Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 12:39

Blaser R93 - probleme

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 03 Ian 2016, 18:22

Vad o turma de 25-30 de mistreti cum trece dealul si se indreapta catre mine . Astept sa se apropie si ma gandesc la cati mistreti sa ma opresc :D . Aveam 3 focuri in incarcator si unul pe teava . Cred ca o sa impusc doar doi , sa nu se supere organizatorii :D . Se apropie , iau unul pe luneta , foc si cade . Incarc repede , pun luneta pe urmatorul si ..... sa rup tragaciul . Nu pierd vremea , arunc cartusul afara si bag pe urmatorul . Turma alerga in sir indian asa ca am timp , ochesc ... si liniste si tot asa pana la ultimul cartus .

Mai pe scurt : dupa ce am tras primul foc , nu s-a mai produs armarea .
Am verificat la ”rece” si functiona .
Ati intampinat probleme de acest gen ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde petricaflorianioan pe 03 Ian 2016, 18:53

Am patit exact la fel,acelasi numar de mistreti,dar de cazut ,au cazut 4.
Nu am patit sa se blocheze vreodata.
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde dimar pe 03 Ian 2016, 20:14

Gloantili e de vina... :D
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde petricaflorianioan pe 03 Ian 2016, 20:30

Eu cred totusi caci din graba nu ai armat cum trebuie ,adica nu ai dus cursa pana in capat.
petricaflorianioan
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 06 Feb 2012, 09:22
Locaţie: Marghita(BH)

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 03 Ian 2016, 21:31

petricaflorianioan scrie:Eu cred totusi caci din graba nu ai armat cum trebuie ,adica nu ai dus cursa pana in capat.


Am arma de prin 2005 sau 2006 , am tras cu ea cateva sute de focuri si cred ca reflexul de incarcare s-a intiparit in memorie :)

Mai mult de atat , la probele facute fara munitie , se poate observa ca pentru armare este destul sa tragi inchizatorul inapoi 1-2 cm .

Munitia iese din ecuatie pentru ca nu a avut loc percutia .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2016, 08:37

Ionel, vezi ca daca nu se duce inchizatorul sa faca clanc, nu percuteaza.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde Sly_Fox pe 04 Ian 2016, 10:46

Are arma de 10 ani,deci isi dadea seama pana acum despre felul cum functioneaza. :D
Asadar exista doua posibilitati: arma are o problema de functionare aparuta recent,care nu se manifesta incontinuu ci ocazional,din diferite cauze,a doua posibilitate ar fi ghinionul momentului,adica pur si simplu nu a manevrat inchizatorul corect si asta de trei ori la rand. Culmea ghinionului bineinteles,dar se poate si acest lucru,chiar si la cei care isi cunosc armele foarte bine.
Cred ca o proba in poligon ar putea arata eventuale probeleme de functionare si daca faza se repeta,atunci trebuie dusa la consult.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 04 Ian 2016, 11:11

E imposibil sa-l manevrezi incomplet de trei ori la rand. Aproape toti posesorii de Blaser pe care-i stiu au patit asta macar o data ... cel mai des din "delicatete" fata de arma. Am patit-o si eu tot cu turma defiland la 5-10 m de mine si la fel ca la ceilalti, urmatoarea armare se face cat sa-ti zboare arma din mana, nu mai stai deloc sa fii delicat. Nici macar de doua ori la rand nu stiu sa fi patit cineva.

Daca n-a tacanit nimic si armarea nu s-a produs, asa cum zice @jon ca a patatit, inseamna ca a fost o problemuta in maruntaie. Daca "la rece", la teste functioneaza si s-a petrecut numai atunci, cel mai probabil ca frigul e de vina. Mecanica inchizatorului este una foate ingenioasa dar si foarte sofisticata. Armarea cocosului se poate face in doua feluri: actionand "piedica" sau actionand inchizatorul cand "piedica" e pe foc. Daca in angrenaj n-a stat ceva la locul lui pe traseul piedica-cocos atunci acesta nu s-a armat, exact ca atunci cand impingi numa un pic piedica pentru a manevra inchizatorul ca sa descarci arma in siguranta. E un lant cinematic destul de complex si nimeni dintre posesori nu umbla la el. In timp, vaselina de la origine se mai murdareste, mai strange ceva condens, praf si ... poate a inghetat. La primul a mers c-a impins piedica cu degetul, la urmatoarele ceva n-a mai stat agatat si arma a ramas asigurata.

Ceva solvent picurat si smotruit bine c-o pensulica, lasat un pic la muiat, suflat bine cu aer din compresor apoi cateva picaturi de ulei bun si cred ca vei rezolva.

Inca n-am auzit ca din uzura sa se petreaca asa ceva, nici macar la armele din primii ani de productie si care au deja 20 de ani de functionare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2016, 12:20

Este posibil sa fie din cauza temperaturii , in jur de minus 14-15 grade si a unor impuritati (praf) depus in timp si neobservabil fara o atenta analiza . Ieri am analizat mai in detaliu inchizatorul si am gasit ceva praf imbibat .
L-am curatat si astept sa-i fac niste probe in teren .
Cred ca daca aveam inspiratia ,ca in loc sa scot afara glontul netras , sa actionez off-on piedica , armarea s-ar fi produs si aveam timp sa mai trag cel putin un foc .

Referitor la cursa facuta de inchizator , in mod sigur s-a facut pana la capat pentru ca dupa sute de focuri si in viteza cu , care incarci nu ai cum sa NU tragi de inchizator pana la capat .

Totusi as vrea sa stiu de la @violiv , cum este pana la urma cu aceasta actionare a inchizatorului , pentru ca la probele fara glont , armarea se face la tragerea inchizatorului cu 1-2 cm .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 04 Ian 2016, 15:06

Armarea se face la rotirea manerului. Insa odata cu aceasta miscare iese din inchizator acel mic pin stralucitor din partea superioara si care are acum rolul de parghie care sa forteze extragerea tubului din camera asa ca impinge catre inapoi inchizatorul acel centimetru.
Te poti juca cu inchizatorul scos din arma. Normal, cand il scoti, manerul este tras catre inapoi. Rastorni cu susul in jos si un pic spre laterala cu manerul, in jumatea din spate, este o mica piesa basculanta de vreo 2,5-3 cm. Daca apesi tarisor pe ea face "tac!" si manerul fuge la verticala iar cocosul este complet dezarmat. De fapt, in aceasta pozitie eu tin inchizatorul in dulap separat de arma. Ca sa-l poti monta la loc e suficient sa apesi un pic piedica si sa rotesti manerul catre spate -se blocheaza tras si-l poti pune la loc in arma.
Daca repeti miscarea de cateva ori o sa vezi cum se rotesc piesele in maruntaie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2016, 16:01

M-am "jucat" inca de ieri cu inchizatorul si am constatat toate cele enumerate de tine mai sus . Din acest motiv sustin ca nu cred sa aiba vreo legatura cursa inchizatorului pana la capat , cu armarea . Armarea are loc imediat ce tragem manerul inchizatorului catre inapoi si inchizatorul se misca mai putin de 1 cm.

Eu incerc sa inteleg ce ar putea opri armarea . Una din cauze ar putea fi "intepenirea" acelei piese la care faceai tu referire .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde bogus pe 04 Ian 2016, 18:10

Eu am facut acum experimentul asta de cateva ori cu capul inchizator scos, acolo se vede clar cuiul percutor invelit in arcul ala lung ca de pix si percutia lui atunci cand apesi acea mica piesa basculanta, de fapt vad ca acea piesa este chiar apasata de parghia tragaciului si asta e toata percutia, restul fiind doar mecanismele de siguranta, inchidere etc
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2016, 18:13

Cum am spus de la inceput , nu este problema de percutie ci de armare .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde bowmadness pe 04 Ian 2016, 22:08

Am patit un lucru similar la R8, s-a ciobit PUTIN cuiul percutor, armarea avea loc de fapt dar percutie canci!
daca tragi in spate de bolt 2cm SIGUR ai armat daca nu auzi un zgomot dubios ulterior (gen nu a ramas armat), greu de crezut, vezi sa nu fie cuiul doar putin ciobit, eu am patit-o iarna la minus 15 grade, deci tot pe acolo!
Bafta
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 04 Ian 2016, 22:58

Si armarea si percutia sunt diferite la Blaser de restul armelor.

Armarea la actionarea piedicii nu este o idee Blaser. Exista mecanisme ce fac asta si pentru Mauser 98. Ideea e simpla: arcul percutorului este comprimat partial in cursul actionarii inchizatorului dar insuficient pentru a realiza percutia; actionarea unei parghii comprima arcul total si arma poate trage. Sistemul a fost imprumutat si la arme scurte, celebrul Glock si multe ulterioare folosind asa ceva doar ca finalul comprimarii este facut direct de tragaci.
In mod normal, la o carabina clasica bolt action, percutorul este o piesa lunga, cu un capat anterior subtirel ce va percuta capsa, in spatele lui e un mic prag de care se va sprijini capatul anterior al arcului si un capat posterior prevazut cu o "piulita". Arcul este continut intre pragul anterior de pe cui si fundul inchizatorului. In mod foarte simplu, percutorul este tras inapoi, comprima arcul, apoi este fixat in aceasta pozitie de nuca tragaciului. Pentru cine mai stie cum e cu motoarele, e cam ca supapa cu arcul ei fixate in chiulasa. Supapa comprima arcul atunci cand este apasata de cama si revine la locul ei cand cama o elibereaza, sub actiunea tensiunii acumulate in arc. Cam asa merge si un percutor normal. La motoare mai smechere exista ceea ce se numeste distributie desmodromica, adica supapa nu revine pe pozitie pentru ca este impinsa de arc ci pentru ca este actionata de o a doua cama ce-o tine in permanenta in contact cu prima, supapa urmarind mereu miscarea camei.
Ei bine, percutorul de la Blaser functioneaza intr-o maniera similiara, desmodromica. Nu este "eliberat" niciodata complet si miscarea atat spre inainte cat si revenirea sunt comandate de piesa ce se roteste in inchizator, sa-i spunem "cocos". Percutorul in sine este adus pe pozitia retras de micul arculet recuperator, ca la armele semi ... cine a avut ARGO stie despre ce-i vorba.

Asadar, avem un arc ce este relativ liber la ambele capete. Un capat este fixat si partial comprimat de miscarea spre inapoi a manerului inchizatorului iar celalalt este fixat si comprimat de miscarea catre inainte a sigurantei armei. Una fara alta nu functioneaza. Simpla actionare a manerului ca si siguranta pe foc cu manerul retras nu permit percutia desi fiecare din ele si-a facut bucatica de treaba.
In practica exista doua situatii distincte:
- arma goala ce se pregateste pentru tragere: piedica este pe asigurat, usor apasata cat sa deblochezi inchizatorul, acesta realizeaza partea lui de armare, incarci arma si impingi inchizatorul inainte; cand vrei sa tragi, impingi siguranta, realizezi compresia finala si arma e gata de foc.
- arma dupa un prim foc tras: siguranta este pe foc, partea ei de compresie a arcului este realizata iar inchizatorul manevrat catre inapoi completeaza armarea

In oricare dintre aceste doua situatii, fiecare din cele doua componente trebe sa fie fixata la locul ei. Siguranta este fixata odata ce o impingi. Piesa care se roteste in mecanism atunci cand te joci cu inchizatorul este cea comandata de maner si tinuta pe pozitia "comprimat" de mecanismul de dare a focului. Agatarea intre aceasta si nuca tragaciului se face pe o mica-mica portiune si este asigurata de un arculet care tine pe pozitie mica parghie ce-o apesi cand te joci. Daca nu se produce "agatarea" atunci arcul nu este comprimat integral si nici tragaciul n-are ce actiona. La primul foc, arcul fusese in prima din situatiile descrise, intai a fost agatat percutorul de nuca apoi s-a realizat compresia finala prin actionarea piedicii. La urmatoarele tentative, piedica fiind pe foc si realizandu-si partea de compresie, probabil ca nuca n-a agatat suficient piesa rotativa.

In plus, ca sa fie si mai complicat, daca v-ati jucat cu inchizatorul jucati-va si cu tragaciul fara inchizator.
Nu e nici pe departe asa de simplu @bogus. Dupa cum bine ai remarcat, micul pin comandat de inchizator vine in contact cu piesa ce trebe apasata. Insa acel mic pin nu iese in sus cand apesi tragaciul ci coboara ... asadar, cine apasa respectiva piesa din inchizator ???

http://www.upgradeyourrifle.com/gb/trig ... rammi.html

daca te uiti bine la poza vezi ca arculetul tragaciului se opune miscarii de coborare a axului si acesta lucreaza pe o cursa mica-mica, determinata de acel mic pic ce-l fixeaza in carcasa tragaciului. In mod anti-intuitiv, cand apesi tragaciul faci pinul sa coboare si numai si numai acel mic arculet al tragaciului se opune acestei miscari ... din acesta cauza zice Blaser ca taria tragaciului se regleaza numai prin schimbarea arcului si oferea la R 93 arcuri de ~700 g sau ~1200 g. Spre deosebire de marea majoritate a sistemelor, arcul percutorului nu descarca din forta lui pe suprafetele angrenate cu tragaciul si forta tragaciului poate fi dusa la valori minime in completa siguranta. Pinul e foarte usor si o cat de mica forta (150 g la Bix) il tine la locul lui oricat de necugetate ar fi miscarile armei ... practic poti sa dai cu arma incarcata si armata de pamant in orice fel si extrem-extrem de rar va percuta.

Asadar, revenind la percutie - odata ce inchizi arma, piesa cu pricina este apasata chiar de sasiul armei si, in plus de micul pin al tragaciului, ceva mai mult decat o apesi tu cu degetul. Insa acum intervine o nuca secundara (sa-i spunem asa desi nu-i echivalenta cu cea de la semi) ce nu lasa cocosul sa plece. Abea apasarea tragaciului si coborarea acelui pin si, consecutiv, coborarea discreta a piesei cu pricina ... in sens invers celui in care o apesi cu degetul cand te joci - elibereaza nuca si focul pleaca.
Este absolut esential pentru armare ca micul ax comandat de tragaci sa fie ridicat complet. La aproape 10 ani dupa lansarea lui R 93, Blaser a avut o rechemare in uzina a armelor. S-a constatat ca mici axe de legatura din mecanismul tragaci, care nu erau inox, au ruginit si au determinat aparitia de frecari care nu mai permiteau micutului arc sa aduca pinul pe pozitia initiala. Piesele cu pricina au fost inlocuite cu unele inox si tragacele au fost marcate cu un "P".

http://www.r93check.blaser.de/announcement-e.html

Se produce practic ceea ce se numeste percutie moarta, adica inchiderea armei cu tragaciul apasat, ceea ce nu permite ramanerea percutorului in pozitie armata. Spre deosebire de imensa majoritate a bolt-action de pe piata, la care poti face percutie moarta fara griji, la Blaser se poate chiar ca arma sa percute daca tii tragaciul apasat si manevrezi inchizatorul ... se presupune ca asta nu se poate intampla pentru ca manevrezi inchizatorul cu acceasi mana cu care tragi (insa exista in oferta arma cu pat pe dreapta si inchizator pe stanga dupa cum iti poti cumpara inchizator pe stanga separat si atunci poti ajunge sa gresesti.
Daca prin inchizator se mai uita posesorii, mecanismul tragaci nu este scos din pat "absolut niciodata" si alta cale sa-l cureti nu exista ... desi este foarte-foarte usor:

https://www.youtube.com/watch?v=p-BKbVF0v9c

Scuzati povestea lunga dar cam asa cred ca s-a petrecut ... din ghinion, ger si lipsa de intretinere ai avut percutie moarta.
Daca tot cureti, verifica si tragaciul, ca micul pin sa se ridice complet, singurel, cand eliberezi tragaciul. Daca nu vrei sau nu poti sa-l demontezi (la patul meu, un neamt mahmur a pus rasina de lipire definitiva pe toate suruburile si nu le pot decat taia) picura pe unde poti ceva degripant apoi niste WD 40 si la final ceva ulei bun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 07 Ian 2016, 12:56

Cu inchizatorul scos din arma este aproape imposibil sa refaci exact miscarile.
Mica piesa ce o apesi cu degetul ca sa eliberezi cocosul este apasata foarte putin de sasiul armei, atat cat sa elibereze piesa situata ceva mai anterior dar fara ca aceasta sa-si termine rotatia si nici piesa apasata nu se roteste complet ci doar 1-2 mm. Arcul ramane astfel comprimat si totul este tinut pe pozitie de acea nuca secundara de care pomeneam si care are tendinta spontana de a lasa lucrurile libere. Angrenajul este mentinut de presiunea pe care o exercita micul pin comandat de tragaci pe limba cea lunga pe care si lasa semn. Odata ce pinul coboara, limba coboara spontan catre sasiu si elibereaza cocosul care antreneaza percutorul catre inainte. E cam ca la o grenada - odata scoasa siguranta e suficient sa-i dai drumul si limba ce asigura percutorul zboara singura.
Cu inchizatorul scos, tragaciul se apasa liber si trage in jos de pin. Daca pui o moneda de 5 bani pe pin si apesi un pic cu degetul mare apoi actionezi tragaciul o sa simti exact senzatia de la foc. Doar presiunea exercitata de limba de otel din inchizator pe micul pin il face pe acesta sa se angreneze complet cu piesa din mecanismul tragaci care da senzatia de declansare scurta si seaca.
Am testat in toate felurile posibile - daca tii tragaciul apasat in timp ce manevrezi inchizatorul sau daca micul pin nu iese inafara (o bucatica de banda adeziva subtire e suficienta pentru teste) nu obtii o percutie reala ci una moarta ... in cel mai rau caz se aude un "tac" si cuiul percutor proemina discret prin orificiul din capul inchizatorului dar cu forta insuficienta pentru percutie, abea-abea daca zgarie o capsa.

Poti testa foarte simplu - golesti un cartus de proiectil si pulbere si te joci cu el in toate felurile. Daca pui un tampon de curatat teava pe la jumatea tevii nu se mai aude aproape nimic chiar daca obtii percutie si poti face asta si in bucatarie ;))
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 10 Feb 2016, 00:09

Din discutiile cu alti detinatori de Blaser , am aflat ca nu sunt singurul care a intampinat probleme cu acest model de arma .
Se pare ca exista o reticenta in a "dezvalui" problemele , avand in vedere pretul armei :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 10 Feb 2016, 08:28

jon2004 scrie:Din discutiile cu alti detinatori de Blaser , am aflat ca
... sunt extrem de putini cei care stiu sa-si ingrijeasca armele prin maruntaie. 90% din grija este indreptata catre lemnul (scump) si mai nimeni nu curata vreodata tragaciul, chiar dupa ani de folosire. Pana si batranele Ij-uri aveau nevoie cand si cand de un pic de atentie.
Cu cat arma e mai moderna si, de cele mai multe ori, mai complexa prin maruntaie cu atat necesita mai multa atentie din partea utilizatorilor.

Daca-mi amintesc bine, discutia asta a fost purtata cu ceva vreme in urma si la "ARGO", care a starnit si inca mai starneste cate-o injuratura ...

Exceptional s-a dovedit a fi vina armelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde jon2004 pe 10 Feb 2016, 10:01

violiv scrie: ... sunt extrem de putini cei care stiu sa-si ingrijeasca armele prin maruntaie. 90% din grija este indreptata catre lemnul (scump) si mai nimeni nu curata vreodata tragaciul, chiar dupa ani de folosire..


Ai dreptate cu privire la intretinerea armelor . Ultima persoana care si-a exprimat nedumerirea cu privire la ”nearmarea” celui de-al doilea foc , avea un R8 nou .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 10 Feb 2016, 11:11

R 8 nu-i R 93 ... discutia de pana acum era despre R 93.
Ca sistem cinetic de armare si percutie R 8 e si mai complicat si mi-am exprimat deja rezerva in privinta "cuiului lui Pepelea" al acestui sistem, adica comanda sigurantei sa sara automat pe asigurat la "clatinarea" magaziei, comanda realizata prin presiunea exercitata de peretele de plastic al magaziei pe doua parghii metalice minuscule pitite in sasiul armei ... cum se intrerupe infim contactul ferm, cum sare pe asigurat. Si la recul se poate intampla asta si am avut in mana arma care patea asa, tot nou-nouta. Din fericire pentru posesor, problema s-a remediat dupa ceva focuri de test in poligon, ocazie cu care cred ca s-a petrecut si ceva rodaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde SeptimiuAl pe 22 Noi 2021, 12:56

Buna ziua. De cateva ori am intampinat o problema care m-a cam pus pe ganduri... Dupa primul foc la urmatoarea armare rapida focul pleaca singur. Am facut bucatele ansamblul percutor l-am curatat dar degeaba. Acum am citit si despre tragaci si o sa-l vizitez si pe el. Sa fie vorba despre "percutia moarta"? Daca ati intampinat si voi asa ceva si aveti vreun sfat va multumesc. Cu stima!
SeptimiuAl
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2021, 12:42

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 22 Noi 2021, 20:13

Bine ai venit printre noi!

Percutie moarta se numeste actiunea prin care, la unele arme, inchizi arma sau inchizatorul cu tragaciul apasat deja astfel incat arma sa nu se armeze desi este inchisa sau inchizatorul inchis. Caracteristica principala este faptul ca avand tragaciul apasat, nuca percutorului/cocosului nu agata in nimic si nu este retinut in pozitie "armat" ci pleaca inainte liber - cum s-a comprimat arcul asa se si extinde ... dar nu brusc si nu prinde suficienta viteza ca sa realizeze percutia.
Nu functioneaza la toate armele si sigur nu functioneaza la semi-automate.

Atat la R 93 cat si la R 8 este posibila manevra - cu piedica pe foc si tragaciul apasat poti manevra inchizatorul spre inapoi apoi spre inainte. Arma se inzavoreste dar percutorul nu ramane armat si nici nu percuta eventualul cartus din camera. Nici daca iei degetul de pe tragaci si apesi iar nu se intampla nimic.

Asadar, nu este vorba de percutie moarta!

Ca sa se intample ceea ce povestesti trebuie ca mecanismul sa functioneze corect tot ciclul de armare-incarcare, apoi, odata arma in pozitie de foc, la un interval de ordinul sutimilor de secunda, tragaciul sa plece singurel. Deci trebuie sa existe un interval de timp, chiar infim, intre inchiderea completa si plecarea focului.

Problema pare sa fie la tragaci. Care este si el unul aparte la Blaser.
La R 93, pe sistem, pe fata superioara, inspre spate, este un mic piston stralucitor, vizibil daca scoti inchizatorul. Cu inchizatorul scos, daca apesi tragaciul nu se intampla nimic. Dar daca apesi cu un deget, tare, pe acel piston vei vedea ca tragaciul "se armeaza" si daca-l apesi ca si cand ai trage se aude un mic "tac" si pistonasul scapa si coboara in sasiu.
Cu inchizatorul montat, o parghie de pe fata inferioara a lui joaca rolul degetului, adica apasa tare acel piston cand armezi sau inchizi cu piedica pe foc. Din cine stie ce motive, acel piston nu mai este tinut pe pozitie de tragaci si, dupa un mic interval este eliberat ... si atunci focul pleaca. Ori a aparut ceva uzura in lantul de piese al tragaciului, ori e arcul prea slab.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde SeptimiuAl pe 22 Noi 2021, 22:25

Multumesc pentru raspuns. Interesant este faptul ca daca fac o mica pauza inainte sa rearmez nu se mai intampla fenomenul si pot sa trag normal.
SeptimiuAl
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2021, 12:42

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 23 Noi 2021, 07:27

La un pic de vreme dupa lansare, la R 93 a fost semnalata problema asta. Pentru ca n-a fost singulara, firma s-a apucat de cautat. Au constatat ca se datoreaza ruginirii unui stift din mecanismul tragaci. Rugina impiedica piesele sa lucreze "ca uns" si sa se angajeze corect. Armele au fost rechemate in uzina si piesa a fost inlocuita cu una inoxidabila. Pe tragaci a fost stantat un celebru (in epoca respectiva) P. La urmatoarele produse au pus inox din start si n-a mai aparut problema.

Ma gandesc ca ceva mizerie stransa pe acolo in timp face piesele sa lucreze mai cu incetinitorul . Primul lucru ar trebui un demontat si curatat tragaciul. Greu e doar pana desfaci surubelul care tine piesele la locul lor ... au pus ceva "lipici" pe filet.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde SeptimiuAl pe 23 Noi 2021, 09:08

Daca nu e "picatura..." rezolvam. Multumesc inca o data!
SeptimiuAl
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2021, 12:42

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde Croco pe 23 Noi 2021, 13:30

Are un prieten taragaci de Blaser R93 de la Bix&Andy, nou, negru. Daca ai nevoie, da-mi un PM.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde SeptimiuAl pe 23 Noi 2021, 19:23

Dezarmant de simplu tragaciul. Nu permite nici o miscare (armare?) prin apasarea cilindrului care provoaca percutia. Tragaciul este prins in doua bolturi unul in fata si unul in excentricul care permite coborarea tijei la apasatul pe tragaci. Revenirea se face prin presiunea arculetului care apasa pe suport. O sa incerc sa mai pun un alt arculet care sa-l imbrace pe cel existent cu toate ca este destul de ferm. Nu exista nici o urma de uzura sau defect. De rugina nu se pune problema tragaciul fiind material compozit, excentricul pare duraluminiu sau altceva asemanator iar tija este inox. Cred ca trebuie cautata alta cauza... Seara buna!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
SeptimiuAl
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Noi 2021, 12:42

Re: Blaser R93 - probleme

Mesajde violiv pe 24 Noi 2021, 03:42

Dezarmant de simplu alcatuit, extrem de complicat in functionare.
E ca si cand ai pune 3 bile de popice una peste alta si ai incerca sa le tii sa nu cada. Daca reusesti sa pui presiune pe cea de sus, fix in axul vertical iar bilele sa fie insirate perfect, atunci nu cad. Cam asa sta si tragaciul acesta, asa "agata" el.
E suficient sa fie un firicel de praf pe acolo pentru ca rezistenta sa dispara.
Eu cred ca odata cu demontatul si implicit curatatul pieselor, odata montat la loc problema va disparea.

P.S. raspund si la mesaj, am vazut tarziu.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori

Publicitate