Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:50

Sfat alegere carabina pentru caprior

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 18:41

Foarte bune raspunsuri.Acum o intrebare:Citi capriori cu autorizatie vei avea pe sezon?Ca daca ai doar 2=6 tot ce scriem noi aici este degeaba...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2019, 19:21

Nu contează câți căpriori vânează pe an. Poate să vâneze unul sau niciunul, sau unul la 10 ani, nu asta este relevant. Poate că nu intenționează să vâneze căprior deloc dar să vrea o armă pentru căprior, vânătorii au multe dorințe. Sunt vânători care au o mare pasiune pentru arme, nu doar pentru vânătoare, și își cumpără unele modele de arme doar să le aibă și să le șteargă de praf, nu este nicio problemă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 19:28

Am inteles.Omul cumpara o arma pt a vana un posibil caprior...Acuma,sa-mi fie cu iertare,sunt vinator de 27 de ani,de 25 de ani cu carabina,dar tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...Sa-mi fie cu iertare,poate sunt eu de moda veche...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2019, 20:15

mariusk scrie:....dar tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...


Scuze dar...cred ca intrebarea nu chiar pertinenta pentru ca e practica. Hobby-ul nostru si justificarile pentru el...nu prea sint practice. De ce vinam, de ce tragem, etc....De ce mai vrem o carabina, nu prea are o justificare practica.

Omul vrea o carabina pentru ca asa vrea, asa cum a vrut sa vineze, asa cum am vrut si eu o carabina pentru fiecare "scop imaginar"...si unele le folosesc mai rar si altele mai des...eh...ce nu face omul de distractie.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 20:22

dtdpuu scrie:
mariusk scrie:....dar tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...


Scuze dar...cred ca intrebarea nu chiar pertinenta pentru ca e practica. Hobby-ul nostru si justificarile pentru el...nu prea sint practice. De ce vinam, de ce tragem, etc....De ce mai vrem o carabina, nu prea are o justificare practica.

Omul vrea o carabina pentru ca asa vrea, asa cum a vrut sa vineze, asa cum am vrut si eu o carabina pentru fiecare "scop imaginar"...si unele le folosesc mai rar si altele mai des...eh...ce nu face omul de distractie.

Multumesc,
CristianC

Nu am inteles nimic,dar te cred.Deci tot ce facem nu are o justificare practica,doar pasiune...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2019, 20:48

mariusk scrie:.....
Nu am inteles nimic,dar te cred.Deci tot ce facem nu are o justificare practica,doar pasiune...


Ai intelesMarius .. intr-adevar, fiecare cu pasiunea lui si modul in care vrea sa o traisca (si plateasca pentru ea). Asa vad eu lucrurile, dar nu insemna ca le vad bine :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2019, 21:05

mariusk scrie:Am inteles.Omul cumpara o arma pt a vana un posibil caprior...Acuma,sa-mi fie cu iertare,sunt vinator de 27 de ani,de 25 de ani cu carabina,dar tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...Sa-mi fie cu iertare,poate sunt eu de moda veche...

Și eu sunt de modă veche și vânez din momentul în care am fost în stare să țin o armă în mână, să țintesc și să apăs pe trăgaci (adică de mai mult de 27 de ani ;) ), crescând și trăind printre vânători, însă înțeleg perfect pe cel care dorește o armă oarecare, indiferent dacă o folosește sau nu, nefiind important de câte ori o folosește.
Concluzia ta este însă bună, doar pasiune...sau poate omul va utiliza intens arma la căprior. :mrgreen: Filosofia nu a dispărut, este prezentă pe forumurile de vânătoare, mai ales când se lungesc dfiscuțiile care au ca temă principiile. :D
PS: L-am înțeles perfect pe colegul @dtdpuu, doar că a spus-o în stil american folosindu-se de cuvinte românești. **==
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde yoghi pe 01 Mar 2019, 21:25

mariusk scrie:.....tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...Sa-mi fie cu iertare,poate sunt eu de moda veche...


O cumpara
pt ca e veche si rara, e noua si usoara,e ciudata,e deosebita, pt ca nu are calibrul , pt ca are acceasi marca in alt calibru siii trebuie pereche ,pt ca are acelasi calibru in alt model, pt.ca e un caĺibru placut, pt ca .....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Septimiu pe 01 Mar 2019, 21:25

Chiar daca ma repet, va multumesc inca o data tuturor pentru raspunsuri! Daca la prima vedere opiniile foarte diferite imi dau senzatia ca mai mult ma incurca decat ma ajuta, nu este chiar asa...
@violiv, @radubichis si @dtpuu au intuit destul de bine motivul pentru care iau in calcul o carabina dedicata pentru caprior: placerea trasului. In general nu imi place sa fac risipa dar nu stricaciunile carcasei ma intereseaza in mod deosebit si nici costul munitiei (in conditiile in care inchiriatul liniei de tragere in poligon pleaca de la 50 lei/30min). Nu am spus lucrul asta de la inceput tocmai pentru a nu influenta raspunsurile. Capriorul vanat anul trecut cu .30-06 a cazut la primul foc si, probabil datorita adrenalinei, nu am simtit nimic dar cu o zi inainte cand mi-am reglat luneta am tras 10 focuri in poligon fiind imbracat doar in tricou dar nu pot spune ca mi-ar fi placut sa mai trag inca 10 focuri in acea sesiune de poligon...
Repet, ma intereseaza doar arma "ideala" pentru caprior. Scriu de pe telefon si imi este greu sa citez fiecare post in parte dar cred ca detaliile solicitate de @Adrian_Dumitru au legatura mai mult cu optica decat cu arma.
@mariusik, nu prea vad ce relevanta are numarul de capriori dar in acest an am in plan doi si apoi minim unul pe an (in functie de timp si alti factori mai mult sau mai putin independenti de vointa mea).
Inca un detaliu la care nu renunt este patul obligatoriu din lemn. Sunt constient ca patul sintetic ofera mai multe avantaje decat cel de lemn dar cum nu planuiesc sa particip la competitii de long range si cum la caprior o sa ma duc doar la panda si dibuit prefer sa vanez cu ce imi place .
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 21:35

Catare plina si discutam peste citiva ani,cind vei constata ca nu avea rost o arma dedicata ,Am schimbat si eu ,de-a lungul timpului 20 de carabine in tot atitea calibre ca sa ajung la concluzia ca este se ajuns unul singur si bun.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2019, 21:46

@mariusk, ti-ai spus opinia si lumea s-a repezit (printre care si eu) si .... a iesit o polemica. Nu a fost intentia mea , dar ma bucur ca am discutat. Personal iti respect opinia si inteleg "optica" chiar daca fac...ca mine. Cred ca opiniile contradictorii, asa cum au fost spuse acum sint beneifce pentru noi toti si putem invata ceva, chiar daca nu aplicam, sau poate nu imediat.

@Septimiu
Success in alegere

@Toti
O sa deschid alt subiect ca nu diluam acest topic.


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 21:53

Sa ne intelegem:nu vreau sa in tru in clinciuri nici cu Cristian ,nici cu Yoghi sau alt coleg.Ai cerut o parere si eu mi-am expus-o,nu inseamna ca-i cea mai buna Trebuie doar sa discerni si sa alegi cei mai bine pt tine .
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde liviur pe 01 Mar 2019, 21:54

Croco scrie:
laurul scrie:Tocmai ce am vazut o vulpe lovita cu 243 si parca era omorata cu cazmaua.


Asa este!
Dar depinde ce iti doresti! O sa primesti multe sfaturi, in principiu fiecare recomanda ce are!
Daca vanezi pentru trofeu, carnea nefiind o prioritate, 243win este foarte bun: calibru cu viteza ridicata, destul de usor avand in vedere vafurile usoare pentru vanatoare. La impact camasa varfului se deschide si datorita rotatiei face pagube foarte mari. Se poate compensa folosind varfuri FMJ dar si asa se formeaza cheaguri destul de mult.
O alta varianta in cazul acesta, vanatorii de trofeu, este folosirea si a altor calibre, nu conteaza marimea, de preferat varfuri cu polimer (cele cu capul colorat), care fac daune enorme in cazul capriorului. Expandeaza la impact, penetrarea fiind redusa, exact ce este nevoie in cazul de fata. Intelegand ca mai detii un calibru, nu cred ca este nevoie de ceva mai mic.

Daca vanezi pentru / si pentru carne, iti trebuie un alt 6 mm, cu viteza mai mica. Dar nu prea ai variante in Romania. Poti sa cobori la 223 Rem, dar si aici viteza este problema. La fel, FMJ-ul este o varianta demna de luat in seama. Poti sa urci la 6,5 mm si sa folosesti varfuri cu viteza mai mica, 750m/s sau pana la 800 m/s.

In ceea ce priveste arma, cumpara ceea ce iti place! Tikka este o varianta, fiind un fel de "Remington" european, de mai buna calitate, zic eu. Calibrul reprezinta adevarata alegere!
Recomandare personala: Steyr Pro THB, 6.5 Creedmoor (depaseste bugetul).


Uite, eu trag cu 243, norma oryx de 6,5 grame, cu viteza nu foarte mare adica vreo 880m/s si nu face pagubele mentionate de tine, chiar si cu geco tm de 6.8 cu care am tras inainte. Nu am tras cu proiectile mai usoare de 6.5 grame sau cu varf polimer, deci proiectilul conteaza foarte mult.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 01 Mar 2019, 22:01

dtdpuu scrie:@mariusk, ti-ai spus opinia si lumea s-a repezit (printre care si eu) si .... a iesit o polemica. Nu a fost intentia mea , dar ma bucur ca am discutat. Personal iti respect opinia si inteleg "optica" chiar daca fac...ca mine. Cred ca opiniile contradictorii, asa cum au fost spuse acum sint beneifce pentru noi toti si putem invata ceva, chiar daca nu aplicam, sau poate nu imediat.

@Septimiu
Success in alegere

@Toti
O sa deschid alt subiect ca nu diluam acest topic.
Sunt obisnuit Cristian cu saritul in sus la comentariile mele..Am patit de multe ori ca vanatori tineri sa-mi de lectii de orientare in teren il locuri unde eu locuiesc...Te inteleg perfect si stiu ce vrei sa spui insa,su,cu trecerea anilor am devenit pragmatic si chiar cred ca un 308,in cazul meu,este suficient pt orice.

CristianC
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde kama3 pe 01 Mar 2019, 22:30

Ce arma ai in 30.06?
Inafara de calibru (si aici presupun ca reculul e factorul decisiv) vrei altceva diferit de la carabina pentru caprior?
Raportat la ce ai, ce vrei sa imbunatatesti inafara de recul? Materialul patului, greutatea, sistemul de rearmare, optica, etc.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 01 Mar 2019, 23:34

liviur scrie:Uite, eu trag cu 243, norma oryx de 6,5 grame, cu viteza nu foarte mare adica vreo 880m/s si nu face pagubele mentionate de tine, chiar si cu geco tm de 6.8 cu care am tras inainte. Nu am tras cu proiectile mai usoare de 6.5 grame sau cu varf polimer, deci proiectilul conteaza foarte mult.


Oryx reprezinta fanionul celor de la Norma. Desi detin 243 win, am evitat varfurile grele, cum este acesta. Producatorul am vazut ca publica 910 m/s. Am avut dubii privind stabilitatea si precizia pe care mi le confera un varf mai greu, twist-ul armei mele fiind de 1-10”. Dupa parerea mea, datorita pastrarii intr-un procent ridicat a greutatii reziduale, presupun ca miezul este lipit de camasa. Capriorul este un animal slab. Astfel, datorita vitezei ridicate (910 m/s este o viteza mare, peste 950m/s este foarte mare in opinia mea) si a caracteristicilor specificate mai sus, varful in cauza, are o penetrare adanca, expandare redusa, cel mai probabil cu gaura de iesire pana la o distanta de 200-250m (fara os). Astfel are un compartament care inclina mai mult spre FMJ in cazul capriorului (exagerez un pic cu comparatia) decat catre un SP fara miez lipit (la acestea camasa face pagube mari), nemaivorbind de varfurile cu cap de polimer. Oricum, gingas nu este, chiar daca nu descarca toata energia in caprior!
Da, ai dreptate, proiectilul conteaza totdeauna! Tubul e mai mult un “rezervor de carburant”. Ar trebui ales varful si viteza cu care vrei sa fie propulsat, tubul nefiind decat mijlocul prin care se realizeaza. De aici si conditionalitatea legata de tub din legislatia romaneasca, exagerata, mult exagerata!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde marc12/76 pe 03 Mar 2019, 12:40

Considera ca ai un warn ptr poluare
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde CristianJ pe 03 Mar 2019, 15:52

dtdpuu scrie:
mariusk scrie:....dar tot nu pot sa inteleg de ce si-ar cumpara cineva o arma intr-un calibru dedicat doar pt ca ,cindva,undeva,va vina ceva...


Scuze dar...cred ca intrebarea nu chiar pertinenta pentru ca e practica. Hobby-ul nostru si justificarile pentru el...nu prea sint practice. De ce vinam, de ce tragem, etc....De ce mai vrem o carabina, nu prea are o justificare practica.

Omul vrea o carabina pentru ca asa vrea, asa cum a vrut sa vineze, asa cum am vrut si eu o carabina pentru fiecare "scop imaginar"...si unele le folosesc mai rar si altele mai des...eh...ce nu face omul de distractie.

Multumesc,
CristianC


10X perfect descris.......la urma urmei nu vaneaza nimeni sau trage cu arma ca nu are de mancare exact la fel e si cu pescuitul, masini etc .
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde CristianJ pe 03 Mar 2019, 15:56

[quote="marc12/76"][
Tel:/quote]


nu crezi ca era mai bine la rubric vanzari inteleg disperarea sa vinzi ceva dar nu e frumos sa te bagi asa cu picioarele intr-o discutie.
moderatorul cred ca va rezolva asta.
CristianJ
Nou membru
 
Mesaje: 55
Membru din: 17 Mar 2016, 21:39
Locaţie: Timisoara

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde liviur pe 03 Mar 2019, 20:45

Croco scrie:
liviur scrie:Uite, eu trag cu 243, norma oryx de 6,5 grame, cu viteza nu foarte mare adica vreo 880m/s si nu face pagubele mentionate de tine, chiar si cu geco tm de 6.8 cu care am tras inainte. Nu am tras cu proiectile mai usoare de 6.5 grame sau cu varf polimer, deci proiectilul conteaza foarte mult.


Oryx reprezinta fanionul celor de la Norma. Desi detin 243 win, am evitat varfurile grele, cum este acesta. Producatorul am vazut ca publica 910 m/s. Am avut dubii privind stabilitatea si precizia pe care mi le confera un varf mai greu, twist-ul armei mele fiind de 1-10”. Dupa parerea mea, datorita pastrarii intr-un procent ridicat a greutatii reziduale, presupun ca miezul este lipit de camasa. Capriorul este un animal slab. Astfel, datorita vitezei ridicate (910 m/s este o viteza mare, peste 950m/s este foarte mare in opinia mea) si a caracteristicilor specificate mai sus, varful in cauza, are o penetrare adanca, expandare redusa, cel mai probabil cu gaura de iesire pana la o distanta de 200-250m (fara os). Astfel are un compartament care inclina mai mult spre FMJ in cazul capriorului (exagerez un pic cu comparatia) decat catre un SP fara miez lipit (la acestea camasa face pagube mari), nemaivorbind de varfurile cu cap de polimer. Oricum, gingas nu este, chiar daca nu descarca toata energia in caprior!
Da, ai dreptate, proiectilul conteaza totdeauna! Tubul e mai mult un “rezervor de carburant”. Ar trebui ales varful si viteza cu care vrei sa fie propulsat, tubul nefiind decat mijlocul prin care se realizeaza. De aici si conditionalitatea legata de tub din legislatia romaneasca, exagerata, mult exagerata![/quote
Oryxurile noi au 910m/s, cele vechi cum am eu au 880m/s, asta pentru ca am luat foarte multe odata si mi-au ramas. Asa cum ti-am spus, pagubele nu-s asa mari cum ai spus tu si o spun din experienta nu din auzite. De exemplu, 6.8 grame de la geco este atat de slab lipit de camașă ca am impuscat un caprior in 60m, oblic cu fata spre mine si proiectilul nu a iesit , iar cand am desfacut carcasa , camasa era in cavitatea toracica iar plumbul in ficat, dar si asa daunele aduse carcasei au fost minime cu toata viteza de 910m/s a proiectilului.
Referitor la 30-06, la caprior face pagube imense fata de 243, nici nu exista comparatie. Am avut 30-06 si am incercat de la Sauvestre de 8.0 grame, rws ks, uni classic, wincester xp3 si multe altele , daunele au fost insemnate la carcasa as putea spune similare cu cele de la 8x68.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde bogus pe 04 Mar 2019, 07:35

Eu mi-am luat o teava pentru caprior de .223 dar am vanat o singura data cu ea caprior :D dar cu toate astea e cea mai folosita arma, ies cu ea tot timpul, vulpi si tot ce mai suporta legal autorizatia, imi place grozav de mult sa trag cu ea, iar pretul munitiei te face sa razi chiar si in comparatie .243.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde laurul pe 04 Mar 2019, 08:24

liviur scrie:Referitor la 30-06, la caprior face pagube imense fata de 243, nici nu exista comparatie. Am avut 30-06 si am incercat de la Sauvestre de 8.0 grame, rws ks, uni classic, wincester xp3 si multe altele , daunele au fost insemnate la carcasa as putea spune similare cu cele de la 8x68.

Când tragi Sp uri de 8 grame nici nu te poți aștepta la altceva.
E clar ca un sp ușurel din 3006 strica mai mult ca un oryx de aproape 7 grame din 243. Eu trag la țap exclusiv cu 30 06 și nu arunc decât o lingura de carne.
Ideea e sa comparam același vârf în lovituri similare. Comparând extremele iese o varza.
In ce privește comparația cu 8x68....hmmm....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde bogus pe 04 Mar 2019, 09:38

laurul scrie: In ce privește comparația cu 8x68....hmmm....

Am doi tapi recoltati cu 8x68 si nu au fost dati prin masina de tocat :lol:
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde mariusk pe 04 Mar 2019, 10:19

Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc.
Cred cei mai in masura ar fi sa elucideze problema vinatorii din tarile vecine unde se impusca capriorii cum se impusca la noi iepurii.La noi,cu 1-2 tapi pe an este cam greu de dat pareri si argumente obiective.Parerea mea,nu sariti la gat...
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde hunterb pe 04 Mar 2019, 12:19

mariusk scrie:Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc.
Cred cei mai in masura ar fi sa elucideze problema vinatorii din tarile vecine unde se impusca capriorii cum se impusca la noi iepurii.La noi,cu 1-2 tapi pe an este cam greu de dat pareri si argumente obiective.Parerea mea,nu sariti la gat...


+1
din zecile de tapi pe care aparent i-a impuscat Csejtei Tamas (blondul de pe PVTV) majoritatea au fost luati cu 300 WM si 257 Weatherby...nu prea am vazut ca i-ar fi luat cu farasul dupa...eu am recoltat 8 tapi cu RWS HIT de 9.1 grame in 7mm rem mag, distante de la 60 - 230 de metri si nu pot afirma ca distruge excesiv / impresionant / halucinant carcasa (si am nimerit si os)

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde traian72 pe 04 Mar 2019, 14:41

Am vanat căpriori folosind cal 30-06(Cz 550), 243win (IZH 18), 7x65R (driling Suhl), 243win (semi Browning) iar acum am un Steyr Mannlicher luxus 243win. Din experiența proprie 243win este calibrul cel mai bun la această specie. Folosesc de 8 ani aceeași muniție - Fiochi 6.5gr varf din polimer și nu am căutat nici un țap mai mult de 50 de metri și nici stricăciunile nu au fost mari. Constanța vârfurilor din polimer o consider benefică la vânătoarea de căprior. Iar la țap eu cred că mergem mai mult pentru trofeu iar carnea rezultată din carcasă este facultativă iar la combatere nu cred că mai merge nimeni sau prea puțini după blană, asta că se plângea un coleg la inceputul topicului că 243win rupe vulpea in două. Cel mai important la tragerea cu aceste calibre mici este antrenamentul si optica foarte buna. Inițiatorului indiferent ce alegi să ai cătare plină.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde Croco pe 04 Mar 2019, 21:05

liviur scrie:Oryxurile noi au 910m/s, cele vechi cum am eu au 880m/s, asta pentru ca am luat foarte multe odata si mi-au ramas. Asa cum ti-am spus, pagubele nu-s asa mari cum ai spus tu si o spun din experienta nu din auzite. De exemplu, 6.8 grame de la geco este atat de slab lipit de camașă ca am impuscat un caprior in 60m, oblic cu fata spre mine si proiectilul nu a iesit , iar cand am desfacut carcasa , camasa era in cavitatea toracica iar plumbul in ficat, dar si asa daunele aduse carcasei au fost minime cu toata viteza de 910m/s a proiectilului.
Referitor la 30-06, la caprior face pagube imense fata de 243, nici nu exista comparatie. Am avut 30-06 si am incercat de la Sauvestre de 8.0 grame, rws ks, uni classic, wincester xp3 si multe altele , daunele au fost insemnate la carcasa as putea spune similare cu cele de la 8x68.


Cred ca trebuie aprinsa lumina ca nu mai stii care cu care...
1. @liviur, sigur nu este o confuzie la vitezele specificate de tine? Producatorii publica date exact invers. Poate fi o coincidenta, dar nu conteaza! Ma bucur ca ai o experienta bogata. Cum am si specificat in postul anterior, nu am folosit varful de Norma, Oryx-ul in .243 de 100 grains, si am si specificat de ce. Rationamentele mele se bazeaza pe logica, nu pe experienta, logica pe care am expus-o. Poate gresesc, este posibil, dar am invatat ca nu tot ce zboara se mananca! Prefer logica mea in schimbul experientei altora!
2. Referitor la varful SP de la Geco de 105 grains, e logic sa aiba o viteza mai mica decat Oryx, fiind mai greu. Colegul @mariusk a punctat foarte bine: "Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc."

Si ca experienta, am folosit la caprior 223Rem, FMJ, Sako speedhead. Intr-un exces de prostie am vandut teava iar acum trag .243 win, FMJ, Sellier Bellot, 80grains. Regret fapta!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde tehărău pe 04 Mar 2019, 21:37

Nu știu de ce scriu aici, ca eu la căprior nu mai ma duc. Carne nu mănânc. Și nici coarne...
Cu calibrul e discutabil. La noi sunt rare locurile unde poți sa zici ca poți sa te întinzi la 100 de m. Plus ca am învățat vânătoarea la căprior cu lisa. Și cu profesori buni. Ultimul l-am împușcat în vreo 10 m. Aproape ca nu contează calibrul în condițiile astea. Mai repede bocancii, fasaitul hainelor, mirosul.
La locuri deschise e alta mâncare de peste.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde laurul pe 04 Mar 2019, 21:50

Croco scrie:Si ca experienta, am folosit la caprior 223Rem, FMJ, Sako speedhead. Intr-un exces de prostie am vandut teava iar acum trag .243 win, FMJ, Sellier Bellot, 80grains. Regret fapta!

E deja a doua oara and lauzi glontul cu cămașă integrala. ...
Din moment ce tragi FMJ la căprior , logica care a dus la aceasta experienta suferă pe undeva.
In locul tău m as baza mai mult pe experienta altora- cum ar fi @liviur sau alții - care au tras glonț cât n au tras alții alica. La vânătoare.
FMJ e pentru cartoane și conflicte armate unde scopul nu e de a ucide ci de a scoate din lupta adversarul.
FMJ nu are ce cauta la vanatoare și nici măcar o scarba de sacal nu merita chinul...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere carabina pentru caprior

Mesajde pipabh pe 04 Mar 2019, 23:39

Croco scrie:
liviur scrie:Oryxurile noi au 910m/s, cele vechi cum am eu au 880m/s, asta pentru ca am luat foarte multe odata si mi-au ramas. Asa cum ti-am spus, pagubele nu-s asa mari cum ai spus tu si o spun din experienta nu din auzite. De exemplu, 6.8 grame de la geco este atat de slab lipit de camașă ca am impuscat un caprior in 60m, oblic cu fata spre mine si proiectilul nu a iesit , iar cand am desfacut carcasa , camasa era in cavitatea toracica iar plumbul in ficat, dar si asa daunele aduse carcasei au fost minime cu toata viteza de 910m/s a proiectilului.
Referitor la 30-06, la caprior face pagube imense fata de 243, nici nu exista comparatie. Am avut 30-06 si am incercat de la Sauvestre de 8.0 grame, rws ks, uni classic, wincester xp3 si multe altele , daunele au fost insemnate la carcasa as putea spune similare cu cele de la 8x68.


Cred ca trebuie aprinsa lumina ca nu mai stii care cu care...
1. @liviur, sigur nu este o confuzie la vitezele specificate de tine? Producatorii publica date exact invers. Poate fi o coincidenta, dar nu conteaza! Ma bucur ca ai o experienta bogata. Cum am si specificat in postul anterior, nu am folosit varful de Norma, Oryx-ul in .243 de 100 grains, si am si specificat de ce. Rationamentele mele se bazeaza pe logica, nu pe experienta, logica pe care am expus-o. Poate gresesc, este posibil, dar am invatat ca nu tot ce zboara se mananca! Prefer logica mea in schimbul experientei altora!
2. Referitor la varful SP de la Geco de 105 grains, e logic sa aiba o viteza mai mica decat Oryx, fiind mai greu. Colegul @mariusk a punctat foarte bine: "Conteaza mult plasamentul focului,felul proiectilului,daca este mai greu si sudat va face mai putine daune decit un Sp nesudat,cita energie a consumat in animal,daca a intilnit oase etc."

Si ca experienta, am folosit la caprior 223Rem, FMJ, Sako speedhead. Intr-un exces de prostie am vandut teava iar acum trag .243 win, FMJ, Sellier Bellot, 80grains. Regret fapta!

Draga @Croco, singur te contrazici in postari! In postul de prezentare ai spus : "Prefer sa invat din experienta altora, sa stau in jurul oamenilor de la care pot sa aprofundez, sa ma dezvolt." Cum se impaca cu postarea de mai sus? "no offence"! Te-ai hotarat cum e?
Cel mai "naspa" glont cu care am tras la caprior a fost Norma Vulcan 3006. Cele mai mari stricaciuni! Vanez aprox 3-5 capriori si 5-10 caprior femela selectie pe sezon. Dupa prima zi in care am vanat cu Norma Vulcan la caprior l-am lasat deoparte si dupa 2-3 vanatori in care am vanat si 2 mistreti cu el l-am lasat definitiv! Am vanat cu 300wm (RWS KS), 3006 (Federal Power Shock, RWS Evo, Norma Oryx), 7 rem mag (SAko Arrowhead II) , 8x68s(RWS KS) la caprior dar , repet , cel mai urat varf cu care am tras si care a facut cele mai mari stricaciuni a fost Norma Vulcan 3006.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate