Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:12

Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde radubichis pe 18 Iun 2019, 12:13

DART scrie:Pe bune Radule !?
Asa faci !!! :lol:

Mai nou da ,asa fac .Cind ajung acasa ii fac o poza la instalatie si ti-o trimit sa o folosesti si tu :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 18 Iun 2019, 22:52

drflorea scrie:
Nu esti primul care constata o precizie mediocra la Sako Arrowhead.
Am patit si eu la CZ, si imi amintesc ca au mai scris si alti colegi.


Nu stiu daca e vorba neaparat de precizie mediocra, dar cel putin in acea zi si in acele conditii de temperatura, din teava asta, nu a fost sa fie. Poate am renuntat si eu prea repede la a mai incerca sa trag precis cu el avand la dispozitie, alte tipuri de munitie si dandu-mi seama ca din cauza timpului necesar racirii tevii nu voi apuca oricum sa le incerc pe toate. Oricum in acea zi si in conditiile date de temperatura, a merz dispersat incomparabil fata de Hornady si Winchester. Si dupa ce vezi ca celelalte reusesc sa puna fiecare cate 2 boabe in aceasi gaura, iti vine repede sa-l lasi deoparte cand vezi ca el nu vrea nicicum sa stea pe-aproape. In ultimii 6-7 ani am tras mult cu Arrowhwad II si am fost multumit de el, desi am fost surprins sa constat ca greul Hamerhead de 14,3 grame mergea mai precis din Tika T3 cu pas de 11 decat Arrowhwad II cu Swift Sciroco, de 11,7 grame. In schimb am tras Arrowhead II din CZ cu pas de 10si am facut grupaj de 0,6 Moa deci in genul celui de mai sus. Nu stiu daca neaparat este vorba de precizie mediocra sau de faptul ca nu merge bine din orice teava. Intrucat mai am inca aproape o cutie de Arrowhead II , la urmatoarea zi in poligon, o sa imi aloc timp ptr o sesiune de cateva grupaje cu Arrowhwad II ca sa vad ce iese comparativ cu celelalte munitii.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde DART pe 19 Iun 2019, 06:36

radubichis scrie:
DART scrie:Pe bune Radule !?
Asa faci !!! :lol:

Mai nou da ,asa fac .Cind ajung acasa ii fac o poza la instalatie si ti-o trimit sa o folosesti si tu :D


Salut!
Nu-ti/mi comanzi unul ca acesta(primul)...poate ii mai OK !

http://barrelcool.com/?fbclid=IwAR0Cnw_ ... JRxYA3FufI
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde radubichis pe 19 Iun 2019, 08:32

DART scrie:
radubichis scrie:
DART scrie:Pe bune Radule !?
Asa faci !!! :lol:

Mai nou da ,asa fac .Cind ajung acasa ii fac o poza la instalatie si ti-o trimit sa o folosesti si tu :D


Salut!
Nu-ti/mi comanzi unul ca acesta(primul)...poate ii mai OK !

http://barrelcool.com/?fbclid=IwAR0Cnw_ ... JRxYA3FufI

Te asigur ca ansamblul folosit de mine este muuuult mai eficient
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 19 Iun 2019, 08:57

Un tub cu CO2 e mai bun decat cacacica aia de ventilator. Poti folosi la fel de bine un aspirator de masina legat la priza masinii si mufat la gura tevii.

In alta ordine de idei, proiectilele cu BC mare, adica lungi si ascutite, sint relativ pacatoase. Zborul lor frumos si precis depinde major de angajarea in ghinturi. Intr-o teava cu free-bore lung, adica unde ghinturile incep departe de gura cartusului, astea ascutitele au sansa de a se angaja un pic stramb si atunci zboara stramb. Daca o sa cauti un pic pe la producatori o sa gasesti niste distante maxime intre partea cilindrica a proiectilului si ghinturi pe care le recomanda pentru rezultatele cele mai bune. Din pacate, armele europene sint construite pentru proiectilele bondoace uzuale intre vanatorii europenii si nu pentru cele de distanta. In plus, la 308, 30-06, 300 wm tevile de la Sako-Tikka au pas de 11", care poate stabiliza uneori doar marginal proiectile mai grele. Cartusele sint incarcate pentru un standard de lungime maxima asa ca proiectilele astea ascutite sint infundate mai mult in tub.
Una peste alta e foarte posibil sa nu obtii rezultatele scontate cu cartuse "de pret".
Imi amintesc ca Sako cu TSX mergea ca naiba pana am incercat sa aduc varfurile mai aproape de ghinturi, adica sa le scot un sant din tub. Apoi mergeau incredibil.
Swift Scirocco pateau acelasi lucru din Tikka dar mergeau bine din CZ.

Inainte de a mai incerca diverse marci poate e bine sa incerci sa determini free-bore la teava ta. Exista multe indicatii pe net cum sa faci.
Sau sa "adopti" din start proiectile mai bondoace, cu portiunea cilindrica mai lunga, care merg bine din orice. Compensezi un pic mai mult la distanta dar sint constante.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 19 Iun 2019, 09:02

P.S. proiectile mai grele sau mai lungi. TSX fiind monolit de cupru e mai lung semnificativ decat un proiectil clasic cu plumb de acelasi gramaj.

P.P.S. munitia Sako mi se pare c-a ramas putin in urma ca si calitate a incarcarii fata de alti fabricanti. Incearca noile Hornady, Norma care mi se par mai constante.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 19 Iun 2019, 20:52

violiv scrie:Swift Scirocco pateau acelasi lucru din Tikka dar mergeau bine din CZ.

Asta am observat si eu referitor la Swift Scirocco.
Intr-adevar proiectilul Swift Scirocco este mai ascutit cu un design secant al ogivei, mai abrupt, ceea ce duce la o suprafata cilindrica mai scurta care vine in contact cu ghinturile comparativ cu proiectilele pe care le-am vazut la Hornady ELD-X,Winchester BST (proiectil nosler), care au un design tangent al ogivei, cu raza curburii mai mica, vand astfel o suprafata cilindrica mai lunga de aici si diferenta de stabilizarea probabil, cu atat mai mult dintr-o teava cu un free bore mai mare. Interesant este faptul proiectilul Swift Scirocco pare mai lung decat celelalte amintite, luand in calcul distanta de la capatul tubului pana la varful proiectilului, si cu toate astea probabil ca tocmai designul sau mai ascutit il face sa nu se infiga asa devreme in ghinturi ca si celelalte mai bombate. Ori asta coroborata cu zona cilindrica mai scurta duce cred la o oarecare dependenta de un freebore cat mai scurt, ptr a obtine stabilizarea optima. Candva gasisem pe net niste formule, chiar calculatoare care iti spuneau direct, in fctie de proiectil care este pasul optim al ghinturilor si mai mult decat atat chiar daca stiai pasul ghinturilor iti calcula si gradul de stabilizare obtinut.
Asta asa ca si completare la discutie,iar daca am gresit pe undeva va rog sa corectati si completati.

In alta ordine de idei vreau sa va intreb ce stiti despre proiectilele acoperite cu diverse invelisuri, gen "Lubalox"? Este adevarat ca se curata foarte greu acest material al invelisului de pe ghinturi? Sau ca dupa ce reglezi arma si tragi cu genul acesta de proiectile, nu prea o mai poti regla cu proiectile normale (sa le zic asa), sau ca cel putin se vor regla foarte greu? Am citit pe undeva genul acesta de info si nu mi se par convingatoare. Inteleg ca acest invelis de Lubalox diminueaza frecarea da" sa o faca intr-atat incat apoi sa reglezi greu cu altceva, parca nu-mi vine a crede. Eu nu am mai tras pana acum cu Balistic Silvertip de aceea va rog pe voi care aveti experienta cu acest gen de "coating" sa imi spuneti o parere.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde AXP pe 20 Iun 2019, 01:45

adisan77ro scrie:...
In alta ordine de idei vreau sa va intreb ce stiti despre proiectilele acoperite cu diverse invelisuri, gen "Lubalox"? Este adevarat ca se curata foarte greu acest material al invelisului de pe ghinturi? Sau ca dupa ce reglezi arma si tragi cu genul acesta de proiectile, nu prea o mai poti regla cu proiectile normale (sa le zic asa), sau ca cel putin se vor regla foarte greu? Am citit pe undeva genul acesta de info si nu mi se par convingatoare. Inteleg ca acest invelis de Lubalox diminueaza frecarea da" sa o faca intr-atat incat apoi sa reglezi greu cu altceva, parca nu-mi vine a crede. Eu nu am mai tras pana acum cu Balistic Silvertip de aceea va rog pe voi care aveti experienta cu acest gen de "coating" sa imi spuneti o parere.

Am folosit munitie de tipul acesta, si am renuntat la ea pentru ca nu se gasea in mod constant, iar la trecerea de la munitia cu Lubalox, la munitia clasica, fara Lubalox, respectiv si la tecerea in sens invers, trageam intotdeuna cateva focuri (4-5) inainte de a incepe reglajul pe noua munitie, altfel munceai degeaba cu reglajul, fiind diferente mari de la un foc la altul, ..., eu am folosit-o sub forma lui Win XP3, din Argo .300WM, ulterior din Sommer .270Win, dar comportamentul era acelasi, la schimbarea tipului de munitie. Ca si comportament de munitie, era exceptionala, atat ca efect terminal, cat si ca distanta de tragere fara corectie, ..., avand cel mai mare MRD, dintre toate tipurile de varfuri, ..., singura neplacere, ca nu se gasea constant, ..., si asteptam luni de zile sa il aduca la comanda, ... si nici n-am gasit nici o munitie care sa dea pe aproape cu acelasi reglaj, nici macar la 100m, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 20 Iun 2019, 10:00

Da. Aproape tot e adevarat.
O parte din material ramane pe teava. Dar trebuie 5-10 poate si 20 cartuse ca stratul depus sa fie constant si teava sa lucreze la fel la fiecare foc. Abea apoi poti vorbi de grupaje si precizie la tinta.

Cu foarte mare probabilitate orice proiectil neacoperit va merge pe tinta in cu totul alt loc decat reglajul lunetei pentru proiectile acoperite.

Orice glont neacoperit tras strica depunerea de pe teava si trebuie s-o iei de la capat cu focurile de trecere. Vor trebui 3-5 focuri cu un proiectil neacoperit pentru ca teava sa intre in noul regim.

Tevile nu se curata dupa tragere. Numai atunci cand incep sa traga prost si dupa curatare vei relua ciclul de "manjire".

E avantajos sa le tragi numai atunci cand tragi doar astfel de proiectile, fara sa schimbi cartusul.

E adevarat ca teava se uzeaza mai putin.

P.S. parte din afirmatii sint valabile si pentru alte proiectile. Adica, cele din cupru monolit ca TSX, KJG, etc. sau cele cu mantaua "neobisnuita" - PTS sau Accubond care au doar cupru in manta, EVO sau alte "nichelate" care au cupro-nichel in camasa - pot fi pacatoase la treceri prin alte munitii.
Intr-o oarecare masura depinde si de fabricantul tevii. De ex., cele care vin de la grupul Blaser/Sauer/Mauser sint mai putin sensibile la schimbarea munitiei decat tevile celor din grupul Beretta/Sako/Tikka.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde osmos pe 20 Iun 2019, 16:05

adisan77ro scrie:In alta ordine de idei vreau sa va intreb ce stiti despre proiectilele acoperite cu diverse invelisuri, gen "Lubalox"? Este adevarat ca se curata foarte greu acest material al invelisului de pe ghinturi? Sau ca dupa ce reglezi arma si tragi cu genul acesta de proiectile, nu prea o mai poti regla cu proiectile normale (sa le zic asa), sau ca cel putin se vor regla foarte greu? Am citit pe undeva genul acesta de info si nu mi se par convingatoare. Inteleg ca acest invelis de Lubalox diminueaza frecarea da" sa o faca intr-atat incat apoi sa reglezi greu cu altceva, parca nu-mi vine a crede. Eu nu am mai tras pana acum cu Balistic Silvertip de aceea va rog pe voi care aveti experienta cu acest gen de "coating" sa imi spuneti o parere.


Voiam sa incep cu concluzia personala dar mai bine o expun la final!
Coating-ul despre care vorbesti este din gama lubrifiantilor si are doua roluri:
1. Reduce uzura tevilor
2. Permite rularea proiectilelor prin teava la viteze ridicate, fara a crea suprapresiune in camera prin arderea unei cantitati suplimentare de pulbere.
In ceea ce priveste reducerea gradului de uzura este evident si nu o sa insist pe aceasta.
Referitor la viteza; in activitatile competitionale, crearea unui avantaj personal prin obtinerea unei viteze superioare a proiectilului, la presiuni marginale de lucru reprezinta uneori un avantaj major. Comparand balistica aceluiasi proiectil aruncat cu viteze diferite, cel care are viteza mai mare este mai avantajat. Astfel, ca sa ma fac mai bine inteles, cu aceeasi munitie si la aceeasi presiune de lucru, fara coating se obtine o viteza mai mica fata de cea obtinuta cu munitia cu coating. Altfel spus, coating-ul permite adaugarea unei cantitati suplimentare de pulbere in tub, mentinand presiunea in limite.
Intalnim mai multe tipuri de coating-uri, in functie de lubrifiantul pe care il contin. Lubalox-ul am inteles ca este pe baza de oxizi. Altul foarte cunoscut este molly, mai exact bisulfura de molibden. Altul, si poate cel mai “bun” este nitrura de bor, in forma sa hexagonala (hBN). Diferenta intre acesti lubrifianti este temperatura pana la care isi pastreaza proprietatile. Din cate stiu, sper sa nu ma insel, molly merge pana pe la 1000grade, hBN-ul pana la 1200grade. Molly-ul este negru, hBN-ul este albicios. Nitrura de bor a fost popularizata in cadrul competitional prin folosirea ei de catre David Tubb.
Folosirea coating-ului presupune rularea, aproape exclusiva, prin aceeasi teava, numai a munitiei tratate in acest sens. Alternarea proiectilelor, cu si fara coating, a specificat-o #violiv mai sus.
Curatirea tevilor prin care s-a rulat poriectil cu coating presupune folosirea de solventi speciali (pentru usurarea operatiunii).
Pentru vanatoare, efectul marginal al folosirii coating-ului este insignificant in raport cu efortul. Nu se justifica si este exact fix pix! Daca munitia respectiva, tratata, se impaca bine cu teava ta, foloseste-o, exclusiv. Altfel, nici nu recomand a se incerca!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 20 Iun 2019, 20:32

De mers intr-adevar am vazut ca merge f bine Balistic Silvertip cu Lubalox. Acum insa ma gandesc daca are sens sa reglez arma cu el. Curatarea stratului de Lubalox din teava, ma gandesc ca se poate face cu orice solvent, detergent de curatare; sau exista solutii speciale ptr genul acesta de substante?.
Asa stand lucrurile, cred ca o sa ii fac o curatare cu detergent si apoi o sa reiau reglajul cu HORNADY, astept si Bondstrike-ul de la Norma si daca chiar nu va iesi cum imi place, atunci poate ma voi intoarce la Winchester asta negru, urat si precis :-w
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde osmos pe 21 Iun 2019, 06:28

Moly Magic de la Bore Tech
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 21 Iun 2019, 22:19

Astea doua sunt cele pe care le folosesc acum:
Imagine

Detergentul Hopes Elite il folosesc ptr curatare. Pentru ungere si la incheierea sezonului folosesc ulei tot Hopes Elite
Imagine

Spuma asta de la Gunslick este fara amoniac si o folosesc in caz de "necaz".Scoate cerneala, nu alta L-)
Imagine

Sper sa fie OK. Pana acum nu am avut probleme cu ele.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 21 Iul 2019, 09:09

La Sako A7 Roughtech Pro, cal.30.06, ghinturile incep la o distanta de 60,5mm (+- toleranta sublerului, uneori imi dadea 60,3 alteori 60,9mm) de la marginea camerei cartusului. In pozele de mai jos se vede care este zona de intrare in ghinturi a proiectilului la Sako Arrowhead II si la Sako Powerhead II. Practic, proiectilul intra in ghinturi la o distanta de 64,5 mm de la baza cartusului. Cam 3mm (poate chiar 3,1mm) este spatiul cat baza tubului patrunde in capul inchizatorului, tinuta find rama de catre gheara extractoare.

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine

Dupa cum inteleg eu acum, ar trebui totusi sa stabilizeze destul de bine aceste proiectile, tinand cont de faptul ca intra in ghinturi gata centrate inca de la inceput. Asa sa fie oare...? :-?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 21 Iul 2019, 23:21

Ceva nu-i in regula cu masuratorile tale. N-are cum sa inceapa ghinturile la o distanta mai mica decat lungimea tubului cartus. ???

Camera cartusului cuprinde si zona pentru corpul tubului si cea pentru gat. Deci are tot cam cat tubul, cu mici tolerante aprobate. De unde se termina gatul incepe teava propriuzisa. De acolo, pe 2-3 pana la 7-8 mm este zona fara ghinturi, pe care o strabate glontul "liber" pana cand portiunea lui cilindrica se va angaja.
Daca-i prea lunga e rau. Daca-i prea scurta si glontul musca din ghinturi de cum inchizi inchizatorul iar nu-i bine.
Pentru masuratori exacte vezi filmulete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 21 Iul 2019, 23:23

Ce-ai marcat in poze nu-i urma de ghint.
Trebuie sa fie de jur imprejur, 4-6 linii duble.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde DART pe 22 Iul 2019, 07:53

Salut!


Dupa cum inteleg eu acum, ar trebui totusi sa stabilizeze destul de bine aceste proiectile, tinand cont de faptul ca intra in ghinturi gata centrate inca de la inceput. Asa sa fie oare...?


Stabilizare
In textul de mai sus nu este folosit corect termenul!Modul cum este angajat proiectilul pe ghinturi isi are influenta sa asupra multor lucruri desigur.Stabilizarea unui proiectil este definit in articolul de mai jos si in multe altele.

https://bisonballistics.com/articles/bullet-stability

este un factor care se calculeaza.



https://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmstab-5.1.cgi

https://bergerbullets.com/twist-rate-calculator/
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde violiv pe 23 Iul 2019, 11:28

T/TSX, fiind proiectile de cupru au densitate mai mica si volum mai mare decat cele cu plumb, adica la acelasi gramaj sint semnificativ mai lungi.
Sako-Tikka au pas de 11" in toate 7,62-urile.
Pentru tsx 180 gr in tubul lui 30-06 este la limita ca si "turatie" de stabilizare imprimata. Eu nu prea am reusit sa le trag OK din ARGO cu aceeasi origine a tevii (uzina Sako) insa au mers bine din bolt action cu pas de 240 mm-9,5" sau din ARGO in 300 wm cele de 9,7 g.

Mai bine cauta un varf normal si fa-ti treaba batraneste. Pana acum, cu rare exceptii in long-range, nimeni n-a reusit sa demonstreze ca plumbul e mai prost ca noul cupru. E exact aceeasi chestie ca la alicele de plumb versus otel.

P.S. scoate cu patentul un varf tsx de 180 gr si unul hammerhead tot de 180 si-o sa vezi despre ce vorbesc. Nici orix de 200 gr nu-i asa de lung ca tsx. Si la stabilizare lungimea proiectilului e cea care conteaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 27 Iul 2019, 05:47

violiv scrie:Pentru masuratori exacte vezi filmulete.


Asa am facut si am folofit si un subler pentru adancime. Am repetat de cateva ori. Unde sa fi gresit?, nu-mi dau seama sa fi gresit undeva :-?
Ultima oară modificat de adisan77ro pe 27 Iul 2019, 05:56, modificat 1 dată în total.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Opinie utilizator Sako A7 Roughtech / Tikka T3x Lite, 270WIN

Mesajde adisan77ro pe 27 Iul 2019, 05:52

violiv scrie:Ceva nu-i in regula cu masuratorile tale. N-are cum sa inceapa ghinturile la o distanta mai mica decat lungimea tubului cartus. ???


Pai nu este mai mica (posibil ca nu am fost suficient de concis in descriere), cu inchizatorul inchis, de la capatul tubului mai raman pana la ghinturi inca 4,5-4,6mm
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate