Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:08

Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Croco pe 26 Oct 2021, 11:30

Romania este o piata foarte buna a armelor ghintuite, cu teava lunga, la mana a doua!
De ce? Se trage putin, oamenii isi schimba parerile repede! Acestea sunt doua motive, importante, in alegerea unei arme ghintuite cu teava lunga, in Romania.
Invit pe toata lumea sa-si spuna parerea, argumentand, daca e mai bine sa cumperi arma noua sau sa alegi una la mana a doua. Avand in vedere piata romaneasca, destinatie, comportament, specific, etc
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde CCM pe 26 Oct 2021, 16:38

SH (categoric!), cu conditia sa cunosti ceea ce vrei sa cumperi; daca nu ai deloc habar, mai bine Savage nou; si mai sint destule interesante/ Tikka (preferata mea pt una noua) Sauer 101, CZ, Zastava (grea, insa sistem Mauser autentic, arma pt 2-3 generatii) - si etc.
La cca 2000 de Euro, plus minus, o carabina R93 cu sub 100-200 de focuri trase e rara, dar mai apare din cand in cand; pt mine, asta ar fi alegerea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde ravenstein pe 26 Oct 2021, 16:59

Din punctul meu de vedere una noua. Eu am mers pe principiu: iau o arma care sa ma tina toata viata. ( sa stiu ca e arma mea si o pot lasa urmasilor). De aceea am si studiat cel putin 6 luni inainte de achizitie.
Si iar de ce noua? pentru ca e un sentiment placut stiind ca e a ta de noua, si nu a fost prin 3 maini inainte.
Cel putin eu asa vad situatia.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde kama3 pe 26 Oct 2021, 17:01

Eu cred ca doua chestii sunt importante atunci cand alegem un sh. Si nu numai cand e vorba de arme.
In primul rand pretul. Daca diferenta de pret intre nou si sh e mica atunci cel putin dpdv psihologic nu merita. Lucrul nou e lucru nou. Si mai ales la o arma care in majoritatea situatiilor e un hoby nu o necesitate.
In al doilea rand, ochi format. Daca nu esti cum se spune "de meserie" atunci poti sa ai ghinionul ca afacerea sa nu fie chiar atat de buna.
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 26 Oct 2021, 19:11

Eu am cam 2/3 din arme luate s-h. Ori mi-a iesit in cale un model interesant la un pret de nerefuzat, ori am cautat anume arma si am gasit s-h mai repede decat noua. Am luat si arma care arata de parca fusese taraita legata de masina vreo 5 km, pana si vanzatorului ii era rusine s-o scoata la iveala.
Doar ca ma pricep un pic sa vad la ele dincolo de aparente.
Mi se pare mai avantajos din doua motive:
- pretul ... uneori gasesti la sub jumate din pretul armei noi, in stare foarte buna
- faptul ca, daca vanzatorul accepta, arma se poate proba ... ceea ce, cu o arma noua, din raft, nu poti face inainte s-o cumperi.

In egala masura am patit sa am probleme cu arma proaspat luata ... adica s-h de 3- 400 € si nou-nouta, de 2-3000€, direct din raft. Din proprie experienta am aflat ca sa rezolvi o problema la o arma noua e mult mai complicat decat la una s-h. Te-ai astepta sa primesti alta, nou-nouta si cu functionare perfecta. Nici gand! Se plimba de la magazin, armurier la producator si inapoi cu lunile si o primesti tot pe aia, carpita un pic.
Cum consider ca e o marsavie sa vinzi un lucru despre care stii ca are probleme de functionare, cu atat mai mult o arma, am ramas cu armele si am rezolvat personal belele.

Un motiv suplimentar pentru achizitii s-h poate fi si faptul ca, de multe ori primesti in pret accesorii cumparate in timp de fostul proprietar si nu mai stai sa alergi dupa ele - curea, monturi, etc.

Astazi e foarte greu sa vinzi o arma. Piata e saturata, cumparatori tot mai putini si daca nu o dai degeaba ramai cu ea ... asa ca exista foarte multe oportunitati.

P.S. stiti ca exista o gluma americana cu "10 motive pentru care armele sint mai bune ca femeile". Printre motivele astea nu e trecut ca "arma poti s-o iei virgina". Cel putin doua alte persoane au tras cu arma aceea inainte s-o cumperi din magazin! Poate ca o nevasta virgina mai gasesti dar arma sigur nu. Printre "axiomele" vanatoresti cea care zice "vinator nou - arma noua" mi se pare fix pe acelasi plan cu "16 bate mai departe ca 12".


https://www.sentex.ca/~bigdog33/crap/top10gun.htm
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2021, 20:23

Armă nouă! Dar la mine este mai mult treabă psihologică. Pe lângă arma în sine, aleasă după niște criterii mai puțin întâlnite printre vânători, la mine contează și confortul psihic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde yoghi pe 27 Oct 2021, 01:04

Daca arma e ok, iar cumparatorul (sau sfatuitorul) poate si stie aprecia starea armei, o arma second e la fel de buna ca si noua.

Acum daca unii au fite sau prejudecati ...!



Am multe arme ,am avut f multe .doar trei patru sunt cumparate de noi ,restul second.(second inseamna cu 10 cartuse sau 1000cartuse trase)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde popaliviu pe 27 Oct 2021, 07:26

Și eu am concepția asta, de lucru nou mai mereu, dar mi-am dat seama acum ceva timp că de fapt ăsta este scopul publicității și producătorilor în general, să vândă cât mai mult și lucruri noi, pentru că acolo au profitul. Puține exemple de lucruri care să reziste cu adevărat în timp și condiții grele, sau trebuie plătit un preț mare de tot. Cele noi se devalorizează repede. De exemplu bock-ul Merkel l-am luat la mâna a doua, dar practic este aproape nefolosit. Când mi-a lungit patul, armurierul mi-a zis că este tras foarte puțin cu el, se vede când se frânge arma sau se închide. La fel și CZ-ul.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Sly_Fox pe 27 Oct 2021, 10:37

Și la mine prima armă a fost una second, dar asta pentru că nu am avut de ales la momentul cumpărării ei. Eram student pe atunci și arme noi în magazin nu erau. Era dificil să găsești o armă nouă, trebuia dat comandă și asta dacă aveai pile pe la asociație, nu erau timpurile de acum. Trebuia să vorbești cu cei de pe asociația vânătorească sau cu cei la cei de la arme, dacă știu sau au auzit pe undeva pe la vreun magazin din țară că s-a băgat vreun lot de arme noi (IJ-uri sau ZB-uri bineînțeles, mai rar Merkel). Ba chiar local treaba era să ai ocazia și norocul să găsești o armă second bună, întreținută. Se vorbea mai în șoaptă, vezi că a apărut o armă bună la magazin, o vinde domnul X (de obicei mare grangur pe la vreo instituție de stat), gestionarul a băgat-o sub tejghea, o păstrează pentru... du-te repede la el și vezi cum îl faci să...spui că te-am trimis eu...
Apoi lucrurile s-au schimbat rapid, a apărut net-ul, lumea a aflat de pe net că s-a înființat Arrow și că se pot găsi arme noi și diversificate. Și așa următoarele arme le-am luat noi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Marius pe 27 Oct 2021, 12:18

Sly_Fox scrie: lumea a aflat de pe net că s-a înființat Arrow și că se pot găsi arme noi și diversificate. Și așa următoarele arme le-am luat noi.

Corect! ;) :D

Ideea unei arme SH e ok daca exista la cumparare asistentza cuiva priceput sau daca respectivul cumparator e priceput, asa cum zic mai sus si alti colegi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde pipabh pe 27 Oct 2021, 14:29

Cea mai scumpa arma noua care ti-o permiti!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 27 Oct 2021, 18:30

CCM scrie:SH (categoric!), cu conditia sa cunosti ceea ce vrei sa cumperi; daca nu ai deloc habar, mai bine Savage nou ...
La cca 2000 de Euro, plus minus, o carabina R93 cu sub 100-200 de focuri trase e rara, dar mai apare din cand in cand; pt mine, asta ar fi alegerea.


Nu-s chiar asa rare. Eu am 7 tevi de R 93, fiecare din ele indeplinind conditia "sub 100-200 focuri trase", chiar si cu sub 50 focuri trase. Cu cat ai mai multe tevi cu atat tragi mai putin cu una! E ca la pantofi - daca in fiecare zi a saptamanii porti alta pereche te tin cu anii!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 27 Oct 2021, 18:38

pipabh scrie:Cea mai scumpa arma noua care ti-o permiti!


Cea mai buna, nu scumpa! Desi exista oarece corespondenta intre pret si calitate/functie in lumea armelor, din pacate pentru noi in prea multe cazuri (zic eu) scump nu a insemnat atat de bun pe cat ai fi sperat. Piata a sanctionat destul de iute scaparile astea dar nefericitii cumparatori poate mai plang si azi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde yoghi pe 27 Oct 2021, 23:26

Domnilor ma scuzati sau ma injurati

Cea mai scumpa sau cea mai buna ....este o aiureala. EU cumpar CEA MAI PLACUTA / FRUMOASA/ INTERESANTA,


SI o intamplare din 2005.
Vine un client chiar bogat .""Vreau si eu o pusca mai deosebita ...am vazut in catalog ...se poate sa ocumpar.""
Da sigur zic. Ma uit in catalog (kettner shop) si vad arma .H&H ...ssssa cad jos. 70000(saptezeci de mii) E.

Sun in Austria, confirma magazinul Existenta armei si ma intalbesc cu omul. Pretul nu conta Daaaaaaaar.... "" fraier sunt domnule ,mai bine cumpar doua Purdey pereche de banii astia""" ""le pun in X pe perete in spatele biroului """ ""sa le vada prietenii sa moara de ciuda"" zice el.
Ok zic sunt si astea pe stok da-mi avans ....
Atunci mergea repede cu hartiile ,autorizatii masina,benzina ,Viena
Vama -taxe....multi bani si in sfarsit ajung arme chiar pe perete in spatele biroului. In cateva luni inca 6arme (mai omenesti 15000 toate ), costume de vanatoare ,arme de panoplie ,ajunge omul si la arcuri si arbaleta.

Trece timpul...ma intalnesc cu el dupa 6-7 ani si intreb de arme

"""A le-am tinut trei ani si le-am dat cadou ."" Toate? Zic """Da"" vine raspunsul. ....perechea la un partener de afaceri ,restul pe la prieteni....si asa NU am fost decat la cele doua vanatori cu tine """
Mai am un arc si costumul de Goretex....."""
si uite cum cateva zile vorbeam singur in masina.
M-am interesat Omul spunea adevarul iar fericitul nou propietar credea ca perechea aia de 12 si 20 valora doar 10.000. Daaaar nici nu vroia sa le vanda.


Deci domnilor ...va urez placere, fite,dambla, socoteli,iar socoteli :ymhug:


Ps cumpar si vand doar second :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde salus pe 28 Oct 2021, 08:38

Diferența de preț între o armă nouă si una la mîna a doua, în cele mai multe cazuri, nu este așa mare!
Că a tras 5,10 sau maxim 100 de focuri, ....., (-| nu mă impresionează așa tare încât să dau cu 500 -1000 de lei mai putin decât prețul armei la nou.
Mai mult, românul, dacă si-a cumparat o armă cu 5000 lei acum 7-8 ani, iar aceiași armă azi costă 7000 lei, vrea cel putin cât a dat el pe ea, plus 2000-4000 lei pentru upgrade-urile pe care le-a facut armei (inele prindere lunetă, șina, lunetă...).
De ce ai da atatia bani pe o armă care nici macar nu este configurată așa cum ți-ai dori?!
Nu zic că nu ar exista și exceptii!
Sunt și posesorul unei arme cu glonț la mana a doua, de care sunt realmente îndrăgostit, și despre care pot spune că fostul proprietar mai mult mi-a făcut-o cadou, cerându-mi 500 lei plus 200 taxa de magazinaj.
În mărinimia mea, i-am dat 1000 lei :ymblushing: , erau și 3 cuti de cartușe, trusa de curățat, husă și cutie pentru transport. :D
Dar, așa cum am spus, astea sunt rarități!!! Iar atunci când apar, de obicei sunt cumpărate repede ”de cei pe fază” și puse dinou la vânzare pe alte prețuri care nu prea justifică...
Ultima oară modificat de salus pe 28 Oct 2021, 08:46, modificat 1 dată în total.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Croco pe 28 Oct 2021, 08:40

#yoghi, m-ai lasat cu gura cascata!
Am cumparat 2 arme, noi, +5000 euro. De una nu-mi pare rau, e custom. Acum, fara a tine cont de ce au spus colegii, nu as mai cumpara decat second.
E normal, unii prefera noi, altii second! Asa se realizeaza circuitul, merge economia.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde zforis pe 29 Oct 2021, 00:08

Arma noua! Categoric! Fie ea si un CZ amarat, dar macar noua.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Sly_Fox pe 29 Oct 2021, 09:29

CZ amărât? Ba eu cred că stau bine de tot la raportul preț-calitate. Sunt bune mai la toate capitolele, exceptând poate greutatea de care se mai plânge lumea. Sunt alte modele chiar amărâte dacă le luăm la puricat și asta la firme mai galonate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 29 Oct 2021, 10:13

zforis scrie:Arma noua! Categoric! Fie ea si un CZ amarat, dar macar noua.


Mie imi place mult asta - "categoric"! De pe urma unor astfel de convingeri de neclintit m-am ales cu cateva arme bune-bune, la pret de "CZ amarat" s-h ... nou-nouta, din raft, scoasa de cateva ori pe camp si vanduta urgent si la fel de categoric, la jumate pret ... ca nu i se potriveste, nu-i place, etc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde zforis pe 29 Oct 2021, 12:36

Sly_Fox scrie:CZ amărât? Ba eu cred că stau bine de tot la raportul preț-calitate. Sunt bune mai la toate capitolele, exceptând poate greutatea de care se mai plânge lumea. Sunt alte modele chiar amărâte dacă le luăm la puricat și asta la firme mai galonate.


:-) Stiu, am 2 in rastel, si sunt multumit cu aceste arme, dar oriunde aici pe forum, cineva daca cere o recomandare pentru o arma, CZ-ul este recomandat ca ultima optiune... sau nici macar nu este recomadnat.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde zforis pe 29 Oct 2021, 12:39

violiv scrie:
zforis scrie:Arma noua! Categoric! Fie ea si un CZ amarat, dar macar noua.


Mie imi place mult asta - "categoric"! De pe urma unor astfel de convingeri de neclintit m-am ales cu cateva arme bune-bune, la pret de "CZ amarat" s-h ... nou-nouta, din raft, scoasa de cateva ori pe camp si vanduta urgent si la fel de categoric, la jumate pret ... ca nu i se potriveste, nu-i place, etc.


Este doar parerea mea. Din fericire nu am patit nimic rau nici cu armele noi, nici cu armele SH, dar totusi prefer lucrurile noi.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 29 Oct 2021, 21:05

Cei care fac studii de piata au ajuns la aceeasi concluzie: parerile sint impartite in perfect egala masura, adica 50%-50%, cu variatii de 5-10% functie de climatul economic ... probabil ca acum vor fi 1-2 in plus care sa accepte ideea de s-h.

Hai sa facem un sondaj!
Care dintre aceste doua arme ati lua-o, daca ar fi sa va doriti modelul respectiv?

1. Arma noua, din raft:

https://www.arw.ro/carabine-bolt-action ... no-9-3x62/

2. Arma s-h, ca si noua:

https://www.narmao.ro/blaser-r8-mono/ant-12811/

Hai sa vedem! Avand in vedere ca diferenta de pret acopera o montura si o luneta decenta ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde yoghi pe 30 Oct 2021, 00:20

Prima .aia noua ,ceamai scumpa ,cine stie cate cartuse a tras aia ieftina.Nu degeaba o vinde cu asa putin.stim noi! B-)

Ps. As lua si pe cea second dar daca afla lumea ,pierd "urmaritorii" de pe facebok
:mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde yoghi pe 30 Oct 2021, 00:26

In viata reala as negocia pt cea second pt 15000 si a doua zi as vinde eu un blaser ca nou + o luneta second ,cu 20000
:lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2021, 06:39

violiv scrie:Cei care fac studii de piata au ajuns la aceeasi concluzie: parerile sint impartite in perfect egala masura, adica 50%-50%, cu variatii de 5-10% functie de climatul economic ... probabil ca acum vor fi 1-2 in plus care sa accepte ideea de s-h.

Hai sa facem un sondaj!
Care dintre aceste doua arme ati lua-o, daca ar fi sa va doriti modelul respectiv?

1. Arma noua, din raft:

https://www.arw.ro/carabine-bolt-action ... no-9-3x62/

2. Arma s-h, ca si noua:

https://www.narmao.ro/blaser-r8-mono/ant-12811/

Hai sa vedem! Avand in vedere ca diferenta de pret acopera o montura si o luneta decenta ....


Categoric cea noua! La acest nivel nici nu as sta pe ganduri! ""Ca noua""!! in RO nu stii cum e! Nu poti trage cand vrei sa vezi cum se comporta, trebuie sa umbli prin tara hai - hui sa faci o evaluare a tevii nu stii daca e cineva in stare sa faca asa ceva intr-un mod profi si cate si mai cate! Ei , deci, in situatia in care ar fi sa aleg o arma din categoria respectiova de pret as alege-o pe cea noua!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Croco pe 30 Oct 2021, 07:13

Samsarii!
Ma bucur cand vad entuziasm! Lucrurile facute cu patima, din pasiune, din suflet, sunt bine facute!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 30 Oct 2021, 07:37

Locuiesc in Constanta si arma s-h e in Timisoara. Deci cale lunga de batut si daca nu-mi place ce gasesc ....
Asa ca, ma gandesc sa fac cam cum fac de vreo 3 ani incoace: organizez o mica excursie cu sotia. Vorbesc cu vanzatorul, ne dam intalnire peste o luna si ceva (ca aici o luna si ceva dureaza autorizatiile), caut un loc frumos pe langa destinatie, de petrecut timpul relaxant cateva zile, fac rezervare. Dau 2-3 telefoane pe la prieteni din zona, poate iese si de o mica intalnire. Iau legatura cu prietenul meu armurier care are sediul in apropierea unui poligon din zona si, daca poligonul functioneaza, programam o iesire. Cand toate-s aranjate plec in mica vacanta. Ma relaxez, ma intalnesc cu prieteni, casc ochii la ce mai e in jur, poate iesim si la o vanatoare, etc. Intr-una din zile, mai pe la sfarsit de sejur ca sa ajung in 3 zile acasa s-o inscriu, dau o fuga la poligon si trag 4-5 focuri cu arma, ne uitam bine la ea, bla-bla-bla.
Nu-mi place? Nu-i nimic! M-am ales cu o scurta vacanta, intalniri cu prietenii, etc.
Imi place? E si mai bine! M-am ales cu o arma si-o vacanta in pretul unei arme noi. Ca sa nu mai vorbesc ca si sotia a devenit mult mai "cooperanta" la ideea achizitiei unei alte arme de cand este implicata in acest fel - ea alege destinatia, cazarea, locurile de vazut ... iar eu ma aleg cu arma! Si nici nu mai pare asa departe Suceava, Cluj, Miercurea Ciuc si pe unde oi mai fi umblat dupa ele. Mult mai bine decat in tinerete, cand bateam Satu-Mare dus-intors intr-o zi si-o noapte pentru un "fier".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde violiv pe 30 Oct 2021, 07:40

Am uitat! Ma straduiesc cat pot sa ma tin de o "intelegere" facuta cu mine insumi acu' vreo 20 de ani: nu mai mult de trei pe an!!!

In acest mod, sa cumperi o arma s-h devine mult mai placut, distractiv decat sa iei una noua din raftul magazinului local.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde Croco pe 30 Oct 2021, 07:53

Daca oferta nu ar fi asa bogata, depasind practic cererea, ne-am mai bucura?
Ca si experienta acum: caut un aparat, nu se gaseste in Romania! Nou este 1400 usd. Stiti cat este la mana a doua? 1300 usd! In SUA nu in Turcia! Sa ma ierte colegii cu afinitati, tot respectul, sunt foarte buni comercianti!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Arma noua sau la mana a doua, in Romania - pareri opinii

Mesajde salus pe 01 Noi 2021, 11:17

Cred că trebuie să separăm puțin vânătoarea de hobby-ul cumpăratului de arme.
În general, vânătorul își alege armele în funcție de buget personal, speciile de vânat pe care le vânează și ..., cam atât. Pasiunea fiind evident pentru vânătoare!
Există și categoria vânătorilor nemulțumiți, nehotărâți, curioși, semi-colecționari, dar și aceștia vânează preponderent cu o armă, de care :ymhug: :x s-au ”îndrăgostit” prin prisma reușitelor.
Tentația de a cumpăra o armă sh este foarte mare pentru noi toți, însă chilipirurile apar rar și sunt dificil de prins.
Cine poate plăti 17000 pentru o armă, sigur nu va alege una sh. Decât dacă este vorba de o armă mai specială, sau cunoaște povestea armei și proprietarul ei. Altfel, te cam arunci în cap fără să măsori balta!
În reste, sunt pline magazinele și anunțurile de arme sh supraevaluate de proprietari, și nici nivelul nostru de cultură vânătorească nu prea ne ajută să facem o evaluare corectă. Suntem încă generația IJ care tânjea după un CZ, arme excepționale dealtfel, și tindem spre Browning sau Benelli, cam atât.
Majoritatea armelor din România sunt din categoria low cost! Cât a fost dispus proprietarul să plătească pe armă, este strict problema lui. Orice produs valorează, pentru fiecare, fix atât cât este dispus să plătească pentru el.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate