Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:52

CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde SPV13R pe 19 Sep 2022, 13:58

Am gasit arma asta la in prieten, este in stare foarte buna dar … nu stiu nimic despre arma si nici google nu e generos.
Ce imi puteti spune despre ea si cam la ce pret se vinde o astfel de arma?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde violiv pe 19 Sep 2022, 18:48

In Ro s-a comercializat printr-un magazin din CT ... sa fie vreo 10-15 buc in Ro.
Este o varianta de vanatoare dezvoltata de rusi pe platforma unei arme de tir de prin anii "60, la randul ei cu ceva inspiratie de prin tentative de bolt-action care sa inlocuiasca Mosin-ul sniper.
Mecanica e simpla si robusta ... inainte de vremurile in care Tikka lansa "simplu, ieftin si bun".
Are doua puncte problematice
- garda tragaciului cu magazia cam slabute si fixarea de pat aproximativa ... asta se rezolva "cimentand" garda de pat cu ceva rasina
- profilul superior al culatei foarte ciudat care face ca prinderea lunetei sa se faca pe o sina coada de randunica plasata la vreo 30-40 grade inclinare stanga ... arma venea si cu o montura "personala" dar cu inele de 25-26 mm si care nu statea foarte bine la locul ei pentru ca nu avea nimic antirecul de stabilizat inainte-inapoi.
De tras? Rusii ziceau in prospect "maxim 9 cm la 100 m, grupaj" dar cu unele boabe si cu celelalte probleme corectate putea si mai bine.
Finisajele sint ca de rusi mahmuri, specifice anilor de tranzitie.
A fost ieftina si noua, undeva la 2/3 din pretul unei CZ 550 din vremurile alea.
Prin prisma limitarii monturii si a lipsei oricarui accesoriu nu prea e tentanta ... a fost cat pe ce sa iau si eu una dar deja ma cam parasise dorinta de "munca in zadar" in incercarile de a imbunatati rusoaice avortate de fabrica.

Parca scosesera si o varianta mai noua, cu prindere de luneta la locul ei, pe verticala culatei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde violiv pe 19 Sep 2022, 18:50

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde violiv pe 19 Sep 2022, 19:05

Niste poze ar ajuta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde SPV13R pe 28 Mar 2023, 15:26

Dupa mai multe pareri, arma este de fapt tula model nh
Ceva pareri?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde emy pe 29 Mar 2023, 08:01

Seamana cu Dragana noastra.
Pretul corect este dat de suma pe care o primeste vanzatorul .
Eu as oferi 3000 lei pentru ea (strict opinia mea - SKS 2800 lei, Dragana 1500 lei; CZ550 6000 lei)

Daca tot e prietenul tau , intreaba-l cum se comporta luneta IOR.
Prinderea este facuta special? a avut probleme in utilizare?
Multumesc.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde SPV13R pe 29 Mar 2023, 21:42

Ce zice fostul proprietar - nu mai conteaza.
Pretul este corect, a venit cu luneta de psl si ma pregatesc de reconditionare.
Arma nu arata rau dar o iau mai mult de colectie.
Deocamdata caut ceva boabe sa trag un pic sa vad ce poate.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde violiv pe 30 Mar 2023, 06:33

Vei avea de muncit serios la ea...

Luneta e buna de tinut pe perete. Prinderea de dat la dusmani iar tragaciul "de invidiat".
Este un model mai vechi decat cel de care vorbeam anterior, de inspiratie stransa Mosin, cu aceeasi culata "despicata" in partea din spate, pe care nu poti pune o prindere de luneta decenta. Daca baza existenta iti permite sa pui vreo prindere mai noua, sfatul meu este sa te limitezi la un punct rosu pus acolo, pe partea anterioara a culatei.

P.S. seamana cu Dragana doar la nivelul finisarilor! Mecanic n-au nicio legatura.
Sa dai 3000 lei pe asa ceva .... mai bine-i dai de pomana la un copil nevoias. Ce sa mai zic, tocmai am vazut o Dragana listata la aproape 1000€ ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde emy pe 30 Mar 2023, 10:09

https://www.narmao.ro/um-cugir/ant-46696/
Asta arata bine. Chiar nu ma pricep la preturi ^:)^
intrebam de luneta pentru ca am si eu ceva similar - merita sa-mi bat capul cu ea?
Oricum am preferat intotdeauna armele fara luneta. Trag mai bine cu inaltator si catare - la tinta :)
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde pipabh pe 30 Mar 2023, 15:14

emy scrie:https://www.narmao.ro/um-cugir/ant-46696/
Asta arata bine. Chiar nu ma pricep la preturi ^:)^
intrebam de luneta pentru ca am si eu ceva similar - merita sa-mi bat capul cu ea?
Oricum am preferat intotdeauna armele fara luneta. Trag mai bine cu inaltator si catare - la tinta :)

E 4.200 o ARMA NOUA! MAuser M18 3006 si va uitati la resturi? Pentru ce? O luneta de cand lumea intr-o mag fixa?
Un Savage Axis nou e pe acolo cu luneta cu tot care 100% se potriveste mai bine zilelor noastre!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde pipabh pe 30 Mar 2023, 15:23

viewtopic.php?f=125&t=20431#p279896

Ia uite ce luneta de panda! LA ce pret!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde adisan77ro pe 01 Apr 2023, 10:20

pipabh scrie:https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=125&t=20431#p279896

Ia uite ce luneta de panda! LA ce pret!



Sa dea Domnul sa fie in mintile ei.
Am recomandat si eu unui prieten o luneta (de la un producator cu nume) la un pret asemanator tot de aici de pe forum din sectiunea dedicata, in ideea ca-i fac un bine si am ajuns sa constat ca mai bine imi vedeam de treaba. Luneta aia era buna fix de batut cuie si asta in caz ca rezista :naughty: . Pare ca se scot si astfel de "oferte" la vanzare, ceea ce nu e neaparat o problema atat timp cat sunt insotite de toate informatiile necesare si de bun simt in asa fel incat cumparatorul sa isi asume in cunostinta de cauza achizitia. In rest intruneste doar conditiile de teapa. Si stiti cum e...fiecare cand isi ia un sut in dos incearca sa-l dea mai departe...ca in jocul acela cu popa prostu'
Nu fac nici o aluzie ci doar spun ca avem si astfel de colegi printre noi, asa incat a fi precaut nu strica.

P.S.: Fara nici o legatura cu produsul in sine din link sau cu vanzatorul (ptr a nu fi inteles gresit), ci doar cu o speta care mi-a venit in minte acum. Si oricum cel/cei(daca or fi) care se regaseste/regasesc in ce am spus eu se stiu ei, asa incat daca citeste/citesc asta poate isi ia/iau si ceva timp sa reflecte nitel la speta, iar daca i/li se pare ca este absolut in regula , atunci...keep going
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde pipabh pe 01 Apr 2023, 10:31

adisan77ro scrie:
pipabh scrie:https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=125&t=20431#p279896

Ia uite ce luneta de panda! LA ce pret!



Sa dea Domnul sa fie in mintile ei.
Am recomandat si eu unui prieten o luneta (de la un producator cu nume) la un pret asemanator tot de aici de pe forum din sectiunea dedicata, in ideea ca-i fac un bine si am ajuns sa constat ca mai bine imi vedeam de treaba. Luneta aia era buna fix de batut cuie si asta in caz ca rezista :naughty: . Pare ca se scot si astfel de "oferte" la vanzare, ceea ce nu e neaparat o problema atat timp cat sunt insotite de toate informatiile necesare si de bun simt in asa fel incat cumparatorul sa isi asume in cunostinta de cauza achizitia. In rest intruneste doar conditiile de teapa. Si stiti cum e...fiecare cand isi ia un sut in dos incearca sa-l dea mai departe...ca in jocul acela cu popa prostu'
Nu fac nici o aluzie ci doar spun ca avem si astfel de colegi printre noi, asa incat a fi precaut nu strica.

P.S.: Fara nici o legatura cu produsul in sine din link sau cu vanzatorul (ptr a nu fi inteles gresit), ci doar cu o speta care mi-a venit in minte acum. Si oricum cel/cei(daca or fi) care se regaseste/regasesc in ce am spus eu se stiu ei, asa incat daca citeste/citesc asta poate isi ia/iau si ceva timp sa reflecte nitel la speta, iar daca i/li se pare ca este absolut in regula , atunci...keep going[/quote]

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca e buna de batut cuie si atat!!!
Cine nu-si respecta clientii si colegii de forum ar trebui zburati! Dar, sa se intample acest lucru ar trebui sa existe reclamatii. Nu am vazut multe pe forum ! Asa ca ....
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde adisan77ro pe 02 Apr 2023, 12:08

Dupa cum am spus, a fost cumparata de un prieten care nu e membru pe forum ( asta cu privire la lipsa unei reclamatii). Iar eu nu ma mai bag, ca mi-a ajuns ca am incercat sa ii fac un bine si a iesit prost. Noroc ca omul e cu toate doagele la el si a inteles situatia si nu s-a stresat. Cand nu reusesc sa o regleze persoane diferite (care sunt cu mana pe arme de zeci de ani), sare din reglaje, pe arme diferite si nu isi pastreaza 0, iar unii din tara asta, care se ocupa de optica (ca sa nu dam nume in ce companie or activa), spun ca nu merita sa isi bata capul cu reparatia(si nu ca nu ar fi avut disponibilitate persoana respectiva), sincer alta utilitate decat sa bati cuie cu ea, eu nu vad, eventual sa spionezi "vecina" daca esti fan. Oricum subiectul e inchis ptr mine si oricum speta e de anii trecuti, iar scopul ptr care am adus-o in discutie este doar ptr ca a fost ceea ce mi-a venit in minte in momentul cand am vazut entuziasmul cuiva la vederea unui pret f bun.
Si da, cunosc si persoana a carei luneta nu putea fi reglata si care chiar dupa utilizarea plajei totale de windage, inca nu putea fi aliniata cu centrul tintei la 100m, si ramanea inca cu aprox jumatate de mil spre stanga, dar la vanzare persoana respectiva a dat toate informatiile cumparatorului (ca trage putin stanga :)) iar cumparatorul a putut evalua corect situatia, s-a platit pretul corect, s-a reparat ulterior (tot de cineva cares e ocupa cu optica in tara asta :) ) si toata lumea e multumita. Achizitia nu a fost de pe forum (ptr a nu intra in discutii inutile), relevanta fiind diferenta de abordare intre cele 2 spete.

PS: ca si o curiozitate, cati dintre utilizatorii de astfel de dispozitive optice mai recurg si la o revizie/verificare a acestor echipamente macar o data in viata? Da e drept ca unele sunt f durabile, dovedita ca fiind fiabile, construite din materiale excelente si care isi pot pastra precizia mecanica mai ales peste ani dar chiar si asa nevoia de intretinere la un mometdat exista. Nu in toate lunetele regasim la interior o mecanica constuita din materiale de aceeasi calitate.Poate s-a utilizat otel, aluminiu, alama, asa incat se vor uza, amprenta, deregla (mai ales cand tragi mereu pe eceeasi magnificatie, le mai trantesti, le arunci prin bena samd) in mod diferit. Singurul lucru cert este ca se intampla, diferenta fiind nivelul de degradare si modul cum aceasta uzura isi va pune in timp amprenta asupra functionalitatii. Ca majoritatea utilizatorilor nici nu-si bat capul cu astfel de aspecte, ca la nivelul de precizie necesar ptr vanatoarea din mana la goana, perceptia e ca trage perfect dintotdeuna este adevarat. Dar nu e nimic iesit din comun ca o luneta sa nu mai fie in masura la un moment dat sa isi indeplineasca atributiile ptr care a fost conceputa la acelasi nivel ca si cand era noua. Problema este cand sti asta si incerci sa arunci pisica in ograda altuia, ascunzand/omitand cu buna stiinta informatii.
Probabil ca discutia asta nici nu e la topicul potrivit.
Anyway... o poate sterge moderatorul.
Duminica frumoasa
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: CARABINA TULA ANH 46 in 7,62x51

Mesajde pipabh pe 03 Apr 2023, 06:24

Imi pare rau dar... nu inteleg despre ce vorbesti!
In cazul de fata era vb despre o luneta pusa la vanzare pe forum si care mie mi s-a parut interesanta - ATAT!!!! nu cunosc vanzatorul si nu ma intereseaza restul!
De aici pana sa spui ca a putea fi ok sa bati cuie cu ea ...e cale lunga!
DAca stii despre ce este vorba , scrie cu subiect si predicat!
Cat despre patania prietenului s...t hapend!

P.S. Luneta s-a dat conform spuselor proprietarului!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate