Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:17

Doar 2 carabine...

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde dtdpuu pe 26 Mar 2019, 14:17

Vad ca nu a ales nimeni percutie, pe rama, dar e de inteles, in Romania nu e voie cu la vinatoare cu ele. Am ales mai sus 300 Win Mag (toata lumea il stie), si nu are nevoie de prezentare si 22 WMR.

Dar cred ca mai putini stiu de 22 WMR (Winchester Magnum Rimfire). 22 WMR aici e legal si are o putere in jur de 430 Joules, adica suficient chiar si de un porcushor in cap, "la necaz". Chiar o sa il incerc data viitoare (trebuie sa imi iau o arma pina atunci :-) pentru el ca am fost tantalau si am vindut-o).

Daca ar fi sa aleg insa al doilea calibru tot cu capsa, atunci probabil ca as alege ceva mic si pricajit, ceva ce nu pot vina cu 300 WM. Cred ca as alege un calibru de pistol, si ma mira ca nimeni nu s-a orientat sprea aceasta optiune. Poate o carabina in 357 Magnum (din care poti trage si 38 special). Ma gindesc ca o pot folosi cu 38 Special si cu glont solid si la veverita...hmm....oare visez, se mai alege ceva din ea ??? :lol: 357 Magnum din carabina, eh...parca am curaj la destul de multe cu el in padure deasa.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde violiv pe 26 Mar 2019, 21:46

Desi teoretic e permis la vanatoare practic nu ai voie sa vanezi nicio specie de interes cinegetic cu calibre de arme scurte....cauza e o prevedere idioata care impune lungimea minima a tubului peste ceea ce au aceste calibre.

223 R este la noi cel mai ieftin de tras calibru si suficient de frecvent cat sa nu ramai in pana de munitie. Pana si batranul 7,62x39 e aproape disparut.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde dtdpuu pe 27 Mar 2019, 14:08

Merci violiv...

Foarte aiurea sa nu poti vina cu calibre de pistol. In SUA legea cind cum depinde de stat, dar majoritatea statelor accept calibre de pistol, evident cu anumite limite. Dar 357 e aproape universal acceptat (cu ceva restrictii de la stat la stat, cum ar fi distanta, puterea la tinta, etc.). De asmenea la daunatori (cum e si porcul salbatic) nu e nici o restrictie.

Spre exemplu: Aici in MIchigan (stat tradional de capra) statul era impartit in 2 categorii mari, una in care era voie doar cu shotgun si alta in care e voie si cu carabina. DAR de citiva ani sau deschis calibrele cu tub drept (clasice de pistol, 357, 44 Magnum) in zona de shotgun. Restrictia este lungimea tubului adica sa fie mai mica de ...am am uitat exact cit (parca vreo 45 mm), pentru a restringe distanta periculoasa si puterea. Asadar a crescut vinzarea de arme pentru cartushele de pistol la vinatoare. De asemenea devine din ce in ce mai popular 450 Bushmaster care este cel mai puternic calibru legal in aceasta zona, un calibru cu care distante peste 200m devin usor de atins. Probabil ca 450 Bushmaste va fi urmatoarea mea arma anul acesta.

Eh...divaghez, dar oricum aiurea ca nu va lasa.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Ciprian_1 pe 27 Mar 2019, 14:32

Doar 2 carbine...
Asta e relativ usor. Dar daca ar fi doar una?
Cred ca 90% din posesorii de carabina din Romania au doar o carabina!
Eu as opta pentru 300 Win Mag.
Am avut acest calibru si mi-a placut tare mult.
Am schimabt cu 8X68, foarte asemanator ca recul, traiectorie etc dar plaja de munitie disponibila in piata mult mai mica la 8X68.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Adrian_Dumitru pe 27 Mar 2019, 16:19

dtdpuu scrie:Merci violiv...

Foarte aiurea sa nu poti vina cu calibre de pistol. In SUA legea cind cum depinde de stat, dar majoritatea statelor accept calibre de pistol, evident cu anumite limite. Dar 357 e aproape universal acceptat (cu ceva restrictii de la stat la stat, cum ar fi distanta, puterea la tinta, etc.). De asmenea la daunatori (cum e si porcul salbatic) nu e nici o restrictie.

Spre exemplu: Aici in MIchigan (stat tradional de capra) statul era impartit in 2 categorii mari, una in care era voie doar cu shotgun si alta in care e voie si cu carabina. DAR de citiva ani sau deschis calibrele cu tub drept (clasice de pistol, 357, 44 Magnum) in zona de shotgun. Restrictia este lungimea tubului adica sa fie mai mica de ...am am uitat exact cit (parca vreo 45 mm), pentru a restringe distanta periculoasa si puterea. Asadar a crescut vinzarea de arme pentru cartushele de pistol la vinatoare. De asemenea devine din ce in ce mai popular 450 Bushmaster care este cel mai puternic calibru legal in aceasta zona, un calibru cu care distante peste 200m devin usor de atins. Probabil ca 450 Bushmaste va fi urmatoarea mea arma anul acesta.

Eh...divaghez, dar oricum aiurea ca nu va lasa.

CristianC


Tot pentru voi wincester a mai inventat anul acesta un calibru nou nouț: 350 LEGEND.
Mai multa energie decat 30-30, 300blk si 223, cel mai rapid cartus cu tub drept, recul mai slab decat 450 bushmaster si 243win. Pentru noi nu e bun, tubul e prea scurt.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde violiv pe 27 Mar 2019, 21:53

Dintre astea "scurte si cilindrice" eu as merge cu 357 (pentru ca e foarte popular) si cu 460 s&w pentru ca e suficient de iute si e practic superpozabil unui unic tras din 20 lisa, adica bun la orice-ti trece prin fata in 50 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde dtdpuu pe 28 Mar 2019, 14:14

Adrian_Dumitru scrie:
Tot pentru voi wincester a mai inventat anul acesta un calibru nou nouț: 350 LEGEND.
Mai multa energie decat 30-30, 300blk si 223, cel mai rapid cartus cu tub drept, recul mai slab decat 450 bushmaster si 243win. Pentru noi nu e bun, tubul e prea scurt.


Merci Adrian, drept sa spun nu stiam. DAR, tot drept sa spun, nu bag de seama la noile calibre decit daca e ceva care intr-adevar ma intereseaza, si are sanse sa ramina. Si astept multi multa vreme pina devine cit de cit popular (arme, munitie, componente, etc.).

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde yoghi pe 28 Mar 2019, 18:19

Despre ce marca model de carabina zici in .357
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde yoghi pe 28 Mar 2019, 18:37

pt @dtdpuu era intrebarea
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde dtdpuu pe 28 Mar 2019, 20:01

@yoggi
Modelul de carabina ar fi un lever action, aici sint mai multe (Marlin, Henry, Chiappa, Rossi, etc.). Probabli una nu foarte scumpa, decit daca ma "indragostec de o arma". Cred ca mi-ar place un Henry sau Marlin, daca ma indur sa dau banii, daca nu Chiappa. In orice caz o carabina pe care sa pot sa pun optica.

@all
Prima alegere pentru a doua arma ramine tot un calibru de pistol. Dar acum stau si ma gindesc ca as merge si mai jos, poate chiar un 9 mm. Scopul este ca a doua carabina sa fie in ceva carea sa imi permita sa vinez ceva mic (iepure, veverita) cu acel calibru - acesta a fost scopul initial al intrebarii. Asadar ceva carabina in 9 mm, din nou sint multe, dar probabil un Keltec Sub2000 ca compacta.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2021, 13:07

Că tot vorbeam acum ceva timp la acest topic despre arme în caz de apocalipsa zombie. Guvernul SUA face recomandări pe această temă! :mrgreen:

https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... bi-1462735
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde CCM pe 08 Mar 2021, 17:23

Ca sa fiu on-topic: Am dublu express in 30-06 (asa s-a nimerit, SH), ar fi/este prima alegere. Ar putea fi si in 9,3 sau 375, nu m-ar deranja.
A doua carabina... probabil ar fi una in 223 sau 243. Nu ar fi semi, daca ar fi bolt ar fi probabil Tikka, daca nu... Blaser, ce altceva? In fine, daca nu ar fi un calibru mititel, ar fi 9,3/62.

Off- topic:
Multumiri dtdpuu pt frumoasa poveste de vanatoare "la poiana" postata! Parca am fost acolo...
Ce se intampla pe acolo peste balta, de fapt? Ca la noi ajung numai stiri "de presa"... prelucrate profesionist!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde dtdpuu pe 08 Mar 2021, 22:50

CCM scrie:......
Off- topic:
Multumiri dtdpuu pt frumoasa poveste de vanatoare "la poiana" postata! Parca am fost acolo...
Ce se intampla pe acolo peste balta, de fapt? Ca la noi ajung numai stiri "de presa"... prelucrate profesionist!


Cu placere!


Asadar cum stau lucrurile pe aici. O sa incerc sa explic pe scurt..ca de fapt nu e foarte complicat, doar zarva e mai multa...si nici neobisnuit de fapt.

A fost an de alegeri, o Trump a avut un set lozinci, Biden altele. Anul asta electoratul a fost foarte polarizat deci mai agitat ca de obicei. Ca sa a fie "furtuna perfecta" cum se spune pe aici, a mai venit si Covid. Bucuria presei care alimenteaza orice zizanie, o ingrasha si o publica de 3600 ori pe ora. In acest context unii mai saraci cu duhul sau speriat nevoie mare si au cumparat arme, in special Democratii :-) Unii find citeva extra milione :-) Si asa anul trecut a fost record de vinzari de arme. In fiecare an electoral e record de vinzari, doar ca anul asta a fost mai record ca recordul. Bucuria producatorilor de arme si munitie, acum era timpul de vindut armele care nu-ti plac si tinut banii pina cind lucrurile sint mai normale. ACUM au trecut alegerile, toti care s-au speriat nu se mai sperie, si alti sperati "nu se mai fabrica" pentru ca zarva cu alegerile nu mai este. ASADAR intre Januarie si Februarie au scazut vinzarile cu 30%. Dupa cum spun, tot fenomenul se intimpla in fiecare an elctoral, doar ca acum numerele sint mai mari dar se va reveni la normal

In umila mea opinie, fabricilie de arme si muntie produc zi lumina, o sa satureze piata cam intr-un an si preturile si oferta vor reveni la normal....ca toata USA de fapt. ..... De fapt totul a fost normal....doar mai "accentuat" decit de obicei.

PS. Stirea din linkul de mai sus...e doar o bombastica...dar eh.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Rhemaxos pe 26 Ian 2022, 23:11

violiv scrie:Desi teoretic e permis la vanatoare practic nu ai voie sa vanezi nicio specie de interes cinegetic cu calibre de arme scurte....cauza e o prevedere idioata care impune lungimea minima a tubului peste ceea ce au aceste calibre.


Ce inseamna ,,teoretic e permis''? Iti poti cumpara si inregistra arma cu destinatia de vanatoare doar ca nu ai unde sa mergi cu ea la vanatoare? Nu-ti respinge, din start, cererea la serviciul arme?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde violiv pe 27 Ian 2022, 07:10

Intre timp s-a modificat chestia cu lungimea minima a tubului. 357 magnum, de ex., se incadreaza si armele lungi in acest calibru se inscriu in permis ca arme de vanatoare. Calibrele cu tubul mai scurt, ca 9x19, nu se inscriu pe vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde CCM pe 31 Ian 2022, 17:31

A intrat si .38 S? in afara de 357?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde violiv pe 31 Ian 2022, 19:43

Nu!
Conform "ORDIN nr. 1.850 din 8 octombrie 2020 pentru modificarea unor acte normative din domeniul cinegetic", care il completeaza pe
"Ordinul nr. 395/2018 pentru stabilirea caracteristicilor armelor de foc, a calibrelor acestora şi a categoriilor de muniţie care se pot folosi la vânătoare în România", lungimea minima a tubului cartusului ce se poate folosi la vanatoare a scazut de la 39 la 33 mm.
Doar 357 mag se potriveste. Ramane insa in aer chestia cu energia minima de 800 J la 100 m, energie pe care 357 abia o are la gura tevii.
44 mag merge si la energie, cu unele varfuri ascutite poate atinge cei 800J iar 460 s&w atinge si energia necesara mistretului dar are tubul de numai 46 mm, sub 51 legali.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde biriuck pe 31 Ian 2022, 21:49

Sly_Fox scrie:Cu 30.06 aș putea vâna orice de la iepure până la mistreț alegând vârful potrivit, neexistând practic vârfuri pe piața munițiilor care să nu se regăsească și în acest calibru. Muniție pentru bătrânul și excelentul 30.06 se găsește pe toate drumurile și trebuie doar combinată în mod potrivit cu arma.
Cu 9,3X62 aș putea vâna orice bestie de la mistreț în sus, până la cerbi, urși americani sau europeni, lei, leoparzi crocodili sau alte lighioane ce ne-ar da târcoale în urma apocalipsei ( ce naiv sunt, îmi maginez că voi supraviețui unei apocalipse și voi brodi în paradisul vânătorii :mrgreen: ).

Si cu 30.06 crezi ca nu ai putea vana crocodilii aia? :mrgreen: Unii se descurcau chiar si cu 6.5x54MS sau cu 7x57 la elefanti asa ca nu cred sa existe mamifer terestru care sa nu fie pus jos de 30.06.

Toata lumea tinde sa ramana la ce are. La mine raspunsul e la fel in ipoteza in care vorbim strict de Romania (6.5x54MS si 9.3x62). Daca nu as fi detinut calibrul ala exotic, as fi zis 6.5x55.
Daca ar fi o tara mai altfel, probabil as schimba 9.3x62 cu un 9.3x64.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Sly_Fox pe 31 Ian 2022, 23:36

Păi am zis să împart și colo și colo, dacă tot a existat generozitate din partea inițiatorului pentru două carabine.
Acum însă nu mai vreau nicio carabină în caz de apocaclismă, doar un sul de hârtie igienică pe care să scriu testamentul filosofic. Cu creionul! Apoi mă fac dresor de crocodili, cursuri la distanță, tematica principală apucarea, transportarea și aportarea prăzilor către dresor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde Rhemaxos pe 03 Feb 2022, 02:40

violiv scrie:Doar 357 mag se potriveste. Ramane insa in aer chestia cu energia minima de 800 J la 100 m, energie pe care 357 abia o are la gura tevii.
44 mag merge si la energie, cu unele varfuri ascutite poate atinge cei 800J iar 460 s&w atinge si energia necesara mistretului dar are tubul de numai 46 mm, sub 51 legali.


Interesant!

Teoretic ar trebui sa-ti inscrie arma in permis de vanatoare dar practic este posibil sa refuze?

Problema este ca treaba cu 800 de jouli nu tine de arma ci de munitie ceea ce, in teorie, nu descalifica arma ci doar munitia.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde violiv pe 03 Feb 2022, 07:25

Teoretic ar trebui sa-ti inscrie arma in permis de vanatoare dar practic este posibil sa refuze?

Exact!
Stiu arme lever inscrise pe vanatoare in 357 mag si mai stiu situatie in care una din aceste arme a fost vanduta si, desi era deja trecuta in permisul vanzatorului ca arma de vanatoare, cumparatorului i-a fost refuzata inscrierea in permis. C-asa-i la noi interpretarea legii, dupa "capul" din fiecare judet.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Doar 2 carabine...

Mesajde popaliviu pe 04 Feb 2022, 01:03

Mauser K98 8x57IS
Daniel Defense MK18 .223
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 95 vizitatori

Publicitate