Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:55

Savage axis sau Cz 550 lux

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 12 Mar 2014, 23:59

aiftimieilucian scrie:Salut Don, asa este , si recunosc, ai avut dreptate. Una e internetul si alta e practica. Am tinut si eu in mana un savage , cred 111, si am ramas placut surprins de cat de usoara si manevrabila era cu luneta si prinderi cu tot.
La cz , chiar si cheala , tot are 3.8 kg.
Un sfat pentru toti incepatorii , probati mai multe tipuri de arme si apoi trageti concluzia. Eu acum imi doresc un savage pentru simplu fapt ca face la fel de bine ce face si cz 550, dar mai ales pentru ca e al dracului de usoara si cand urci un munte cat Ceahlaul fiecare kg conteaza. :D

Sa-ti fie cu noroc drumul pe care ai apucat...si pe care noi am luat-o acum mai mult timp!
O sa descperi mereu ceva mai tentant decat ce ai,o sa mai dai o gramada de bani pe fel si fel de jucarii,
o sa-ti minti nevasta cand o sa intrebe de pretul lor...si nici macar n-o sa-ti fie rusine de treaba asta,doar teama sa nu fii prins!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 13 Mar 2014, 12:26

Luciane,a propos de ce discutasem mai sus...am vazut ca esti calat pe 300 WM - te-ai gandit bine-bine?
Ce ai de gand sa faci,sa tragi de pe Pietricica si sa dobori ursul de pe Ceahlau?
Acum vreo 5-6 ani a fost o adevarata pandemie de magnumita printre vanatorii romani,usor-usor majoritatea s-au reorientat,sunt ceva dezavantaje,nici putine,nici mici!
In primul rand,reculul iti invineteste umarul si zgomotul iti face timpanele prastie,mai ales ca iei o arma mai usoara-problema reculului nu trebuie luata a la legere de nimeni,majoritatea subevalueaza influenta acestui element asupra preciziei tragerii,in viata reala am vazut destui vanatori,deloc incepatori, tragand mai rau cu
300 win mag din cele mai precise tevi de pe piata(Steyr si Savage) decat cu 308 din bashinosul Izh 18.
In al doilea rand,munitia nu numai ca este obositoare tare in poligon,dar este epuizanta pentru portofel,te
cam iau apele cat cheltuiesti sa-ti faci mana...iar utilitatea ei la vanatoare in Ro nu este grozava!
Faptul ca vrei sa experimentezi si sa mai schimbi calibrul nu-i deloc rau,numai ca poate ar fi mai util sa te
indrepti intr-o alta directie - si eu am inceput cu 30-06,m-am invartit printre calibre si m-am intors, deloc
nemotivat,tot la 30-06,e bine incerci si tu personal diverse variante numai ca,sincer cred si spun,ar fi mai
potrivit sa te indrepti spre altceva!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 13 Mar 2014, 20:03

Arma pe care am manevrat-o putin era in 300 wm, dar eu ma gandesc la un 308, chiar la un axis , care am vazut ca ofera o precizie buna, reculul e ok, tragaci care se poate modifica pentru inceput si apoi chiar inlocuii, lucru pe care daca as fi stiut ca si domnul Bichis avea sa-l importe la momentul achizitionarii cz-ului, acum aveam un axis mai mult ca sigur, dar asa a fost sa fie.
Exact cum ai zis, se prea poate ca sa mai vad altceva peste ani si ani si sa le schimb defiecare data in paguba, dar imi plac armele si cum nu pot investi multi bani deodata in ele , merg pas cu pas , pana la alegerea care speram sa fie cea care ni se potriveste f bine.
Fondul de vanatoare fiind la munte si mult desis, maxim sa fii avut iarna asta pozitie sa fi tras la 80 m. Atunci , imi las luneta care nu e ea prea de goana 2.5-10x40 si pun deasupra minidotul de la delta, si cu aceasta configuratie nu depasesc 3.5 kg, ceea ce e mult mai ok decat 4,7 kg existente.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 13 Mar 2014, 20:21

Axis cu minidot nu depaseste 3 Kg .Daca tragi cit de cit bine, 308W este arhisuficient pt tot vanatul din RO
Eu folosesc la goana tot 308W si nu mi-a plecat la plimbare nici un mistret .Totul este sa alegi bine varful cu care tragi si sa plasezi lovitura in cutia toracica ,git sau cap .Axis II vine cu accutriger din fabrica
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 13 Mar 2014, 21:27

Dar cu Accustock? Daca tot s-a rezolvat cu tragaciul,patul mi se pare vulnerabilitatea Axis-ului...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 13 Mar 2014, 22:29

Paturile sunt aceleasi Sigura optiune de pat rigid este patul sau mai bine zis paturile din lemn laminat de la Boyd, care nu mai sunt la fel de usoare ca si cele sintetice
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 13 Mar 2014, 22:46

Mda,pacat ca nu se livreaza cu Accustock...e o pierdere!
Cat cantareste in plus cu patul de lemn laminat?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 13 Mar 2014, 23:20

Nu stiu sigur ,inca nu le-am primit dar daca este reala valoarea data de Boyd de 1,3 kg atunci vor fi mai grele cu 450g
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 13 Mar 2014, 23:39

Da...chiar e multisor!
Pacat ca nu livreaza cu Accustock,poate in viitor va fi altfel,din moment ce au introdus Accutriger si la Axis,
introducerea si a Accustock n-ar parea ilogica...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 14 Mar 2014, 20:48

Toate modificarile insa se vad in pret, nu cred ca axis cu accutriger va avea acelasi pret ca primul model, la fel si dc sae baga accustock. Vor ajunge din urma surioarele mai mari si atunci se pierde farmecul,
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 14 Mar 2014, 23:46

Nu-i chiar asa.
Eu am avut pe mana 11 si Axis, timp de cateva zile, in care le-am facut bucatele pana la ultimul surub, le-am comparat vizual si tactil, le-am facut poze si am studiat pozele si-am ajuns la niste concluzii pe care vi le-am mai impartasit:
- culata de la Axis este mult mai potrivita pentru calibrele standard decat cea la 110-111. Am avut 9,3x62 montat intr-o culata capabila sa suporte 338 Lapua, inutil de mare si de multa.
- chiar daca e mai mica faptul ca e cilindrica, cu deschideri mici pentru ejectie si magazie, o face mult mai tapana in axul lung - la 110 o poti indoi vizibil daca strangi suruburile de fixare in pat inegal pe cand la Axis nici gand
- rezulta de aici ca un sasiu rigid in pat i-ar folosi mult mai putin decat surioarei mai scumpe - asta teoretic pentru ca practic a dovedit ca trage bine de tot chiar si cu amaraciunea aia de coaja de plastic
- Accustock are o insertie mica-mica de aliaj usor, cat sa fixezi culata si atat - patul in spate tot gol si oarecum felxibil e iar ulucul flecteaza la fel de usor
- >100 $ in plus pentru ceva ce nu i-ar folosi mai deloc nu prea merita
- patul laminat castiga mult la partea estetica, am avut si stiu cat de "bine da" o astfel de arma, mai ales laminatul cu lemn de piper in alb-negru. Adaugat un pat "cu gaura" la o actiune-teava de inox egaleaza practic A-Bolt in aceeasi configuratie, care e dublu la pret fara sa aiba nimic mai grozav.

- Accutriger e grozav la partea de siguranta a focului dar nu e "mortal" ca tragaci in sine. Mai bine bagi suta aia de $ intr-unul Rifle-basix cu atat mai mult cu cat mecanismul in sine al tragaciului e mult mai bine gazduit de carcasa completa de aliaj usor la Axis decat toate piesele insirate pe ata de la Accutriger

Ca si la Blaser R 93 versus R 8 eu as merge pe Axis "la sigur" pentru un calibru normal si as pastra 110 numai si numai pentru un magnum serios, iar de cumva reuseste Radu sa-i covinga sa puna tevi de 50 cm in 8x57 sau 9,3x62 ca si la 111 European va sparge piata cu ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 15 Mar 2014, 00:32

Patul de plastic slab nu e o "inovatie'' Savage,l-am gasit in serie la "americane" mai mereu,Remi,Savage sau
Browning-din ce nu e scump,primul pat de calitate din plastic l-am gasit la Pro Hunter!
Pacat de plusul de greutate in cazul lemnului,altfel un Savage cu un tragaci aftermarket si un pat gaurit nu numai ca trage de poveste dar si arata bestial,uiti cat de ieftin te-a ajuns!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 15 Mar 2014, 03:22

Ca tot ai amintit, parca de Steyr apartine "inovatia" plastic la arme .... de mult de tot, cam pe cand ma jucam cu pistoale de apa, ei faceau prima arma cu muuuult plastic. Nu stiu cum, da' ei cand au scornit asta au facut-o bine de tot. Odata ce s-a generalizat au aparut lopatelele de cartofi prajiti.

In alta ordine de idei, un indiciu pentru mine despre cat de pretuita este peste ocean o arma este numarul de producatori de piese altii decat fabricantul original. Ei bine, am renuntat la X-Bolt pentru ca n-am gasit absolut nicio piesa de schimb la ea, nu numai patul care ma durea tare. Axis a iesit pe piata cam tot atunci si deja are un sector serios de piese cu care poti sa-l imbunatatesti la nesfarsit.
Eu sper c-o sa ajung si ziua (si nu pe cand nu ma ma vai interesa) cand o sa gasim in magazin la noi si vestita cheie pentru piulita cea urata si tevile de schimb de rigoare pentru Axis, pe la vreo 7-800 lei ca astea n-au acciza .... sa vezi atunci mestereala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Don pe 15 Mar 2014, 10:35

violiv scrie:Ca tot ai amintit, parca de Steyr apartine "inovatia" plastic la arme .... de mult de tot, cam pe cand ma jucam cu pistoale de apa, ei faceau prima arma cu muuuult plastic. Nu stiu cum, da' ei cand au scornit asta au facut-o bine de tot. Odata ce s-a generalizat au aparut lopatelele de cartofi prajiti.

In alta ordine de idei, un indiciu pentru mine despre cat de pretuita este peste ocean o arma este numarul de producatori de piese altii decat fabricantul original. Ei bine, am renuntat la X-Bolt pentru ca n-am gasit absolut nicio piesa de schimb la ea, nu numai patul care ma durea tare. Axis a iesit pe piata cam tot atunci si deja are un sector serios de piese cu care poti sa-l imbunatatesti la nesfarsit.
Eu sper c-o sa ajung si ziua (si nu pe cand nu ma ma vai interesa) cand o sa gasim in magazin la noi si vestita cheie pentru piulita cea urata si tevile de schimb de rigoare pentru Axis, pe la vreo 7-800 lei ca astea n-au acciza .... sa vezi atunci mestereala.

Cheia si distantierele pentru reglajul headspace se gasesc pe la Brownels,Midway si altii...iar cu tevile ar putea
face un business Radu daca s-or mai gasi cativa amatori de mestereala ca tine! Ai dreptate,pe Savage se
lucreaza al naibii de usor si,daca se indeplineste ce spui,posibilitatile de distractie sunt numeroase!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 15 Mar 2014, 11:51

Nu stiu cit este de legala in Ro schimbarea calibrului tevii si pastrarea celei vechi in calibru trecut initial in permisul de arma daca arma nu este considerata ca fiind cu tevi interschimbabile
Operatiunea de schimbare a tevii trebuie facuta de armurier autorizat si cel potin pina acum din cite stiu eu teava schimbata ramine la armurier pentru casare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 16 Mar 2014, 10:26

daca arma nu este considerata ca fiind cu tevi interschimbabile

Si cine face "considerarea" asta?
Iti spun eu: nimeni!

In alte tari legea e mult mai explicita in privinta armelor modulare si acelor "fixe", sa le zicem asa. Nu poti schimba o teava la cele din urma fara armurier dar iti poti "construi" singurel o Blaser din componente. La noi e interzisa "asamblarea armelor din componente" si sunt obligat sa iau Blaser de-a gata dar in privinta schimbarii tevilor armelor nu exista nicio prevedere expresa care sa le departajeze pe categorii.

Tevile armelor se pot schimba LEGAL in doua variante:
- REPARATIE ARMA - soliciti autorizatie pentru reparatie, cumperi de la armurier teava noua si manopera, teava veche merge la gunoi.
- ACHIZITIE TEAVA SCHIMB (sau rezerva, cum am eu scris pe autorizatie) - soliciti autorizatie pentru cumparare teava schimb pentru arma de la pozitia XY din permis si incerci sa faci rost de ea, apoi ti-o montezi singurel sau te ajuta un armurier. Legea prevede aici doar atat: la arme la care tehnic este posibil ..... sincer, nu stiu niciun model la care sa nu fie "tehnic posibil".

Ambele variante se practica in Ro, ambele variante mi-au fost oferite de cei de la arme ba chiar mi-au spus ca "scriptologia" e mai usoara in cazul achizitiei tevii ca "de schimb", casarea celei vechi fiind o mare problema daca nu faci schimbul la Cugir.
Cum la Savage tehnic este cat se poate de posibil si la indemana oricui nu exista niciun impediment legal .... doar sa te hotarasti sa aduci si tevi. Stiu armurier celebru care a montat o teava noua, import de la Walther-Lothar ca teava de schimb, la un vechi M 98 folosind in loc de gauge-uri un cartus nou RWS :? si la M 98 o teava de la Walther trebe strunjita serios in doua locuri. La Savage e suficient s-o infiletezi la loc peste un cartus nou, inchis in camera de inchizatorul avand percutorul demontat si sa strangi piulita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mar 2014, 21:16

violiv scrie:Tevile armelor se pot schimba LEGAL in doua variante:
- REPARATIE ARMA - soliciti autorizatie pentru reparatie, cumperi de la armurier teava noua si manopera, teava veche merge la gunoi.

Violiv ce este cu autorizatia asta pentru reparatie? Ca nu am mai auzit pana acum.
Exista prin lege vreun paragraf care spune ca pentru repararea unei arme la un armurier trebuie autorizatie de la politie? Eu nu am dat de vreun paragraf in acest sens,insa este bine de stiut in cazul in care exista.
Eu stiam ca arma poate fi dusa la armurier,fara a cere autorizare in acest sens. Se elibereaza un bon de reparatie,iar in cazul unui control se prezinta bonul care atesta ca arma se afla in custodia unui armurier autorizat, in vederea reparatiilor.
Poate ca asa cum spui tu o fi procedura in cazul tevilor,nu stiu.
Varianta cu cerere autorizatie pentru teava de schimb o stiam si reprezenta singura metoda acceptata de unele BAESP-uri. Teava originala,care este inlocuita,se poate tine in dulap sau casata daca se doreste neaparat acest lucru.
violiv scrie:Ambele variante se practica in Ro, ambele variante mi-au fost oferite de cei de la arme ba chiar mi-au spus ca "scriptologia" e mai usoara in cazul achizitiei tevii ca "de schimb", casarea celei vechi fiind o mare problema daca nu faci schimbul la Cugir.

Din lege reiese ca problema casarii unei arme sau a unei tevi se poate rezolva usor.
Legea 295 republicata,art 94,alin 3:Armele care nu mai pot fi aduse in stare de functionare din cauza unor defectiuni iremediabile sunt verificate de catre armurierii prevazuti la alin.(1),care elibereaza in acest sens un certificat sau aplica pe suprafata armei de foc un marcaj clar si vizibil. In cazul in care aceste arme sunt nevandabile,se predau armurierilor autorizati sa desfasoare operatiuni de casare a acestora.
In concluzie armurierii pot face demersurile legale pentru a deveni autorizati sa caseze arme. Chiar, de ce nu o fac?
violiv scrie:Stiu armurier celebru care a montat o teava noua, import de la Walther-Lothar ca teava de schimb, la un vechi M 98 folosind in loc de gauge-uri un cartus nou RWS :? si la M 98 o teava de la Walther trebe strunjita serios in doua locuri. La Savage e suficient s-o infiletezi la loc peste un cartus nou, inchis in camera de inchizatorul avand percutorul demontat si sa strangi piulita.

Am gasit un filmulet pe net,in care un nene ce pare priceput schimba o teava la un M48A Mauser Yugolslav.
Nu stiu cum a procedat armurierul celebru de care spui,cu un simplu cartus RWS,dar treaba este mai serioasa decat pare la prima vedere. Mai jos este filmuletul in cauza.
http://www.youtube.com/watch?v=1Ufes_zrZmg
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 17 Mar 2014, 09:18

Pentru reparatii obisnuite nu trebe niciun fel de autorizatie de la politie. Pentru cele care implica piesele esentiale ale armei si care schimba amprenta balistica sau care schimba incadrarea armei trebuie autorizatie prealabila apoi reamprentare balistica ... e in lege pe undeva.

Casarea e o mare problema tocmai pentru ca nu exista armurieri care sa se fi re-autorizat sa faca asa ceva. Re-autorizare trebe si pentru a putea efectua inspectia tehnica periodica, obligatorie dupa lege inainte de prelungirea valabilitatii permisului de arma si mai trebe (dupa unii) si pentru a putea transforma armele in arme de panoplie dupa noile reguli.

Montarea unei tevi noi este o treaba serioasa. Dar cand teava vina facuta din fabrica cu tot ce-i trebe si ce mai e necesar de ajustat e doar lungimea partii care se infileteaza (chestie mai naspa la M 98 decat la orice alta arma) nu e chiar atat de complicat. Un armurier cu experienta cum e cel de care pomeneam o poate face .... nu i-a fost usor fara toate sculele trebuincioase si doar cu un strung dar arma functioneaza perfect, fara griji pentru utilizator. Singurul rabat la ce-ai vazut in film a fost folosirea unui cartus nou RWS pentru stabilirea lungimii camerei prin scurtarea portiunii filetate lasata in exces de fabricant, de care pomeneam mai sus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 23 Apr 2014, 17:46

Un pic de tuning la Axis SS
Imagine

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine

Paturi Boyd ,tragaci Basix,lunete Delta titanium
Fotografiile sunt facute cu telefonul si nu se vede frumusetea lemnului laminat .Voi reveni cu altele
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde aiftimieilucian pe 08 Iun 2014, 22:24

M-am jucat azi cu un savage axis sr in 308. Frumoasa arma. Ce mi-a placut la ea a fost ca e usoara, aproximativ 3.5 cu tot cu luneta si prinnderi din otel.
Teava scurta si greutatea mica o fac manevrabila, numa buna de goana.
Ce nu mi-a placut la ea e patul din plastic f flexibil, parca nu era stransa deloc in suruburi si teava nu era pe entru, atingea patul la final. Nu am prea reusit sa o asez, dar am scos grupaje decente chiar dc sare din mana precum un izh in 30-06. Pe bipod cam se atinge teava cu ulucul, si nu e prea ok, si tragaciul trebuie schimbat.
Acum ca am tras si cu savage axis nu mai schimb cz -ul, care are deja ce ii lipseste axisului: pat stabil si tragaci reglabil previzibil.
Ca o concluzie e o arma decenta de inceput, care e mai buna decat izh si care isi face treaba ca orice alta arma.
Pt cine nu are f multi bani o recomand cu caldura,dar atentie la calibru.
aiftimieilucian
Membru important
 
Mesaje: 218
Membru din: 10 Mai 2007, 16:18
Locaţie: piatra neamt

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 09 Iun 2014, 08:08

Centratul la teava se face simplu din cele 2 surruburi cu care se fixeaza de culata .Trebuie doar sa prinzi teava intre degete sa o centrezi fata de pat si sa stringi progresiv si cu simt suruburile de fixare .
Tragaciul este tare dar se poate rezolva prin schimbarea arcului ,slefuirea partilor in contact sau prin schimbarea completa cu alt tragaci .Noile modele de Axis II vin cu accutriger
Patul il poti folosi cu bipod asa cum este dar doar sa-ti sprijini arma de el ,fara a-ti sprijini si greutatea ta pe el
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 19 Iul 2014, 12:08

O mica prezentare Axis XP II
https://www.youtube.com/watch?v=t1HYGk1UAgg
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde DART pe 20 Iul 2014, 13:38

radubichis scrie:O mica prezentare Axis XP II
https://www.youtube.com/watch?v=t1HYGk1UAgg


Buna treaba asta cu filmarea...Felicitari !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde violiv pe 17 Sep 2014, 18:02

radubichis scrie:Un pic de tuning la Axis SS
Imagine



Paturi Boyd ,
tragaci Basix,lunete Delta titanium
Fotografiile sunt facute cu telefonul si nu se vede frumusetea lemnului laminat .Voi reveni cu altele



Cred ca s-a dus si sansa asta. Cu cateva zile in urma, firma care facea lemnul laminat brut, cea mai vestita si mai cautata de fauritorii de paturi de acest gen a ars pana in temelii, nu s-a putut salva nimic-nimicut. Va fi mare criza de lemn laminat de calitatea asta in urmatoarea vreme.

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... he-ground/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde lucky2004alex pe 16 Feb 2015, 14:01

super arma.am vazu tceva poze si cu un grupaj extraordinar
Savage Axis StainleissSteel ,cal 308w
Beretta A300, cal 12
Gamo Whisper IGT ,cal 5,5
Avatar utilizator
lucky2004alex
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 10 Dec 2012, 12:20

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 16 Feb 2015, 15:39

violiv scrie:
radubichis scrie:Un pic de tuning la Axis SS
Imagine



Paturi Boyd ,
tragaci Basix,lunete Delta titanium
Fotografiile sunt facute cu telefonul si nu se vede frumusetea lemnului laminat .Voi reveni cu altele



Cred ca s-a dus si sansa asta. Cu cateva zile in urma, firma care facea lemnul laminat brut, cea mai vestita si mai cautata de fauritorii de paturi de acest gen a ars pana in temelii, nu s-a putut salva nimic-nimicut. Va fi mare criza de lemn laminat de calitatea asta in urmatoarea vreme.

http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... he-ground/

Boyd produce paturi in continuare
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 28 Feb 2015, 16:18

Am reglat astazi o carabina ,Axis 223R LH adica pt stingaci .Pe arma am pus o sina Picantinny si o luneta Delta Titanium 2,5-10x56 IR reticol 4A .
Imagine
Vremea a fos primavaratica ,14 grade si nici un pic de vint
Am reglat arma din 6 cartuse la 100 m,dupa care am schimbat tinta sa trag pt grupaj. Ce a iesit vedti mai jos .
Munitie Geco target de 4,1 g
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Sly_Fox pe 28 Feb 2015, 16:59

:shock: :shock:
Nici daca gura tevii era lipita de tinta nu iesea asa.
In urmatoarele zile toate unitatile speciale din lume se vor bate pe serviciile dumneavoastra. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde radubichis pe 28 Feb 2015, 17:35

Uite alta de data asta cu carabina mea 223 .Am trecut de la Geco Expres pt ca mai aveam 2 buc , la Norma Vmax Imagine
In bulina sunt 2 Geco Expres ,ultimele care le aveam .Urmeaza Norma 1 si 2 cartusele de murdarire a tevii si 3 si 4 desupra bulinei de grupaj
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Savage axis sau Cz 550 lux

Mesajde Florin 27 pe 27 Ian 2021, 22:44

Salutare !
Am un CZ 557 lux care a cam inceput sa o ia razna , primul si al doilea foc da cu o dispersie fata de centru de aprox 170 de mm. La urmatoarele focuri al 3 lea sau al 4 lea incepe sa grupeze mai bine , maxin 50 mm.
Stie cineva ce se intampla ?
Multumesc anticipat !
Citeste regulile, treci pe la prezentari si colegii vor deveni mult mai prietenosi.....
Florin 27
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Ian 2021, 20:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 59 vizitatori

Publicitate