Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:21

reparatii arme de vanatoare

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

reparatii arme de vanatoare

Mesajde vanatorul_sm pe 08 Ian 2008, 15:34

Salut, bine v-am gasit, sunt din Satu Mare si va rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata. Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare. Multumesc.
vanatorul_sm
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Ian 2008, 15:14

Mesajde cybelle pe 08 Ian 2008, 19:20

vav de armurieri,.....
as avea si eu o intrebare ..
am luat un ij de 12 mag nou acum 2 luni.
am observat k un percutor percuteaza mai in jos[adik nu in centrul capsei]....
e vre-o problema??? sau nu???
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Cristi pe 08 Ian 2008, 19:56

cybelle scrie:vav de armurieri,.....
as avea si eu o intrebare ..
am luat un ij de 12 mag nou acum 2 luni.
am observat k un percutor percuteaza mai in jos[adik nu in centrul capsei]....
e vre-o problema??? sau nu???


Atata vreme cat cartusele iau foc, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde sorry_nellu pe 08 Ian 2008, 20:37

cybelle scrie:vav de armurieri,.....
as avea si eu o intrebare ..
am luat un ij de 12 mag nou acum 2 luni.
am observat k un percutor percuteaza mai in jos[adik nu in centrul capsei]....
e vre-o problema??? sau nu???

Probabil e vb de percutorul de pe teava de sus, care percuteaza si putin oblic. Nu e nici o problema.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Mesajde cybelle pe 14 Ian 2008, 21:14

da, de cel de sus e vb...
mercik.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde iantonescu pe 03 Mai 2008, 14:36

rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata. Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare.

daca nu ai gasit un armurier stiu eu unul in Oradea
iantonescu
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Mai 2008, 06:54

Mesajde amis pe 06 Mai 2008, 19:53

Este unul si la Bistrita
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde HUNTING MAN pe 30 Iun 2008, 00:06

Mai cunosc si eu unul in bucuresti foarte bun,un pic cam scump dar merita a fost si la ziar(LIBERTATEA)ai putea sal suni/faci o vizita in Buc,etc vezi tu...
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde Nicu Iacob pe 16 Sep 2008, 14:51

iantonescu scrie:rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata. Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare.

daca nu ai gasit un armurier stiu eu unul in Oradea


Buna!Sunt din Salaj si am si eu probleme cu arma de vanatoare. :( Va rog sa-mi spuneti si mie o adresa si un numar de telefon ale unui armurier care ma poate ajuta.Va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra .
Avatar utilizator
Nicu Iacob
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Ian 2008, 11:22
Locaţie: jud. Salaj

Mesajde amis pe 16 Sep 2008, 19:16

Mai aproape de tine ar fi la Bistrita:0745 809223-Feri
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Nicu Iacob pe 16 Sep 2008, 19:34

amis scrie:Mai aproape de tine ar fi la Bistrita:0745 809223-Feri

Multumesc mult!
Avatar utilizator
Nicu Iacob
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Ian 2008, 11:22
Locaţie: jud. Salaj

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde raoull76 pe 19 Noi 2008, 09:53

vanatorul_sm scrie:Salut, bine v-am gasit, sunt din Satu Mare si va rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata. Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare. Multumesc.

sal! spune-mi te rog, ce ai rezolvat cu arma. am achizitionat si eu un BLACK EAGLE 2, si am avut fix aceleasi probleme , la prima iesire..... un sfat ceva? merci mult!!
raoull76
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Oct 2008, 11:48
Locaţie: BUCURESTI

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde Cristi pe 20 Mai 2009, 18:29

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2009, 21:13

[color=#4000BF]"Traim intr-o societate bolnava, in care se petrec tot soiul de lucruri reprobabile, iar prezentarea unor amanunte despre aceasta activitate, de altfel autorizata legal, pe care o desfasor de aproximativ cinci ani, poate ca ar alimenta imaginatia infractorilor", a declarat in exclusivitate pentru ziarul nostru, Dorin Lup.
Atelierul pentru reparat arme, functioneaza la Medias, in strada 1 Decembrie nr.13, intr-un garaj, iar despre existenta lui nu stie absolut niciun vecin, de la numerele 1 si pana la 17. Cu totii s-au aratat inspaimantati de efectele pe care il poate avea, din punct de vedere al exceselor, asemenea activitate. Iar asta pentru ca, imobilul cochet de la adresa mentionata s-ar putea constitui, in fapt, intr-un depozit de munitie sau de trafic de arme.[/color]


daca armurierul ala gandeste asa eu cred ca asi merita vecinii dar il merita si pe reporterul care in anul 2009 la 4ani de la legea 295 el se duce cu explicatii la legea 17/96
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2009, 21:22

rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata.
Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare

colegu desfa arma in partile mori componente scoate stiftul de la mecanism , ia tragaciul cu garda si bascula spalale bine de orice cu apa calda ,usucale cu feonul si punele inapoi. FARA ULEI
daca nu merge cred ca ai percutorul rupt

pentru cel cu Eagle desfa si curata uleiul de fabrica intarit in toate canturile, cu o scobitoare si apoi cu apa.
tot mecanismul Benelli este metal pe teflon.nu are nevoie de ulei decat pt. conservare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde ssteffan pe 20 Mai 2009, 21:40

yoghi scrie:daca armurierul ala gandeste asa eu cred ca asi merita vecinii dar il merita si pe reporterul care in anul 2009 la 4ani de la legea 295 el se duce cu explicatii la legea 17/96


Si uite asa din frica si paranoia, din cauza persoanelor gen "vecina speriata" si "tataie idiot" , se impun restrictii in ceea ce priveste portul si detinerea armelor, iar cei care vor asta profita din plin de poprul asta 80% laic, credul si speriat de umbra lui, ajutati si de reporteri imbecili...
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde yoghi pe 21 Mai 2009, 22:36

greu si cu forumul asta
abia acum am vazut ca colegu a avut probleme cu benelli in IANUARIE 2008 :cry:

cred ca teai descurcat deja
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde stefan 3006 pe 23 Mai 2009, 18:41

Nicu Iacob scrie:
iantonescu scrie:rog daca stie cineva o posibilitate de a-mi repara arma de vanatoare Benelli semiautomata. Nu inchide bine si se blocheaza. Adresa de armurier sau atelier daca se poate in apropiere de Satu Mare.

daca nu ai gasit un armurier stiu eu unul in Oradea


Buna!Sunt din Salaj si am si eu probleme cu arma de vanatoare. :( Va rog sa-mi spuneti si mie o adresa si un numar de telefon ale unui armurier care ma poate ajuta.Va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra .

Daca vrei cu adevarat un armurier de mare clasa incearca la Brasov(Codlea) NU vreau (SA SUPAR PE NIMENI DAR E BUN!!!!) Cu respect! :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: reparatii arme de vanatoare

Mesajde mariusamplifier pe 28 Feb 2015, 23:02

Buna seara. As dori sa va cer si eu un sfat legat de reparatia armelor. Detin un IJ 27 USSR si am depistat un mic joc lateral la tevi cu ulucul demontat. Urmele de uzura se observa atat pe boltul de basculare cat si pe piesa conjugata, monoblocul din capatul teviolor, cu care intra in contact. As vrea sa remediez aceasta problema inainte sa se agraveze, insa nu stiu unde sa duc arma. Cred ca un remediu bun ar fi o acoperire cu metal / incarcare a partii uzate de pe tevi, rectificarea acesteia si inlocuirea boltului de basculare. Credeti ca ar fi mai bine sa duc arma la Cugir pentru reparatie sau sa caut un armurier experimentat in Arad sau prin apropiere ? Va multumesc
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate