Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 11:22

Bine de stiut

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Bine de stiut

Mesajde radubichis pe 06 Mai 2009, 11:28

Sfaturi, putin mai neortodoxe , pentru a evita amenda venita de la camerele radar:
- Trimiteti instiintarea cu plata la destinatar, adica sa plateasca Politia cand primeste scrisoarea cu datele persoanei careia i-ati incredintat masina. In acest caz Politia nu va achita taxele si plicul se intoarce la dvs. Asa aveti dovada ca ati comunicat, dar pe banii Politiei, care nu vrea sa platesca si scapati!
- raspunzi politiei astfel:
In masina eram 2 (3 sau 4) soferi si am condus pe rand. Nu ne aducem aminte care dintre noi era la volan pe portiunea respectiva de drum. Rog sa trimiteti o fotografie pentru a va putea da un raspuns corect.
-Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala. De mentionat ca fotografiile facute de camerele radar surprind autoturismul doar din spate, deci identificarea soferului dupa fata nu poate fi efectuata. In acest caz, Politia Rutiera NU poate aplica sanctiunea si NU poate face dovada ca persoana decedata trecuta de dvs. in invitatie a condus sau nu autoturismul.
-Este bine stiut faptul ca, ca ordonanta de urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite legale pentru ca amenda aplicata abuziv, sa nu mai fie achitata niciodata.
Daca soferul depistat ca a incalcat Codul Rutier refuza sa semneze procesul verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de catre conducatorul auto de a semna procesul verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei.
In fata acestei situatii, procesul verbal va fi trimis prin posta la domiciliul soferului, unde trebuie sa ajunga in maxim de 30 de zile de la data incheierii procesului-verbal de contraventie. Articolul 27 din OUG 2/2001, prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare a procesului verbal va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul / soferul sau pietonul trebuie sa semneze de primire a procesului verbal. Daca nu este acasa sau daca locuieste la alta adresa decat cea din buletin o perioada de zece zile sau pur si simplu nu merge la Posta sa ridice procesul verbal si sa semneze, documentul va fi trimis inapoi la Politie. Posta pastreaza corespondenta vreme de 10 zile.
In acest caz Politia Rutiera fie retrimite documentul prin Posta fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare prevazuta de acelasi articol 27, "prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor". Martor care trebuie sa isi inscrie in procesul-verbal de afisare, datele si care va putea fi citat in instanta de judecata, fara ca martorul sa poate fi un alt angajat al Ministerului de Interne.
Portita legala de scapare care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14. Acest articol stabileste ca "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii" (adica data cand a fost scris / intocmit de politist).
Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs.de primire , amenda nu mai poate fi executata silit de catre Administratia Finantelor Publice in raza careia domiciliati.
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Bine de stiut

Mesajde bogdanm pe 06 Mai 2009, 12:04

Sunt curios cati au urmat aceste sfaturi cu succes.
In alta ordine de idei, parca s-au declarat ilegale camerele fixe incepand cu 25 aprilie...

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Bine de stiut

Mesajde radubichis pe 06 Mai 2009, 12:24

In afara de cele de pe DN1sint ilegale ,dar nu se refera numai la camere
Sfatul l-am primit de la un tinar pensionar MI,fost comisar sef :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Bine de stiut

Mesajde Ghinda pe 06 Mai 2009, 13:43

Eu am facut din astea, cu trimite acasa ca nu am placerea de a semna acum. In 2 randuri si nu a mai venit nimic acasa, cred ca a anulat procesul verbal. Iar cu comunicarea o aplic de vreo 2 ani, au venit vreo 3-4 din astea. Si atat. Adica, Radule, camera te vede si potera cere datele. Tot in OG zice ca procesul verbal se incheie in termen de 6 luni de zile de la constatare, daca nu fapta se prescrie. Ori daca te dai la fund in alea 6 luni, adica nu semnezi pe nimic de la posta ce vine de la politie, pa si pu la revedere!
M-au distrat alea cu mortii! :lol:
Mai explicati odata cum este cu camerele si in ce baza legala se spune ca e ilegale?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde violiv pe 06 Mai 2009, 18:36

O parte din ele, instalate fara o "licitatie corecta" cu potentialii furnizori, au fost suspendate pana se rezolva aceasta problema...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bine de stiut

Mesajde andrey_hunter28 pe 06 Mai 2009, 21:09

Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog, din orice ziar, al unei persoane care a decedat dupa data depistarii si comunicati Politiei, ca si asa nu au cum sa constatate ca nu e asa. Acest nume il puteti trece in invitatia pe care o primiti de la Politia Rutiera de a comunica numele persoanei care a condus autoturismul depistat ca a circulat peste limita legala.



si daca se descopera falsu?
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: Bine de stiut

Mesajde Alin3006 pe 06 Mai 2009, 21:21

Am numarat de la Bacau la Buzau nu mai putin de 11 camere, functionale toate. Practic in fiecare localitate mai rasarita. Atentie mare domnilor.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde adrian_ppp pe 07 Mai 2009, 00:33

Cand am venit din Delta de 3 Mai, dupa ce am coborat podul de la Giurgeni, conducea Piticu si a luat o radar cu 112 in sat :oops: .
Radarul fusese inchis si iau dat drumu cand au vazut ca vine masina.( detectorul care nu minte niciodata a facut decat piu , piuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu cand alta data suna de la 1km departare )
in final am dres-o cu amenda de 2.5 mil in 24 h
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde Tranan pe 05 Iun 2009, 01:14

Informatii demne de toata stima! Omul care ti le-a devaluit merita toata lauda! :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Bine de stiut

Mesajde ssteffan pe 06 Iun 2009, 14:19

E bine de stiut ca acele camere fixe nu mai sunt operationale... asta pe termen nelimitat. Asadar nu va mai faceti probleme.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Bine de stiut

Mesajde Tranan pe 23 Iun 2009, 04:15

Eu am auzit ca nu te pozeaza de la o distanta mai mare de 100m si ca te ia numai din fata si nu si din spate. E adevarat?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Bine de stiut

Mesajde adrian_ppp pe 23 Iun 2009, 11:25

eu stiu ca iau din spate te iau , dupa ce au fost facute cateva sesizari cand sotii erau cu Trotineta in masina .\
cand a venit poza da explicatii pe acasa
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde Madalin pe 16 Iul 2009, 17:56

De cate ori mi-a sosit amenda acasa de la camere ori nu le-am trimis nimic deoarece masina era inmatriculata pe numele unui minor din familie ori le-am trimis datele bunicului meu care are 71 ani si nu a mai condus de 30 ani :lol:
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Bine de stiut

Mesajde adrian_ppp pe 21 Iul 2009, 21:24

Madalin scrie:De cate ori mi-a sosit amenda acasa de la camere ori nu le-am trimis nimic deoarece masina era inmatriculata pe numele unui minor din familie ori le-am trimis datele bunicului meu care are 71 ani si nu a mai condus de 30 ani :lol:

cum adica masina e inmatriculata pe numele unui minor , permite legea asa ceva?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde ssteffan pe 21 Iul 2009, 21:35

Bineinteles, dreptul de proprietate il dobandesti inainte de a te naste. Certificatul de inmatriculare atesta proprietarul masinii. Penru a o conduce e alta poveste, legea cere capacitate deplina de exercitiu pentru a obtine permisul de conducere, deci persoana majora.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Bine de stiut

Mesajde adrian_ppp pe 22 Iul 2009, 07:34

ssteffan scrie:Bineinteles, dreptul de proprietate il dobandesti inainte de a te naste. Certificatul de inmatriculare atesta proprietarul masinii. Penru a o conduce e alta poveste, legea cere capacitate deplina de exercitiu pentru a obtine permisul de conducere, deci persoana majora.


curios, nu am stiut
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde teuton pe 20 Sep 2012, 17:03

se reintroduc camerele radar fixe?? :evil:
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Bine de stiut

Mesajde Ursus2006 pe 23 Mai 2013, 15:20

N-am avut de lucru si m-am uitat ce cote de recolta avem prin tara la cateva specii de vanat.
La caprior de exemplu, cel mai bine sta judetul Mures cu un total de 1200 ( selectie, trofeu, femele+tineret), urmat de judetele Bihor cu 1048, Arad 1032, Timis 1009, Harghita 580, Valcea 537.

La capra neagra, pe primul loc este judetul Valcea cu 72 piese ( masculi +femele) , Brasov 57, Hunedoara 52.

La mistret, pe primul loc este judetul Bihor cu 1599, apoi Arad 1553, Harghita 1138, Mures 1077, Timis 908, Hunedoara 903.

La cerb, Harghita 293 ( trofeu, selectie, femele+tineret) , Suceava 278, Mures 225, Bihor 185, Arad 156, Hunedoara 118, Brasov 107, Covasna 105, Calarasi 104.

M-am uitat si la iepure: pe primul loc judetul Timis 9528, Arad 7535, Braila 6798, Olt 4871.... Hunedoara 96. :cry:


La cerb lopatar m-am uitat doar la nivel de tara: avem 820 total ( masculi selectie, trofeu, femele+ tineret).


Ce am mai vazut: datorita interzicerii vanatorii in Delta Dunarii, majoritatea fondurilor de vanatoare din judetul Tulcea au cota 0 ( zero) la toate speciile de vanat.

S-a mai aprobat si un numar de 3120 de exemplare purcei de mistret in varsta de pana la un an. Astia se pot vana in orice perioada a anului, nu numai de la 1 august! :wink: :wink: :wink:

Aici Aradul are 194, Caras-Severin 147, Suceava 144, Hunedoara 138.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Bine de stiut

Mesajde Ursus2006 pe 23 Mai 2013, 15:22

Ghinda, astept sa zici cate ceva pe aici, nu la soimarit. 8) :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Bine de stiut

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mai 2013, 19:54

Deci Ialomita nu este fruntasa la mai nimic. In schimb este codasa la cateva capitole, de exemplu la potarniche. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bine de stiut

Mesajde Ghinda pe 23 Mai 2013, 20:41

Ce sa zic taica? Ca sunt facute din birou? Se stie. Ca nu reflecta in mare majoritate realitatea. Se stie mai abitir.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate