Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:48

Sako s20 Hunting

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 27 Feb 2020, 19:35

Salutare,

Ce parere aveti despre Sako s20 Hunting?
A folosit-o cineva?
Am vazut ca o au la interarms.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde violiv pe 27 Feb 2020, 19:54

Inca nu o are nimeni. Urmeaza sa fie importata.
Cel putin asa au anuntat pe fb.

Daca pretul real va fi cel afisat atunci e o optiune foarte viabila. E practic o actiune Sako, printre cele mai bune sisteme existente pe piata, adusa in mileniul III prin restul componentelor. In mod sigur va urma o lista lunga de accesorii pentru personalizare - cam acesta este scopul sistemelor modulare.

Marele minus? La pretul acesta, la calitate comparabila, altii ofera si posibilitatea schimbarii tevilor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde pipabh pe 27 Feb 2020, 21:30

Nu au avut-o la Salzburg la expo! Din cate stiu a aparut in 22-23 februarie si urma sa fie prezentata la IWA dar cum IWA nu se mai tine...
Nu cred ca inca o au pe stoc.
Pretul pare a fi cat de cat corect.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 28 Feb 2020, 17:59

Multumesc baieti. Eu initial o ma gandeam sa imi iau mauser m18. Dar patul ala de la Sako este superb. Mai am pana pe 26 iulie cand am examenul, poate are cineva placerea sa ii facaun review pana atunci.
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Dragan pe 28 Feb 2020, 22:53

Sa iti faca un "review". :( :( :(
Te adresezi unui forum romanesc?
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde violiv pe 28 Feb 2020, 23:41

Eduardhunting scrie:Multumesc baieti. Eu initial o ma gandeam sa imi iau mauser m18. Dar patul ala de la Sako este superb. Mai am pana pe 26 iulie cand am examenul, poate are cineva placerea sa ii facaun review pana atunci.


Pai daca ai trecut asa iute de la cea mai ieftina (si buna, nimic de reprosat) la una dubla la pret, pana la 1 septembrie o sa intrebi de Helix, R8...

Bafta!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 29 Feb 2020, 17:36

:)) tot la mauser raman dar daca aflam un review inaltator despre sako s20 faceam un efort. Singurul lucru care imi plate enorm de mult este patul. Nu fac credit sa imi iau un blaser, mauser cu pat similar exista dar de lemn. Tot Mauser m18 o sa imi iau. Helix-ul nu imi place, Sauer poate tot din prisma patului dar te apropii de pretul blaser-ului. Mai bine mauser m18 si strang banuti pt beretta a 400 sa pot merge si la fazan si rata..
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Ray pe 29 Feb 2020, 21:11

Eduardhunting scrie::)) tot la mauser raman dar daca aflam un review inaltator despre sako s20 faceam un efort. Singurul lucru care imi plate enorm de mult este patul. Nu fac credit sa imi iau un blaser, mauser cu pat similar exista dar de lemn. Tot Mauser m18 o sa imi iau. Helix-ul nu imi place, Sauer poate tot din prisma patului dar te apropii de pretul blaser-ului. Mai bine mauser m18 si strang banuti pt beretta a 400 sa pot merge si la fazan si rata..

Bade Eduard,

stiu ca lucrezi la un concern in domeniul tutunului, stiu ca ai fost la nu stiu ce targ cu tigari electronice,
ceea ce nu stiu.... ai luat examenul de vanator..... sau e totul numai , just , a have a dream ....
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 29 Feb 2020, 21:29

Salutare,

Expozitia era Fishing & Hunting nu avea legatura cu tigarile electronice. Examenul il am pe 26 iulie. Sa inteleg ca pot adresa intrebari doar daca am sustinut examenul de vanatoare?:)))
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Ray pe 29 Feb 2020, 21:48

Eduardhunting scrie:Salutare,

Expozitia era Fishing & Hunting nu avea legatura cu tigarile electronice. Examenul il am pe 26 iulie. Sa inteleg ca pot adresa intrebari doar daca am sustinut examenul de vanatoare?:)))


desigur, poti citi si cere informatii oricand,dar gandind locig, prima data permisul de conducere, dupa aceea masina 8)
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde pipabh pe 29 Feb 2020, 21:50

Eduardhunting scrie:Salutare,

Expozitia era Fishing & Hunting nu avea legatura cu tigarile electronice. Examenul il am pe 26 iulie. Sa inteleg ca pot adresa intrebari doar daca am sustinut examenul de vanatoare?:)))

Nu cred... Adica poti pune intrebari, foarte bine ca te interesezi despre ce si cum. Mult succes cu examenul! 26 iulie examen + 60-75 zile pana poti merge cu acte in regula la vanatoare. Mai vezi tu ce si cum pana atunci. Evident de ce nu-ti plac armele gen Sauer, Merkel , Blaser pt ca sunt de 2x sau chiar de 3x Mauser M18 :D :D
Sako s 20 are doar o saptamaqna de la aparitie, nu cred ca ca e o arma rea! Cu nimic nu gresesti daca achizitionezi o arma din concernul Sako-Tikka.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 29 Feb 2020, 22:47

Doar Merkel-ul nu imi place. Blaser R8 il ador. Sauer-ul imi place pt ca are pat similar dar este peste 10000 ron si el si personal daca tot platesc peste 10000 macar pn diferenta si iau blaser r8. Dar nu este cazul in primul an. Stiu ca dureaza mult..dar o sa prind putin din sezonul de mistret si caprior..
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Adrian Spinu pe 03 Mar 2020, 19:30

Intreb si eu, pentru ca nu am pusca cu pat modelul cu gaura, si poate e cineva care stie mai bine: Oare la reincarcare rapida, mai nimeresti sa pui mana pe pistolet la fel de rapid ca la patul clasic?
E frumoasa, asta e clar, doar ca eu nu am avut ocazia sa trag cu o astfel de arma, si mai ales nu mai multe focuri rapide.
La un singur foc, nu prea conteaza, dar daca trebuie sa reincarci rapid ma intereseaza…
Multumesc!
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Zeres Ciprian pe 04 Mar 2020, 06:49

Adrian Spinu scrie:Intreb si eu, pentru ca nu am pusca cu pat modelul cu gaura, si poate e cineva care stie mai bine: Oare la reincarcare rapida, mai nimeresti sa pui mana pe pistolet la fel de rapid ca la patul clasic?
E frumoasa, asta e clar, doar ca eu nu am avut ocazia sa trag cu o astfel de arma, si mai ales nu mai multe focuri rapide.
La un singur foc, nu prea conteaza, dar daca trebuie sa reincarci rapid ma intereseaza…
Multumesc!

Parerea mea e ca patul cu gaura e mai bun la panda, cand tragi la distanta, adica din pozitie fixa. La goana cred ca e mai bun cel clasic.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde pipabh pe 04 Mar 2020, 08:19

Adrian Spinu scrie:Intreb si eu, pentru ca nu am pusca cu pat modelul cu gaura, si poate e cineva care stie mai bine: Oare la reincarcare rapida, mai nimeresti sa pui mana pe pistolet la fel de rapid ca la patul clasic?
E frumoasa, asta e clar, doar ca eu nu am avut ocazia sa trag cu o astfel de arma, si mai ales nu mai multe focuri rapide.
La un singur foc, nu prea conteaza, dar daca trebuie sa reincarci rapid ma intereseaza…
Multumesc!

Eu folosesc Blaser prof succes , patul cu gaura si nu am avut nici cea mai mica problema sa ma obisnuiesc cu el la trasul in goana pentru al doilea , al treilea foc. Devine foarte natural.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Adrian Spinu pe 05 Mar 2020, 13:40

Multumesc,
La un Mauser M12 ma uitam si eu, dar e greu sa iti dai seama in magazin cum iti vine la o succesiune de focuri.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde violiv pe 06 Mar 2020, 11:55

Mie nu mi s-a potrivit.
Pe R 93, cu pat original profi sau de lemn nici nu stiu ca am armat si degetul e la loc pe tragaci. Mi-am facut rost si de un pat cu gaura ..... si merge numai la panda.
Pe R8 mi se pare prea mare crosa. N-am incercat inca noul model, care pare sa aiba crosa mai finuta, desenata un pic altfel.
Cred ca tine si de conformatia fiecaruia si de obisnuinta. Partea proasta este ca pana nu incerci nu-ti poti da seama.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 30 Aug 2020, 13:09

Bade Eduard,

stiu ca lucrezi la un concern in domeniul tutunului, stiu ca ai fost la nu stiu ce targ cu tigari electronice,
ceea ce nu stiu.... ai luat examenul de vanator..... sau e totul numai , just , a have a dream ....[/quote]


Salutare,

De astazi pot raspunde altfel! Am promovat examenul!!+ :lol: :ymparty:
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde laurul pe 30 Aug 2020, 17:27

Eduardhunting scrie:Bade Eduard,

stiu ca lucrezi la un concern in domeniul tutunului, stiu ca ai fost la nu stiu ce targ cu tigari electronice,
ceea ce nu stiu.... ai luat examenul de vanator..... sau e totul numai , just , a have a dream ....



Salutare,

De astazi pot raspunde altfel! Am promovat examenul!!+ :lol: :ymparty:[/quote]
Felicitări!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Sly_Fox pe 30 Aug 2020, 18:35

Felicitări, tocmai la timp pentru a vedea ultima zvârcolire. Dacă mai întârziai câțiva ani nu mai prindeai nici măcar apusul vânătorii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde popaliviu pe 30 Aug 2020, 21:11

Felicitări!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 31 Aug 2020, 13:30

popaliviu scrie:Felicitări!

MULTUMESC!
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Eduardhunting pe 31 Aug 2020, 13:37

Sly_Fox scrie:Felicitări, tocmai la timp pentru a vedea ultima zvârcolire. Dacă mai întârziai câțiva ani nu mai prindeai nici măcar apusul vânătorii.

Mda..am vazut. Sper asa cum scriu pe toate paginile de vanatoare ca vanatorii vor dori sa se alieze, sa iasa in strada sa isi ceara drepturile. Nu doar sa platim taxe si sa asteptam ce surprize ne rezerva viitorul si sa ne complacem in impotenta Minsterului si Asociatiilor...
Eduardhunting
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 25 Iun 2019, 17:12

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde Sly_Fox pe 31 Aug 2020, 19:40

Apusul vânătorii nu ține numai de asociații și ministere. Ține de mersul întregii omeniri, de schimbarea generațiilor și a ideilor, de schimbarea preocupărilor, de schimbarea mediului și a climei, de schimbarea și avansul tehnologiilor. Va dispare o lume pentru a face loc alteia, mult mai alertă, cu nevoi de consum imense, în continuă luptă după resurse, luptă ce va deveni mult mai acerbă. Acolo unde era verdeață va fi asfalt, unde au fost copaci vor fi sonde și mine, unde au fost animale vor fi utilaje de toate felurile, cartiere de locuințe, facilități industriale. Terenurile agricole vor fi supraexploatate, arealele naturale vor sfârși până la urmă sub asediul omului. Când mă gândesc cum era în urmă cu 10 ani și cum este acum prin zonă, parcă nu îmi vine să cred, nu mă gândeam să vină cineva în pustietatea aceasta și totuși a venit, iar sălbăticia din urmă cu 10 ani a dispărut.
Vorbești de ieșitul în stradă pentru că nu ai vânat în urmă cu 30-40 de ani, pentru că nu ai vânat în urmă cu 20 de ani, cu 10 ani, astfel încât să ai o privire largă a ceea ce se întâmplă. Vezi doar o mică firimitură dintr-o pâine care se usucă și se macină într-un ritm alert.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde nicu bock pe 09 Dec 2020, 17:26

Nici o părere, nu a probato nimeni?
nicu bock
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Dec 2008, 11:50
Locaţie: deva

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde hunterboy pe 10 Dec 2020, 14:32

Sako S20 este in magazin la Sibiu.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde adisan77ro pe 16 Dec 2020, 22:43

De cand este in magazin in Sibiu? Saptamana trecuta intelesesem ca inca nu era si ca sperau sa ajunga in decembrie candva.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde yoghi pe 18 Dec 2020, 03:19

E la Amis in pitesti.
8300 lei parca.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde tibi_tm pe 17 Mar 2021, 09:50

Salutare,

Eu am mers pe varianta S20 hunting, cal 30.06, 2 stage trigger, teava de 60 flutted ,brunaj negru.
Dupa 6 luni de utilizare si testari, pot spune

Pro: este o arma foarte precisa (grupaje constante sub 1/2 moa la 100m) , putin mai grea (fiind cu teava de 18 cantareste 3,6 kg cheala fara optica ) reculul din 30.06 nu prea il simti foarte tare, iar daca ii mai pui si o frana de gura il reduce cu aprox 30-40%. Tragaciul este in 2 trepte ( nu cu accelerator , cum spun unii), adica atunci cand tragi de el ai o cursa mai usoara dupa care un stop usor(treapta) dupa care urmeaza sa se declanseze focul. Surubul de reglaj al *finetii tragaciului regleaza doar forta de apasare pt treapa a 2 a
si acopera o plaja relativ mare de preferinte (de la foarte fin la rigid). Inchizatorul gliseaza foarte usor , fara jocuri


Contra: Sunetul de plastic gol din pistol grip( se poate rezolva usor cu putin burete, daca chiar deranjeaza), datorita tevii de 18 arma este usor dezechilibrata inspre in fata( daca ii pui luneta se echilibreaza, dar daca ii pui un holosight s ar putea sa isi pastreze dezechilibrul)
tibi_tm
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Feb 2015, 08:34

Re: Sako s20 Hunting

Mesajde waidmannsheil pe 02 Mai 2023, 19:28

Salut,

Am nevoie de o informatie din partea unui detinator de Sako S20 (sau din partea cuiva care detine informatia :D ): care este distanta dintre cele doua sine picatinny?

s20.jpg


Cu respect,
Paul D.S.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate