Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:03

Alegere arma poligon 308w

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 30 Noi 2021, 15:49

Salut! Având în vedere ca am trecut și peste examenul pentru obținerea permisului de vanatoare, deși pe primul loc în pasiunile mele legat de arme este poligonul, ma aflu tot mai aproape de achiziția unei arme pentru tras mult in poligon si pentru maxim 3 vanatori la panda anual.
Am in vedere 3 modele pe care le-am întors pe toate părțile si am citit multe review-uri despre fiecare. Ca o ultima confirmare ca fac alegerea cea mai buna apelez si la experienta voastră vasta. Va rog sa va spuneți părerile pro sau contra, in legatura cu cele 3 modele.
1 CZ 557 Varmint Laminat
2 Savage 110 Tactical
3 Tikka T3X Super Varmint
Toate sunt în calibrul 308 si toate au teava peste 60 cm si pretul relativ cam pe acolo. Merci!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2021, 16:24

De două informații suplimentare ar mai fi nevoie.
Prima: Alea maxim trei ieșiri la pândă le faci la căprior sau la mistreț?
Secunda: În poligon o să tragi așa, pentru plăcerea trasului, alături de amici, în poligoanele civile românești de maxim 150 de metri, ori vrei ceva performanță, să-ți testezi limitele, în poligoane militare de sute de metri sau de prin străinătate?

În funcție de aceste două răspunsuri cred că se pot formula și opinii.

De exemplu, în cazul în care pânda se rezumă la căprior și animăluțe mici, iar poligoanele sunt cele românești cu ale lor 100-150 de metri, atunci trebuie revizuit inclusiv calibrul, din .308 Win în .223 Rem, nu ai nevoie de mai mult. Armele varmint nu sunt criteriu obligatoriu în acest caz, doar dacă vrei neapărat.
Dacă în schimb pânda este la mistreț, iar poligoanele sunt cele de competiție, militare, obiectivul fiind ceva performanțe, atunci calibrul .308 Win este o alegere bună, iar o armă varmint sau de competiție este din nou o alegere justă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 30 Noi 2021, 16:38

Panda este si la caprior si la mistret iar în ce privește poligonul este vorba de poligoane diverse. Am la 4-5 km de casa un poligon militar în care trage un club de tir din orașul meu. Am vorbit deja cu acel club si am si facut acolo acea tragere obligatorie dinaintea examenului. Poligonul este pana în 400 metri. Cu siguranță ca o sa ajung și în poligoane mai scurte. Mai lungi nu exista în România pentru civili. Scuze ca am omis aceste date vitale.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde CCM pe 30 Noi 2021, 17:17

Tikka Super Varmint 308 fara ezitare, pt ce ai zis: poligon in principal.
Pt vanatoare un varmint nu e in nici un caz prima optiune, dar daca poligonul va fi 60-80% atunci categoric merge;
Daca nu, orice Tikka simpla face treaba f bine. 308 e o alegere excelenta, probabil cea mai buna, pt ce vrei tu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde CCM pe 30 Noi 2021, 17:27

Ca idee, atat 308 cat si 223 au fost concepute sa puna jos un om adult la 5-600 metri, fiind initial calibre militare, ca si 30-06 dealtfel - si multe altele; distanta la care vei trage in poligon nu prea are asadar mare importanta, insa tipul de vanat, da; mistretul cam exclude 223, cel putin dpdv legal.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde ravenstein pe 30 Noi 2021, 18:32

Tikka în 308w. <3
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde violiv pe 30 Noi 2021, 19:39

https://www.savagearms.com/content?p=fi ... ry&s=57563

Ofera mai mult decat oricare din celelalte. In special pentru poligon. Trage cel putin la fel de bine. Este deja in tara o bucata, inca nedezvirginata. Eu doar am pipait-o un pic si a fost la un fir de par distanta sa renunt la arma pentru care ma dusesem si s-o iau pe asta. Numa' luneta mai trebuie. Costa 6400 leuti.
Serios vorbind, orice lemn sau plastic de la celelalte modele amintite este "frectie" pe langa un sasiu serios, asa cum e acesta.

Singura chestie care nu indeplineste dorintele: este in 6,5 creedmore. Pe partea de poligon este mai bun decat 308 in absolut toate privintele. De la cum zboara pana la cat de usor e de tras bine. Cine are arma are si munitie pentru ea - adica importatorul oficial Savage si Hornady. Competitiva si la pret bun. Si nici pentru folosit la vanatoare nu-i rau calibrul.

P.S. alege in link 6.5 creed in lista de calibre si afli informatiile tehnice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2021, 19:43

DanCo scrie:Panda este si la caprior si la mistret iar în ce privește poligonul este vorba de poligoane diverse. Am la 4-5 km de casa un poligon militar în care trage un club de tir din orașul meu. Am vorbit deja cu acel club si am si facut acolo acea tragere obligatorie dinaintea examenului. Poligonul este pana în 400 metri. Cu siguranță ca o sa ajung și în poligoane mai scurte. Mai lungi nu exista în România pentru civili. Scuze ca am omis aceste date vitale.

În acest caz te-ai orientat bine, toate cele trei modele fiind potrivite pentru ce vrei, cu un "acel ceva" în plus la Tikka T3X Super Varmint pe partea de design.

Totuși două chestiuțe trebuie avute în vedere când alegi arma, una la CZ și alta la Savage.
La CZ 557 Varmint Laminat patul este frumos nu zic nu, dar conformația lui încurcă într-o oarecare măsură când vine vorba de curățat țeava în mod clasic, cu ajutorul tijei metalice sau plastic, dintr-o bucată. Tija, dacă este prea rigidă, o să lovească în marginea superioară a patului. Detaliu minor însă, o tijă mai flexibilă sau șarpe de curățat fiind alternative bune.
La Savage 110 Tactical ține de legalitate și anume se mai văitau posesori de Savage că au avut probleme cu poliția, datorită închizătoarelor care nu aveau seriile trecute pe ele. Dacă alegi această armă verifică să aibă seria trecută pe toate componentele, ori dacă faci comandă cere acest lucru producătorului sau importatorului, nu știu exact cum se face în acest caz.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 30 Noi 2021, 21:22

Violiv! Cu importatorul am schimbat câteva cuvinte pe o rețea de socializare și prețul pentru o Savage 110 Tactical in 308w si teava de 61 cm este diferit de ce zici tu ca ai văzut. Adica 1120$ zicea el. Ciudat! Si luneta cred ca va fi de la același importator cred asa ca lucrurile ar fi si mai simple. Mai am cam 2-3 luni sa ma hotărăsc, adică pana ma vad cu autorizația de cumpărare in mana.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde violiv pe 30 Noi 2021, 21:27

Eu nu ti-am recomandat modelul tactical ci un model un pic mai sus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 30 Noi 2021, 21:47

Scuze dar am făcut eu o gresala. Nu m-am uitat la link-ul pus de tine. Pretul aici ii mai mic decât pe siteul oficial Savage în state. Hm! Intreb sa vad la ce preț se poate aduce una in 308w.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde violiv pe 30 Noi 2021, 22:25

Este ultima data cand vei vedea Savage la preturile astea. Se scumpesc serios la fabricant si nu prea vor mai fi competitive. Asta ar fi una.
A doua - Radu tocmai ce-a sosit din Germania cu un nou transport ... poate are ceva ce se potriveste.
Trei - partea cu poligonul a evoluat mult de tot. Acu' 10 ani se tragea cu paturi masive din lemn sau plastic ... bune si ele dar cu multe limite. De cand s-a "descoperit" aliajul usor prelucrat cum vrea muschiul tau pe CNC si preturile au tot coborat, practic nu mai merita sa iei o arma cu lemn sau plastic ca sa dai apoi bani pe sasiu.
Lumea tot lauda Tikka. Pe buna dreptate. Dar daca are ceva prost, acela e patul de plastic. Nici chiar la super-varmint sau tactical nu e decat o coaja, mult prea slab pentru ce pot armele. Laminatul de la CZ este mult mai tapan dar mie imi este incomod si nu poti decat sa te apuci sa-l cioplesti.

De calibru nu mai amintesc ... da' sa iei astazi, la noi, 308 cand poti lua 6,5 creed chiar e o prostie. 308 n-a capatat niciodata la noi raspandirea de la americani, e slab reprezentat ca munitie. Chiar cred ca azi gasesti mai multe feluri de 6,5 decat 308.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde Dr.47 pe 30 Noi 2021, 23:00

La ARW nu prea gasesti 6.5 in comparatie cu 308win, sau cel putin asa spune site-ul.
Poate alte magazine din țară au diversitate mai mare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 30 Noi 2021, 23:12

Total de acord cu tine Violiv. Mai putin in ce privește calibrul. Nu ca si aici nu ai dreptate dar în cazul meu care sunt la început și vreau o arma cu care sa trag în poligon, sa nu coste foarte mult ca trebuie si bani pentru tras, sa pot sa ma duc și la vanatoare la panda si sa fie bun si la mistreti eu zic ca 308w este un compromis acceptabil. Acuma ca marca si model variante is multe. Cel mai mult ca aspect ma atrage CZ varmint laminat dar stiu ca are inconveniente. Ce nu știam este partea cu curățatul la ea. La ergonomie este mult sub celelalte 2. Savage sigur ca are mai multe variante pentru tras în poligon. Sa vedem ce va fi cu preturile. La Tikka modelele bune pentru tras si in poligon sunt ok dar pretul este mai mare. Nu va fi simplu sa aleg.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde ravenstein pe 30 Noi 2021, 23:39

Dr.47 scrie:La ARW nu prea gasesti 6.5 in comparatie cu 308win, sau cel putin asa spune site-ul.
Poate alte magazine din țară au diversitate mai mare.



Eu nu ma mai iau dupa ce zice site-ul de la Arrow. De multe ori am patit sa apara munitie si alte lucruri in pe site in stock, si cand sa ajung sa le cumpar nici vorba. ( cartuse calibrul 20, cartuse calibrul 12, cartuse 308w).
De multe ori sunt tot pe limita cu stocul. Cel putin la Cluj.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde violiv pe 01 Dec 2021, 00:09

DanCo scrie:Total de acord cu tine Violiv. Mai putin in ce privește calibrul. Nu ca si aici nu ai dreptate dar în cazul meu care sunt la început și vreau o arma cu care sa trag în poligon, sa nu coste foarte mult ca trebuie si bani pentru tras, sa pot sa ma duc și la vanatoare la panda si sa fie bun si la mistreti eu zic ca 308w este un compromis acceptabil. Acuma ca marca si model variante is multe. Cel mai mult ca aspect ma atrage CZ varmint laminat dar stiu ca are inconveniente. Ce nu știam este partea cu curățatul la ea. La ergonomie este mult sub celelalte 2. Savage sigur ca are mai multe variante pentru tras în poligon.



Ar trebui sa definesti "tras in poligon" in acceptiunea ta.
Eu personal am trait sedinte de poligon in care am tras 1-2 focuri, cateva zeci sau peste suta de cartuse. De aici pleaca tot.
Daca poligon inseamna sa mergi o data pe luna si sa tragi o cutie de cartuse pe sedinta, in primul an, ca dupa aia inveti cum se face ... atunci ia-ti arma de vanatoare ca nu trebuie mai mult si nu te ajuta cu nimic in teren kilogramele in plus ale unei arme de poligon.
Daca prin poligon intelegi ca vei dori sa ajungi sa iesi sa tragi cu "baietii" care se distreaza pe la 1000-1500 m, atunci ia arma de poligon dedicata, cea mai buna pe care o poti gasi la ce bani ai.
Pentru oricare din variantele de la prima si pana la un pas sub ultima enuntata ... ia-ti arma de vanatoare! Daca nu tinzi la ultima varianta nu-ti trebuie arma de poligon.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 01 Dec 2021, 12:35

Chiar dacă poate ca nu o sa trag în poligon atata cat ar trebuii, adică măcar 1000 de cartuse pe an, nici la vanatoare nu ma duc mai mult de 2-3 ori. Mai bine ma chinui 3 zile la vanatoare cu o arma mai grea decât sa trag 15-20 de zile cu o arma nepotrivita trasului in poligon. Si la 100 kg a mele, 2-3 kg în plus nu prea contează. Sigur va fi o arma varmint. Urmează sa ma decid care.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde CCM pe 01 Dec 2021, 19:39

Hmm... eu zic sa te mai gandesti un pic; ceea ce iti pare logic astazi s-ar putea sa iti para usor diferit peste o saptamana sau doua; daca mi-as permite un sfat, acela ar fi sa reflectezi un pic asupra ceea ce a scris @violiv ceva mai sus:

"Pentru oricare din variantele de la prima si pana la un pas sub ultima enuntata ... ia-ti arma de vanatoare! Daca nu tinzi la ultima varianta nu-ti trebuie arma de poligon."

A bon entendeur.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde ravenstein pe 01 Dec 2021, 19:43

Și părerea mea e tot la fel. Nu ai nevoie de arma de poligon. Arma de vânătoare e suficienta.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde zeb stump pe 01 Dec 2021, 19:54

Aoleu, ce categorici sunteti cu 308 ala, ma intreb de ce se mai fabrica alte calibre, daca asta e cel mai bun la toate... :D
Pentru poligon sunt atat de multe calibre mult peste 308...Inclusiv la vecinii de peste ocean si-a mancat malaiul de mult timp 308...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 01 Dec 2021, 20:09

Tocmai din acest motiv nu am mers din start pe o arma cu o configurație exclusiv pentru poligon cum ar fi o Savage 110 Precision ca exemplu. O arma ca CZ 557 Varmint Laminated sau Tikka T3X Super Varmint spre exemplu . nu difera foarte mult de o arma de vanatoare decat prin greutatea suplimentara dar nu excesiv. Au un plus de ergonomie care o pot face mai comoda si la vanatoare. Cat despre vanatoare, la ce vremuri vin si cat se zbat ONG-urile sa o interzica, eu zic ca tot mai mulți vanatori, pasionați de arme, își vor găsi refugiul in poligon. Sper sa greșesc dar ma tem ca asa va fi. Lumea cere asa ceva, adică poligonul. Clubul de tir din orașul meu care trage într-un poligon militar pana la 400 metri a cumpărat un teren sa își facă propriul poligon pana în 400 metri. La sub 120 km de Cluj sunt încă 4 poligoane de 100-200 metri. Lucrurile se misca in aceasta direcție si este cerere mare in zona. Este adevărat ca si ca o pasiune doar și trasul in poligon nu este ieftin.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde CCM pe 01 Dec 2021, 20:26

zeb stump scrie:Aoleu, ce categorici sunteti cu 308 ala, ma intreb de ce se mai fabrica alte calibre, daca asta e cel mai bun la toate... :D
Pentru poligon sunt atat de multe calibre mult peste 308...Inclusiv la vecinii de peste ocean si-a mancat malaiul de mult timp 308...


Vorbeam de arma de vanatoare vs arma de tir, nu de calibru; 308 nu e chiar asa de rau daca vrei sa faci spagatul perfect tir-vanatoare; ba cred ca e chiar unul dintre cele mai polivalente.
Ideea era sa il ajutam pe initiatorul topicului sa aleaga cat mai apropiat de ceea ce vrea - si nu de ceea ce crede ca vrea;
Savage 101 de la Hunedoara in 6,5 crd este exceptionala pt tir si la un pret formidabil; pe la mine pe aici sint de la 2000 de euro in sus.
Insa asa exceptionala arma, asa exceptional calibrul, asa exceptional pretul... este ceea ce trebuie?
Daca nu, nu are rost.
Eu unul, azi dimineata am vrut sa cumpar arma in cauza; am renuntat pt ca nu am ce face cu asa ceva.
Pana la urma, important este ce anume ne trebuie, nu ce este exceptional.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde CCM pe 01 Dec 2021, 20:35

DanCo scrie:Tocmai din acest motiv nu am mers din start pe o arma cu o configurație exclusiv pentru poligon cum ar fi o Savage 110 Precision ca exemplu. O arma ca CZ 557 Varmint Laminated sau Tikka T3X Super Varmint spre exemplu . nu difera foarte mult de o arma de vanatoare decat prin greutatea suplimentara dar nu excesiv. Au un plus de ergonomie care o pot face mai comoda si la vanatoare. Cat despre vanatoare, la ce vremuri vin si cat se zbat ONG-urile sa o interzica, eu zic ca tot mai mulți vanatori, pasionați de arme, își vor găsi refugiul in poligon. Sper sa greșesc dar ma tem ca asa va fi. Lumea cere asa ceva, adică poligonul. Clubul de tir din orașul meu care trage într-un poligon militar pana la 400 metri a cumpărat un teren sa își facă propriul poligon pana în 400 metri. La sub 120 km de Cluj sunt încă 4 poligoane de 100-200 metri. Lucrurile se misca in aceasta direcție si este cerere mare in zona. Este adevărat ca si ca o pasiune doar și trasul in poligon nu este ieftin.


Asa e; insa, te intreb: ai carat in spate un super varmint? Vreo 4-5 Km macar, nu 10-20...diferenta aia de ergonomie, vine din experienta personala, sau din ce ai citit si/sau auzit de la altii?
Sa nu ma intelegi gresit, vrem doar sa te ajutam sa nu gresesti; pentru ca toate greselile astea de care spun, eu, cel putin, le-am facut; probabil, nu sint singurul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 01 Dec 2021, 21:22

De carat in spate o greutate de 2-3 kg în plus nu cred ca este problema in cazul meu. Chiar dacă nu mai sunt tanar, după 20 de ani de sporturi dure, nu caratul armei ma framanta. Si mai sunt și masini de dus arma. Legat de ergonomie vorbesc mai mult din ce am citit. Am tras de cateva ori in poligon cu arme dedicate poligonului si am văzut ca este mai comod de tras decat cu o arma de vanatoare. Nu am cum sa vorbesc din experienta fiind la început. Bineînțeles ca am prieteni vanatori care mi-au spus ca de ce imi trebuie mie prostii ca poligon si calibre ciudate. Ca o arma bună pentru mine ii una vanatoreasca in 30 06 si sa ma duc la vanatoare. O problema mare pentru mine este timpul. Ziua mea este împărțită la minut. Daca eu îmi rezerv 2 ore pentru poligon atunci nu pot sa stau prea mult sa se răcească teava la o arma cu teava :-j x_xsubțire. Asta ma va face sa trag mai putin la o ședință. Daca nu las teava sa se răcească nici rezultatele nu vor meria efortul si banii cheltuiți si ma va face sa dau cu fierul de pământ și sa iau alta. De fapt m-am si gândit la o arma ieftina exclusiv pentru vanatoare. Dar asta va fi ceva mai încolo pentru ca nu vânătoarea ma roade pe mine. Cred ca daca nu ma constrangea legea nici nu ajungeam la partea cu vânătoarea. Dar dacă tot am trecut prin tot chinul cu permisul de vanatoare si daca si plătesc cotizatie atunci o sa si ies de 2-3 ori la cate o panda. Total exclus goana pentru ca nu îmi place.
Sa nu ma înțelegeți greșit. Nu sunt Gica - contra. Va mulțumesc sincer pentru sfaturi si va inteleg punctele de vedere insa probabil ca avem puncte de vedere diferite. Majoritatea din voi sunteți vanatori împătimiți si din acest motiv vedeți lucrurile dintr-un anumit unghi.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde popaliviu pe 01 Dec 2021, 21:35

Pentru poligon, în calibrul .308, ai putea să te uiți și la platforma DMR, AR10. Sunt mai scumpe, dar cred că îți satisfac toate cerințele, chiar și la vânătoare cu încărcător limitat la 2 cartușe.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde Sly_Fox pe 01 Dec 2021, 22:19

DanCo scrie:Sigur va fi o arma varmint. Urmează sa ma decid care.

Și eu cred că asta este decizia cea mai bună!
DanCo scrie:Tocmai din acest motiv nu am mers din start pe o arma cu o configurație exclusiv pentru poligon cum ar fi o Savage 110 Precision ca exemplu. O arma ca CZ 557 Varmint Laminated sau Tikka T3X Super Varmint spre exemplu . nu difera foarte mult de o arma de vanatoare decat prin greutatea suplimentara dar nu excesiv.

Așa este, o armă varmint este tot o armă dedicată vânătorii și nu o armă de competiție. Ceva mai adaptată pentru vânarea unor mamifere considerate dăunătoare, mici la trup, cu simțuri foarte dezvoltate, sfioase, și care de obicei se țin departe la cel mai mic semn de pericol.
DanCo scrie:Cat despre vanatoare, la ce vremuri vin si cat se zbat ONG-urile sa o interzica, eu zic ca tot mai mulți vanatori, pasionați de arme, își vor găsi refugiul in poligon. Sper sa greșesc dar ma tem ca asa va fi.

Cel mai probabil nu se va interzice, am fi idioții Europei, un unicat și exemplu de prostie crâncenă în condițiile în care doar prin vânătoare și cu vânători se pot ține sub control anumite situații care pot degenera, cu efecte negative nebănuite atât asupra societății umane cât și faunei. Cei de prin ONG-urile amintite știu și ei acest lucru, din acest motiv ei nu urmăresc stoparea vânătorii ci acapararea acestui domeniu. Dacă a-ți fost atenți la un link care ducea către o emisiune televizată, la un moment dat un activist din acesta de mediu (canci, un profitor cu propriile interese), a scăpat porumbelul și a spus la finalul emisiunii că obiectivul este trecerea acestui sector denumit vânătoare în subordinea ONG-urilor la care activează. Dacă se va întâmpla, nu o să mai vedem niciun atac în nicio instanță, totul va fi extraordinar odată scopurile fiind atinse. O ultimă redută de acaparat!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde dtdpuu pe 02 Dec 2021, 00:59

Buna Dan,

In primul rind felicitari pentru .... posibilitatea de a fie in pozitia de acum.

Dupa cum vezi sfatul pentru arma si calibru e unul din cele mai dezvoltate subiecte..pentru ca ne place :D :D, asta e :D

Un comentariu inainte de a-mi da cu parerea, toate sfaturile pe care le-ai primit sint de la entuziasti asdar ia-le cu bratele deschise dar incearca sa le filtrezi, INCLUSIV AL MEU. Cei care te sfatuiesc au o anumita experienta si personalitate, ideal ar fi sa poti compara numere si sa judeci la rece. Spre exemplu violiv e o "enciclopedie cu ghete" in privinta armelor, de asmenea e un entuziast si o referinta pentru noi, sfatul lui e foarte bun...dar gindeste-te singur cit e de aplicabil la situatia ta si pune mai multi factori in calcul. Carabina cu pricina intr-adevar e super..dar gindeste-te cit e de aplicabilia la stiuatia ta, in locul in care traiesti si in 80% din cazurile la care o folosesti, si ce posibilitate ai de a a-ti extinde hobbyul cu acea carabina. Pentru ca daca iti place il vei extinde :-)

Sfaturi pertinente si la calibre (intr-adevar exista calibre mai adecvate pentru poligon decit 308), sau la a alege o arma de vinatoare...toate pertinente si adeverate...dar din nou ia mai multi factori in calcul.

Sfatul meu este:
- sa citesti si sa te educi intii, in carabinele de precizie si calibre. Mai stai vreo 4 saptamini si citeste forumul, e foarte multa informatie de valoare aici si multi oameni care stiu ce vorbesc. Inteleg ca nu ai timp...dar pentru hobby iti faci, toti ne facem.
- apoi dupa ce esti cu adevarat mai in tema. Fa-ti o lista de factori si prioritati pentru: calibre, arme si optica. Si incepe sa elimini masiv calibre, arme si optica. Nu uita de optica.

Cum as face eu (facut de fapt) :-) (vezi daca ti se potriveste logica asta):
- as aleger intii calibrul. La alegerea calibrului cel mai important factor ar fi disponibilitatea si pretul munitie in Romania sau..de unde poti tu sa o aduci. Daca calibrul pe care il alegi nu poti sa il cumperi e ...degeaba. Sau daca sint putine sortimente e tot degeaba. O munitie comuna o face disponibila, dar mai ales iti ofera multe sortimente si astfel vei avea posibilitatea sa gaesti o munitie cit mai precisa in arma ta. Poate sti deja diferite arme prefera diferite munitii. Calibrele La fel cei care te sfatuiesc la alt calibru decint 308, sfaturi pertinente de vinatoare au cea mai larga gama de sortimente. Asadar 6.5 Creedmore probabil ca nu il gaseste oriunde pe cind 3006 gasesti mult mai mult....sau 308. Un alt factor este pretul, in special pentru poligon daca vrei sa tragi sute de cartuse. Un alt factor este reculul...crede=ma 400 sute de cartuse se aduna intr-un weekend. Abia pe urma as alege ca factor balistica, dar pentru 400m calibrele clasice sint arhisuficiente...ca nu degeaba au supravietuit atitia ani si inca o duc inainte. Am tras cite sute de focuri cu 308 pina la 900 m si abia de pe la 500 incolo a devenit din ce in ce mai greu, la o tzinta silueta de otzel.

- arma, in opinia mea factorul cel mai important este consistenta la focuri repetate, tzevile de precizie se fac groase nu pentru ca cele subtiri nu sint precise, ci pentru ca precizia sa varieze cit mai putin cu incalzirea. Exista tzevi subtiri foarte precise dar nu poti trage decit 2-3 focuri si apoi se raceste. Impaca-te cu ideea ca la 5 groupuri de 5 in succesiune rapida tzeva se incalzeste. Factorul care contribuie cel mai mult la incalzirea tzevii nu e diametrul ei ci calibrul, adica cantiatea de pulbere din tub, 223 o incalzeste cel mai greu, 308 mai repede si 300 Magnum si mai repede...dar divaghez. Al doilea factor esential in alegerea armei in opinia mea este reprezentanta locala, adica ai reprezentanta in Romania, daca ai, ce relatie ai cu ea, cit e de departe? Al treilea factor important este supportul "aftermarket" si cit e de usor de modificat. Daca te prinde microbul (pare ca deja te-a prins si cel mai probabil devine si mai "grav") o sa vrei sa modifici arma pe masura ce evoluezi. Asadar cit e de usor sa schimbi patul, care e oferta locala, dar sa ii pun frina de gura, dar sa schimbi tzeava, cit e de usor de gasit baze si inele, sau baze 10-20 MOA? Dupa ce te-ai hotarit la un producator, hotarastete la on configuratie (pat, lungime tzeava...etc.). Un pat configurabil (obrazar reglabil in special) e evident de preferat ca iti permite sa il modifici daca schimbi luneta, sau chiar in teren daca porti haine mai groase..etc. DAR in general odata ce arma e intr-o arnumita configuratie il modifici si asa ramanie..asadar nu considera ca este absolut necesar. Greutatea este un factor pro si contra. Greutatea ajuta la recul si sa tragi precis mai usor...dar pentru vinatoare este absolut un factor detrimental. Nu e doar problema de efort la transport ci de balans atit la transport cit si la tragere. Din experienta iti spun ca am vinat cu arma de poligon. Nu poti trage din mina...ok stim asta. DAR este extrem de dificil de transportat, daca sar o craca sau un sant, arma tinde sa alunce si trebuie sa o tii...deci nu poti folosi o mina sa te sprijini tocami cind ai nevoie. Daca trebuie sa te urci in copac, pe marginea unui shantz..etc. e foarte dificil. Daca trebuie sa o pui in actiune rapid...e aproape imposibil, nu iti poti schimba pozitia, epola..etc.
- optica...vorbim dupa ce iti iei arma :-D

Nu stiu daca conteaza pentru tine dar iata experienta mea:
- la inceput ca si tine am fost fascinat de tragere la distanta (900 m) si am luat un Savage 10fp in 308 cu care am tras peste o mie de focuri (am tras pina gheara si arcul extractor s-au slabit si trebuie schimbate). Arma arata asa la inceput Imagine

- apoi m-am hotarit sa ii schimb calibrul la 7mm-08 pentru ca este balistic mai eficient si i-am schimbat tzeava la 7mm-08. Am facut aceste schimbari singur pentru ca la Savage este foarte usor de schimbat. Am luat scule si am facut toata treaba in garaj, arma cintarea 5.9 Kg ....arata asa Imagine

- apoi am hotarit ca poligonul este plictisitor pentru mine dar in continuare ma atrage vinatoarea la distanta..si am trasformat-o in aram de vinatoare, adica mult mai usoara, mai scurta, dar am pastrat precizia. Arma cintareste acum 4.2 KG si e la fel de precisa ca si inainte daca nu mai precisa. Arma arata asa acum Imagine si trage asa (4 focuri) Imagine cu MUNTIE DE VINATOARE la 832 m/s si o variatie a vitezei 4 m/s de la foc la foc. E adevarat ca am trishat, e munite re-incarcata pentru arma asta, dar si munitia de fabrica trage MOA si sub.

Nu stiu mai nimic de Tika sau CZ in ce priveste modificarile, dar stiu de Savage. Tika si Cz sint arme foarte bune, nu dai gresh cu nici una din cele 3 marci..dar considera toti ceilalti factori.

Asadar in sumar, imi mentin sfatul, mai citeste, fa lista de prioritati si apoi incet incet hotaraste. Eu am evoluat de-a lungul ti
mpului si ma bucur ca am putut modifica arma sa evolueze cu mine. Considera de asemenea ca daca iti place...nu o sa te opresti la o arma, noi nu ne-am oprit :-D

Succes in alegere si instruire!
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 02 Dec 2021, 16:14

dtdpuu@ multumesc pentru sfaturi. Cam asa vad si eu lucrurile. Citesc de 2 ani si jumătate tot ce ii pe forum si unele topicuri legate de arme, munitii, optica le-am citit si de 2-3 ori sa fiu sigur ca am inteles tot. Stiu ca Violiv ii un guru al armelor si ca ce spune el are o mare greutate. Desigur ca o sa trec totul prin filtrul meu si ca o sa iau o decizie asumata de mine și nu de cei care îmi dau sfaturi. Toate sfaturile primite le voi lua în calcul și o sa ma gândesc dacă ele vin de la oameni cere au experienta mai mare în poligon sau la vanatoare. Modul în care vede fiecare arma si utilitatea ei este diferit în funcție de ceia ce face cu ea. Din acest motiv o sa încerc sa ma pun în locul fiecăruia care mi-a dat un sfat și sa iau ceea ce îmi este util din acele sfaturi. Am inca aproximativ 2 luni pana sa ajung la momentul la care sa trebuiască sa iau o hotarare. Sper sa o fac pe cea corecta. Altfel o sa încep sa fac tranzacții cu arme :D
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde razvan sgondea pe 03 Dec 2021, 21:50

Salut . Am o armă Savage 110 Tactical , șasiu MDT RSS, făcută pentru poligon de vânzare .
Daca nu lupti pentru ceea ce iti doresti .....MERITI CEEA CE AI !!!!!!
razvan sgondea
Nou membru
 
Mesaje: 53
Membru din: 13 Sep 2013, 18:34

Re: Alegere arma poligon 308w

Mesajde DanCo pe 04 Dec 2021, 14:28

Am încercat sa iti scriu în privat in legatura cu arma. Nu reușesc sa iti trimit mesajul. Scrie-mi te rog in privat detalii despre arma.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate