Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:10

Drilling teava introdusa

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Drilling teava introdusa

Mesajde FlorinG25 pe 11 Ian 2015, 20:53

Salutare. Am in posesie un Drilling f vechi ( W. Hamacher) din cate am citit de pe forumurile straine ar fi din naintea primului razboi mondial. Dipunerea tevilor: doua tevi ghintuite de cal. mare 67/49 (nici acum nu am munitie pt aceste tevi) si o teava lisa de cal 20.
Arma este o bijuterie, o am de aprox 12 ani si nu am folosit-o pt ca nu gasesc munitie.Vreau sa va cer parerea ce calibru ar fi cel mai potrivit(la teava introdusa) pt aceast drilling vechi.
Va multumesc :-)
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde Sly_Fox pe 11 Ian 2015, 22:16

Calibrul 67/49? Asta nu este calibru ci un marcaj de dinaintea primului razboi pentru forajul tevii (bore). Notarea este specifica pentru .410,adica 10,4 mm. Este de discutat si de masurat aici,poate baietii de pe forum ce se pricep la vechituri sa iti poata da un raspuns mai exemplificat. Trebuie cautata si lista cu calibrele vremii in varianta 10 mm,chiar spre 11 mm.
Teava introdusa pentru o asemenea arma nu cred ca isi are rostul,mai bine o ti ca pe regina balului si iti achizitionezi alt puscoci pentru glont.
Dar daca vrei neaparat...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2015, 22:19

ai pm
mersi!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2015, 13:27

Pe mine m-ai zapacit complet: tevile ghintuite exclus sa fie ce spui, tu, vezi ce ti-a zis si Sly Fox. Ar trebui sa mai scrie ceva undeva, gen 9,3x74 R sau ceva de genul.
Apoi despre ce teava introdusa vorbesti? Vrei sa introduci tu una in teava de cal 20? In acest caz nu ai multe variante, ar trebui sa fie de calibru foarte mic si nu i-as vedea utilitatea practica. Din ce spui tu ai un drilling cu trei tevi, doua ghintuite si una lisa, care este prin excelenta o arma de goana. Ai doua goante pentru mistret sau alt vanat mare si un foc cu alice in caz de vulpe, sacal etc. Ce sens ar avea o teava introdusa, mai ales ca se introduce si regleaza la un armurier si la noi e complicat al dracu...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde violiv pe 12 Ian 2015, 15:20

Are o arma de pus pe perete. Calibrul rebuie sa fie un vechi german uitat de mult. Si prin alte parti au problemele astea si se pare ca au reusit sa se apropie cu identificarea calibrului:
http://forums.nitroexpress.com/showflat ... n=0&page=0

Mai da un ochi si aici:
http://municion.org/Menu/Fc07.htm
in lunga lista de calibre cu 10 ->11 mm e posibil sa gasesti unul cu masurile celui al tau si sa-l compari cu un mulaj al camerei tale.

In tevile ghintuite nu poti introduce altele. In teava de cal. 20 ai putea baga ceva micut gen 22 wmr, 22 Hornet. Chiar nu-i vad rostul. Eventual poti schimba tevile ghintuite cu unele intr-un calibru mai comun ..... bani multi si nu stiu cat merita. Rezistenta armelor din epoca era cu totul alta fata de cerintele celor de azi.
Cred ca ramane o bucatica de istorie pe care doar s-o admiri. Si un cartus de 20 modern ar putea fi prea mult.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde FlorinG25 pe 13 Ian 2015, 01:56

Dupa amprentarea camerei cartusului si o mica portiune din ghinturi, am masurat 10,75-10,8 diametrul glontului masurat intre ghinturi (goluri sau diametrul mare al tevii)... campurile sunt sferice, cred ca au fost gandite pt gloante din plumb; iar lungimea tubului e de 65mm. In aceste masuratori s-ar incadra 10.75x65R Collath. Acest calibru e de negasit in zilele noastre... e cartus de colectie :-(
Am o informatie, ca tuburile de la 405 Win s-ar potrivi perfect ;-) vezi "Cartridges of the world" 10,75x 65r Collath. Sincer nu mai trag nici o speranta sa fac rost de o astfel de munitie pt tevile de glont juxtapuse :-(
Teava de cal 20 este aproape cilindrica, daca introduc un proiectil unic Gualandi pe la camera cartusului si ii dau drumul pe teava in jos, acesta iese fara a se "intepeni" la gura tevii. E posibil ca la acea vreme se foloseau postele, iar aceasta teava cilindrica se folosea in situatii critice cand mistretul ataca... deci trebuia sa tragi repede si la distante foarte mici cu poste... asa cred, poate gresesc.
Arma, are practicat in sina niste baze pt luneta gen Shuller montage, dar nu cu doua" picioruse de porc"la fiecare baza ci doar unul singur, dar mai lat. Gheruta extractoare in dreptul tevii lise are practicat un locas, o fanta undeva la "ora" 7... cu siguranta a avut teava introdusa pe teava de 20 si era folosita la panda si dibuit arma putand fi echipata cu luneta.
ps.Eu m-am gandit la un 6,5x57R.... ce parere aveti? :-)
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde Alin3006 pe 13 Ian 2015, 08:58

Teava lisa nu era folosita neaparat cu poste, ci cum ti-am spus, cu alice, pentru vanat mic. La vremea aia in goana se tragea si la iepure, si ca si azi la vulpi.
O teava introdusa de 6,5x57 R exclus in teava lisa de 20, intra ce ti-a zis Vio, adica un 22.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde TaviS pe 06 Sep 2022, 21:13

Vă salut cu maxim respect pe toți vânătorii după acest forum, sunt vânător de ceva timp, provin din familie de vânători, tatăl meu și bunicul au fost vânători, fratele meu este vânător. Dintre armele pe care le-am avut nu am fost pe deplin mulțumit datorită faptului că trebuia în permanență să merg în teren la partidele de vânătoare organizate mistreț, fazan, iepuri cu amândouă o juxtapusa nouă Baikal MP43 cal.12.76 și Benelli Argo cal.308. De curând am achiziționat din Germania un drilling Simson Suhl optică Schmidt&Bender 3-12x50 prindere lunetă rapidă cu pivot, 12x70, 7x65R și țeavă inserabila Zimmermann cal.22 Hornet reglabilă din față cu patru șurubele antrenate de un inbus 1.3 mm. Problema mea este că după ce am mers și la nea Grigore, la Băneasa pentru a o pune la zero pe cal.22 Hornet tot nu am reușit. Pauze de răcire între focuri....totul pentru a crea o reglare corectă, precizez că am folosit pentru cal.22Hornet S&B SP 2.9gr și 45 grs(doar marca asta am găsit-o)și care spun ei că ar avea MRD la 129 metri, la cal.7x65r(Geco Plus) este reglată la 150 m. Grupaj nu știu dacă pot să îl numesc, pentru mine reprezintă o anomalie să tragi 20 cartușe la 100m și să nimerești în ținta de cca.40/40 cm de 6 ori în colțul dreapta jos iar restul în afara țintei. Aștept păreri sau sfaturi, vă mulțumesc pentru accept și totodată scuze dacă am făcut greșeli de exprimare sau scriere.
TaviS
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2022, 07:51

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde Ghinda pe 06 Sep 2022, 22:05

Salut. Sa împerechezi la driling tirul, nu știu dacă este exprimarea corectă, este extrem de greu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde violiv pe 06 Sep 2022, 22:14

Bine ai venit printre noi!
Teoretic, pauza de racire trebuie la glontul mare. La teava introdusa nu este acelasi fenomen. Sint arme combinate de constructie mai recenta care folosesc acest sistem tocmai pentru a oferi independenta tevilor.
Practic, precizia depinde de exact aceiasi factori ca la orice arma: teava, sustinere mecanica, munitie, aparate de ochire.

Daca arma scoate un grupaj decent cu glontul mare, adica macar 4-5 cm la 100 m iar glontul mic se duce unde vrea el, eu as demonta complet teava introdusa. As curata bine tot, as monta la loc, m-as juca la sistemul de reglaj pana as invata cum si ce se intampla acolo si as lua-o de la capat cu testarea in poligon.
Sistemul de reglaj e unul aparent simplu dar migalos .... si fara niciun reper decat ca te uiti si vezi (eventual masori cu un subler bun) cam cum se muta gura tevii mici fata de cea mare si cum se traduce asta pe tinta.
Teoretic cele 4 suruburi misca gura tevii pe directii cardinale. Practic e mai greu. De fiecare data cand umbli la ele trebuie slabite toate cu o spira, sa zicem, ca sa asiguri libertatea de miscare. Apoi, pe fiecare din axe, slabesti surubul din directia in care vrei sa se duca proiectilul si il strangi pe cel din partea opusa pana se blocheaza.
Cum ziceai ca trage dreapta jos cam cate 20 cm, cu toate suruburile slabite o tura, slabesti surubul din stanga vreo 4 ture apoi strangi pe cel din dreapta cele patru ture; slabesti pe cel de sus 4 ture si strangi pe cel de jos patru. Apoi strangi progresiv, cate jumate de tura, toate cele 4 suruburi pana se blocheaza. Abia in acest moment gura tevii subtiri este blocata pe pozitie in teava de 12.
Tragi un grup scurt, de 2 focuri, vezi ce s-a intamplat, masori cam cu cat s-a mutat grupajul pe tinta si-ti faci o idee cam cat inseamna o tura complet de surub de reglaj.
O iei de la capat, cu absolut toti pasii si iar tragi 2 focuri. Si tot asa pana cand ajungi sa suprapui grupul cu hornet peste cel cu 7x65 ... la 100 m!!! O fi hornet-ul o mica bomba dar peste 100 m devine mai slab ca o pocnitoare. Cu astfel de arma as regla sa fiu la 1-3 cm deasupra punctului ochit la 100 m. Asta iti ofera cam 150 m. Precizia nu este fenomenala. Peste 150 m e cam utopic sa tragi la vanatoare.

Ce se intampla daca nu slabesti toate suruburile cand faci reglajul? Le strici!
Ce se intampla daca nu le blochezi pe toate inainte de a trage? Arma trage unde vrea pentru ca la fiecare foc teava se aseaza cu gura altfel.

De aia costa 500-800 € o teava noua si 2-400 € montatul si reglatul.

Sa nu uit: munitia S&B e subtirica rau la precizie. Rar si cu mult noroc poti gasi o cutie care sa mearga brici la gama asta de calitate. La sorturile mai scumpe stau ceva mai bine dar la SP-uri ieftine trase din astfel de arma, 5 cm grupaj la 100 m e un vis frumos si 7-10 cm sint realitatea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde TaviS pe 06 Sep 2022, 22:30

Vă mulțumesc frumos maestre Violiv pentru răspuns, din tot ceea ce ceea ce am citit în general de la dumneavoastră am avut foarte multe lucruri de învățat, sâmbătă ies la reglat și vă spun rezultatul. Cu stimă și respect pentru un profesionist de excepție așa cum sunteți dumneavoastră.
TaviS
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2022, 07:51

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde yoghi pe 06 Sep 2022, 23:01

Țevile introduse (din alte timpuri) erau reglate de armurieii fabricii.adică dura ceva timp și multe cartușe trase.

Nu poți da clikuri precum la luneta..mai strangi un gang din stanga, mai tragi. Mai dai unu de sus mai tragi.te ajuta si un laser.. mai multe cartuse.. o ora doua si un cost mai mare al manoperei de reglaj
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde yoghi pe 06 Sep 2022, 23:08

Ha
am inceput sa scriu pe la 11 , am ajuns pe alte pagini, am revenit si dupa ce am dat "send"" am vazut ca au mai scris si atii acelasi lucruu.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde drflorea pe 07 Sep 2022, 08:27

Eu zic sa te gandesti la ce-ti foloseste teava aia.
Daca era tot un 7x65R da, aveai un dublu expres si o teava de alice pt o eventuala vulpe.
Daca tragi la vanat mic eu zic e mai bine sa ai doua tevi de alice, ca sa poti dubla si poti incerca glontul la o vulpe, hoinar etc. Zic poti incerca, pt ca eu nu am reusit in doua randuri sa nimeresc vulpea in viteza pe mecanice. :)
Daca vrei sa nimeresti (nu sa schilodesti, pt ca nici vulpea, sacalul sau hoinarul nu merita asa ceva) vanat mic la distanta, chiar iti trebuie precizie, pe care este posibil sa nu o poti obtine cu o teava introdusa, si nu cred ca sunt asa dese situatiile incat sa merite diferenta de pret intre 7x65 si Hornet.

Si eu am un driling Simson tot 2x12 si 7x65R dar il folosesc cu doua unice si glont, la vanatorile de mistret pana cade frunza, intr-o zona care colcaie de ursi.

PS bine ai venit printre noi.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Drilling teava introdusa

Mesajde TaviS pe 12 Sep 2022, 20:10

Bună seara, am revenit cu răspunsul poate nu tocmai mulțumitor. Așa cum a spus maestrul Violiv, totodată țin să multumesc și celorlalți pentru păreri și sfaturi, visul frumos s-a oprit la un grupaj de 8 cm dreapta sus de data asta, precizez că ținta am fixat-o doar la 100m, cel puțin toate s-au dus în țintă acum. Am procedat astfel, desfăcut țeava relativ ușor, curățat bine și am început să mă joc cu acele mici șurubele ca să observ cum funcționează. Am avut cafea, țigări și răbdare dar degeaba, dat fiind faptul că nu am găsit altceva în afară de S&B SP și astea rătăcite pe la Arrow, m-am hotărât să numai insist până când nu găsesc ceva mai de calitate. Vă salut cu respect și o seară bună tuturor.
TaviS
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Aug 2022, 07:51


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate