Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 17:42

Chestionar calibrul 22 LR

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Sunteti deacord cu folosirea calibrului 22 LR la vanatoarea de combatere a rapitoarelor ?

Chestionarul s-a închis pe data de 04 Aug 2017, 13:57

Da
58
89%
Nu
7
11%
 
Voturi totale : 65

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 06 Iul 2017, 12:04

pipabh scrie:....

Cred ca e un mare moft o mare chestie, ca nu ne lasa sa-l folosim!

Mai multi, in afara de cativa vanatori care scriu pe acest forum si alti cativa foooaaarrrttteee putini vanatori care nu fac parte din grupul nostru ar intelege cu adevarat utilitatea calibrului la vanatoare!


Daca s-ar da drumul la acest calibru pentru utilizare in poligon fara restrictii as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.



.... pentru ca nu avem nici o explicatie si votam doar ca asa se voteaza, pentru ca nu avem c....ie .


Si sa nu fiu inteles gresit: am votat si as vota cu NU inca odata pentru ca majoritatea covarsitoare a vanatorimii romanesti nu este pregatita mental


Daca s-ar legaliza as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.


Coleguu eu zic ca esti tare nehotarat .Zici NU dar esti primul care vrei sa cumperi.

stii tu sigur cum e cu "mentalul" tuturor vanatorilor? dupa 3-4 ani de vanatoare?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 06 Iul 2017, 12:08

Si ca sa intelegi clar unghiul meu de vedere, eu am in permisul B, doua pistoale si doua pusti in cal 22 si pot cumpara si 2000cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 06 Iul 2017, 12:17

ventura scrie: 2. În amintirea clipelor frumoase din copilăria mea când mergeam la vanatoare la bizami. (Își mai amintește cineva de ei) .


Erau cativa care imi dadeau bataie de cap pe baltile care sunt azi ale lui Raduta. Tot pe marginea stufului venea agale si cumatra.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde AXP pe 06 Iul 2017, 13:01

Interesanta chestia asta cu unii colegi care stiu ei sigur cum sta treaba cu "mentalul" majoritatii vanatorilor, ..., stiu ei ca nici macar 20% din vanatorii care detin acest calibru nu au constiinta curata, ... Ce sa mai discutam de legalizarea acestui calibru? Daca noi, vanatorii, gandim despre noi, astfel, ..., cum sa gandeasca altii (cei indrituiti cu aplicarea sau elaborarea legilor) altfel?
Sunt cam in aceeasi situatie cu colegul @yoghi, am .22LR, trecut in permisul B, drept de port si folosire, ..., cu 500 de cartuse, ..., de multe ori caprele sunt in spatele gradinii vecinului care nu are gard, ..., insa nu m-am gandit ca as putea folosi arma in alt scop, decat cel legal, sa trag in poligon.... Si apropos de constinta, ...,si mie mi s-a intamplat sa merg cu masina, cu viteza, sa mai prind cate un radar, ..., sa trec un semafor pe rosu din graba sau neatentie, ... dar cred totusi ca este o diferenta, ..., intre a te face voit braconier si a face contraventii accidentale la legea rutiera, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde traian72 pe 06 Iul 2017, 13:19

Am votat DA cu toate că săptămâna viitoare mă duc la Cugir să ridic fostul meu 22lr transformat acum în 22hornet. Am luat hotărârea asta pentru că ce făceam cu 22lr pot să fac și cu hornet-ul dar nu și invers. Am votat așa pentru cei care încă mai au răbdare să le mai șteargă de praf nemaifiind folosite de ceva vreme (sau poate nu), pentru cei care vor să se antreneze în poligon care nu sunt foarte mulți. Cât despre lozinca 22LR = arma braconierului s-o lasam baltă, combaterea braconajului se face prin paza efectivă a fondului de vânătoare și prin modificarea articolelor din legile care sancționează braconajul nu prin interzicerea de arme sau calibre.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 06 Iul 2017, 13:34

yoghi scrie:
pipabh scrie:....

Cred ca e un mare moft o mare chestie, ca nu ne lasa sa-l folosim!

Mai multi, in afara de cativa vanatori care scriu pe acest forum si alti cativa foooaaarrrttteee putini vanatori care nu fac parte din grupul nostru ar intelege cu adevarat utilitatea calibrului la vanatoare!


Daca s-ar da drumul la acest calibru pentru utilizare in poligon fara restrictii as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.



.... pentru ca nu avem nici o explicatie si votam doar ca asa se voteaza, pentru ca nu avem c....ie .


Si sa nu fiu inteles gresit: am votat si as vota cu NU inca odata pentru ca majoritatea covarsitoare a vanatorimii romanesti nu este pregatita mental


Daca s-ar legaliza as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.


Coleguu eu zic ca esti tare nehotarat .Zici NU dar esti primul care vrei sa cumperi.

stii tu sigur cum e cu "mentalul" tuturor vanatorilor? dupa 3-4 ani de vanatoare?

3-4 ani de vanatoare? :D
Cand si cum faceam eu goane , in urma cu 23 ani adica de pe la 17 ani unii de aici nici nu stiau ce-i aia pusca daramite recul , unice, balistica ,urme, vanatoare............ nu vreau sa intru in meandrele concretului mai mult! Da, primele mele vanatori le-am facut la 17 ani.
Fara suparare stiu cate ceva despre mentalul multor vanatori! :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde romaniac pe 06 Iul 2017, 14:24

Sper ca nu incepeti sa va certati acum sau sa incercati sa determinati care o are mai mare. :D
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 06 Iul 2017, 14:40

NUUUUU. Nici vorba. Categoric NU.
Atat a fost , doar pt mica nelamurire :D .
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde AXP pe 06 Iul 2017, 14:45

:D a mea este scurta ca este bullpup :D ... lungime totala 72 cm :lol:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde drflorea pe 06 Iul 2017, 15:16

Sunt pentru folosirea la combatere.
Intr-un numar din VPR de anul trecut cineva a incercat sa readuca subiectul in discutie. ;)
Si da cred putem sa cerem o modificare a legislatiei in acest scop.
Eventual se poate prevedea posibilitatea de a o folosi doar cu autorizatii eliberate exclusiv pt combatere.

Am amintiri frumoase legate de 22lr, pt ca asa am cunoscut personal doi oameni deosebiti.
Am prins doar vremea cand aveam 22Lr in permis B, nu mai era voie cu el la vanatoare, dar puteai cumpara cartuse, si mergeai in poligon cu ea cand pofteai. In vremea aceea Ajvps Prahova mai avea inca poligonul de la Bucov (linga Ploiesti) si tin minte ca nu trecea luna sa nu dau o fuga pe acolo dupamiaza dupa serviciu. Luam si lisa si UMC-ul dupa mine. La un moment dat s-a rupt o piesa din inchizator si am cerut ajutor aici pe forum. Asa l-am cunoscut pe Dl Sima "Amis". Un om deosebit care m-a ajutat sa o repar. Cand s-a modificat legislatia (cred ca in 2011) si nu mai era voie decat cu ea in permis tip A, am vandu-to si am luat CZ550, explicandu-i sotiei ca este aceasi arma dar am dat-o cu lac. Lucrarea asta cred ca nici lui Nea Mircea :D nu-i iesea asa bine. Experienta capatata cu "geco" inclusiv in montat si reglat luneta, mi-a fost de mare folos la carabina adevarata.

Cert este ca mi-a parut rau ca am dat-o, si am profitat de ocazie acum doi ani cand Yoghi a scos la vanzare unele cu 2 lei. Asa am cunoscut un alt om deosebit. Pusca este efectiv ca noua, doar ca tragaciul este mult mai bun. E o versiune dupa '90, prima fiind de prin 85. Fie cei de la Cugir le-au lucrat mai atent, fie a fost bibilita de proprietarul anterior. Ca o paranteza, am dus o lunga lupta de lamurire cu cei de la BAEST pana am obtinut o autorizatie corecta. Prima imi fusese eliberata ca si arma de colectie, iar cerea mea a venit in momentul in care se facea un sondaj de catre politie referitor la cat de des se iese cu ele in poligon. Cred ca doreau cumva sa le retraga complet de la vanatori.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 06 Iul 2017, 21:27

traian72 scrie:....săptămâna viitoare mă duc la Cugir să ridic fostul meu 22lr transformat acum în 22hornet. ..


cat a costat si cat a durat transformarea?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Marius pe 07 Iul 2017, 15:49

De vina pentru lipsa vanatului mic este si numarul enorm de ciori, cotofene si rapitori cu par (nu numai braconajul). "Pliciul" este arma perfecta pentru asa ceva.
Eu n-as merge la poligon cu o astfel de arma, dar as folosi-o cu placere in orice fond de vanatoare, chiar si pentru tras la tinta.
Mi-a parut tare rau cand am fost nevoit sa vand Walther G22, din cauza legii. Era o arma superba. Sunt altele si mai si...
Raspund DA.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde PERTE FLORIAN pe 07 Iul 2017, 19:52

Ar trebui cât mai urgent sa se poata folosi la combatere fiind un glont ieftin
PERTE FLORIAN
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2009, 14:25

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde teuton pe 08 Iul 2017, 15:58

DA !!! Asa am votat!
Crede cineva ca de cand e interzis la vanatoare .22LR-ul, cei care sunt setati pe braconaj nu l-au mai folosit, nu au mai braconat cu el? Sa fim noi sanatosi!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde zforis pe 08 Iul 2017, 22:10

Neutru. Eu am acest calibru, am luat anul trecut pentru poligon, sunt incantat de precizia armei, nu am luneta pe ea inca, la 50 de metri trage foarte bine (grupaj 3-4 cm), la 25 de metri gaura in gaura. Am reglat pe munitia ce a avut poligonul (ca arma e trecuta in permisul A, am dreptul de detinere doar, nu am dreptul de a detine si munitie). In viitor voi pune si o luneta pe arma, si voi folosi in continuare la poligon. La 100 de metri nu am incercat, ca nu am vazut tinta de 1 MOA...

La Vanatoare? Nu stiu, munitia cu care am tras este RWS High Velocity de 2.6g, la 100 de metri are energie 112J... Ajunge la Vanatoare? Nu stiu. La gura tevii are o energie de 193J, daca luam in calcul si topicul [url]http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=122&t=17313&sid=40c581c20653ebc48dde3addfd4d3c91&start=30#p245940
[/url], ar intra in categoria a IV-a (dupa legile din Suedia).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde dtdpuu pe 10 Iul 2017, 15:00

Ca sa punem un pic lucrurile in practica, aici este o analiza a unei arme si munitiei in 22lr http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=73&t=12005&p=175367&hilit=22lr+200#p175367

In ultima parte sint poze cu grup si "puterea de stopare" la 200 yards (182 m), pentur munitie subsonica (adics cu putere slaba). Dupa cum veti vedea din poze, la 180m 22lr are suficienta putere pentru vinat mic cu par ...si pene :-).

In opinia mea, cei care voteaza NU, ...doar argumenteaza...dar e dreptul lor. Mult zgomot pentru un raspuns DA clar (calibrul e dovedit in teren, in poligan si folosti in multe alte tari extensiv) .

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde mcbun2 pe 10 Iul 2017, 15:04

Buna ziua iubiti frati. Am votat si eu un mare DA. Eu sunt vanator din 1990 si in primii ani am prins "geco" ca si arma de vanatoare. Copil fiind, in anii 70, am decoperit alaturi de tatal si unchii mei fiorul neasemuit al pasiunii pentru vanatoare. Si bine inteles, primele mele focuri la acea vreme au fost trase cu arma 22lr. Apoi, va mai aduceti aminte (?) de sedintele PTAP (pregatirea tineretului pentru apararea patriei). Acolo, elevi fiind trageam la poligon cu aceste arme. Ce vrenuri erau odata dom'ne, ce vremuri.... ar spune unii. Si poate au dreptate. Tara vea drapel mandru in soare, si tineri care jurau pe el sa moara pentru ea daca trebuie. Nu ma faceti comunist ca n-am apucat sa fiu si acu nici nu vreau si oricum e prea tarziu. :lol: :lol: Peste ani, la randul meu ca vanator, am folosit aceasta arma la vanat mic cat se poate de legal. Este un calibru "frumos", accesibil ce aduce bucurie tragatorului si vanatorului in egala masura. De asemenea il consider limitat ca potenta la vanatoare fiind, dupa cum spuneau si alti forumisti, propice pentru iepure, rozatoare, corvide si din cand in cand, cu buna ochire si atenta alegere, pentru vulpe si mai nou sacal. Faptul ca este un calibru susceptibil de folosinta la braconaj nu justifica intrezicerea utilizarii lui la vanatoare si nicidecum nedetinerea de munitie si aprobarea BAEST pentru iesirea in poligon. Acestea din urma sunt niste mentiuni legislative pe care, personal, le consider extrem de umilitoare si insultatoare la adresa noastra, a celor ce ne-am facut din respectarea legilor un mod de viata cotidian. De altfel intreaga lege a armelor, de fapt in majoritatea continutului ei mai exact, este o insulta si o discriminare la adresa cetateanului onest indiferent daca este sau nu vanator. In Romania, din pacate, in ultimele doua decenii s-a aplicat cu succes principiul conform caruia, decat sa te chinui sa previi, mai bine interzici complet. In toate aspectele si domeniile. Pacat. In ceea ce ma priveste am avut initial doua arme calibrul 22lr. Un UMC Cugir si o carabina Geco cal 22lr model 1924 (adica originalul). Pe prima am vandut-o unui amic care a transfromat-o in 22Hornet. Cu acea arma am vanat legal si am umplut biuta de pamant cu plumb la poligonul din Baneasa. Am tras cu ea un numar impresionant de focuri (5,6 pana la zece cutii de cartuse la o iesire in poligon) des de tot timp de ani de zile. Asa toporista cum era nu s-a sricat niciodata, nu s-a decalibrat si a ramas la fel de precisa. Pe cea de a doua, o am si astazi. Este o arma ramasa de la parintii mei la care tin foarte mult si nu intentionez sa ma despart de ea. De cand s-au introdus in lege acele schizofernii cu aprobari pentru mers la poligon, n-am mai tras cu ea deloc. Am renuntat considerand ca, daca ei si-au propus sa-si bata joc de mine (a se citi de noi) asta nu inseamna ca si eu trebuie sa accept sa fiu ciuca batailor lor. Si uite asa toata lumea e fericita. Ei si-au atins scopul de a ma face sa renunt. Eu am pus botul din demnitate (cine vrea poate sa o numeasca si resemnare). In rest astept. Astept sa ne desteptam. Vorba imnului. Oricum eu astept de cativa ani si m-am saturat deja. Ce sa mai zic de bietul Andrei Muresanu cara a publicat versurile imnului in 1848. La o socoteala simpla rezulta ca bietul om asteapta de vreo 170 de ani sa ne desteptam si noi nimic. Si nici nu cred ca ne paste vreo desteptare curand. Parem adormiti in somnul cel de moarte dintotdeauna. Proverbele si zicalele noastre de genul: nu-i da doamne romanului cat poate sa duca, mamaliga nu explodeaza, capul plecat sabia nu-l taie, zambeste, maine va fi mai rau, si multe altele sunt unice in cultura universala a poparelor si ne definesc ca natie si popor. Sa meditam deci domnilor la ce vom lasa generatiilor viitoare. Respect tuturor. PS: Pentru unii forumisti cara s-ar grabi sa imi elogieze alte calibre pot spune aici ca am si folosesc in mod uzual 223Rem, 7x64, 30-06, 8x57, 7,62x54R. Lor tin sa le spun ca intr-adevar 22lr nu este ca 223Rem sau celelalte DAR nici cestea din urma nu sunt ca 22lr. Altfel spus iarna nu-i ca vara, masina de teren nu-i ca cea de sosea, berea nu-i va vinu....si inverers la toata. Insa asta nu ar trebui sa ne impiedice sa le avem pe toate daca putem sau daca nu, macar ceea ce isi doreste fiecare.
Membru ANDA
mcbun2
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 30 Noi 2006, 09:17
Locaţie: Bucuresti, Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2017, 16:36

Totusi nu s-a luat in considerare opinia gestionarilor de fonduri cinegetice cu privire la utilizarea acestui calibru pe fondurile lor. Sa spunem ca legea va permite candva folosirea acestui calibru, dar gestionarii vor permite vanatorilor sa vaneze cu asa ceva? Pana la urma este si opinia lor, deoarece nu este de ajuns numai legea.
Acum ca fondurile cinegetice sunt gestionate si de catre asociatii sau cluburi de vanatoare, altele decat traditionalele AJVPS-uri, pot apare unele pretentii precum banarea armelor semi, ale unor calibre, sau interzicerea unor metode de vanatoare. De ce nu ar spune: acceptati conditiile asociatiei, vanati pe terenurile gestionate de catre noi, nu le acceptati atunci cautati alte asociatii.
Forumistii care au asociatii de vanatoare sau care au amici apropiati ce gestioneaza fonduri de vanatoare ce spun?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde AXP pe 10 Iul 2017, 16:46

Asa este, @Sly_Fox, este dreptul asociatiilor sa aibe restrictiile si regulile propii. Cine vrea sa fie in acea asociatie, fie le respecta, fie cauta alta asociatie, cu reguli care sa-i convina.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde bogdan187 pe 10 Iul 2017, 21:46

Clar da !!! pentru ca nu sunt de acord cu ingradirile de orice fel , si oricum ce este in legea armelor la noi este cum zicea si un coleg mai sus o bataie de joc la adresa noastra , cei cinstiti . Si mai cred ca braconajul cu arma fie ea ,,geco ,, , lisa sau clandestina reprezinta maxim jumatate din fenomenul general de braconaj . Sa nu uitam de ogari , laturi sau ciobani cu caini si sulite .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Marius pe 11 Iul 2017, 17:32

Democratia curului...
Dupa cum se vede, majoritatea vanatorilor de aici de pe forum, opteaza pentru folosirea 22 lr la vanatoare. Sunt convins ca putem extrapola la un numar de vanatori care sa detina majoritate absoluta.
Avem astfel un nou exemplu in care se vede cum deciziile se iau in detrimentul interesului majoritatii. Putem sa o dam si pe politica unde se intampla cam la fel, dar nu e cazul aici.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde tehărău pe 11 Iul 2017, 21:22

1. Votai Da.
2. Nu vă faceți iluzii, curând nu se dă drumul. Dar rămâneți optimiști! ;) :)
3. Nu de aia am întrat, că să votez. Ci ca să salut interesul celor ce au scris. Prea se cântă Prohodul forumului. Uite că nu e așa și lumea e cu ochiul aici. Și eu țin la voi, too! ;)
4. Vedeți că a pus vio o postare pe undeva, cu un 223 parca, tras cu boltă. A nimerit un pescar și l-a omorât, Dumnezeu să-l odihnească! Așa că vă rog să puneți un asterisc când ziceți de combatere cu glonț la ciori și alte ținte cocoțate. Nu fac calculul acum că nu am datele (aruncarea pe oblica, masă, viteză, distanță și, mai ales, energia nesara sa mierlesti un om). Dar ca om pățit (am povestit pe aici cum am dat printr-un acoperiș), atrag atenția asupra traseului cu glonț când în spate nu exista un obstacol care să îl oprească în caz de ratare a țintei.

PS. Vio, nu mai face pe suparatu și zi care e treaba. Mai devreme sau mai târziu, tot ne trece. Așa că, mai devreme e mai bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Septimiu pe 11 Iul 2017, 21:59

Am votat si eu "Da" chiar daca am tras cu acest calibru doar cateva focuri cand am facut cursul de arme.
Parerea mea este ca problema ar trebui abordata in 2 etape: prima ar fi sa se simplifice folosirea acestui calibru in poligon si abia apoi, dupa o perioada in care putem convinge legiuitorul ca prima etapa nu genereaza probleme deosebite, sa se treaca la solicitarea de admitere la vanatoare, in special la combatere.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde laurul pe 12 Iul 2017, 07:42

Septimiu scrie:Am votat si eu "Da" chiar daca am tras cu acest calibru doar cateva focuri cand am facut cursul de arme.
Parerea mea este ca problema ar trebui abordata in 2 etape: prima ar fi sa se simplifice folosirea acestui calibru in poligon si abia apoi, dupa o perioada in care putem convinge legiuitorul ca prima etapa nu genereaza probleme deosebite, sa se treaca la solicitarea de admitere la vanatoare, in special la combatere.

+1
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde jon2004 pe 12 Iul 2017, 10:41

Marius scrie:Democratia curului...
Dupa cum se vede, majoritatea vanatorilor de aici de pe forum, opteaza pentru folosirea 22 lr la vanatoare. Sunt convins ca putem extrapola la un numar de vanatori care sa detina majoritate absoluta.
Avem astfel un nou exemplu in care se vede cum deciziile se iau in detrimentul interesului majoritatii. Putem sa o dam si pe politica unde se intampla cam la fel, dar nu e cazul aici.


Eu cred ca pentru a reusi sa obtinem dreptul de a folosi 22LR la vanatoare , nu depinde doar de cei care legifereaza acest lucru , mai depinde si de cei care ne reprezinta interesele in fata legislativului .
Cred ca sunt destui directori de asociatii sau presedinti, care sunt impotriva folosirii acestui calibru si de aici rezulta o slaba implicare in sustinerea folosirii acestui calibru la vanatoare .

De fapt daca ne-am intoarce in istorie , cred ca o sa aflam ca la originea interzicerii acestui calibru a stat o initiativa din partea vanatorilor si nu a ”militiei” .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 14 Aug 2017, 09:41

Din partea reprezentantilor vanatorilor e corect zis.
Politia de atunci (1996) chiar Nu au agreat schimbarea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 06 Feb 2023, 00:28

Ha. Discutii vechi in haine noi.
O noua modificare a legii. Pt pregatire si antrenament fiecare glontar trebui sa aibe si un ""geco"


Facem noi focul...sa vedem ce iese ..ha!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Zeres Ciprian pe 06 Feb 2023, 06:54

Da, ar fii extraordinar. Atât pentru antrenament cât și pentru combatere.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Sdt pe 06 Feb 2023, 15:03

yoghi scrie:Ha. Discutii vechi in haine noi.
O noua modificare a legii. Pt pregatire si antrenament fiecare glontar trebui sa aibe si un ""geco"


Facem noi focul...sa vedem ce iese ..ha!


Despre ce este vorba mai exact? Multumesc !
Sdt
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 22 Sep 2018, 19:31

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate