANIA PERSONAL SI AU SPUS CA NU SE POATE CA NOI ROMANI NU SUNTEM VAZUTI BINE ACOLO ADICA SERIOSI A CUMP CINEVA ARMA DE ACOLO EXISTA CEVA LEGAL CARE MA IMPIEDICA SA I-AU O ARME CU GLONTE DIN GERMANIA AM PERMIS DE VANATOARE
CATU
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Oct 2007, 21:52
Locaţie: CONSTANTA

Mesajde valpangica pe 01 Noi 2007, 11:16

Am rugamintea sa nu mai scrieti cu litere mari . Postarea cu litere mari inseamna ca tipati unul la altul :lol: Folositi emoticon pentru a va exprima anumite stari de spirit - este mult mai elegant asa .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde CATU pe 01 Noi 2007, 21:48

da imi cer scuze . este cineva pe forumul asta care si-a procurat arma din germania personal sau daca stie cineva unde pot gasi inf privitor la documentatia necesara pt cump de arma din germania
CATU
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Oct 2007, 21:52
Locaţie: CONSTANTA

Mesajde ankasylva pe 01 Noi 2007, 21:56

Gata,am reusit...azi am luat prima arma.
Catu, ai nevoie de permisul de arma si autorizatia de la "Arme si munitii ". Eu mi-am luat arme din Luxembourg si Belgia dar si Germania cere aceleasi acte.
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde CATU pe 01 Noi 2007, 22:53

permis de arma am darautorizatia tb sa o i-au inainte sa plec in germania din romania?
CATU
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Oct 2007, 21:52
Locaţie: CONSTANTA

Mesajde ankasylva pe 01 Noi 2007, 23:14

Da . Pentru asta trebuie sa stii ,bineinteles ,ce arma iti vei lua .
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde Ahotnic pe 02 Noi 2007, 17:18

eu in decembrie voi pleca in ucraina .... si vreau sa imi cumpar o lisa ... credeti ca e suficient daca imi scot autorizatia de aici si apoi sa merg in ucraina la un consulat roman pt a-mi aproba cumpararea? sau mai trebuie sa iau ceva acte de aici
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Aldebaran pe 05 Dec 2007, 01:03

Eu sint nou aici si nu stiu toata povestea, dar...
ziceai ca stai mai mult in strainatate, dar ai permis de vinatoare romanesc; daca stai mai mult plecata de nici nu te cunosc vecinii, pentru ce te strofoci atita sa-ti aduci arme in romanica? In Luxemburg si germania s-a terminat vinatul sau nu poti sta in vacanta fara sa omori ceva?
Scuze pentru intrebari, dar daca ti-ai facut povestea publica cred ca oricine poate intreba.

ankasylva scrie:Gata,am reusit...azi am luat prima arma.
Catu, ai nevoie de permisul de arma si autorizatia de la "Arme si munitii ". Eu mi-am luat arme din Luxembourg si Belgia dar si Germania cere aceleasi acte.
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2007, 13:46

Asta e clar still eltorro :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 05 Dec 2007, 13:56

Sau poate .....Nanuk :lol: ...iar noul nickname sa fie doar o coincidenta cu: "Aldebaran is the brightest star in the constellation Taurus- Alpha Tauri( Eltorro n.a) and one of the brightest stars in the nighttime sky."??? Poate sunt paranoic sau poate nu... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2007, 14:04

scirocco scrie:Sau poate .....Nanuk :lol: ...iar noul nickname sa fie doar o coincidenta cu: "Aldebaran is the brightest star in the constellation Taurus- Alpha Tauri( Eltorro n.a) and one of the brightest stars in the nighttime sky."??? Poate sunt paranoic sau poate nu... :lol:


Nu esti Sorine - IP-ul e din Toronta Canada :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 05 Dec 2007, 14:09

Ho, gata! Nu aveti de unde stii cu certitudine! Nu a fost suficient o experienta?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 05 Dec 2007, 15:43

Mai sint de-ai nostrii in Toronto .
Aldebran te-i intilnit cu ursul anul asta ? va spun eu daca e el , daca la vazut e clar el ::))
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2007, 16:47

Aldebaran scrie:In Luxemburg si germania s-a terminat vinatul sau nu poti sta in vacanta fara sa omori ceva?
Scuze pentru intrebari, dar daca ti-ai facut povestea publica cred ca oricine poate intreba.


Asta ma supara - de unde si pina si unde aldebaran e ingrijorat la el in Ontario - de ce vineaza sau nu Anca ? Nu poti intra asa direct pe un site - decit daca ai mai fost pe aici si cunosti "personajele " . Cine e Anka pentru el ? De unde o cunoaste ca sa-i faca acest gen de observatie ?
Hai sa seriosi - dar fie si un lup mincat de oaie . Eu sunt satul de acest eltorro - cine o fii el - dar nici asa prost nu sunt , cum ma crede el . Din partea poate sa faca orice , dar eu unul nu mai pot gestiona inca un astfel de conflict , tocmai acum cind lucrurile s-au separat . Vii cu vii , mortii cu mortii ! :lol:
Deci stimate aldebaran , scrie ce si cit vrei , este un site liber , dar eu mi-am spus parerea .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Aldebaran pe 05 Dec 2007, 19:44

Citeva zeci de mii din cite se spune, dar nu stie nimeni exact citi.
Eu insa locuiesc in Cambridge (google maps sau google earth va arata exact unde este).
Cu ursul nu m-am intilnit Razvane, ca a emigrat din zona mea mai spre nord :)
Nu stiu daca asta te ajuta la identificare sau nu, dar cu riscul de a ma repata eltorro si aldebaran nu sint una si aceeasi persoana.
Cu stima,
Dan B.


razvy scrie:Mai sint de-ai nostrii in Toronto .
Aldebran te-i intilnit cu ursul anul asta ? va spun eu daca e el , daca la vazut e clar el ::))
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde Aldebaran pe 05 Dec 2007, 19:47

Sa te iei de mine stimabile cind oi jigni pe cineva sau cind o sa incalc regulile forumului.
Pina atunci insa, ura si la gara.

@valpangica wrote:
Deci stimate aldebaran , scrie ce si cit vrei , este un site liber , dar eu mi-am spus parerea
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde valpangica pe 05 Dec 2007, 22:45

Mai bine sa plinga mama altcuiva decit sa plinga mama mea ! Poate gresesc , dar ma indoiesc . :idea:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ankasylva pe 11 Dec 2007, 11:21

Aldebaran scrie:Eu sint nou aici si nu stiu toata povestea, dar...
ziceai ca stai mai mult in strainatate, dar ai permis de vinatoare romanesc; daca stai mai mult plecata de nici nu te cunosc vecinii, pentru ce te strofoci atita sa-ti aduci arme in romanica? In Luxemburg si germania s-a terminat vinatul sau nu poti sta in vacanta fara sa omori ceva?
Scuze pentru intrebari, dar daca ti-ai facut povestea publica cred ca oricine poate intreba.


Chiar nu am inteles rostul intrebarilor tale.... Dar,ca sa iti raspund : in ultimii ani am stat mai mult in strainatate ,acum incerc sa-mi dezvolt o afacere aici . Nu ma strofoc mai mult decat oricare cetatean roman care isi aduce arme din afara. "Fara sa omor ceva"......hmm,poate ca pentru tine asta inseamna vanatoarea... Si ca sa nu mai lungesc vorba degeaba : de ce vreau sa-mi aduc arme din afara si de ce vreau sa vanez SI in Romania ? Pentru ca asa vreau si pentru ca ma tine... Si,pana la urma, de ce nu ?
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde nik pe 30 Dec 2007, 01:09

Imi poate da cineva sugestii, amnunte despre desvoltarea unei crescatorii de caprioare ?
nik
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2007, 00:21

Mesajde razvy pe 30 Dec 2007, 05:57

Nik
Ce vrei sa faci cu ele cind sint mari :?:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Ahotnic pe 30 Dec 2007, 07:20

Imagine
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde nik pe 30 Dec 2007, 15:45

razvy scrie:Nik
Ce vrei sa faci cu ele cind sint mari :?:


Doresc sa cresc aceste animale pt a dezvolta o afacere - agrement , vinatoare , alimentatie . Am niste cunoastiinte elementare despre ele , am vizitat si o crescatorie in Ro :idea: , din pacate cu toate ca este dispus sa vinda , este extrem de zgircit :? in cea ce priveste informatiile de pregatire - o ciudatenie tipic ro.
nik
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2007, 00:21

Mesajde razvy pe 30 Dec 2007, 15:51

pe parte legala sa te interesezi . in rest e destul de usor , teren sa ai si hrana buna .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde nik pe 30 Dec 2007, 16:16

razvy scrie:pe parte legala sa te interesezi . in rest e destul de usor , teren sa ai si hrana buna .


Partea legala o cunosc - autorizatie minister si primaria locala etc -, terenul este intr-o zona deal - munte linistita , hrana verde (proaspata ) + supliment alimentar nutritiv in functie de perioada de crestere , dar destul de usor , imi este mie foarte greu . Profesorii de Facultate nu prea dispun de informatii, lucrari de specialitate nu prea exista iar abordarea celor de la Autoritatea Silvica cred nepotrivita - acum ma gindeam sa incerc la BIB Franceza si BIB SUA -, dar experienta unor oamen ar fi cea mai potrivita si nu numai.
nik
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2007, 00:21

Mesajde borgman pe 11 Ian 2008, 23:58

vad ca din subiectul topicului nu mai este nici o idee.
Deci dupa ce devii vinator cu acte in regula care sunt pasii ca sa iti iei autorizatie de cumparare?
Am inteles ca trebuie sa-mi iau dulap de arma - ce va fi verificat de "sectorist", ca trebuie sa fac cursul de arme si munitii, ca am de platit o taxa (care nu stiu cui sa o platesc.. :) ) Dar dosarul care il depun la politie, la Arme si Munitii pina la urma ce va avea in el?
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde nick 26 pe 13 Ian 2008, 20:35

pai e simplu: dupa ce ai luat examenul de vanator, scris (20 de intrebari corecte din 30) si practic (tragere demonstrativa la talere si tinta fixa), faci musai cursul de arma, la fel, scris (10 intrebari) si practic (tir cu 5,6 LR), depui dosarul la politie si dupa caz se elibereaza autorizatia de cumparare, la urgenta in 10 zile (300 lei) sau normal, in 35 zile (100 lei). intre timp vine sectoristul, verifica una, alta.
dupa perioada de asteptare, ridici autoriz. de cumparare, te duci la un magazin si rezolvi problema armei, dupa care din nou la politie pt. a o inregistra.

cam asa se procedeaza si s-a procedat la mine in Neamt
KK pe pusca !!!
nick 26
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 26 Ian 2007, 21:07
Locaţie: Neamt

Mesajde borgman pe 14 Ian 2008, 11:15

nick 26 scrie:pai e simplu: dupa ce ai luat examenul de vanator, scris (20 de intrebari corecte din 30) si practic (tragere demonstrativa la talere si tinta fixa), faci musai cursul de arma, la fel, scris (10 intrebari) si practic (tir cu 5,6 LR), depui dosarul la politie si dupa caz se elibereaza autorizatia de cumparare, la urgenta in 10 zile (300 lei) sau normal, in 35 zile (100 lei). intre timp vine sectoristul, verifica una, alta.
dupa perioada de asteptare, ridici autoriz. de cumparare, te duci la un magazin si rezolvi problema armei, dupa care din nou la politie pt. a o inregistra.

cam asa se procedeaza si s-a procedat la mine in Neamt



Ok, dar dosarul ce contine (toate hirtiile din el). Acum mai am o prpblema.... una din hirtiile din dosar este copie dupa carnetul de membru la o asociatie vizat la zi. Eu am luat examenul si am platit taxa pe anul trecut si ma gindeam sa ma mut de la asociatia actuala la Bucuresti (unde stau). Asta ar fi alta intrebare: Ce asociatie imi recomandati... unde sa pot plati in rate (nu pentrul tot anul odata), si care sa nu fie una de 2lei. Sa aibe fonduri ok.

PS: daca nu esti membru intr-o asociatie nu poti sa iti iei autorizatie de arma? Sa zicem ca mergi la vinatoare doar pe invitatie sau platesti vinatoarea la care ai chef sa te duci...
Ma gasiti pe yahoo mes, sau pe fam.strigidae@gmail.com
Avatar utilizator
borgman
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 27 Sep 2006, 12:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate