Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:43

Sfat alegere carabina pentru caprior

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde violiv pe 05 Mar 2019, 09:35

laurul scrie:
Croco scrie:Si ca experienta, am folosit la caprior 223Rem, FMJ, Sako speedhead. Intr-un exces de prostie am vandut teava iar acum trag .243 win, FMJ, Sellier Bellot, 80grains. Regret fapta!

E deja a doua oara and lauzi glontul cu cămașă integrala. ...
Din moment ce tragi FMJ la căprior , logica care a dus la aceasta experienta suferă pe undeva.
In locul tău m as baza mai mult pe experienta altora- cum ar fi @liviur sau alții - care au tras glonț cât n au tras alții alica. La vânătoare.
FMJ e pentru cartoane și conflicte armate unde scopul nu e de a ucide ci de a scoate din lupta adversarul.
FMJ nu are ce cauta la vanatoare și nici măcar o scarba de sacal nu merita chinul...


Ai folosit pe larg si ai avut rezultate proaste de combati asa vehement?
Acu' serios vorbind, de ce nu ar fi bun la sacal de 20 kg un glont care pune jos definitiv un om de +80 la 600 m? Singura chestie care-mi trece prin minte e ca nu-i bun daca-l tragi prost. Altfel, orice animalut de 25 kg pica linistit, chiar daca nu-i lovit perfect si chiar daca nu in foc. Un glont intr-o pulpa il chinuie pe sacal si daca e 375 cu varf de leopard.
Aceeasi parere o am si despre proiectilele de tir, hp-uri, cele pe care scrie ca nu-s bune la vanatoare. La animale cu piele moale merg perfect, poate chiar mai bine decat sp-urile clasice sau moderne, de alea cu plastic in varf.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde laurul pe 05 Mar 2019, 11:35

violiv scrie:Ai folosit pe larg si ai avut rezultate proaste de combati asa vehement?
Acu' serios vorbind, de ce nu ar fi bun la sacal de 20 kg un glont care pune jos definitiv un om de +80 la 600 m? Singura chestie care-mi trece prin minte e ca nu-i bun daca-l tragi prost. Altfel, orice animalut de 25 kg pica linistit, chiar daca nu-i lovit perfect si chiar daca nu in foc. Un glont intr-o pulpa il chinuie pe sacal si daca e 375 cu varf de leopard.

Am cautat multi tapi loviti cu FMJ si am gasit putini. Nenumarate vulpi care au zbughit-o fara sa lase pic de sange. Din aceste cauze nu-l folosesc si nici nu cred ca e ok sa fie folosit.
Ideea vanatorii nu este sa ranesti si sa cauti de multe ori in zadar ci sa asiguri o moarte rapida vanatului impuscat.
Just my 2 cents....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde yoghi pe 05 Mar 2019, 20:20

Acum ca animalul mai fuge dupa ce primeste focul e...smecheria lui
Dar
cum e cu focul ala de 1/2 si 1/4 MOA cu varfuri unul si unu cu care va laudati .

De ce nu puneti 1/2moa ăla in inima...sa nu mai fuga
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde laurul pe 05 Mar 2019, 22:17

yoghi scrie:Acum ca animalul mai fuge dupa ce primeste focul e...smecheria lui
Dar
cum e cu focul ala de 1/2 si 1/4 MOA cu varfuri unul si unu cu care va laudati .

De ce nu puneti 1/2moa ăla in inima...sa nu mai fuga

Daca dam în smechereala se alege praful.
La experienta ta știi bine ca un foc în inima nu inseamna neapărat vânat căzut în foc. Sau ar trebui sa stii...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 05 Mar 2019, 23:01

Primul caprior vanat l-am impuscat in burta. 223rem, sp, nu mai stiu marca. Am gasit glontul exact sub piele, in partea opusa, insurubat efectiv in intestine. Paznicul mi-a intins cutitul si a insistat ca eu sa termin. Am invatat multe din acea greseala.
Am continuat sa vanez cu sp-uri, dar am schimbat arma (din cauza armei, nu a calibrului). Cu .243 win, sp-uri, am observat ca daunele sunt mai mari. Avand o arma versatila, am revenit la 223 rem. Vanez numai pentru carne, niciodata nu m-a interesat trofeul. Am incercat sa optimizez la maxim ceea ce recuperez din caprior. Am trecut la varfurile FMJ. Trag numai din pozitie stabila, folosesc bipod sau un saculet confectionat de mine (pentru saculet am ingreunat patul armei in partea din fata pentru a optimiza echilibrul armei). Am vanat caprior de la 20m pana la 280 m cu 223 rem, FMJ. Niciodata, dar niciodata nu am pierdut niciunul. Toti au fost recuperati fara probleme! Plasez focul in zona gatului, caz in care de cele mai multe ori trebuie folosit cutitul. Aceasta pentru distante pana la 100m. Peste, plamani sau inima. Carcasa este aproape intacta, fara cheaguri, chiar daca loveste os. Cei mai multi capriori vanati intr-un sezon au fost 14, cei mai putini, niciunul. Lovitura cu 223 rem, FMJ, este marcata imediat de animal, la fel ca in cazul 243win. La alte calibre nu stiu.
Am mai impuscat cu aceleasi varfuri iepure si vulpe. Cand sunt lovite, marcheaza totdeauna focul! Si nu incapaciteaza, omoara!
Fara smechereala!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 05 Mar 2019, 23:03

@pipabh,
Chiar credeam ca m-am contrazis! Si daca la momente diferite o sa o fac, inseamna ca sunt flexibil. :D
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde yoghi pe 06 Mar 2019, 02:07

cu ""smecheria lui"" m-am referit la sa zicem norocul tapului sa mai traiasca (sau ghinionul sa moara ascuns) datorita greselei de tragere a vanatorului.

tapul lovit corect cade in foc (in gat sau cap)sau mai face un salt hai doua(lovit in inima).
problema este ca 90 la suta din vanatori cauta cartuse si pusti cu 1/4-1/8 MOA daca se poate, dar nu stiu unde e inima tapului si ce e mai important al dracu tap ....nu are o si el o pata alba in dreptul inimii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde radubichis pe 06 Mar 2019, 08:16

:-bd
yoghi scrie:""
problema este ca 90 la suta din vanatori cauta cartuse si pusti cu 1/4-1/8 MOA daca se poate, dar nu stiu unde e inima tapului si ce e mai important al dracu tap ....nu are o si el o pata alba in dreptul inimii.

:-bd Adevar graiesti
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde pipabh pe 06 Mar 2019, 09:25

Croco scrie:@pipabh,
Chiar credeam ca m-am contrazis! Si daca la momente diferite o sa o fac, inseamna ca sunt flexibil. :D

Pe bune? Daca era verbal exprimata hai ca... dar tu ai scris "negru pe alb". Ceea ce ai facut tu e "flexibilitate"? Hai sa nu fim ipocriti!
Daca ai fi spus ca esti nehotarat te intelegeam.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 10:14

yoghi scrie:tapul lovit corect cade in foc (in gat sau cap)sau mai face un salt hai doua(lovit in inima).

Am vazut tapi cu inima praf care s-au mai dus 100 m.
Mistreti si mai departe. Si nu cu fmj.
...tare-s curios chiar tragi la caprior la cap.... O:-)
Treaba asta merita topic separat.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde liviur pe 06 Mar 2019, 13:41

[/quote]

Cred ca trebuie aprinsa lumina ca nu mai stii care cu care...
1. @liviur, sigur nu este o confuzie la vitezele specificate de tine? Producatorii publica date exact invers. Poate fi o coincidenta, dar nu conteaza! Ma bucur ca ai o experienta bogata. Cum am si specificat in postul anterior, nu am folosit varful de Norma, Oryx-ul in .243 de 100 grains, si am si specificat de ce. Rationamentele mele se bazeaza pe logica, nu pe experienta, logica pe care am expus-o. Poate gresesc, este posibil, dar am invatat ca nu tot ce zboara se mananca! Prefer logica mea in schimbul experientei altora!
2. Referitor la varful SP de la Geco de 105 grains, e logic sa aiba o viteza mai mica decat Oryx, fiind mai greu. Colegul @mariusk a punctat foarte bine: "Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc."

Si ca experienta, am folosit la caprior 223Rem, FMJ, Sako speedhead. Intr-un exces de prostie am vandut teava iar acum trag .243 win, FMJ, Sellier Bellot, 80grains. Regret fapta![/quote]


Nu am inteles care e logica ? Experienta iti spune multe, inclusiv sa nu te contrazici cu unul fara experienta!
Legat de plasamentul focului, este prima si cea mai importanta lectie, ca altfel ai sa vezi ce cauti tapul impuscat in pulpa spate cu calibru mare chiar.
Legat de vitezele munitiei cu care trag sunt exact asa cum ti-am spus, munitia oryx veche are 880m/s, cea noua 910m/s, iar Geco TM de 6,8 are 910m/s sau cel putin atat avea cand trageam eu cu ea cu vreo 4 ani in urma.
Cu fmj nu as trage decat la combatere, ideea este sa cada animalul in foc si sa moara cat mai rapid, nu sa-l impuscam cu ce e mai ieftin si sa sufere inutil. Munitia fmj este indicata de producator pentru antrenament, nicidecum la vanatoare !
Dar la noi fiecare face dupa cum il taie capul, ne pricepem la orice, etc
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 06 Mar 2019, 21:27

liviur scrie:


Nu am inteles care e logica ? Experienta iti spune multe, inclusiv sa nu te contrazici cu unul fara experienta!
...
Dar la noi fiecare face dupa cum il taie capul, ne pricepem la orice, etc [/quote]

Afirmand cele de mai sus inteleg ca te urci in balconul stiintei, prevalandu-te de “experienta” ta! Novicele din mine nu merita o explicatie, trebuie sa ma limitez la credinta dogmatica! Poate faci si o mica inchizitie pentru ca o sa devin eretic!
Dar sa reiau firul evenimentelor:
1. Contrazici o opinie argumentata redand un caz din experienta ta, fara argumente sau explicatii suplimentare:
“Uite, eu trag cu 243, norma oryx de 6,5 grame, cu viteza nu foarte mare adica vreo 880m/s si nu face pagubele mentionate de tine”
2. In urmatorul post iti ofer eu explicatia:
“Capriorul este un animal slab. Astfel, datorita vitezei ridicate (910 m/s este o viteza mare, peste 950m/s este foarte mare in opinia mea) si a caracteristicilor specificate mai sus, varful in cauza, are o penetrare adanca, expandare redusa, cel mai probabil cu gaura de iesire pana la o distanta de 200-250m (fara os). Astfel are un compartament care inclina mai mult spre FMJ in cazul capriorului
3. Revii cu o alta obiectie:
“Asa cum ti-am spus, pagubele nu-s asa mari cum ai spus tu si o spun din experienta nu din auzite. De exemplu, 6.8 grame de la geco este atat de slab lipit de camașă ca am impuscat un caprior in 60m, oblic cu fata spre mine si proiectilul nu a iesit , iar cand am desfacut carcasa , camasa era in cavitatea toracica iar plumbul in ficat, dar si asa daunele aduse carcasei au fost minime cu toata viteza de 910m/s a proiectilului.”
Aduci argumentul experientei (care este nul in majoritatea cazurilor cand se invoca, daca nu este o autoritate sau referinta) si descrii cele constatate.
4. Iti explica @mariusk ce s-a intamplat, cel mai probabil:
“Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc.”

In momentul in care revii cu primul paragraf al acestei postari, esti COMPLET!
Am vazut in paginile forumului explicatii detaliate ale unor persoane care intr-adevar au cunostinte si competente in domeniu. Respectul novicelui si l-au castigat, nu l-au cersit. In momentul in care cersesti recunoastere esti lamentabil.
Lipsa ta de acuratete in specificarea caracteristicilor varfurilor folosite, confuziile create, stirbesc din credibilitate. M-am abtinut sa-ti spun ce impresie lasai, fiind de fiecare data civilizat si argumentat in expuneri.
Argumentele colegilor ca te cunosc si ai experienta ma lasa rece. Tu ai fost foarte explicit!

“Nu am inteles care e logica ? Experienta iti spune multe, inclusiv sa nu te contrazici cu unul fara experienta!” – Intr-adevar, nu merita sa te contrazici cu unul ca mine! Nu merit acest lucru! Nu o face!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 06 Mar 2019, 21:29

pipabh scrie:
Croco scrie:@pipabh,
Chiar credeam ca m-am contrazis! Si daca la momente diferite o sa o fac, inseamna ca sunt flexibil. :D

Pe bune? Daca era verbal exprimata hai ca... dar tu ai scris "negru pe alb". Ceea ce ai facut tu e "flexibilitate"? Hai sa nu fim ipocriti!
Daca ai fi spus ca esti nehotarat te intelegeam.


Sa inteleg ca ma faci ipocrit?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde pipabh pe 06 Mar 2019, 21:42

Croco scrie:
pipabh scrie:
Croco scrie:@pipabh,
Chiar credeam ca m-am contrazis! Si daca la momente diferite o sa o fac, inseamna ca sunt flexibil. :D

Pe bune? Daca era verbal exprimata hai ca... dar tu ai scris "negru pe alb". Ceea ce ai facut tu e "flexibilitate"? Hai sa nu fim ipocriti!
Daca ai fi spus ca esti nehotarat te intelegeam.


Sa inteleg ca ma faci ipocrit?

Gata, ajunge, pas!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde liviur pe 06 Mar 2019, 23:15

@croco - nu stiu cum sa-ti explic, tu esti Gheorghe care te piși pe oricine, orice ti-ar spune, motiv pentru care nu vreau sa conversez cu tine, citesti printre rânduri si prost pe de-asupra.
Vad ca te crezi miezul din fanta si te certi cu oricine..
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde bibicu pe 18 Mar 2019, 23:26

E pacat sa alunecam in asemenea polemici si sa se strice definitiv un topic cu raspunsuri reflectand experiente proprii interesante si de luat in seama.
Din experienta mea pot impartasi destule insa legat de topic consider ca trebuie aleasa intai o optica de calitate, adaptata terenului unde se vaneaza. Capriorul il poti avea in 10m dar si la 200-250m.
Apoi calibrul armei.
Am vanat caprior cu .30-06, .270w, 6,5x57, .243w dar si cu .223rem. Se facea vorbire de starea carcasei. Pe mine de exemplu ma intereseaza si carnea nu numai bifarea pozitiva a unei autorizatii(cu sau fara trofeu de exceptie). Ca atare am ajuns la concluzia ca pentru caprior .223rem si 6.5x57 sunt cele mai potrivite, celelalte distrugand in mai mare masura carcasa. Avand un Blaser R93 mi-am adaptat tevile dupa tipul de vanatoare si vanatul dorit. Acum va rog sa nu intelegeti din cele spuse ca Blaser-ul e arma ideala. Nu, eu am avut rezultate excelente folosind arme la polul opus de preturi in extrema cealalta folosind si indragind arme tip Savage Axis. Am folosit Savage in.223rem, .270w, .308w .30-06sprgf. TOATE au mers extraordinar si recomand cele spuse de colegul Radu Bichis. De asemena un CZ M1 American in .223rem. Calibrul .243w nu mi-a placut deloc dupa ce am vazut capriorul impuscat avand gatul aproape retezat. De curand am dat un Savage Axis excelent cu Timney Trigger, in cal. .223rem pentru ca am gasit o teava Blaser in 6,5x57, care ar fi a 5-a de-a lungul timpului. Motivul? Nu mai tin inca o arma in dulap si revin la ceea ce am folosit cu placere dar vandut din prostie pana acum de 4 ori.
Apoi tipul munitiei (virf folosit) are o importanta deosebita(dar asta nu mai intra in topic in mod necesar) si la calibrele expuse de mine ca fiind preferate, nu e loc de multa alegere insa cele existente se comporta perfect.
Ca se vrea neaparat cu pat de lemn, asta e o chestiune ce tine de estetica nu de functionalitatea, precizia si scopul urmarit de posesor.
Spor la alegere si va imbratisez cu drag
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 18 Oct 2019, 06:50

Imediat trece anul de cand am deschis topic-ul si eu inca nu m-am hotarat. V-am zis ca nu ma grabesc :)
Oricum, o sa aleg .223 Rem si nu .243 Win asa cum vroiam initial si cum am tot cautat second ceva potrivit si nu am gasit cred ca o sa aleg CZ527 noua. Problema este ca am selectat vreo 3 modele (Thumbhole, Varmint si American) dar nu le gasesc pe stoc cam pe nicaieri in zona mea. Importatorul mi-a zis ca o comanda dureaza pana la 6 luni si trebuie dat avans. Dar nu prea m-as incumeta sa dau avans la o arma pe care nu o vad inainte...
Si acum vine intrebarea: a importat cineva (persoana fizica) arma noua din Cehia? Exista diferente majore fata de alte tari din care se mai aduc frecvent arme (Germania, Austria etc...)? Am scris un mail si magazinului din Praga dar parca ar fi bune si niste informatii de la cineva care a trecut prin aceasta experienta. O sa am o vacanta in Praga pe la sfarsitul lunii Decembrie si poate reusesc sa o aduc personal.
Si aici este o problema in sensul ca, potrivit legislatiei in vigoare, trebuie sa ma hotarasc inainte ce model vreau, sa primesc factura proforma cu model, serie etc... si cand ma duc dupa ea sa am toate actele gata. Daca este vreun coleg (in zona Clujului sau judetele vecine) care sa detina vreo arma din cele trei enumerate mai sus si sa fie dispus sa ma lase sa o vad, as fi foarte recunoscator.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Remo pe 18 Oct 2019, 11:27

Oradea nu e chiar asa departe de Cluj. Huntershop Oradea e importatorul pe ro al CZ si au mai multe modele in calibrul 223 pe stoc - cel putin asa spun pe site. Cred ca va fi mai simplu decat sa-ti faci actele de import.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 18 Oct 2019, 12:14

Pai la ei m-am referit cand am spus importator. Au pe stock doar 527 Full Stock si niciuna din variantele de mai sus. Mi-au spus ca la comanda se pot aduce dar termenul maxim este 6 luni.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde violiv pe 19 Oct 2019, 21:52

Eu am avut o FS. Am tras pentru comparatie si cu standard, american, sintetica si ebony.
Poate ca ebony trage un fir de par mai bine dar varianta FS castiga enorm la masa, manevrabilitate, usurinta de a o purta toata ziua. Si chiar tragea foarte bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 21 Oct 2019, 07:08

