Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:35

Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Mesajde SPV13R pe 21 Ian 2007, 20:52

Arma a venit, am si incercat-o de 2 ori.

Primele impresii > arma superba, mecanismul functioneaza impecabil, m-au impresionat sistemul de piedici (piedica actioneaza tragaciul dar si manerul, care se poate debloca daca apesi pe alt buton si tragaciul ramane in continuare blocat, deci nu se pot intampla accidente in timpul asta, are cheie pe care o porti la gat si esti sigur ca nu umbla nimeni cu arma ta - fabrica spune ca nu poate fi desfacuta fara cheie decat prin distrugere) si o alura de luat in seama. De asemenea incarcatorul este de metal iar mecanismul este f misto, sistemul de eliberat iti vine bine iar montarea lui se face cam in orice pozitie (asta e un avantaj, la Browning trebuie sa cauti un pic punctul de inchidere).
Arma imi vine ff bine (am mainile scurte), epolez repede si gasesc linia f usor, zgomot mare dar reculul este mai mic decat ma asteptam, poate ca aici intervine si patul armei dar si greutatea ei care se simte, si cu toate ca nu este o arma sa o cari in spinare pe distante lungi tocmai datorita greutatii de 4kg, este o placere sa o simti in mana.

La tragere, nu am avut cand sa ii montez luneta asa ca am folosit-o ca arma de goana la mistret, si cu toate ca imi era frica ca nu am timp sa dublez focul, mi-am dat seama ca la padure am timp sa trag 3 gloante din cele 5 disponibile, asa ca e ok. La prima incercare, un mistret de pana in 100 de kg, nu am reusit decat sa ii rup piciorul spate dar era pe la 80-90 de m in plina fuga. L-a doborat un coleg.
In al doilea caz, dupa ce am patit o rusine (am scapat incarcatorul in iarba in timp ce colegu zicea ca vine mistretul si nici nu l-am vazut cu toate ca a trecul la cativa metri, asta impreuna cu povestea cu cacarea au lasat loc de mistouri in grupa la greu) mia iesit din nou un mistret care a cazut in foc. A fost un vier ff batran, cu coltii de sus tociti, un colt de jos rupt iar celalalt intreg dar tocit, acum ii fierb capatana sa ii scot, abia astept avand in vedere ca sunt primii mei colti. La asta am gasit glontul, care zici ca a iesit din topitorie, este practic intors pe dos, cu 2 metale, cupru si plumb imbinate si ff deformat (a lovit coloana in spatele urechii).

Cand o sa ii motez ior-ul o sa va mai dau detalii despre trasul la distanta.

Punt slab la toate armele pe care le-am luat > Bereta, Browning si Sako, patul este doar baituit, fara lac, arata si se simte in mana f bine dar se zgarie extraordinar de usor. cred ca o sa ii lacuiesc patul macar la asta inainte sa se zgarie rau.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde violiv pe 22 Ian 2007, 09:30

S-o stapanesti sanatos, sa tragi cu grija si numa in vanat!

Nu e bait pe paturi, e un tip de finisaj care se cheama 'in ulei' si chiar cu asta este facut, cu un ulei special de lemn. S-a mai discutat pe undeva, parca eltorro daduse si marci si mod de utilizare a uleiurilor.
Finisajul este frumos dar vine din fabrica cu o impregnare foarte superficiala a lemnului si, intr-adevar, este extrem de sensibil la zgarieturi. Nu cred ca va merge lacul aplicat peste uleiul preexistent. Tot cu ulei trebe continuat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde SPV13R pe 22 Ian 2007, 10:01

merci
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde SPV13R pe 23 Ian 2007, 21:26

M-ati ajutat sa imi iau arma, luneta si suporti si va multumesc, dar am ajuns la ultimul lucru : cu ce trag.
Din ce am vazut la gloante, m-as orienta spre norma sau Sako.
Avand in vedere ca vreau sa reglez luneta la 200-250 de metri pentru trageri la caprior, ce marca si ce cartus sa folosesc?
:oops:
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 23 Ian 2007, 21:33

SPV13R scrie: cu ce trag


RWS.
Pe cand aveam carabine eram mai interesat de subiect decat acum, si informatiile duceau in aceasta directie: RWS - cea mai buna munitie cu glont.
Desigur ca sunt si altele f bune.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 23 Ian 2007, 22:31

Fa ce zice Marius.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 09:16

eltorro scrie:de regula este bine sa alegi ce-i place armei, nu tie :oops:


Bun, atunci ce ii place armei?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde violiv pe 24 Ian 2007, 09:31

In teorie, lungimea si grosimea tevii, pasul ghinturilor sunt facute sa se adapteze la o anumita forma a proiectilului. Cu cat un proiectil este mai scurt necesita un pas al ghinturilor mai mare si, reciproc, un proiectil lung vrea pasuri ale ghinturilor scurte. Implicit, dar nu valabil intotdeauna, aceasta cerinta se rasfrange asupra masei si formei proiectilului. Dar, pentru ca mereu exista un 'dar', asta e doar teorie. Oricum este un punct de plecare. In tabele de caracteristici ale armelor si munitiilor gasesti corelatii intre tipurile de munitie si pasul ghinturilor. Avand in vedere genul de arma - de vanatoare - e posibil sa se potriveasca, cu rezultate multumitoare, o gama mai larga de proiectile. Totusi, din ce-am mai citit, rezultatele cele mai bune se obtin cu munitiile RWS sau NORMA, cu proiectile mai grele - 11-12 g, cu baza plata. Dintre ele, pentru comportamentul in vanatul greu ca si prin precizia si constanta intrinseca, se remarca RWS varianta TUG (TOG) ca si cele cu varf de plastic dar si cele cu proiectil monolit de aliaj de cupru - NATURALIS de la NORMA (desi mai usoare, avand densitatea mai mica sunt mai lungi si se adapteaza la pasul ghinturilor prevazut pentru proiectile grele).
Cu proiectile usoare de 8-9 g, cu baza tronconica (BT) s-ar putea sa ai surpriza unor grupaje rasfirate.
Avand in vedere ca reincarcarea nu este, deocamdata, o optiune trebe sa cauti singur prin trageri in poligon proiectilul care se adapteaza cel mai bine armei.
Fiecare arma e unica!!! :P
Rabdare si tutun!!
Bafta!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 09:41

la dracu, nu fumez, si daca zic rabdare si alcool, atunci nu cred ca o sa ajung la un rezultat.
Multumesc de sfaturi, o sa caut rws sau norma si o sa reglez luneta pe ce gasesc, apoi o sa experimentez in poligon.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2007, 09:55

Muniţie SAKO! - de 9,1g pentru ţap, cerb, reglaj armă la 190m şi 11g pentru cerb, mistreţ :D;
Fără probleme la Huntershop Oradea - nu fac reclamă!
Ultima oară modificat de Vechio pe 24 Ian 2007, 10:32, modificat 1 dată în total.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 10:10

AM STUDIAT OFERTA RWS SI AM O PROBLEMA, NU FAC UN GLONT DE 7MM RM PT CAPRIOR, SUNT PT MISTRET SAU CERB, NU F RECOMANDATE LA CAPRIOR.

O sa ma uit si la norma.

Are cineva un tabel cu datele balistice ale gloantelor 7mm RM de la mai multe firme?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2007, 10:38

Ultima oară modificat de Vechio pe 24 Ian 2007, 10:41, modificat de 2 ori în total.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 10:38

sAKO ESTE INTERESANT LA MUNITIE.

dAR NU GASESC SITE LA NORMA, IL ARE CINEVA?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 10:39

Vechio scrie:Site www.hangunsmag.com/ballistics/ :D. Vezi şi www.sako.fi


E ceva gresit ca nu se deschide pagina :?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2007, 10:40

La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde SPV13R pe 24 Ian 2007, 10:46

te iert de data asta, dar sa nu se mai repete :lol:

Merci
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Vechio pe 24 Ian 2007, 10:54

:oops: :( :cry: ....... :lol: :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde SPV13R pe 13 Mar 2008, 20:55

A mai trecut un sezon, am mai tras cate ceva gloante.
Munitia folosita RWS, extraordinara.
Am doborat caprior la 200m fara probleme, dar dupa nu am mai folosit arma pt ca la padure am zis ca luneta de 6x42 nu este ok.
Spre final, am inchis un flanc in padure f departe de linia vanatorilor.
Veneau mistretii si am decis ca fiind singur sa nu trag cu breneke si am luat carabina.
A venit primul, am ratat, nu intelegeam de ce.
A venit al doilea, am tras si i-am luat piciorul spate.
Acum am inteles, tragerea a fost la 100 m in mistret la goana iar eu cand m-am uitat prin luneta mi s-a parut aproape si am tras fara corectie, nerealizand distanta. A fost misto si am invatat, dupa asta am luat atv si am urmarit porcu pe care l-a impuscat un prieten cu breneke.
Apropo, cu atv recuperezi orice vanat mare la campie iar utilitatea este extraordinara, cari, tragi, recuperezi, este uimitor.
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde dannym31 pe 24 Mar 2008, 22:42

Swarovski Lunete PV 6-24x50 P (Reticul 4A, PLEX, TDS 4) , pt distanta la care vrei sa tragi si l MODELUL DE ARMA asta iti recomand
dannym31
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Mar 2008, 21:02
Locaţie: Oradea

Mesajde SPV13R pe 14 Apr 2008, 21:33

Sunt de acord, dar am deja suportii care i-am luat cu inaltimea minima si nu imi permit o luneta cu 50 obiectiv iesire si nu vreau sa mai iau altii.
Deci imi trebuie o luneta variabila dar cu tub de 28 si obiectiv de 40 ca asa imi permit suportii.
Se potriveste ceva de la swarovski?
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Cristi pe 05 Iun 2008, 12:32

Apropos de SAKO, azi am tras cu un TRG 42 in .300 Win Mag. Frana de gura ii facea reculul ca ca al unui .223 Rem



ImagineImagineImagineImagine
Imagine
Imagine
Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde florin.t pe 05 Iun 2008, 13:04

Da-ne detalii legate de arma ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Cristi pe 06 Iun 2008, 06:37

http://en.wikipedia.org/wiki/Sako_TRG

Eu nu mai am cuvinte... :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Bill pe 20 Iun 2008, 09:34

La ce distanta ai facut grupajul ala coane?
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde SPV13R pe 17 Dec 2017, 18:36

Salut.

Dupa ani si ani am neviie de sfaturi iar.
Am folosit pt aceasta carabina numai munitie rws cone point de 10,5 gr.
Extraordinara, rezultate f ok, precizie insa nu prea o mai gasesc.
Am luat rws evolution de 10,3 g.
Precizia este ok dar parca efectul nu este cel pe care il astept.
Am avut porci cazuti in foc ( normal :)) care apoi se ridica si pleaca, si asta nu e normal.
Parca nu sunt impacat, nu zic ca trag eu perfect, dar cu vechile ks nu mi s-a intamplar asa ceva si au fost destule situatii.
Acum nu stiu daca noua munitie are lacune dar parca as incerca si altceva tip sau marca.
Astept pareri.
Multumesc
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde SPV13R pe 17 Dec 2017, 18:39

Astept pareri si de la cei ce folosesc noua munitie evo

Ps carabina este inca preferata mea si nu ma gandesc la schimb dar parca a venit momentul ca la anu sa schimb optica :))
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde mariusk pe 17 Dec 2017, 19:02

Sa-mi fie cu iertare...Am citit tot topicul...Ai vrut o luneta de puscat talibani la 1 km si acum i-ti dai seama ca ,datorita cimpului vizual mic,ai de fapt nevoie de o luneta cu un cimp vizual mai mare...Daca vrei vinatoare de mistreti la goana,trebe luneta de goana,daca vrei pinda,indiferent ce,trebuie luneta de pinda ,nu Tactical!Cind amis a scris ce a scris a avut dreptate.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde SPV13R pe 17 Dec 2017, 19:37

Nu am contestat indreptatirile, nu este singura arma si o folosesc in conditiile ok pt ea.
Dupa 10 ani de cand trag cu ea am invatat sa i folosesc atuurile si sa i evit minusurile.
Ideea e ca am schimbat munitia si nu mi place rws evo.
Vroiam sa stiu daca mai sunt aceleasi pareri si daca exista un model de glont mai potruvit pt mistret.

Ps cand va veni vremea opticii stiu ce am de facut :)
Avatar utilizator
SPV13R
Membru important
 
Mesaje: 256
Membru din: 18 Sep 2006, 10:33
Locaţie: BUCURESTI

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde mariusk pe 17 Dec 2017, 20:11

t mistret:Sako hammerhead sau Superhammerhead,Arrow head ,sau orice proiectil Nosler Partition
Norma Orix sau Vulcan
Federal Powershock ,Federal Fusion
Sellier Bellot Spce(rupe tare rau pt ca nu este sudat) .
Orice proiectil vei folosi,daca nu tragi unde trebuie,vei avea mari dezamagiri.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Ce spuneti de SAKO 75 IN CALIBRU 7MM REM-MAGNUM

Mesajde pipabh pe 17 Dec 2017, 21:27

Folosesc acest calibru din iulie. Ca si arma utilizez Browning X bolt iar ca si cartuse sako arrowhead 2 de 9,7 g.
Am reusit sa vanez cu arma un caprior, 1 mistret (la goana) si 3 caprior femela la selectie. Ce pot sa spun este ca mi se pare un cartus super si un calibru bine echilibrat(experienta mea este destul de mica totusi cu acest calibru!).
Poti arunca o privire la filmuletul de mai jos din minutul 1 si 15 sec, mi se pare destul de interesant(nu lua in seama limba!):
https://www.youtube.com/watch?v=SPy2rMS4nBY
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 110 vizitatori

Publicitate