Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 06:23

WUM pe vanatoare?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 13 Dec 2021, 13:20

Ghinda scrie:@ambidextru!
Apreciem astfel de eforturi, dar nu apreciem lipsa de binețe!


Io, de cand sint pe forum - 2015, cred - nu am mai intalnit asa o prezentare frumoasa ca a domnului coleg @ambidextru.
Sa tot avem asa atipice!
Sint onorat sa fiu primul care sa ii ureze traditionalul " Bun venit!"
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2021, 14:01

violiv scrie: @teharau
Gandeste-te ca sint deja multi care ar vrea sa unterzica sexul cu persoane de sex opus!
Repet: sint de acord cu dreptul fiecaruia de a exprima o opinie atata vreme cat opinia aia nu inseamna interzicerea unui drept al meu, drept "normal", de care m-am bucurat zeci de ani si de care s-au bucurat alte sute de ani inaintasii mei. Daca unul din asta "liber sa se exprime" incepe cu "cred ca ar trebui interzis" atunci de la mine nu poate primi decat o punga cu cacat direct in bot! Ca tot am libertatea sa ma exprim .

Ba chiar, daca stau bine sa ma gandesc, asta cu interzicerea sexului cu persoane de sex opus, coroborat cu interzicerea fertilizarii in vitro, ar putea fi solutia suprema la problemele multiple ale omenirii - numarul idiotilor ar scadea exponential!


Vio, am cam renuntat sa vorbesc in contradictoriu. Pierdere de vreme. Si vreme mai avem putina.
Ce era de spus despre drepturi, am spus. Discutia ma duce cu gandul ca si inchizitia si fascistii si bolsevicii au apucat dreptatea de un capat si au dar cu ea in cap celorlalti pana la epuizare. Apoi s-a sucit roata si n-au mai avut dreptate, randuri randuri...
Da-o dracului de libertate, oricare ar fi, ca mai bine e sa ne balacarim decat sa combatem! Aia e!

Toti liderii importanti ne-au anuntat solemn ca nimic nu va mai fi asa cum a fost, tii minte? Au mai fost anunturi de acest gen si s-au cam respectat. Probabil ca se va ajunge si la populatie clonata, ca prin filme s-a anuntat demult scenariul. Si a fost vreunul pe care sa-l vedem in film si sa nu-l retraim peste ani "pe viu"?
Dar o dam in conspiratii si nu e cazul.
Apropo de interziceri si de minoritatile sexuale: vorbeam cu niste colegi rusi. Era parada la noi. Si ma intrebau de ce nu defilam si noi concomitent cu aia in cur cubeu. Am balmasit si eu ca odata erau galeriile, bla bla, acum democratie, alea alea. Stii ce mi-au raspuns? Ca si la ei e democratie si au drepturi, inclusiv sa defileze. Numai ca li se aproba defilarea numai in aceeasi zi cu cea a veteranilor de razboi...
Unii cu gura, altii cu solutii :-?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2021, 14:35

violiv scrie:E normal ca intr-o tara de idioti sa fie destui si pe acolo pe unde se fac legile. Asa ca n-o sa interzica idiotii ci diferite unelte.

Având în vedere că ți-ai dat seama că trăiești într-o țară de idioți, tu fiind un colț de stâncă rătăcită într-un ocean învolburat, cum de nu ți-ai dat seama că acești idioți cu drept de vot nu au pus idioți pe funcții, ci profitori, manipulatori, șarlatani, care au reușit cu ușurință să întoarcă mințile unui popor ținut în chingi și gâdilat pe spate cu biciul de milenii. Un asemenea tratament la un moment dat devine oarecum natural și normal pentru cel flagelat și orice mângâiere sau faptă bună devine stranie, de neînțeles. Cei "aleși" nu sunt niște idioți, sunt doar niște profitori care se asigură că acele chingi nu slăbesc, pentru că prin intermediul lor își vor atinge scopurile
violiv scrie:E chiar asa greu de inteles ca numa' idiotul care tine manerul e vinovat, nu unealta in sine. Pedepsiti idiotii si uneltele vor sta linistite acolo unde le e locul.

Este chiar așa de greu să-ți rezervi câteva secunde din viață pentru a face o analiză super-rapidă, așa la rece, pentru a realiza că cei care au în mâini frâiele ce direcționează atelajul și biciul pedepsirii buhailor, nu sunt interesați de pedepsirea idioților în scopul îndreptării lor ci sunt interesați de menținerea idioțeniei?
violiv scrie:E chiar asa greu de reglementat unde si la ce se poate folosi un anume mijloc pentru vanatoare. Tarile care n-au astfel de aberatii dovedesc ca se poate. La noi e greu de respectat, e imposibil de controlat si de sanctionat, ce sa mai vorbim. Odata ce ai un ordin care reglementeaza munitia, de ce trebuie sa interzici arma care o foloseste???

De ce crezi tu că, născută dintr-o scânteie de conștiință înconjurată de o mare de ignoranță, lozinca post-decembristă predominantă a fost "Vrem o țară ca afară"? Pentru că este chiar așa greu de reglementat, de fapt imposibil în timpul generației noastre. Nu va fi nicio țară ca afară pentru noi, iar la cum decurg lucrurile, nici pentru cel puțin o generație viitoare.
violiv scrie:Sint perfect de acord cu libertatea de exprimare, atata vreme cat intre cuvintele scrise nu apare "ar trebui interzis"! Spune-ti parerea, spune ce te deranjeaza, hai sa cautam cai prin care sa corectam fara sa interzicem ceea ce altii folosesc cu succes. Ba chiar imi fac timp sa citesc tot ca sa combat la obiect.

Acum, când am scris ce am scris, ce crezi, am luat în considerare ceea ce am văzut că se întâmplă real sau m-a cuprins pe mine așa brusc sentimentul optimismului și speranța că se va corecta ceva? Ești un optimist, bravo, dar eu spre deosebire de tine sunt mai pesimist și mă gândesc că negreala interzicerii oricum este mai puțin rea decât răul petrecut în terenurile de vânătoare, acolo unde viața și moartea, mai ales moartea, lentă și chinuitoare, parcă ar avea o mai mare însemnătate decât iluziile că ceva ar putea fi "corectat".
violiv scrie:Sly, te-a oprit cineva sa expui intai motivele apoi sa enunti masuri? Nu cred. Ai sarit direct cu interzisul. Data viitoare cand iti mai vine asa un gand, ia aminte ca acum sint cateva mii, multe mii, care lupta sa interzica vanatoarea de tot! Si se folosesc tocmai de frecusurile astea dintre vanatori ca sa capete putere.
Gandeste-te ca sint alte cateva mii bune care vor sa-ti interzica sa mai mananci vreodata carne ... si au si nenumarate justificari!

Aici este posibil să ai dreptate, dar uneori simt că nu am energia necesară de a începe cu începutul, de a face o analiză, de a explica ce și cum. Uneori mă simt gârbovit, obosit și adaug direct concluzia, atât timp cât aceasta, bună sau rea, mai poate fi adăugată. Oricum nu va fi luată în seamă de nimeni și nici nu va schimba nimic. Eu doresc să fie totul lin, fără zdruncinături, pe o cale, așa cum ai descris-o tu, care să corecteze neajunsurile. Să curgă lapte și miere zic, dar până atunci acordă-mi te rog dreptul de a privi realitatea, sorbind din cupa amărăciunii.
violiv scrie:Daca unul din asta "liber sa se exprime" incepe cu "cred ca ar trebui interzis" atunci de la mine nu poate primi decat o punga cu cacat direct in bot! Ca tot am libertatea sa ma exprim .

Nu am putut niciodată în viață, nici măcar în clipele de enervare maximă, să utilizez un limbaj extrem de acid cu un conținut explicit. Nici măcar cu animalele, nu mai spun cu oamenii! Dacă am exagerat, ridicând vocea sau zicând o sudalmă din asta mai soft unui animal, am avut apoi o mustrare de conștiință și parcă am simțit și o durere fizică în inimă. Cu oamenii este mai ușor, fiind o persoană mai retrasă și neavând prea multe amiciții, atunci când nu mi-a convenit ceva am rupt orice legătură și gata, nu am mai interacționat cu persoana respectivă.
Așadar, ținând cont de acest mod de a fi al meu, nu pot să-ți răspund într-o manieră asemănătoare. Dar, pentru că ai adus vorba de libertatea de exprimare, completez nu cu un răspuns ci cu un îndemn: spală-te pe mâini dacă tot l-ai adunat și nu mai pune mâna altădată, nu de alta dar conține germeni care pot fi mai periculoși pentru cel care-l aruncă decât pentru cel căruia îi era destinat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 13 Dec 2021, 15:06

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:E normal ca intr-o tara de idioti sa fie destui si pe acolo pe unde se fac legile. Asa ca n-o sa interzica idiotii ci diferite unelte.

Având în vedere că ți-ai dat seama că trăiești într-o țară de idioți, tu fiind un colț de stâncă rătăcită într-un ocean învolburat, cum de nu ți-ai dat seama că acești idioți cu drept de vot nu au pus idioți pe funcții, ci profitori, manipulatori, șarlatani, care au reușit cu ușurință să întoarcă mințile unui popor ținut în chingi și gâdilat pe spate cu biciul de milenii. Un asemenea tratament la un moment dat devine oarecum natural și normal pentru cel flagelat și orice mângâiere sau faptă bună devine stranie, de neînțeles. Cei "aleși" nu sunt niște idioți, sunt doar niște profitori care se asigură că acele chingi nu slăbesc, pentru că prin intermediul lor își vor atinge scopurile
violiv scrie:E chiar asa greu de inteles ca numa' idiotul care tine manerul e vinovat, nu unealta in sine. Pedepsiti idiotii si uneltele vor sta linistite acolo unde le e locul.

Este chiar așa de greu să-ți rezervi câteva secunde din viață pentru a face o analiză super-rapidă, așa la rece, pentru a realiza că cei care au în mâini frâiele ce direcționează atelajul și biciul pedepsirii buhailor, nu sunt interesați de pedepsirea idioților în scopul îndreptării lor ci sunt interesați de menținerea idioțeniei?
violiv scrie:E chiar asa greu de reglementat unde si la ce se poate folosi un anume mijloc pentru vanatoare. Tarile care n-au astfel de aberatii dovedesc ca se poate. La noi e greu de respectat, e imposibil de controlat si de sanctionat, ce sa mai vorbim. Odata ce ai un ordin care reglementeaza munitia, de ce trebuie sa interzici arma care o foloseste???

De ce crezi tu că, născută dintr-o scânteie de conștiință înconjurată de o mare de ignoranță, lozinca post-decembristă predominantă a fost "Vrem o țară ca afară"? Pentru că este chiar așa greu de reglementat, de fapt imposibil în timpul generației noastre. Nu va fi nicio țară ca afară pentru noi, iar la cum decurg lucrurile, nici pentru cel puțin o generație viitoare.
violiv scrie:Sint perfect de acord cu libertatea de exprimare, atata vreme cat intre cuvintele scrise nu apare "ar trebui interzis"! Spune-ti parerea, spune ce te deranjeaza, hai sa cautam cai prin care sa corectam fara sa interzicem ceea ce altii folosesc cu succes. Ba chiar imi fac timp sa citesc tot ca sa combat la obiect.

Acum, când am scris ce am scris, ce crezi, am luat în considerare ceea ce am văzut că se întâmplă real sau m-a cuprins pe mine așa brusc sentimentul optimismului și speranța că se va corecta ceva? Ești un optimist, bravo, dar eu spre deosebire de tine sunt mai pesimist și mă gândesc că negreala interzicerii oricum este mai puțin rea decât răul petrecut în terenurile de vânătoare, acolo unde viața și moartea, mai ales moartea, lentă și chinuitoare, parcă ar avea o mai mare însemnătate decât iluziile că ceva ar putea fi "corectat".
violiv scrie:Sly, te-a oprit cineva sa expui intai motivele apoi sa enunti masuri? Nu cred. Ai sarit direct cu interzisul. Data viitoare cand iti mai vine asa un gand, ia aminte ca acum sint cateva mii, multe mii, care lupta sa interzica vanatoarea de tot! Si se folosesc tocmai de frecusurile astea dintre vanatori ca sa capete putere.
Gandeste-te ca sint alte cateva mii bune care vor sa-ti interzica sa mai mananci vreodata carne ... si au si nenumarate justificari!

Aici este posibil să ai dreptate, dar uneori simt că nu am energia necesară de a începe cu începutul, de a face o analiză, de a explica ce și cum. Uneori mă simt gârbovit, obosit și adaug direct concluzia, atât timp cât aceasta, bună sau rea, mai poate fi adăugată. Oricum nu va fi luată în seamă de nimeni și nici nu va schimba nimic. Eu doresc să fie totul lin, fără zdruncinături, pe o cale, așa cum ai descris-o tu, care să corecteze neajunsurile. Să curgă lapte și miere zic, dar până atunci acordă-mi te rog dreptul de a privi realitatea, sorbind din cupa amărăciunii.
violiv scrie:Daca unul din asta "liber sa se exprime" incepe cu "cred ca ar trebui interzis" atunci de la mine nu poate primi decat o punga cu cacat direct in bot! Ca tot am libertatea sa ma exprim .

Nu am putut niciodată în viață, nici măcar în clipele de enervare maximă, să utilizez un limbaj extrem de acid cu un conținut explicit. Nici măcar cu animalele, nu mai spun cu oamenii! Dacă am exagerat, ridicând vocea sau zicând o sudalmă din asta mai soft unui animal, am avut apoi o mustrare de conștiință și parcă am simțit și o durere fizică în inimă. Cu oamenii este mai ușor, fiind o persoană mai retrasă și neavând prea multe amiciții, atunci când nu mi-a convenit ceva am rupt orice legătură și gata, nu am mai interacționat cu persoana respectivă.
Așadar, ținând cont de acest mod de a fi al meu, nu pot să-ți răspund într-o manieră asemănătoare. Dar, pentru că ai adus vorba de libertatea de exprimare, completez nu cu un răspuns ci cu un îndemn: spală-te pe mâini dacă tot l-ai adunat și nu mai pune mâna altădată, nu de alta dar conține germeni care pot fi mai periculoși pentru cel care-l aruncă decât pentru cel căruia îi era destinat.


Mon ami, te rog sa nu te superi daca imi permit sa intervin: nu domniei tale iti era adresat postul, dupa cum se poate vedea:

"@teharau
Gandeste-te ca sint deja multi care ar vrea sa unterzica sexul cu persoane de sex opus!
Repet: sint de acord cu dreptul fiecaruia de a exprima o opinie atata vreme cat opinia aia nu inseamna interzicerea unui drept al meu, drept "normal", de care m-am bucurat zeci de ani si de care s-au bucurat alte sute de ani inaintasii mei. Daca unul din asta "liber sa se exprime" incepe cu "cred ca ar trebui interzis" atunci de la mine nu poate primi decat o punga cu cacat direct in bot! Ca tot am libertatea sa ma exprim ."

Sa nu ne iutim... cum spunea nemuritorul nenea Iancu.
Era mai degraba o figura de stil, despre sentimentele pe care ni le provoaca din ce in ce mai des, aceasta minunata lume noua in care traim.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2021, 16:14

CCM scrie:Mon ami, te rog sa nu te superi daca imi permit sa intervin: nu domniei tale iti era adresat postul, dupa cum se poate vedea:

Mon ami, s-a tras în speranța că ținta va fi atinsă prin ricoșeu! Știu bine cu ricoșeurile, am văzut multe de-a lungul timpului, unele au fost la limită altele m-au atins, atât la figurat cât și la propriu, fie că proiectilele au plecat din tastatură sau din țevi de arme adevărate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde DCT pe 13 Dec 2021, 18:15

@Sly_Fox

Imi para rau si imi cer scuze ca am poluat topicul ca raspuns la postarea ta, care in opinia mea era tot off topic. Sa fiu eu sanctionat pentru postare off topic.
Totusi intrebarea a ramas fara raspuns. Daca are vreunul.
Fii bun te rog si explica-mi si mie ca unui copil, cum discernem care e de vanatoare si care nu. De ce un Benelli Argo de exemplu este si un Ruger Mini-14 nu?
Ar fi bine sa se interzica la vanatoare toate semiautomatele? Daca da de ce? Oricum producatorii vor gasi solutii, vezi Verney Carron Speedline.
Multumesc anticipat.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2021, 19:33

DCT scrie:Ar fi bine sa se interzica la vanatoare toate semiautomatele? Daca da de ce?

:shock: :shock: :shock:
Sunt uimit!
Dau mesaj privat!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde dtdpuu pe 13 Dec 2021, 23:39

Sly_Fox scrie:Să dea un ordin nou, dar așa bine gândit, astfel încât să interzică definitiv la vânătoare toate nenorocirile astea de arme semi-automate care derivă din platforme militare, fie ele AK, AR și altele de acest gen, dar nu doar cele fabricate în România, ci din toată lumea. Cu atât de multe arme foarte bune prezente pe piață, gândite pentru vânătoare, fie ele bolt, semi, basculante, nu mai este nevoie de niciun WUM.
În schimb să modifice și legea astfel încât doritorii de tir sportiv să nu mai fie nevoiți să apeleze la tertipul care duce către obținerea permisului de vânătoare, doar ca să poată cumpăra o armă pentru a merge în poligon. Să opteze omul către tir sportiv, înscriindu-se într-un club de tir, apoi să ceară arme în acest scop. Și să poată lua strict pentru poligon ce vrea el, AR, WUM, BUM, DRACI-LACI, să bubuie până se satură.


Ufff...Foxy....toata lumea s-a repezit la tine pentru opinio asta...si acum hop si eu :-D ....dar iti respect opinia si esti liber sa o ai. Eu politicos, ferm si incapatinat sint impotriva opiniei tale. Sint de acord ca anumite calibre trebuie reglementate evident, dar armele sint...arme fie ca sint din garnizoana sau din magazin. "Un machiaj si un parfum" nu le schimba mai nimic in ce priveste capra si cred ca aceleasi timpenii poti sa le faci cu semi din garnizoana ca si cu Browning Bar aurit si incrustat....dar in sfirsit.

Ziceai de argumente, ca sa nu raspindim ceata in acest topic, deschide altul cu argumentele impotriva armelor militare. Sint curios ce te face sa spui asta?

Ca si parantazeza eu am vinat cu SKS in 7.62x39, cu glont plin/neexpandabil (am crezut ca este dar nu a fost) la mistret. Am tras in torso, lovitura a fost buna si a cazut in foc. Am vazut vinatoare si AR (nu am personal) si am avut cu M1A (un semi in 308 Winchester, un fel de varianta civila a militarei M14 EBR)...si cum sa-ti spun...treaba a mers la fel de bine sau rau dupa cum am tras.... :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 14 Dec 2021, 10:38

Ziceai de argumente, ca sa nu raspindim ceata in acest topic, deschide altul cu argumentele impotriva armelor militare. Sint curios ce te face sa spui asta?



Sly e indragostit de M98, o arma emblematica, ce a fost gandita de la bun-inceput sa fie cea mai buna arma de vanatoare construita vreodata! Sau ma insel???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 14 Dec 2021, 17:18

Dreptul la exprimare este o falsitate, o prostie care ne-a fost inoculata in ultima vreme! Suntem campioni in a ne da cu parerea despre toti, toate! De ce nu ne referim la noi? Daca nu ne place nu folosim!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 14 Dec 2021, 19:09

Croco scrie:Dreptul la exprimare este o falsitate, o prostie care ne-a fost inoculata in ultima vreme! Suntem campioni in a ne da cu parerea despre toti, toate! De ce nu ne referim la noi? Daca nu ne place nu folosim!


https://www.constitutiaromaniei.ro/art- ... exprimare/

In rest, intelege fiecare ce vrea si ce poate.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 14 Dec 2021, 20:03

dtdpuu scrie:Ufff...Foxy....toata lumea s-a repezit la tine pentru opinio asta...si acum hop si eu :-D ....dar iti respect opinia si esti liber sa o ai.

Eeeeeeee, ce repezeală colegu', este doar spiritul națiunii, popor vulcanic, altfel cum naiba de răzbeau românii peste tot. Dacă sapă în ghețurile Antarcticii precis găsesc și pe acolo o mumie congelată daco-romană-rromano (să nu cumva să nedreptățim pe careva) plecată acum câteva milenii în căutarea unei fripturi de pinguin.
Mulțumesc pentru că ești pro în ceea ce privește dreptul la opinie!

violiv scrie:Sly e indragostit de M98, o arma emblematica, ce a fost gandita de la bun-inceput sa fie cea mai buna arma de vanatoare construita vreodata! Sau ma insel???

Lasă, lasă M98! Mă gândeam dacă să mai răspund ceva sau să-mi văd de treabă dar...așa cum spunea și colegul Tehărău, "vreme e puțină". Timpul nu stă-n loc pentru nimeni, o pocnitură (ca de M98 desigur, doar nu ca de WUM) și...gata!

Croco scrie:Dreptul la exprimare este o falsitate, o prostie care ne-a fost inoculata in ultima vreme! Suntem campioni in a ne da cu parerea despre toti, toate! De ce nu ne referim la noi? Daca nu ne place nu folosim!

„Bravos naţiune! Halal să-ţi fie!”
Bietul Nenea Iancu, a murit autoexilat după ce, culmea, națiunea lui l-a renegat. A murit departe de ai lui, apoi brusc s-au gândit să-l aducă în țară pentru funerarii, pierzându-l pentru a doua oară (de data aceasta la propriu) pe liniile ferate. Nimic nu s-a schimbat!

Păi dacă al nostru coleg ne sugerează să nu ne mai dăm cu părerea, ce naiba mai căutăm pe forum?
Așadar ce facem, punem punct și tragem cortina sau o luăm de la capăt? Că de continuat nu cred că mai are sens!


Minunat topic: WUM! WUM! WUM! WUM! WUM! Un fleac, suntem ciuruiți!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 15 Dec 2021, 00:04

@sly
Cum sa las M98? Mai ieri faceai apologia CZ-urilor din generatia mai veche si a modelului 98 din care s-au tras....

Din clipa in care a fost inventata arbaleta, toate armele ce propulseaza un proiectil care au insemnat ceva in istorie, au fost inventate cu gandul la armata/razboi. Folosirea lor la vanatoare s-a impus datorita eficientei lor! Stramosii nostri nu se ascundeau dupa deget ca azi, se duceau la vanatoare ca sa puna ceva carne in oala. Cat se poate de firesc, foloseau la vanatoare tot ce era in topul eficientei epocii lor. Ii durea la basca faptul ca aceeasi arma era folosita luni in lupta si sambata la vanatoare.

Cu exceptia liniei separate de dezvoltare a armelor juxtapuse cu doua tevi, inainte de 1900 si suprapuse, dupa 1900 (si asta pentru ca incarcarea prin spate facuse desueta folosirea in lupta a unei arme cu mai multe tevi), toate inventiile mari in domeniu, de la Dreyse la AR, au fost cu dedicatie armate. Mai niciodata in istorie, un important inventator si producator de succes nu a gandit arma pentru vanatoare ci pentru razboi. Ca e M 98 sau Steyr Mannlicher nu conteaza. Ambele au fost arme militare de super-succes si au fost imbratisate de vanatori tocmai pentru eficienta lor. Pulberea de-o folosesti azi, capsa, tubul ... toate au fost inventate pentru a face razboiul mai ucigas nu vanatorul mai bun!
Orice vanator "adevarat" de azi viseaza la o clasica din cele de mai sus si se trezeste injurand plasticul, AR-ul, AK-ul ... fara sa-i treaca prin cap ca sint exact acelasi lucru - unelte gandite sa omoare oameni cat mai eficient cu putinta.

Sapa mai adanc prin constiinta ta si vei vedea cu mare surpriza ca undeva in adancuri e un dracusor care nu te lasa sa dormi bine pentru ca practici vanatoarea. Cate un mic inocul de ici de colo, cate un ochi care se stinge privindu-te si ajungi sa te intrebi de ce-o mai faci. In clipa aia incepi sa tot brodezi poezii despre vanatoare, sa adopti arme de acum un secol (ca stil, ca altfel vrei sa traga subMOA) iar in final te bat ganduri de interziceri.
Io zic ca-i mai bine sa fii barbat "adevarat", sa recunosti cinstit ca mergi la vanatoare pentru ca vrei sa dobori ceva (macar din cand in cand, ca altfel ai face numa' foto-vanatoare), ca ai in gene asta, ca nu poti trai fara fiorul de a fi mai istet, mai rapid, mai dotat decat un animal, pe care in final sa-l invingi. Cu ce faci asta, e fix optiunea ta. Poate vrei s-o faci cu un proiectil auto-propulsat, ghidat termic. Sau poate ai vrea sa incerci si cu arcul ... da' nu poti ca s-a gasit un destept sa-l interzica!!!

Asa ca, hai s-o facem cum si cu ce vrea fiecare, in limita legilor si asa tot mai scortoase, fara sa ne mai gandim la alte interziceri.
Eu iti garantez ca de ai participa macar o data in viata la o vanatoare cu "soim" sau chiar cu arcul sau chiar cu 22 lr la fazan la picior, te-ai gandi de sapte ori inainte sa mai vrei sa interzici ceva. Lasa-le posibilitatea tuturor sa aleaga ce li se potriveste si vaneaza linistit cat doresti .... cat te-or mai lasa altii cu ganduri de interdictii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 15 Dec 2021, 00:12

Croco scrie:Dreptul la exprimare este o falsitate, o prostie care ne-a fost inoculata in ultima vreme! Suntem campioni in a ne da cu parerea despre toti, toate! De ce nu ne referim la noi? Daca nu ne place nu folosim!


Perfect de acord!

Dreptul la a-ti da drumul slobod la gura pe subiecte despre care stii foarte putin sau nimic este gogorita servita de guvernanti de vreo 50 de ani incoace, cam de pe cand au inceput iar sa restranga mai toate celelalte drepturi.
Vorbeste nene! Ca oricum vorbesti in pustiu, ca azi toti vorbesc si nimeni nu asculta!

Si ce, faptul ca-i trecut in "constitutie" il face mai meritos? Tot acolo e si dreptul la viata, sanatate, educatie ... si pe astea se pisa toti!
Dreptul la vot al oligofrenului betiv, cu mai putin de patru clase, egal cu al tau a adus vreo bucurie? Habar n-are de nimic, nu-i pasa de nimic si e fericit cat are trascaul. Asa ca voteaza AUR. Super drept!

Dreptul la a deschide gura informat era naspa, presupunea si obligatia de a te informa. Asa, poti sa scoti pe gura orice rahat ... ca doar ai dreptul!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 15 Dec 2021, 06:00

#teharau
Asa este!
Ca si democratia de altfel! Are senzatia, utopia, ca i se cuvine, ca este un drept, un drept ce nu-l avea. E profund! Se si prevaleaza de lege! Aferim!

#slyfox
Zilele trecute priveam un desen! Eu vedeam ceva, colegul meu altceva! Noroc ca suntem diferiti! Pe romaneste unde dai si unde crapa!
In timp am invatat ca opiniile sunt diferite si trebuie sa invat sa respect si parerea altuia! Desi imi aduce atingere, nu am zis nimic! Ceea ce ma nemultumeste pe mine este modul in care se face referire, nu este un drept: nu este justificat, nu este intemeiat, pe scurt, este o parere. Toata lumea crede ca exprimarea parerilor este garantata de lege! Ca chiar trebuie! Nu este nici o referinta, nici o autoritate in domeniu!
Apropos, nea Iancu a ales sa plece, nu l-a fortat nimeni! Era la moda oricum, cred ca tragea si un pic pe nas! La Berlin gasea mai usor! Fie vorba intre noi!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 15 Dec 2021, 08:02

Intr-o discutie despre o idee constructiva care are o anumita forma, ajungem sa vorbim despre interdictii, licitand cu interdictii privind drepturi fundamentale, invocand partide politice dar utilizand exact modul lor de a se impune. Pe un forum al celor testati psihologic.
M-a pus tare de tot pe ganduri discutia asta. Am dezvoltat (pe persoana fizica) niste boli incurabile, care au inceput sa ma incapaciteze. Ma gandesc daca asta n-ar trebui tratat just si eliminat. Adica de ce sa ne spunem parerea? Taci in p l m daca tot nu zici ce vreau sa aud! Si vezi ca nu mai scoti baremul IMC si timpii pe suta de metri, la eutanasiat in mortii tai de ramolit! Raman numai aia de au trecut examenul la pledoarie si apti de munca!
Am zis ca nu vreau sa ma bag in discutie. Nu e prima cu subiect ce se incheie in acelasi mod. Si userii sund cam aceiasi. Stiam unde se ajunge. Am zis ca trebuie macar ca moderator, sa pun niste bariere neutre, universal acceptate. Uite ca nici astea nu mai sunt valabile. Ba chiar se gasesc argumente pentru a fi combatute.
Chiar ca intelege fiecare ce vrea si cat poate.
Eu ma retrag din discutie. Sa mai modereze si altii.
Cum era aia? Cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 15 Dec 2021, 11:47

N-am inceput-o noi, aia raii si recalcitrantii, cu interdictiile. In postarea care a deschis discutia scrie clar, negru pe alb, "interzis".
Cu riscul ca ma repet deranjant (si inutil):
- orice drept se termina acolo unde incepe dreptul celui de alaturi
- orice drept presupune si o obligatie!

Astea sint chestiile care se uita, se dau la o parte, se ignora ... din pacate, de prea multa vreme incoace. Atat de multa vreme incat s-a ajuns sa se considere ca dreptul e ceva dobandit prin nascare, e deasupra tuturor si nu presupune niciun fel de obligatie.

Nu vad nimic ce ar trebui moderat aici. Vad o discutie din care ar trebui sa se inteleaga cate ceva, sa se traga niste concluzii, macar sa ne puna pe ganduri.

Dinspre mine, cat voi respira voi milita impotriva oricarei interdictii prezente sau viitoare, in ceea ce priveste vanatoarea si armele. Nu pentru ca sint eu Gica Contra ci pentru ca ultimii 25 de ani mi-au aratat in mod cat se poate de evident ca niciuna din interdictiile introduse nu a adus niciun beneficiu tagmei.


Noi sa fim sanatosi, sa ne auzim si anul viitor ... daca nu cumva se vor gasi unii sa interzica si ultimul forum unde se mai discuta de arme si de vanatoare, ca daca pe faceb tine cu interzisul de ce n-ar functiona si aici ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2021, 12:58

Am scris mult, cu exemple, apoi nu știu ce naiba nu a mers, că băteau tastele aiurea, scriam o literă, ștergea alta în loc și apărea altceva, apoi s-a blocat. Nu mai reiau că era lung de tot, de o oră tot scriu.
Pe scurt! Nu am nimic cu nicio armă, fie că aceasta conține plastic sau platină, este militară sau civilă, provine de pe Terra sau de pe Marte. Am zis cu interzisul, WUM-ului ca exemplu, că tot este topicul despre el, pentru că mi-a rămas pe creier niște întâmplări pe vremea când era permis. Să fie pedepsiți idioții, s-a sugerat. Perfect, așa trebuie, doar că nu a fost, nu este și nu va fi pedepsit niciun idiot. Apoi a venit întrebarea, cum de la alții se poate și la noi nu se poate? Uite așa, că așa este la noi!
Exemplu, scurt și la obiect!
Pune mâna pe inimă (știu că ai habar unde este poziționată) și jură că pe timpul când .22 LR (ai amintit și de ăsta) era permis, nu se trăgea cu el după iepurii, fazanii și caprele care se aciuaseră prin livezile și viile de pe lângă localități, că nu se trăgea la guguștiucul, ciocănitoarea, bufnița sau cioara din pom, stând comod pe șezlongul din bătătură. Și că toate astea nu au încetat după scoaterea LR-ului ci din cauza renașterii conștiinței neamului. Bagă mâna în foc că asta nu se va mai întâmpla dacă se reintroduce LR-ul și eu renunț definitiv la pledoaria pro-animale și trec la pledoaria pro-arme de orice fel, oricând, oriunde, la orice, oricum.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2021, 13:24

violiv scrie:
Croco scrie:Dreptul la exprimare este o falsitate, o prostie care ne-a fost inoculata in ultima vreme! Suntem campioni in a ne da cu parerea despre toti, toate! De ce nu ne referim la noi? Daca nu ne place nu folosim!

Perfect de acord!

În total dezacord! Am dreptul la opinie și dreptul de a exprima această opinie sau nu?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 15 Dec 2021, 13:49

Sly_Fox scrie:Am scris mult, cu exemple, apoi nu știu ce naiba nu a mers, că băteau tastele aiurea, scriam o literă, ștergea alta în loc și apărea altceva, apoi s-a blocat. Nu mai reiau că era lung de tot, de o oră tot scriu.
Pe scurt! Nu am nimic cu nicio armă, fie că aceasta conține plastic sau platină, este militară sau civilă, provine de pe Terra sau de pe Marte. Am zis cu interzisul, WUM-ului ca exemplu, că tot este topicul despre el, pentru că mi-a rămas pe creier niște întâmplări pe vremea când era permis. Să fie pedepsiți idioții, s-a sugerat. Perfect, așa trebuie, doar că nu a fost, nu este și nu va fi pedepsit niciun idiot. Apoi a venit întrebarea, cum de la alții se poate și la noi nu se poate? Uite așa, că așa este la noi!
Exemplu, scurt și la obiect!
Pune mâna pe inimă (știu că ai habar unde este poziționată) și jură că pe timpul când .22 LR (ai amintit și de ăsta) era permis, nu se trăgea cu el după iepurii, fazanii și caprele care se aciuaseră prin livezile și viile de pe lângă localități, că nu se trăgea la guguștiucul, ciocănitoarea, bufnița sau cioara din pom, stând comod pe șezlongul din bătătură. Și că toate astea nu au încetat după scoaterea LR-ului ci din cauza renașterii conștiinței neamului. Bagă mâna în foc că asta nu se va mai întâmpla dacă se reintroduce LR-ul și eu renunț definitiv la pledoaria pro-animale și trec la pledoaria pro-arme de orice fel, oricând, oriunde, la orice, oricum.


Eu vorbesc strict pentru ce s-a întâmplat în zona în care vanez eu:
Da, se tragea la fazani, dar nu "la picior", ci pe geamul masinii, primăvara, pe grau;
Da, după 90, cand au apărut 22lr de Cugir la indemana oricarui posesor de permis de vanatoare, s-au rarit sensibil caprioarele
si da, după ce au fost interzise, unii posesori au renuntat la vanătoare, era singura arma din permis, si nu-i interesa "vanatoarea" cu alte arme...de ce?Nu e greu sa iti dai seama
Da, după interzicere, usor-usor s-a refăcut populatia de căprioare
Da, a fost alergat si prins de politie alt politist cu Jeep-ul pe dealuri, cu 22 lr, saci de nailon si topor in masina, care sustinea ca merge la poligon, dar a scurtat drumul pe dealuri, si ca a fugit de masina politiei pt ca nu avea ITP la Jeep,
Da, si acum, în interiorul unei uzine cu regim special, din aia de "masini de cusut", aflata in mijlocul campului si bagată în conservare se trage cu aer comprimat si cu 22lr in fazani si porumbei, profitând ca e greu sa obtii acces în inteiror ca sa ii prinzi...

Din pacate, asta e realitatea romanească, uneori trebuie arsa corabia ca sa scapam de sobolani,Suntem tara in care degeaba pui marcaj continuu, ca pana nu pui parapeti de beton, cei mai multi il incalca; degeaba interzici accesul auto pe o strada, ca pana nu pui tevi/bile de beton sau mai stiu eu ce, tot se intra cu masina...
Am tras la vanatoare cu 22lr cand era legal, era super cand mergeam la rate, ca mai faceam combatere la caini, vulpi si cotofene fara sa se sperie ratele si sa se ridice...
Pacat că multi au vazut 22lr ca un mijloc de a bracona cu riscuri reduse de a fi descoperiti...
Cele de mai sus reprezintă simple relatări ale unor fapte constatate personal, si nu opinii pentru sau impotriva interzicerii 22 lr...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2021, 15:29

Sunt câteva chestii la care trebuie să răspund.
violiv scrie:@sly
Sapa mai adanc prin constiinta ta si vei vedea cu mare surpriza ca undeva in adancuri e un dracusor care nu te lasa sa dormi bine pentru ca practici vanatoarea. Cate un mic inocul de ici de colo, cate un ochi care se stinge privindu-te si ajungi sa te intrebi de ce-o mai faci. In clipa aia incepi sa tot brodezi poezii despre vanatoare, sa adopti arme de acum un secol (ca stil, ca altfel vrei sa traga subMOA) iar in final te bat ganduri de interziceri.

Ești uimitor, pe bune! Și în sensul bun! Credeam că nu există persoană care practică vânătoarea care să privească atât de adânc înspre interior, pentru a observa lucruri de finețe.
La mine în adâncuri nu mai este un drăcușor, ci doar o împletitură în două fire. De ce spun acest lucru. Pentru că eu nu am devenit vânător, plecând din betoane și blocuri pentru a descoperi natura. Sunt un copil al pământului, născut în brațele Mamei Natură și crescut în mijlocul naturii. Eu nu am luat startul privind un ochi care se stinge, ci startul meu a fost un ochi luminos și plin de viață care mă privea curios. Vânătoarea a venit natural și a evoluat natural, asta fiindcă întotdeauna am încercat să înțeleg natura. Cine sunt, de unde vin și încotro mă îndrept? Vânătoare da sau nu, cu ce sunt eu mai presus de un iepure, fac bine sau fac rău? Și când am înțeles natura și mi-am răspuns la unele întrebări am hotărât că da vânătoare. De astronomie am fost pasionat din copilărie și am studiat-o continuu. Studiind astronomia, inevitabil am descoperit exobiologia, iar aceasta mi-a plăcut atât de mult încât conceptul rarității vieții în Univers m-a făcut să mă întreb dacă nu cumva și cea mai măruntă și neînsemnată (aparent) creatură de pe această planetă nu are rostul ei. Și are rostul ei fiecare ființă, din acest motiv mi-am fixat o serie de reguli cu privire le vânătoare.
La mine au fost mai mulți drăcușori de timpuriu, aproape de la început, dar i-am înnodat în împletitura din două fire. Asta după ce am înțeles rostul meu, rostul fiecărei ființe. Dacă înaintea de facerea împletiturii m-a bântuit ceva, acel ceva nu a fost un gând de interzicere a acestei căi denumite vânătoare și a uneltelor utilizate în practicarea ei, ci a fost un gând de a nu păși pe această cale și de a nu apela la uneltele cu pricina. Este totuși o mare diferență, asta deoarece am început cu începutul și nu m-am întors spre începuturi odată aflat la jumătatea drumului.
violiv scrie:Io zic ca-i mai bine sa fii barbat "adevarat", sa recunosti cinstit ca mergi la vanatoare pentru ca vrei sa dobori ceva (macar din cand in cand, ca altfel ai face numa' foto-vanatoare), ca ai in gene asta, ca nu poti trai fara fiorul de a fi mai istet, mai rapid, mai dotat decat un animal, pe care in final sa-l invingi.

Prima chestiune, expresia acesta fii bărbat, adevărat sau neadevărat, cu sau fără ghilimele, nu a însemnat niciodată nimic pentru mine. Indiferent ce crede fiecare, eu am fost dintotdeauna de părere că femeile sunt cel puțin tot atât de puternice și de capabile precum bărbații. Expresia "fii bărbat", în mod real nu a avut, nu are și nu va avea în mod real vreo însemnătate.
A doua chestiune, nu merg la vânătoare doar pentru a doborî ceva, doar pentru a-mi demonstra mie că sunt mai isteț în comparație cu un animal. Nici vorbă, nu am asemenea aspirații deșarte. Nu urmăresc să înving un animal. Merg pentru că este un mod de viață, face parte din existența mea, eu un bulgăre de țărână extrem de norocos de a fi fost blagoslovit cu rațiune.
violiv scrie:Asa ca, hai s-o facem cum si cu ce vrea fiecare, in limita legilor si asa tot mai scortoase, fara sa ne mai gandim la alte interziceri.

Bine! Să facă cum și cu ce vrea!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde dtdpuu pe 15 Dec 2021, 18:26

Fun de citit..dar cred ca topicul a luat-o razna de tot.

In discutie sint armele militare in calibre legale pentru vinat. Cred ca exemplul cu 22lr ca si "scula de braconaj" e nepotrivit subiectului, AK47 nu este propice braconajului asa cum un CZ in 7.62x39 este la fel de nepotrivit. Asadar daca vreti sa aduceti argumente la subiect va rog aduceti exemple de arme militare in calibre militare care credeti ca justifica interzicerea lor. 22lr este cred eu pe dinnafara.

Totusi pentru s-a deschis subiectul interdictiilor de masa (intreaga societate de vinatori) pentru a rezolva problema specifica minoritatii (braconierii), sint de opinia ca interdictia prin legiferare nu rezolva problema, pentru pur simplu acea minoritate nu se supune legii oricite ai da si oricit ar fi de restrictive. Cei care se supun sint tot marea majoritate a vinatorilor cinstiti care nu erau problema de la inceput. Rezultatul nu este rezolvarea problemei (braconajul in exemplul de acum) ci doar restrictionarea oamenilor cinstiti in a practica un sport/pasiune, etc.

Eu cred ca borfasii nu vor respecta niciodata legea ci doar frica, este singurul mod de a-i convinge. Asadar, in opinia me problema nu se rezolva prin interdictii continue si prin INSAPRIREA SI APLICAREA PEDEPSELOR de incalcare a interdictiilor existente. Adica braconaju e o crima oricum il faci, si daca te prinde sa TE DOARA - inchisoare drastica, amenda drastica si sechestrarea a tot ce ai folosit la vinatoare (inclusiv Jeepul din exemplu).

Acum ca am spus asta inca sint curios de exemplele care justifica restrictionarea armeleor militare, poate este ceva specific Romaniei care....nu il inteleg. O sa va dau totusi un contra-exemplu, aici in SUA armele si calibrele "militar-iste" (AR15, AK47, SKS, etc.) sint folosite pe scara larga (acolo unde si cind legea perminte bineinteles) si de fapt nu au vreo incadrare reglementara aparte. Vinatul cade tot la fel, braconajul nu a evoluat pentru ca sint de origine/aspect militar, nu sint mai putin eficiente si nu sint mai multe accidente...practic lucrurile sint la fel de normale cu ele. Am folosit si eu SKS (7.62x39) si M1A (308 Winchester) cu succes acolo unde se aplicau....si mai putin success acolo unde erau la limita. Insa liminta nu a fost din cauza originii militare a armei ci erau limitarie obiective si intrinsece (munitie ne-adecvata, precizie scazuta relativ la distanta...etc.)

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde laurul pe 15 Dec 2021, 19:28

dtdpuu scrie:Fun de citit..dar cred ca topicul a luat-o razna de tot.

Totusi pentru s-a deschis subiectul interdictiilor de masa (intreaga societate de vinatori) pentru a rezolva problema specifica minoritatii (braconierii), sint de opinia ca interdictia prin legiferare nu rezolva problema, pentru pur simplu acea minoritate nu se supune legii oricite ai da si oricit ar fi de restrictive. Cei care se supun sint tot marea majoritate a vinatorilor cinstiti care nu erau problema de la inceput. Rezultatul nu este rezolvarea problemei (braconajul in exemplul de acum) ci doar restrictionarea oamenilor cinstiti in a practica un sport/pasiune, etc.

Eu cred ca borfasii nu vor respecta niciodata legea ci doar frica, este singurul mod de a-i convinge. Asadar, in opinia me problema nu se rezolva prin interdictii continue si prin INSAPRIREA SI APLICAREA PEDEPSELOR de incalcare a interdictiilor existente. Adica braconaju e o crima oricum il faci, si daca te prinde sa TE DOARA - inchisoare drastica, amenda drastica si sechestrarea a tot ce ai folosit la vinatoare (inclusiv Jeepul din exemplu).

Multumesc,
CristianC

+1000!!!!!
Asta e esența.
Restul e cancan....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 15 Dec 2021, 20:10

Repet: cele scrise de mine nu se voiau a fi argument pt. interzicerea la vanatoare.
Am relatat niste fapte constatate strict pe fondul unde vanez eu...
Personal,imi placea mult 22lr ca arma de combatere in primul rand...
Asta cu aplicarea legii, in Rom e mereu o problema,din pacate...Unii se prefac a o respecta, altii se prefac a o aplica...
Lege exista si acum, cu sanctiuni destul de aspre...ramane sa mai fie si aplicate.
Autoritatea inca nu considera ca astfel de infractiuni sunt grave, si nu isi da silinta pentru stavilirea lor.
Stiu eu bine ce spun, nu vreau sa zic mai multe...
Cat priveste armele militare, nici nu stiu care ar fi subiectul discutiei...Care ar fi criteriile de diferentiere diferenta intre o arma militara si una non militara?
Personal, nu mi-ar place pentru vanatoare, dar mi-ar face placere sa ma joc in poligon cu ceva arma de asalt, etc...
Repet, e o opinie personala, nu spun ca trebuie interzise.
Nu imi plac pt simplul motiv ca strica din ” poezia vanatorii”,si, vorba lui Bachus: fara poezie, totul e pustiu :D
Pana la urma, daca tragi bine cu arma militara, tragi ine si cu cea non militara si invers, nu iti cofera un avantaj...,
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 16 Dec 2021, 05:44

In primul rand, ca sunt mai nestiutor, de ce 7,62x39 este nepotrivit pentru vanatoare?
Si ca sa ajut, eu zic ca e mai bun decat 308win, 30-06, 300wm. Argumente!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 16 Dec 2021, 05:59

Se zice ca justitia e oarba! Cancan sau nu, vedem! Am preluat ideea de la o cunostinta.
Pentru #ambidextru:
Cate cazuri de braconaj cu 22lr sunt finalizate? ZERO! Un ONG de utilitate publica, AGVPS, prin presedinte, a propus scoaterea calibrului, pe motiv ca este folosit la braconaj. Zero cazuri, zero! Data in judecata persoana, pentru abuz in serviciu; se descurajeaza, prin puterea exemplului, astfel de comportamente! Cine va veni in viitor cu astfel de idei se va gandi de doua ori! Atacata legea in contencios administrativ, cred ca nu ma pricep, coroborat cu folosirea 22lr la braconaj (se obtine usor) e un caz usor dar indelungat!
Pentru aceasta, petentul are cadou un Anschutz de concurs in 22lr! Grupeaza sub moa din 10 focuri la 50m. Tragaciul este de vis!
Numai in Romania pedepsesti mijlocul, nu faptuitorul! Te razbuni pe masina, nu pe hot! Interzicem masina! Halal!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 16 Dec 2021, 09:14

E...sa nu exageram...au fost si finalizate...
De aia si complicatia aia ca, daca mergi la poligon, trebzuie sa anunti politia, sa respecti traseu, ore, etc.. sa nu detii munitie...
In felul asta, daca te-a prins cu 22 lr in afara locuintei, fara sa fi programamt in poligon, fara sa fi pe traseul aprobat,sau daca ai munitie, ai incalcat legea...
Inainte, era mai greu ...Unde te diui?La un poligan...de ce pe acest traseu, pe dealuri?
Are tata-socru vie si voiam sa vad daca s-au copt strugurii, şi am facut un ocol...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 16 Dec 2021, 09:17

Cred ca nu am fost suficient de clar: NU incerc sa prezint argumente pentru interzicerea 22 lr...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 16 Dec 2021, 09:21

si daca tot vorbim de interdictii, sunt atat de multe interdictii tampite in lege...
Sa nu ai dreptul de a trage în teren decat asupra vantului, nu si la tinta, de ex...
Ce faci daca dai un rateu imposibil de explicat, si te gandesti ca s-a dereglat cumva luneta?
Si abia a inceput vanatoarea...
E asa periculos pentru societate sa tragi un foc de verificare la tinta , frumos, de pe capota masinii, de pe rucsac, incat sa te lamuresti daca e ceva cu luneta, sau a fost doar Karma rea?
Trebuie sa ramai nelamurit pana reusesti sa ajungi la un poligon, chiar daca asta inseamana 200-500km?
Ce e asa periculos daca după o vanatoare de fazani sau rate, terminata devreme, pui lasantorul pe capota masinii si tragi la niste talere?
ETC, etc...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Dec 2021, 12:01

Se vorbea la un moment dat de o modificare ce ar putea fi făcută în lege, astfel încât în fiecare fond de vânătoare să fie desemnată o porțiune (eventual mai izolată, la distanță de localități sau drumuri) unde vânătorii să-și verifice reglajele armelor, unde să dea câteva focuri la talere după finalul vânătorii etc. Nu s-a mai auzit nimic, a rămas la nivel de zvon!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate