Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:56

Remaniere carabine (1) - Introducere

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde dtdpuu pe 14 Dec 2012, 07:37

Remaniere Carabine – Introducere

2011
A trecut mult timp de cind mi-am pus gindurile si/sau experientele “pe hirtie”. De fapt a fost o perioada de peste un an in care nu am tras nici un foc. Din pacate, in 2011, viata mea personala si profesionala a avut un Reset major. Si, ca sa adagam “cireasa de pe tort”, in 31 Decembrie 2011 am avut un accident stupid la schi, coborind spre masina. Asadar dupa 30 de ani de schi fara “evenimente”, m-am ales cu o “teava match” de titan.....in picior.

Imagine

DAR totul este spre bine acum, pe toate planurile lucrurile sint din “nou pe sine”, chiar mai bine decit inainte. Si iarna asta sper sa schiez din nou 0001. Asadar Bine V-am Regasit!


Remaniere – Planuri

Pentru ca a trecut atit de mult timp si lucrurile au ramas in coada de peste cu multe din armele mele, m-am hotarit sa le iau dintr-un capat si sa le – remaniez. Adica:

  • Carabinele cu bolt vor trebui sa traga 1 MOA sau mai putin
  • Armele semiautomate trebuie sa fie 2 MOA sau mai putin
  • Toate carabinele sa fie schimbate la calibrele finale
  • Toate carabinele care nu pot fi aduse in parametrii de precizie o sa le dau


Probabil ca va dura tot anul acesta sa ajung sa finalizez carabinele, dar o sa incerc sa pun pe forum experientele. Sper ca altii sa beneficieze de “ooops-urile” mele si sa primesc sfaturi de la colegi.
Practic am urmatoarele planuri/ginduri pentru carabine:
  • Savage Mark II in 22LR are scop de antrenament de distanta si vinat mic (iepure, veverite, pasaret). As vrea sa folosesc carabina pentru tras la hirtie pina pe la 300 yards (~ 275 m). La acea distanta caderea la 22lr e foarte mare, deci va trebui sa montez luneta inclinata. De asemenea arma trebuie sa mearga printr-o curatare majora, posibil o schimbare de luneta. La momentul la care scriu am terminat lucrul la ea si o sa scriu intr-o sectiune separata ce am facut si care sint rezultatele.
    Imagine


  • Savage 17 HMR (calirbru cu percutie pe rama), este tot o arma de vinat mic si fun. Aceasta arma ar trebuie sa traga bine sub 1 MOA. Din pacate arma nu a tras niciodata sufiecient de consistent. Nu stiu daca problemele sint de luneta, de munitie sau de arma. Sint in proces de lucru cu ea, o sa va spun ce am facut.
    Imagine


  • Savage 111 in 223 Remington. Aceasta arma e pentru “varmint” (daunatori, vulpe, coiot, si altii). De asemenea e o arma relativ ieftin de tras (raportat la pretul munitiei cu percutie pe capsa), deci as vrea sa o folosesc si pentru antrenament la distante medii. As vra sa ma intind cu aceasta arma spre 500 yards (450 m), la hirtie si poate prarie dog. E o arma foarte precisa, cu acesta arma am lovit un porumbel la 190m. Dar pentru a o folosi la potential are nevoie de o luneta cu ajustare rapida a turetelor. De asemenea are nevoie de o curatare etc. Si cu aceasta arma am ajuns la final cred, si o sa scriu despre ea separat.
    Imagine


  • SKS in 7.62x39 are destiantie de fun, si vinat (mistreti, caprior, etc). Mistretii nostrii sint mai mititei deci 7.62x39 e ok, mai ales in distante mici. Aceasta arma m-a surprins placut. A fost foarte ieftina si de asta am luat-o dar am descoperit ca precizia nu e chiar asa slaba cum se spune. De asemenea munitia e ieftina nici nu merita incarcata in casa. As vrea sa scot tot ce poate din aceasta arma. Inca n-am inceput sa lucrez serios la ea, dar am inceput sa achizitionez componente pentru ea.
    Imagine


  • Savage 10 FP in 308 Winchester/7mm-08. Este arma care am folosit-o pentru tras la distanta. Am pus mii de focuri prin ea, dar am ajuns la concluzia ca 308 desi e un calibru bunicel de inceput pentru distanta (datorita raspindirii) totusi sufera balistic. Adica tubul nu are suficienta capacitate sa impinga proiectilele grele si cele usoare nu sint foarte viabile balistic. Asadar m-am hotarit sa ii schimb calibrul din 308 in 7mm-08. Arma e in lucru, si am facut deja modificari la ea, dar nu am ajuns inca la rezultatele finale. O sa scriu despre ea intr-un articol separat.
    Imagine


  • M1A Scout in 308 Winchester a fost cumparat initial ca o semi pentru distanta (pina pe la 650m). De asemenea nu se cade sa traiesti in USA si sa nu ai un 30-06 sau 308 Winchester. Din pacate aceasta arma a fost o dezamagire in privinta preciziei. La 1500 $ trage ca un Kalashnikov care e la o treime de pret. La un moment dat m-am hotarit sa o dau si sa imi recuperez o parte din bani. Insa arma are alte atuuri care o fac desirabila (cititi Boston Gun Bible). De asemenea nu stiu cum...dar m-am atasat de ea. Asadar m-am hotarit sa o aduc in parametrii de precizie lucru care nu e simplu. DAR sint sperante. Arma e in lucru si am facut schimbari destul de mari la ea. Detaliile intr-un articol separat.
    Imagine


  • Savage 110FP in 300 Winchester Magnum/7mm Magnum a fost primul meu magnum si a fost cumparata in scopul de a extinde distanta de la 308 Winchester. 308 avea probleme sa ajunga la 1000 yards. Aveam nevoie de un proiectil mai greu, dar si de un tub mai mare care sa aiba suficienta capacitate sa impinga un proiectil mai greu. In consecinta, dupa deliberari am luat aceasta arma in 300 Magnum. Din pacate aceasta arma nu a tras niciodata bine. Am dus-o la armurier si s-a dovedit ca teava nu era buna nici de conducta de apa, in sfirsit am avut o "rabla" de la Savage. Asadar m-am hotarit sa ii schimb teava, si dupa ginduri si deliberari, am ajuns la concluzia ca vreau sa ii schimb si calibrul din 300 Magnum in 7mm Magnum. Din pacate armurierul meu nu mai e in viata, si am avut arma blocata la el mai mult de un an. Dupa ce am recuperat-o am inceput lucrul la ea si incep sa ajung la rezulatate. Detaliile in articol separat.
    Imagine



M-am hotarit sa fac cit pot din munca singur si sper ca experienta mea sa ii determine si pe altii sa aiba mai mult curaj. Lucrurile nu sint atit de grele cit par, si multe din lucruri sint la nivel de amator cu documentatia si sculele adecvate. Exista multa documentatie (carti, articole, video) pe internet sau la preturi modice, exista multe forumuri pentru toate marcile de arme, si sculele, multe din ele, nu sint foarte scumpe. Minimum de scule specializte pe care l-am achizionat pina acum sint:
  • menghina pentru arma – foarte utila pentru toate procedurile (schimbat de lunete, curatat, etc.)
    Imagine

  • scule de schimbat luneta, inele si baze – sint seturi intregi cu nivele, chei e dinamometrica etc.


  • menghina de tras – nu e obligatorie, dar e utila pentru a elimina factorul uman.
    Imagine

  • seturi de surubelnite pentru armurier
  • chei si menghine de schimbat teava
    Imagine
    Imagine

  • sabloane de ajustat si masurat headspace
    Imagine

  • bore-sighter
    Imagine



In afara de sculele specializate va mai trebui sa aveti scule obisnuite de lucru in metal si lemn (clesti, patente, pile fine de toate formele, subler, menghine de banc si de mina, etc.).
De asemenea sculele electrice ajuta, atit cele de precizie cit si cele fortza. In afara de sculele electrice, un mic compresor cu aer ajuta la pulverizari, vopsiri sau sandblasting.
Exista o serie de carti care detaliaza sculele, si poate facem un topic separat pentru asta.

Si acum.....La arme! :D .

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2012, 09:22

Mulţumim!
:wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde dtdpuu pe 14 Dec 2012, 09:52

tehărău scrie:Mulţumim!
:wink:

Cu placere :)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde DART pe 14 Dec 2012, 11:55

Ce ti-ai propus nu este putin. Spor la treaba!
Astept cu nerabdare serialul(continuarile).
M-a pus un pic pe ganduri ce ai spus despre .308 Win dar datorita faptului ca nu am acest calibru si nici poligon sa trag la 1000 yds....... nu ma afecteaza direct :lol: ....imi faceam asa..... ”ganduri” cu ea uneori totusi.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde madalin122582 pe 14 Dec 2012, 15:33

O adevarata placere sa citesc din nou randurile tale. Astept cu nerabdare continuarea. Multumesc si eu
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde dimar pe 14 Dec 2012, 15:44

Frumos!
Obiectiv si la obiect!
PS.
Dintre toate pozele cea cu "teava match titan" e cea mai reusita..... :mrgreen:
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde sorry_nellu pe 15 Dec 2012, 01:16

:D Ai o gamba tipic greceasca antica clasica ori, ...renascentista! :lol: Esti un David!!!
Imi pare rau ca mama mi-a aruncat radiografia, sa-ti arat cum imi arata mana dupa un impact cu air bag-ul!
Bore-sight-ul da-l de pomana!!! :evil:
Am fost fotbalist de divizia C acum 25 de ani la Constructorul Iasi si nu stiu sa le explic unora de ce nu mai ating mingea... acum la 42 de ani, cand nu-mi mai permit sa ma joc cu "legaturile" oaselor!!! Nici la curve nu merg iarna, ...raman la alea de asta vara!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde dtdpuu pe 15 Dec 2012, 01:32

sorry_nellu scrie::D Ai o gamba tipic greceasca antica clasica ori, ...renascentista! :lol: Esti un David!!!
Imi pare rau ca mama mi-a aruncat radiografia, sa-ti arat cum imi arata mana dupa un impact cu air bag-ul!
Bore-sight-ul da-l de pomana!!! :evil:
Am fost fotbalist de divizia C acum 25 de ani la Constructorul Iasi si nu stiu sa le explic unora de ce nu mai ating mingea... acum la 42 de ani, cand nu-mi mai permit sa ma joc cu "legaturile" oaselor!!! Nici la curve nu merg iarna, ...raman la alea de asta vara!


Gamba era inflamata.

Bore-sight-ul nu e folosit pentru a zero arma, nu e bun. Ci pentru testari, de luneta, respectiv cursa la butoane, calcule de inclinare la inele, etc.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde Don pe 15 Dec 2012, 12:19

In legatura cu sabloanele pentru reglarea headspace,am vazut ca unii utilizau doua,diferenta de marime
intre ele fiind,probabil,chiar toleranta de reglaj a headspace.
Cu alte cuvinte,se utiliza primul sablon pentru reglajul care asigura inchiderea la limita a boltului,dupa care
se facea verificarea cu cel de al doilea,care trebuia sa impiedice inchiderea.
Eu mai umblu la 110-le meu din cand in cand si,de fiecare data,ma surprind admirand ce idei simple si bune
a avut Brewer la proiectarea armei,ieftin,nepretentios,precis,adevarat exemplu de eficienta;in plus,nu e
mare dificultate pentru nimeni sa "faca bucati" si sa remonteze acest model fara cunostinte aprofundate
si fara cine stie ce SDV,iar unde schema n-ajunge mai sunt si ceva filmulete "inspirationale" pe net!
PS Boresight-ul eu il mai folosesc la ceva...la verificarea preliminara,"la rece",a repetabilitatii reglajelor
la o luneta cu obisnuita metoda care se foloseste(e drept,cu mai multa acuratete...)si la tinta,adica
click-uri sus-jos si stanga-dreapta pe o traiectorie patrata sau rectangulara - e o verificara preliminara
buna,daca o luneta nu se descurca in conditiile astea,atunci la tinta...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2012, 19:51

Dau si eu cu bata in balta ca prostu',dar daca tot am gasit balta...Mistret,goana,de obicei padure,distante relativ mici.Ce sa fie?308 sau 30.06?Mi-ar placea 308 dar eu stiu?Ziceti voi ca ziceti mai bine.Cu stima,Ovidiu.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde Don pe 15 Dec 2012, 20:14

Nu dai deloc...o sa auzi destule pareri,toate justificate si izvorate din experienta proprie!
Din punctul meu de vedere,raspunsul este 30-06,mai ales ca vorbesti despre vanatoare la goana,unde
tragi de multe ori "in negru" iar vanatul este full de adrenalina,energia superioara a lui 30-06,puterea de stopaj mai buna si oferta de proiectile mai grele sunt importante.
M-am invartit si eu printre calibre si proiectile,mai ales fiind filoeuropean convins...pana la urma am ramas
la doua "americane" in functie de marimea vanatului...243Win si 30-06Sprg!
Pentru vanatoarea de la noi,daca cineva ar fi sa-si ia o singura ghintuita pentru tot ce misca,fara a avea
posibilitatea sa-si ia arme dedicate,sfatul meu ar fi ca aceasta sa fie una in 30-06...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde radubichis pe 15 Dec 2012, 20:31

Sincer sa fiu la goana nu am vazut nici o diferenta intre cele 2 calibre Poate la distante mari 308w sa nu faca fata la mistreti mari ,dar, pina in 100m se comporeta identic
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2012, 21:08

Multumesc baieti,Il cred si pe Don,il cred si pe Radu Bichis.Locul unde pot eu sa ajung mai des la mistreti are o zona de padure intercalata cu lastaris,poieni si ceva terenuri agricole intre perdelele de padure.Mistretii de impusca la 15,20,50 metri dar si la 200.De aici si nedumerirea mea.Mi-ar placea mult un 308 dar nu stiu cum se comporta la 200,250 si cumva din cele citite pe aici tind sa cred ca 30.06 ar face fata mai bine la distantele cu pricina.Ca o fi unul,ca o fi celalalt,arma va fi oricum o Savage de la nenea Radu.
PS
Nene Radule,te vizitez in curand cu un prieten care in cateva zile depune actele pentru autorizatia de cumparare.Si el are aceeasi nedumerire dar cred ca am lamurit-o :)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde radubichis pe 15 Dec 2012, 22:58

Va astept . Vine marfa noua
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Remaniere carabine (1) - Introducere

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2012, 19:08

Bine ai revenit, Cristian! Ne-a lipsit experienta ta!
Acum am observat o chestie interesanta, la care m-am gandit si eu recent, insa o sa o dezvolt la topicul in care compari 308 cu 30.06.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 153 vizitatori

Publicitate