Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:35

WUM pe vanatoare?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 10 Noi 2019, 19:39

salutare,

Am văzut recent ceva informații cum ca armele WUM AKM Sadu s-ar putea trece din nou pe vanatoare și cum ca o persoana a reușit asta în ianuarie a. c. Are cineva mai multe informații ? Sunt foarte interesat în achiziționarea unei astfel de arme. Mulțumesc
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde yoghi pe 11 Noi 2019, 02:52

piratu scrie:salutare,

Am văzut recent ceva informații
c


Adica unde. Asa o vorba zisa de un reporter berbec?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 11 Noi 2019, 03:25

Pe un grup de Facebook, nu mai știu dacă de vânătoare sau ceva pasionați de arme, insa un tip susținea ca a trecut un WUM în ianuarie pe vanatoare.

Uite și textul (Nu pot da numele persoanei) :

Din 2018, se poate vana cu UM SADU sau Cugir de 7.62x39, urmare a acestui ordin (intre timp a aparut si noua lege a vanatorii) :
Ordinul 395/2018 pentru stabilirea caracteristicilor armelor de foc, a calibrelor acestora şi a categoriilor de muniţie care se pot folosi la vânătoare în România
Dată act: 12-apr-2018
Emitent: Ministerul Apelor si Padurilor
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 11 Noi 2019, 03:52

și conversatia:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 11 Noi 2019, 12:19

Am vazut discutia la data respectiva.
Dupa mine a fost vorba de o interpretare foarte favorabila pentru doritor dar nu prea legala.
De ce? Pentru ca nu a fost niciodata interzis calibrul 7,62x39 la vanatoare. S-au comercializat arme bolt action CZ si Zastava cat si munitie in toti anii astia. Doar era interzis la caprior si mai sus.

Ordinul "infam" interzicea punctual AK de fabricatie romaneasca la vanatoare si nu a fost abolit. AK rusesti sau sarbesti s-au comercializat si se comercializeaza inca.
In plus, arma vine cu magazie de 5 boabe, ilegala la inscrierea armei pe vanatoare. Ar trebui cerere la politie, modificat magazia la armurier autorizat, etc.

Nu cred ca e legal ce s-a intamplat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 11 Noi 2019, 13:11

Și totuși persoana de mai sus a reușit sa înscrie una. Cred ca doar un telefon la BAESP o sa ma lămurească.... Chiar mi-aș dori asa o armă.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde yoghi pe 11 Noi 2019, 18:54

Am mai zis in alt topic.
Daca intreb maine la IGP ,exista sansa de 5% sa-mi schimbe mie destinatia armei si 95% sa-i anuleze omului schibarea
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 11 Noi 2019, 19:19

Deci mai bine sa lăsăm asa? Adică eu dacă sun la IPJ de care aparțin și ei infirmă, or sa știe de omul asta care a făcut-o și o sa ii anuleze? Nu am spus nicăieri ca voi spune ca nu știu care a făcut asta și vreau și eu...
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde yoghi pe 11 Noi 2019, 21:50

Eu am zis de IGP. Esti major ,vaccinat ,esti cetatean european cu drepturi dar ma indoiesc ca un IPJ va tine cont de ceea ce face alt IPJ.Va fi un alt exemplu de interpretare propie a legii.
Vezi:
-numarul de cartuse din permis
-acte cu taxa de urgenta
-oprirea permisului la viza
-adeverinta de tragere in poligon
-.....
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2019, 07:36

Mie mi-au trecut magnumul la arma de vanatoare. dar ca cetatean onest, unii ar zice bou, am insistat ca nu e bine si au rectificat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2019, 13:00

Te duci frumos la SAESP de care aparții și începi conversația:
TU:-Vreau WUM, pot să cumpăr?
SAESP:-Ce să fie?
TU:-WUM, WUM!
-SAESP1 către colegul SAESP2:-Fă-i actele de suspiciune rezonabilă în vederea efectuării unui control psiho!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 12 Noi 2019, 13:32

Simpatic răspunsul...

Ideea inițială era dacă vreunul dintre colegi are vreo informație în acest sens.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde kama3 pe 12 Noi 2019, 18:28

Stie cineva de la ce vine sau ce inseamna WUM?
Multumesc!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde ambidextru pe 12 Dec 2021, 10:50

piratu scrie:salutare,

Am văzut recent ceva informații cum ca armele WUM AKM Sadu s-ar putea trece din nou pe vanatoare și cum ca o persoana a reușit asta în ianuarie a. c. Are cineva mai multe informații ? Sunt foarte interesat în achiziționarea unei astfel de arme. Mulțumesc


Armele acestea s-au trecut pe vânătoare începând cu anul 2018, când a apărut ordinul 395/2018 care permite vânătoarea cu orice arma cu țeava lunga, ghintuită, cu calibrul cuprins între 5,6 și 11,63 mm, cu condiția că lungi.ea tubului cartușului sa fie de minim 33 mm (așa cum a fost modificat prin ordinul 1850/2020). S-a putut face asta in judetul Hunedoara, singurul unde au avut un jurist care a priceput că ordinul 395/2018 a făcut să devină caduc ordinul 305/2002 prin acte Petre Daea a interzis armele de.tip Kalashnikov sau SKS și derivatele din acestea, calibrul 7,62x39, produse de UM Sadu și Cugir, pe motiv că ar fi neomologate. Acest ministru bate câmpii cu brio, arma este omologată de către UM Sadu in anul 1993, fii d una din condițiile puse de partenerii americani care o importau la greu. Prin urmare și dacă nu ar fi cadou. Ordin 305/2002, arma nu ar face obiectul ordinului respectiv. Mai mult, nu avem și nu avut niciodată în România un organism care sa omologheze armele și nu exista vreo lege care să te oblige sa le omologhezi, prin urmare ordin 305/2002 este unul abuziv. Având în vedere că permite arme de tip Kalashnikov de import (Zastava, Arsenal, etc), dar nu le.permite pe cele produse de Sadu și Cugir, ordinul 305/2002 este unul profund antiromânesc și anticoncurential, lucru recunoscut și de către Consiliul Concurenței că urmare a sesizării mele. Acum mă lupt în instanță să reintroduc la vânătoare aceasta armă care din păcate nu se mai fabrica din anul 2001 ( prin urmare, in 2002 nu prea mai avea cum să facă obiectul ordinului 305/2002 , pentru că erau deja intrate in circuitul civil, iar legea dispune numai pentru viitor, ar fi trebuit să se aplice acel ordin în opinia mea, doar armelor produse după intrarea în vigoare a ordinului). Am in acest moment procese cu poliția și cu Ministerul mediului , cel cu poliția a fost pierdut de mine in fond, urmează recursul. Important de subliniat este că am cerut poliției schimbarea destinației armei din vector in vânătoare, iar ei au refuzat că nu poate fi folosita la vânătoare. Pai nici nu intenționam, că eu voiam să o folosesc în poligon. Practic eu am cerut schimbare destinație, iar ei au refuzat autorizarea folosirii la vânătoare, lucru pe care nu l-am cerut. Acest ordin 305/2002 este neconcurential (lucru constatat în scris de către Consiliul Concurentei, care a precizat că acest ordin creează premisele unei restrângeri a concurenței), este ilegal pentru că încalcă legea concurenței, este caduc pentru că au apărut norme no cu dispoziții contrarei emise de către același minister, subminează un pic economia națională prin favorizarea a doi producători autohtoni cu capital de stat, in favoarea producătorilor externi și a importatorilor de arme. Acesta este motivul pentru care mă zbat și sper că în final să reușesc în instanță să anulez acest blestemat ordin 305/2002, in privința căruia Ministerul Mediului refuza sa acorde orice fel de sprijin. Mai mt le-am cerut un punct de vedere cu privire la folosirea la vânătoare a WUM-ului și a răspuns un secretar de stat care a spus că e interzis deoarece nu se.poate folosi calibrul 7,62 x39, ceea ce dovedește că domul secretar de stat nu a citit nici ordinul 305/2002, nici ordinul 395/2018. Tot ceea ce am scris mai sus este strict o părere personală, bazata pe documentele primite de la UM Sadu și Consiliul Concurenței, precum și pe lecturarea legislației pe care am gasit-o până acum. Nu va cer să luați de bun tot ce am scris și nu am pretenția că am dreptate 100% sau că aș fi deținătorul adevărului absolut, prin urmare nu am sa intru in polemici sau dezbateri cu nimeni de pe acest forum, că nu am chef. Daca considera cineva folositoare aceste info, e foarte bine. Scuze pentru eventualele erori de tehnoredactare, însă scriu de pe telefon, scrisul e mic și abia văd fara ochelari, poate ar fi trebuit sa scriu de pe laptop.
ambidextru
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mai 2021, 12:59

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Dec 2021, 11:16

Să dea un ordin nou, dar așa bine gândit, astfel încât să interzică definitiv la vânătoare toate nenorocirile astea de arme semi-automate care derivă din platforme militare, fie ele AK, AR și altele de acest gen, dar nu doar cele fabricate în România, ci din toată lumea. Cu atât de multe arme foarte bune prezente pe piață, gândite pentru vânătoare, fie ele bolt, semi, basculante, nu mai este nevoie de niciun WUM.
În schimb să modifice și legea astfel încât doritorii de tir sportiv să nu mai fie nevoiți să apeleze la tertipul care duce către obținerea permisului de vânătoare, doar ca să poată cumpăra o armă pentru a merge în poligon. Să opteze omul către tir sportiv, înscriindu-se într-un club de tir, apoi să ceară arme în acest scop. Și să poată lua strict pentru poligon ce vrea el, AR, WUM, BUM, DRACI-LACI, să bubuie până se satură.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 12 Dec 2021, 12:35

Nu sunt jurist si nu stiu daca este corect ce ai scris! Disclaimerul de final sugereaza aceasta! Oricum e laudabila initiativa!
Bravo!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 12 Dec 2021, 16:02

Sly_Fox scrie:Să dea un ordin nou, dar așa bine gândit, astfel încât să interzică definitiv la vânătoare toate nenorocirile astea de arme semi-automate care derivă din platforme militare, fie ele AK, AR și altele de acest gen, dar nu doar cele fabricate în România, ci din toată lumea. Cu atât de multe arme foarte bune prezente pe piață, gândite pentru vânătoare, fie ele bolt, semi, basculante, nu mai este nevoie de niciun WUM.
În schimb să modifice și legea astfel încât doritorii de tir sportiv să nu mai fie nevoiți să apeleze la tertipul care duce către obținerea permisului de vânătoare, doar ca să poată cumpăra o armă pentru a merge în poligon. Să opteze omul către tir sportiv, înscriindu-se într-un club de tir, apoi să ceară arme în acest scop. Și să poată lua strict pentru poligon ce vrea el, AR, WUM, BUM, DRACI-LACI, să bubuie până se satură.



Vorbesti serios?
Intreb ca sa nu incep sa te injur degeaba, inainte de a fi sigur ca ai gandit inainte de a scrie si ca ceea ce ai postat este la modul serios, nu gluma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Dr.47 pe 12 Dec 2021, 16:30

Daca arma facutq la noi intruneste conditiile legii si are caracteristici similare cu celelalte arme facute de altii, si permise la vanatoare, este clar ca exista cel putin un om care a primit o 'vila' ca sa zica 'nu' armei facute la noi. Nu mai spunem nimic de oligofrenii puși in anumite functii. Trebuie doar sa avem oameni destepti de partea noastra, in felul asta nu ai cum sa nu castigi.
AR-ul este o arma cu un look militar, dar ris urile nu o fac mai kill-ăroasă decat alte arme vanatoresti.
Ca nu ne place sa vedem la vanatoare un individ cu un AUG, WUM, AR, e cu totul altceva, si nu tine de lege.
Nici mie nu imi place sa vad camuflaj woodland la vanatoare, stramb din nas si la AR, dar asta este doar parerea mea.
Daca mai gasesc cativa ca mine, poate facem un partid... :ymdevil:
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde DanCo pe 12 Dec 2021, 17:18

Sly_Fox scrie:Să dea un ordin nou, dar așa bine gândit, astfel încât să interzică definitiv la vânătoare toate nenorocirile astea de arme semi-automate care derivă din platforme militare, fie ele AK, AR și altele de acest gen, dar nu doar cele fabricate în România, ci din toată lumea. Cu atât de multe arme foarte bune prezente pe piață, gândite pentru vânătoare, fie ele bolt, semi, basculante, nu mai este nevoie de niciun WUM.
În schimb să modifice și legea astfel încât doritorii de tir sportiv să nu mai fie nevoiți să apeleze la tertipul care duce către obținerea permisului de vânătoare, doar ca să poată cumpăra o armă pentru a merge în poligon. Să opteze omul către tir sportiv, înscriindu-se într-un club de tir, apoi să ceară arme în acest scop. Și să poată lua strict pentru poligon ce vrea el, AR, WUM, BUM, DRACI-LACI, să bubuie până se satură.

De ce sa interzicem ceva? Nu a fost interzis destul zeci si zeci de ani? Nu mai bine sa permitem cat mai multe? Decat sa separam pasionații de arme și pasionatii de vanatoare nu mai bine le dam posibilitatea sa aleagă ce vor sa facă? Sa poata fi sau vanatori, sau sportivi, sau ambele? Nu mai bine sa largim gama de arme care sa poata fi folosite pentru toate pasiunile noastre, in limita siguranței? De ce sa nu poata cineva sa își exercite si pasiunea pentru trasul in poligon si cea pentru arme cu același tip de arma? Ca nu ar trebuii condiționată calitatea de sportiv de cea de vanator asta este altceva si ar fi normal sa nu fie asa.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 12 Dec 2021, 19:11

ambidextru scrie:
piratu scrie:salutare,

Am văzut recent ceva informații cum ca armele WUM AKM Sadu s-ar putea trece din nou pe vanatoare și cum ca o persoana a reușit asta în ianuarie a. c. Are cineva mai multe informații ? Sunt foarte interesat în achiziționarea unei astfel de arme. Mulțumesc


Armele acestea s-au trecut pe vânătoare începând cu anul 2018, când a apărut ordinul 395/2018 care permite vânătoarea cu orice arma cu țeava lunga, ghintuită, cu calibrul cuprins între 5,6 și 11,63 mm, cu condiția că lungi.ea tubului cartușului sa fie de minim 33 mm (așa cum a fost modificat prin ordinul 1850/2020). S-a putut face asta in judetul Hunedoara, singurul unde au avut un jurist care a priceput că ordinul 395/2018 a făcut să devină caduc ordinul 305/2002 prin acte Petre Daea a interzis armele de.tip Kalashnikov sau SKS și derivatele din acestea, calibrul 7,62x39, produse de UM Sadu și Cugir, pe motiv că ar fi neomologate. Acest ministru bate câmpii cu brio, arma este omologată de către UM Sadu in anul 1993, fii d una din condițiile puse de partenerii americani care o importau la greu. Prin urmare și dacă nu ar fi cadou. Ordin 305/2002, arma nu ar face obiectul ordinului respectiv. Mai mult, nu avem și nu avut niciodată în România un organism care sa omologheze armele și nu exista vreo lege care să te oblige sa le omologhezi, prin urmare ordin 305/2002 este unul abuziv. Având în vedere că permite arme de tip Kalashnikov de import (Zastava, Arsenal, etc), dar nu le.permite pe cele produse de Sadu și Cugir, ordinul 305/2002 este unul profund antiromânesc și anticoncurential, lucru recunoscut și de către Consiliul Concurenței că urmare a sesizării mele. Acum mă lupt în instanță să reintroduc la vânătoare aceasta armă care din păcate nu se mai fabrica din anul 2001 ( prin urmare, in 2002 nu prea mai avea cum să facă obiectul ordinului 305/2002 , pentru că erau deja intrate in circuitul civil, iar legea dispune numai pentru viitor, ar fi trebuit să se aplice acel ordin în opinia mea, doar armelor produse după intrarea în vigoare a ordinului). Am in acest moment procese cu poliția și cu Ministerul mediului , cel cu poliția a fost pierdut de mine in fond, urmează recursul. Important de subliniat este că am cerut poliției schimbarea destinației armei din vector in vânătoare, iar ei au refuzat că nu poate fi folosita la vânătoare. Pai nici nu intenționam, că eu voiam să o folosesc în poligon. Practic eu am cerut schimbare destinație, iar ei au refuzat autorizarea folosirii la vânătoare, lucru pe care nu l-am cerut. Acest ordin 305/2002 este neconcurential (lucru constatat în scris de către Consiliul Concurentei, care a precizat că acest ordin creează premisele unei restrângeri a concurenței), este ilegal pentru că încalcă legea concurenței, este caduc pentru că au apărut norme no cu dispoziții contrarei emise de către același minister, subminează un pic economia națională prin favorizarea a doi producători autohtoni cu capital de stat, in favoarea producătorilor externi și a importatorilor de arme. Acesta este motivul pentru care mă zbat și sper că în final să reușesc în instanță să anulez acest blestemat ordin 305/2002, in privința căruia Ministerul Mediului refuza sa acorde orice fel de sprijin. Mai mt le-am cerut un punct de vedere cu privire la folosirea la vânătoare a WUM-ului și a răspuns un secretar de stat care a spus că e interzis deoarece nu se.poate folosi calibrul 7,62 x39, ceea ce dovedește că domul secretar de stat nu a citit nici ordinul 305/2002, nici ordinul 395/2018. Tot ceea ce am scris mai sus este strict o părere personală, bazata pe documentele primite de la UM Sadu și Consiliul Concurenței, precum și pe lecturarea legislației pe care am gasit-o până acum. Nu va cer să luați de bun tot ce am scris și nu am pretenția că am dreptate 100% sau că aș fi deținătorul adevărului absolut, prin urmare nu am sa intru in polemici sau dezbateri cu nimeni de pe acest forum, că nu am chef. Daca considera cineva folositoare aceste info, e foarte bine. Scuze pentru eventualele erori de tehnoredactare, însă scriu de pe telefon, scrisul e mic și abia văd fara ochelari, poate ar fi trebuit sa scriu de pe laptop.


Felicitari pt initiativa si perseverenta!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 12 Dec 2021, 19:50

@ambidextru!
Apreciem astfel de eforturi, dar nu apreciem lipsa de binețe!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde DCT pe 13 Dec 2021, 03:22

@Sly_Fox

Ca si violiv si eu ma intreb daca vorbesti serios sau doar suguiesti, ca prea o zici cu foc.
Nici una din categoriile de arme enumerate de tine nu a fost gandita pentru vanatoare.
Bolt-urile: de la pusca lui Dreyse nu prea e nimic nou sub soare;
Semiautomatele: Numai la vanatoare nu se gandea Mannlicher cand a realizat prima semiautomata;
Basculantele: coach gun-urile au aparut ca arme de aparare, a postalioanelor. Ca mai tarziu fratii Merkel au cracanat tevile pe verticala e mai putin relevant.
Fiecare este indreptatit la opinie. Unde trebuie sa tragem linia? Cele gandite in secolul XIX sunt admisibile la vanatoare si cele din XX nu?
Si ce facem cu alea din secolul asta? Pai inchizatorul de la BRX1 e luat de la ARX160.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 13 Dec 2021, 07:22

Se pare ca vorba romanului "padurea nu pica pana ce toporul n-are coada!" e cat se poate de adevarata.
Atata vreme cat printre vinatori, pasionati de arme sau de tras cu arma exista unii care se gabdesc ca ar fi bine sa se interzica oarece, pe ici pe colo, mai mult sau mai putin ... ne meritam soarta!

Pentru "traditionalisti" (astia care cred ca vanatoarea trebuie facuta numai si numai cu echipament de inspiratie austro-germana de pe la 1900) tin sa le amintesc ca bock-ul a fost generalizat la un sfert de secol dupa semi, cauciucul la jumate de secol distanta iar autovehiculul la vreo trei sfert de secol. Asa ca, atunci cand le trece prin cap sa interzica oarece, sa se gandeasca intai ca ar putea exista un idiot mai mare ca ei care s-ar gandi sa permita participarea la vanatoare numai cu sareta/caruta si cal, opinci sau cizme imbibate cu seu, arc, sulita sau prastie ... eventual cu conditia obligatorie de a nu avea la tine niciun fel de "munitie" pentru ele, ca sa fie cat se poate de sigur ca nu vei dobora nimic.

V-am spus de zeci de ori: fiecare mica si aparent neinsemnata interdictie este doar un pas catre aia mare de tot spre care ne indreptam: interdictia totala! Tineti-o tot asa si-n 5-10 ani forumul se va numi "fostul-vinator.ro"!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2021, 09:53

Mai rău decât interzicerea unui tip de armă, calibru, specie admisă la vânătoare etc, e punerea la zid a dreptului la opinie și la exprimare. Cu atât mai mult cu cât suntem pe un forum.
Respirați înainte de a scrie când sunteți nervoși. Chiar dacă sunteți convinși ca dreptatea e una și e numai a voastră.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 13 Dec 2021, 10:04

tehărău scrie:Mai rău decât interzicerea unui tip de armă, calibru, specie admisă la vânătoare etc, e punerea la zid a dreptului la opinie și la exprimare. Cu atât mai mult cu cât suntem pe un forum.
Respirați înainte de a scrie când sunteți nervoși. Chiar dacă sunteți convinși ca dreptatea e una și e numai a voastră.

:-bd :-bd :-bd
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2021, 10:36

M-aș fi așteptat să fiu întrebat de ce am această opinie! Aș fi răspuns cu argumente și aș fi dat exemple întâlnite în teren care m-au făcut să cred că armele cu pricina nu sunt OK la vânătoare. Nu de alta dar le-am văzut "la lucru" din plin pe vremea când lumea venea cu așa ceva la vânătoare. În schimb am văzut că se vorbește de posibile înjurături, la care eu nu răspund prea bine, de fapt nu răspund deloc, ori ceva cu istoria armelor și sisteme de arme care nu au nici în clin nici în mânecă cu subiectul postării inițiale.
La o adică fiecare este liber să spună ce vrea, că oricum nu noi modelăm lumea ci lumea ne modelează pe noi, iar noi suntem lumea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 13 Dec 2021, 12:31

Toate interzicerile pe care le-am trait din "90 incoace vizeaza instrumentele prin care anume idioti comiteau idiotenii sau chiar ilegalitati. Toate!
- interzis 22 - pe motiv de lipsa de zgomot la braconaj ... probabil mai sint vreo 2 tari in care 22 lr e interzis pe undeva da' niciuna in care "percutia pe rama" e interzisa cu desavarsire. Ne priveaza astfel de folosirea unor calibre moderne, eficiente si foarte "pe val"
- interzis soimi, ogari, arc, arbaleta, prastie ... din acelasi motiv. A nu se uita ca fara idiotul care le foloseste niciunul din termenii interzisi nu este capabil singur sa "braconeze".
- interzis incarcarea - pe motiv ca in Ro sint prea multi idioti care "pun un varf de cutit in plus" ... din nou, idiotul e de vina, nu procedeul in sine.

E normal ca intr-o tara de idioti sa fie destui si pe acolo pe unde se fac legile. Asa ca n-o sa interzica idiotii ci diferite unelte.

E chiar asa greu de inteles ca numa' idiotul care tine manerul e vinovat, nu unealta in sine. Pedepsiti idiotii si uneltele vor sta linistite acolo unde le e locul.

E chiar asa greu de reglementat unde si la ce se poate folosi un anume mijloc pentru vanatoare. Tarile care n-au astfel de aberatii dovedesc ca se poate. La noi e greu de respectat, e imposibil de controlat si de sanctionat, ce sa mai vorbim. Odata ce ai un ordin care reglementeaza munitia, de ce trebuie sa interzici arma care o foloseste???

Sint perfect de acord cu libertatea de exprimare, atata vreme cat intre cuvintele scrise nu apare "ar trebui interzis"! Spune-ti parerea, spune ce te deranjeaza, hai sa cautam cai prin care sa corectam fara sa interzicem ceea ce altii folosesc cu succes. Ba chiar imi fac timp sa citesc tot ca sa combat la obiect.

Sly, te-a oprit cineva sa expui intai motivele apoi sa enunti masuri? Nu cred. Ai sarit direct cu interzisul. Data viitoare cand iti mai vine asa un gand, ia aminte ca acum sint cateva mii, multe mii, care lupta sa interzica vanatoarea de tot! Si se folosesc tocmai de frecusurile astea dintre vanatori ca sa capete putere.
Gandeste-te ca sint alte cateva mii bune care vor sa-ti interzica sa mai mananci vreodata carne ... si au si nenumarate justificari!

@teharau
Gandeste-te ca sint deja multi care ar vrea sa unterzica sexul cu persoane de sex opus!
Repet: sint de acord cu dreptul fiecaruia de a exprima o opinie atata vreme cat opinia aia nu inseamna interzicerea unui drept al meu, drept "normal", de care m-am bucurat zeci de ani si de care s-au bucurat alte sute de ani inaintasii mei. Daca unul din asta "liber sa se exprime" incepe cu "cred ca ar trebui interzis" atunci de la mine nu poate primi decat o punga cu cacat direct in bot! Ca tot am libertatea sa ma exprim .

Ba chiar, daca stau bine sa ma gandesc, asta cu interzicerea sexului cu persoane de sex opus, coroborat cu interzicerea fertilizarii in vitro, ar putea fi solutia suprema la problemele multiple ale omenirii - numarul idiotilor ar scadea exponential!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 13 Dec 2021, 12:35

Chestia cu "libertatea" e foarte cu dus si intors. Tot "idiotul" de care vorbeam mai sus n-a inteles un lucru fundamental al libertatii: libertatea lui se termina acolo unde incepe a ta, a mea, a altuia ... si reciproc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 13 Dec 2021, 13:08

violiv scrie:Ba chiar, daca stau bine sa ma gandesc, asta cu interzicerea sexului cu persoane de sex opus, coroborat cu interzicerea fertilizarii in vitro, ar putea fi solutia suprema la problemele multiple ale omenirii - numarul idiotilor ar scadea exponential!


Problema e ca "solutia" asta e propusa doar pe aici pe la noi, Europa, America de Nord... in rest, nici vorba!!!!
Si atunci?..

Revenind la subiect, nu vad o mare diferenta intre ARGO sau Browning semi si respectiv, WUM; dacat ca un WUM e mai urat, desi, cumva si frumos in uratenia lui... ca si arma originala.
Absolut de acord ca ministrul acela- al carui nume nici nu merita rostit- a semnat un ordin anti-national, probabil dintr-un amestec de ignoranta, prostie si autosuficienta. Vina e mai putin a lui - cat a celor care l-au pus acolo.
Eu personal imi doresc o arma derivata din AK, daca se poate romaneasca; nu neaparat pt vanatoare, ci pt bucatica de istorie - trista, dealtfel - pe care o reprezinta. Cum-necum, face parte din patrimoniul national; precum camionul Bucegi sau IMS-ul. Sau Dacia.
Despre interzis, nu vad absolut nici un motiv pt care ai interzice o semi la vanatoare - daca nu le interzici pe toate. Ceea ce probabil va veni mai curand decat ne asteptam.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 13 Dec 2021, 13:11

violiv scrie:Chestia cu "libertatea" e foarte cu dus si intors. Tot "idiotul" de care vorbeam mai sus n-a inteles un lucru fundamental al libertatii: libertatea lui se termina acolo unde incepe a ta, a mea, a altuia ... si reciproc.


+++1
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 110 vizitatori

Publicitate