Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:42

BLASER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: BLASER

Mesajde bogus pe 01 Apr 2019, 20:09

Andrei0794 scrie:Am reusit sa il strang la loc..nu avea cap,era filet pe ambele parti

Nu are cap dar ar o mica perforatie pe partea stanga, in acea perforatie intra imbusul sau torxul, la montura originala sub manete sunt niste surublele la fel, doar ca alea se strang cu imbus de 1.5
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 03 Iun 2019, 21:21

bogus scrie:asa si... "" who must also be a resident of the country of purchase"" deci si daca te duci in Germania si te lovesc aia de la Frankonia cu o super oferta si iti cumperi un R8 nu vei avea nici o garantie la el ca vezi Doamne nu esti rezident in Germania, e halucinant :-o :-o



Mi-a zis un armurier de prin Franta - ma gandeam, acum vreo luna-doua, sa imi iau si eu, ca tot omul gospodar, un R8 - si am intrebat exact de chestia asta, a zis ca nu-i asa, ca e perfect transmisibila garantia. Omul a fost foarte plastic in exprimare, ceva de genul "...ei, nu sint chiar atat de idioti!".
Acuma, nu stiu sigur, asa a zis el. Pe de alta parte, intr-o piata atat de concurentiala, mi-e greu sa cred ca si-ar permite careva asa un moft, sa limiteze garantia in halul asta.
Daca este reala chestia, in nici un caz nu as da gramada de bani pe care o cere producatorul.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde Marius pe 04 Iun 2019, 12:41

Arrow e importator Blaser. Legea romana obliga importatorul sa acorde garantie produselor vandute. Daca cineva vine la Arrow cu un produs defect in garantie, cumparat din alta tara, Arrow nu e obligat de lege sa faca ceva. Proprietarul se poate duce cu arma la fabrica si cu siguranta, garantia va fi valabila. Daca arma trebuie trimisa in Germania la Blaser, costurile expeditie, licentele de export-import, diligentele pe care le face personalul firmei costa o gramada de bani. Pentru pastrarea bunului renume , probabil ca se incearca rezolvarea favorabila a cazului, dar nu se stie in ce fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 04 Iun 2019, 15:46

Din punctul meu de vedere, Blaser ar trebui sa isi oblige distribuitorii sa aplice clauza de garantie internationala, indiferent de unde au cumparat arma. Ca Arrow nu e obligat de legea romana... ce sa zic? Bravo Arrow? Mie personal, daca m-as numi Arrow, mi-ar fi rusine sa ma ascund in spatele argumentului de neobligativitate. Mai ales ca nu costa un Blaser cat un IJ... iar marja de importator ma indoiesc ca e de 5%...
Sa fim seriosi.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 04 Iun 2019, 15:52

... sau mai degraba, nu Blaser ar trebui sa isi oblige distribuitorii: ar trebui sa se oblige Arrow singur!
Cum spunea un fost premier: parerea mea...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde zforis pe 04 Iun 2019, 18:31

CCM scrie:Din punctul meu de vedere, Blaser ar trebui sa isi oblige distribuitorii sa aplice clauza de garantie internationala, indiferent de unde au cumparat arma. Ca Arrow nu e obligat de legea romana... ce sa zic? Bravo Arrow? Mie personal, daca m-as numi Arrow, mi-ar fi rusine sa ma ascund in spatele argumentului de neobligativitate. Mai ales ca nu costa un Blaser cat un IJ... iar marja de importator ma indoiesc ca e de 5%...
Sa fim seriosi.


Arw nu este obligat (dac nu a vandut el), hai sa fim seriosi, nu Arw a incasat adaosul, ca fapt divers. Cumparatorul trebuie sa contacteze distribuitorul, distribuitorul (strain) sa contacteze Blaser, si daca Blaser e destul de profi, conacteaza Arw, si sa deconteze toate cheltuielile daca este in garantie... Spre ex. cum sa suport eu garantia pentru un produs care nu am vandut eu???
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 04 Iun 2019, 19:39

Pai eu d-aia ziceam ca e doar parerea mea.
Pe de alta parte... raman la ea!
Nu mi se pare DELOC normal in general vorbind - si la nivelul asta de pret in special - sa nu beneficiezi de garantie ca un al doilea cumparator. NU. Adica sa dai 3-4-5 mii de euro pe o arma practic noua de 1-2-3 ani, dar sh, si sa ti se refuze garantia pt ca vezi doamne au incasat altii marja aia si costa scump sa o expediezi la producator??!! (nu ca ar fi totdeauna nevoie sa fie trimisa...)
SA FIM SERIOSI!
Dar, cum spuneam... parerea mea!
Vreau sa subliniez ca nu am absolut nimic cu Arrow, dimpotriva, imi spun doar parerea. Eu nu as cumpara un Blaser sh in aceste conditii, pur si simplu.
But, maybe it's just me.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 04 Iun 2019, 19:53

zforis scrie:
CCM scrie:Din punctul meu de vedere, Blaser ar trebui sa isi oblige distribuitorii sa aplice clauza de garantie internationala, indiferent de unde au cumparat arma. Ca Arrow nu e obligat de legea romana... ce sa zic? Bravo Arrow? Mie personal, daca m-as numi Arrow, mi-ar fi rusine sa ma ascund in spatele argumentului de neobligativitate. Mai ales ca nu costa un Blaser cat un IJ... iar marja de importator ma indoiesc ca e de 5%...
Sa fim seriosi.


Arw nu este obligat (dac nu a vandut el), hai sa fim seriosi, nu Arw a incasat adaosul, ca fapt divers. Cumparatorul trebuie sa contacteze distribuitorul, distribuitorul (strain) sa contacteze Blaser, si daca Blaser e destul de profi, conacteaza Arw, si sa deconteze toate cheltuielile daca este in garantie... Spre ex. cum sa suport eu garantia pentru un produs care nu am vandut eu???



Pai s-a mai intamplat unora sa suporte, chiar daca nu au vandut ei (inclusiv mie).
Asta e, odata cu beneficiile, ca distribuitor, mai vin si unele obligatii.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 04 Iun 2019, 22:14

Cum face Leupold, de ex.
Distribuitorul pe Ro asigura garantia tuturor lunetelor Leupold care ajung la el, chiar daca au fost aduse de om in valiza, din Argentina.

Sau Merkel. Stiu arma cumparata din Austria si la care s-a dorit o modificare in uzina. A fost contactata firma care a trimis persoana la distribuitorul roman si l-a obligat pe acesta din urma sa faca exportul temporar pentru reparatii. Ca distribuitorul a tras-o si a injurat indelung asta e alta treaba.


Blaser are o politica foarte ciudata a pietelor, preturilor, etc. Au vrut ei sa incurce importurile in nume propriu si nu-mi dau seama de ce. Toti distribuitorii mari lucreaza cu preturi impuse iar "promotiile" sint rare, deobicei prin subcontractori. Asa ca au pus si aberatiile astea cu garantia, ca sa te lege de importator si tara.

Drept sa va spun, garantia la arme este asa o belea in Ro ca daca arma necesita mai mult de un surubel pierdut sau un arculet rupt atunci mai bine te duci la "nea Mircea".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 04 Iun 2019, 22:47

La cate Blasere s-au vandut in Romania... chiar si cu o marja ridicol de mica, nu cred ca ar fi o mare dificultate pt importator sa isi asume garantia celui de-al doilea sau al treilea proprietar. Repet, nu am nici o treaba cu Arrow, dimpotriva, doar imi spun parerea.
Deviem de la subiect, evident, dar daca Leupold, sau Merkel, pot face - de ce nu poate si Blaser?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde pipabh pe 05 Iun 2019, 06:16

CCM scrie:La cate Blasere s-au vandut in Romania... chiar si cu o marja ridicol de mica, nu cred ca ar fi o mare dificultate pt importator sa isi asume garantia celui de-al doilea sau al treilea proprietar. Repet, nu am nici o treaba cu Arrow, dimpotriva, doar imi spun parerea.
Deviem de la subiect, evident, dar daca Leupold, sau Merkel, pot face - de ce nu poate si Blaser?

Incet , incet sunt mai multe decat M Helix sau Steyr ... Cel putin prin participarile mele la aprox 5-6 fonduri anul trecut! Oricum e o politica tampita!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: BLASER

Mesajde Marius pe 25 Iun 2019, 15:33

Imi pare rau ca nu am scris totul, astfel incat sa se inteleaga mai bine. Ulterior am vrut, dar n-am reusit, pt ca imi dadea nu stiu ce fel de eroare pe forum.

Incep cu un exemplu. Lanternele Led Lenser pe care Arrow le vinde, sunt trimise in (prin curier) Germania pentru reparatii (fie ca e vorba de garantii sau nu), de unde se intorc la noi (tot prin curier). Simplu, ieftin si eficient. La fel si cu lunetele Zeiss (ca in exemplul de mai sus, cu Leupold).

Pentru a trimite o arma in strainatate este necesar sa se aplice la politie pt eliberarea unei licente de export temporar (pentru a fi trimisa) si a unei licente de import (pentru a fi primita inapoi). Apoi, conf legii 295 arma trebuie dusa la aeroport avand paza armata a transportului respectiv, iar cand se intoarce, din nou trebuie transportata cu paza armata. Toate aceste operatiuni, precum si costul transportului pe avion, iar mai apoi in Germania, conform procedurilor si legilor Germane, costa intr-atat, incat practic este inacceptabil, cu atat mai mult ca nu e vorba despre un client. Practic, e mult mai simplu sa duci un bmw inapoi la fabrica, decat o arma. Nu poate avea cineva pretentia, ca pentru o arma care a fost cumparata din alta parte, Arrow sa plateasca multe sute de euro. Am spus insa, ca Blaser, cu siguranta va respecta garantia, in cazul in care vanatorul proprietar al armei, o duce la ei in Germania.

PS. Performantele financiare ale tuturor companiilor se regasesc pe site-ul ministerului finantelor. Puteti vedea acolo cam ce profituri face o astfel de companie in Ro. Nu ca am fi nemultumiti, dar asta cu uitatul peste gard la adaosul vecinului nu-si are rostul. Din afara, e dificil de evaluat complexitatea unei afaceri, de orice fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde Marius pe 25 Iun 2019, 15:41

CCM scrie: Mie personal, daca m-as numi Arrow, mi-ar fi rusine sa ma ascund in spatele argumentului de neobligativitate. Mai ales ca nu costa un Blaser cat un IJ... iar marja de importator ma indoiesc ca e de 5%...
Sa fim seriosi.


Noi suntem mandri de activitatea noastra, iar in aceasta speta, in nici un caz nu avem de ce sa ne fie rusine, asa cum am explicat mai sus.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde hunterb pe 25 Iun 2019, 17:49

+1 @Marius,

Aici trebuie sa ii dau dreptate lui Marius...toata procedura de trimis la reparat o arma este extrem de greoaie si costisitoare, iar faptul ca mai toti producatorii de arme nu mai produc pe stoc mai nimic nu ajuta deloc.
Eu cand am avut problema cu luneta Zeiss cumparata de la ei, au reparat-o in Germania foarte rapid si serios..cat despre a onora o garantie pentru un produs cumparat din alte parte, hai sa fim putin seriosi si realisti, ati incercat ,de exemplu, sa reparati pe garantie un iphone la Orange, Vodafone, Telekom etc care NU a fost cumparat de la ei?
Nu fac reclama pentru Arrow, dar pana una alta, de cate ori am avut nevoie de echipament, munitie, arme, optica etc tot la ei am gasit, iar cea mai mare diversitate tot cam la ei o gasesti.
Eu ma bucur ca au rezistat si s-au dezvoltat in timp intr-un domeniu care a ajuns din pacate de nisa in tara noastra.

o zi buna,

Bogdan Voicu
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 25 Iun 2019, 19:11

Se prea poate sa gresesc, mai ales ca legislatia noastra este din pacate cum este!
Dar tot mi se pare cumva ne-in-regula ca doar la noi sa fie limitata garantia la primul proprietar.
Nu stiu ce zice producatorul, poate ar trebui sa le pese si lor mai mult si eventual sa ajute cumva importatorul... fata de care am tot respectul, dealtfel. Scuze daca s-a inteles altfel, nu asta a fost intentia.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 25 Iun 2019, 19:27

Marius scrie:Imi pare rau ca nu am scris totul, astfel incat sa se inteleaga mai bine. Ulterior am vrut, dar n-am reusit, pt ca imi dadea nu stiu ce fel de eroare pe forum.

Incep cu un exemplu. Lanternele Led Lenser pe care Arrow le vinde, sunt trimise in (prin curier) Germania pentru reparatii (fie ca e vorba de garantii sau nu), de unde se intorc la noi (tot prin curier). Simplu, ieftin si eficient. La fel si cu lunetele Zeiss (ca in exemplul de mai sus, cu Leupold).

Pentru a trimite o arma in strainatate este necesar sa se aplice la politie pt eliberarea unei licente de export temporar (pentru a fi trimisa) si a unei licente de import (pentru a fi primita inapoi). Apoi, conf legii 295 arma trebuie dusa la aeroport avand paza armata a transportului respectiv, iar cand se intoarce, din nou trebuie transportata cu paza armata. Toate aceste operatiuni, precum si costul transportului pe avion, iar mai apoi in Germania, conform procedurilor si legilor Germane, costa intr-atat, incat practic este inacceptabil, cu atat mai mult ca nu e vorba despre un client. Practic, e mult mai simplu sa duci un bmw inapoi la fabrica, decat o arma. Nu poate avea cineva pretentia, ca pentru o arma care a fost cumparata din alta parte, Arrow sa plateasca multe sute de euro. Am spus insa, ca Blaser, cu siguranta va respecta garantia, in cazul in care vanatorul proprietar al armei, o duce la ei in Germania.

PS. Performantele financiare ale tuturor companiilor se regasesc pe site-ul ministerului finantelor. Puteti vedea acolo cam ce profituri face o astfel de companie in Ro. Nu ca am fi nemultumiti, dar asta cu uitatul peste gard la adaosul vecinului nu-si are rostul. Din afara, e dificil de evaluat complexitatea unei afaceri, de orice fel.



Inca odata, scuze, nu asta a fost intentia mea. Chestia cu "mi-ar fi rusine sa ma ma ascund"... e mai degraba o forma de exprimare; Arrow face o treaba chiar foarte buna, tot respectul pentru asta - si departe de mine gandul de a ma uita peste gard la adaos/profit... mai ales ca stiu prea bine cum e.
Dar, la o arma cum e Blaser, cred ca e de inteles ca mi se pare putin dezamagitoare limitarea garantiei, etc.
Banuiesc ca importatorul lucreaza la asta si, in timp, probabil se va gasi o solutie, poate cu implicarea producatorului - care, apropos, intr-un timp avea si varianta in limba romana pe site... ceea ce arata un pic de consideratie pentru piata noastra!
C
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde CCM pe 25 Iun 2019, 19:32

... poate s-o schimba si legislatia asta tembela la un moment dat...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BLASER

Mesajde hul-hul pe 30 Iun 2019, 06:04

Nu legislația trebuie schimbată ci politica fiecărei companii care vinde produse la nivel global. Dacă cumperi o mașină nouă din Germania și o vinzi cât mai este în garanție sunt convins că noul proprietar o poate repara în garanție la o reprezentanță de aici.La fel și Blaser ar trebui să desemneze un armurier autorizat să repare in garanție armele produse de ei,chiar dacă au fost cumpărate din altă țară.
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: BLASER

Mesajde ventura pe 30 Iun 2019, 07:24

Ca orice alt produs vândut într-o țară străină de cea producătoare, si Blaser ar trebui sa acorde servisare in orice tara vinde produsul.
Nu este normal ca acel produs sa necesite trimiterea lui "La origini".
Blaser, ca si alte firme care sunt in aceasta situatie, ar trebui obligate sa-si creeze sau sa specializeze un/niște armurier/i care sa rezolve problemele apărute la produsul lor.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: BLASER

Mesajde mexx20_ro pe 30 Iun 2019, 12:30

ventura scrie:Ca orice alt produs vândut într-o țară străină de cea producătoare, si Blaser ar trebui sa acorde servisare in orice tara vinde produsul.
Nu este normal ca acel produs sa necesite trimiterea lui "La origini".
Blaser, ca si alte firme care sunt in aceasta situatie, ar trebui obligate sa-si creeze sau sa specializeze un/niște armurier/i care sa rezolve problemele apărute la produsul lor.

Asa este dar asta impune alocarea unor resurse suplimentare....atat financiare cat si umane, iar Blaser la fel ca oricare alt mare producator este in bussines pt bani. Personal cred ca atata timp cat vanzarile au mers, merg si vor merge si asa, ei vor continua cu aceiasi politica axata in special pe volumul de vanzari. Service-uri autorizate si customer service beton vom avea doar atunci cand vom avea o cultura a consumului si doar atunci cand vom avea legi facute cu cap.... Ma refer aici la o lege care sa permita comercializarea unui anumit brand doar daca acesta ofera si service in tara, nu in tara de origine.
Respecte domnilor! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 30 Iun 2019, 17:26

Ce producator de arme, macar european, are service autorizat in Ro?
Ce producator de optica are service in Ro?

Ca unii distribuitori mai au cate un mester in preajma care mai surubareste prin maruntaiele armelor vandute e cu totul altceva.

In urma cu 2-3 ani am fost la o discutie cu un producator italian de arme. Pe langa import s-a pus problema reparatiilor/intretinerii armelor vandute. Era vorba de un producator serios, nu in primii 2-3 italieni dar aproape.
Nicio retinere in privinta ideii dar au pus o serie de conditii: atelier dotat cum vor ei, doi armurieri trimisi in Italia la scoala lor cel putin 6 luni....6 luni pentru ca in Ro nu mai exista scoala de armurieri "surubari", oricine se poatebface armurier cu exact acelasi dosar cu care-si cumpara pistol cu bila sau arma cu aer comprimat .... primeste hartia de la politie si e armurier autorizat !!! Asadar 6 luni curs de initiere in armurarie si pregatire in uzina lor, atelier dotat, autorizat de firma si reprezentanta de service era gata.

Credeti ca Blaser e caz singular? In prospectul de la Steyr scrie mare: tragaciul si inchizatorul se dezasambleaza/asambleaza si regleaza numai si numai in uzina pe stand dedicat.

Cumva CZ (ca sa vorbesc de una din cele mai populare arme de pe la noi) are service autorizat in Ro?

Diferenta intre Blaser si altii cu preturi asemanatoare (Merkel, Chapuis, Verney, Beretta-Benelli) este ca acestia din urma si-au obligat prin contract distribuitorii UNICI pe Ro sa se ocupe de garantii/reparatii, adica sa preia arma de la proprietar, sa intocmeasca purcoiul de acte necesar si sa suporte chiar si transportul pana la uzina mama. La o singura arma cu probleme e posibil sa-si fi blestemat ziua cand si-au dorit sa fie "unici"!

In rarisimile situatii de care stiu, cand Blaser a avut probleme evidente, mai ales ca arma noua, stiu ca Arrow a schimbat partea cu probleme fara tambalau. (3-4 capete inchizator care nu voiau sa percute, un tragaci parca ... si-or mai fi da' nu le stiu pe toate).

Ce i se poate reprosa Arrow este ca nu au si o mica magazie cu piesisoare care se cer destul de des - clapete prinderi, suruburi, inele curea, talpi de paturi, catare/inaltator, etc....piese de bani putini dar pentru care astepti cu saptamanile sau cauti prieteni in vest.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde Sly_Fox pe 30 Iun 2019, 23:16

Rușii de la Baikal sunt cei mai buni în materie de garanție și servisare. Cumperi arma din magazinul românesc cu țeava strâmbă spre dreapta, realizezi acest lucru acasă, o duci la magazin și magazinul o dă mai departe la ruși. După 2 ani vine arma la magazin, o ridici bucuros și aduci pușcociul acasă. Când o verifici constați că au făcut treabă bună, acum este strâmbă spre stânga.
Concluzia:
Țeavă spre stânga-ți trebuia? Aia spre dreapta nu trăgea? Taci și trage-n .... mea.
Postarea a se trata ca pamflet, rușii sunt oameni serioși... La fel și nemții...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: BLASER

Mesajde ventura pe 01 Iul 2019, 06:46

Cand am scris "orice alt produs" nu am facut referire la arme de vanatoare, ci la "orice ALT produs". Electronice, electrocasnice, utilaje, autovehicule etc... Toti acesti producatori au obligația de a asigura garanția in țară în care se comercializează produsul respectiv. Dacă în cazul armelor există o "derogare", consider va avem o problemă. Mai ales că, nu este vorba despre un produs scump, iar cheltuielile cu transportul (din cauza legislatiei de rahat) sunt mari. Am tradus acum vreun an un deviz pentru reparația in garantie a unui utilaj (un racitor) achiziționat din străinătate. Pentru constatare, au trimis un tehnician(de la producator) la fața locului, care a constatat că era o problemă minoră. Devizul a avut o valoare mică, valoarea pieselor schimbate fiind de vreo 80 de euro, iar transportul, manopera si diurnă tehnicianului vreo 800 de euro. Din tot acest deviz, clientul a plătit doar contravaloarea pieselor schimbate (ce nu făceau obiectul garantiei) si 2 ore de manoperă aferente schimbării lor. Restul a fost in sarcina producătorului.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: BLASER

Mesajde valhalla pe 11 Feb 2020, 16:08

Salutari stimabililor.
Asa, sa mai inviem topicul si dintr-o lipsa de ocupatie, ma gandeam sa comand un pat de carbon pentru R8. NU gasesc nici sa ma bati part number la Blaser si sunt deschis si catre alte sugestii.
Cu stima,
V
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11

Re: BLASER

Mesajde AXP pe 11 Feb 2020, 17:09

22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: BLASER

Mesajde SPV13R pe 13 Feb 2020, 11:04

Incet incet mi am propus target pentru anu asta inca o carabina.
Din anumite considerente ( tevi interschimbabile, pat cu "gaura", luneta montata pe teava, armare liniara etc) blaser este una din optiuni.
Arma o vreau strict pentru panda la vanat mare si daunatori, unde mi ar surade un calibru mic.
Acum, calibru mic vreau un 223, iar pe viitor daca drumurile ma duc mai des in canada ma gandeam la un 338 lapua, repet in viitor si e de discutat.
Studiez site ul blaser si nu inteleg niste lucruri.
1. Daca iau acum un r8 in 223 cu teava standard mai pot lua in viitor un 338 care este cu teava semi sau match?
Greutatea nu ma deranjeaza dar : 223 este disponibil cu teava standard si match si 338 sunt disponibile cu teava semi sau match, in schimb alte calibre care m ar interesa in viitor ( 6,5 de ex) sunt pe teava standard sau semi. Si daca as comanda 223 in match, pot sa pun o teava semi sau standard ? Sau trebuie schimbat si patul, ca sa nu arate ca o strutocamila?
Ps de ce naibii nu au facut si 223 in teava semi?!?!
2. Nu inteleg daca 338 este disponibil si pe pat succes de lemn!
3. Ca sa schimb calibru 223 in 308, este nevoie doar de teava si cap inchizator sau imica si alte piese?

Pe masura ce mai apar nelamuriri mai continui numaratoarea :)
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: BLASER

Mesajde radubichis pe 13 Feb 2020, 12:59

Avem un doctor(Violiv) in Blaser . Te lamureste el
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 14 Feb 2020, 14:00

Pe rand.
Intai despre 223 folosit in arme care duc si calibre magnum africane. Armele sint toate mult supradimensionate pentru calibru. Se fac tot felul de artificii tehnice pe la magazie, alimentare, cap de inchizator dar toate sint la limita. Tata are R8 in 30-06 cu teava de schimb in 223. Magazia e ciudatica rau la 223, mai da cate o problemuta la alimentarea rapida si chiar la extractie, cate o data. Eu am 22-250, calibru care foloseste un tub mai gros, mai aproape de calibrele standard si cu acelasi cap de inchizator standard. E drept ca 223 e ideal ca raport pret munitie/ce poate pentru combatere dar daca te duci la un cartus mai bun nu mai e asa ieftin si nu mai pare 22-250 exagerat.

Fiecare teava vine cu magazia dedicata calibrului respectiv in cutie. In plus, daca iei un calibru din alta gama, iti trebuie si un cap de inchizator potrivit. 223 e in gama MINI iar 338 lapua este SUPERMAGNUM, necesita alt cap, nu se potriveste nici cel magnum de la 300 wm, 7 RM, etc. Pentru calibre ca 6,5-ul sau 308-ul pomenite trebuie cap inchizator separat, standard, nu merg cele de la 223 sau 338 lapua.

338 lapua, chiar cu frana de gura, este tare rau la recul. E posibil ca unele paturi sa nu-l suporte si atunci arma nu este oferita in acele configuratii. Se plang multi ca nici prinderile rapide de luneta nu rezista sub lunete mai tactice si mai grele.

Adaptat strict la teava, ulucul este largit pe interior cat sa permita un minim "joc", 1 milimetru sau chiar mai putin.
La o arma luata cu teava standard nu poti pune o teava mai groasa ca nu incape in uluc.
La o arma cu teava groasa poti pune orice teava de diametru mai mic dar va ramane un spatiu corespunzator mai mare intre uluc si teava.
De la mediu la standard e inca un milimetru, nu jeneaza estetic. De la match, cu 22 mm, la standard cu 17 mm sint cate 2,5 mm pe fiecare latura si se vede de departe cam inestetic. Ca functie nu-i nicio problema.
Daca arma are pat si uluc separat, din lemn, se poate cumpara numai uluc dedicat fiecarei grosimi de teava. Stiu ca si pe la R8 profi succes se poate inlocui partea din fata a ulucului dar nu stiu daca restul impiedica teava mai groasa sa intre in locul ei.

Pentru 223, o teava standard de 17 mm e groasa tare in carne, e ca o sporter americana. E suficienta cat sa poti trage serie de 10 cartuse intr-un MOA, fara pauze.

Pentru 338 lapua teava standard e prea subtire.

O teava match in 223 este cu cel putin 500 g mai grea decat una semi si cu vreo 6-700 g decat una standard. E si mai lunga cu ceva cm.
Iti transforma o arma decenta ca greutate in ceva la limita folosirii in teren.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde SPV13R pe 15 Feb 2020, 19:00

Sunt in studiu, din site ul blaser eu am inteles ca teava semi este cu 200-300 g mai grea decat standard, in functie de calibru.
Surpriza vine la tevile match, unde zic ca sunt cu 300 g mai grele decat standardul, faptul ca ei zic ca este aceeasi greutate ca la tevile semi poate veni din faptul ca tevile match sunt flutted ( cu caneluri) spre deosebire de cele semi care sunt rotunde.
Acum ca optiune si tevile semi pot veni canelate dar la extracost, ajungand mai scumpe cu vreo 500 euro decat tevile match care sunt numai canelate.
Acum sper ca am inteles corect, o sa ajung luni pe la arrow sa ma interesez.
Vreo sugestie la care din magazine gasesc un blaser expert?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: BLASER

Mesajde pipabh pe 16 Feb 2020, 03:22

SPV13R scrie:Sunt in studiu, din site ul blaser eu am inteles ca teava semi este cu 200-300 g mai grea decat standard, in functie de calibru.
Surpriza vine la tevile match, unde zic ca sunt cu 300 g mai grele decat standardul, faptul ca ei zic ca este aceeasi greutate ca la tevile semi poate veni din faptul ca tevile match sunt flutted ( cu caneluri) spre deosebire de cele semi care sunt rotunde.
Acum ca optiune si tevile semi pot veni canelate dar la extracost, ajungand mai scumpe cu vreo 500 euro decat tevile match care sunt numai canelate.
Acum sper ca am inteles corect, o sa ajung luni pe la arrow sa ma interesez.
Vreo sugestie la care din magazine gasesc un blaser expert?

Nu prea cred ca vei gasi mai multa informatie decat pe forum!
Daca vrei sa afli muuuult mai multe incearca sa le scrii sau sa participi la o expo unde sunt si ei!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 45 vizitatori

Publicitate