Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:20

Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 18 Dec 2012, 08:12

Remaniere Carabine 3 –Savage 110FP


Introducere

Savage 110FP este o carabina cu actiune lunga, pentru magnumuri. Din fabirca, are pat de plastic ordinar, teava groasa si Accutrigger. In aceasta configuratie se intentioneaza a fi o carabina tactica iefitna. Ca toate Savage-urile ar trebui sa traga bine. Am luat aceasta carabina ca fiind primul meu magnum. Cel mai greu mi-a fost sa aleg calibrul. Nu ma puteam hotari intre 300 Winchester Magnum si 7 mm Magnum. Am ales initial 300 Winchester Magnum am ramas neimpacat oarecum.

Arma, in acessta configuratie, are urmatoarele date de fabricatie:
  • Lungime:115.5 cm
  • Lungime teava: 61 cm
  • Greutate: 3.85 kg

Imagine

Am ales aceasta arma din urmatoarele considerente:
  • Precizie, bazat pe review-uri si experiente anterioare cu Savage.
  • Pret mic de achizitie

Cred ca dupa o vreme toata lumea ajunge la concluzia ca vrea un magnum. Pentru muritorii de rind ca mine, consider ca cel mai avantajos de inceput e cu un magnum “clasic” din seria 7 mm sau 0.30. Adica 7 mm Magnum sau 300 Winchester Magnum. Nu sint cele mai performante magnumuri din familia lor, dar au cel mai mic cost de tras, relativ la magnumuri. De asemenea fiind atit de populare, exista multa munitie, incarcata cu proiectile de la diferiti producatori, diferite greutati si puteri. Am fugit intotdeauna de magnumurile exotice care sint scumpe de tras si consider ca avantajul balistic e relativ mic raportat la diferenta de pret. Practic cu magnumurile “clasice” se poate vina aproape tot de pe continentu Nord American si in opinia mea, pentru muritorii de rind ca mine, magnumurile noi super-performante/rapide nu se justifica si nu merita efortul si cheltuiala. Nu pentru mine cel putin.



Scop, Modicari, Rezultate

Am vrut sa am un magnum pentru ca am inceput sa simt limitele 308 Winchester pentru trageri la distatanta. Calibrele .30 sint calibre “grasutze” relativ la lungimea proiectilului, aidca au o sectiune relativ mare, in greutatile uzuale (150-180 grains). Asta le face mai neperformante aerodinamic. Cind spune neperformante, intelegeti lucrurile relativ la ultimele gaselnite in materie de balistica de distanta. Ca un calibru din seria 0.30 sa fie performant aerodinamic (adica sa aiba coeficienti balistici mari), trebuie sa alegem proiectile lungi fatza de sectiunea lor, si deci proiectile grele de pe la 200 grains incolo. Ei bine 308 nu are suficienta pulbere in “rezervor” sa impinga 200 grains si uite asa am ajuns la 300 Winchester Magnum. Un 300 Winchester Magnum are capacitea tubului de 93.8 grains H2O, fata de 56 gr H2O. Deci o crester de 67% fata de 308. Diferenta de “rezervor” ii permite sa aiba suficienta “benzina” pentru a impinge gloantele grele la viteze competitive cu toate avantajele care rezulta din asta. Adica posibiliatea de a utiliza proiectile lungi cu coeficient balistic mai mare, care pierd mai putina viteza cu distanta, au deviatii la vinat mai mici, etc.


Dar, orice “femie” frumoasa, are “capricii”. Dezavantage sint destule la Magnumuri dar consider ca cele mai importante sint:
  • pret dublu pentru munitie
  • recul mai mare si implicit mai dificil de tras precis, mai stresant pentru baze, inele, optica, etc.
  • viata mai mica a tevii
Cu toate astea mirajul magnumului ramine asa ca am luat un Savage 110FP in calibrul 300 Winchester Magnum si am inceput “aventura preciziei”.

Patul unei arme contribuie mult la precizie find practic “baza” in care se sprijina toata fieratania. Daca patul e flexibil, se produc fel de fel de deformari in timpul focului, care modifica directia initiala a proiectilului de la foc la foc. De asemenea daca teava atinge patul (se poate intimpla chiar si in cazul tevii libere de la Savage daca distanta teava-pat e mica si patul e din "plastic de punga"), vibratiile tevii se pot schimba de la foc la foc si arma trage ca o....stropitoare.

Pentru ca am avut o experienta buna cu Choate, am luat un pat Choate SuperSnipper. E mai greu decit un McMillan sau un HS, dar e solid. E facut dintr-o rasina dura si are incastrat in el, este un bloc de aluminiu in care e fixata actiunea. De asemena are o facilitate care o consider foarte importanta pentru tragerile de precizie, si anume, are posibiliatea ajustarilor biometrice pentru tragator (adica inaltime obrazar, si lungime pat)

Imagine

De asemenea arma avea nevoie de o luneta care sa faca cinste calibrului. Adica o luneta cu plaja mare de ajustare, care tine bine la calibru pentru toata viata armei, ideal o luneta testata deja militar si cu o optica buna. M-am hotarit la o luneta care e deja folosita in armata US si a fost in multe teatre militare unde a vazut “actiune”. Am ales un Leupold Mark 4 8.5-25x50mm .
Imagine

Dupa schimbarea de pat si montarea lunetei arma arata "imbracata" de actiune:
Imagine


Fericit ca am “intrat si eu in rindul oamenilor seriosi” am inceput sa testez diferite tipuri de munitie si sa o rodez. Hehehe, acum nu mai eram “tzacanitul din poligon” care trage cu 22lr la 200 yards ci om serios cu "prestantza" care bubuie cu 300 Magnum fara frina la gura. Deh...la noi la “coboi” batrini si cu mustaza bubuitura e ca si diplomatul la senatori. Fara ea nu esti "profesional". Oameni de treaba, prietenoshi si deschishi “coboii moshuleti”, dar victima istoriei oarecum.

Sperind ca dupa un numar de focuri grupurile or sa inceapsa sa se ghemuiasca, am inceput sa trag virtos. Am incercat multe tipuri de munitie, am dat jos luneta ai apoi am montat-o din nou, am schimbat luneta de pe ea. I-am descintat, facut matanii, masaj, accupunctura, “spalat prin urechi si pe dinti”, etc. Nu a tras cu nici o munite cum trebuie, adica grupurile erau inconsistente. Am ajuns in punctul in care nu mai stiam ce sa ii fac. Arma care trebuia sa fie “mindria rastelului” tragea mai prost decit orice arma car o aveam, Singura utiliate la care ma puteam gindi pentru ea, era sa o fac bara de tractiuni.

Am decis ca am nevoie de ajutor si am cautat un armurier cu referinte bune. Am ajuns la un moshulica simpatic, care se ocupa de arme din hobby, dar din asta traia si asta a facut toata viata lui. A construit sute de arme si avea atelierul lui acasa, cu strung, freza, etc.. Am stat multa vreme cu el de vorba. Ne potriveam la idei si opinii. Moshulica nu era un “bubuitor obisnuit” desi era un texan nascut si crescut local. I-am lasat arma si dupa vreo saptamina m-a sunat sa ma certe.....ca n-am curatat arma si nu se cade “fata sa stea nespalata”. Arma avea vreo 100 focuri prin ea, dar se pare ca era plina de “catran”. Mi- zis ca ma pune sa platesc curatarea daca mai fac asa cu armele mele. In final nu mi-a luat bani pentru ca so fi gindit ca pe “shoimii patriei” nu trebuie sa ii descurajezi. Dupa inca o saptamina m-a sunat sa merg la el sa dicutam problema.

Arma avea o teava practic rebut. M-am uitat si eu pe teava cu bore-scope-ul (un aparat optic de vizualizat teava pe interior). Pe dinauntru teava era doar “un deal si o vale”, ghinturile erau practic zimtzuite, si nu e de mirare ca teava se murdarea asa tare. Omul mi-a scris o scrisorica pe care a semnat-o cu datele lui personale si mi-a spus sa o trimit la producator sa imi dea alta teava. Am zis ok, dar nu vreau alta teava de la producator. Vreau o teava match. Am sunat la Krieger, Hart, etc....toata lumea avea zeci de saptamini de asteptare. Pina la urma am dat de Criterion, care e “ruda saraca” de la Krieger. I-am spus la mosulica ca imi comand eu teava cu parametrii care ii vreau.

Pe parcurs m-am hotarits sa schimb calibrul de la 300 Magnum la 7mm Magnum, pentru ca balistica e mai buna (la aceashi greutate a proiectilului),dar si pentru ca 7mm nu "reactioneaza" atit de tare ca si 300WM Cu recul mai mic spream sa trag mai consistent si sa cistig la precizie. De asemenea speram sa nu imi trebuieasca frina la tzeava.

Am comandat teava cu urmatorii parametrii:
  • calibru 7mm Magnum
  • stainless steel
  • pas 1:9 inch pentru a putea trage cele mai grele proiectile in 7mm si planuiam sa folosesc Berger
  • lungime 66 cm
  • profil varmint/tactic (grosime 25 mm la actiune si 20 mm la gura)

Teava a venit dupa citeva saptmaini, dar....n-am mai apucat sa i-o dau la moshulica niciodata. Bietul om s-a imbolnavit incurabil si nu l-am mai vazut niciodata (odihneasca-se in pace). Intre “transferul lui” si problemele mele, arma a stat pierduta un an undeva la el in atelier, facuta bucati. In final am vorbit cu sotia lui si am recuperat-o. Dar am recuperat-o bucati, actiunea separat, patul separat, luneta si inele nu mai existau. Sotia lui insa mi-a inapoiat banii pe tot ce s-a pierdut si nu am mai reusit sa recuperez. Chiar a vrut sa imi dea si extra pentru ca nu a reusit sa ma gaseasca decit dupa atita timp dar nu am acceptat, nu a fost vina lor ci mai mult a mea cu “resetul in viata”.

In sfirsit, material eram ok....dar arma era “Lego”. M-am hotarit sa o asamblez singur pentru ca mi s-a parut simplu. Pentru asta am avut nevoie de:
  • cheia pentru teava
  • menghina pentru actiune
  • sabloane de potrivit headspace (go si no-go gauges)
Instructiunile sint pe website-uri si pe youtube. Savage e usor de asamblat. De asemenea m-am hotarit si montez o baza inclinata de la EGW (20 MOA), si un cauciuc absorbant de recul la talpa patului.

Asa arata arma bucatzele inainte de asamblare:
Imagine
Imagine


Dupa asamblarea finala arma:
  • cinatareste cca 6.5 kg (cu tot cu luneta, baza, inele)
  • lungime totala de 118 cm.

Asa arata arma acum, dupa asamblare:
Imagine
Imagine


Detalii baze, inele si luneta:
Imagine
Imagine


Nu e o arma usoara, si trebuie un pic de conditie fizica sa umbli cu ea o zi intreaga, mai ales daca adaugi “desaga” cu provizii pe o zi. Dar, asta e, fizica nu o poti pacali. Precizia cere sacrificii si la “burgere”.


Cu noi sperante am inceput din nou sa testez munitie si sa rodez teava. Partea cu rodatul tevii e discutabila, unii jura ca trebuie, altii spun ca e o pierdere de vreme. Oricum am incercat citeva tirpuri de munitie si din cele care au inceput sa promita am tras vreo 2 cutii pline,iar restul, asa pe sarite. Acestea sint muntiile pe care le-am incercat.

Imagine


Dupa o vreme am gasit o muntie care incepe sa dea o precizie decenta. Este vorba de Remington AccuTip Boat Tail de 150 grains. De asemenea coeficientul balistic e ok pentru greutatea glontului (BC=0.53), si constructia lui il face utilizabil atit la vinatoare cit si la trageri la distanta. Am tras patru grupuri de 3 focuri cu dimensiuni intre 0.8 si 0.7 MOA. In pozele cu tzintele patratele pe hirtie sint de 1 inch (2.54 cm)
Imagine


Precizia s-a pastrat si punctul de impact e consistent. Arma a inceput sa traga consistent. Nu era precizie de benchrest, dar, considerind ca arma era abia la inceput (avea vreo 60 de focuri), considerind ca muntia e de fabrica, as zice ca rezultatul e decent.

Dupa ce arma a inceput sa traga, am tras din nou munitie Hornady care o aveam (proiectil SST 154 grains), si am vazut ca grupeaza si Hornady.
Imagine

Am vazut ca HSM incarca proiectile Berger, adica ce voiam eu sa trag si mi-am luat inima in dinti sa o incerc inainte de ma apuca de incarcat pentru ea. E scumpa dar trage un proiectil cu coeficient balistic mare (BC=0.617 in 168 grains) si e un proiectil bun si pentru vinatoare. Rezultatul a fost edificator, cca 0.38 MOA.
Imagine

Din acest punct consider ca am gasit munitia potrivita pentru ce imi trebuie. In acest punct arma e foarte utilizabila la antrenament pentru distanta si vinatoare. Mai incolo voi incarca pentru ea, atit pentru precizie cit si motive econimice...si fun.

Concluzii

Cred ca si acest proiect si-a atins scopul (sub 1 MOA pentru arma cu bolt) si nu cred ca vreau sa mai modific nimic major la arma. In aces punct imbunatarile la precizie vor veni din incarcare pentru arma. Sper ca prin reincare atenta si folosirea un proiectile de calitate (planuisc Berger mai grele) sa reduc grupurile si mai mult. Vom vedea, dar in sfirsit ma bucur ca aceasta arma trage decent, nu a luat decit vreun an jumate sa ajunga aici :-).
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Don pe 18 Dec 2012, 09:17

Eram foarte curios sa aflu ce s-a intamplat cu acest proiect,scrisesei ceva inainte de pauza
pe care ai luat-o,am avut intre timp impulsul sa iau un magnm de la ei dar m-am abtinut,
voiam sa vad intai concluziile tale!
Deci a fost doar o 'lamaie' in ceea ce priveste teava,nu o problema sistematica?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Alin3006 pe 18 Dec 2012, 12:41

dtdpuu scrie: Vom vedea, dar in sfirsit ma bucur ca aceasta arma trage decent, nu a luat decit vreun an jumate sa ajunga aici :-).


Auzi la el... :lol: Decent...cuvantul potrivit ar fi excelent, ca sa nu spunem exceptional, ca suntem baieti modesti... :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 18 Dec 2012, 15:13

Don scrie:Eram foarte curios sa aflu ce s-a intamplat cu acest proiect,scrisesei ceva inainte de pauza
pe care ai luat-o,am avut intre timp impulsul sa iau un magnm de la ei dar m-am abtinut,
voiam sa vad intai concluziile tale!
Deci a fost doar o 'lamaie' in ceea ce priveste teava,nu o problema sistematica?


Da a fost doar o lamiie si de vina a fost tzeava. Insa cum am mai spus, fiind o arma ieftina, e posibil sa aiba probleme de controlul calitatii. Nu critic Savage pentru asta pentru ca sint sigur ca toti producatorii ieftini au aceasta problema. As zice chiar ca Savage sta mai bine decit altii.

Daca e sa cumpar o alta arma cu bolt voi incepe shoppingul tot cu Savage pentru raportul calitate/pret. Daca cumva nimeresc iar o lamiie, acum am scule ca sa o "fixez" si pe piata exista acum mai multe componente decit existau acum 3-4 ani sa zicem. Oricum dupa o vreme tzeava vine schimbata, in special la magnumuri.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 18 Dec 2012, 15:18

Alin3006 scrie:
dtdpuu scrie: Vom vedea, dar in sfirsit ma bucur ca aceasta arma trage decent, nu a luat decit vreun an jumate sa ajunga aici :-).


Auzi la el... :lol: Decent...cuvantul potrivit ar fi excelent, ca sa nu spunem exceptional, ca suntem baieti modesti... :oops:


Da, arma trage bine acum asa cum ma asteptam sa traga de la inceput, si asa cum trag celelalte Savage pe care le am (cu exceptia 17HMR la care inca mai testez). Sper insa sa se mai imbunatateasca de asta si comentariul. Nu are decit vreo +150 de focuri prin tzeava si inca nu am incarcat pentru ea. Evident, si asa cum e acum sint foarte multumit de ea :D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 18 Dec 2012, 20:03

@Don

Am putea vorbi poate intr-un topic separat de reglarea headspace cu sabloane. Teoretic e simplu:
- pui sablonul de GO si inchizi boltul
- insurubezi tzeva pina atinge sablonul
- controlezi inchiderea deschiderea/inchiderea boltului si in paralel insurubezi tzeava in asa fel incit operatia de inchidere deschidere sa se faca usor
- in final pui sablonul de NO-GO si verifici ca boltul nu se inchide
- dupa ce totul e ok stringi contrapiuliza de pe tzeava ca sa "lock" pozitia tzevii in actiune
- si gata teoretic

Practic sint mai multe probeleme:
- cind "lock" teava cu contrapiulitza, pozitia tzevii in actiune se modifica, adica devine mareste headspace ceea ce strica la precizie
- sabloanele care le am nu sint match, deci sint facute mai tolerante pentru toate muntiile si ajusteaza headspace mai generos. Din nou detrimental pentru munitie

In final am folosit atit sablonae cit si tuburi trase din tzeava/arma pentru reglat headspace. Muntia noua se incarca fara effort, si tuburile trase ies fara effort. Dar sablonul de GO se inchide cu o "unda" de frecare/effort. Nu pot sa spun ca e o stiinta in ce am facut, doar incercari (montat/demontat arma si reglat si re-reglat headspace).

Nu stiu daca reglajul de headspace a contat mai mult sau rodarea tzevii, sau gasit munitia potrivita. Cert e ca acum trage mai bine si cu munitii cu care tragea prost (cum e Hornady care facea 2 MOA la inceput)

Oricum operatiile sint simple si de bun simtz, spor la treaba daca vrei sa incerci.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Don pe 18 Dec 2012, 20:23

Cristian,stiu cum sa reglez headspace cu cele doua sabloane!
Altceva voiam sa te intreb:
-in lipsa sabloanelor,cum as putea regla headspace?
-daca nu am cheia dedicata pentru piulita de pe teava care se strange peste piesa antirecul,ce alta
cheie pot folosi?
Restul operatiunilor le stiu,le-am mai facut...cu scule dedicate(sabloane,cheie...),acum nu le mai am(nu
erau ale mele) si nu vreau sa comand tocmai in State altele ca sa le folosesc o data la multi ani...cu ce
le pot inlocui?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 19 Dec 2012, 03:10

Don scrie:Cristian,stiu cum sa reglez headspace cu cele doua sabloane!
Altceva voiam sa te intreb:
-in lipsa sabloanelor,cum as putea regla headspace?
-daca nu am cheia dedicata pentru piulita de pe teava care se strange peste piesa antirecul,ce alta
cheie pot folosi?
Restul operatiunilor le stiu,le-am mai facut...cu scule dedicate(sabloane,cheie...),acum nu le mai am(nu
erau ale mele) si nu vreau sa comand tocmai in State altele ca sa le folosesc o data la multi ani...cu ce
le pot inlocui?


Nu pot rcomanda ceva anume. Dar am citi de unii care pun o foitza de banda deziva subtire pe capatul tubului netras. Asta le da un headspace cit foitza.

Pentru cheia cotrapilitei cred ca poti sa o fabrici in Ro.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde violiv pe 19 Dec 2012, 09:23

Pentru piulita poti folosi o cheie serioasa de instalatii si-o bucata de piele ca sa n-o zgarii. Sa nu crezi ca-i stransa in disperare.

Armurierii romani cu mare traditie in domeniu folosesc pur si simplu un cartus mai "larg si lung" din fabrica ... daca-i vorba de 30-06, 8x57 atunci munitia de Sadu e numa buna. :mrgreen:
Eu iti recomand munitie Sako care are tuburile cele mai largute dintre munitiile de pe la noi. Daca se inchide pe sako atunci va merge pe orice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Don pe 19 Dec 2012, 09:46

Cristian,Vio,multumesc pentru sugestii!
Daca in legatura cu cheia pentru piulita n-am rezerve in a face ce sugerati,cu privire la reglarea
headspace...inca ma mai scarpin in cap!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 19 Dec 2012, 10:37

Ce spune violiv e bine, iti recomanda un cartus cu tub mai larg si daca se inchide pe el, esti ok pe altele. Asa am facut si eu cu diferite cartuse :oops: . Dar nu e politically correct pentru ca munitie live si tu inchizi boltul pe ea cu actiunea afara din pat, tragaciul fara gards si cu teava indreptata spre cine stie ce tzinta natafleatza care vrea sa faca senzatie in ziare. Poti apasa tragaciul din gresala "in febra creatiei" doar agatzindul cu o haina.

Eu am patit, am agatat cu tricoul tragaciul fara sa imi dau seama si cind m-am miscat mi-am dat seama ca eram agatat. Nu s-a intimplat nimic pentru ca aveam sablonul inauntru si aveam siguranta pusa pe arma.


Deci grija maaaaaaaaaaaaaare!

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde violiv pe 19 Dec 2012, 15:08

Daca nu citesti instructiunile ....
Chestia asta se face cu percutorul demontat din inchizator ... :cry: :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde ovidium pe 19 Dec 2012, 17:01

Omul pare mai degrabă genul care scrie instrucţiuni.
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde DART pe 19 Dec 2012, 17:50

Buna seara @ovidium

......cu tot respectul nu cred ca este cea mai buna remarca din acest topic.Nu am inteles exact ce ai dorit sa spui.Abia s-a reintors ”omul” si ne umple de stiinta si experienta sa.......si din experienta mea.....iti spun oamenii pregatiti sunt sensibili .....nu discuta .....pleaca.O fi de bine, o fi de rau....?!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 19 Dec 2012, 19:24

violiv scrie:Daca nu citesti instructiunile ....
Chestia asta se face cu percutorul demontat din inchizator ... :cry: :oops:


Dadada stiu stiu nu ma certa :oops: ca destul m-am framintat si eu. Dar mi-a fost......lene :oops: si am zis ca o sa pun doar siguranta. Dar sincer dupa ce s-a intimplat am stat jos si am multumit la Doamne Doamne ca am pus siguranta si era doar sablonul. Un 7mm Magnum nu se oprea in niciunul din peretii interiori. De asta am ezitat sa spun aici de inchiderea pe tub, si acum ...resimt senzatia. A fost primul meu ooops la arme, niciodata n-am scapat un foc accidental, nici n-am apasat tragaciul in gol fara sa fie un gest constient....si uite asa am devenit increzator....ca eh LA MINE NU SE INTIMPLA. Am servit un dush rece in seara aceea bine ca a ramas doar dush.

:D :D :D
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 19 Dec 2012, 19:29

ovidium scrie:Omul pare mai degrabă genul care scrie instrucţiuni.


Ovidiu, nici eu nu inteleg remarca. Poate vrei sa te explici.

In principiu insa, daca nu e un topic de interes pentru tine, nu-ti pierde vremea cu el, poate sint altele pe forum care te intereseaza.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Alin3006 pe 19 Dec 2012, 20:17

Eu nu cred ca remarca a fost rauvoitoare, eu unul cred ca a vrut sa spuna ca te pricepi la arme cat sa scrii instructiuni de folosire nu sa le citesti... :) cel putin mie asa mi-a sunat la modul " chuck norris nu se scoala de dimineata, cand ae scoala el SE FACE dimineata! :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 19 Dec 2012, 22:15

Alin3006 scrie:Eu nu cred ca remarca a fost rauvoitoare....


Nu e nici o suparare Alin. Doar ca remarca e mai criptica...dar asa o fi stilul. E OK.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Orhantes pe 20 Dec 2012, 08:41

Multumim frumos pentru bagajul imens de cunostinte care-l impartasesti cu noi. Trebuie sa recunosc ca a trebuit sa citesc unele pasaje de doua trei ori ca sa pricep ( atentie, nu e un repros la cum e scris , e vorba numai despre mine si despre cunostintele mele tehnice <limitate > vis a vis de subiect ) .

Nici eu nu cred ca a fost o remarca rauvoitoare , in schimb , cred ca e foarte condensata
Mai pe larg cred ca suna cam asa:
Iei o arma de care nu a auzit nimeni , o incerci, o testezi, o....ce vrei tu si cum vrei tu....... si apoi.......scrii instructiunile de folosire, tunare etc ale armei respective.( pentru ca te pricepi )
Multumim Cristian.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde DART pe 20 Dec 2012, 09:47

pt.@dtdpuu------un pic off topik

Crezi cumva ca in urma ultimului nefericit masacru din scoala americana , Mr.Obama impreuna cu senatul american va inaspri conditiile de cumparare-detinere-folosire a armelor pt. cetateanul american de rand chiar daca acest drept este inscris in constitutia americana ? Sau Texasul face ”opinie separata”...

Aceasta stire in opinia mea de cateva zile la noi este data zic eu cu ”obstinatie” de cateva posturi de televiziune(drama este IMENSA fereasca-ne Sfantul sa fim in pielea parintilor care si-au pierdut copii) la niste ore de maxima audienta.
Din experienta spun ca la noi in lipsa educatiei corespunzatoare, necesare(lucru care inseamna,personal calificat,cursuri,cluburi ,poligoane....si nu in ultimul rand bani multi) in urma acestui ”val” de regula ne alegem cu interdictii ce fac detinerea si portul de arma(ma refer aici doar la arme de vanatoare si tir-categoria cea mai disciplinata) uneori imposibila .......se merge pana la descurajare !
Intotdeauna am crezut ca armata era o nebunie....si daca nu erai pilosul-lumii.....o sursa de umilire.Acum cred ca a fost benefica pt. mine....cand cunosti un lucru nu mai este asa tentant.
Ma intreb daca fiul meu va dorii sa ”imbrace” haina de vanator....si nu va dorii sa-i fiu profesor(au mai fost cazuri) unde il voi putea duce oficial(la un club, un curs nu de 2 zile dar nici de 3 ani)......pt. ca la ”adevaratii vanatori” parca nu l-as duce.
Complicat!Sa ne fereasca Dumnezeu de ceva asemanator sa le dea pace in suflet celor care si-au pierdut pe cineva Drag in astefel de conditii........si nu in ultimul rand sa-i dea Legiuitorului.....buni sfetnici si gandul cel bun.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Cristi pe 23 Dec 2012, 12:48

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde DART pe 24 Dec 2012, 12:43

@Cristi
Multumesc.

Rog administratorul sa-mi stearaga postarea din acest topic cu scuzele de rigoare pt. off topic...a fost inca o incercare nereusita a mea de a dialoga cu @dtdpuu....promit public ca nu am sa mai incerc vreodata :).
Multumesc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde violiv pe 24 Dec 2012, 14:20

Da' de ce te-ai suparat asa?
Cateva zile nu e prea prezent pe forum si e mai mult pe drumuri ....

Spiritul Craciunului .... :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde DART pe 24 Dec 2012, 14:43

vio eu nu sunt un suparacios(m-am maturizat de ceva vreme)in plus Craciunul are pt. mine un inteles muuuult mai complex pe langa iubirea si respectul fata de Om....nu reactionez in acest fel decat atunci cand lucrurile persista imi stii postarile nu sunt un exagerat iar faptul ca lucrurile se petrec astfel din neatentie........ sau vointa nu ma mai intereseaza.Bineneteles voi respecta in continuare cum cred ca fac pe toti cei care scriu aplicat pe forum....in rest nu-i dragoste cu de-a sila.Inclusiv acest post se poate sterge ....dupa ce-l citesti.
Craciun Fericit!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 25 Dec 2012, 03:54

DART scrie:@Cristi
Multumesc.

Rog administratorul sa-mi stearaga postarea din acest topic cu scuzele de rigoare pt. off topic...a fost inca o incercare nereusita a mea de a dialoga cu @dtdpuu....promit public ca nu am sa mai incerc vreodata :).
Multumesc.

@DART

Salut, imi pare rau ca te-ai supart, si scuze ca nu am raspuns, dar cum spune vio, uneori e mai usor alteori mai greu. Nu e nimic personal in ce ma priveste. Acum am calatatori vreo 33 ore si cu toate pregatirile dinainte si dupa Craciun...lucrurile au alunecat.

Acum referitor la ce ai intrebat, te rog deschide topic nou. Aici lucririle sint cross-pollinated daca incep acest topic, care e off..aici.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 25 Dec 2012, 03:54

DART scrie:@Cristi
Multumesc.

Rog administratorul sa-mi stearaga postarea din acest topic cu scuzele de rigoare pt. off topic...a fost inca o incercare nereusita a mea de a dialoga cu @dtdpuu....promit public ca nu am sa mai incerc vreodata :).
Multumesc.

@DART

Salut, imi pare rau ca te-ai supart, si scuze ca nu am raspuns, dar cum spune vio, uneori e mai usor alteori mai greu. Nu e nimic personal in ce ma priveste. Acum am calatatori vreo 33 ore si cu toate pregatirile dinainte si dupa Craciun...lucrurile au alunecat.

Acum referitor la ce ai intrebat, te rog deschide topic nou. Aici lucririle sint cross-pollinated daca incep acest topic, care e off..aici.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde dtdpuu pe 25 Dec 2012, 03:54

DART scrie:@Cristi
Multumesc.

Rog administratorul sa-mi stearaga postarea din acest topic cu scuzele de rigoare pt. off topic...a fost inca o incercare nereusita a mea de a dialoga cu @dtdpuu....promit public ca nu am sa mai incerc vreodata :).
Multumesc.

@DART

Salut, imi pare rau ca te-ai supart, si scuze ca nu am raspuns, dar cum spune vio, uneori e mai usor alteori mai greu. Nu e nimic personal in ce ma priveste. Acum am calatatori vreo 33 ore si cu toate pregatirile dinainte si dupa Craciun...lucrurile au alunecat.

Acum referitor la ce ai intrebat, te rog deschide topic nou. Aici lucririle sint cross-pollinated daca incep acest topic, care e off..aici.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde Cristi pe 25 Dec 2012, 07:01

dtdpuu scrie:Acum referitor la ce ai intrebat, te rog deschide topic nou. Aici lucririle sint cross-pollinated daca incep acest topic, care e off..aici.

CristianC


Puteti folosi acest topic
viewtopic.php?f=5&t=8234&start=60
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Remaniere Carabine (3)- Savage 110FP

Mesajde DART pe 25 Dec 2012, 21:12

Multumesc Cristi.

Daca se poate rog moderatorul/administratorul sa-mi sterga sau sa-mi mute postarile din acest topic.
Multumesc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate