Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 09:26

WUM pe vanatoare?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde dtdpuu pe 17 Dec 2021, 17:28

Croco scrie:
dtdpuu scrie:Nu inteleg foarte bine intrebarea ta, dar cred ca in principiu sintem de acord (imi place exemplul cu furtunul). Am increcat doar sa expun experienta mea si sa imi dau cu parerea in rezolovarea problemei la radacina, ca se poate aplica in Ro, sau nu...nu stiu. Cred ca in Ro problema e mult mai mare si are de-a face cu intregul legalo-exectuor...care nu prea functioneaza.

CristianC

Faptul ca traiesti in SUA reprezinta o resursa foarte importanta pentru noi, pentru acest forum! Noi suntem in formare! Nu a trebuit sa ne integram intr-un sistem, ni l-am creat singuri. Unii au furat startul! Prost sunt eu , care am crezut in corectitudine!
Pe scurt, ca aberez prea mult: noi trebuie sa invatam de la tine nu tu de la noi! Ai o lume noua, si la propriu si la figurat, si avem multe de aprofundat! Invata-ne!


Multumesc de aprecieri, cu placere si ce stiu!
Lucrurile insa nu se translateaza absolut identic uneori intre SUA si Ro. Diferenta este cadrul socio/cultural/econmic din Ro, asadar unele lucruri pot strica daca se aplica direct. Spre exemplu libertatea de port arma, probabil ca ar incepe prin a fi un macel in Romania, pentru ca nu exista o istorie si o cultura a armelor. Aici insa e normal, si consider ca este normal. Revenind la subiectul cu WUM...consider insa ca aici legea de aici ar fi normala si pentru Ro, problema nefiind in aspctul si "imbracamintea" armelor....cum ai spus tu "nu furtunul e de vina pentru furtul de motorina".

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2021, 17:34

Cu furtun, fără furtun, uite că i-au făcut și pe americani. Cică una dintre cele mai securizate baze americane din lume.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... nu-1747757
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde dtdpuu pe 17 Dec 2021, 18:12

Sly_Fox scrie:Cu furtun, fără furtun, uite că i-au făcut și pe americani. Cică una dintre cele mai securizate baze americane din lume.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... nu-1747757


Total alt topic, in afara de subiect...si in opinia mea mai mult tendentios decit util si deci nu comentez la un cancan (deschide altul daca vrei cancan). In punctul asta Foxy consider ca desi ai avut un punct si iti respect opinia izvorata din realitatea romaneasca (chiar daca nu sint de acord cu solutia ta), consider ca..."mulgi topicul" in afara subiectului, cel putin pentru mine.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 17 Dec 2021, 19:06

https://www.google.com/amp/s/www.impact ... um-1-1694-
Asta-i arma.
https://www.google.com/amp/s/www.impact ... um-1-1694-
Și asta-i muniția, exista în SP dar și FMJ.
N-am nimic nici cu arma, nici cu calibrul, nici cu cei ce și-l doresc. Personal n-aș folosi.

Hai înapoi la topic. Inițiatorul, @piratul a întrebat dacă știe cineva dacă va fi posibil sa fie incadrat iarăși ca armă de vânătoare.
La cum merg lucrurile, puțin probabil. Nu vad cine ar cere modificarea legislației și ce temei ar folosi. Dar, dacă se va putea modifica 407 modificată... (asta, pe țeavă) , putem spera ca vânătorii care chiar contează vor interveni și în revizuirea armelor, calibrelor și metodelor admise la vânătoare.
Dacă tot aveți energie creativa, poate și faceți propuneri concrete, pe care le veți și susține, fiecare după posibilități. Aici e mai greu, dar de ce nu? (sau Deceneu, cum era?)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2021, 19:40

Era așa, ca fapt divers, întradevăr fără legătură cu topicul. Ai dreptate @dtdpuu, să-l lăsăm că curgă, deși eu presimt că acest topic va "prinde mucegai". Oricum, ar fi fost mucegăit de mult dacă nu mai aduceam vorba de una, de alta.
Și ca ultimă solicitare a corzii, pentru mine aceste discuții au fost binevenite, așa am mai aflat și eu despre unele treburi precum îngrădirea dreptului la opinie și mai ales riscurile în cazul în care-ți expui o opinie. Riști să-ți capeți ceva dezgustător în bot! Măcar știu, astfel încât să fiu pe fază pentru o eventuală eschivă!
Punct și promit să nu mai intervin la acest topic.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde dtdpuu pe 17 Dec 2021, 21:33

Sly_Fox scrie:.... Riști să-ți capeți ceva dezgustător în bot! ....
Adevarul e ca nici mie nu mi-a prea placut "forma" dar am fost deacord cu continutul.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 17 Dec 2021, 23:06

Pt ca topicul tot a deviat complet - insa interesant! - pun o intrebare: oare nu ar merita un topic separat celebrul calibru 7,62 x 39? Nu imi amintesc sa fie unul pe forum, poate ma insel.
Personal, am urat calibrul, din motive de URSS si istoria noastra cu marele vecin si prieten; insa, lasand la o parte chestiile respective, ramane unul dintre cele mai reusite calibre din toate timpurile si cred ca ar merita un topic al lui...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 17 Dec 2021, 23:56

De acord. Si nu numai vechiul sovietic in discutie. Urmasii lui de peste ocean, care se trag in mod cat se poate de direct din tubul sovietic, sint calibre excelente si de mare succes.
Se pare ca absolut din intamplare, ca rusul nu a cautat asa ceva, s-a obtinut raportul ideal intre volumul si forma tubului, respectiv gaura de flacara si aprindere, asta asigurand o ardere incredibil de constanta de la un foc la altul, cu rezultate pe masura privind precizia. Exista chiar tentative de a ridica la scara tubul cu gandul sa obtina acelasi lucru dar pentru proiectile mai groase ... insa n-au iesit.

De curiozitate, dati un ochi pe net dupa mai vechiul 6 mm PPC sau super-noul 6 mm ARC.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde piratu pe 18 Dec 2021, 05:16

Sly_Fox scrie:Să dea un ordin nou, dar așa bine gândit, astfel încât să interzică definitiv la vânătoare toate nenorocirile astea de arme semi-automate care derivă din platforme militare, fie ele AK, AR și altele de acest gen, dar nu doar cele fabricate în România, ci din toată lumea. Cu atât de multe arme foarte bune prezente pe piață, gândite pentru vânătoare, fie ele bolt, semi, basculante, nu mai este nevoie de niciun WUM.
În schimb să modifice și legea astfel încât doritorii de tir sportiv să nu mai fie nevoiți să apeleze la tertipul care duce către obținerea permisului de vânătoare, doar ca să poată cumpăra o armă pentru a merge în poligon. Să opteze omul către tir sportiv, înscriindu-se într-un club de tir, apoi să ceară arme în acest scop. Și să poată lua strict pentru poligon ce vrea el, AR, WUM, BUM, DRACI-LACI, să bubuie până se satură.


Ar trebui interzisa cu desavarsire si asocierea cuvintelor ingrosate de mai sus! Cu executare sa se dea :)))

P.S. nu dati cu parul
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 18 Dec 2021, 11:11

De acord!


Una e sa spui: nu-mi plac semi, nu-mi plac alea negre si urate moderne, nu-mi plac alea de origine militara si nu mi-ar placea sa vanez cu ele!
Si e cu totul altceva: ar trebui interzise pentru toti! Chiar printr-o lege data destept si bine!

Eu sint de acord cu modul in care vrei sa practici vanatoarea. Da' tu de ce-mi interzici mie s-o practic cum vreau, in limitele legilor deja in vigoare?

Nu numa' ca-ti trece asta prin cap da' o mai si sustii cu indaratnicie.
Adica, mai pe romaneste: daca p...l... mea vrea asa, toti sa faceti asa!
Ei bine, o astfel de chestie depaseste cu mult dreptul la exprimare libera.
Daca inca nu ai inteles chestia asta si sustii in continuare ca ai dreptate, ca ai fost lezat in drepturi si in atatea zile nici macar nu ai schitat un "Pardon! V-am calcat pe bombeu..." atunci chiar poti sa incetezi a spune ceva. Te crezi in stare sa emiti pareri da' nu ai priceput regulile de baza ale convietuirii in societate. Pierdem timpul inutil cu tine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2021, 12:51

Am zis să nu mai scriu, dar văd că în continuare... se întâmplă.
violiv scrie:Si e cu totul altceva: ar trebui interzise pentru toti! Chiar printr-o lege data destept si bine!

