Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:52

Arme pierdute sau furate

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 15 Ian 2008, 16:26

Deoarece exista si astfel de arme, m-am gandit sa le dedicam un topic
http://www.obiectepierdutesaufurate.ro/ ... rate/arme/
si
http://halucinatiiblogate.blogspot.com/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 20 Feb 2008, 17:52

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 07 Mar 2008, 20:23

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 08 Mar 2008, 16:53

Cristi scrie:http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/794518/Au-disparut-armele-din-Muzeul-Judetean/


:oops: :evil: :twisted: :evil: :twisted:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 29 Ian 2009, 17:40

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Moose_Master pe 29 Ian 2009, 17:58

Cristi, toate articolele prezinta unitati militare, muzee etc. Pai sa si le pazeasca taica cum se cuvine ca doar este obligatia lor. Ca daca le fura de la ei, politia doar le cauta fara a da nici o lege pentru ca faptele sa nu se mai repete. Normal sunt ai lor. Dar daca ti-ar fura tie arma sa vezi ce-ar sari de cur in sus toata mass-media prezentand (exagerat si deformat of course) cat de neglijenti sunt individualii cu propriile arme de foc. Imediat s-ar emite o lege care sa ingradeasca si mai mult posesia de arme de foc la individuali.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 29 Ian 2009, 19:27

Cu toate ingradelile lor, uite ce se intampla in urma cu o ora
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... b-valutar/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde bogdanm pe 29 Ian 2009, 19:56

Astia din media incearca, dupa ce aseara s-au furat niste arme la o unitate militara la Bv, sa lege cele 2 chestii...
Stau si ma intreb, daca oamenii aia 3 care s-au luat dupa "hot" ar fi avut arme, care ar fi fost scorul?

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Moose_Master pe 29 Ian 2009, 21:03

Pai si asta ce dovedeste. Chiar trebuie tradus ? Chiar trebuie sa-l angajam pe Tutea sa ne traduca mesajul ?
Sunt hand-gun permise in Romania ? Si singurii care au dreptul sa le aiba nu sunt oameni in uniforma ? Luati cazurile in care cineva in uniforma a fost atacat cu mana inarmata, apoi luatile pe cele in care victima era inofensiva. Va veti ingrozi de rezultate. Pai cum sa ataci pe cineva care are o arma ? Ce esti idiot ?
Intr-o discutie cu un coleg de pe forum (pe care il stimez dealtfel) ii mentionam acest fapt. Cel pe care Cristi l-a semnalat ca s-ar fi intamplat acum o ora. Discutia a fost "la prevata" ca asa am hotarat amandoi ca sa nu incingem spiritele pe forum. Ne-am expus amandoi parerile personale cu deosebita decenta, insa in contradictie totala. Eu spuneam ce spun si acum si anume( si ii invit pe sustinatorii ideilor "contra arme" sa citesca atent) :
- atacurile cu mana inarmata sunt faptuite in 95% din cazuri cu arme detinute ilegal, arme furate, neanregistrate, deci introduse fraudulos in tara, fara serii, deci arme de contrabanda destinate faptelor antisociale
- cei care le comit sunt oameni predispusi la infractiuni si intr-un procent foarte mare sunt oameni care au mai avut de-a face cu legea, deci infractori
- cine savarseste asemenea fapte nu tine cont de nici o lege; ca sunt permise sau nu el tot va comite o fapta condamnabila legal pentru ca asta este domeniul lui de activitate;
- constrangerea si ingradirea cetateanului ne-certat cu legea in a detine arme, il va avantaja intotdeauna pe infractor, pentru ca infractorul cunoscand legea si stiind ca cetateanul obisnuit nu are arma se va simti motivat si incurajat sa atace cu mana inarmata. Nu este logic ? Sau este doar pentru mine ?

Deci cate asemenea fapte trebuie sa se mai intample ca legiuitorul sa realizeze uriasele avantaje oferite pe tava infractorilor ? Cati oameni trebuie sa mai moara ca legiuitorul sa realizeze ca ori cei care sunt platiti sa apere legea o fac pe bune si sunt gata la orice ora sa isi sacrifice viata pentru linistea societatii, ori daca nu sa lase oamenii sa detina arme ca sa se poata apara singuri.
Eu cred ca daca respectivii, datorita domeniului de activitate riscant ar fi avut arme "la vedere" poate ca nu isi pierdea nimeni viata. Nu mai discut despre procedura de parasire a unui sediu de firma a unei persoane doldora de bani ca nu despre asta era vorba. Insa nu arma ucide. Ci omul din spatele ei.

Chiar nu mai stiu ce sa mai spun
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Ghinda pe 30 Ian 2009, 08:33

Adec cu placere la cele de mai sus! Visez la ziua in care sa iau !!!!!!!!!!!!!!!Ce oi lua!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 30 Ian 2009, 16:16

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Moose_Master pe 30 Ian 2009, 22:55

Ha ha ha, "saracii englezoi". Ce "prosti" sunt. Pai cine sunt ei ? N-au "civilizatie" , n-au "cultura", "sunt vai de capul lor". Hai sa radem de ei ce "fraieri" sunt. Asa am auzit un infect de roman odata vorbind despre Anglia. Anglia, in acceptia mea a fost, este si va fi o forta. Au cultura cat China, au istorie de au scris si pentru altii. Au impartit lumea cum au vrut, atat de temuti au fost. Anglia este un model demn de urmat.
Si ce a prezentat clipul propus de Cristi este opinia exprimata liber de poporul englez. Oare nu da nimanui asta de gandit ? Astia nu sunt nici pakistanezi si nici coreeni. Cand in Anglia au aparut bijutierii noi mancam paie. Nici daca vedeam asa ceva in USA nu ma impresiona cum m-a impresionat in Anglia.
Oricum romanii sunt mult prea "smecheri" ca sa gandeasca asa ceva. La noi e lege :"lasa sa faca altii ca trebuie sa beneficiez si eu la portie".
Daca dupa toata istoria acelei tari, in ziua de azi oamenii au ajuns sa isi ceara armele inapoi, ar trebui sa ne dea de gandit tuturor. Ce se intampla acolo de au iesit oamenii in strada, in Romania se intampla zi de zi, dar romanul este deja obisnuit. Nu-l mai deranjeaza nimic. "Oricum mie nu mi se poate intampla". Si oricum este mai interesant sa stau si sa ma uit la TV ce se intampla decat sa particip. "de ce sa-mi fac probleme, la-s sa-si faca altii...io-s smecher".
In perioada cand in Romania era legal sa porti arma asupra ta ca si "simplu cetatean" rata criminalitatii nu ingrijora pe nimeni si Bucurestiul era "Micul Paris". Cand au venit hahalerele la putere primul lucru pe care l-au facut a fost sa ia armele oamenilor. (sper ca nu vrea nimeni sa ma intrebe de ce...) Pentru ca numai asa ne puteau conduce. Si asa a ramas.
Cand au venit la putere "seria doua" de hahalere, au inceput sa scoata legi care mai de care mai restrictive si mai umilitoare pentru omul de rand. (cum de ce, pai "liberi" fiind, doar nu vroiati sa va luati lumea-n cap).
Tot bullshit-ul asta cu controlul armelor de foc este exact ca si "global warming", "energy saving", "green the planet" si alte sarade. Totul este o vrajeala ieftina de popa de tara. Totul este conceput ca cei care conduc planeta sa poata trage foloase. Arta diversiunii este din ce in ce mai bine pusa la punct. Din ce in ce mai "rafinata". Pune-i pe fraieri sa se certe si da-le ceva la care sa se gandeasca, ca sa nu poata observa adevaratele manevre. Ia-le usor usor armele, creaza sisteme din ce in ce mai complexe de control si urmarire, subjuga-i cu tot felul de ispite(vezi imprumuturile date cu zambetul pe buze si cartile de credit) si in final adu-i in stadiul de obiecte. Si iata stimati cititori scopul final al globalizarii. Care de fapt se numeste altfel, dar ma autocenzurez din pricina de baietii care administreaza acest site. Nu vreau sa le fac probleme si nu ma duc pana la capat, dar cum sunteti toti vanatori, va duce capul suficient de mult sa intelegeti lucrurile.

Si mesaj pentru toti "smecherii" care nu spun niciodata nimic, dar citesc TOT si noteaza TOT(cu IP-uri, adrese, date etc) : nu mi-e frica de voi gunoaielor. Nu mi-e frica de nimeni si de nimic. Si cand sunteti gata sa faceti rau cuiva, sa va ganditi la copii si la nepotii vostri, care afland cu ce v-ati ocupat vor scuipa pe mormantul vostru si va vor blestema acolo unde sunteti. Ii veti obliga sa mearga cu privirea in jos pe strada.
Si daca n-ati inteles nimic va sugerez sa va duceti acasa si "kill your mother, rape your dog". "Die, motha fucka !" undersigned "Aborted-Gestated Rabidity" (asa, acum fugiti cu textul la sefu sa va traduca, ca voi sunteti doar niste "sarmani si goi far-adapost")

Pe voi ceilalti va pupa unchiu'
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 31 Ian 2009, 11:27

Treziti-va,dragi posesori de arme romani! :oops:
http://www.ziare.com/Dragnea_vrea_sa_re ... -pag2.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Moose_Master pe 31 Ian 2009, 17:30

N-o sa se trezeasca nimeni Cristi. Ce am scris un post inaintea postului tau descrie exact ce se va intampla de fapt. Se insceneaza fel de fel de manevre, furturi si batai intre tigani ca voua, oamenilor responsabili, sa vi se restranga din ce in ce mai mult (pana o sa vi se interzica complet) libertatea de a avea arme. De parca ministrul cacat mare ala cu propunerea nu stie ce arme se folosesc in luptele de strada si mai ales de catre cine. Stie foarte bine insa asa i s-a trasat ordin. Ministri sunt de fapt niste marionete. Nimic altceva.
Auzi si tu, se bate lumea interlopa si el ia masuri impotriva oamenilor nevinovati. Ce logica demna de toata mila.
De parca daca va ia voua armele, interlopii o sa se cuminteasca si n-o sa-si mai procure arme pe cai ilegale. Ce gandire aberanta.

Asta este inceputul sfarsitului. Din pacate.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Cristi pe 01 Feb 2009, 10:06

Moose_Master scrie:N-o sa se trezeasca nimeni Cristi. Asta este inceputul sfarsitului. Din pacate.

Moose_Masta

Cred ca ai dreptate. Poate ca doar eu sunt mai patimas in sustinerea dreptului meu (pe tine nu te pun la socoteala , ca esti sub alta legislatie :D )
Incep si eu sa cred ca toti care au dreptul de a purta arme ,si nu si-l apara, de fapt nu merita acest drept. :(
Nu se vor ridica niciodata din pozitia cainelui umil de la piciorul mesei, pentru a nu pierde privilegiul de a li se arunca, din cand in cand, un rest...Devin rautacios! :D

Make yourselves sheep and the wolves will eat you.
Benjamin Franklin
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde cristi.a pe 01 Feb 2009, 14:49

De ce draq vor nemernicii astia care sunt cu functii sa dea in posesorul legal de arma? Ce legatura are cu cazul Brasov, sau cu mafia din Craiova?
Un posesor legal de arma si permis nu o sa faca niciodata ceva ilegal, pentru ca ala e normal la cap si a trecut prin lege ca sa aiba acest drept. In continuare vor exista arme furate, arme detinute ilegal si arme folosite la infractiuni, pentru ca nu oricum nici o legatura cu legislatia. Sau cu asta vor sa-si sterga nepuntiinta, sau poate apartenenta la traficul cu arme si munitie?
La moldoveni gasesti arma fara sa te chinui prea mult. Cand am decis sa devin vanator, un amic din Serbia mi-a si propus achizitie de arma, de dispozitive de ochire cu laser, de arme automate, de munitie si de cam tot ce vrei.....ca se aduc usor, iar granita nu e o problema.
Ma rog, doar atat pot face cei ce ne conduc, sa mai ingradeasca din drepturi ca sa spuna ca au facut ceva.
Halal tara, halal conducatori.
Avatar utilizator
cristi.a
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 22 Sep 2007, 20:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde DORU-VS pe 01 Feb 2009, 15:09

Guvernantii ar trebui sa cunoasca si situatia din USA.In aceasta tara au avut loc adevarate masacre si nu am auzit ca autoritatile sa ia masuri cu privire la dreptul de a detine in mod legal arme.In aceasta tara autoritatile iau masuri impotriva celor care detin ilegal o arma,sau o folosesc in alte scop decat cel pt. care este autorizat.Arme detinute ilega ,au fost ,sunt si vor fi indiferent cate legi restrictive vor da guvernantii.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Blue Ranger pe 01 Feb 2009, 15:23

@cristi.a, pai nu-i o noutate si inainte de '89 cine detinea o arma (legal), era privit ca un potential infractor, sabotor al statului (pcr), cum le placea tovarasilor sa spuna.
Azi la putere cine crezi ca se afla (?!), daca nu UTC-istii de dinainte de '89, care bineinteles ca aplica ceea ce au "invatat" in tinerete.
Personal cred ca nu se va intampla nimic.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde val pangica pe 01 Feb 2009, 16:13

Fiti atenti supriza - sunt in masina , impreuna cu 1 prieten de-al meu plus 2 copii de 11-13 ani . Duceam copii la tabara de sky si ne trezim la Predeal ca ne opreste d-l politai sa ne caute de arme !!!! Cu talon , permis , CI , stopuri , becuri , etc - am zis ca-l bat !! Pai mei nene esti nebun , cu copii in masina ma apuc de trafic de arme furate sau nu ???????????
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Adrian S pe 01 Feb 2009, 16:19

val pangica scrie:Pai mei nene esti nebun , cu copii in masina ma apuc de trafic de arme furate sau nu ???????????

Nu stii de unde sare iepurele!!! :lol: :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Blue Ranger pe 01 Feb 2009, 16:40

val pangica scrie:Fiti atenti supriza - sunt in masina , impreuna cu 1 prieten de-al meu plus 2 copii de 11-13 ani . Duceam copii la tabara de sky si ne trezim la Predeal ca ne opreste d-l politai sa ne caute de arme !!!! Cu talon , permis , CI , stopuri , becuri , etc - am zis ca-l bat !! Pai mei nene esti nebun , cu copii in masina ma apuc de trafic de arme furate sau nu ???????????


Oare cand vor intelege si "desteptii" astia din "militie" ca in momentul in care opresti un autovehicul in trafic o faci cu un scop bine determinat!!!
Din cele spuse de tine nu inteleg ce legatura avea traficul de arme cu stopurille si becurile masinii tale (sau a prietenului)!!!

Apropo, nu vreau sa dau o ideie "desteptilor" mai sus mentionatii dar eu daca as dori sa transport un AK-47, in nici un caz nu l-as transporta asamblat. L-as demonta, componentele fiind mult mai usor de ascuns.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde ssteffan pe 01 Feb 2009, 18:14

Au pe deraq AK47. Nu se mai floseste AK47 de 20 de ani. Nici in depozite nu mai au asa ceva. Numai pompierii si jandarmii mai au. Armata, foloseste Pusca Automata cal 5,45 care are acelasi principiu de functionare ca Ak47 si seamna f mult.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Blue Ranger pe 01 Feb 2009, 18:31

ssteffan scrie:Au pe deraq AK47. Nu se mai floseste AK47 de 20 de ani. Nici in depozite nu mai au asa ceva. Numai pompierii si jandarmii mai au. Armata, foloseste Pusca Automata cal 5,45 care are acelasi principiu de functionare ca Ak47 si seamna f mult.


Te contrazic, in 2000 in armata (langa Bucuresti), aveam in dotare un AKM - 47 calibru 7,62, de fapt aproape toti soldatii regimentului erau dotati cu asa ceva, plus cateva pusti mitraliere, bineinteles tot calibru 7,62.
De fapt nu stiu ca in tot regimentul sa fi existat vreo arma AK alt calibru decat cel de 7,62.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde ssteffan pe 01 Feb 2009, 20:46

La ce arma (specializare) ai facut armata?
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde adigeo pe 01 Feb 2009, 20:58

ssteffan scrie:La ce arma (specializare) ai facut armata?

nu va suparati ca ma bag si eu ,, dar in stagiul iunie 97 -98 la unitatea de pe centura Bucurestiului din dreptul localitatii Rudeni [aproape de chitila] de-astea aveam . ak 47 cu 7,62. poate or fi prea multe arme de acest tip in tara . poate si cantitati enorme de munitie ce trebe consumata in poligoane . unitatea avea specializare in aparare antiaeriana.
PS : am fost la 4 trageri in timpul stagiului la Domnesti. la sfarsitul fiecarei sedinte ramineau cartuse ne trase care trebuiau consumate si asta o faceau locotenentii care erau cu noi. atunci am vazut arme carora li se topea lacul in dreptul ulucului dupa ce trageau la foc automat 9-10 incarcatoare [ in cca 2-3minute].
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde ssteffan pe 01 Feb 2009, 21:05

Posibil.... io stiam asta de la cadrele mele din armata. Am facut armata la parasutisti la Buzau in 2005, ultima generatie TR.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Blue Ranger pe 01 Feb 2009, 21:39

ssteffan scrie:Posibil.... io stiam asta de la cadrele mele din armata. Am facut armata la parasutisti la Buzau in 2005, ultima generatie TR.


Tot TR-ist am fost si eu si tot la verzi (transmisiunii) am facut armata.
Si-n vremea mea parasutistii aveau AK-uri scurte (bebeuri" (!!!)) calibru 5,45.
In armata trageam cu munitie din '65-'67 (era cea mai veche), si am aruncat cu grenade tot din aceasi perioada.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde Moose_Master pe 01 Feb 2009, 21:52

Val, oamenii isi fac doar datoria. Cauta pe toata lumea indiferent ca esti sugar sau veteran de razboi in carje. Nu ii judeca dupa acest aspect. Eu personal ii respect cand isi fac datoria. De fapt problema nu este asta. Problema este ca acest cautat este praf in ochii oamenilor care habar nu au de arme. Ei va cauta pe voi, desi ei stiu bine pe cine ar trebui sa caute. Sa nu-mi spui tu mie ca in Romania se caca vreun tantar fara a se sti cu exactitate ce-a mancat in prealabil. Serviciile de informatii functioneaza perfect. Mult mai perfect decat stie lumea. Se stie exact ce si cum, dar se bate un pic toba inainte sa cada securea.
Pe noi aici pe forum nici nu ne baga in seama. Suntem complet inofensivi. Se stie despre fiecare ce si cum asa ca suntem trecuti la "baieti buni". Pacat insa ca suntem prea putini.

Te pupa unchiu'
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde adigeo pe 01 Feb 2009, 21:57

Blue Ranger scrie:
ssteffan scrie:Posibil.... io stiam asta de la cadrele mele din armata. Am facut armata la parasutisti la Buzau in 2005, ultima generatie TR.


Tot TR-ist am fost si eu si tot la verzi (transmisiunii) am facut armata.
Si-n vremea mea parasutistii aveau AK-uri scurte (bebeuri" (!!!)) calibru 5,45.
In armata trageam cu munitie din '65-'67 (era cea mai veche), si am aruncat cu grenade tot din aceasi perioada.

ok. inseamna ca pentru racanii de rand , asa cum am fost si eu , erau mai vechile ak 47 cu 7,62 . asa ne-au invatat asa va zic
PS: am un cartus tras acasa. ne intalnim si-l masuram .
PPS: armele erau MODEL AK 47 nu fabricate in 1947 . erau arme fabricate inclusiv in 1980 [ce am vazut eu].
fara suparare.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Arme pierdute sau furate

Mesajde bogdanm pe 02 Feb 2009, 09:25

Confirm faptul ca s-a folosit 7,62 pana de curand.
In 2002 am avut "nevasta" un ak47 (7.62x39) la TR, logistica, Chitila. Si era fabricatie 1960 si ceva.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 30 vizitatori

Publicitate