Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:35

Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 22 Ian 2022, 14:16

Pentru a lovi o tinta la distanta, cu cat se iau in considerare mai multe si se indeparteaza improbabilitatea de a lovi cu atat este mai bine. Sunt de acord!
Nu vorbeam de scalare. Pur si simplu indepartam toti factorii care duc la improbilitatea de a lovi tinta. Daca e sa-i pun intr-un tabel, sa analizez cat influenteaza fiecare, sub ce forma si variatia marginala, vedem ca unii sunt mai important decat ceilalti in economia procesului.
Modelele matematice sunt create in mediul perfect! Pentru a evidentia un factor se neutralizeaza restul.
Fiecare trage cum vrea! Nu vreau sa schimb obisnuintele daca nu este vorba de principii!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 22 Ian 2022, 14:18

Ca se numeste Litz, Wheeler, Cortina sau mai stiu eu cine, am obiceiul sa verific. Fiecare poate sa emita o teorie, sa o combata pe a celuilalt sau sa se contrazica. Efectele pe care le amintesti nu le inteleg! Nu stiu care sunt nu ca nu le pricep. Defineste-le altfel.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 22 Ian 2022, 17:15

Apropos, putin offtopic, sau nu!
Vorbeam acum cateva zile cu un prieten despre armurieri. Straini!
S-a apucat si Tubb sa faca arme! Era cu cunoscut si pe buna dreptate pentru calibrele xc (extra capacity) scoase de-a lungul vremii. Ultimul este 33xc care face furori. Acelasi proiectil de 338 aruncat cu o viteza mare. Acelasi tub si pentru 37xc si 41xc.
Daca se numeste Whidden numeste o matrita dupa el si ii pune un pret astronomic. Cortina scoate un tuner cu compensator de recul, il denumeste dupa el si gata 250 dolari americani. Wheeler a scos niste unelte, le-a pus nume dupa el si hop pretul.
E la moda acum! Iti faci un nume si profiti dupa aceasta! Scoti ceva si valorifici. Borden face actiuni.
Principiul preciziei in a construi o arma este acelasi. Daca x construieste o actiune, cu tolerante mai mici si aceleasi principii tot nu ar vinde! Marketingul este totul in acest domeniu! Mai intai iti faci un nume si apoi vinzi si un cacat! Vorba vine!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde RaduCR pe 22 Ian 2022, 21:32

https://precisionrifleblog.com/2015/06/ ... l-summary/

Pentru cei familiari cu limba engleză, un articol despre ce și cât contează la îmbunatățirea preciziei.

Lectură plăcută!
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 22 Ian 2022, 22:31

Bravo!
Mi-a luat o zi sa-l caut...am pierdut link-ul.

Mie mi s-a parut grozav. Chiar si numai pentru ca "vezi" ce se poate intampla in realitate, nu numai pe cele 5-10-20 de tinte pe care le tragi tu, de proba-teste-verificari.
Si realitatea e mult mai naspa. Gaura aceea din 5 focuri ce o acoperi cu o moneda la 100 m si crezi ca esti grozav, la 1000 focuri arata mai degraba ca un ou spart in tigaie. Si de dimensiunile astea trebuie sa tii cont atunci cand calculezi cam pana unde ai putea trage. Poate ca o data, de doua ori ai noroc si te nimeresti in partea centrala a curbei lui Gauss ... da' aproape la fel de probabil e sa fii la extreme. Si atunci aia 1500 m de vis nu mai sint nici macar 1000, poate nici 500.

Poate tocmai din cauza acestei realitati exista concursuri ca cel in care tragi doar trei focuri consecutive in tinta ... dar sa fie primele trei ale zilei, cu arma proaspat scoasa din toc. Distanta e la alegere, cu cat mai mare cu atat mai greu ... si mai bine daca reusesti!
Poate tot realitatea e aia care face ca intr-o zi naspa 80% din focurile trase sa treaca pe langa tinta pe la intalnirile "regilor", desi au in spate si sateliti care sa-i ajute.


P.S. sa nu uitam ca muuulte calcule evalueaza echipamentul dar foarte putine iau in calcul factorul uman. Traim cu impresia ca sintem perfecti dar la fel de statistic si de adevarat este ca 90% din focurile care nu ajung unde trebuie tin de om nu de masina.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 23 Ian 2022, 05:56

As Bryan Litz said in his Accuracy & Precision book, “Looking at each variable separately teaches us how to assess the uncertainties of any shot and determine how critical each variable is to hitting the target.”

Citat din articolul mentionat!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 23 Ian 2022, 06:06

Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 25 Ian 2022, 23:13

https://precisionrifleblog.com/2020/03/ ... velopment/


Cu mult mai putine resurse si, bine-nteles, mult mai putine focuri trase, am ajuns si eu la un fel de concluzie in cautarile dupa o combinatie invingatoare avand ca scop vanatoarea. Vanatoarea cu arme de serie, munitie de fabrica si distante mici catre medii dar tinte mai mici, de multe ori, decat aria vitala a unui tap ... decat sa alergi dupa pupat ghinturi mai bine cauti un proiectil caruia nu-i pasa de ghinturi!
Dupa ce am "pierdut" suficient timp masurand free-bore la tot felul de arme de vanatoare, vazand (cu suparare) ca e mult mai lung decat ce recomandau unii pentru precizie, constatand (cu si mai multa suparare) ca munitii premium incarcate cu proiectile moderne, foarte ascutite si lungi nu prea dau rezultatele dorite pe hartie, am lasat-o mai moale cu visele de a nimeri gaita in ochi la 500 m si am zis ca sacalul la 300 e suficient. Si cum pentru 300 m e suficienta si o "caramida" am tras in continuare cartuse incarcate corect, cu proiectile bondoace, care zboara prost (dar tot zboara) dar care pleaca bine pentru ca le este cat se poate de indiferent unde incep ghinturile.
Am remarcat insa ca in ultimii ani, acele arme de serie de care vorbeam vin cu free-bore semnificativ mai scurt dar nu "match" iar proiectilele mai noi pentru vanatoare bat bine de tot catre "hibrid" si ai sanse mai mari sa gasesti o combinatie buna pentru arma de vanatoare.

Trebuie avut in vedere ca imensa majoritate a vanatorilor de la noi nu intentioneaza sa schimbe teava armei lor si cautarea unui cartus potrivit ramane inca (din pacate) calea mai usoara catre un strop de precizie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 25 Ian 2022, 23:20

P.S. nu pot sa nu ma gandesc ca toate discutiile astea despre ce si cum sa faci cu tuburile ar fi fost istorie daca guvernantii Europei (si ai vecinilor de peste ocean, in egala masura) n-ar fi decis (cu prostia si micimea ce-i caracterizeaza de vreo 50 de ani incoace) sa interzica .... MUNITIA FARA TUB. Eventual si cu aprindere electrica...

Reincarcarea ar fi putut insemna azi sa cumperi un "patron" de pulbere compactata in forma calibrului cartusului si sa-i lipesti cu super-glue un proiectil in varf ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde tehărău pe 26 Ian 2022, 08:14

Ca un profan ce va citește (fără a ma duce și pe link-uri, că n-am timp), întreb și eu ceva ce nu vad ca se ia în considerație. Probabil ca nici nu trebuie, din moment ce vitezele la gura țevii sunt constante, bla bla:
Daca tubul e bine sa fie cât mai fest în camera, glonțul între pulbere și țeavă, eliminarea aia de aer (O2) nu influențează explozia oarecum (minor, dar de luat în calcul) și în sens negativ?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde CCM pe 26 Ian 2022, 17:12

tehărău scrie:Ca un profan ce va citește (fără a ma duce și pe link-uri, că n-am timp), întreb și eu ceva ce nu vad ca se ia în considerație. Probabil ca nici nu trebuie, din moment ce vitezele la gura țevii sunt constante, bla bla:
Daca tubul e bine sa fie cât mai fest în camera, glonțul între pulbere și țeavă, eliminarea aia de aer (O2) nu influențează explozia oarecum (minor, dar de luat în calcul) și în sens negativ?


Cred ca nu, pt ca pulberea contine atat carburant, cat si comburant. Cam la fel ca rachetele, e acelasi principiu, cari totul in desaga - in cazul de fata, in tub.
Sau, pur si simplu, nu are nevoie de oxigen. Dar nu influenteaza absolut deloc.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde CCM pe 26 Ian 2022, 17:17

Dar e o f buna idee sa scotocim si sa aflam mai multe lucruri despre pulberi, btw!!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 26 Ian 2022, 22:52

Asta e smecheria cu "explozivii" moderni, de la dinamita incoace ... molecula contine si carbonul care arde si oxigenul suficient pentru asta, are nevoie doar de un impuls ca sa inceapa sa arda si transforma 1-2-3-4 centimetri cubi de substanta solida in de cateva mii de ori mai mult volum, in gaze.
Asadar, faptul ca exista sau nu oxigen in tub nu influenteaza.

Influenteaza insa prezenta sau nu a spatiului liber in tub ... asta poate face granulele sa stea mai compact sau cu spatii intre ele si pot aparea variatii ale vitezei cu care arde pulberea, determinate de viteza cu care se propaga flacara. Exista un minim de volum care trebuie ocupat de pulbere si chiar incarcaturile slabe, folosite pentru antrenamente, nu au voie sa aiba prea putina pulbere in tub.
Cand pulberea sta compact, flacara se propaga din aproape in aproape, curba de presiune de la zero la maxim este abrupta dar aproape liniara si cobtrolabila. Daca pulberea joaca in tub, flacara se poate propaga mai repede, la mai multe granule deodata iar presiunea poate creste necontrolat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 18:32

RaduCR scrie:https://precisionrifleblog.com/2015/06/09/how-much-does-it-matter-overall-summary/

Pentru cei familiari cu limba engleză, un articol despre ce și cât contează la îmbunatățirea preciziei.

Lectură plăcută!


Merci de postare nu il stiam RaduCR. DAR...intr-adevar bun articol dar hai sa analizam un pic articolul in citeva puncte esentiale.

1) Articolul trateaza subiectul variatilitatii anumitor factori relativ la precizia de a lovi tinte la distante. Subiectul este important dar...tangential la topicul cu care am inceput. Topicul se refera la echipament, nu la probabilitate loviturilor. Pentru ca insa este important poate ar trebui topic separat, discutat ca lumea cu o teorie nu discutata asa tangential intr-o serie de raspunsuri. Sint de parare ca tratarea paritala, "pe genunchi" a unui subiect face mai mult rau decit bine. Adica numa un pic de cunostinte te duc la o concluzie partinitioare sau chiar falsa.

Subiectul in sine, probabilitatea loviturii in functie de variabilitate anumitor factori, dupa cum am spus m-a interesat de multa vreme si am cumparat si citit cartea de care se vorbeste in articol "Accuracy and Precision for Long Range Shooting", dar nu am scris un articol despre ea la vremea respectiva pentru ca mi s-a parut putin interes (am scris un alt articol referitor la prima carte si ....rezultatul a fost cam "uscat", asdar la acest subiect cu probabilitate de lovire, care si mai "matematizat" ma asteptam sa fie si mai ...insipid)

Imagine

Cartea cu pricina este total dedicata probabilitatii de lovire cu variatia anumitor factori si merge pina acolo in a trata diferite aplicatii. Una din ele este vinatoare de vinat mediu si mare si publica tabele de probabiliate (pentru diferite calibre si conditii) rezulate din analiza probabilistica cu softwareul de care se vorbeste in articol. Aceste tabele sint adevarata valoare pentru noi ca practicanti. Din nou...am considerat ca subiectul este ne-interestant pentru majoritatea...si nu am scris de el atunci.

Imagine

3) Autorul trateaza precizia si factorii practici din perpesctiva competitiei si nu a vinatorii. Adica nu il intereseza decit precizia la o distanta mare (700 si 1000 yards, adica 640 m si 914 m) si tot ce analizeaza este din aceasta perspectiva. Cerintele lui sint destule de diferite fata de vinatoarea la distanta adica: nu isi limiteaza distanta bazat pe factorii de mai sus de care am vorbit (timp de zbor, energie, viteza minima de expandare, etc.), care in practica duca la o limitare a distantei de vinatoare la 400-500 m pentru vinat media si mare. Hai sa vedem cum se aplica concluziile lui la distanta de 400m nu la 914m. Graficul din articol arata cam asa
Imagine

Hai sa luam factorii descrisi de autor pe rind.

Estimarea distantei (care este de asemenea tratat pe larg in cartea la care articolul face referire) se face bineinteles cu telemetrul (si autorul insista pe disciplina masurarii..si bine face)...dar in ultima instanta distanta este masurabila si corecatbila precis, asadar consider ca este un factor usor de eliminat.

Alegerea unui calibru 6.5 vs 308. Din punctul de vedere al competitie la tinta face mult sens, dar hai sa vedem la vinatoare daca diferenta intre calibre este chiar asa de mare si (re-)descoperitul 6.5 este chiar Nirvana (spun re-descoperit pentru ca intre noua vedeta 6.5 Creedmor si vechiul 6.5x55 practic nu nici o diferenta balistica). In tabelul de mai jos am analizat 3 munitii de fabrica de la Hornady toate incarcate cu proiectilul lor ELDX:
- 6.5 Creedmore 143 grains, 2700 feet/second, BC=625 (imens)
- 7mm08 150 grains, 2770 feet/second, BC=574 (bunicel)
- 308 Winchester 178 grains, 2600 feet/second, BC=552 (bun pentru 308)

Munitia in 7mm08 ar fi fost mai buna incarcata cu ELDx 162 grains (care Hornady il are separat pentru incarcatori) dar se pare ca nu il incarca de fabrica. De asemena 178 grains sint la limita de sus pentru 308 Winchester pentru a avea o viteza adecvata (este in urma celorlalte cu 100 feet/second)..dar e ok

Dupa cum am spus mai sus in general se considera 6.5 "pre subtire" pentru cerb (desi in Europa sa vinat cerb cu 6.5) nu pentru ca nu ar putea face treaba ci pentru ca marginal. O fi asa sau nu, tind totusi sa fiu de acord cu logica, adica exita calibre de 7mm sau .30 si de ce sa alegi ceva marginal daca poti sa alegi ceva bun. Asdar analiza de mai jos este pentru antilopa si capra..adica vinat mediu nu mare.

Hai sa ne uitam in tabela balistica comparativa intre cele 3 calibre si sa vedem daca este chiar asa o mare diferenta intre 6.5 si 308 la distanta de vinatoare la distanta

Imagine

Din tabela vedem ca la cca 0.5 secunde timp de zbor toate cele 3 calibre ajung pe la 400 yards. De asemenea vedem ca timpul de zbor este practic principalul factor limitator al distantei. Putem alege 0.6 secunde...dar trebuie sa alegem un timp de referinta, am ales 0.5 secunde.

Ei bine la 0.5 secunde toate 3 calibrele au suficienta viteza ca sa expandeze proiectilul si suficienta energie. 6.5 fiind cel mai rapid dar cu cea mai mica energie si 308 fiind cel mai lenes dar cu cea mai mare energie. Asadar la 400m toate aceste proiectile ajung cu suficienta viteza si energei DAR 308 are apropate sigur cel mai mare efect omoritor pentru ca are sectiune mai mare si "mai mult volum" al proiectilul de expandare. Sigur ciuperca de la 308 va fi mai mare decit "ciuperca" de la 6.5 mm. Deci in ce priveste efectul omoritor care este singurul factor ce conteaza pentru vinat...308 la 400m este cel in avantaj nu 6.5. De notat ca 7mm imparate diferenta intre ele. De asemenea 6.5 face si el treaba fara indoiala, dar 308 o face mai bine odata ce ajuns la vinat.

Hai sa vedem acum balistica externa. Evident ca la 400m 308 cade mai mult decit 6.5 (si 7 mm) dar 400m sint usor de masurat si compensat exact, deci nu e un factor de luat in considerare

Deviatia la vint (tabela considera un vint transversal de 10 mile/ora, adica 16 km/h) este un alt focator. Intre 6.5 si 308 exista o diferenta de deviatie de cca 2 inch/5cm la aceasi 16 km/h vint transversal. 5 cm difernta sint oarecum de luat in seama, dar e departe de a fi o diferenta semnificativa la o tinta de 15 cm. Atit 6.5 cit si 308 trebuie corectati la un vint de 16 km/h pentru ca ambele deviaza mai mult decit marimea zonei vitale deci nu e ca si cum 6.5 are o diferenta majora practica la deviatia vintului. Adica daca corectezi vintul doar pe jumate pentru ca nu ai estimat bine, 308 nu loveste in afara zonei vitale si 6.5 loveste. Vintul conteza mult mai mult la distante mare...acolo nu trage autorul articolului, nu noi la vinatore. De asemenea la 400m este mult mai usor de estimat vintul precis decit la 900m, pentru ca este mult mai aproape de tragator si deci mai usor observabil. De notat ca intre 6.5 Creedmore si 7mm08 deviatia de vint la 400m este practic nesemnificativa 0.5 inch/1.25 cm.

Asadar pentru vinatoare la 400m nu consider ca 6.5 mm are un avantaj major balistic fata de 308 asa cum ar reiesi din articol. Ba dimpotriva dac consider si balistica terminala (factor complet ignorat de articol) as zice ca 308 e chiar in avantaj.

De asemenea daca consideram si faptul ca 308 merge foarte bine si la vinat mare (cerb) as zice ca 6.5 mm este un calibru limitat si oarecum specializat. Daca vreti sa profitati de avantajele lui 6.5 dar si de ale lui 308, impartiti diferenta, alegeti un calibru in 7mm care imparte diferenta intre ele. Cred ca 7mm pentru vinatoare este unul din cele mai balansate calibre. Stiau batrinii ce stiau cind au facut 7mm Mauser. Cum ziceam mai sus am 7mm (7mm08 si 7mm Rem. Magnum) si 308. Nu am nici un 6.5 si nici nu cred ca voi avea vreodata.

Asadar cum am spus mai sus, articolul este bun pentru ce a fost intentionat, dar pentru vinatoare, trebuie facuta o analiza pentru ca sa vedem cit se aplica de fapt si ce alti factori sint ignorati...pentru ca nu sint relevanti pentru autorul articolului.

Nu va grabiti in va schimba 3006 si 308 pe noile vedete in 6.5 pentru ca....veti avea de pierdut la vinatoare

4) Articolul compara in continuare 2 tragatori si diferite tinte "statistice" (create in software), unul bun in a estima conditiile dar cu echipament mai slab, si al doilea cu echipament bun dar mai slab in a estima vintul. De acord cu concluziile lui...dar sa nu uitam ca sint facute pentru trageri la distanta, asadar efectul "ratarilor" este exacerbat pe tinta si probabilitatile de lovire au alte valori la distante mai mici. Cartea de mai sus area aceste probabilitati tabelate pentru diferite distante si deci sint mai exacte si practice pentru noi ca vinatoari.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 18:35

Croco scrie:Apropos, putin offtopic, sau nu!
Vorbeam acum cateva zile cu un prieten despre armurieri. Straini!
S-a apucat si Tubb sa faca arme! Era cu cunoscut si pe buna dreptate pentru calibrele xc (extra capacity) scoase de-a lungul vremii. Ultimul este 33xc care face furori. Acelasi proiectil de 338 aruncat cu o viteza mare. Acelasi tub si pentru 37xc si 41xc.
Daca se numeste Whidden numeste o matrita dupa el si ii pune un pret astronomic. Cortina scoate un tuner cu compensator de recul, il denumeste dupa el si gata 250 dolari americani. Wheeler a scos niste unelte, le-a pus nume dupa el si hop pretul.
E la moda acum! Iti faci un nume si profiti dupa aceasta! Scoti ceva si valorifici. Borden face actiuni.
Principiul preciziei in a construi o arma este acelasi. Daca x construieste o actiune, cu tolerante mai mici si aceleasi principii tot nu ar vinde! Marketingul este totul in acest domeniu! Mai intai iti faci un nume si apoi vinzi si un cacat! Vorba vine!


Nimic surprinzator, marketing, in orice industrie/produs/serviciu si in orice timpuri (ieri, azi, miine si pentru totdeauna).

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 18:43

Croco scrie:As Bryan Litz said in his Accuracy & Precision book, “Looking at each variable separately teaches us how to assess the uncertainties of any shot and determine how critical each variable is to hitting the target.”

Citat din articolul mentionat!


Dupa cum am spus, cartea trebuie citita in intregime, sau macar capitolele relevante pentru noi, inteleasa si apoi putem avea concluzii si "lucruri de urmat".

Citatul de mai sus...este ...practica standard in analiza unei probleme...adica - Analaiza efectelor date de variabile independente in a intelege, estima si cuantifca o marime/produs/efect final (ca e compozita la brinza, balistica sau efectul termic la microchip). Scuze...dar nu vad rostul postarii in a evidentia....evidentul.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 18:46

Croco scrie:Cal Zant spune:
https://precisionrifleblog.com/2020/03/ ... rrel-wear/

Erik Cortina spune:
https://youtu.be/oRXlCG9YZbQ

Ce spun cei doi?


Sincer la youtube nu am apucat sa ma uit.

Dar in ce priveste barrel life, in opinia mea alt topic (de fapt ambele topice si cel in ce priveste echipamentul, care e titlul articolului si celalat - probabiliatea de lovire). Este un topic bun intr-adevar, dar poate ca e bine sa deschizi topi nou daca vrei sa vorbim de el. O sa spun doar atit, exista pe undeva un spreasheet de estimare. De asemenea cei de al Backfire.tv au un spreadsheet cu un studiu amanuntit.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 19:04

violiv scrie:https://precisionrifleblog.com/2020/03/29/bullet-jump-load-development/


Cu mult mai putine resurse si, bine-nteles, mult mai putine focuri trase, am ajuns si eu la un fel de concluzie in cautarile dupa o combinatie invingatoare avand ca scop vanatoarea. Vanatoarea cu arme de serie, munitie de fabrica si distante mici catre medii dar tinte mai mici, de multe ori, decat aria vitala a unui tap ... decat sa alergi dupa pupat ghinturi mai bine cauti un proiectil caruia nu-i pasa de ghinturi!
Dupa ce am "pierdut" suficient timp masurand free-bore la tot felul de arme de vanatoare, vazand (cu suparare) ca e mult mai lung decat ce recomandau unii pentru precizie, constatand (cu si mai multa suparare) ca munitii premium incarcate cu proiectile moderne, foarte ascutite si lungi nu prea dau rezultatele dorite pe hartie, am lasat-o mai moale cu visele de a nimeri gaita in ochi la 500 m si am zis ca sacalul la 300 e suficient. Si cum pentru 300 m e suficienta si o "caramida" am tras in continuare cartuse incarcate corect, cu proiectile bondoace, care zboara prost (dar tot zboara) dar care pleaca bine pentru ca le este cat se poate de indiferent unde incep ghinturile.
Am remarcat insa ca in ultimii ani, acele arme de serie de care vorbeam vin cu free-bore semnificativ mai scurt dar nu "match" iar proiectilele mai noi pentru vanatoare bat bine de tot catre "hibrid" si ai sanse mai mari sa gasesti o combinatie buna pentru arma de vanatoare.

Trebuie avut in vedere ca imensa majoritate a vanatorilor de la noi nu intentioneaza sa schimbe teava armei lor si cautarea unui cartus potrivit ramane inca (din pacate) calea mai usoara catre un strop de precizie.


Drept sa spun nu am experimentat cu proiectil departe de ghinturi...dar nici nu am tras suficient ca distrug o teva (tevile mele au sute de focuri, 308 poate peste o mie de focuri) si nici nu am aceleasi cerinte de precizie cum vor cei de la benchrest...asadar proiectilele mele inca sint aproape de ghinturi in acceptiunea vinatoreasca de precizie adica 0.5 MOA. Atita vreme cit trage asa nu am de ce sa schimb ceva.

Insa in ce priveste munitia de fabrica, am tras vreo 400-500 Hornady Amax si Hornady BTHP in 308 mai demult. Sint sigur ca nu era aproape de ghinturi si nu am observat nici o diferenta de precizie. DAR Savage are camere mai strimte probabil, cel putin a mea avea, nu era la minimum dar parca avea doar vreo 0.003 inch fata de minim, asadar saltul proiectilului cred ca era realtiv mic pentru o arma de fabrica cu munitie de fabrica.

Asa e nici aici majoritatea nu schimba tevi (eu le schimb :-) ). Dar ce se poate face si in Romania, la Savage se poate insuruba teava pentru o camera mai strimta. La Savage Headspace se poate regla de amator, doar prin insurubarea tevii in culata la specificatiile minimime. E nevoie doar de un sablon pentru camera minima.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 19:07

violiv scrie:P.S. nu pot sa nu ma gandesc ca toate discutiile astea despre ce si cum sa faci cu tuburile ar fi fost istorie daca guvernantii Europei (si ai vecinilor de peste ocean, in egala masura) n-ar fi decis (cu prostia si micimea ce-i caracterizeaza de vreo 50 de ani incoace) sa interzica .... MUNITIA FARA TUB. Eventual si cu aprindere electrica...

Reincarcarea ar fi putut insemna azi sa cumperi un "patron" de pulbere compactata in forma calibrului cartusului si sa-i lipesti cu super-glue un proiectil in varf ....


Aici exista ceva asemantor....muzzleloader, care se poate incarca cu "pastile",adica pulbere in forma de pastile a cite 50 de grains fiecare. Incarcatura maxima e 3 pastile, adica 150 grains.

Ca veni vorba...ghici ce jucarie am primit de Craciun. INdiciu......are pastile :D :D :D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 27 Ian 2022, 21:25

Apropo de pastile si teorii ... am citit o povestioara ce pornea de la dilema "Ce a fost mai intai? Oul sau gaina?" transpusa la arme ... Ce a fost mai intai? Pusca sau cartusul?

Evident ca aici mai toti ar spune ca despre cartus ca este o inventie foarte moderna, cu sute de ani mai noua decat pusca. Insa, daca analizam un pic definitia cartusului - un tub incarcat cu pulbere si proiectil si dotat cu "aprinzator" - ne putem gandi ca primele arme au fost, de fapt, un mare cartus.....

Ce pot sa-ti spun? Daca iti va ramane printr-un coltisor al mintii ideea ca arma cu incarcare pe la gura tevii este ca un mare cartus si vei folosi la incarcarea ei tot ceea ce ai invatat la incarcarea cartuselor s-ar putea sa ai surprize foarte frumoase! In plus, se adauga si placerea manufacturarii proiectilelor ... ceea ce pentru 308 nu faceai!!!

Spor la treaba! Spor la tras!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 27 Ian 2022, 21:57

tehărău scrie:Ca un profan ce va citește (fără a ma duce și pe link-uri, că n-am timp), întreb și eu ceva ce nu vad ca se ia în considerație. Probabil ca nici nu trebuie, din moment ce vitezele la gura țevii sunt constante, bla bla:
Daca tubul e bine sa fie cât mai fest în camera, glonțul între pulbere și țeavă, eliminarea aia de aer (O2) nu influențează explozia oarecum (minor, dar de luat în calcul) și în sens negativ?


Precizia este data de alinierea actiunii, cartusului si a tevii! Dezideratele ulterioare au ca scop, indiferent la ce se refera, acest principiu. Asezarea varfului mai aproape sau mai departe de ghinturi, nu afecteaza precizia (se respecta coal, geometria si materialul proiectilului). In momentul exploziei, a arderii pulberii, gura tubului expandeaza, sigiland camera de ardere, proiectilul fiind impins pe teava. Daca este prea putina pulbere, fapt netratat de nicio carte, gura tubului nu mai sigileaza camera, gazele intorcandu-se in camera si evacuate prin gaurica mica din actiune. Tubul este marcat cu urme negre, de carbon, care par a se revarsa.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 27 Ian 2022, 22:12

dtdpuu scrie:
Croco scrie:Cal Zant spune:
https://precisionrifleblog.com/2020/03/ ... rrel-wear/

Erik Cortina spune:
https://youtu.be/oRXlCG9YZbQ

Ce spun cei doi?


Sincer la youtube nu am apucat sa ma uit.

Dar in ce priveste barrel life, in opinia mea alt topic (de fapt ambele topice si cel in ce priveste echipamentul, care e titlul articolului si celalat - probabiliatea de lovire). Este un topic bun intr-adevar, dar poate ca e bine sa deschizi topi nou daca vrei sa vorbim de el. O sa spun doar atit, exista pe undeva un spreasheet de estimare. De asemenea cei de al Backfire.tv au un spreadsheet cu un studiu amanuntit.

Ce are sula cu prefectura?
Se contrazic! Aceasta fac! Argumentele de notorietate cat si cele de referinta ale unuia dintre ei sunt praf in ochi! Dar cum pot eu, un nimeni, sa contrazic un blog? Ei bine, unul dintre ei, pentru mine cel putin, nu mai are nicio credibilitate!
Imi aduc aminte de Iliescu, tot ce spunea in ‘90, era adevarat, doar spunea la televizor!
PS: erodarea ghinturilor presupune urmarirea lor pentru mentinerea preciziei. Celalalt contrazice aceasta teorie! Sunt curios ce parere are Zant despre compensarea pozitiva: Litz vs Whidden. Sau nu se baga acolo? E retoric, nu trebuie raspuns.(pentru @dtdpuu).
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 27 Ian 2022, 22:19

@dtdpuu
6,5 creed surclaseaza 308 win. Strugurii sunt acri!
Alege cel mai bun de fabrica din fiecare categorie! Compara energiile, lasa timpii de zbor!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 23:10

Croco scrie:
dtdpuu scrie:
Croco scrie:Cal Zant spune:
https://precisionrifleblog.com/2020/03/ ... rrel-wear/

Erik Cortina spune:
https://youtu.be/oRXlCG9YZbQ

Ce spun cei doi?


Sincer la youtube nu am apucat sa ma uit.

Dar in ce priveste barrel life, in opinia mea alt topic (de fapt ambele topice si cel in ce priveste echipamentul, care e titlul articolului si celalat - probabiliatea de lovire). Este un topic bun intr-adevar, dar poate ca e bine sa deschizi topi nou daca vrei sa vorbim de el. O sa spun doar atit, exista pe undeva un spreasheet de estimare. De asemenea cei de al Backfire.tv au un spreadsheet cu un studiu amanuntit.



Ce are sula cu prefectura?
Se contrazic! Aceasta fac! Argumentele de notorietate cat si cele de referinta ale unuia dintre ei sunt praf in ochi! Dar cum pot eu, un nimeni, sa contrazic un blog? Ei bine, unul dintre ei, pentru mine cel putin, nu mai are nicio credibilitate!
Imi aduc aminte de Iliescu, tot ce spunea in ‘90, era adevarat, doar spunea la televizor!
PS: erodarea ghinturilor presupune urmarirea lor pentru mentinerea preciziei. Celalalt contrazice aceasta teorie! Sunt curios ce parere are Zant despre compensarea pozitiva: Litz vs Whidden. Sau nu se baga acolo? E retoric, nu trebuie raspuns.(pentru @dtdpuu).


Ah...sper ca ma inteles intentia ta.....mai greu, si de acord, sint multe topicuri in contradictie. Dar referitor la orice subiect, judecam singuri. Personal prefer o dizertatie mai lunga si cu suport matematic sau statistic (multe experimente...etc.) pe un subiect ca sa imi fac o "teorie" (cum ar fi carte).

DAR cum am spus mai sus la un raspuns la @viloiv, armele mele, cu ce am incarcat, trag bine aproape de ghinturi, LA PRECIZIA DE VINATOARE. Insa am tras si munitie de fabrica (cum ziceam mai sus) citeva sute de focuri (vreo 800 ca sa fiu mai exact) si precizia nu a scazut DAR cu munitia de fabrica am avut precizie mai mica decit cu incarcaturile mele..... Asadar o sa continui sa incarc inspre ghinturi, ca se pare ca merge bine la ogive si continui cred/sper ca precizia va fi adecvata pentru vinatore.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 27 Ian 2022, 23:59

Croco scrie:@dtdpuu
6,5 creed surclaseaza 308 win. Strugurii sunt acri!
Alege cel mai bun de fabrica din fiecare categorie! Compara energiile, lasa timpii de zbor!


Postarea asta e un pic "ascutzita", asa ca hai sa raspund in aceeasi maniera si pe puncte:
- "compara energiile" - le-am comparat vezi tabelul de mai sus are energii
- "alege cel mai bun din fabrica din fiecare categroie"- am ales dar ce e drept de la Hornady
- "6.5 Creed surclaseaza 308" - adevarat il surclaseaza balistic, la o distanta la care nu conteaza pentru vinatoarea de capra/antilopa pentru ca e prea departe. La distantele la care conteaza 6.5 Creed e chiar in urma la ce conteza adica efectul in vinat (e in urma energetic, sectiune etc....vezi tabela). Am incercat sa fac acest argument de vreo citeva postari. Incep sa iau ad-literam ce ai spus - ca ai citi pe diagonala ce am scris
- "lasa timpii de zbor" -in opinia mea nu putem sa ii lasam pentru ca, capra nu e tigaie nici coala A4. DAR nu cred sa ii vezi vreoadata luati in calcul de nici un campion de distanta, pentru el nu conteaza ca poate lua o gura de suc pina ajunge glontul la tinta. Pentru capra insa conteaza timpul de zbora pentru ca ea, capra, toatal idioata si fara 7 clase, tocmai rigiie si tresare .... asadar pina ajunge glontul la ea se intimpla ca isi schimba pozitia in post, si in loc sa ii lovesti "compresorul", ii lovesti "camara", sau "mucii" la aia 900m la care crezi ca te poti intinde pentru ca 6.5 Creedmore e ingerul calibrelor in decada asta.
- "Strugurii sunt acri!" - hmm...nu sint sigur ca intelegei lucrurile cu adevarat hai sa le pun cit pot de explicit (nu stiu daca o sa am un rezultat dar sint un optimist). Aici este patria armeleor, calibrelor, sculelelor de tras/ vinat, etc. si in general Nirvana pentru tot ce face boom. De asemnea intraznesc sa sper, ca ai intuit, pina acum macar, ca sint "oarecum" pasionat de arme, asadar chiar daca nu stiu eu prea multe incerc sa ma instruiesc, analizez, judec inginereste...si din cind in cind imi dau cu presupusul pe aici pe forum, dar asa cu o teorie mai inghegata, si justificari, nu 3 rinduri intre 18 postari. ASADAR DACA NU AM CEVA CE FACE "BOOM" SAU AJUTA LA FACUT "BOOM" ESTE PENTRU CA IL CONSIDER INUTIL PENTRU MINE. Mai precis daca nu am un 6.5, inseamna ca am analizat, si ori e ceva mai bun (pentru mine), ori am ceva ce face acelasi lucru pentru aplicatia mea. Ca si coincidenta, acum am 2 arme in lucru la care le schimb teava, o sa ratez din nou ocazia de 6.5 pentru ca E INUTIL pentru mine. Asadar "strugurii nu sint acri", "strugurii sint" INUTILI PENTRU MINE. Scuze ca am repetat INUTIL de atitea ori in aceasta postare, sper totusi ca in una "scanarile diagonale" sa intersectezi una din repetitii.

In incheire, continua sa folosesti 6.5 Creed pentru tigai si hirtiutze e absolut superior acolo si cel mai probabil il considera si eu...daca o sa inceapsa sa imi placa talangele din nou (din pacate nu era inventat cind mi-au placut). Dar pentru vinatoare o sa convenim sa fim in dezacord in superioritatea lui relativ la 308 - pentru aplicatiile mele.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 00:21

Imi amintesc de o dezbatere asemanatoare, pe aceeasi tema - diferenta era minima: cineva sustinea superioritatea lui 6,5 creed iar eu ziceam, precum @dtdpu, ca la vanatoare prefer sa ma duc cu batranul 30-06 ...

In ceea ce priveste dezbaterea intre chestiile prezentate in filmulete e ca in bancul cu rabinul la care vin doi cetateni cu o problema; expune unul problema iar rabi zice "ai dreptate!"; expune celalalt problema iar rabi zice iar "ai dreptate!"; un martor inocent exclama "rabi, nu se poate ca amandoi sa aiba dreptate!; iar rabi zice iar fericit "si tu ai dreptate!"

Discutia in privinta distantei pana la ghinturi era cam asa: daca poti masura extrem de exact si poti face asta foarte des si poti incarca la fel de des, atunci cauta ghinturile! Daca nu poti face toate de mai sus si tragi mult in scurt timp cu aceeasi munitie nu mai functioneaza, pentru ca 100 de cartuse iti impingh ghinturile prin eroziune suficient cat sa nu le mai pupe glontul. In aceasta situatie este mai eficient sa stai mai departe dar intr-o zona de comfort, adica la o distanta fata de ghinturi ce permite un grupaj decent chiar cu variatii fata de distanta de pornire.
Si da, amandoi au dreptate!

Problema in discutie aici se refera la vanatoare. Ori vanatoarea e un pic altceva decat gaurit tinte inerte. La vanatoare, asa cum cei mai multi dintre vanatori au invatat, rar se aliniaza toate planetele in sprijinul vanatorului si e bine sa ai o mica rezerva. Ori nu te intinzi mai mult decat ti-e plapuma, ori folosesti o plapuma un pic mai mare! In cazul nostru, marja asta de siguranta este doar marginal atinsa de energia proiectilului la tinta. Ceva mai mult conteaza impulsul, masa proiectilului, diametrul acestuia, comportamentul in tinta. Rar moare animalul din motive strict legate de energie. Deobicei energia il zapaceste, gaura ramasa in el il doboara definitiv ... cu cat e mai mare cu atat mai bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde violiv pe 28 Ian 2022, 01:32

@teharau
Ca sa intelegi care-i treaba cu ghinturile, imagineaza-ti ca vrei sa sufli printr-o teava o maslina. Maslina aia are tendinta de a se pune in teava tot stramb si va iesi din teava stramb apoi va zbura stramb.
Cam la fel fac si gloantele moderne, lungi si ascutite si in fata si in spate ... cand au chef se pun stramb in teava. Si au chef cu atat mai mult cu cat distanta de parcurs pana intalnesc ghinturile e mai mare. Teoretic (ca practic se lucreaza mult pentru asta) glontul e tinut in tub de tensiunea din gatul acestuia, care tot teoretic e constanta de jur imprejur. Cand este expulzat din tub e bine sa fie preluat imediat de ghinturi ca nu cumva sa se culce pe-o ureche. Proiectilele stil vechi, cu corp lung si cilindric si varf bont nu au problema asta ... e ca si cand sufli un creion prin aceeasi teava. Doar ca astea zboara rau prin aer.
De ce e rau daca proiectilul cel lung, cu un coeficient balistic impresionant, se aseaza chiar si numai un pic stramb in ghinturi? Pai pentru ca partea lui cilindrica, cea care se infige efectiv in ghinturi, e prea scurta ca sa-l centreze la loc si tot stramb va merge prin teava si tot un pic stramb iese.
Sa nu uitam ca iese invartindu-se si inca tare de tot. Sa zicem ca tragem un proiectil cu 1000 m/s la gura printr-o teava cu pas de 10"~25 cm. Proiectilul parcurge 1 m in 1/1000 dintr-o secunda, si cei 25 cm in 1/4000 dintr-o secunda, adica se rasuceste complet in 1/4000 sec, adica are "turatia" de 4000/sec sau 240.000 rotatii/minut. La turatia asta toate chestiile se petrec altfel de cum le stim noi. Varful proiectilului nu mai este perfect in axa de rotatie daca glontul iese stramb, ca urmare el descrie un mic cerculet. La turatia asta cercul nu mai este virtual in reactie cu aerul pe care-l taie ci devine cat se poate de real. Deci nu un ac va strapunge aerul ci un varf bont, plat. Ori asta schimba cu totul comportamentul lui in zbor. La fel se intampla si la multe din proiectilele de vanatoare cu varf de plastic, plastic care se incalzeste pana se topeste si se transforma intr-o cusma. Pentru ca treaba asta nu se intampla de doua ori la fel, fiecare glont tras va zbura altfel, oricat de mult te-ai chinui sa incarci exact la fel cartusele.

Din pacate pentru noi vanatorii, armele de vanatoare se fac cu aceasta distanta intre camera cartusului si ghinturi ... mare de tot. Sint facute asa pentru a incapea in arme toate tipurile de proiectile si gramaje, fara a atinge ghinturile nici cel mai cilindric si lung. Cu cat calibrul este unul mai vitezist, incarcat la presiuni mai mari, cu atat distanta asta e mai mare. Dintre cele uzuale, 7x64 sau 300 wm, 300 wby sint recunoscute pentru tevile cu free-bore lung. Dar nu numai. Nici 30-06 nu sta mai bine la multe marci.

Ce povestim aici are mica aplicabilitate practica la noi dar este explicatia pentru care gloante ca DK sau KS merg incredibil de precis din mai toate armele pe cand Norma cel mai modern merge mai rau ca S&B SP din Blaser in 30-06, 300 wm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 01:45

violiv scrie:Imi amintesc de o dezbatere asemanatoare, pe aceeasi tema - diferenta era minima: cineva sustinea superioritatea lui 6,5 creed iar eu ziceam, precum @dtdpu, ca la vanatoare prefer sa ma duc cu batranul 30-06 ...

In ceea ce priveste dezbaterea intre chestiile prezentate in filmulete e ca in bancul cu rabinul la care vin doi cetateni cu o problema; expune unul problema iar rabi zice "ai dreptate!"; expune celalalt problema iar rabi zice iar "ai dreptate!"; un martor inocent exclama "rabi, nu se poate ca amandoi sa aiba dreptate!; iar rabi zice iar fericit "si tu ai dreptate!"

Discutia in privinta distantei pana la ghinturi era cam asa: daca poti masura extrem de exact si poti face asta foarte des si poti incarca la fel de des, atunci cauta ghinturile! Daca nu poti face toate de mai sus si tragi mult in scurt timp cu aceeasi munitie nu mai functioneaza, pentru ca 100 de cartuse iti impingh ghinturile prin eroziune suficient cat sa nu le mai pupe glontul. In aceasta situatie este mai eficient sa stai mai departe dar intr-o zona de comfort, adica la o distanta fata de ghinturi ce permite un grupaj decent chiar cu variatii fata de distanta de pornire.
Si da, amandoi au dreptate!

Problema in discutie aici se refera la vanatoare. Ori vanatoarea e un pic altceva decat gaurit tinte inerte. La vanatoare, asa cum cei mai multi dintre vanatori au invatat, rar se aliniaza toate planetele in sprijinul vanatorului si e bine sa ai o mica rezerva. Ori nu te intinzi mai mult decat ti-e plapuma, ori folosesti o plapuma un pic mai mare! In cazul nostru, marja asta de siguranta este doar marginal atinsa de energia proiectilului la tinta. Ceva mai mult conteaza impulsul, masa proiectilului, diametrul acestuia, comportamentul in tinta. Rar moare animalul din motive strict legate de energie. Deobicei energia il zapaceste, gaura ramasa in el il doboara definitiv ... cu cat e mai mare cu atat mai bine.


Intr-adevar, rabinul are dreptate - uitasem bancul asta :D

Acum sint in tabara care urmaresc ghinturiler pentru ca la fiecare Ciclu de incarcare (cind toate tuburile sint goale si le reciclez) masor din nou ghinturile. E usor sa ajustez matrita pentru asezarea glontului pentru ca are surub micrometric. Nu ca tin neaparat sa fac asta...dar de ce sa stricam ceva ce functioneaza....insa diferentele sint foarte mici la eroziune, si greu de masurat.

Intr-adevar acesta era punctul care incercam sa il fac, adica, ca la vinatoare, chiar si la distante mari, dar resonabile, prefer aceasta marja de balistica terminala a unui calibru gros si incercat, cum zice @violiv, o "plapuma mai mare". Personal am tras "pe linga" (catari mecanice dereglate), fara sa ratez pe de-a intregul si am urmarit 2 ore..fara recuperare finala. Am tras cu unproiectil ne-expandabil (n-am stiut ca nu expandeaza la vremea respectiva, altceva scria pe cutie) si am avut experienta unei gauri...care e doar o gaura mititica. Urma de singe a expirat, animalul l-am pierdut din vedere si apoi de tot...M-a macinat saptamini intregi...si chiar si acum ma simt aiurea cind ma gindesc. Marja de siguranta la vinatoare e sfintita...de ce sa nu o iei daca poti?

Ca veni vorba, cindva am scris ceva de efectul omoritor, poate ar fi fost bine sa pun in tabela si efectul omoritor la diferite distante, poate era mai eficient in a ilustra punctul care vreau sa il fac. Si efectul asta e o dezbatere in sine...dar important este sa il calculez la fel pentru toate aceste calibre cam de acelasi fel ("sticlute" cu diametre si viteze comparabile). Evident ca la urma urmei efectul matematic trebuie dovedid in practica, dar si din ce am citit experimente par sa se alinieze....in sfirsit alta discutie, alt topic.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde dtdpuu pe 28 Ian 2022, 01:56

violiv scrie:@teharau
Ca sa intelegi care-i treaba cu ghinturile, imagineaza-ti ca vrei sa sufli printr-o teava o maslina. Maslina aia are tendinta de a se pune in teava tot stramb si va iesi din teava stramb apoi va zbura stramb.
Cam la fel fac si gloantele moderne, lungi si ascutite si in fata si in spate ... cand au chef se pun stramb in teava. Si au chef cu atat mai mult cu cat distanta de parcurs pana intalnesc ghinturile e mai mare. Teoretic (ca practic se lucreaza mult pentru asta) glontul e tinut in tub de tensiunea din gatul acestuia, care tot teoretic e constanta de jur imprejur. Cand este expulzat din tub e bine sa fie preluat imediat de ghinturi ca nu cumva sa se culce pe-o ureche. Proiectilele stil vechi, cu corp lung si cilindric si varf bont nu au problema asta ... e ca si cand sufli un creion prin aceeasi teava. Doar ca astea zboara rau prin aer.
De ce e rau daca proiectilul cel lung, cu un coeficient balistic impresionant, se aseaza chiar si numai un pic stramb in ghinturi? Pai pentru ca partea lui cilindrica, cea care se infige efectiv in ghinturi, e prea scurta ca sa-l centreze la loc si tot stramb va merge prin teava si tot un pic stramb iese.
Sa nu uitam ca iese invartindu-se si inca tare de tot. Sa zicem ca tragem un proiectil cu 1000 m/s la gura printr-o teava cu pas de 10"~25 cm. Proiectilul parcurge 1 m in 1/1000 dintr-o secunda, si cei 25 cm in 1/4000 dintr-o secunda, adica se rasuceste complet in 1/4000 sec, adica are "turatia" de 4000/sec sau 240.000 rotatii/minut. La turatia asta toate chestiile se petrec altfel de cum le stim noi. Varful proiectilului nu mai este perfect in axa de rotatie daca glontul iese stramb, ca urmare el descrie un mic cerculet. La turatia asta cercul nu mai este virtual in reactie cu aerul pe care-l taie ci devine cat se poate de real. Deci nu un ac va strapunge aerul ci un varf bont, plat. Ori asta schimba cu totul comportamentul lui in zbor. La fel se intampla si la multe din proiectilele de vanatoare cu varf de plastic, plastic care se incalzeste pana se topeste si se transforma intr-o cusma. Pentru ca treaba asta nu se intampla de doua ori la fel, fiecare glont tras va zbura altfel, oricat de mult te-ai chinui sa incarci exact la fel cartusele.

Din pacate pentru noi vanatorii, armele de vanatoare se fac cu aceasta distanta intre camera cartusului si ghinturi ... mare de tot. Sint facute asa pentru a incapea in arme toate tipurile de proiectile si gramaje, fara a atinge ghinturile nici cel mai cilindric si lung. Cu cat calibrul este unul mai vitezist, incarcat la presiuni mai mari, cu atat distanta asta e mai mare. Dintre cele uzuale, 7x64 sau 300 wm, 300 wby sint recunoscute pentru tevile cu free-bore lung. Dar nu numai. Nici 30-06 nu sta mai bine la multe marci.

Ce povestim aici are mica aplicabilitate practica la noi dar este explicatia pentru care gloante ca DK sau KS merg incredibil de precis din mai toate armele pe cand Norma cel mai modern merge mai rau ca S&B SP din Blaser in 30-06, 300 wm.


Nimic de adaugat la explicatie, e mai buna si mai pe larg decit ce am scris eu in sectiunea de incarcare.

Vreau doar sa completez ca din aceste motive de aliniere, in procesul de re-incarcare a munitie se insista atit de mult pe perfectiunea si consistenta geometrica si mecanica a cartusului (masurari, prelucrari laborioase te tuburi, alinieri, etc.). Daca geometric si mecanic cartusul se aseaza la fel si STRINS in camera cartusului, fiecare glont se alineaza la fel fata de ghinturi deci pleaca consistent de la foc la foc. Cum spunea si violiv, partea cu "STRINS" are de-a face mult cu producatorul. Ca si re-incarcator insa putem sa impingem proiectilul mai in fata inspre ghinturi, insa cu munitie de fabrica nu e posibil. De asemenea camera cartusului in multe din armele de serie e larga si degeaba cartusele sint consistente geometric daca se "balangane" in camera. IN acest sens Savage are un avantaj ( nu stiu cum e Ruger..sau altele din Europa) in sensul ca teava se poate insuruba mai mult in culata si se poate strimta camera la dimensiunea aproape minima acceptata de specificatii. NU se pierde nimic, munitia de fabrica functioneaza normal pentru ca toate e dimensionata la mimim. Singura problema este daca arma are viata grea (nisip, apa...etc.) caz in care boltul se inchide mai greu...dar daca ai grija...e ok.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sistem de vinatoare la distanta-Cerinte/Constructie/Rezultat

Mesajde Croco pe 28 Ian 2022, 06:14

E normal!
E normal sa fie puncte de vedere diferite, opinii diferite, simpatii si aversiuni bazate pe experiente sau ce am citit!
Nu-mi propun sa te schimb, sa faci lucrurile diferit de cum faceai pana acum. Unii sunt recalcitranti la schimbare, ce a mers ieri merge si astazi.
Nu am 6,5 creed, din contra, nu-mi place! Dar, balistic, conform conditiilor din Romania, este superior 308w. Asa il consider eu, poate nu am dreptate! Comparand Hornady 147 Eldm cu 178 eldm, 0,697 cu 0,547 e clar care isi conserva mai bine energia. Pana in 400m nu conteaza, amandoua isi fac treaba. Dupa 400m, probabilitatea de a lovi tinta si un impact mai mare il are 6,5. Timpii de zbor sunt un factor care conteaza prea putin. Pueril cineva ii ia in calcul! Daca conteaza asa mult, de ce nu este load developmentul facut cu OBT? Pe unul din link-urile de mai sus este un grafic, cu metoda Audette. Se reduce tot load developmentul la 10-12 cartuse! Dar repet, nu vreau sa schimb nimic! Superficialitatea este o virtute!
Teorii ca se topeste varful am tot auzit! Acum 6, 7 ani am vazut asa ceva pe forumuri, cand se facea comparatie cu alte marci. Basme! Nu sunt stapanul teoriei absolute, dar verific ceea ce citesc. Daca doar am citat, spun aceasta. Nu vreau sa dezinformez!
Eu vreau sa ma schimb! Daca sunt alte argumente decat cele de mai sus, te rog sa le prezinti. Daca nu, …
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori

Publicitate