Care este problema ta că eu am o opinie? Ți-am aruncat eu pungi cu rahat în bot atunci când tu ai zis că ar fi OK și cu proiectil auto-propulsat, ghidat termic? Vrei cu orice, să-ți fie de bine, eu nu vreau cu orice. Tu vrei o lege care să permită desfășurarea lui X, eu parcă aș vrea o lege care să îl limiteze pe X, cu toate că în societate X ar fi adus beneficii unora și defavoare altora. Ce este așa de greu de înțeles? Ce ar vrea fiecare este una, ce se decide în mod real, la nivel de factor de decizie, este alta!
violiv scrie:Eu sint de acord cu modul in care vrei sa practici vanatoarea. Da' tu de ce-mi interzici mie s-o practic cum vreau, in limitele legilor deja in vigoare?

Cumva, din întâmplare, ți-a trecut prin cap vreo mini gaură neagră și ți-a deformat percepția? Că nu înțeleg de unde deformarea realității? Ți-am interzis eu ție ceva? Așa de rău ți-a luat-o mintea din loc încât ai vedenii că am impus eu interzicerea utilizării unui fier la vânătoare? "Sly Fox mi-a interzis să practic vânătoarea cu ce vreau eu, mi-a lezat drepturile", huuuuu, huuuuuuu, pungi, vreau pungi să arunc după el.
Spală-te cu apă rece pe față, dă-ți două palme și revino-ți! Nu ți-a interzis nimeni nimic!
violiv scrie:Nu numa' ca-ti trece asta prin cap da' o mai si sustii cu indaratnicie.
Adica, mai pe romaneste: daca p...l... mea vrea asa, toti sa faceti asa!
Ei bine, o astfel de chestie depaseste cu mult dreptul la exprimare libera.

Libera exprimare este liberă exprimare oriunde există lume civilizată și se respectă drepturile fundamentale ale omului. Nu există depășire a dreptului de exprimare decât în țări precum Coreea de Nord. Dacă exprimi opinia că liderul Kim este cel mai cel, la o adică ești în limitele liberei exprimări. În schimb, dacă spui că banii nu ar mai trebui să fie orientați către dezvoltarea programului nuclear ci către îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor, atunci în mod sigur vei depăși cu mult dreptul la liberă exprimare. Nu vei lua în bot o pungă cu rahat, ci un proiectil de artilerie direct în scăfârlie.
Înainte de a deschide gura, învață întâi să respecți drepturile fundamentale ale unei societăți, apoi ale individului, și vin-o cu contraargumente nu cu pungi. Spune ce te-a deranjat, de ce crezi că acea măsură nu ar fi bună, ce efecte negative (sau pozitive în cazul altor opinii) ar apare în cazul unei asemenea legiferări, ce alternative ar putea fi luate în considerare. Ascultă-mă și bagă la cap, cât oi fi tu de deștept, bine pregătit, motivat în vederea împărtășirii cunoștințelor într-un domeniu, nu o să atragi decât dispreț în momentul în care vei deveni zemflemitor, arogant, nesimțit.
violiv scrie:Daca inca nu ai inteles chestia asta si sustii in continuare ca ai dreptate, ca ai fost lezat in drepturi si in atatea zile nici macar nu ai schitat un "Pardon! V-am calcat pe bombeu..." atunci chiar poti sa incetezi a spune ceva.

Atât timp cât dreptul la opinie, exprimat în condiții civilizate, așa cum am făcut-o, fără injurii sau atacuri la persoană, este garantat, o să-mi exprim opiniile cum vreau, când vreau și unde vreau. Iar ție, cu toate apucăturile maoiste pe care le afișezi, nu o să-ți permit să-mi dictezi mie ce să spun sau când să spun. Și când acest drept va fi anulat, voi pleca într-un loc unde este încă permis, iar când se va interzice peste tot, voi milita pentru el până voi fi pus la zid și executat. Mai uită-te odată la bombeu, dar așa atent, eventual cu lupa, și vezi că nu este nicio călcătură, ai dat singur cu el în trotuar ca...unul neatent pe unde merge.
Nu am susținut că am dreptate, am spus o părere și am și scris de ce am acea părere. Că este bună sau rea rămâne de văzut, că de dezbătut văd că nu se poate în mod civilizat.
violiv scrie:Te crezi in stare sa emiti pareri da' nu ai priceput regulile de baza ale convietuirii in societate. Pierdem timpul inutil cu tine.

"Trăim într-o societate, unde totu-i limitat..." cam așa suna un un vers dintr-o piesă muzicală de pe vremuri, că tot facem analogia cu timpul.
În momentul în care te-ai ascuns în mulțime și te-ai asociat cu mulțimea, spunând "pierdem timpul" în loc de "pierd timpul", tu indentificându-te cu întreg forumul, ai arătat în mod direct cam ce caracter ai și cum gândești: în spirit de turmă, crezând că apelând la cantitate vorbele tale capătă greutate.

În rest ești băiat bun, nimic de spus, te apreciez, în special pentru că, dincolo de discuții tehnice privind arme, optică, balistică, ai și ceva "la nivelul sub-particulelor elementare" ce nu se regăsește la oricine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2021, 13:20

Încă ceva! Colegul @Violiv a făcut, într-o postare anterioară, apel la moderatori să nu se modereze nimic. Și văd că nu s-a moderat, ceea ce este foarte bine Același apel îl fac și eu la moderatori: să lase topicul așa cum este, fără să se modereze nimic, chiar dacă sunt devieri de la subiect. S-ar putea să iasă până la urmă ceva bun, ori măcar să fie trase câteva concluzii. Lucrurile importante nu s-au făcut întotdeauna în mod așezat și silențios, ci cu vânzoleală.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 18 Dec 2021, 16:43

CCM scrie:Pt ca topicul tot a deviat complet - insa interesant! - pun o intrebare: oare nu ar merita un topic separat celebrul calibru 7,62 x 39? Nu imi amintesc sa fie unul pe forum, poate ma insel.
Personal, am urat calibrul, din motive de URSS si istoria noastra cu marele vecin si prieten; insa, lasand la o parte chestiile respective, ramane unul dintre cele mai reusite calibre din toate timpurile si cred ca ar merita un topic al lui...


“Un alt episod strălucitor, deși de scurtă durată, din istoria dezvoltării muniției intermediare de calibru mic a URSS a fost cartușul sportiv „Biathlon” de 5,6 mm. La mijlocul anilor 1960, în paralel cu cartușul de pușcă automată 5.45, au început lucrările la noul cartus sportiv. La fel ca și cu varianta militară 7,62×39 care a fost selectata ca cartus părinte. Spre deosebire de un cartus militar, cel sport, a fost conceput pentru a fi realizat din alamă (tubul). Noul cartuș a ieșit destul de puternic – tubul lung de 45 mm a permis încărcarea cu pulbere destul de puternică, complementar cu un glonț lung de 25 mm care cântărea 4,93 g. S-a adăugat o sertizare suplimentară cu „3 gheare” în jurul circumferinței capsei.
In 1976 BI-5 a avut primul debut mondial în timpul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Innsbruck, Austria. Rezultatele au depășit așteptările tuturor. Toate medaliile de aur la biatlon au fost luate de echipa URSS. Noul cartuș sovietic a devenit o senzație peste noapte, în timp ce versiunea militară de 5,45×39 a rămas Top Secret mondial, ascunsă în siguranță în spatele Cortinei de Fier.
Din păcate, un an mai târziu, lumea biatlonului și-a luat rămas bun de la cartușele de mare putere. În 1977, Uniunea Internațională de Biatlon (IBU) a votat în favoarea noilor reguli, conform cărora, începând din 1978, cartsul standard pentru Competiția Internațională de Biatlon a devenit .22LR și distanța maximă până la țintă a fost redusă de la 150 la 50 de metri.
Designerii de la Izhevsk, Anisimov și Susloparov, au dezvoltat prima pușca de biatlon din lume, pură, BI-5 (БИ-5). A fost echipata cu un mecanism de reîncărcare rapidă și un mic impuls de recul. Noul cartus de biatlon nu a fost produs în masă la început. Numeroase loturi de probă au fost realizate pe parcursul sfârșitului anilor 1960 și începutul anilor 1970. Producția în loturi mici de BI-5 a fost stabilită între 1973 și 1975 într-unul dintre atelierele personalizate/de cercetare ale fabricii Izhmash.”
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 19 Dec 2021, 21:54

https://m.adevarul.ro/locale/craiova/pe ... index.html

Hai sa interzicem masinile!
Sau hai sa interzicem bautura!
Oare n-ar fi mai bine sa "interzicem" justitia de acest fel?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Dec 2021, 12:16

violiv scrie:Oare n-ar fi mai bine sa "interzicem" justitia de acest fel?

Este una din zalele de la care se poate pleca cu o analiză, chiar dacă aceasta este plasată aproape de centrul lanțului. Trebuie analizat de unde a plecat rugina care a cuprins acea za! A început cu acea za, plasată aproape de centru, a început chiar de la zaua centrală, vecină, a început de pe la zalele periferice, ori a început în tot lanțul în același timp? Oricum ar fi, trebuie un ulei bun care să acționeze rapid și eficient asupra ruginii, apoi lustruit bine. Unii spun că, oricât am încerca, nu mai este de făcut nimic, rugina este prea adâncă și ar fi nevoie de un lanț nou. Dar în acest caz nu mai ține de noi, cade în sarcina generației viitoare, generație care oricum trebuie să extragă prima dată minereul, apoi să se apuce de fabricarea unui nou lanț. Altfel, dacă se apucă să facă lanțul din vechea ruginitură moștenită, va ieși în mod sigur cu defecte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde CCM pe 20 Dec 2021, 14:57

Sly_Fox scrie:
violiv scrie:Oare n-ar fi mai bine sa "interzicem" justitia de acest fel?

Este una din zalele de la care se poate pleca cu o analiză, chiar dacă aceasta este plasată aproape de centrul lanțului. Trebuie analizat de unde a plecat rugina care a cuprins acea za! A început cu acea za, plasată aproape de centru, a început chiar de la zaua centrală, vecină, a început de pe la zalele periferice, ori a început în tot lanțul în același timp? Oricum ar fi, trebuie un ulei bun care să acționeze rapid și eficient asupra ruginii, apoi lustruit bine. Unii spun că, oricât am încerca, nu mai este de făcut nimic, rugina este prea adâncă și ar fi nevoie de un lanț nou. Dar în acest caz nu mai ține de noi, cade în sarcina generației viitoare, generație care oricum trebuie să extragă prima dată minereul, apoi să se apuce de fabricarea unui nou lanț. Altfel, dacă se apucă să facă lanțul din vechea ruginitură moștenită, va ieși în mod sigur cu defecte.



Cat despre generatia viitoare, slabe sperante... in orice privinta, ma tem. 90% sint o catastrofa totala - nu numai in Romania, ci peste tot. Mai vine si woke-ismul in plus... atata vor avea in cap, cateva lozinci si multe retele sociale.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Croco pe 20 Dec 2021, 21:54

Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 21 Dec 2021, 09:01

Din ce vad, se propune abrogarea Ordinul ministrului agriculturii, alimentației și pădurilor nr. 305/2002 cu privire la interzicerea folosirii la vânătoare a armelor semiautomate de tip AKM şi SKS, calibrul 7,62 x 39 mm, derivate din pistolul-mitralieră Kalasnikov, fabricate de societăţile comerciale "Sadu" - S.A. şi "Cugir" - S.A...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 21 Dec 2021, 09:50

Si mi se pare ok separarea căpriorului de alte specii care se pot vana cu glont, cred ca se va putea folosi 22 hornet la combatere cu proiectil de 3 grame, ceea ce chiar mi se pare ok, asta fiind scopul acestui calibru, varmint & small game...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde ambidextru pe 21 Dec 2021, 13:31

zeb stump scrie:Din ce vad, se propune abrogarea Ordinul ministrului agriculturii, alimentației și pădurilor nr. 305/2002 cu privire la interzicerea folosirii la vânătoare a armelor semiautomate de tip AKM şi SKS, calibrul 7,62 x 39 mm, derivate din pistolul-mitralieră Kalasnikov, fabricate de societăţile comerciale "Sadu" - S.A. şi "Cugir" - S.A...


Da, in calitate de presedinte al Asociatiei Armelor, am propus Ministerului Mediului sa emita un nou ordin de ministru cu 2 articole: 1 articol prin care sa modifice anexa 2 de la ordinul 395/2018 in sensul reducerii energiei cinetice de la 800 de jouli la 400 de jouli, pentru ca nu exista 22 Hornet cu 800 de jouli la 100 de metri si alt articol prin care abroge in mod explicit ordinul 305/2002 dat de Petre Daea si care interzice folosirea la vanatoare a armelor de tip Kalashnikov si SKS, precum si a derivatelor din acestea, produse de Um SADu si Cugir, pe motiv ca.... nu sunt omologate, in conditiile in care nu exista legea care sa te oblige sa omologhezi vreo arma si nici vreo autoritate care sa aiba obiect de activitate omologarea armelor. Mai mult, am sesizat ca persoana fizica Consiliul Concurentei (la data sesizarii nu era gata asociatia noastra, ne-am infiintat anul acesta in iulie) cu privire la incalcarea legii concurentei de catre ordinul 305/2002, lucru constatat si de catre Consiliul COncurentei. Aceste aspecte le-am sesizat si la IGPR , la directia Arme si Munitii si din fericire acolo sunt niste domni politisti si destupati la minte si pregatiti profesional si se pare ca avizul venit din partea IGPR a fost unul favorabil din cate citesc pe pagina Ministerului Mediului. Prin urmare, desi calibrul 22 Hornet a fost reintrodus la vanatoare in 2020 prin ordinul 1850, a existat aceasta scapare cu privire la energia cinetica.De asemenea, in acest proiect in dezbatere publica, am constatat o mica eroare materiala pe care am semnalat-o la Ministerul Mediului, cu privire la greutatea de 3 grame a glontului, asa cum apare in mod eronat in acest proiect si care, trebuie sa fie de 2,9 grame, potrivit OM 1850/2020.
ambidextru
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mai 2021, 12:59

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde ambidextru pe 21 Dec 2021, 14:10

zeb stump scrie:Si mi se pare ok separarea căpriorului de alte specii care se pot vana cu glont, cred ca se va putea folosi 22 hornet la combatere cu proiectil de 3 grame, ceea ce chiar mi se pare ok, asta fiind scopul acestui calibru, varmint & small game...


Anul acesta am cumparat un UMC in 22 Hornet. Pe vanatoare. Este permis la vanatoare de anul trecut, desi a existat o scapare care nu il face 100% legal. De aceea s-a si acceptat propunerea pe care am facut ministerului de a modifica OM 395/2018 prin acest ordin nou ce urmeaza a se emite. Va fi legal 100% la vanatoare dupa ce in ordin energia cinetica prevazuta in Anexa 2 va scadea de la 800 la 400 de jouli. Ca si calibru, gramaj, lungime tub cartus, corespunde deja actualelor reglementari.
ambidextru
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mai 2021, 12:59

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 21 Dec 2021, 14:13

https://www.asociatiearme.ro/prezentare

Felicitari pentru ca faceti lucruri!
O prima intrebare: De ce v-ati limitat la 22Hornet si n-ati mers direct catre 22LR? Considerente de aplicabilitate practica sau altele?
Si o a doua: Cititi (scrieti) de mult timp pe aici? Daca da, ati tinut cont de doleatele exprimate de useri de-a lungul timpului?
Hai sa mai intreb ceva, apropos de nemultumiri: Va propuneti sa mai cereti in continuare imbunatatirea legislatiei in domeniu?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde violiv pe 21 Dec 2021, 15:08

Hornet e cu percutie centrala. E mai usor sa corectezi o scapare de cifre decat sa incerci anularea interdictiei pentru o categorie intreaga de munitie. La noi nu e interzis 22 lr explicit ci toate cele cu percutie pe rama - si mai vechiul 22 wmr dar si unele noi, mult mai eficiente, folosite cu succes prin alte parti ... gen 17 hmr.

Meritoriul demersul si de sustinut lupta.
Da' ca sa fiu in tonul intrebarilor antevorbitorului meu, de ce ati ramas blocati pe 22? Sint cartuse cu proiectile inferioare ca diametru, cu percutie la fel de centrala, moderne si mult mai eficiente decat batranul Hornet. Chiar derivat din acesta este 17 hornet, cu proiectil de 4,5 mm sau deja "invechitul" 204 ruger, cu proiectil de 5 mm, mult peste 22 hornet in toate privintele pentru folosit vanatoreste la animale micute. Deja au prins la piata, deja mai orice fabricant ofera arme in calibrele astea. Daca tot era sa deschidem ochii cuiva catre erori, poate mergea sa le spuneti ca exista proiectile pentru vanatoare, foarte capabile si in diametre mai mici de anticul 5,6 de care stiau ei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 21 Dec 2021, 18:45

@ ambidextru:
Cu felicitarile de rigoare pentru ce ai reusit, si cu tot respectul, dar 22 hornet NU este legal inca la vanatoare si nici de anul trecut nu e legal, decat daca il gasesti la 800 jouli la 100 m.
Scapare/nescapare, actul normativ se aplica asa cuma fost publicat in Monitorul Oficial.
Nu exista 100% legal sau 75% legal...exista legal sau nelegal.
Cum pentru a fi permisă folosirea la vanatoare trebuie saindeplineasca 4 cerinte cumulativ, daca indeplineste 2 sau 3 nu e legal...E simplu...
Ca ai inscris pe vanatoare, te cred, dar nu inseamna nimic...Tocmai sunt de actualitate discutiile cu armele inscrise si acum ridicate pt ca nu au seria pe inchizator, de ex.
E posibil ca politistul sa vada caracterisricile tubului si sa nu stie ca nu exista cartusul 22 hornet cu 800 jouli la 100 m, si sa inscrie arma, dar nu il pot folosi la vanatoare decat daca gasesc acel cartus care respecta dispoziția din Ordin...
Ca vanatori, avem obligatia sa stim legea si sa nu iesim la vanatoare pana nu ne asiguram ca arma si munitia sunt permise pentru specia de vanat la care mergem...
Cu energie sub 800 Jouli la 100 m, nu e permis la nicio specie de vanat.
Dupa ce se va adopta ordinul inca in proiect si va fi in M. Of., atunci da , va fi legal la speciile respective...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde tehărău pe 22 Dec 2021, 08:32

Vio, întrebarea mea nu-i limitativa. Detaliez un pic, pe scurt. Forumul ăsta a susținut prin userii sai ANDA și ANCA sau cum se chemau asociațiile alea. Unii membri fondatori au scris pe forum de la început, bla bla, să se vadă topicurile. La una am plătit și cotizație, în ideea ca trebuie sa aibă fonduri ca să facă ceva. Si, cumva, s-au distanțat de forum. Am zis ca atmosfera, că galceava cu fb și alt bla bla cunoscut. Acolo erau mai mult colecționari, vânători mai putini. Și nu de mult, am văzut o filmare în care președintele lor declară că e împotriva vânătorii...
Acum, despre 22LR. Știi foarte bine ca tot de pe forum s-au făcut niște propuneri, s-a mers cu ele, bla bla și s-a modificat legislația. Au contribuit și alții, nu e forumul miezul. Dar a cam ieșit după cum s-a propus. Nici aici nu întru în amănunte ca iar încep discuții aiurea. În timpul discuțiilor care au durat mai mult de un an, am tot vorbit cu diverși implicați. Și am rămas surprins de câți vânători cu un cuvânt de spus, din cei dornici de schimbări, când am pomenit de 22LR (eu fiind fan), au zis pas, mai bine îl lăsăm așa cum e, adică doar pe tir.
Plecând și de la aceste experiente am întrebat ceea ce am întrebat. Cu atât mai mult cu cât am observat ca membri fondatori ai AA sunt toți vânători. Iar asta e foarte bine pentru noi (forumul e vînătorul. ro, nu colecționari, nu tir și cu toate acestea a fost larg deschis oricărui pasionat de arme). Chiar și celor ce s-au dezis public de vânătoare.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde yoghi pe 24 Dec 2021, 21:34

22hornet este; Wum 762x39 este si el ...astept sa iau o autorizatie in grup restrans.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Azmodan pe 31 Dec 2021, 14:45

vorbind de WUM (defapt nu e WUM, e pusca semiautomata Sadu)...
20211230_122539_1.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde ambidextru pe 12 Mai 2022, 08:33

zeb stump scrie:@ ambidextru:
Cu felicitarile de rigoare pentru ce ai reusit, si cu tot respectul, dar 22 hornet NU este legal inca la vanatoare si nici de anul trecut nu e legal, decat daca il gasesti la 800 jouli la 100 m.
Scapare/nescapare, actul normativ se aplica asa cuma fost publicat in Monitorul Oficial.
Nu exista 100% legal sau 75% legal...exista legal sau nelegal.
Cum pentru a fi permisă folosirea la vanatoare trebuie saindeplineasca 4 cerinte cumulativ, daca indeplineste 2 sau 3 nu e legal...E simplu...
Ca ai inscris pe vanatoare, te cred, dar nu inseamna nimic...Tocmai sunt de actualitate discutiile cu armele inscrise si acum ridicate pt ca nu au seria pe inchizator, de ex.
E posibil ca politistul sa vada caracterisricile tubului si sa nu stie ca nu exista cartusul 22 hornet cu 800 jouli la 100 m, si sa inscrie arma, dar nu il pot folosi la vanatoare decat daca gasesc acel cartus care respecta dispoziția din Ordin...
Ca vanatori, avem obligatia sa stim legea si sa nu iesim la vanatoare pana nu ne asiguram ca arma si munitia sunt permise pentru specia de vanat la care mergem...
Cu energie sub 800 Jouli la 100 m, nu e permis la nicio specie de vanat.
Dupa ce se va adopta ordinul inca in proiect si va fi in M. Of., atunci da , va fi legal la speciile respective...

Acum va fi perfect legal si Hornet in urma interventiei noastre. Problema e ca nu vei putea vana caprior cu el, ci doar sacal, vulpe, marmota, cocos de munte si pisica salbatica. In schimb, se va putea vana cu WUM-ul o frumusete de mistret. Chiar si cu preferatul meu , 6,5 creedmor se va vana mistret. Fizi pe faza, probabil luna aceasta va aparea in Monitorul Oficial , sa aveti WUM-urile pregatite sa le schimbati destinatia. Spor la vanatoare sau poligon, dupa caz, fara toata birocratia de care aveati nevoie pana acum sa scoateti WUM-ul.
ambidextru
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mai 2021, 12:59

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde zeb stump pe 12 Mai 2022, 14:00

Felicitări, sa apară ordinul odata! Mă bucur ca staruinta a dat roade...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: WUM pe vanatoare?

Mesajde Alex81 pe 22 Mai 2022, 18:47

[/quote]
Acum va fi perfect legal si Hornet in urma interventiei noastre. Problema e ca nu vei putea vana caprior cu el, ci doar sacal, vulpe, marmota, cocos de munte si pisica salbatica. In schimb, se va putea vana cu WUM-ul o frumusete de mistret. Chiar si cu preferatul meu , 6,5 creedmor se va vana mistret. Fizi pe faza, probabil luna aceasta va aparea in Monitorul Oficial , sa aveti WUM-urile pregatite sa le schimbati destinatia. Spor la vanatoare sau poligon, dupa caz, fara toata birocratia de care aveati nevoie pana acum sa scoateti WUM-ul.[/quote]

Poți posta, te rog, propunerea voastră către MMAP alături de criteriile ce au stat la baza acesteia?

Mulțumesc,
Avatar utilizator
Alex81
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Iun 2020, 22:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate