Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:27

Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde TudorB pe 19 Oct 2021, 21:21

Buna seara,

Incept sa apara jucarii noi.
Beretta a lansat BRX 1 cu armare liniara destul de interesanta.
Super modulara, pe plastic acum, la un pret foarte interesant.
1600 eur pret recomandat
Tevi interschimbabile, monturi de tikka si picattiny.
Ba pe stanga, ba pe dreapta dintr un pin / clapeta.
Sistem din aluminiu testat standard NATO.
5+1 magazie si tragaci separat, detasabil.
Siguranta in 3 pozitii.
Mai sa zici ca e de la IKEA.
Sub MOA garantat la 3 boabe.

Astept cu interes mai multe detalii.
Daca stie cineva mai multe, rog detalii.

Toate bune si stati sanatosi!

Aaaaa. Maine vine noul Haenel, tot cu liniar cred.
Chapuis Roll e modelul baza al acestui BRX1 daca nu gresesc, dar vedem in viitor.

TudorB
TudorB
Membru important
 
Mesaje: 186
Membru din: 16 Feb 2015, 11:17

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde popaliviu pe 19 Oct 2021, 21:47

Frumos că vedem arme noi și interesante. Dar cel mai frumos este pentru noi stângacii, că nu mai avem nicio bătaie de cap, acum la Beretta, dar cum a scos și Savage tot cu închidere liniară, unde este foarte simplu schimbarea mânerului de la închizător :ymapplause: Așa că: Hai cu inovațiile dragi producători de arme!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Remo pe 20 Oct 2021, 09:31

E interesanta arma si pentru noi, consumatorii, cu cat sunt pe piata mai multe oferte in competitie cu atat este mai bine. Din cate am vazut, arma nu-i inrudita cu Rolls, care complet alt sistem de inchidere. La BRX1, capul inchizatorului seamana cu unul de arma militara, probabil ARX160 tot de la Beretta. Prima miscare a inchizatorului este una de rotire, ca la carabina Ross din primul razboi mondial, sau la Steyr M95 - cred :) Si percutia e cu cocos, ca la ARX160.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Adrian_Dumitru pe 20 Oct 2021, 10:13

CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2021, 10:21

Strică ăștia tot farmecul vânătorii cu "liniarele" lor. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde violiv pe 20 Oct 2021, 14:37

Beretta e cate un pic din toate predecesoarele.
"Sistemul" (impropriu spus, pentru ca sint considerate carabine fara sistem- culata traditionala) e inspirat din Mauser 66, dupa cum si tevile sint construite la fel, din doua piese - teava infiletata in piesa de inchidere si pe care este montat si suportul lunetei. Inchizatorul cu multe nuturi si rotatie de doar cateva grade a aparut la AR-uri si e tot folosit de atunci. Mecanismul dupa care lucreaza, cel cu cama pe canal spiral, e folosit la toate semi cu glont moderne. Percutor antrenat de cocos are chiar si Blaser R 93. Precum este si la Maral, manerul inchizatorului e doar o piesa de care tragi si nu are rol in functionare, cum e la Blaser sau Chapuis.

Ce are diferit fata de alte arme fara sistem este sasiul mai lung, exact ca la noua varianta de R8. Asta inseamna ca tragaciul e impins cativa cm in spate, ca sa faca loc magaziei clasice de cartuse. Centimetrii astia se vad si la lungimea totala a armei.

Tragaciul este inspirat din cel de la Strasser - se scoate usor si se regleaza si mai usor.

Cel putin in reclama se lauda ca lanseaza curand si o prindere rapida model propriu, cam pe acelasi principiu ca Blaser, Merkel.

Banuiesc ca trage asa bine cum se lauda, de fapt cam la fel de bine ca Savage Axis ....

Ramane sa vedem ce succes va avea si ce dezvoltare va urma ... cu 3-4 calibre din care sa alegi si alea cele mai folosite azi este evident ca deocamdata sondeaza piata. Cam cum a facut si Chapuis si n-au mai dezvoltat decat ceva estetica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde AXP pe 20 Oct 2021, 15:17

Mai jos, linkul spre videoclipul cu lansarea oficiala,...
https://www.youtube.com/watch?v=_vyrbLVgxTQ
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde RaduCR pe 20 Oct 2021, 18:13

O veste bună și pentru stângaci.
Nu mai se mai întreabă de ce nu sau când aduc și modele pentru stângaci.

O zi bună....
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2021, 18:35

Salutare Radule.
Problema este dacă vine bine la ochi, că astea cu patul drept nu prea vin bine nici dreptacilor nici stângacilor. O avea ceva sistem de reglare pentru pat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde RaduCR pe 20 Oct 2021, 19:43

Beretta vinde și ceva ce seamănă cu o "felie" de silicon. O așezi pe pat și obții ce avantaj vrei, stânga sau dreapta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde RaduCR pe 20 Oct 2021, 19:52

După cum se îmbină patul cu șasiul, nu cred că se poate regla avantajul (cum se ajustează la Benelli Lupo).
Nu are o secțiune dreaptă in care să introduci unele distanțiere.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde popaliviu pe 20 Oct 2021, 22:24

Pe plai la mine este disponibilă deja :shock:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde AXP pe 21 Oct 2021, 01:31

Pretul este unul inreresant, … ;;)
:D Asteptam sa ajunga copia mai buna ca originalul, … :mrgreen:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde drflorea pe 21 Oct 2021, 08:13

Sly_Fox scrie:Problema este dacă vine bine la ochi, că astea cu patul drept nu prea vin bine nici dreptacilor nici stângacilor. O avea ceva sistem de reglare pentru pat?


Sunt multe carabine care nu au avantaj. La toate cu pat sintetic care le-am vazut nu aveau. Spre exemplu eu la CZ550 pat standard din lemn nu am, posibil sa fie la varianta cu obrazar (luxus).

La carabine e mai importanta inclinatia, a.i. sa-ti vina ochiul fix in axul lunetei cu obrazul lipit de pat.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde belegcuthali0n pe 21 Oct 2021, 22:16

Oare unde se poate gasi in Romania? Am cautat la reprezentata Beretta Romania si nu au inca.
belegcuthali0n
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2020, 15:35

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2021, 08:57

Trebuie să mai ai răbdare până ajung și la noi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde CCM pe 22 Oct 2021, 12:41

belegcuthali0n scrie:Oare unde se poate gasi in Romania? Am cautat la reprezentata Beretta Romania si nu au inca.


Are Beretta reprezentanta in Romania? sau e vorba de importator?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Sly_Fox pe 22 Oct 2021, 14:19

Este vorba despre importator. Sau partener cum spun cei de la Beretta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde belegcuthali0n pe 22 Oct 2021, 18:39

Din câte am înțeles, exista doar 1 firma care importa arme Beretta în România. E aceeași firma unde se face și service-ul.
Eu am o Beretta cumpărată de la un alt magazin, însă când am avut probleme cu ea am discutat direct cu importatorul. Din perspectiva mea, acel importator e reprezentanta Beretta România.

Oricum, aștept să apară și la ei BRX1, suna foarte interesant pentru stângaci.
belegcuthali0n
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Iul 2020, 15:35

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde Elmer_Fudd pe 01 Dec 2021, 11:02

RaduCR scrie:Beretta vinde și ceva ce seamănă cu o "felie" de silicon. O așezi pe pat și obții ce avantaj vrei, stânga sau dreapta.



Pe unde gasim la noi un pad de gel de tipul asta?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde RaduCR pe 01 Dec 2021, 14:39

Elmer_Fudd scrie:
Pe unde gasim la noi un pad de gel de tipul asta?


La magazinul Interarms din București. Nu știu dacă livreză și prin curier dar merită întrebat.
https://interarms.ro/produse/accesorii/ ... k-edition/
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde UrsuAke pe 16 Dec 2021, 20:06

Update legat de disponibilitate. Primul lot va ajunge in februarie si este totul sold-out (50 de bucati). Urmatorul lot va fi in martie-aprilie (nu se stie cate bucati), am fost ieri la InterArms (beretta).
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde violiv pe 17 Dec 2021, 00:04

Poate februarie 2023!!!
Sa vad eu intai cum va rezolva importatorul partea cu rechemarea in uzina a celor deja vandute! Nici nu va imaginati ce hartogaraie si logistica presupune asta ... mai ales ca nu s-a mai intamplat niciodata in Ro!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde laurul pe 17 Dec 2021, 14:17

Sa cumperi un model nou la mai putin de doi ani de la lansare e loterie....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde zeb stump pe 17 Dec 2021, 18:10

Elmer_Fudd scrie:
RaduCR scrie:Beretta vinde și ceva ce seamănă cu o "felie" de silicon. O așezi pe pat și obții ce avantaj vrei, stânga sau dreapta.



Pe unde gasim la noi un pad de gel de tipul asta?

La amis gasesti...eu am pus la lisa...are de 4 si de 6 mm...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde UrsuAke pe 20 Dec 2021, 13:42

violiv scrie:Poate februarie 2023!!!
Sa vad eu intai cum va rezolva importatorul partea cu rechemarea in uzina a celor deja vandute! Nici nu va imaginati ce hartogaraie si logistica presupune asta ... mai ales ca nu s-a mai intamplat niciodata in Ro!


InterArms/Beretta nu a vandut niciuna pana acum. Primul lot ajunge in februarie. Ce a ajuns in tara pana acum nu a fost adus de ei (spunea tipul de acolo ca ar fi 6 bucati prin tara aduse "nu stiu cum"). Deci cu rechemarea se rezolva usor, nu ai ce sa rechemi :))
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde violiv pe 20 Dec 2021, 17:51

Poate.
Insa nu stii ceva: odata cu "reprezentarea", Interarms a "castigat" si obligatia de a asigura garantie, service in garantie si post ale armelor din grupul Beretta, indiferent de cum au ajuns in mana stapanilor actuali. E o chestie pe care importatorii nostri o au asa de draga, fix ca o pioneza in buca! Da' n-au incotro, c-asa merg treburile pe la altii, dreptul vine cu obligatia la pachet.
Asa ca mamica Beretta o sa trimita o hartiuta si reprezentantul se va conforma! Nu confunda cu schimbatul unui surubel la montura lunetei - este o rechemare oficiala in uzina pe motive de siguranta armei in exploatare! Mai cauta un pic si vezi ce inseamna asta. Se prea poate sa se apeleze si la ajutorul politiei pentru a identifica posesorii armelor deja existente in tara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde zeb stump pe 21 Dec 2021, 09:06

Aoleu, şi ce "scandal" a fost pe forum la vrema respectivă cu importatorul, ce mai amenintau ei sa nu se mai cumpere Beretta de la ...nu stiu cine, care le aducea mai ieftin si mai repede, ca ei nu asigura garantie decat la ce vand ei...poate va aduceti aminte discutiile :lol:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde UrsuAke pe 21 Dec 2021, 20:19

violiv scrie:Poate.
Insa nu stii ceva: odata cu "reprezentarea", Interarms a "castigat" si obligatia de a asigura garantie, service in garantie si post ale armelor din grupul Beretta, indiferent de cum au ajuns in mana stapanilor actuali. E o chestie pe care importatorii nostri o au asa de draga, fix ca o pioneza in buca! Da' n-au incotro, c-asa merg treburile pe la altii, dreptul vine cu obligatia la pachet.
Asa ca mamica Beretta o sa trimita o hartiuta si reprezentantul se va conforma! Nu confunda cu schimbatul unui surubel la montura lunetei - este o rechemare oficiala in uzina pe motive de siguranta armei in exploatare! Mai cauta un pic si vezi ce inseamna asta. Se prea poate sa se apeleze si la ajutorul politiei pentru a identifica posesorii armelor deja existente in tara.


Este adevarat da, dar chemarea in cauza a fost pentru ca un ametit n-a montat arma bine: ”recently the improper use of one of our BRX1 rifles has led to problems related to safety although not dependent on the product in question. Specifically, a user has reversed the charging handle on the bolt without positioning it correctly in its seat as indicated in the user manual. It should be noted that this event did not cause any injury.”

Adica arma e safe sa fie folosita asa cum e daca respecti indicatiile din manual.

Acestea fiind spuse, avand in vedere disponibilitatea zero in urmatoarele luni sunt mari sanse sa ma orientez spre alta carabina mai usor accesibila din punct de vedere timp.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta BRX 1 - o noua jucarie cu armare liniara

Mesajde zeb stump pe 21 Dec 2021, 20:34

Am eu un dubiu ca ar fi rechemeat armele daca doar asta ar fi fost...
Daca bagi motorina in loc de benzina la masina, nu recheama in service un lot intreg...
Sau daca un destept isi infasoara centura de siguranta in jurul gatului si se sufoca, nu cred ca le recheama...
Om vedea...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 121 vizitatori

Publicitate