Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:28

Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde BigBoar pe 18 Iun 2013, 16:29

Buna ziua ! Sunt un incepator si am nevoie de un sfat in privinta alegerii unei arme bune:
- dintre cele doua arme ale caror nume au fost spuse mai devreme pe care ati alege-o si din ce cauza!
Multumesc pentru atentie!
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde tibi_anghel pe 18 Iun 2013, 19:00

Subiect dezbatut pasional si pe alt forum. Si creator de antipatii. E ca si cum ai alege intre Mercedes si BMW. Cea mai obiectiva parere ar trebui sa vina din partea celui care a avut sau are ambele variante. Ce spunem noi sunt chibitarii ca-n fotbal. La nivelul la care se ridica cele doua produse, cu avantajele si dezavantajele fiecaruia, eu personal as da cu banul. Sau le-as lua pe amandoua.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde stefan 3006 pe 18 Iun 2013, 19:25

Blaser.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2013, 19:33

Blaser. Indiferent ca este arma cu glont, alica, cutit, lat, capcana, otrava, tricou sau sapca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde UlissePro pe 18 Iun 2013, 20:14

Ghinda scrie:Blaser. Indiferent ca este arma cu glont, alica, cutit, lat, capcana, otrava, tricou sau sapca.

:lol: :lol: :lol: Foarte tare!
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 19 Iun 2013, 15:59

Cand vine vorba de semi-automate, jumate sunt contra: ca nu-s etice, ca nu-s precise, ca se blocheaza, bla-bla.
Cand o dam pe bolt action discutiile se aprind si mai si: care-i mai frumoasa, care-i mai precisa si CARE SE REARMEAZA CEL MAI IUTE PERMITAND DUBLAREA CEA MAI RAPIDA. Ca sa nu mai amintesc si capacitatea magaziei, cu cat mai mare cu atat mai bine ca tot nu are limita ca la semi. Dintr-o data suntem etici, "vanatori adevarati", etc. da' vrem sa armeze cat mai iute si sa traga cat mai multe boabe iute de tot, eventual singura.
Lasand la o parte scurta introducere, ce cautam la arme de genul Blaser-Helix?
Sa fie cat mai usoara, cat mai scurta, cat mai usor de manevrat, cat mai precisa si, sa nu uitam avantajul tevilor de schimb.
Pretul e tot pe acolo asa ca alegerile tin de alte chestii.
Avantaje Blaser:
- lipsa culatei adica o arma cu 10 cm mai scurta decat oricare alta in configuratie normala, cu centrul de greutate plasat exact unde trebe
- optica fixata direct de teava ceea ce inseamna ca scoaterea tevii de pe arma si inlocuirea cu alta nu afecteaza cu nimic reglajul
Dezavantaje Blaser:
- lipsa culatei adica absenta inzovararii de siguranta caracteristica bolt-action si posibilitatea indelung mediatizata de a-ti sari inchizatorul in cap

Avantaje Helix:
- prezenta culatei cu inchizatorul gazduit in intregime in culata si, teoretic, o mai mare siguranta ... de ce zic teoretic? Pentru ca am vazut culate de aliaj usor dupa incidente ... mai bine zis ce-a ramas din ele - daca o fi sa se intample beleaua n-o sa-ti sara inchizatorul in mutra o sa-ti sara o mie de bucatele de culata + inchizatorul.
- o cursa mai scurta a inchizatorului + absenta miscarii initiale de deblocare
- inlocuirea fara scule a tevii
- culata frezata pentru inelele cele mai intalnite in lume adica posibilitatea de a monta o luneta cu preturi mult mai mici daca o vrei fixa
Dezavantaje Helix:
- prezenta culatei - adica o arma mai lunga semnificativ, aproape cat o semi, pe care pui optica iar teava pleaca singurica plus echilibrul deplasat mai in fata
- o mecanica de zece ori mai complexa si mai susceptibila de blocaje.

Ambele au patul cu linia un pic mai joasa decat ar trebui pentru tras pe optica.

Ambele se pot bloca la fel de des ca o semi, mai ales cand esti in febra actiunii - ori nu tragi energic de inchizator pana la capat si limitezi miscarea cand vezi ca sare tubul si atunci nu iei un cartus nou din magazie, ori nu impingi inchizatorul pana la capat si atunci nu percuta.
Pompa Remi 7600 face exact acelasi lucru, cu viteza mai mare, fara sa pierzi linia de ochire si fara sa iei mana de pe tragaci ... la un sfert din bani ... iar inuzualele pe la noi lever-action chiar si mai si. Da' asa ne place noua sa fim sic ...

Care s-o iei? Pe amandoua :lol: - si te hotarasti apoi pe care o vrei in configuratie de goana si pe care la panda.

P.S. eu am optat pentru Blaser R 93 care are masa, echilibrul si manevrabilitatea la superlativ chiar si fata de surioara R 8.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Ghinda pe 20 Iun 2013, 07:45

Basca, ca, nu am auzit pana acu sa pateasca vreunul faza cu inchizatorul in ochi. Deci, pentru mine pica si acest singur dezavantaj! :lol:

PS V-am zis ca si laturi daca produc, or sa fie ale mai bune!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde adrian_ppp pe 20 Iun 2013, 08:14

Ghinda e Balser addicted!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Alin3006 pe 20 Iun 2013, 11:08

Eu as fi tare curios sa incerc un Helix, ca Blaser am avut...nu ca Blaser m-ar fi dezamagit intr-un fel, dar pentru Merkel am mult respect ca si marca si ma gandesc ca si noutatile ar trebui sa fie de top.
Eu n-as spune ca alegi intre Mercedes si BMW ci intre Mercedes si Volvo mai curand, eu cam asa percep povestea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde mountainhunter pe 20 Iun 2013, 13:47

da da , Blaser face otravuri bune :lol: :lol: :lol:
mountainhunter
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2010, 21:44

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde BigBoar pe 20 Iun 2013, 15:21

Multumesc foarte mult pentru raspunsurile date si pentru atentia acordata ! O zi buna in continuare !
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde ta@radu pe 24 Iun 2013, 11:03

PE care sa o iei ? aceasta este intrebarea ..... sau forma corecta ...
ta@radu
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 28 Dec 2011, 14:53

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde romaniac pe 24 Iun 2013, 17:40

ta@radu scrie:PE care sa o iei ? aceasta este intrebarea ..... sau forma corecta ...

Te mananca rau de tot gramatica azi radule?
Daca citesti intreaga postare a initiatorului topicului poti observa ca foloseste PE.

"dintre cele doua arme ale caror nume au fost spuse mai devreme pe care ati alege-o si din ce cauza!"

Rezuma-te te rog la topicul tau cu gramatica!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 20 Oct 2013, 20:19

Ma mananca rau sa decartez pentru un helix din asta! Modelul alpinist, pat din plastic, sa pot si vasli cu el, vorba lui Radu :). Pretul e comparativ mai mic la acest model.
Buuun, pasul 2: caut recenzii, ce gasesc e ok si pe la australieni si pe la americani si pe la nemti. Culmea am doi colegi nemti in grupa, unul chiar si-a cumparat un helix, o sa-l aduca data viitoare si e foarte multumit, inclusiv cu pastrarea 0 dupa demontaj si remontaj. Spune ca e o arma super echilibrata, sigura si precisa. BANG, la noi Vio are parere naspa despre arma. Cum ii respect parerile pentru ca vorbeste din pipaite si nu numai din auzite vreau sa lamuresc niste lucruri pe care le-a spus despre arma si care chiar m-ar deranja in cazul unei achizitionari:
problema 1:
2 sutimi mm joc al tevii in culata dau cca 20mm abatare la punctul 0 la 100m. E corect matematic daca nu ar exista un sistem de strangere al tevii in culata, si teava ar fi doar introdusa si blocata (cam cum e la Browning BLR), sistemul helix are un sistem de impanare, Merkel recomanda actionarea levierului de impanare de min 3 ori consecutiv la orice montare de teava.E ca si cum ai trage un foc de "asezare". Acum, e adevarat, daca impanarea se realizeaza otel in aluminiu nu are cum sa reziste foarte mult!!! 1 cm/100m e teava, alt cm/100m e muntia, parearea mea ca mana e mai mult decat atat, deci maxim inca 1cm/100m dat de montaj/demontaj nu prea mai conteaza! Ar conta la target shooting, dar nu e cazul.
problema 2:
datorita culatei marite, la nivel de semi, luneta ar sta prea in fata. Neamtul meu mi-a spus ca pistoletul are un unghi acut, astfel incat acest lucru nu e o problema, 100% nu este nevoie de montajul unei alte sine pentru a impinge luneta inapoi. De asemenea a subliniat ergonomia si echilbrul ei, catarea de goana originala insa e precisa pana la 30-40m. Ramane de vazut, e un bun tintas, probabil ca pentru mine catarea va fi ok pana la 20-30 m.

O problema suplimentara, pe care o vad eu, ar fi complexitatea mecanismului boltului (datorita mult reclamatei curse scurte si liniare a bratului) si faptul ca exista destule porturi pe unde poate sa intre mizerie si sa blocheze acest mecanism, sunt sigur, extrem de fin. Noi nu vanam pe poteci asfaltate, chiar imi fac probleme din acest pdv.

Repet: nu am tinut inca un helix in mana, o voi face 100% in scurt timp, pana atunci apreciez pareri avizate, sa stiu unde sa ma uit mai atent.

Cu stima
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde radubichis pe 20 Oct 2013, 22:22

BigBoar scrie:Buna ziua ! Sunt un incepator si am nevoie de un sfat in privinta alegerii unei arme bune:
- dintre cele doua arme ale caror nume au fost spuse mai devreme pe care ati alege-o si din ce cauza!
Multumesc pentru atentie!

Eu as da cu banul :D
Daca am fi atit de abili incit sa facem diferenta intre cele 2 arme nu am mai avea vanat in RO
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 20 Oct 2013, 22:46

N-am deloc o parere proasta despre Helix. Am spus doar ca au vrut sa faca ceva mai grozav ca Blaser si nu le-a iesit nici macar la paritate. Sistemul de blocare a tevii e ca la BLR.
Dupa ce o sa le porti si folosesti o zi o sa vezi maibine diferentele. Ca si la Maral, de ce ar trebui sa iau o arma cu configuratia unei semi, mai lunga in sistem decat o bolt, dar pe care s-o armez cu mana.
Mai da un ochi si la gama de calibre ... vezi unde se opreste Helix - doar pana acolo rezista instalatia. Blaser abea acolo incepe ...
Catarea cu bumbi de fibra optica la Merkel e excelenta ... am tras perfect pe ea la 75-80 m la sticle.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 15:56

violiv scrie:N-am deloc o parere proasta despre Helix. Am spus doar ca au vrut sa faca ceva mai grozav ca Blaser si nu le-a iesit nici macar la paritate. Sistemul de blocare a tevii e ca la BLR.
Dupa ce o sa le porti si folosesti o zi o sa vezi maibine diferentele. Ca si la Maral, de ce ar trebui sa iau o arma cu configuratia unei semi, mai lunga in sistem decat o bolt, dar pe care s-o armez cu mana.
Mai da un ochi si la gama de calibre ... vezi unde se opreste Helix - doar pana acolo rezista instalatia. Blaser abea acolo incepe ...
Catarea cu bumbi de fibra optica la Merkel e excelenta ... am tras perfect pe ea la 75-80 m la sticle.


Ms Vio, asa e, e prea lunga si mecanismul complicat! In plus gauri multe in ea pe unde sa intre mizerie, fix in angrenaj! La BLR teava joaca 20cm la 100m nu 2cm la 100m, bumbul de centraj s-a dus dracu' de mult intr-un noroi, noroc ca am red dot pe teava! Daca e acelasi sistem, papapa, e facut sa o desfaci de 2 ori pe an, nu ca mine de 3 ori pe saptamana!
Merkel la Helix foloseste Recknagel, le-am avut pe hornet, sunt faine (dar scumpe).
Inca o intrebare: o teava scurta (cca 50cm) in grosime medie (17-18mm la varf) fata de una mai lunga (cca 60cm) dar mai subtire (15-16mm), pentru .308W pierde la precizie, viteza initiala? (ceva viteza initiala sigur pierde, dar nu cred ca mult, cu precizia nu stiu!)
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 21 Oct 2013, 19:23

Acelasi sistem dar facut de nemti....toate se pasuiesc mult mai fest, excentricul e excentric perfect nu cu valuri, nu incepe sa joace teava in culata dupa 3 demontari, etc.
O teava mai scurta si mai groasa este principial mai constanta dar totul depinde de calitatea fabricatiei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 21 Oct 2013, 20:40

violiv scrie:Acelasi sistem dar facut de nemti....toate se pasuiesc mult mai fest, excentricul e excentric perfect nu cu valuri, nu incepe sa joace teava in culata dupa 3 demontari, etc.
O teava mai scurta si mai groasa este principial mai constanta dar totul depinde de calitatea fabricatiei.

Ok, mersi
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Zeres Ciprian pe 21 Oct 2013, 21:29

Daca nu vrei Blaser ca are multa lume, ia Merkel. Nu stiu cum e Helix-ul insa stiu ca Blaser-ul face toti banii. Dupa 5 ani de folosinta inca ma fascineaza prin constructie, siguranta, precizie, constanta, stabilitate, echilibru. Am dat luneta si teava jos de f multe ori si nu schimba punctul de impact.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 22 Oct 2013, 20:04

Zeres Ciprian scrie:Daca nu vrei Blaser ca are multa lume, ia Merkel. Nu stiu cum e Helix-ul insa stiu ca Blaser-ul face toti banii. Dupa 5 ani de folosinta inca ma fascineaza prin constructie, siguranta, precizie, constanta, stabilitate, echilibru. Am dat luneta si teava jos de f multe ori si nu schimba punctul de impact.

Ms frumos! Blaser pro succes e tinta urmatoare, desi Radu ma gadila cu un axis din ala de costa tot puscociul cat montura la Blaser, dar e urataaaaa cu spume, cel putin in poze! Pe bune ma simt de parca as fura axisul pe langa Blaser, eu nu inteleg cum pot fi asemenea diferente de pret, ca doar savage-ul nu-i de lemn! Zici ca nemtoiacele astea sunt facute din pila si aduse pe jos cu carca!
Cred ca voi face in felul urmator: scot Drillingul Heym la vanzare, daca il vand iau Blaser, daca nu "oratania" sa fie!
La Blaser as vrea 2 tevi: una 308W scurta, cealalata9,3x62, sper sa nu ma darame reculul!
Din clipa asta e un drilling de vanzare!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 23 Oct 2013, 01:40

Una e o utilitara, cealalta e de fite ... si mofturile se platesc inzecit pe cat fac.
Pe pariu ca pe tot globul AXIS-urile au doborat mai mult vanat ca Blaser-ele si ca s-au vandut intr-un an cat Blaser in 10.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2013, 08:00

violiv scrie:Una e o utilitara, cealalta e de fite ... si mofturile se platesc inzecit pe cat fac.
Pe pariu ca pe tot globul AXIS-urile au doborat mai mult vanat ca Blaser-ele si ca s-au vandut intr-un an cat Blaser in 10.

Asa e clar, dar am o intrebare Vio: ai in arsenal vreun Blaser?
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 23 Oct 2013, 08:24

Oricat am fugit n-am scapat de ele - am primit cadou una, la alegere. Am ales R 93 Profi in 243. Dupa montat-reglat luneta sta in dulap cumintica. Personal nu m-am impacat grozav cu tragaciul ca de lisa - mie imi place o scurta cursa initiala asa ca n-am reusit cu ea grupaje atat de bune pe cat pot amicii mei blaseristi convinsi sau pe cat am reusit cu Savage sau cu CZ din dotare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde DART pe 23 Oct 2013, 08:52

violiv scrie:Oricat am fugit n-am scapat de ele - am primit cadou una, la alegere. Am ales R 93 Profi in 243. Dupa montat-reglat luneta sta in dulap cumintica. Personal nu m-am impacat grozav cu tragaciul ca de lisa - mie imi place o scurta cursa initiala asa ca n-am reusit cu ea grupaje atat de bune pe cat pot amicii mei blaseristi convinsi sau pe cat am reusit cu Savage sau cu CZ din dotare.


Doctore.....vinde-o :mrgreen: ,am pe cineva doritor ..... nu glumesc.....Dar,te-ai desparti tu de aceasta capodopera a tehnicii !?
Acesta este ”rezultatul”,atunci, cand iti este plin dulapul cu arme :lol: ........pt. ca daca am avea toti doar una ne-am invata cu tragaciul ,chiar daca ar fi ”inghetat”.Nu este cazul tau , .....dupa atata practica/cunostiinte poti sa ai preferinte ...... dar cred ca mai multe arme te pot ”impinge” spre tanjeala....sau din vanator din lipsa de timp si ocazii pt. vanatoare.....devi un colctionar de arme cu permis de tip.B :( ....asta ca sa-ti mai poti ostoi...dorul)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2013, 10:28

violiv scrie:Oricat am fugit n-am scapat de ele - am primit cadou una, la alegere. Am ales R 93 Profi in 243. Dupa montat-reglat luneta sta in dulap cumintica. Personal nu m-am impacat grozav cu tragaciul ca de lisa - mie imi place o scurta cursa initiala asa ca n-am reusit cu ea grupaje atat de bune pe cat pot amicii mei blaseristi convinsi sau pe cat am reusit cu Savage sau cu CZ din dotare.

Daca te incurca Blaserul si sta degeaba pun BLR-ul la bataie plus o mica diferenta :)
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2013, 14:17

violiv scrie:Una e o utilitara, cealalta e de fite ... si mofturile se platesc inzecit pe cat fac.
Pe pariu ca pe tot globul AXIS-urile au doborat mai mult vanat ca Blaser-ele si ca s-au vandut intr-un an cat Blaser in 10.

Si daca e sa vorbim despre statistici globale, aritmetica spune ca daca ratezi de 10 ori iepurii in fata si de alte 10 ori ii ratezi in spate, media statistica iti da 10 fripturi de iepure, uite o buna cura de slabire!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde violiv pe 23 Oct 2013, 16:29

bowmadness scrie:Daca te incurca Blaserul si sta degeaba pun BLR-ul la bataie plus o mica diferenta :)



Daca ai cu teava fixa in 325 wsm facem schimbul pe loc.


DART scrie:Doctore.....vinde-o :mrgreen: ,am pe cineva doritor ..... nu glumesc.....Dar,te-ai desparti tu de aceasta capodopera a tehnicii !?


As da-o maine da' nu pot. Si cand imi aduc aminte ca in aceeasi zi si cu aceiasi bani luam o Steyr AUG si acum imi vine sa-mi trag palme de ce noroc am.

E departe de perfectiune. Dar este o platforma excelenta pe care poti lucra la perfectionarea ei. Lumea crede ca-i perfect realizata si ca n-ai ce sa-i faci de cand o iei din raft. Asa e daca te multumesti s-o folosesti cum ti-au pus-o in brate. Da' ia gandeste un pic cum ar fi o R 93 bull-pup ??? La asta "visez" acum.

O arma numa buna pentru gusturile mele si pentru goana la care mai merg ar fi asta:

http://www.egun.de/market/item.php?id=4608509

http://www.youtube.com/watch?v=HItC4u5A6QA

http://www.youtube.com/watch?v=2m-94YR1kks

http://www.youtube.com/watch?v=up4VuWGlUP0

dublu-expres in 8x57 lunga cat un pistol mai rasarit, neagra si urata ca boala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde bowmadness pe 23 Oct 2013, 16:34

@vio:
Stii bine ca teava nu e fixa, altfel nu te riscai, hehehe
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R8 sau Merkel RX Helix

Mesajde Alin3006 pe 04 Mar 2014, 19:05

violiv scrie:Oricat am fugit n-am scapat de ele - am primit cadou una, la alegere. Am ales R 93 Profi in 243. Dupa montat-reglat luneta sta in dulap cumintica. Personal nu m-am impacat grozav cu tragaciul ca de lisa - mie imi place o scurta cursa initiala asa ca n-am reusit cu ea grupaje atat de bune pe cat pot amicii mei blaseristi convinsi sau pe cat am reusit cu Savage sau cu CZ din dotare.


Sa-i explici si lui Adi Mocanu chestia asta, ca m-am certat cu el mai sa ne luam la bataie pe tema tragaciului ¨perfect¨ de la Blaser. :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori

Publicitate