Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:28

cutie pt arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: cutie pt arma

Mesajde paungeorgica pe 22 Oct 2011, 08:29

GINO scrie:@paungeorgica,ce grosime are tabla la cel din bricostore?

Este destul de groasa, nu-i cum am vazut intr-un magazin cu articole de vanatoare de ziceai ca-i din tabla pt conserve. In cazul in care m-ati intrebat asta pt ami spune ca cel prezentat de dumneavoastra este cu tabla mai groasa sau mai stiu eu cum, va zic ca in postare mea anterioara am scris destul de clar ca este asemanator si nu identic.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: cutie pt arma

Mesajde poemarius pe 01 Noi 2011, 07:15

in bulgaria,am auzit ca sunt mai ieftine, in jur de 100 $. merita, cred!!!
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: cutie pt arma

Mesajde Spliff pe 01 Noi 2011, 08:29

poemarius scrie:in bulgaria,am auzit ca sunt mai ieftine, in jur de 100 $. merita, cred!!!

Eu am dat 80 de leva pe lada , in jur de 160 RON din Bulgaria, mai precis din Veliko Tirnovo.
Spliff
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 13 Iun 2010, 17:48

Re: cutie pt arma

Mesajde aegis3ro pe 24 Noi 2011, 16:17

Are la dedeman cu 500 si ceva de lei un dulap decent, fara fitze, dar care "este omologat".
Un vanator intra intr-un magazin de profil.
- Pantaloni de camuflaj aveti?
- Avem, dar nu-i gasim!
Avatar utilizator
aegis3ro
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 16 Noi 2011, 20:03
Locaţie: bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde tonif pe 24 Noi 2011, 22:47

Cele ieftine de la brico, marca go on, au tabla de 3mm. Si 45 de kg.

Garantat, spinarea mea a facut cunostiinta cu el ieri seara , si nu s-a bucurat de loc .... De unde stiu de 45 kg ? Pt ca scrie pe el :D

Nu vreau sa ma gandesc din ce sunt facute cele de 16 kg...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: cutie pt arma

Mesajde StB pe 10 Mar 2014, 21:04

Conform Legii 295/2004 - "Titularul dreptului de detinere este obligat sa pastreze armele si munitiile letale la domiciliul sau la resedinta mentionata in permisul de arma, in dulapuri sau casete metalice special amenajate, omologate de Autoritatea Nationala pentru Omologarea Armelor si Munitiilor, care sunt asigurate cu cel putin doua sisteme de inchidere independente, cu cheie sau cifru, astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate."
Eu stiu ca omologarea trebuie sa fie atestata printr-o hartie data de producator, importator sau cine a facut omologarea. Pana acum nu am auzit nimic de asa ceva sau este ceva mai asa ca in Balcani. Vanzatorii vad ca nu stiu nimic iar produsele din Brico sau Baumax sunt chinezesti si acolo vanzarea se face pe vazut -placut.
Deci cum facem cu omologarea de serie a produsului ca te trezesti cu astia ca ne pun sa facem omologari individuale - alti bani alta distractie, ajunge lada mai scumpa ca pusca.
StB
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Feb 2014, 23:23

Re: cutie pt arma

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mar 2014, 02:19

Uita de omologare,nu te pune nimeni sa faci vreo omologare.
Trebuie sa ai un dulap metalic,compartimentat,asigurat cu incuietoare si gata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cutie pt arma

Mesajde biriuck pe 11 Mar 2014, 11:17

Poti sa-ti faci si singur dulapul.
Eu pentru acest lucru am optat. M-a costat vreo 700 RON, nu a iesit poate la fel de estetic ca cele din comert dar este mai incapator si din materiale mult mai zdravene ca unul de banii astia cumparat.
Acelasi dulap il folosesc si pentru actele importante, armele nu sunt de 2 bani, problemele cu Politia sunt mari in caz ca ti le fura asa ca am vrut un dulap serios. La banii astia mi s-a parut ca sunt facute din tabla prea subtire cele din comert.
Nu uita ca trebuie sa fie ancorat in perete si/sau podea ca sa nu fuga hotul cu el in spinare. :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: cutie pt arma

Mesajde blackcrotal pe 11 Mar 2014, 18:13

Salut,
@biriuk am inteles ca cei de la politie solicita nu stiu ce chitanta ca dovada ca ai cumparat dulapul .
Asa este sau este vorba numai de o legenda ?
Multumesc
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mar 2014, 18:47

Depinde de la judet la judet. Unele birouri judetene cer factura (nu chitanta) dulapului,altele nu o cer.
Cum ai norocul. Daca ti-o cer,te scarmeni prin buzunar de vreo 700-800 de lei,daca nu il faci singur.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cutie pt arma

Mesajde blackcrotal pe 12 Mar 2014, 06:05

Doamne cate lucruri sunt aiurea in tara asta pentru ca suntem lasati la bunul plac al unor idioti.
O simpla cutie de tinut armele trebuie sa ne dea bataie de cap pentru ca fiecare " sef" de post sau cum se mai numesc acum interpreteaza si incearca sa fie mai cu motz decat ceilalti.
Se spune ca fiecare popor are sefii pe care ii merita . Oare , ce pacate avem noi de "ne meritam" acesti sefi de cateva sute bune de ani ?
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde biriuck pe 12 Mar 2014, 09:26

[quote="blackcrotal"]Salut,
@biriuk am inteles ca cei de la politie solicita nu stiu ce chitanta ca dovada ca ai cumparat dulapul .
Asa este sau este vorba numai de o legenda ?/quote]

Da, asa este in unele judete. La mine au venit, au vazut ca este compartimentat cum trebuie, ca este foarte solid si ca este ancorat de podea si gata :D
Oricum, pe langa banii pe materiale a mai trebuit sa pun si ficatul la grea incercare 2 zile intregi ca sa tin pasul cu sudorul care mi l-a facut :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: cutie pt arma

Mesajde blackcrotal pe 13 Mar 2014, 06:54

Salut,
La Brico Orhidea si Pantelimon s-au pus in vanzare dulapuri pentru 5 arme cu bolturi de prindere in podea si cu cutie pentru munitie . Greutatea dulapului este de 20 kg si pretul este pana in 400 lei .
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: cutie pt arma

Mesajde andrei_ladaru pe 04 Iun 2014, 08:27

Din ce am vazut eu, dulapurile pentru arme, cele in jur de 600 lei, au doar doua compartimente. In cel mic nu incape decat munitia, fara discutii. Lamuriti-ma va rog: unde se pastreaza "piesa a treia"?
andrei_ladaru
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Apr 2014, 19:20

Re: cutie pt arma

Mesajde paungeorgica pe 04 Iun 2014, 08:57

andrei_ladaru scrie:Din ce am vazut eu, dulapurile pentru arme, cele in jur de 600 lei, au doar doua compartimente. In cel mic nu incape decat munitia, fara discutii. Lamuriti-ma va rog: unde se pastreaza "piesa a treia"?

Incape si piesa a treia. Eu am doua piese, doua inchizatoare si ceva ceva munitie (cam putina ce-i drept).
Daca vrei si mai mult spatiu cumperi o cutie mai mica, separat sau tai capacul la cel existent si-l mai prelungesti.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: cutie pt arma

Mesajde Dacus_Malus pe 02 Aug 2016, 18:48

ce parere aveti de urmatorul dulap:
http://olx.ro/oferta/rastel-arme-dulap- ... d73a7217ef
- raportul calitate/pret pare imbatabil
-ar incapea piesa a3a in acel compartiment?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate