Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:52

TAXA DE PRIM VANATOR

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde madalin122582 pe 22 Noi 2010, 16:46

GeKados scrie:Mie mi-au cerut 2500-3000 RON + 900 cotizatie (in Arges).....

Cu acte sau fara? :wink:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde GeKados pe 22 Noi 2010, 23:43

habar n-am, nu am intrat in prea multe detalii... ceea ce am retinut este ca taxa de examinare este in jur de 300 RON. Restul in afara de cotizatia de 900 RON nu stiu ce reprezinta..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde tinelos pe 29 Noi 2010, 13:09

Eu dupa examen am platit 1600 ron , taxa pe an 900 . AJVPS CARAS-SEVERIN.
Merkel & Suhl bock cal.16
Winchester sx3 cal.12
Avatar utilizator
tinelos
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2010, 22:24
Locaţie: Otelu-Rosu C-S

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 29 Noi 2010, 21:02

Si care-i baiul? Vrei bine, nu vrei cauta! Societati de binefacere se gasesc la BB!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde alex1500ro pe 02 Dec 2010, 20:48

Ghinda scrie:Si care-i baiul? Vrei bine, nu vrei cauta! Societati de binefacere se gasesc la BB!

Nu cred ca asta e atitudinea corecta: ''Mergi si cauta'' . Toate asociatiile de vanatoare exista pentru ca sunt oameni care au o pasiune, iar tu ca asociatie trebuie sa ai grija ca aceasta pasiune sa fie cultivata. Daca maresti preturile an de an fara sa aduci ceva care sa justifice preturile, oamenii incep sa renunte sau sa plece. Daca oamenii pleaca si asociatia o sa dea faliment. In tarile mai civilizate inainte de marirea unei taxe lumea se intreaba : ''Ce efect va avea aceasta crestere?'' sau daca se vine cu o crestere , acasta crestere e justificata prin : partide de vanatoare organizate mult mai bine, vanatul e intretinut foarte bine: furaj, paza mai buna la fond, etc.
Eu am ca exemplu o asociatia din Romania unde:
-iepurii prinsi de vii si vanduti cu sutele la straini
-in padure oile si vacile pasc fara sa se intrebe cineva daca vanatul este afectat
iar tariful este destul de piperat pentru vanatori, acum in aceste conditi: Ce rost are sa maresti taxa cand tu nu oferi nimic.
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 02 Dec 2010, 22:32

Si de unde vinde iepuri daca este pasunat? Unde este consiliul ala de vanatori? S-a intrebat careva ca poa nu are asociatia chef de altii? Si daca vor macar sa sara cu bani? Asociatia este o chestie reciproca, poti comanta daca participi la facere. Vii dupa alea sunt regulile stabilite de cei care au facut jucaria. Nu iti place, cauta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde alex1500ro pe 02 Dec 2010, 23:15

Orice jucarie ca sa mearga trebuie sa fie corect folosita, altfel se strica. Momentan merge asa dar daca piata se va umple de asociatii s-ar putea sa il rogi pe vanator sa se inscrie. Depinde de fiecare cum stie sa vada o afacere pe termen lung. Asta cum spui tu era cam cum ziceau parintii inainte:''Eu te-am facut eu te omor'' insa legea spune ca e omor cu premeditare. Asa ziceau si cei care vindeau terenuri inainte de criza: '' Nu iti convine, ia pamant pe luna'', acum iti da bonus o masina daca ii cumperi pamantul la un pret de 3 ori mai mic.

PS: nu lua te rog discutia ca pe o dorinta a mea de a ma contrazice, insa asta e parerea mea ca intr-o societatea a anului 2010 replica :'' Nu iti convine , valea'' e cam depasita si mai mult rau aduce
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde chriss_hunter29 pe 03 Dec 2010, 00:33

taxele se maresc de la an la an si de oferit nu prea se mai ofera nimic...se bazeaza pe faptul ca trebuie sa le platesti altfel pierzi statutul de vanator si implicit trebuie sa renuntzi la arma.....la servici...la tzara.... :(
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde GeKados pe 03 Dec 2010, 19:34

In primul rand mentalitatea noastra e "defecta"...asa se interpreteaza la noi in Romania..... atunci altii depind de tine tu ii tragi in ...sulita cat mai adanc...ca de, tu poti...!!! Exact ca si cand intri intr-un magazin si ii ceri vanzatorului (care de multe ori e si patronul..)sa iti arate ceva..iar el cu un mare sictir iti spune ca daca cumperi iti arata daca nu...NU...
Acum daca asociatia respectiva nu mai are chef sa primeasca pe cineva @ghinda are dreptate....ca sa nu te refuze iti baga in pret "bun".., iar daca se si prinde vraja pana la urma e bine ca doar tu ai nevoie de ei ...si nu ei de tine...!
Dar dupa cum ati spus si voi iar aici aveti mare dreptate...asociatiile trebuie sa ofere si ele ceva ca tot acest ciclu sa fie normal...iar in orice afacere, in orice loc al lumii, nu poti sa mergi pe premiza ca daca nu iti convine cauta in alta parte....asta daca vrei sa faci un profit si nu sa faci ceva unde sa-ti pierzi timpul pt ca am vazut si cazuri din astea... Oricum acel potential client o va face, va cauta in alta parte....si sunt sigur ca va si gasi undeva unde este tratat mai bine, mai respectat, cu preturi mai bune etc.

Cu respect
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 04 Dec 2010, 09:40

Mai baieti, dar daca asociatia una ipotetica, din 3 membrii, ca atat prevede legea, care poate avea sa zicem 100 membrii(tot legea) trebuia sa aiba un numar minim de jumate sa functioneze, adica 50. Ii face rost si trage cortina, poate ca functioneaza atat de bine incat nu ii mai trebuie membrii. Vinde bine din vanat, ramane si pentru membrii aia 50 si deci toti is fericiti ca le merge jucaria. Merg mai mult, daca cativa aia fondatorii au lovele, isi fac rost de numar minim de membrii, GRATIS, ca si ai se bucura sa aiba arme fara sa dea taxe, si ghici! Vand parte din cota sa isi scoata cheltuielile si vaneaza restul MOCA! Ce ziceti, am nevoie de membrii? NUUUUUUUUUUUUUUU! Si daca as avea banuti, asta as face! Vrei pacapaca? Marca banu' cavalere!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde GeKados pe 04 Dec 2010, 11:21

In cazul asta ai dreptate... Oricum nimeni nu cred ca e atat de ingust incat sa se opresca la o singura asociatie si sa acepte prima si singura oferta ... Ce te faci in cazul in care majoritatea asociatiilor din orasul respectiv functioneaza in modul pe care l-ai descris tu??? :wink: Va fi cam nasol... vorba ta "Vrei pacapaca? Marca banu' cavalere!" :(
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 04 Dec 2010, 13:47

Pai nu zice Alex1000 cate ceva? Occidewntalism, etc., ale, alea. Vrem UIE? Iete Muie! Asa ca nu vad de ce se caraie in gol. Suntem tampiti asta este! Dar sa se stie ca afara asa functioneaza jucariile. Si ca, tot afara, taxa anuala, Luxemburg par exemplu, este in jur la 50 000 euro/cca 2500 Ha. Asa ca vorba crestinei aleia: Ciocu' mic!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde alex1500ro pe 04 Dec 2010, 21:11

Nu incurca taxa pe 250 de hectare cu taxa de vanator. In germania si cred ca in Luxemburg e la fel, daca vrei fondul tau de vanatoare dai multi bani, insa daca vrei sa fi doar vanator fata fond platesti o taxa destul de modica si ai arme acasa si permis de vanator.
Vrei sa mergi la vanatoare ii platesti lu unu care are fondu 400 de euro pe un mistret, insa poti mergi si pe degeaba daca iti faci prieteni. Eu de exemplu dupa ce imi rezolv actele ca sa am permis de vanatoare nemtesc , am primit o invitatie pe un fond de 250 de ha fara sa trebuiasca sa platesc.
Asa ca e mai bine aici
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Eduardhunting pe 13 Iul 2020, 21:13

Postare din 2009 3900 ron. Ajvps Arges 2020 taxa examen 950 ron, 2400 taxa prim vanator. Explicatia ( se elibereaza permisul) Ma astept sa aiba copertile din aur...
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 14 Iul 2020, 06:40

Si cu un falus in filigran! In general, astfel de jigodii (asociatiile pe japca, adica cam alea vechi) procedeaza asa. Pentru ca, in general:
- au fonduri mai multe, deci locuri sa faca vanatori;
- amaratii care vor, cam inghit nemestecat, ca la asociatia unde vor ei, in general mai mica, cu prieteni, cu bun simt nu au locuri;
-deci, examen la nemernici, astia stiu ca te cari de la ei, te ingenuncheaza pe taxe, ii futi pe gura si te cari, ramane loc si pentru altii sa o ia de la capat si astia sa aiba o mica resursa.
Sfat, anul pe care il platesti ca prim vanator, ramai la ei.

Nr. 2, studiaza statutul lor. Daca nu au chestii ca te dau in judecata etc., te cari la alta asociatie, nu anunti si ii lasi in ceata un an, doi, pana se dumiresc sa te excluda. Daca au te cari, si ii anunti oficial, cu dovada ca ai facut asta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Clujeanul pe 14 Iul 2020, 08:45

Ghinda, in ultima fraza formularea ar putea fi ca te cari si anunti oficial ca dovada nu cu dovada...
Ce zici?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Jack.Sparrow pe 14 Iul 2020, 10:36

Eduardhunting scrie:Postare din 2009 3900 ron. Ajvps Arges 2020 taxa examen 950 ron, 2400 taxa prim vanator. Explicatia ( se elibereaza permisul) Ma astept sa aiba copertile din aur...

Japca pe fata!
Nu ai gasit altii sa faci la ei stagiatura?
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: TAXA DE PRIM VANATOR

Mesajde Ghinda pe 14 Iul 2020, 11:54

Nu stiu cum ai inteles.
Deci, pleci la alta asociatie si nu ii anunti pe astia la care esti. Am discutat cazuri in care astia, dupa vreo 2 ani, i-au dat in judecata pe cei care au plecat pentru ca vezi doamne figurau la ei etc. Acum sunt statute si statute. Unele specifica obligatia de a anunta, altele nu. la alea cu obligatia este mai cu cantec, daca ai aderat la ei, accepti si regulile din statut.
Deci daca au asa ceva, anunti oficial, cu dovada ca ai anuntat (confirmare, fax, mail etc.) si sanatate, fiecare cu drumul lui. Si le lasi loc de examen sa mai o ia si altii (muia).
Daca nu, poti sa nu anunti, te doare la basca, etc. si le blochezi locul.
Unii mai nemernici, nu dau asociatia, dar este lipita de sufletul unicului pe viata presedinte, care au anuntat politia ca astia nu mai sunt membrii la ei si solicitau anularea permisului de arma. Total abuziv.

Cam asta este cadrul. In care se invart gunoaiele genetice!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 30 vizitatori

Publicitate