Varianta FS nu mai apare in catalogul din 2019 si nici pe site, probabil este scoasa din fabricatie.
Imi place cum arata dar nu imi place ca are catare si inaltator. Stiu ca se pot da jos dar apoi o sa ramana niste gauri care trebuie acoperite cu dopuri si, in cazul in care la montarea lor s-a folosit ceva adeziv, posibil sa ramana si ceva urme pe teava.
FS este cu 900g mai usoara decat varianta Thumbhole dar are si teava mai scurta cu 9 cm. Avand in vedere ca o sa o folosesc mai mult la panda si in poligon si foarte putin la dibuit greutatea nu ma afecteaza foarte tare. Sigur ca la distante uzuale nici lungimea tevii nu influenteaza foarte mult dar parca tot am mai mare incredere intr-o teava putin mai lunga. Thumbhole are si filet pentru frana de gura dar la acest calibru este putin probabil sa folosesc.
Majoritatea modelelor 527 vin cu magazie de 5 cartuse dar am vazut ca exista separat magazie de 3 cartuse. Stiti cumva daca magazia de 3 este mai mica decat cea de 5 (la inaltime) sau este la fel si are limitator? Intreb deoarece din poze nu imi par diferite ca forma si la o arma pe care am vazut-o nu mi se parea ca ar avea loc sa intre mai sus datorita talpii. As prefera magazia de 3 in teren daca ar intra complet in pat.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde CCM pe 21 Oct 2019, 20:59

Da' stiu ca nu esti deloc pretentios, mai ales la bugetul asta!

De gustibus, odata demult si mie mi se parea ca o arma cu luneta arata mai bine fara inaltator si catare, si/sau cu incarcator care sa nu se prea vada din lemn... intre timp m-am mai copt un pic si acum m-am sucit la loc: ceea ce e clasic e si frumos!
Deci, cu inaltator, catare, si respectiv, daca vrei cu 5 in magazie, sa se vada. (BTW, nu intra in pat, ci putin in fata garzii tragaciului...)
Nu in ultimul rand, daca vrei sa iti iei teava lunga pt 223, e strict alegerea ta.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde violiv pe 21 Oct 2019, 21:29

Mai greu cu demontatul la FS.
A trebuit sa scot (se face usor) foita inaltatorului ca sa intre luneta. Catarea e prinsa pe un suport ca un inel, in partea de jos se infileteaza un surubel care fixeaza ulucul. N-o poti scoate. Oricum, FS fara mecanice chiar arata ca naiba.

Savage, Sabatti ... alte variante ieftine care merg bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Clujeanul pe 22 Oct 2019, 08:42

Alegerea depinde de ce vrei de fapt să faci: vrei să vânezi căprior sau vrei să vânezi o armă cu care se poate vâna căprior. Ce-i așa greu să te hotărăști? După carabină o să urmeze alegerea de lunetă, apoi gloanțe...
Ok, nu ai experiență, cumperi una SH ieftină și din diferența de preț cumperi și autorizații pt. căprior. Așa o să poți să îți faci experiență măcar pentru tine dacă nu pt. a da sfaturi altora. Asta dacă vrei să vânezi căprior...
Vânătoarea de căprior este suficient de simplă. Arma contează foarte-foarte puțin în schemă.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde NightSirc pe 22 Oct 2019, 10:19

Salutare,

Postez doar ca sugestie, nu o lua in nume de rau!

Pozitia lui @Clujeanul este una cat se poate de corecta si de recomandat, din punctul meu de vedere.

Propunerea mea suna un pic altfel, fa-ti prieteni vanatori si roaga-i sa-ti imprumute echipamentul lor pentru caprior(si ei au trecut candva prin aceleasi framantari pana la echipamentul actual) si dupa ce ai incercat 2-3(...10 daca esti perfectionist)echipamente diferite o sa stii mai bine decat noi toti ceea ce cauti si nu o sa ne mai intrebi decat fineturi( la care sunt "specialisti" cativa pe aici pe forum)!

Mult spor la caprior si apoi sa vii cu configuratia gandita de tine!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 22 Oct 2019, 12:37

Clujeanul scrie:Ce-i așa greu să te hotărăști?


Pai am scris cateva post-uri mai sus motivul pentru care nu sunt hotarat: as vrea sa le am in mana inainte de a alege si la noi e cam greu avand in vedere stocurile magazinelor. Favorite au ramas CZ527 Thumbhole si Varmint dar tare as vrea sa pun mana pe ele inainte de a alege.

NightSirc scrie:Propunerea mea suna un pic altfel, fa-ti prieteni vanatori si roaga-i sa-ti imprumute echipamentul lor pentru caprior(si ei au trecut candva prin aceleasi framantari pana la echipamentul actual) si dupa ce ai incercat 2-3(...10 daca esti perfectionist)echipamente diferite o sa stii mai bine decat noi toti ceea ce cauti si nu o sa ne mai intrebi decat fineturi( la care sunt "specialisti" cativa pe aici pe forum)!
Mult spor la caprior si apoi sa vii cu configuratia gandita de tine!


Destul de dificil ce spui tu... Cu imprumutatul armelor nu e asa simplu ca si cu imrpumutatul masinilor.

Oricum, citind ultimele postari (cu exceptia postarilor lui @violiv caruia ii multumesc inca o data pentru detalii), am senzatia ca deranjez cu intrebarile mele asa ca o sa revin cu noutati in momentul in care o sa cumpar arma...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 22 Oct 2019, 13:11

Intre timp am primit si raspuns de la magazinul oficial CZ din Praga. Este mult mai complicat decat mi-am imaginat si varianta asta pica. Cel mai probabil o sa astept pana in Decembrie cand o sa trec pe la magazinul lor si o sa vad cu ochii mei armele mentionate iar apoi o sa plasez o comanda la importatorul din Ro.
Pun mai jos raspunsul integral:

Procedure to get the gun here in Czech Republic is following:
1) You will need document (permit) from your country, which is an official agree of your goverment with the buying and importing a gun ( main part or ammunition) from Czech republic. This document must be translated to the Czech language by the official translator, who is registrated in Czech republic ( proved by a circle stamp).
2) With this document you can visit our gun store and choose your new gun. Then we can write for you a special document with details about the gun, about you and about your leaving Czech republic with the gun.
3) After that you have to go to the Czech police department, where you will pay for export agree document ( transport license ). You can wait for it 30 days.( but this is a maximum termine, ussually it is few days ).
4) If is this done, you can finaly buy a gun. Please, don´t forget, that you must leave Czech republic max. 5 days from the date, when you´ve buy a gun. You have to get a transport license from every country, which you will cross at your return to your country. Or you have to ask the airlines for transport posibilities.
5) The last very important rule: Only you must be here and every documents must be on your name writen. We can´t send guns by any post service.
For all informations visit the english version of official websites Ministry of Integrity ( www.mvcr.cz) section „ useful informations“.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Zeres Ciprian pe 22 Oct 2019, 21:34

Eu am combinat intr-o arma capriorul si combaterea si am ales Baikal basculant in 223 rem.
De ce? Pentru ca teoretic nu ai nevoie de al doilea foc si e varianta ieftina care trage foarte bine. Poti alege 243 w sau 270 daca o sa o folosesti si pt animale mai mari..
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 23 Oct 2019, 06:47

Cireasa de pe tort: Tocmai am fost informat de catre reprezentantul magazinului CZ din Praga ca nu pot pune mana pe arme in magazinul lor daca nu am permis de arma emis in Cehia. Cu alte cuvinte, chiar daca am permis valabil in Ro, nu pot sa ma ating de arme in magazinele din Cehia. Se pare ca mai sunt si alte tari care exagereaza cu legislatia in domeniul armelor...
In Germania si Austria nu m-a intreabat nimeni de permis in magazinele de specialitate.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mexx20_ro pe 23 Oct 2019, 07:24

Cred ca unora le place sa se complice aiurea sau prefera povestile si teoriile in loc de rezolvarea problemei si mers in poligon sa traga cu arma visata si apoi vanatoare cat se poate. :-w
Pe scurt, ai tata reprezentat CZ la Oradea care are si o gramada de arme pe stoc la preturi decente, iar in Europa gasesti minim 3 paturi smechere pt CZ. Puna mana si cauta GRS, Boyds, Mc Millan sau altele care te coafeaza si rezolva problema... lasa telenovelele pt babe. =:)
Spor la treaba si la tras! B-)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori

Publicitate