Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:37

Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde BOGDAN M pe 10 Ian 2022, 09:50

Este permis deținera magaziilor mai mare de 2 boabe pentru carabinele semiautomate pe care sa le folosești doar pentru poligon?
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Ghinda pe 10 Ian 2022, 11:15

Bună întrebare. Probabil nu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde zeb stump pe 10 Ian 2022, 13:12

Daca o ai trecută ca arma de vanatoare, mai degraba nu...
Desi am putea gandi ca se refera la folosirea la vanatoare (si asa ar fi normal), la cum e redactat textul, rezultă cu nu ai voie sa schimbi incarcatiorul pur si simplu...Cum textul e din Lg armelor si munitiilor, nu din legea vanatorii, e greu de sustinut ca doar la vanatoare e interzis...Pt ca nu spune "in cazul armelor folosite la vanatoare" , ci la "arme de vanatoare", aşa cum sunt definite in lege...

Art. 37 din Lg 295.
....
(3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde zeb stump pe 10 Ian 2022, 13:16

Plus ca trbuie coroborat cu alin. 1 :

Titularul dreptului de a purta şi folosi arme de vânătoare poate face uz de arma înscrisă în permisul de armă numai asupra vânatului pentru care a fost autorizat, precum şi pentru antrenament în poligoanele autorizate în condiţiile legii.

Deci, daca arma e de vanatoare, potrivit legii, nici in poligon nu ai voie cu incarcator schimbat/modificat pt mai mult de 3 boabe, pt. ca alin. 3 nu distinge intre cele 2 ipoteze in care ai voie sa faci uz de arma de vanatoare...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde laurul pe 10 Ian 2022, 14:30

Nu.
Simpla deținere modifica destinatia armei.
Ia si sapă....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde violiv pe 10 Ian 2022, 17:19

BOGDAN M scrie:Este permis deținera magaziilor mai mare de 2 boabe pentru carabinele semiautomate pe care sa le folosești doar pentru poligon?


Daca arma este inscrisa in permis ca arma de tir - DA! Daca este inscrisa ca arma de vanatoare - NU!
Este situatia multor arme pe platforme AR, inscrise in Ro ca arme de tir, cu magazii de 5-10.

Daca o ai pe vanatoare poti solicita schimbarea destinatiei in tir si atunci poti avea magazii mai mari de 2 boabe dar nu mai mari de 10, ca de astea nu-i voie nicicum pentru arme lungi. Atunci nu mai ai voie s-o scoti in teren, la vanatoare! Ba cred ca mai trebuie sa indeplinesti si conditia aia cu transportul in compartiment separat, inchis. Mai bine si mai usor e sa-ti cumperi inca 2-3 magazii de 2 si s-o tii pe vanatoare.

Daca ai deja cumva, ramasa de prin timpurile cand legea nu era asa, o magazie de capacitate mai mare .... restrictioneaz-o iute la 2 boabe. Cum scrie mai sus, simpla detinere in dulap a unei astfel de magazii pentru o carabina semi inscrisa pe vanatoare te face ilegalist.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Ghinda pe 11 Ian 2022, 08:25

Ții magazia în altă parte. Cum fac toți care au așa ceva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde zeb stump pe 11 Ian 2022, 11:10

Da, dar la un eventual control pe drum sau chiar in poligon, ai pus-o...
Pana la urma, nu vad ce e asa important sa ai mai multe in incarcator in poligon incat sa merite riscul...Doar daca te ataca tintele si vrei sa ai mai multe la dispozitie ca sa te aperi...O solutie ca sa nu tot bagi cartuse e sa ai 2-3-4 incarcatoare "legale" gata pregatite si sa schimbi incarcatorul, cum fac unii si la vanatoarea la tarc unde se trage mult si repede...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Sly_Fox pe 11 Ian 2022, 12:53

BOGDAN M scrie:Este permis deținera magaziilor mai mare de 2 boabe pentru carabinele semiautomate pe care sa le folosești doar pentru poligon?

Da, este! Dacă arma este achiziționată pe tir sportiv, exclusiv pentru poligon așa cum dorești, este chiar de preferat cumpărarea unei magazii mai mari.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Croco pe 11 Ian 2022, 15:26

Ma amuzam cu un prieten! Admirau ce sistem de rabatare inteligent au putut sa creeze pentru arma respectiva! Erau politisti! Lucratori la AEST.
Cand o sa fie GPS-uri in arme si o sa se anunte organele la fiecare iesire, focul de arma o sa se specifice, tuburile justificate in scris, etc o sa ne gandim - ce prosti am fost!
Morala: nu sunt super-eroi, sunt tot oameni! La fel!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Alexandrue pe 30 Ian 2022, 16:14

Poti detine magazii mai mari de 2 sau 10 cartuse, daca esti si colectionar, dar nu le poti folosi pe o arma cu destinatia vanatoare.
Alexandrue
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2022, 16:12
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde pipabh pe 30 Ian 2022, 18:05

Alexandrue scrie:Poti detine magazii mai mari de 2 sau 10 cartuse, daca esti si colectionar, dar nu le poti folosi pe o arma cu destinatia vanatoare.

Poti trece pe la regulile forumului, poti sa le citesti putin , le respecti si apoi....
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde violiv pe 30 Ian 2022, 22:04

Alexandrue scrie:Poti detine magazii mai mari de 2 sau 10 cartuse, daca esti si colectionar, dar nu le poti folosi pe o arma cu destinatia vanatoare.


Nu poti "colectiona" magazii. Adica poti dar nu-ti trebuie hartii speciale pentru asta.
Singura posibilitate de a face cum spui tu este sa ai doua arme la fel, una pentru vanatoare si una pentru colectie/tir iar magaziile mari sa zicem ca sint pentru ea. Altfel, simpla detinere a unei magazii cu capacitate mai mare de doua cartuse, pentru una din armele din dulap, te transforma in infractor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 19 Oct 2022, 23:07

violiv scrie:
Alexandrue scrie:Nu poti "colectiona" magazii.


Colectionarul poate cumpara legal orice fel de magazii, indiferent daca detine sau nu arme ce utilizeaza acele magazii.

Daca ai o arma semiautomata inscrisa pe vanatoare si magazii de capacitate mare pe colectie, singura varianta sa incalci legea este sa bagi magazia de capacitate mare in arma.

Am citit legea armelor si nu exista niciun text care sa interzica unui colectionar detinerea de magazii , indiferent daca are sau nu arme pentru ele.

Legea interzice vanatoarului sa detina magazii de capacitate mare doar daca nu are si o alta calitate care sa-i permita sa detina legal acele magazii (colectionar, sportiv de tir).
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde violiv pe 20 Oct 2022, 06:27

Ai citit legea, n-ai citit si anexele.
Magaziile se vand la liber, nu trebuie sa fii nimic ca sa detii magazii.
Dar simpla existenta pe langa arma a unei magazii mai mari o face pe aceasta sa nu se mai incadreze la "vanatoare", asa cum o ai trecuta in permis.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 20 Oct 2022, 16:01

Vreau sa vad si eu unde scrie clar in lege asa ceva. Pana una, alta, eu n-am gasit niciun text de lege care sa spuna asa ceva, este doar interpretare ta.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde waidmannsheil pe 20 Oct 2022, 19:35

Salutare,

Am avut aceeasi dilema si ca sa evit neplacerile am adresat intrebarea direct SAESP-ului de care apartin, raspunsul a fost ca nu pot detine un astfel de incarcator si ca voi fi sanctionat la un eventual control.
Asa cum a mentionat @violiv incarcatorul nu este considerat (inca) piesa esentiala si poate fi cumparat "la liber".
Acum... legea armelor, ca majoritatea celorlalte, este ambigua si lasa loc de interpretare.
In 14-ian-2016 Art. 37, alin. (2) din capitolul II, sectiunea 3, subsectiunea 3 completat de Art. I, punctul 12. din Legea 319/2015 s-a introdus aceasta limitare: ((3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei
cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe.
)
Eu unul as interpreta ca este interzis sa ai incarcatorul IN arma. Ca sa facem o paralela cu Codul Rutier ar insemna sa fi sanctionat pentru ca in talon iti este trecuta o dimensiune a anvelopelor de R15, iar tu ai in portbagaj... niste anvelope R19

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde violiv pe 21 Oct 2022, 06:10

Am spus o data: citeste si Anexa la Lege.

Acolo sint enumerate, intr-un mod cel putin aiuristic, tot felul de categorii de arme si la ce utilizare se incadreaza. Retine: nu la ce o folosesti, in speta tir in poligon cu arma de vanatoare, ci la cum este trecuta in permis, consecutiv bifarii casutelor din cerere si destinatiei precizata pe autorizatia de cumparare.

Coloanele sint: 3 = vanatoare, 4 = tir, 5 = colectie.
Citind cu atentie vei observa exact ce am spus - armele cu capacitate mai mare de 3 boabe nu se pot incadra la "vanatoare". Cat se poate de simplu, daca ai o magazie mai mare pentru o arma incadrata la "vanatoare" ai incalcat legea. Acu', tu poti sa faci cum vrei dar exista colegi care ti-ar putea povesti cum au ramas fara drept si cu arma confiscata pentru ca aveau arma de pe vremea cand legea nu era asa si interzicea doar folosirea la vanatoare a magaziilor mari.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 10:54

Colegii respectivi aveau si calitatea de colectionari? Eu cred ca nu.

Se da urmatoarea speta, esti colectionar si vanator, ai cumparat 2 incarcatoare de capacitate 30 cartuse ce pot fi montate pe semiautomate in 7.62. Faci asta din postura de colectionar. Legea nu-ti permite sa cumperi incarcatoare la liber, asa cum spuneai dumenata, trebuie sa ai permis de arma, altfel nu-ti vinde nimeni.

Dupa ce ai cumparat acele incarcatoare, cumperi o arma semi in 7.62, inregistrata pe vanatoare, conform legii, cu incarcator de 2.

Conform spuselor tale, in momentul in care ai ajuns cu arma acasa, esti infractor.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 10:57

waidmannsheil scrie:Am avut aceeasi dilema si ca sa evit neplacerile am adresat intrebarea direct SAESP-ului de care apartin, raspunsul a fost ca nu pot detine un astfel de incarcator si ca voi fi sanctionat la un eventual control.


Dumenata esti colectionar de arme sau doar vanator?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde pipabh pe 21 Oct 2022, 12:43

Rhemaxos scrie:Colegii respectivi aveau si calitatea de colectionari? Eu cred ca nu.

Se da urmatoarea speta, esti colectionar si vanator, ai cumparat 2 incarcatoare de capacitate 30 cartuse ce pot fi montate pe semiautomate in 7.62. Faci asta din postura de colectionar. Legea nu-ti permite sa cumperi incarcatoare la liber, asa cum spuneai dumenata, trebuie sa ai permis de arma, altfel nu-ti vinde nimeni.

Dupa ce ai cumparat acele incarcatoare, cumperi o arma semi in 7.62, inregistrata pe vanatoare, conform legii, cu incarcator de 2.

Conform spuselor tale, in momentul in care ai ajuns cu arma acasa, esti infractor.

Unde scrie in lege ca trebuie sa ai permis de arma sa cumperi incarcatoare? Nu cu preuspuneri si pareri!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde waidmannsheil pe 21 Oct 2022, 12:52

Rhemaxos scrie:Dumenata esti colectionar de arme sau doar vanator?

Sunt doar vanator, intrebarea le-am adresat-o in ideea de a procura inca un incarcator doar pentru poligon, dar dupa acest raspuns am preferat sa ma potolesc...

Rhemaxos scrie:Legea nu-ti permite sa cumperi incarcatoare la liber, asa cum spuneai dumenata, trebuie sa ai permis de arma, altfel nu-ti vinde nimeni.

Nu cred ca te intreaba vreun vanzator de permis la achizitionarea de incarcatoare, paturi, compensatoare de recul si altele.

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde UrsuAke pe 21 Oct 2022, 12:54

Incarcatoarele se vand la liber. Poti comanda si de pe site-uri din afara tarii. De asemenea, poti comanda si anumite piese de schimb pentru arma la liber.

Aplicarea legii la noi se face subiectiv in cel mai bun caz. Conform cu interpretarea logica a legii, daca incarcatorul supra-capacitat nu este in arma nu ar trebui sa fie nicio problema. Ai ajuns in locul special amenajat unde ai voie sa folosesti incarcatorul (in speta in poligon autorizat), si ai dreptul legal sa "dai foc la bani" cat iti permiti.

@waidmannsheil, varianta 100% legala este sa discuti cu administratorul poligonului, sa ii faci o donatie egala cu valoarea a unui, doua, trei etc. incarcatoare si sa fie cumparate acele incarcatoare pe care sa le tii la poligon si pe care sa le folosesti cat timp esti acolo, cu arma ta desigur. In acest caz, nu vei avea probleme. Vei avea incarcatoare de 30, 45, 60, 100 de cartuse legal (doar ca nu le vei avea acasa).
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde the_mav pe 21 Oct 2022, 13:41

Asta cu "avutul" e problema, in definitiv....
Faci cum zice ursul, nu vei avea tu, ci el. Daca n-ai tu, posibil sa scapi si de probleme.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 14:30

Sa vedem ce spune legea 295/2014, actualizata , descarcata de pe site-ul Politiei Romane.

Art. 9 - Dreptul de procurare, deţinere, port şi folosire a armelor, componentelor esenţiale şi
muniţiilor

(3) Sunt interzise procurarea, deţinerea, folosirea, precum şi efectuarea oricărei operaţiuni cu
încărcătoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percuţie centrală sau cu repetiţie, care:
a) pot conţine mai mult de 20 de cartuşe, în cazul armelor de foc scurte; sau
b) pot conţine mai mult de 10 cartuşe, în cazul armelor de foc cu ţeavă lungă, prevăzute la categoria
A pct. 6 şi 7 din anexă.

Asadar nu se vand ,,la liber''.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 14:32

waidmannsheil scrie:
Rhemaxos scrie:Dumenata esti colectionar de arme sau doar vanator?

Sunt doar vanator, intrebarea le-am adresat-o in ideea de a procura inca un incarcator doar pentru poligon, dar dupa acest raspuns am preferat sa ma potolesc...


Raspunsul primit a fost unul corect, este interzisa folosirea armei semiatuomate inscrisa pe vanatoare cu incarcatoare mai mari de doua cartuse, chiar si in poligon.

Intrucat nu esti colectionar, nu exista nicio justificare legala pentru a detine acele incarcatoare.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 14:34

UrsuAke scrie:Conform cu interpretarea logica a legii, daca incarcatorul supra-capacitat nu este in arma nu ar trebui sa fie nicio problema. Ai ajuns in locul special amenajat unde ai voie sa folosesti incarcatorul (in speta in poligon autorizat), si ai dreptul legal sa "dai foc la bani" cat iti permiti.


Din pacate nu este asa, nu ai voie, in nicio circumstanta, sa introduci in arma de vanatoare incarcatoare mai mari de doua.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 16:01

Vestea buna este ca, in curand, legislatia se va relaxa putin in privinta armelor pe colectie, in sensul ca de la autorizatie de iesire pe o zi, se va da pe 6 luni si, cine vrea sa se distreze in poligon cu arma, poate s-o cumpere pe colectie.

Marele avantaj este ca poti cumpara si utiliza oricefel de incarcatoare, de 30, de 70, cat intra in arma. De asemenea, in poligon, arma pe colectie poate fi inmanata oricui.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde waidmannsheil pe 21 Oct 2022, 16:32

Rhemaxos scrie:Sa vedem ce spune legea 295/2014, actualizata , descarcata de pe site-ul Politiei Romane.

Art. 9 - Dreptul de procurare, deţinere, port şi folosire a armelor, componentelor esenţiale şi
muniţiilor

(3) Sunt interzise procurarea, deţinerea, folosirea, precum şi efectuarea oricărei operaţiuni cu
încărcătoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percuţie centrală sau cu repetiţie, care:
a) pot conţine mai mult de 20 de cartuşe, în cazul armelor de foc scurte; sau
b) pot conţine mai mult de 10 cartuşe, în cazul armelor de foc cu ţeavă lungă, prevăzute la categoria
A pct. 6 şi 7 din anexă.


Asadar nu se vand ,,la liber''.

Textul din lege face referire la armele din categoria A punctele 6 si 7
cat. A.jpg


Rhemaxos scrie:
UrsuAke scrie:Conform cu interpretarea logica a legii, daca incarcatorul supra-capacitat nu este in arma nu ar trebui sa fie nicio problema. Ai ajuns in locul special amenajat unde ai voie sa folosesti incarcatorul (in speta in poligon autorizat), si ai dreptul legal sa "dai foc la bani" cat iti permiti.


Din pacate nu este asa, nu ai voie, in nicio circumstanta, sa introduci in arma de vanatoare incarcatoare mai mari de doua.

Aici si eu o interpretez la fel ca @UrsuAke, legea nefiind clara am facut analiza pe text, deci:
(3) În cazul armelor de vânătoare semiautomate este interzisă schimbarea sau modificarea încărcătorului sau camerei cartuşului, astfel încât să permită transformarea în arme ale căror încărcător şi cameră pot ţine mai mult de 3 cartuşe.
Avem cuvintele "cheie" : schimbarea sau modificarea si să permită transformarea, deci pentru a permite transformarea trebuie intai sa schimbi sau sa modifici incarcatorul. Faptul da detii nu este totuna cu a schimba sau a modifica, nu schimbi incarcatorul (pentru ca montat in arma de vanatoare este cel limitat) si nici nu-l modifici, pentru ca el asa vine din fabrica (nelimitat, cu posibilitate de a introduce 10 cartuse).
Legea nu specifica clar, ca in cazul amortizoarelor de zgomot, ca este interzisa detinerea unui incarcator capabil sa tina 10 cartuse:
(2) Sunt interzise procurarea, deţinerea, portul, utilizarea, testarea, evaluarea, importul, exportul şi comercializarea de către persoane fizice sau juridice a următoarelor sisteme şi dispozitive destinate armelor:
c) dispozitive destinate sau adaptate diminuării zgomotului cauzat prin arderea unei încărcături.

Aceasta este logica dupa care am interpretat ca detinerea unui incarcator de 10 cartuse nu este interzisa. Practic se sanctioneaza schimbarea sau modificarea, nu detinerea... sau cel putin asa vad eu logic aceasta problema.

Rhemaxos scrie:Vestea buna este ca, in curand, legislatia se va relaxa putin in privinta armelor pe colectie, in sensul ca de la autorizatie de iesire pe o zi, se va da pe 6 luni si, cine vrea sa se distreze in poligon cu arma, poate s-o cumpere pe colectie.

Marele avantaj este ca poti cumpara si utiliza oricefel de incarcatoare, de 30, de 70, cat intra in arma. De asemenea, in poligon, arma pe colectie poate fi inmanata oricui.

Daca s-ar intampla asta ar fi lucrul care m-ar determina sa devin colectionar. :ympeace: :ympeace: :ympeace:

Specific ca este doar puntul meu de vedere si nu vreau sa-l impun cuiva, cu atat mai putin sa contrazic pe cineva.

Cu respect,
Paul D.S.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Magazie mai mare de 2 pentru poligon

Mesajde Rhemaxos pe 21 Oct 2022, 16:44

Pe incarcatoare nu scrie ca apartinei armei X sau armei Y.

Pe cate arme functioneaza incarcatoarele de Glock, de pilda? Iti spun eu, pe o gramada de arme scurte si lungi (da si la lungi merge).

In lege nu scrie ,,incarcatoare compatibile'' ci incarcatorul armei , cel cu care vine arma cand o cumperi sau orice fel de incarcator pe care il folosesti pentru arma respectiva. A folosi cu a putea sa folosesti nu sunt sinonime.

Desigur ca, pentru a scapa de orice fel de dilema, poti achizitiona si o arma, pe colectie, separat de cea de vanatoare, in care sa poti folosi acele incarcatoare. In felul acesta poti spune ca sunt incarcatoarele de la arma de colectie si gata, ai terminat balciul.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 34 vizitatori

cron
Publicitate