Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Oct 2021, 10:19

BLASER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: Cristi

Re: BLASER

Mesajde AXP pe 01 Iul 2021, 15:46

Pentru pasionații Blaser, un link posibil util:
https://gs-stocks.com/en/
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran

Locaţie: Cluj

Mesajde bibicu pe 18 Sep 2021, 17:54

Am avut multe arme...in multe calibre. Blaser insa mi-a dat siguranta intordeauna ca glontul se duce unde vreau eu.
Nu sunt un adorator Blaser(arme scumpe) pentru ca am folosit in acelasi timp in alte calibre si Savage_(223, 270, 308), arme desconsiderate pentru ca sunt ieftine. Va garantez ca isi fac treaba excelent insa cu o optica buna, buna.
bibicu
Veteran

Locaţie: Arad

Mesajde Croco pe 19 Sep 2021, 18:19

E usor sa confunzi arma si cartusul! Pe langa faptul ca are caracteristici care o fac mai buna decat altele pentru vanatoare, Blaser sufera la capitolul pret! Intr-o tara in care esti limitat la precizie e ca si cum vorbesti de funie in casa spanzuratului. Precizia depinde de camera cartusului, de actiune, de teava. Nu ca teava e scurta si eventual subtire, actiunea liniara, optica este amovibila!
Croco
Membru important

Locaţie: Ilfov

Mesajde RaduCR pe 12 Oct 2021, 15:08

https://www.blaser.de/en/r8x/

Pentru cei care se considerau limitați de numărul de boabe la Blaser....

O zi placută,

RaduCR
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
RaduCR
Membru activ

Locaţie: Constanța

Mesajde violiv pe 12 Oct 2021, 20:30

"Mare premiera" e un pic tras de par. Doar pentru R8 este premiera.
In istoria Blaser, pentru R 93 a existat varianta LR ca si cea Tactical, ambele cu magazii clasice, de capacitate mai mare.

Inca de la primul model de arma fara sistem, trecand prin Mauser 66, Merkel KR 1, Blaser R 93, problema capacitatii magaziei a fost o problema. Asta pentru ca lipsind culata si inchizatorul clasic, tragaciul este plasat mult mai in fata si ocupa pe lungimea armei locul magaziei. Astfel, cartusele pot fi inghesuite doar in micul spatiu pe verticala ce ramane intre inchizator si tragaci si arma poate fi incarcata numai pe sus.
R 8 a fost o mica evolutie avand grupul tragaci + magazia mobile dar si silueta armei mai masiva pentru a putea gazdui inca un cartus.
La varianta LR, montarea unei magazii clasice a fost posibila prin mutarea tragaciului vreo 5 cm mai in spate.
Exact schema asta a fost aplicata si la noul R8.
Daca priviti cu atentie veti observa o piesa in plus intre sasiu si pat, ca si tragaciul plasat mai in spate cu cativa centimetri.
Pentru mine, Blaser pierde astfel o calitate esentiala - lungimea semnificativ mai mica decat a armelor cu sistem clasic si echilibrul mai bun. Sa mai zic ca si distanta pana la manerul inchizatorului creste cu acei centimetri si miscarea de armare, mai ales timpii de incarcare si revenire la tragaci vor fi mai lungi. Mai bine sa favorizeze trasul rapid si bine a 3-4 cartuse decat lent si prost 10.
Pe plan estetic, clasica magazie ascunsa in pat mi-a placut mult mai mult decat cutiile de tabla sau plastic care ies dedesubt. Iar magazia cea noua e chiar urata-urata.

Foarte probabil ca a existat cerere daca au facut-o, vor exista si clienti pentru ea. Eu raman la parerea ca mai usoara, manevrabila, compacta, echilibrata decat R 93 nu e niciunul din multele modele de R 8.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Ghinda pe 13 Oct 2021, 11:00

Achiesez total!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont